Het economisch beleid in bespreking R WINSTEN EN LOONEN TE LAAG OMAN VAN EEN PRINSES DONDERDAG 31 MAART 1938 EERSTE KAMER Senator Van Voorst tot Voorst acht een vast, loonend prijs peil noodig en billijk Sociaal-democraat over ordening Verarming Uitbreiding cultuurgronden DOOR CHARLES CARVICÉ Ordening Margarineprijs WERKSPOOR N.V. Voorstellen tot financieele reorganisatie Kaderdag R.K.S.P. Algemeen onderwerp: Ons nationaal bewustzijn HET LOONPEIL DER SIGARENMAKERS Statistiek over November 1937 DE K. L. M. IN'ONZE WEST Uitbreiding en verbetering der verbindingen Clearingkoersen Ondanks g'n werk en steeds veelyuldiger invi- Loonsverhoogïng bij Werkfondswerken In overeenstemming met de nieuwe C. A. O. in de bouwvakken DRS. L. C. MICHELS VIJFTIG JAAR Feestnummer van het Tijdschrift voor Taal en Letteren verschenen Geslaagde proeftocht F amilieber ichten Stads- of Spatbordlampjes noodig Landbouwer door trein gegrepen Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg te Renswoude OPLEIDING ZWEEFVLIEGERS Toestel beschikbaar gesteld KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 72e jaargang - no. 26 Onvoorzichtig den weg overgestoken Jongen bij aanrijding levens gevaarlijk gewond WAARSCHUWINGSBAKENS BIJ SPOORWEGOVERGANGEN Toepassing van een nieuw systeem AUTO VERDUISTERD De dader te Sittard opgespoord KIND IN EEN TEIL WATER VERDRONKEN Academische examens Examen Apothekersassistent Visscherij-examens UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Den Haag, 30 Maart 1938 De Eerste Kamer is vandaag toegekomen aan de behandeling der begrooting van Economische Zaken. De besprekingen werden ingeluid door den heer VAN RAPPARD (Lib.), die twee dingen bien étonné de se trouver ensemble! be treurde: het feit, dat we thans een kabinet „op enge basis" hebben ènde samenvoeging van het departement van Landbouw m.et dat van Handel en Nijverheid. Van belang was heden vooral het thema: de te lage bedrijfswinsten en de te lage loonen in den Landbouw, vooral in verge lijking met winsten en loonen in de in dustrie. De heer Van Rappard wijdde er eenige aan dacht aan, en na hem hebben op één na alle sprekers, die vandaag aan de beurt kwamen, het woord erover gevoerd. Vooral de heeren KOLFF (C.H.) en VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) hebben het probleem terdege behandeld. De heer Kolff betoogde, dat het niet waar is wat vaak wordt beweerd dat de land bouwsteun allereerst en voornamelijk terecht komt in de zakken der rijke boeren. De arbeiders profiteeren er zeer zeker van mee, maar een feit is het, dat de boeren hun werkers niet meer dan een te schamel loon kunnen betalen, omdat de bedrijfswinstmarge te gering is of heelemaal ontbreekt, ja zelfs beneden nul raakt, wat beteekent, dat er geld bij moet, wil men het bedrijf in stand houden. Kan de minister hier niets aan doen? De be windsman toonde zich nogal ongeloovig op dit punt, maar de heer Kolff was van meening, dat de Regeering wel degelijk aldüs kon ingrijpen in de prijzenpolitiek, dat de winstfactor op een peil wordt gebracht, waardoor de betaling van redelijke loonen mogelijk zal zijn. Indien met de bestaande Landbouwcrisiswet ten deze niets te bereiken is, dan maar een wijziging van deze wet of een andere wet. Door prijzenverhooging zou ook de werkloosheidsbestrijding ten zeerste gebaat zijn, aldus de heer Kolff. De hr. VAN VOORST TOT VOORST consta teerde, dat de land bouw steeds weinig heeft kunnen profitee ren van gunstige con junctuurschommelin gen in ons land, en wel, omdat hij zoo zeer afhankelijk is van de wereldmarkt. Er treedt nu bepaaldelijk ver arming in en daar door gaat het ook de industrie slecht. Ui verhooging van het prijspeil L. van Voorst tot Voorst zag onze katho lieke landbouwdeskundige het éénige mid del ter verbetering, en eenige prijsstijging zou volgens hem den export niet belem meren, als de kwaliteiten maar prima zijn. De kosten van het levensonderhoud zouden er weer eenigszins door stijgen, maar het is toch ook in strijd met de verdeelende recht vaardigheid, de plattelandsbevolking voor zoo goed als niets te laten werken? Ben vast, loonend prijspeil voor den land bouw is noodig en tevens billijk, temeer daar voor de industrie wèl maatregelen getroffen werden om een loonend peil te kunnen hand haven. Hoe zal een zoo weinig stabiele en een zoo noodlijdende landbouw voorts de kosten der komende nieuwe sociale voorzieningen werk loosheidsverzekering en kinderbijslag kunnen dragen, als hij concurreeren moet met sociaal- achterlijke landen? Noodig noemde de heer Van Voorst tot Voorst het ook, dat het knellende ambtenaren-keurslijf wat losser gemaakt wordt. Hij wilde de heele Landbouwcrisiswet wel zien verdwijnen, als den landbouworganisaties maar breedere bevoegd heden gegeven worden. De noodtoestand ten plattelande wordt zoo hebben nog verschillende sprekers betoogd niet weinig verergerd door het heerschend te- kort aan cultuurgronden. De heer VAN RAP PARD beval in dit verband emigratie in kolo nie-verband aan, speciaal naar Argentinië en Brazilië, niet naar Frankrijk en de heer KOLFF zag heil in ontginning van nog braak liggende terreinen. Hij berekende, dat ontgin ning van alle nog niet in cultuur gebrachte gronden aan niet minder dan honderdduizend menschen werk zou kunnen verschaffen. Daar naast kan ook de industrialisatie ten gunste van het platteland behartigd worden. Tegenover de ordening schijnt de heer Kolff nog zeer sceptisch te staan: er was den laat- sten tijd zóóveel over geschreven en gesproken, dat hij in ootmoed erkende er niets meer van te begrijpen en den minister dringend en nederig verzocht: „heer, kom mijn onverstand te hulp!" De heer Kolff was echter wel zoo vriende lijk, den minister, die de uitvoering der crisis maatregelen aan de landbouw-organisaties wil overdragen, te waarschuwen vóór een al te ge waagd experiment, omdat daardoor het ideaal der eigenlijke ordening, zooals de minister die wil, in gevaar zou worden gebracht; indertijd hebben toch de heeren Goseling en Ruyter zelf verklaard, dat de landbouw-crisismaatregelen met de eigenlijke ordening niets te maken heb ben! Wij twijfelen er niet aan, of de minister zal ook in dit opzicht het „onverstand" van den heer Kolff wel te hulp komen. Een sterken voorstander van ordening toonde zich de heer DE LA BELLA (S.D.A.P.), die uiteraard meer voor de industrie-belangen op kwam en ordening niet alleen in het bedrijf, maar ook collectief bepleitte. Tot stichting van bedrijfsraden moeten niet alleen de werkgevers, maar ook de werknemers en eventueel ook de Regeering het initiatief kunnen nemen. Deze sociaal-democraat schijnt echter speciaal over ordening te hebben willen spreken om te trachten tegenstellingen te construeeren tus- schen de door de R.K. Staatsparty verlangde ordening en het door katholieke ministers ge voerde beleid ten deze. Het verschil tusschen ideaal en mogelijkheid werd hierbij natuurlijk volgens alle regelen der kunst weggemoffeld. De heer de la Bella heeft evenals de heer HIEMSTRA (S.D.A.P.) aangedrongen op ver laging van de heffing op margarine. Laatstge noemde zeide wel te weten, dat een hooge mar- garineprijs noodig was om de „vlucht uit de boter" tegen te gaan, maar, zoo vroeg hij, kan er dan geen e x t r a-goedkoope margarine aan het armste volksdeel verstrekt worden? Vervol gens bepleitte hu nog overbrenging van het Internationaal Landbouwinstituut van Rome naar Genève. De heer KOLFF heeft tenslotte, hoewel dank baar voor wat op dit gebied reeds gebeurt, een lans gebroken voor de vele kleine boeren, wier bedrijfjes met den ondergang bedreigd worden en na geklaagd te hebben over de verhooging van de heffing op de teelt van aardappelen van ƒ30 tot 50 per H.A. aangedrongen op reddende maatregelen ten gunste van onzen tuinbouw. Alleen van verruiming van den ex port verwachtte hij heil, maar, zoo vragen wü, hoe zou het den heer Kolff vergaan, in dien hU eens als onderhandelaar met Dr. Hirsch- feld naar Berlün gezonden werd? Nieuwen aanplant wilde de heer Kolff in ieder geval tegengegaan zien. 56 „Als ik wist waar ze was, zou ik t haar schrijven. Wat zou ze biy zijn, het lieve kind! Ze was erg gek op je, Daan. Als jij het huis in kwam, zag ik altijd haar gezichtje veranderen. Het zal me benieuwen, of wü haar ooit terug zullen zien." „Dat denk ik niet, moeder," zei de arme Daan. „Wat is dat voor een ding?" vroeg hij en greep naar een langwerpige doos. „Stalen van Grump, den kleermaker. Ik was zooeven by hem en vertelde hem, dat je een nieuw pak voor de bruiloft van Emily noodig had." „Hoe staat 't met myn beste serge pak?" vroeg Daan. „O, jongen, dat kan je niet gebruiken," zei Juffrouw Norton overtuigend. „Daarmede kan je niet naar een bruiloft gaan. Neen, een jacket met fantasie pantalon en een gekleurd vest, boor. En ik zal zorgen voor een bloem in je knoopsgat." „Allemachtig! Maar ik ga toch niet trouwen, moedertje," lachte hij. „Hindert niet," verklaarde zy. „Je moet netjes yoor den dag komen zooals iedereen. Boven- Woensdagmiddag is te Amsterdam de alge- meene vergadering van aandeelhouders van Werkspoor N.V. gehouden. Zij stond onder lei ding van den heer G. P. J. Caspersz, president van den raad van commissarissen. Het jaarverslag van den directeur, ir. M. H. Damme, werd voor kennisgeving aangenomen, waarna de balans en winst- en verliesrekening over 1937 werden goedgekeurd Het periodiek aftredend lid van den raad van commissarissen, mr. D. Crena de Iongh, werd by acclamatie herkozen. Ter vergadering waren aanwezig of vertegen woordigd zeventig aandeelhouders, vertegen woordigende 404 aandeelen, recht gevende tot het uitbrengen van 211 stemmen. Dit aantal was niet voldoende om in deze vergadering te beslissen over een voorstel van directie en commissarissen nopens wijziging der statuten, welke noodzakelijk is in verband met een plan tot financieele reorganisatie der N. V. Deze reorganisatie waaromtrent rees eer der uitvoerig is bericht schept de mogelijk heid voor de aantrekking van nieuwe middelen op langen termijn. Zij bestaat in het afschry- ven op het aandeelenkapitaal van het verlies- saldo van vorige jaren, verminderd met de winst over 1937 501.406.54) en vermeerderd met een bedrag dat noodig is voor reductie van de te hooge boekwaarde van enkele activa. Voorgesteld wordt een totaal bedrag van 4.875.000 af te schryven op het aandeelen kapitaal en wel 60 pCt. op de aandeelen a. en b., welke dienovereenkomstig van dien spelen de kosten nu geen rol meer," voeg de zy er met een zweempje trots by. „Je hebt nu geld genoeg!" Dit indachtig, begaf Daan zich naar een ju welierszaak op de Commercial Road en kocht er tot verbazing van den winkelier de mooiste dia manten broche, die in 't magazijn voorradig was. En er worden dure dingen verkocht op de Commercial Road, want het is een drukke straat, waar veel rijke kooplieden en welvarende zee kapiteins door gaan, om een geschenk voor hun vrouwen of dochters uit te zoeken. XXVI., Op zekeren morgen, ongeveer drie maanden later, zat Daan in zyn privé kantoor, dat, of schoon niet zoo overladen weelderig, als dat van mijnheer Mountjoy, toch van degelyke luxe getuigde. De voorspelling van Stella was be waarheid en Daan telde om zoo te zeggen voor een groot man onder de financiers en aanne mers. Het moet worden toegegeven, dat hy in 't begin verbaasd en verlegen was door den omvang van Mountjoy's ondernemingen, doch Daan had iets doorzettends in z'n karakter; de eigenschap, die de constructeurs en bouwkun digen in staat stelt moeiiykheden te overwin nen, die een gewoon mensch onoverkomelyk vindt. Hy had nu dan ook reeds de meeste touwtjes aan elkaar geknoopt van hetgeen hem in 't begin een niet te ontwarren kluwen leek. Zooals hy had beloofd, verleende mynheer Mountjoy hem daarbij de meest bereidvaardige hulp. Bovendien had Daan bij het werk in Gra- 1000.tot 400.moeten worden afge stempeld. Na een korte behandeling, waarby nog werd medegedeeld, dat de spoorwegmaatschappijen haar goedkeuring bereids hebben gegeven, werd vastgesteld, dat in een tweede algemeene aandeelhoudersvergadering op 8 April a.s. om trent deze voorstellen een beslissing zal wor den genomen. Op den Kaderdag der R.K. Staatspartij, die, zooals gemeld, op Zaterdag 23 en Zondag 24 April in het pensionaat „St. Louis" te Amers foort zal worden gehouden, spreekt Zaterdag middag de heer G. W. J. van Koeverden, voor zitter der R.K.S.P. in den kring Arnhem-Nijme- gen, over: Het vraagstuk der z.g. kleine boeren. Onder den indruk van de onrustbarende po litieke ontwikkeling in midden-Europa, welke in de laatste weken is doorgebroken, leek deze Amersfoortsche Bijeenkomst een bij uitstek aangewezen gelegenheid om het kader der Partij nóg eens te doen voorhouden, hoezeer het Nederland,sche volk aanspraak maakt op de er kenning en beleving van zijn eigen karakter, eigen geesteshouding, eigen geschiedenis en eigen godsdienstige en staatkundige ontwik keling. Deze overwegingen deden de keuze vestigen op het onderwerp: Ons nationaal bewustzijn. Zaterdagavond zal Mr. E. Sassen uit 's Her togenbosch een inleiding houden bver; Ver dieping van ons nationaal besef goed recht en thans zeker dure plicht! Zondagmorgen houdt Generaal-Majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, Commandant der le Divisie te 's Gravenhage, een inleiding over: De strategische positie van Nederland en haar eischen aan de Nederlandsche weermacht te stellen, waarna Dr. H. W. J. Moller, lid van de Tweede Kamer te Tilburg, spreekt over: Chris telijke staatkunde voor het behoud onzer na tionale cultuur. Des middags zal de partijvoorzitter een sa menvatting der gedachtenwisseling in practische conclusies geven voor het verdere werk. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt, in afwachting van de publicatie van een uit voerig overzicht der loonen in de sigaren- industrie in de 3e aflevering van het maand schrift thans reeds enkele cyfers mede over de gemiddeld verdiende loonen in November 1937 in centra dezer industrie. Sigarenmakers, die de sigaren geheel hand matig maken, de z.g. op eigen hand werkende sigarenmakers (1340 mannen van 21 jaar en ouder), verdienden voor het maken van gewo ne sigaren gemiddeld 47.1 ets. per uur en ƒ21.41 per week, zonder kindertoeslag. Met inbegrip van kindertoeslag was het weekinkomen ƒ21.63. Het gemiddeld weekinkomen (zonder en met kindertoeslag) bedroeg o.a. te Amsterdam resp. 24.78 en 24.80, te Eindhoven resp. 21.87 en 22.18, te 's-Hertogenbosch resp. 21.92 en 22.31, in een groep kleine Noordbrabantsche gemeenten resp. 20.48 en 20.56. Sigarenmakers (112 meerderjarige mannen), die kleine sigaartjes maakten, verdienden ge middeld 37.4 ets. per uur en 17.26 per week zonder, resp. 17.40 per week met inbegrip van kindertoeslag. Met het maken van senoritas verdienden 93 meerderjarige sigarenmakers gemiddeld 36.9 ets. per uur en 17.46 per week zonder, resp. 17.52 per week met kindertoeslag. Deze maand heeft de dienstregeling van de K.L.M. in West-Indië een aantal wyzigingen ondergaan, die op de eerste plaats een goede aansluiting op de diensten der Pan American Airways verzekeren en ten tweede de gelegen heid tot het gebruik maken van een dagretour CuragaoAruba verruimen. De dienst Curagao ArubaMaracaibo zal voortaan op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag worden uitgevoerd, zoo dat het mogelijk is, dat men in 32 uren vliegens de Vereenigde Staten, en in 44 uur New York bereikt. De verbinding met La Guaira is zoo danig verlegd, dat men op Maandag en Vrijdag onmiddellijk doorverbinding naar Trinidad heeft, vanwaar de P.A.A. de reizigers verder voert naar Zuid-Amerika, de Groote Antil len en Miami, en des Zaterdags naar de Ver eenigde Staten. Op deze wijze is men er in geslaagd vier maal per week een tweedaagsche verbinding met de Vereenigde Staten tot stand te brengen. Een nieuwe dienst van Curagao naar Aruba heeft thans de dagelijksche verbinding tusschen de beide plaatsen tot stand gebracht. Koersen voor stortingen op 31 Maart 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- k enf 72.48, lires f 9.39, peseta's f 10.50. dovitch zeer veel ondervinding opgedaan en was hy nu niet alleen reeds in staat eigenhan dig contracten af te sluiten, maar ze ook uit tc werken By de werklieden viel Daan onmiddellijk in den geest en hij was minstens even dikwijls in de fabriek als op 't kantoor. De gezondheid van Daan baarde nu geen zorg meer, ofschoon hy nog wel mager was en veel te ernstig vo rozoo'n jongen man. Mijnheer Mountjoy, die hem scherp in het oog hield, vroeg zich dikwyis nieuwsgierig af, wat hem toch kon hinderen, maar niettegenstaande dat stelde hy hem geen vragen, want Daan was zijn zijn terugkeer uit Gradovitch eenigszins terughou dend geworden, hetgeen voor Mountjoy een waarschuwing was, zich niet nieuwsgierig te toonen. En toch kon niet gezegd worden, dat Daan om de geliefde treurde, of zich droef geestig in de eenzaamheid terugtrok. Feitelijk ging hy dikwyis uit, want zoodra Carlton Plummer er van onderricht was, dat Daan zich in Londen bevond, richtte hy te zijner eer een feestmaal aan, waar Daan een aantal oude kennissen ontmoette en nieuwe vrienden maakte. Sedertdien had hij veel uitnoodigingen ont vangen, waarvan hij de meeste had aangeno men. Door z'n karakteristieken eenvoud, welken hij steeds behield, zijn goed uiterlyk en natpur- lijke vriendelijkheid was hij spoedig in alle kringen, waar hij werd geïntroduceerd, populair. Natuurlijk werkte z'n tegenwoordige maatschap pelijke positie ook krachtdadig mede, om hem in de betere kringen te doen verkeeren. In de besteksbepalingen voor werken, die met medewerking van het Werkfonds worden uitge voerd, worden eenige wijzigingen aangebracht, die bij de bouwarbeiders een goede ontvangst genieten. In verband met de stijging der contractloonen was reeds eenigen tijd actie gevoerd om te komen tot een evenredige verhooging van loonen voor Werkfondswerken, die op het oogenblik in uitvoering zijn. Na verscheidene conferenties mocht het gelukken, aldus bericht het Volk, het bestuur van het Werkfonds en de regeering van de billijkheid van dit streven te overtuigen. Het Werkfonds heeft zich op het standpunt gesteld, dat de aannemers, ook al zijn zij bereid, aan deze loonsverhooging mede te werken, wel niet geneigd zullen zijn, de kosten daarvan voor hun eigen rekening te nemen. De oplossing is nu, dat de kosten worden gebracht ten laste van het uit het Werkfonds verleende crediet en dat met de aannemers zoo noodig een aanvullings overeenkomst wordt gesloten, waarin op het werk alsnog, met ingang van 1 Maart 1938, het verhoogde loon van toepassing wordt verklaard. Mochten de hoogere kosten, aan de loonsver hooging verbonden, tot gevolg hebben, dat het verleende crediet wordt overschreden, dan zal er gezien het standpunt, dat terzake door de regee ring wordt ingenomen, wel geen bezwaar tegen bestaan voor deze overschrijding een verhooging van het verleende crediet toe te staan. Nog een tweede wijziging is in de bestekken der Werkfondswerken vastgelegd. Tot nu toe was de bepaling opgenomen, dat voor plaatsing op het werk in aanmerking komen zij, die op den dag van de aanbesteding werkloos zyn en in een bepaalde plaats woonachtig zijn. In het vervolg luidt deze bepaling aldus, dat voor plaatsing in aanmerking komen arbeiders, die op den dag van de aanbesteding minstens drie maanden werkloos zijn en minstens twee jaar onafgebroken in een bepaalde gemeente zijn gevestigd. De bedoeling van deze wyziging is, dat voor plaatsing op Werkfondswerken in de eerste plaats zy in aanmerking komen, die reeds ge- ruimen tijd werkloos zijn. In de dezer dagen gehouden redactie-verga- dering van het „Tydschrift voor Taal en Let teren", uitgegeven vaswege de R.K. Leergan gen te Tilburg, is de aanvang van den 26sten jaargang eenigszins feestelyk herdacht, naar aanleiding van den vyftigsten verjaardag van den redactie-secretaris, drs. L. C. Michels, do cent aan de R.K. Leergangen Dr. J. Gielen te Hulst en E. Serrarens te Roermond namen het initiatief om den 50sten verjaardag van hun leermeester in blyvende herinnering te houden door hem een bundel opstellen en artikelen van vrienden en oud-leerlingen van drs. Michels in „Taal en Letteren" aan te bieden. Dit voorne men is verwezenlijkt in het eerste nummer van den 26sten jaargang, dat den omvang van drie afleveringen heeft. l^et mevrouw Michels waren de heeren Gielen en Serrarens tot de vergadering der redactie uitgenoodigd. De voorzitter, prof. dr. Th. Gsos- sens, herdacht in dankbaarheid het vele werk, dat drs. Michels voor het tydschrift heeft ge daan, waarna de heer Serrarens namens de twintig medewerkers drs. Michels een in leer gebonden exemplaar aanbood, hem niet alleen als geleerde en docent, doch ook als goed vriend huldigende. Voor dit feestnummer droegen de volgende schryvers bij: prof. dr. Th. Baader, drs. H. M. S. Bernsen, dr. W. H. Beuken, dr. O. Dambre, dr. Anton van Duinkerken, dr. H. J. E. Ende pols, dr. Jos J. Gielen, prof. dr. Th. Goossens, dr. H. H. Knippenberg, br. Lucius, B. D. O. P. Maximilianus, O. M. Cap., dr. J. Moorman, Jef Notermans, dr. Jop Pollmann, prof. dr. fr. Aur. Pompen O.F.M., L. J. Rogier, prof. dr. E. Rom- bauts, !Ed. A. Serrarens, dr. H. J. A. M. Stein en Pierre van Valkenhoff. Het by Gebr. Niestern te Delfzyl voor reke ning van kapitein J. Kruithof gebouwde m.s. „Argo" heeft een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip meet bruto 199 ton en is voorzien van een Bronsmotor, met een capa citeit van 150 P. K. (Uit andere bladen) Geborenz. van T. Ziegler—Cooymans, Den Haag. Overleden: J. Nieberg, 66 jaar, Rotterdam; J. Schröder, 53 jaar, Eindhoven; H. Tellinger, 80 jaar, Rotterdam; R. Laudy, 90 jaar, Ant werpen; G. Abeling, Beverwyk, taties van de uitgaande wereld, vond Daan gele genheid wekelijks een paar avonden in de club van „De Nyveren" door te brengen, waar hy zich met schermen en boksen vermaakte. Ook ont moette hy daar dikwyis Furber, doch geen van beiden sprak ooit een woord over dien gedenk- waardigen avond in Maritaria, want Furber had onopgemerkt Daans gelaat lang en doordringend bestudeerd en er iets in ontdekt, dat hem zei, dat Maritaria en al wat er verband mede hield, verboden terrein was. Daan woonde nog steeds bij z'n moeder en zyn uitgaven waren niet veel grooter geworden. Toch had hy een middel gevondfen om z'n geld uit te geven en wel door een systeem, dat hem veel voldoening verschafte. In die dagen ontving b.v. de eerwaarde heer Finny, van een onbekenden gever een groote som tot schulddelging van de kapel. Verschillende plaatselijke liefdadigheids instellingen werden door denzelfden onbekenden schenker verrast. Niet weinig arme buren van juffrouw Norton ontdekten, dat zy nooit tever geefs by haar om hulp aanklopten en met het geld van Daan in de ouderwetsche beurs, die zy ergens in haar jurk verstopte, ging zy er gere geld op uit, om in de buurt ziekenhuizen, kinder bewaarplaatsen en dergelyke instellingen te be zoeken, die zonder geldelijken steun niet konden rondkomen. Het behoeft geen betoog, dat zij in verrukking was over dit bewys van Daans milddadigheid en toch moet het fluisterend bekend worden, dat zy, ondanks haar moederlijken trots op Daan's welstand, niet onverdeeld gelukkig was. Meer dan Daan zelf was zy zich bewust van de ver- Is da afstand lusscheiV den" ul^rsïepi1^^* zijkant van uw auto eri de buitenzijde van het koplampglas soms ook grooter dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want ln dat geval hebt u Op den onbewaakten spoorwegovergang te Emmikhuizen (gemeente Renswoude) heeft zich Woensdagmiddag omstreeks half vijf een ernstig ongeluk voorgedaan, waar bij de 53-jarige landbouwer A. v. d. B. uit Renswoude het leven heeft gelaten. Deze fietste naby den overgang, toen enkele arbeiders, die in de nabijheid werkten, hem attent maakten op een naderenden trein. De man, die naar later is komen vast te staan, onder den invloed van sterken drank verkeer den, scheen de gebaren en de waarschuwende woorden van de arbeiders niet te hebben ver staan, met het gevolg, dat de trein, welke uit Arnhem kwam en in de richting Utrecht reed den landbouwer greep. De ongelukkige was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lykenhuisje te Renswoude overgebracht. De trein heeft na tien minuten vertraging zyn reis voortgezet. Een bekend industrieel heeft een voor enkele weken in ons land geïmporteerd zweefvlieg- toestel met hulpmotor, type motorbaby, de P.H. A.S.V., ten behoeve van de voortgezette oplei ding van zweefvliegers ter beschikking van het Nederlandsche instituut voor zweefvliegers ge steld. Over enkele dagen zal het toestel in gebruik worden genomen. Dit is een voorjaarsnummer! Op een aantal mooie foto's staan de bollen al in bloei en het zijn nu eens geen Hollandsche tulpenvelden, maar proefakkers bij Parijs. Brugge, die Sco ne" brengt fraaie beelden van prille lente in een oud stadje en de nationale dans van Noor wegen, de Hailing, past al heel goed in deze lentesfeer. Hoe Japan de lente viert vertelt een volgende serie en dan is er ook nog een aardige prentenreeks van Jong Leven in het jonge jaar. Dit alles geeft aan het blad een zonnig ka rakter. De Vastenprediker is aan Christus' geeseling genaderd en geeft weer treffende lessen. Als het leven van Sint Hugo kort verhaald is, zien we maarschalk Smigly Rydz van Polen bespro ken. Tot de groote gebeurtenissen in eigen land wordt terecht het tot stand komen van de „Nieuw Amsterdam" gerekend en die is aanleiding tot een interessante foto-reportage. Reinsert schryft over de onbescheiden film en een meteoroloog van Upsala over het Noor derlicht, dat verwacht wordt. Als P. I. M. ver haald heeft van een monnik, die nooit in den spiegel keek, geven de middenpagina's een kos- telyk beeld van zwarte ijdelheid voor den ne gerfotograaf. De vraag, waarom de hemel blauw is, wordt door den weerkundige beantwoord, sport en actualiteiten worden verslagen, de voorjaarsbruid, het bruidsbouquet en fraaie handwerken worden voor en door deskundige dames toegelicht. Twee volle platen zorgen weer voor de kleur: De goede oude tyd, naar Saverio Altamura, en Jonge Eendjes, naar A. Koester. De vertellers van de week zyn Jan Nieuwen- huis met ,',De onafhankelyke broederen", Ar- mand Praviel met „De Spin", L. van Leyden met „Dorothee moet kiezen", en Domijn Kei ler met „De derde" een kwartet goede korte verhalen. Een der beide romans loopt af, na- tuurlyk met een gelukkig slot, en een nieuwe oorspronkelyke wordt aangekondigd. Ook in de Narrenkap is de vriendelyke lente aan het woord en het geheel ziet er weer bij zonder prettig uit, evenals het kleine broertje Okki. De lezers en kijkers krygen met deze voorjaarsgave weer ruimschoots hun deel! andering irf zijn fortuin; zij wist, dat hy zich nu in heel andere kringen bewoog dan vroeger en haar gezond verstand zei haar, dat het niet recht en billijk was, dat een man in zijn positie zoo'n eenvoudige buurt als Selby Gardens bleef bewo nen. Soms liet Daan bij het ledigen van z'n zak ken invitatiekaarten op z'n waschtafel liggen en wanneer juffrouw Norton dan de namen op die kaarten las, schudde zy haar hoofd en zuchtte van zelfverwijt. Doch zij had het tot dusverre nog niet ge waagd, op de overtuiging, die langzamerhand in haar brein wortel schoot, te zinspelen; de over tuiging n.l. dat zy zelfzucht handelde, wanneer zij Daan zyn oude levenswijze liet volgen en dat hij in dat groote huis behoorde te wonen, waar over mijnheer Mountjoy had gesproken. Soms verhaalde Daan haar over de diners en beschreef de deftige menschen, die zoo vriende lijk en beleefd tegen hem waren. Dikwijls sprak hy haar over Lady Aminta, die hy byzonder goed scheen te kennen. Het goede moedertje, dat altijd in de toekomst tuurde naar het meisje, dat door het lot zou begunstigd worden met de hand van Daan, vroeg zich nieuwsgierig af, of Lady Aminta de uitverkorene zou zyn. Indien zy het niet was, dan toch zeker een dame uit de hoogste kringen, de dochter van een edelman. En hoe kon Daan een dame naar Selby Gardens brengen? Kon die in de keuken theedrinken of het avondeten met hen gebruiken? Neen, dat ging niet. Het was allemaal goed en wel van Daan om te zeggen, dat voor vrygezel- len de gewoonte meebracht, om als tegenpresta tie voor genoten diners, hun gastheeren en da- Op den Kanaaldijk te Helmond is Woensdag middag om drie uur het dertien-jarig zoontje van de familie P. Bruyer te Helmond bij het onvoorzichtig oversteken van den weg door een auto, bestuurd door den heer van A. uit Gemert, aangereden. De jongen kreeg een hevigen slag van den bumper en bleef bewusteloos liggen. Met een zware hersenschudding, inwendige kneuzingen en verschillende schaafwonden, is het slachtoffer naar het St. Antonius Gasthuis te Helmond overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. In verschillende landen, om. in Duitschland, België en Zwitserland, wordt bij kruising van verkeerswegen met spoorwegen een zeer duide lijk waarschuwingssysteem toegepast door het aanbrengen langs den verkeersweg van 'n serie laaggeplaatste bakens op onderling gelijken af stand. Naar aanleiding van de gunstige ervaringen in het buitenland en mede ingevolge den uit stekenden indruk verkregen bij een hier te lan de in begin 1937 gehouden demonstratie met deze bakens hebben de vier verkeersbonden, de A. N. W. B., de B. B. N„ de K. N. A. C. en de K. N. M. V. zich in Maart 1937 tot den minister van Waterstaat gewend met het ver zoek dit nuttige systeem in Nederland toepas sing te doen vinden. De minister heeft thans beslist, dat met déze bakens een proef zal worden genomen by den onbewaakten overweg te Raalte in den rijks weg no. 35 van Zwolle naar Almelo. In een hotel te Sittard heeft de gemeentepo litie Dinsdagavond den 24-jarigen Van der L., afkomstig uit Weert, die de laatste maanden te Den Haag vertoefde, aangehouden. Van der L. wordt verdacht van verduistering van een zoo goed als nieuwen auto, merk Chevrolet 1937, te 's-Gravenhage op 3 Maart. Hier huurde hij by een garagehouder den auto voor enkele dagen, doch kwam niet meer opdagen. Aan gifte volgde toen bij de politie en Van der L. werd in het politieblad gesignaleerd. Met den auto reed Van der L. naar Antwer pen, waar hij den wagen voor 12.500 francs van de hand deed. Van het geld maakte hij een drietal weken in België goede sier. Hij trok daarop naar Limburg, waar de politie hem, hoewel hy onder valschen naam in een hotel te Sittard verbleef, spoedig achterhaal de. De hotelhouder werd'daardoor slechts voor een klein bedrag gedupeerd. Woensdagmiddag is het twee-jarig dochtertje van het gezin Jansen te Twello in een onbe waakt oogenblik in een teil met water gevallen. Toen de ouders het ongeluk bemerkten, was het kind reeds verdronken. LEIDEN. Doctoraal examen wis- en natuur kunde hoofdvak wiskunde, de heer P. Beimers, te Leiden. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de hee ren G. C. Hylkema (Haarlem) en A. Jacobs (Nijkerk). Geslaagd voor het artsexamen le ged. de heer W, H. Tjon Pian Gi (Parama ribo). AMSTERDAM. Geslaagd de dames L. C. van Wijk te Haarlem en C. de Willigen te Schie dam. 's-GRAVENHAGE Geslaagd als schipper op stoomzeevisschersvaartuigen: M. Verkiel, H. Plokker, M. v. d. Pyl, C. J. Muis en W. van Haren, allen te Vlaardingen en L. Hazenoot te Katwijk aan Zee; als stuurman: Y. v. d. Plas en Y. v. d. Bent. Aan P. Goosen is op zyn verzoek, met ingang van 20 April 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wouw. mes in een restaurant een maal aan te bieden, maar een jonge man van Daans stand zy be schouwde hem als behoorende tot een zeer ver schillenden stand van den haren behoorde toch een eigen huis te hebben, om zyn jonge dame te ontvangen. Emily Baker zou volmaakt gelukkig geweest zyn in de keuken van juffrouw Norton die er heel wat beter uitzag dan de hunne maar Emily Baker was een meisje uit 't verleden en bovendien reeds getrouwd en Daan was de maatschappelijke ladder opge klommen en wel oneindig ver boven het ver leden uit. Daan drukte tweemaal op het knopje van de electrische bel en na enkele oogenblikken kwam niemand minder dan Grey binnen. Daan had hem reeds in het begin van zijn compagnon schap als zyn rechterhand aan de zaak verbon den. By Grey was geen bleekheid of teeken van lichamelijk verval te bespeuren; hy zag er zeer vriendeiyk en opgewekt uit en was sedert z'n promotie op en top een heer geworden. Daan, die hem meer dan ooit genegen was, vond er steeds genoegen in hem met z'n deftig voorko men te plagen. „Heb je die papieren ontvangen, Grey?" vroeg Daan. „Ja mijnheer, hier zijn ze," zei Grey. „Ik ben gisteravond laat opgebleven om ze af te maken." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3