UIT DEN OMTREK HL™,, fjpfclJW! 3 Serie Prijzen Café-Restaurant„UDO" LOUIS FRANK I STAD Rits dieven voor dè rechtbank SCHOENEN VAN SMIT De geschiedenis van „Oud Santpoort" HEEREN- 4&CONFECTIE- KLEEDING fymso* 's HEERENCOSTUUMS 29.50 32.50 37.50 Onze BABY -zaak CADEAU!! WINDSOR HOUSE DONDERDAG 31 MAART 1938 Attracties te Zandvoort BEVERWIJK ANEGANG 46 het Roemeensche Tziganen Orkest JOSKA MUNTEANU HEEMSTEDE HILLEGOM Verkoop van huizen Domme rijwiel eigenaren in J. VAN DAM Kinderfeestenvuurwerken en afzetting van de boulevards „BLOEMBOLLENSTREEK" Algemeene vergadering is heden verplaatst van Gierstraat 20 naar JAC. VAN WEERT HEDEN feestelijk afscheid van het Orkest José R os en berg Morgen Joyeuse entrée van deHollandsche zanger met de Banjo en Adspirant'inbreker werd op heeterdaad betrapt Diefstal te Heemstede Inbraak in de Sant- poorterstraat ENGELSCHE NIET TE EVENAREN 1 Pasvorm, Afwerking en Kwaliteiten onder VOLLE GARANTIE. Vanaf heden tot einde April ontvangt elke 25e kooper als bijzondere attractie 'n Heerencostuum n. keuze ONZE ETALAGES zeggen U de rest! 78 GED. OUDE GRACHT 78 BEGRAFENIS HANS DE BOCK RIJKSVISCHAFSLAG Nu de V. V. V. te Zandvoort eenige maan den terug geworden is een semi-officieel li chaam, waarin het gemeentebestuur voldoen de zeggenschap heeft gekregen, wacht men hier natuurlijk op daden en is men nieuwsgie rig, wat deze op nieuwe leest schoeide ver- eeniging in het komende seizoen zal prestee- ren en of de vereeniging in staat zal blijken te zijn de badplaats meer en beter vooruit te brengen dan in de afgeloopen jaren het ge val is geweest. Hier past echter voorloopig een „Wacht en zie". Men moet er terdege rekening mede houden, dat de reorganisatie met zich heeft meegebracht, dat de nieuwe vereeniging niet met een schoone lei kon beginnen op fi nancieel gebied en dat mededaardoor haar werkzaamheden van stonde af aan gepaard gingen met moeilijkheden. Dit in aanmerking genomen, moet iedere actie en iedere daad, waardoor ook reeds dit jaar het vreemdelin- genbezoek aantrekkelijker wordt gemaakt met grootere waardeering worden geconstateerd dan in normale omstandigheden het geval zou zijn. We vermogen op dit tijdstip nog wel niet veel te voorspellen, toch staat in ieder geval vast, dat er door het bestuur en door de verschillende ingestelde commissies veel en omvangrijk werk is verricht en zeer zeker is het, dat het bezoekend publiek in het komen de seizoen de resultaten van dezen arbeid tot zijn verheugenis zal ondervinden. Reeds is bekendheid gegeven aan het feit, dat in het seizoen 1938 verschillende vuurwer ken zullen worden gegeven en kunnen wij aan de toekomstige gasten van Zandvoort mede- deelen, dat in het hoogseizoen de Woensdag avond is vastgesteld, waarop deze avondlijke openluchtvoorstellingen zullen worden „afge stoken." Binnen enkele dagen zullen 10.000 folders in kleurendruk ter perse gaan, waarop de ver schillende logeergelegenheden staan vermeld, terwijl deze brochures in de Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche taal zullen worden uitgegeven. De commissie voor verma kelijkheden, welke dus de zorg heeft voor de reeds genoemde vuurwerken, zal dit jaar een ruime plaats geven aan vermakelijkheden voor de kinderen der gasten. Woensdagavond 8.30 uur zal een groote propaganda-avond worden belegd in pavilion Riche, onder leiding van den voorzitter, burgemeester H. van Alphen. Op dezen avond zal de directeur der vereeni ging, de heer Kruit, de verschillende plannen bekend maken en wat reeds in de voorberei dingsmaanden is tot stand gebracht. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor de le den, terwijl een beperkt aantal introducties zullen worden gegeven. We durven zonder ver metel te zijn wel reeds mededeelen, dat het komende seizoen zijn voorgangers zal overtref fen voor wat betreft het veraangenamen van den tijd door vreemdeling en badgast in Zand voort door te brengen. Het feit, dat de gemeenteraad reeds zijn toestemming heeft verleend tot het afzetten van den boulevard bij voorkomende gelegenhe den, bewijst, dat er nog meer in het yat is- Zandvoort ziet met vertrouwen het seizoen 1938 tegemoet. Op dit tijdstip is het aantal aanvragen om kamers en pensions reeds be duidend hooger dan het vorig jaar om den zelfden tijd, hetgeen er op wijst, dat het pu bliek eveneens vertrouwt, dat de gemeentelij ke bemoeiingen op het gebied van het vreem delingenverkeer, de aantrekkelijkheid van de badplaats zullen doen toenemen. Een vermeer dering van het bezoek aan Zandvoort zal ook voor de omringende plaatsen niet zonder invloed kunnen blijken te zijn! Het Streekverband „Bloembollenstreek" van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland hield Dinsdagavond haar jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van den voorzitter van het Streekverband, den heer P. P. de Koning van Leiden. Na het openingswoord van den voorzitter wer den door den secretaris, den heer C. H. Steen winkel Jr. van Lisse de notulen der vorige al gemeene vergadering gelezen. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, waarin deze me dedeelde, dat in het afgeloopen jaar wederom een drietal vereenigingen tot het Streekverband zijn toegetreden, n.l. de vereenigingen „Zieken zorg" te Sassenheim, „Voorzorg" te Katwijk aan den Rijn en „Draagt Elkanders Lasten" te Val kenburg. In totaal zijn thans bij het Streekver band aangesloten 14 plaatselijke vereenigingen uit de Bloembollenstreek met een totaal aantal van 70.000 verzekerden. In het jaarverslag werd mededeeling gedaan van de instelling van het Instituut „Controleerend Geneesheer". Tot ge- neesheeren werden benoemd Dr. H. den Boer te Noordwijk en Dr. F. J. Rassers te Leiden. Het ligt aan de vereenigingen geheel vrij aan dezen controledienst deel te nemen. Het instituut heeft practisch reeds zeer heilzaam gewerkt, gezien het resultaat dat door de verschillende vereeni gingen reeds bereikt werd. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat door het Streekverband in samenwerking met het Streekverband „Rijnland" getracht wordt voor de aangesloten veeenigingen speciale con tracten af te sluiten met de particuliere zieken huizen en heeren specialisten en chirurgen. Na de pauze werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der Federatie te Utrecht in behandeling genomen, waarbij de secretaris der Federatie, de heer Buyze, de noo- dige toelichting gaf. Voorts werd hierbij ook het woord gevoerd door den heer C. Stolk, voorzit ter der Federatie, Welke speciaal het voorstel tot het instellen eener Fraude-verzekering be lichtte en er op wees, dat hier een groot be lang voor de toekomst op het spel staat met het oog op het voortbestaan der vereenigingen, meer speciaal de kleinere vereenigingen. Hij wekte op tot eendrachtige samenwerking in deze. Op voorstel van den heer Tibboel van Lisse zal in samenwerking met het Streekverband „Rijnland" getracht worden eenige verruiming te verkrijgen van het aantal bezoekdagen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Nadat de heer Tibboel den voorzitter en het bestuur dank had gebracht voor hun vele werk zaamheden, sloot de voorzitter deze goed be zochte vergadering. R. K. Bond voor groote gezinnen. Gister avond hield de af deeling Beverwijk van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen haar jaar vergadering in het K. S. A.-gebouw, onder voor zitterschap van den heer J. H. Bremmers. In zijn jaarverslag gaf de secretaris, de heer T. Ettema, een uitvoerig overzicht van de ac ties, welke gedurende het afgeloopen jaar door het bestuur zijn gevoerd, o. m. in verband met de nieuwe schoolgeldverordening, waaromtrent door de R. K. raadsfractie een voorstel was ge daan en voorts met betrekking tot het Nieuw Malthusianisme. Ten opzichte van dit laatste vooral wees de secretaris er in zijn verslag op, dat van een plaatselijke actie alleen niet vol doende invloed kan uitgaan. De aandacht werd voorts gevestigd op de wij ziging der lichttarieven, die ongetwijfeld komen gaat; vertrouwd wordt, dat onze raadsfractie ook in dit opzicht actief zal zijn. Met voldoening mocht worden geconstateerd, dat de belangstelling voor het fonds „Moeder en Kind" grooter wordt. Het fonds werd nog eens hartelijk in aller daadwerkelijke sympathie aanbevolen. Het ledenaantal was stationnair gebleven. De rekening van den penningmeester, den heer Hoogland, sloot met een batig saldo van 61.77. De ontvangsten hadden bedragen, met inbegrip van het batig saldo van het vooraf gaande jaar, 216.82 en de uitgaven f 155.05. De bescheiden van den penningmeester wer den in orde bevonden. Medegedeeld werd vervolgens, dat na Pa- schen een bespreking zal worden gehouden tus- schen een commissie uit het Comité „Katho liek Beverwijk" en de besturen van den Bond voor Groote Gezinnen en de vereeniging „Het Schoolgaande Kind", met het doel een oplos sing te zoeken, speciaal van het vraagstuk der vacantie-bezigheden. Van een der leden was de mededeeling ont vangen, dat bij sommige huiseigenaren een streven merkbaar wordt, om groote gezinnen te weren. De voorzitter zegde toe, hiernaar een onderzoek te zullen instellen. Wanneer het juist blijkt, dan zal het bestuur niet nalaten maatregelen te treffen. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat op Dins dag 5 April as., des morgens om 8 uur, in de St. Agatha-kerk een H. Mis zal worden opge dragen tot intentie van de leden van den bond. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer P. J. J. Haa- zevoet, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer v. d. Peet gekozen. De heer Ettema, die eveneens moest aftreden, werd herkozen. Nadat aan den heer Haazevoet dank was ge bracht voor zijn arbeid, werd de heer v. d. Peet door den voorzitter met enkele hartelijke woor den geïnstalleerd. De heer Ettema hield daarna een causerie over de wijziging der schoolgeldtarieven, waar bij hij allereerst een overzicht gaf van ons be lastingstelsel en de belasting, waarop de school geldvordering is gebaseerd, om vervolgens de verordening zelf onder de loupe te nemen. Aan de hand van een uitgebreide'statistiek toonde spr. het verschil aan tusschen het oor- spronkelijkee door B. en W. voorgestelde ta rief en dat, hetwelk door onze raadsfractie was voorgesteld. Duidelijk kwam daarbij tot uiting, hoe in het laatstgenoemde tarief de progressie veel regelmatiger was toegepast. Verder behandelde spr. de kwestie van den kinderaftrek, die minstens 5 pet. moet bedragen. Een en ander werd uitvoerig met cijfers en voorbeelden toegelicht. De voorzitter dankte den heer Ettema voor zijn interessante lezing, waarvoor een diep gaande studie noodig is geweest. Tot slot werd een verloting gehouden om een groot aantal mooie prijzen. R. K. Ziekenfonds. Woensdag 6 April, des avonds 8 uur, houdt het R. K. Ziekenfonds zijn jaarvergadering in het K. S. A.-gebouw. Behalve de jaarverslagen vermeldde de agen da o. m. bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren J. Groeneveld, J. A. Modderman en P. Tervoort. Coöperatie Algemeen Belang. De Coöp. Bakkerij en verbruiksvereeniging „Algemeen Belang" hield haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer H. v. d. Plas, die in de plaats van den heer J. C. Comis de verga dering presideerde. De heer Comis had schrif telijk medegedeeld, dat hij zijn functie neer legde. De voorzitter herinnerde er in zijn openings woord aan, dat het bestuur een moeilijke pe riode achter den rug heeft. Op het gebied van de prijzenpolitiek heerschte in het bakkers bedrijf alhier een chaos. Er ontstond een „broodoorlog", waaraan nu gelukkig, mede dank zij het optreden van de vereeniging, een einde gekomen is. Het contract, dat voor drie maan den zal gelden, is door 94 pet. van de bakkers geteekend. Uit het rapport van den accountant, den heer J. Th. Reynders, bleek, dat door de ongebrei delde concurrentie de omzet verminderd was. Het aantal leden is van 1260 tot 915 gedaald. In totaal bedankten 434 leden, waartegenover een aanwinst van 90 nieuwe leden staat. De omzet van de broodbakkerij daalde van ƒ104.880.14 in 1936 tot ƒ83.811.12 in 1937; een vermindering alzoo van ruim 21.000. De om zet. van de banketbakkerij steeg daarentegen met 3987 tot 15.700, zoodat de totaalomzet met ruim 17.000 is gedaald. Voor afschrijving werd bestemd een bedrag van ƒ9228.32, terwijl een bijzondere afschrij vingsreserve werd gevormd van 4500, ten be hoeve van den post dubieuze debiteuren. Het winstoverschot bedroeg 1173.02 JD De balans sloot met 'n bedrag van ƒ46.105.05. Besloten werd het winstsaldo naar de nieu we rekening over te brengen. Uitkeering van dividend was niet mogelijk, als gevolg van den uitzonderingstoestand, veroorzaakt cjoor ^en chaos in de prijzenpolitiek, waardoor de coöpe ratie een zeer zorgelijken tjjd doormaakt. Door het treffen van allerlei bezuinigingsmaatrege len kon het bedrijf zich staande houden. Het bestuur stelt zich voor ook in 1938 bezuinigin gen in te voeren. Op die wijze hoopt het be stuur erin te slagen het winstsaldo te kunnen opvoeren. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Bos, v. d. Linde en v. d. Plas herkozen. In de plaats van den heer Comis werd de heer J. Da vidson gekozen. In de plaats van den heer W. Geys werd als commissaris gekozen de heer Ras. Nadat aan den afgetreden voorzitter dank was gebracht, werd het bestuur gemachtigd om het perceel van de vereeniging te IJmuiden- Oost tegen den hoogst mogelijken prijs te ver- koopen. Vergadering tuinlieden. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aer- denhout en Omstreken" een druk bezochte ver gadering in Café-Restaurant Hof van Heem stede. Na de gebruikelijke opening en enkele andere huishoudelijke zaken werd een, jury ge kozen voor het keuren der tuinen in d< i loop van dezen zomer. Deze tuinen zullen tenminste 3 maal gfekeurd worden. Daar de deelname gced is, belooft dit wel een bijzondere attractie te wor den. Voor de in Juli a.s, te houden Lathyrusprijs vraag hebben zich reeds 14 leden opgegeven. Een dezer dagen zullen de plantjes uitgereikt worden. Besloten werd a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur een kleine excursie te maken naar da bekende Ameryliskweekerij der firma Warmerhoven te Hillegom. Tensotte hield de heer A. A. E. Buurman van Vreeden uit Aerdenhout een zeer interessante lezing met film over Ned. Indië en Egypte. Ter keuring waren ingezonden door den heer K. Goudzwaard rotsplan ten 9 punten; G. Boting Primula's 8 punten; B. Nieuwenhuis Calceola ria's 10 punten; H. v. Gurp Cymbidium 8 pun ten; v. Zadel Tulipa Eichleri en Narcissen 7 punten. Reddingsbrigade voor drenkelingen. Ge noemde vereeniging hield een ledenvergadering in café Groenendaal. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer L. C. Brand, de minder groote opkomst. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van het gemeentebestuur met de mededeeling, dat wederom een subsidie van f 50.was verleend. Onder dankzegging werd deze subsidie aanvaard. Zomer? Woensdagsavonds vuurwerk te Zandvoort! Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren H. A. Broekman en P. Kolk. Bij de bespreking autotocht vond een voorstel, om dit jaar eén bezoek te brengen aan het natuurbad te Soest, algemeenen bijval. Als da tum werd Zondag 3 Juli vastgesteld. Naar aan leiding van een te houden zomercampagne en een zwemfeest, deelde de voorzitter mede, dat er plannen zijn om dit jaar een onderling zwemfeest te houden. Voor de commissie van advies werden op voorstel van het bestuur benoemd de heeren dr. D. Hubert, dr. J. J. v. Luin, Dekker en Hessels. Hierna sprak de heer Graveel een propagan distisch woordje voor de brigade der E.H.B.O. Na rondvraag volgde sluiting der vergadering. Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus Gijs- bertus Franciscus, zoon van G. Heemskerk en W. P. H. Stevens; Aaltje, dochter van H. Drost en D. Hofman. Overleden: H. van der Werff, 66 jaar, m.: H. Raaphorst, 69 jaar, m.; M. A. van Loon, 74 jaar, vr. Aantal werkloozen Aan de gemeentelijke arbeidsbeurs staan momenteel 420 werkloozen ingeschreven; het aantal ingeschrevenen op 19 Maart bedroeg 476, terwijl over hetzelfde tijd vak in '37 492 werkloozen stonden ingeschreven. Jaarvergadering St. Paulus. De afd. Hille gom van den Ned. R.K. Bond van Overheids personeel hield haar jaarvergadering in den Bond. De opkomst was bevredigend. De voor zitter de heer A. L. Kraan heette allen har telijk welkom, speciaal den geestelijk-adviseur. Medegedeeld wordt, dat vijf leden op 15 Mei a.s. de plechtige Dankmis in de St. Bavo bij het jubileum van den bond zullen bijwonen. Het jaarverslag gaf aan, dat het ledental gelijk bleef, dat 2 ledenvergaderingen en 5 bestuursverga deringen werden gehouden. Ook hiervoor werd een verdiend dankwoord gesproken. De pen ningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van f 19.80. De controle-commissie had alles in orde bevonden, weshalve de functio naris onder dank werd gedechargeerd. Tot lid van de Controle-commissie werd in de vacature Adams'e gekozen de heer C. H. van Berkel. De aftredende secretaris, de heer N. J. van Beelen, werd met algemeene stemmen herkozen. Be sloten werd een bijdrage te geven voor een grafmonument voor wijlen den heer Guit; her dacht werd, wat deze werker voor den Bond deed. Hierna werd het a.s. zilveren jubileum van de afdeeling besproken. Door het bijeen brengen van extra giften zal dit feest waardig worden gevierd. Wegens verhindering van den heer Sewalt, werd diens rede uitgesteld. De rondvraag was van huishoudelijken aard. De geestelijke adviseur, kapelaan Schneiders, wekte de leden op, krachtig te blijven strijden voor het principieele organisatieleven, omdat daar van voor het stoffelijke zoowel als voor het gees telijke leven zulke groote gevolgen uitgaan, hetgeen spr. nader toelichtte. HEBBEN GOEDEN PASVORMEN SNIT. HOEK KRUISSTRAAT - NASSAUSTRAAT 1 HAARLEM TELEFOON 13490 Voor ons ligt een koopacte vgm 1778 uit de serie, die aan „De Vrienden van Oud Sant poort" ter inzage zijn verstrekt. De oude, krom gebogen, tandelooze weduwe Maas is kortelings heengegaan. Haar huisje werd verkocht en buurman Thomas v. d. Hulst werd kooper. Schijnbaar heeft hij het hoekhuis meer ge schikt geacht voor zijn bedrijf, althans wij lezen, dat hij naar het huisje van Maas is verhuisd en dat hij zijn eigen woning aan Ba rend Kromhout, schepen van Velsen en tim mermansbaas van beroep, verkocht heeft. Welke de aanleiding van dezen verkoop is geweest, valt niet moeilijk te raden. Stellig is van der Hulst geen eerste klas vakman geweest. Onmiddellijk na den koop van het huis van Tyroan had hij de zaak verhuurd aan Willem Geverts Martens voor den tyd van 10 jaren tegen een huur van 55.per jaar en loopende tot 1779. Schepen-collega Kromhout was rijk en zocht een woning in Santpoort. Met Mar tens viel wel te praten. De huur werd dus met een jaar ingekort en aan Martens de gelegen heid gegeven het bedrijf elders voort te zetten. Hiervoor werd een speciale clausule in het koopcontract genomen waarbij Kromhout af stand deed van zijn rechten om in het huis een schilderszaak op te zetten. Hoogst eigen aardig geeft het contract het bewijs dat v. d. Hulst het noodzakelijk heeft gevonden om een buitengewoon welomschreven acte te doen op maken. Hij schijnt zijn collega wel goed te hebben gekend. Wij lezen dat werd overgedra gen, huis, erf, werf, tuin, steekingen, eigen of gemeene muren, heyningen, scheringen, goo- ten, waterloopen, oosingdroppen, lichten en luchten. Veiliger en meer gedetailleerde over eenkomst kon toch zeker niet gemaakt wor den. Van der Hulst was zeker indachtig den koop dien Kromhout in 1766 had gemaakt. Op dien datum kocht Kromhout van Vrouwe Anna Schelten weduwe van Abraham van Hoboken de groote bezitting Velserbeek voor de luttele som van ƒ9370.— hoewel 5 jaren tevoren de waarde ƒ24.000.— was. Deze koop was vooral zoo merkwaardig, omdat het huis aan den Burenweg sinds 1723 tot 1761 duchtig in prijs gedaald was, en daarna doorloopend in prijs is gestegen. 1761 was een laagtepunt en desondanks wist Kromhout in 1766 Velserbeek ruim 60 lager dan voor 5 jaar in handen te krijgen. Of Kromhout toen zuiver spel heeft gespeeld is niet meer na te gaan. Van der Hulst en zijn notaris hebben den veiligen weg gekozen. De om schrijving van de belendingen is verder geheel gelijk gebleven aan 1761. Taalkundig is het contract echter wel van belang. Wij zien dat een terrein van ongeveer 27 meter lang en 20 meter breed, speciaal verdeeld wordt in: Huis, tuin, erf en werf. Hoewel het niet is na te speuren geeft deze omschrijving toch den schijn, dat er inderdaad een verschil in begrip bestaat tusschen „erf", „werf" en „tuin". Wij lezen verder: Steekingen, heyningen, scherin gen, gooten, en waterloopen. Al deze woorden zou men het liefst willen bezien als erfafscheidingen. Plaatsen wij de waterloopen aan de achterzijde bü de Beek en planten wij de heyningen op de grens van het Toesiendershuisje, dan blijft de schering over voor de afscheiding tusschen werf en Buurwegje. Wanneer wij voor het woord „steekingen" de aanduiding van een hek kie zen, dan blijft de moeilijkheid over, dat wij nergens een hek kunnen plaatsen. Wij veron derstellen dan ook, dat met steekingen het woord steklingen wordt bedoeld en hiermede dus de boomgaard wordt aangeduid, althans wanneer in het laatst van 1700 een gedeelte van den tuin, evenals in het begin van 1800 reeds een boomgaard was. Moeilijker is het woord „oosingdroppen". Op grond van onder zoekingen gelooven wij dat wij verband moe ten zoeken met de woorden „Oozen of Hoozen" (waterverplaatsen). Wij vinden dat woord te rug in hoosnap, hoozer, waterhoos, enz. Oosing droppen zou dan beteekenen: het verplaatsen van water in den vorm van druppen of drop pen. Bezien wij nu beide buurhuizen, dan zien wij dat er een tusschenruimte is vrijgelaten van ongeveer 1 meter breedte. Gezien het feit, dat in 1700 nog tal van huizen zonder goten wer den gebouwd en het regenwater dus vrij af stroomde, dan is het te begrijpen, dat men dat regenwater niet vrijelijk op het erf van zijn buurman mocht laten vallen. De eene helft van de gang diende dus voor den afval van het water van het eene huis en de andere helft breedte voor het opvangen van het regenwater van het andere huis. Oosing of osingdroppen was dus de totale gangbreedte waarvan tegen woordig het midden de „Druplijn" wordt ge noemd. Het contract verder nalezende zien wij dat Cornells Malefijt intusschen zijn terrein en zaak heeft overgedaan aan Jan Buyssant. Wij schrijven intusschen het jaar 1784. De heer Thomas v. d. Hulst is overleden en wordt op gevolgd door Johannes Engnatius Runneboom. Ook de heer Barend Kromhout kwam te over. lijden en de eigenaar van de oude Bleek de heer Jan Buyssant wonende in Haarlem, kocht het pand. De bewaker woonde nog steeds in het oude Toesiendershuisje, terwijl het smalle padje, nu Burenwegje geheeten, nog steeds de slanke lijn bleef prefereeren. Schijnbaar had de heer Kromhout toch nog kans gezien om het zijn buren onaangenaam te maken. Wij lezen althans in het nieuwe koopcontract, dat de gaten in den muur aan de Oostzijde dicht gemaakt moesten worden en verder dat het voor altijd verboden werd om eenige afwate ring door den muur te maken. Wij meenen hieruit te mogen concludeeren, dat aan het begrip „Oosingdroppen" zekere rechten verbonden waren, die de heer Krom hout dus vermoedelijk had overschreden. De nieuwe buurman Runneboom was zeker een vreemde eend in onze Hollandsche bijt. De naam is absoluut niet Hollandsch. Naar onze meening was hij van Overijsselschen oorsprong. In 1400 ongeveer werden in Overijssel verschil lende landstreken verdedigd door een land scheiding, waaronder verstaan moet worden een verdedigingslinie langs de grens bestaande uit waterloopen en dijkjes. Overal waar die dijkjes de gewone landwegen passeerden wer den voor de verdediging een paar slagboomen aangebracht. De oude naam van een dergelijken slagboom was „Runneboom" terwijl meermalen de boerderij bij den Runneboom dien naam kreeg en de eigenaar zelf den naam overnam. In volgende koopcontracten zullen wij zien, dat ook toen de zoogenaamde '„plok- of strijk geldjagers" zich een strop kochten. Santpoort. J. S. VISSER. De Haarlemsche rechtbank behandelde hedenmorgen een vrij groote rits diefstallen. Een 20-jarige Amsterdamsche koopman is eenige malen naar Haarlem gegaan om daar zooals bij meer Amsterdammers ge bruikelijk! fietsen te stelen. Hij heeft drie keer geluk gehad dank zij het feit, dat de eigenaren zoo dom waren om hun rijwielen niet op slot te zetten maar ze onbeheerd te laten staan. Op 12 Februari werd zoo ten nadeele van een 16-jarigen banketbakker een fiets gestolen in de Potgieterstraat, op 21 Februari zoo'n voer tuig in de Slachthuisstraat, toebehoorende aan een 25-jarigen kantoorbediende en den volgen den dag een vehikel voor een winkel aan de Ged. Oude Gracht. De eigenaar van dit laatste rijwiel deed onmiddellijk aangifte bij de poli tie, die hem in een motorzijspan nam en op zoek ging naar den dief. In Halfweg werd deze achterhaald. De Officier van Justitie merkte op, dat ver dachte nauwelijks een half jaar geleden uit de gevangenis is gekomen. Op groote schaal pleegt hij fietsendiefstallen en daartegen is een stren ge straf noodig. Spr. eischte een jaar gevange nisstraf. De verdediger, Mr. A. Beets, zeide dat het onbeheerd laten staan vkn fietsen een uitnoo- diging is voor mannen zonder een cent op zak om ze te stelen. Spr. verzocht clementie in den vorm van een gedeeltelijk voorwaardelijke straf De president wees erop, dat verdachte al voorwaardelijk in vrijheid was gesteld. Die kans om zijn leven te beteren heeft hij slecht benut De volgende persoon in het verdachtenbankje was al eveneens een rijwieldief, die op 27 Au gustus j.l. op den Vogelenzangscheweg te Bloe- mendaal zijn slag sloeg. Een 35-jarige kantoor bediende uit Heemstede had zijn fiets even aan den kant van den weg gezet. Den dief, een 20 jarigen kapper uit Haarlem, was, toen hij een maal zijn daad had gedaan, de moed in de schoenen gezonken, hij dacht aan zijn vrouw waarom hij het gestolen rijwiel maar in een boschje verborg. De Officier deelde mede, dat het reclassee- ringsrapport- vrij gunstig is. Maar daartegen over staat dat verdachte zeer geraffineerd te werk is gegaan. Hij heeft den kantoorbediende gevolgd met de bedoeling diens fiets te stelen. Spr. eischte daarom 8 maanden gevangenis straf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en opdracht aan de R.K. Re- classeeringsvereeniging toezicht uit te oefenen. De verdediger, Mr. L. S. Römelingh, pleitte clementie en verzocht een geheel voorwaarde lijke straf. Een 37-jarige slager te Heemstede was wegens financieele moeilijkheden ontslagen als filiaal houder van een winkelexploitatiemij. Hij had tot dan toe achter den winkel gewoond en bij zijn verhuizing behield hij een huissleutel. Door ar moede gedreven heeft hij in het begin van dit jaar vleesch en vet uit de zaak, waar hij vroe ger filiaalhouder was, gestolen. Met den ach tergehouden sleutel kwam hU binnen. De Officier van Justitie verzocht een reclas- seeringsrapport in te winnen omdat de slager nog nooit veroordeeld is. De verdediger, Mr. L. S. Römelingh, zich hierbij aansluitende, ver zocht bovendien den man uit de voorloopige hechtenis te ontslaan, hetgeen de rechtbank, na raadkamer, weigerde. De rechtbank schorste de zaak tot 28 April om een reclasseeringsrap- port in te winnen. Op 14 Februari j.l. is ingebroken in het perceel Santpoorterstraat 28 hoek Wouwer- manstraat, d.w.z. een 37-jarige schilder heeft geprobeerd zich er toegang toe te ver schaffen met behulp van een valschen sleutel. De bewoners waren afwezig. De vrouw des huizes had de voordeur zoowel op het dag- als het nachtslot gedaan, toen ze des middags om 3 uur wegging. Eenigen tijd later thuiskomend, ging de deur gemakkelijker open dan ze gesloten had. President: De inbraak had dus verbetering voor het voordeurslot gebracht! De inbraak was verijdeld doordat een rechercheur van politie zich toevallig in de straat bevond en den schilder zag mor relen aan het slot van de huisdeur. De schilder kon n.l. met zijn valschen sleu tel de deur niet openen, omdat ook het lips- slot was gesloten. De rechercheur rekende den adspirant-inbreker, die ondertusschen zijn krachten was gaan beproeven op de keuken deur, en diens maat, die op den uitkijk stond in, en fouilleerde hem. In zijn zakken bleken een looper en sleutels aanwezig te zijn. De verdachte eerst stond de schilder te recht beweerde, dat hij niet wist waarom hij op 14 Februari in de Santpoorterstraat was. President: „Dat is erg gek!" Verdachte vertelde vervolgens, dat hij met stofzuigers leurde. Op perceel 28 was niemand thuis en hij wilde daarom daar birfiien gaan. President: „Is het gebruikelijk, dat u in zul ke huizen maar binnengaat?" Verdachte gaf tenslotte zijn maat, een 23- jarigen monteur, de schuld. Die, niet hij, had geprobeerd om in de woning te komen. Hij was alleen maar even gaan kijken wat zijn maat eigenlijk uitvoerde bij de deur.... De kameraad, als getuige gehoord, vertelde echter, dat van tevoren al onderling afgespro ken was om in het Kleverpark in te breken. De Officier van Justitie zeide, dat deze zaak vele aspecten heeft. Verdachte is al 10 keer veroordeeld voor allerlei delicten en hij dient dan ook uit de maatschappij verwijderd te worden. Spr. eischte ander half jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma, had het verdedigersgestoelte bezaaid met boeken om zijn conclusie, dat hier op juridische gronden vrijspraak moet volgen, te kunnen motiveeren. Zooals een barmixer uit allerlei flesschen in zijn bar de noodige hoeveelheidjes dranken neemt om een smakelijke cocktail te kunnen bereiden, zoo nam mr. Drilsma uit al de voor hem opgeslagen boeken diverse citaten om een voor juristen ongetwijfeld ook smakelijk juri disch betoog te kunnen samenstellen. Dan moest de medeplichtige, de Zandvoort- sche monteur, in het slachtoffersbankje gaan zitten. Den man warén drie verschillende feiten ten laste gelegd een bloemlezing uit de vele diefstallen, die hjj gepleegd heeft. Op 29 Juli 1937 maakte hij een fietstochtje met een vriend naar Spaarndam. Daar heeft hij den vriend, een 46-jarigen landbouwer uit de Haarlemmermeer, beroofd van diens por tefeuille en portemonnaie met geld. Voorts had hij op 22 Januari j.l. van een melkwagen in de Wagenmakerslaan een flesch room gestolen en dit geconsumeerd. En ten slotte had hij in September j.l. weer een anderen vriend, een 44-jarigen boekhouder, beroofd. Samen zijn ze naar den Zeeweg ge fietst en daar hadden ze wat gestoeid, waarbij den boekhouder zijn portemonnaie ontfutseld werd. De Officier van Justitie vond de wijze, waar op verdachte de diefstallen heeft geënscè- neerd en uitgevoerd, zeer schandelijk. De man leeft van roof en diefstal en spr. eischte tegen hem een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Stomps, deed nog een goed woord voor den verdachte, die zijn berouw uitsnikte. Uitspraak in alle zaken 14 April a.s. In het mausoleum op de algemeene begraaf plaats te Haarlem is hedenmorgen bijgezet het Stoffelijk overschot van den Zondag alhier over leden componist Hans de Bock. In de aula waren zeer vele vrienden en be kenden uit de kunstwereld bijeengekomen om den componist een laatsten groet te brengen. De litterator Dirk Verèl wees op de typische omstandigheid, dat hij op dezen stralenden zonnedag afscheid moest nemen van een vriend, die van licht en zon hield en daarvan in zijn werken getuigde. Een van zijn eerste composities was „Het meisje in de zon". Daar naast had de Bock ook een wonderlijken trek naar het beschouwende. In verschillende teksten heeft hij zijn leven gesymboliseerd. Zijn laatste werk heeft hij opgedragen aan zijn moeder. Zijn werken zul len bij ons blijven voortleven, aldus spr. Adolph Poth sprak namens het Haagsche Strijkkwartet. Dit ensemble voerde in 1921 in Haarlem het le concert van zijn werk op. Het talent van de Bock ontwikkelde zich in een bijzondere richting en uit zijn werk blijkt, dat muziek bestaat uit klanken uit een andere wereld. Dr. K. F. Proost, directeur van het Arbei ders Ontwikkelings Instituut te Rotterdam, zeide, dat de Bock daar de leiding van de zanggroep had. De sfeer van de arbeiderswereld wordt verschillende malen in zijn composities aange voeld. Zijn werk, gecomponeerd op tekst van mevr. RolandHolst, is onvergetelijk. Daarna spraken nog de heeren W. C. Ser- né, dr. Zuiderhof en C. J. E. Einou, allen vrienden of sprekende namens kunstgroepen. Een zoon zegde dank voor de belangstel ling, waarna de kist in het mausoleum werd bijgezet. IJMUIDEN, 31 Maart. Versche Visch. Tarbot 5274, Tong- 76—134, Heilbot 90—114 cent per kg. Griet 11.0027, groote Schol 15.00, middel Schol 20.00, Zetschol 15.50—16, kleine Schol 7.00 18, Bot 6.50, Schar 3.208.50, Tongschar 14.00 24, Poontjes 3.606.50, groote Schelvisch 16.00 —18, middel Schelvisch 14.0017. kleine Schel visch 10.0017, groote Gullen 5.508.50, kleine Gullen 6.20—10, Wijting 3.60—10.50, Makreel 8.00 per 50 kg. Kabeljauw 12.0044 per 125 kg. Leng 0.952.35, Koolvisch 1344 cent per stuk. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN. X April 2 April 3 April 4 April 3.29 4.04 4.38 5.13 11.29 12.04 12.38 0.55 3.45 11.45 4.20 0.20 4.55 5.37 1.13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2