SMS Haarlems 1000-jarig bestaan Haarlem, 31 Maart iViUUKt ELEF* 14624 De opgegraven steen het onomstootelijk bewijs KENNERS Costuum naar maat SfDS»* bii hS' WINDSOR HOUSE Kort en volledig DONDERDAG 31 MAART 1938 V erdraagzaamheid VAN ONZE RECHTBANK De Pool, die dronken werd van bessensap Geestelijke opgelicht Groote hoeveelheden boter verduisterd Velen in het complot bij een „kraak" aan den Burgwal f 30 achtergehouden DE NOOD VAN ARTIS Ook in Haarlem een comité ZESDE VOORJAARSBEURS Vele oude gezichten met nieuwe geluiden Mijnbouwkundige Werken Voor de laatst gehouden examens slaagden 68 van onze candidaten. IIAAIir'C FR. HALSSTR. 1 STENO TYPEN TALEN BOEKH. LOTERIJ „HAARLEMS BLOEI' Werd een volledig succes HET NAT. REDDINGSLEGER Is niet de liefdadige instelling, waarvoor het zich uitgeeft Programma Radio-Centrale Filmavond Herwonnen Levenskracht BURGERLIJKE STAND -- *-> f Dit jaar zullen tien c/roeven van ongeve er 20 Haarlemsche kinderen gedurende 4 weken in het koloniehuis te Bakkwm ver toeven, vanwege de Katholieke Kinderuit zending in onze stad. Gisteren is „een wagen vol geladen" onder heerlijk lenteweer vertrokken. Men ziet links den heer A. Aukes, secretaris van de Haarlemsche afdee ling en groot ijveraar voor de uitzending van het zwakke kind. Binnenkort wordt een speldjesdag gehouden, dan kan men zijn sympathie voor het mooie werk laten sprekenf In den linkerhoek van de op 8 meter in den grond gevonden oudheidkundige voor werpen de steen waarop de inscriptie „938"het stichtingsjaar van Haarlem. Links nog even zichtbaar de sarcophaag (grafsteen) van mgr. Deringestau Grootsche feesten zullen in het najaar onze stad tot ver over de grenzen bekend ma ken, o.a. de opvoering van een histo risch spel Waarvan morgen repetitie Wanneer werd Haarlem stad? Luisterrijke viering „De tocht rond de veste' Morgen repetitie met goeden smaak bestellen hun Windsor House Huis voor betere maatkleeding. Steeds voorradig een groote collectie prima Engelsche Stoffen 'n Propaganda Maatcostuum reeds vanaf f 40 -1 J. VAN DAM 78 GED. OUDE GRACHT 78 AGENDA Bioscopen 1 April Bioscopen STAD Onder het kcpje „Verdraagzaamheid" schrijft „Het Volk" een scherp verwij tend stukje aan ons adres, omdat wij op naleving van de Zondagswet door de Volks tuinders hebben aangedrongen. Het genoegen van vele wandelaars op Zondag, zoo schreven wij, wordt bedorven door het gehamer en ge klop op de volkstuintjes en door de mannen, die daar in luchtige kleeding aan het spitten en wieden zijn. Het Volk noemt ons deswege fanatiekelingen, „lieden, die altijd den mond vol hebben over christelijke verdraagzaamheid en nu de politie ophitsen tegen huisvaders, die op Zondag den eenigen dag der week, dat zij eens vrij zijn te doen waar zij zin in hebben hun gehuurd stukje grond in orde maken. Oi verlangt de Nieuwe Haarlemsche Courant wel licht terug naar den tijd, dat de arbeiders hun Zondagen in de kroeg doorbrachten?" vraag de redactie. Deze laatste vraag slaat als een tang op een varken en wij zouden met even weinig reden kunnen schrijven: zou Het Volk gaarne in Duitschland verschijnen? Natuurlijk zouden wij niet graag willen, dat arbeiders hun Zon dagen in de kroeg doorbrachten, maar daar om behoeven wij het nog niet toe te juichen, dat zij zonder noodzaak en ten aanschouwd van iedereen op Zondag slafelijken arbeid ver richten en daardoor aan zeer velen ergernis geven. Ook al zouden- de Volkstuinders geen anderen dag dan den Zondag hebben om hun werk te doen wat stellig niet het geval is dan nog zouden wij ons verzetten tegen ont heiliging van den Zondag, omdat zulks in strijd is met de christelijke opvattingen, welke onder ons volk leven en ook omdat het een al gemeen arbeidersbelang is, dat er gezamenlijk voor wordt gewaakt, dat er tenminste één rust dag in de week wordt gehandhaafd. Het middel daartoe is handhaving van de Zondagswet, die hoe oud ook nog geens zins verouderd is. Intusschen zou wel het beste zijn, dat de be sturen van de Volkstuinvereenigingen zelf maatregelen nemen en den arbeid op Zondag reglementair verbieden. Een zwervende Pool heeft in den nacht van 26 op 27 Januari in een kruidenierswinkel aan de Jansstraat ingebroken en een horloge met ketting, een eind worst, een blikje sardines en eenige flesschen bessensap gestolen. Hij wist zich 14 dagen geleden voor de rechtbank niet zoo heel veel meer van het voorval te herin neren. H;j was nogal flink dronken geweest dien avond, vertelde hij. Tot groote hilariteit herkende hij in een leege bessensapflesch de bron van zijn dronkenschap. De Officier van Justitie eischte een jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis en bevel tot uitwijzing. Heden werd de Pool conform veroordeeld. Zoogenaamd om een lamp te koopen voor een filmtoestel, waarmee hij dan zijn brood zou kunnen verdienen, had een Haagsche bak ker van een kapelaan te Heemstede een be drag van 20 weten te krijgen. Toen hij een tweede maal terugkwam en 12.50 vroeg, kreeg de kapelaan argwaan. De Officier eischte tegen den bakker 6 maan den gevangenisstraf. Uitspraak conform De directeur van de „Hafam" was in den loop van ongeveer twee jaren door een zijner chauffeurs voor f 3000 benadeeld. Ter terecht zitting bleek, dat de controle wel veel te wen- schen overliet. Het werd den chauffeur zeer ge makkelijk gemaakt de boter ongemerkt te ont vreemden. Hü verkocht de vele .ponden aan een tweetal melkslijters in Zandvoort voor ver onder den prijs. Zoowel tegen hen als tegen den ontslagen chauffeur werd 4 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Het onderzoek werd niet volledig ge acht. Van verdachten zal een reclasseerings- rapport worden ingewonnen. De voorloopige hechtenis van den chauffeur werd opgeheven In een zomernacht van 1935 werd -uit een ijsfabriek aan den Burgwal een geldkistje ge stolen, inhoudende ongeveer f 175. De buit werd verdeeld tusschen den 23-jarigen S., een fjscoventer en een koperslager. Tegen hen was resp. anderhalf jaar, 6 maanden en 3 maan den voorwaardelijk en 6 maanden geëischt. Uit spraak was resp. vrijspraak, vrijspraak en te rugwijzing tot den rechtercommissaris voor in winning van reclasseeringsrapport. De juffrouw, die in den zomer te Zandvoort vier briefjes van f 10 vond en er slechts één aan den eigenaar teruggaf werd veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijk, conform den eisch dus. Het Artis-Reddings-Comité deelt mede, dat de definitieve samenstelling van het Artis-Comité voor Haarlem en omstreken thans de volgende is: Eere-comité: dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, jhr. J. P. W. van Doorn en jhr. mr. C. J. A. den Tex. Uitvoerend comité: dr. C. Spoelder, voorzit ter, jhr. F. Teding van Berkhout, penning meester, jhr. W. van Andringa de Kempenaer, secretaris. Leden: W. F. Bloemendaal, ir. W. J. Burgers- dijk, mr. dr. F. A. Bijvoet, mej. E. Dorhout Mees, B. F. Enschede, H. E. Everard, mej. C. M. EUWS Heerkens Thijssen, mevr. A. C. van Lennep. Ph. A. Mees, A. Meilink, mevr. J. MouthaanZim merman, J. H. van Oosten, R. Peereboom, jhr. A. v. d. Poll, H. Smidt van Gelder, prof. dr. A. M. A. A. Steger, J. J. Swens, J. C. Tadema, J. J. Thöne. mr. S. H. Vening Meinesz, mevr. J. L. VisserBrutel de la Rivière, Pater Rector N. Th. Vlaar, dr. A. de Vletter, mr. Th. Wester- woudt. De Haarlemsche Voorjaarsbeurs in het Concertgebouw is traditioneel geworden en de huisvrouwen in stad en omgeving zijn er al aan gewoon geraakt, dat zij omstreeks dezen tijd de nieuwste snufjes voor hun koninkrijk moeten gaan bezichtigen. Vanmiddag is de beurs, die tot en met 7 April duurt, maar Zondag gesloten is, officieel ge opend. De organisatie was weer in handen van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, de uit voering berustte weer in de vertrouwde han den van den heer v. d. Burg. Er is veel te zien en er zijn talrijke attrac ties. Van Kremer's Koffiehandel stappen we naar den fraaien stand van Heenk uit de Groote Houtstraat, om daarna even bij de troetelkin deren der belastingbetalers, het gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrijf te belanden. Palm- olive-zeep geurt alomme, maar niet minder geurig is de thee van v. Nelle, die weer gratis op het podium geschonken wordt. Franken's Brood- en Banketfabrieken toonen weer het beste van het beste voor smulpapen en als ze een servet door het smullen vuil ge maakt hebben kunnen ze bij den stand van Persil gaan kijken hoe het gereinigd moet wor den. Het mooie weer lokt tot reizen, welnu kijk eens bij den stand van het auto-reisbureau „Ce- buto" waar ge zooal naar toe kunt. De Jong exposeert een keur van huishoude lijke artikelen en als ge van het kijken honge rig zijt geworden zal een kopje Maggi smaken of een blik op Funke's roggebrood den eetlust nog vergrooten. Ook een apotheek hebt ge zoo nu en dan noodig, daarom laat Nolf u zien hoe ge be paalde kwaaltjes gemakkelijk kunt verhelpen De wasscherij „Het Kleverpark" laat weel eens iets bijzonders zien: een volledige strijk- inrichting in werking! En voor verven ziet ge' den stand van S. Krom N.V. filiaal Haarlem' Een kort en goedkoop reisje? De N.Z.H.T.M. wijst u den weg en geeft u alle inlichtingen. Het stoffenmagazijn „Favoriet" toont de nieuwste snufjes en de Haarlemsche Inkoop combinatie laat u de macht van een kruide nier zien. Verder is er van alles en nog wat: weten schappelijke voetverzorging, het streven der Ned. Werkgemeenschap, etc. Het belangrijkste van den openingsdag was wel de groote vleesch-demonstratie in de boven zaal. Niet minder dan 19 slagers hadden het beste van het beste bijeengebracht: sierstuk- ken, gelei-schotels, versch vleesch, bereide vleeschwaren, hammen van geweldige afme ting etc. Het spreekt vanzelf, dat er veel en groote aandacht aan deze expositie gewijd werd. Jammer, dat zij maar één dag duurt. De rest van de beursdagen kunt ge echter wél een demonstratie van vischgebruik bijwo nen. Dertig vischhandelaren verleenen hun medewerking en zullen toonen hoe heerlijk visch is en hoe smakelijk ze bereid kan worden. Attracties zijn er in overvloed. Op verschil lende dagen treden op Tholen en van Lier, de telepaath Maloïtz, Alex de Haas, de goochelaar en buikspreker Antonini, Coos en Polly Speen- hoff Jr. etc. Zelfs kunt ge op uw gemak poffer tjes en wafels eten. Zeer belangrijk zijn echter de verrassingen, die de „zooveelste" bezoekers (sters) in ont vangst kunnen nemen. Deze lijst van verras singen geeft honderden tractaties, meer nog dan andere jaren. Er zijn dan ook zoo goed als geen nieten. Op de officieele opening komen we nader terug. In de heden te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Wer ken zijn de balans en de winst- en verliesreke- HET TOONAANGEVENDE INSTITUUT TE HAARLEM ning over het boekjaar 1937 aangenomen. De heer W. Padt werd tot directeur en de heer prof. dr. L. Rutten tot lid van den Raad van Commissarissen herkozen. De eerste loterij van „Haarlems Bloei" is een volledig succes geworden. Reeds vele uren voor de trekking een aanvang nam, waren alle ten uitverkocht. Voor het Bestuur van „Haarlems Bloei", met deze loterij zulk een succes mocht boeken, zal dit resultaat zeker een aansporing zijn vol gend jaar wederom de ministerieele toestem ming te vragen voor een loterij. „Haarlems Bloei" heeft voor deze loterij zoo volledige wijze de medewerking van Haarlemschen handeldrijvenden middenstand en van de Haarlemsche dagbladpers mogen ondervinden, dat het bestuur zich zeker gesterkt gevoeld weer nieuwe plannen uit te werken. Voorloopig staat als eerste op het programma de in de eerste week in Mei te Haarlem te hou den bloemenweek, welke ditmaal een tulpen week zal zijn. lo dat op den Gisterenmorgen om half twaalf zijn in de Koningstraat twee Amsterdamsche vrouwen aangehouden, die colporteerden met het blaadje „Nationaal Reddingsleger", redactie Tuinen 7, Leeuwarden, commandant J. Voortman. De da mes boden het blad a tien cent per exemplaar aan. Zij verklaarden, dat de opbengst ten bale van de afdeeling Amsterdam van het Nationaal Reddingsleger zou zijn en gaven als adres op Rapenburg 19 aldaar. Bij onderzoek bleek daar echter de woning van een der dames te zijn, wier man werkloos is en die 9 kinderen heeft. De man van de andere vrouw zou Officier van de instelling zijn. In 1923 luidde een rapport van den Armen raad te Amsterdam over de werkwijze van dit reddingsleger reeds vernietigend. Het werd op gericht in navolging van het Leger des Heils en wordt daar dikwijls mee verward. In hetzelfde jaar werd het Nationale Red dingsleger van de lijst der liefdadigheidsveree- nigingen geschrapt, daar gebleken was, dat het hier geen bonafide liefdadige instelling betrof Een der dames had een band om haar hoed met de woorden „Nationaal Reddingsleger." Zij werden naar het bureau gebracht en na ver, hoor weer vrijgelaten. Men zij gewaarschuwd tegen het koopen van het blad of het geven van giften. VRIJDAG 1 APRIL Programma 1. Hilversum 2. Programma 2. Hilversum 1. Programma 3. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio P.T.T. 11.05; Keulen 11.20; Ned. Brussel 12.20; Fr, Brussel 12.30; Keulen 1.20; Danmarks Radio 2.20 Keulen 3.20; Droitwich 4.20; Keulen 4.50; Fr. Brussel 5.20; Keulen 6.20; Ned. Brussel 8.20; Pauze 8.30; Fr. Brussel 8.35; Ned. Brussel 9.20; Pauze 9.30; Keulen 9.35; Parijs Radio 10.20. Programma 4. Ned. Brussel 8.00; Diversen 8.20; London Reg 10.35; Droitwich 5.20; London Reg. 7.50; Droit wich 8.20; London Reg. 10.57; Droitwich 11.35 Programma 5. 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoon- platenconcert: Zangprogramma. 1. La Foletta, 2. Ay, ay, ay. 3. Gebundene Hande. 4. Wien du Stadt meiner Traume. 5.' La Fille du Regi ment. 6. La Campagna di San Guisto. 7. Mig non. 8. Russische potpourri. 9. Im Prater blüh'n wieder die Baume. 10. Canzonetta. 11. Amor di Pastorella. 12. Eine Frau von Heut'. 13. Si vous l'aviez compris. 14. Lucia di Lammermoor. 15. Der Frühling naht mit- Brausen. 16. Frülings- stimmenwalzer. 8.0012.00 Diversen. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht wil nog even de aandacht vestigen op den filmavond, welke hedenavond plaats vindt in het gebouw St. Bavo en aanvangt te 7.30. Voor zoover er plaatsruimte is, is de toegang gratis. Personen beneden 16 jaar geen toegang. Ondertrouwd: A. J. van Hees en E. Ruijze naars. C. C. Bosch en A. J. de Vries. G. J. de Heus en G. Jacobs. A. M. P. Hörchner en W. Radsma. J. Scheffer en A. M. Dorsman. W. C, G. H. Keegstra en S. Veenhof. Getrouwd: J. Bijvoets en E. M. C. A. Heer schop. W. F. van Eek en W. Verkruissen. J. Groen en S. de Vries. Geboren: J. BuhreWassink, z. M. A. Schip perSchreuder, d. Overleden; E. ten Broeke, 68 j., Verspronck. weg. 1 Wij hebben uitvoerige commentaren gege ven op het werk van mej. Klein Sprokkelhorst, de dame, die eenigen tfjd geleden zoo in het brandende brandpunt van Haarlem's belang stelling stond. De waarde van haar wichelroe de, die binnen onze stadsgrenzen wel verbazend dikwijls omzwiepte, werd door ons ernstig in twijfel getrokken en geleerden van naam waren van dezelfde gedachte. De laatste weken heeft zij in stilte haar werk voortgezet. Geen officieele personen vergezel den haar, geen frontpagina-publicaties deden kond van de door haar bereikte resultaten, zij werkte bescheiden en gestadig voort zonder, dat een mensch zich aan haar stoorde. Van gemeentewege is in alle stilte een proef boring gedaan op een door haar aangewezen punt. Men herinnert zich de discussies over de ze proefboring onder de stedelijke autoriteiten. Men vond het onzin, weggegooid geld, doch daartegenover stond een groep, die uit experi menteel oogpunt wel iets voor een proefboring voelde en een aantal personen, dat overtuigd was daardoor de theorieën van de wichelroede bewezen te zien. Doordat men voor het bouwen van een nieu wen vleugel aan het stadhuis toch reeds meer dere meters onder den beganen grond werk zaam moest zijn heeft de directeur van den Dienst van Openbare Werken, ir. W. Maas, zijn toestemming tot het nemen van een proefbo ring gegeven. Men stootte toen ongeveer acht meter on der den grond op een steenmassa, die welis waar niets van een gang weghad, doch zeer zeker historische waarde in zich hield. Verschil lende steenen werden aan. de oppervlakte ge bracht en daar bleek, dat een van hen een inscriptie vertoonde. Wij vermeldden dit in een klein bericht in ons blad, toen niet de waarde aan de vondst hechtend, die zij eigenlijk verdiende. Want op het archeologisch laboratorium te Leiden is Uitgemaakt, dat deze steen op den kop af dui zend jaren oud is. Men heeft de inscriptie, waarvan verschei dene letters verloren waren gegaan, gerecon strueerd en zij bevat nu de volgende hoogst belangrijke regelen 938 938 Bij het overreiken van de stadsbrieven werd deze eerste steen van Haerlem gelegd op den 18en September van het jaar onzes Heeren 938 door den bisschop van Utrecht. Monseigneur Deringertan. 938 938 Hierdoor is een einde gekomen aan de twist vraag: Hoe lang bestaat Haarlem als stad? Onze burgemeester de heer baron de Vos van Steenwijk, heeft de historische juistheid door het Internationale Parijsche Historische Genootschap, waarvan hij vroeger, zooals be kend, secretaris was, doen vaststellen. De wichelroede van mej. Sprokkelhorst heeft dus toch een succes mogen boeken en wel een, dat belangrijker is dan het vinden van gan gen onder het Spaarne en de Vleeschhal en een onderaardschen weg tusschen Haarlem en Leiden. De laatste helft van de maand September zal dit jaar onvergelijkelijke feesten met zich bren gen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft in samenwerking met de vereeniging „Haerlem", de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, en eenige andere organisaties reeds tal van maatregelen genomen om het feest op waar dige en grootsche wijze te vieren. De heer v. d. Wall, wethouder van fi nanciën, deelde ons mede, dat voor de feestelijkheden een bedrag van f 800.000 ge raamd is, waarvan meer dan 80 pCt. door het Rijk gestort zal worden. Het comité „tot luisterrijke viering van het 1000-jarig bestaan van de stad Haarlem", waarvan de burgemeester bereids het eere voorzitterschap aanvaard heeft, werd ge vormd uit vooraanstaande burgers van onze stad en heeft zich tot voorzitter den heer Mr. Slingenberg gekozen. Vele zijn de plannen, die door het comité werden ontworpen. Wij kunnen al wel ver klappen, dat alle gebouwen met een historisch tintje in een zee van flood-light zullen staan, dat rond de oude vesting Haarlem een histo risch juiste stadsmuur zal worden gebouwd, waarover een treintje zal loopen, gelijk aan dat waarmee men over de Brusselsche wereld tentoonstelling van 1935 kon rijden en dat vanaf de Jan Gijzenvaart tot aan den Haar lemmerhout de stad vol zal zijn met bloemen en planten. Verder zullen historische optochten worden gehouden, een geweldig Lunapark zal verrij zen, waarschijnlijk in het Hertenkamp, en het hoeft geen betoog, dat minstens veertien da gen lang van ieder huis in de Vaderlandsche driekleur zal wapperen. Het comitélid, de heer P. J. M. van Te- tering, belast geweest met de organisatie van den gala-avond op den Nationalen Feestdag, is aangezocht om ook nu weer de gala-avonden voor te bereiden. Zij zullen worden gehouden in den Jansschouwburg. Dan hoeft men geen vrees te hebben, dat de Concertzaal misschien niet beschikbaar is, terwijl de Jansschouwburg van histo risch standpunt zich meer eigent tot het vieren van een historisch feest. Een van de voornaamste en specifiek Haar lemsche plannen is wel de opvoering van een spel, waarin in groote trekken de geschiedenis van onze stad wordt behandeld. Staat van de andere plannen nog niets op papier, de opvoering van dit spel is niet meer in twijfel te trekken. Onze medewerker, den heer Gerard Nielen, bekend om zijn „Trekjes" is de eer te beurt gevallen door het bestuur der Teylerstichting te zijn aangewezen, om on der toezicht van den geschiedkundigen Pieter Allan, wiens voorouders de „Geschiedenis van Haarlem" schreven, dit spel te vervaardigen. Het zal getiteld zijn „De Tocht rond de ves te" en opgevoerd worden door een Haarlem sche tooneelgroep, die zich onder leiding van Jan Musch gevormd heeft. Dit gezelschap zich noemende „De Haar lemsche Muzen" is aangezocht als vaste bespe Ier van den Stadsschouwburg. Medespelenden zijn o.a. August Kiehl, Robert Appelstruik Cissy van Bennekom, Jan Icas van Dijk, Kees van Pijpenburg en vele anderen. Het initiatief tot het opvoeren van een histo risch spel ging uit van het comité-lid, den heer Van Gink, directeur van Haarlem's Bloei, die, naar hij ons zeide, mede in verband hiermede duizenden en duizenden vreemdelingen, ook van ver over de grenzen denkt te trekken. De groote moeilijkheid was een geschikte plek te vinden, om dit spel op te voeren. Ein delijk is de keus gevallen op den meest histo rischen grond in onze gemeente, den kuil naast het stadhuis, waar de nieuwe vleugel zal ver rijzen, de plek ook waar de steen werd gevon den. Echter, de bodem is daar zeer drassig. En om dit euvel te verhelpen werd na onderhand- sche aanbesteding het bouwen van een water dichten vloer aan den heer Klein Schiphorst opgedragen (niet te verwarren met mevr. Klein Sprokkelhorst). Eergisteren is de fa. Klein Schiphorst reeds met dezen vloer gereed gekomen. Hij :s oranje geverfd en op een dusdanige manier gecon strueerd, dat tribunes daarop kunnen worden gebouwd zonder gevaar voor doorzakken. Wordt de vloer morgen reeds gelegd, het bouwen der tribunes zal nog wel eenige maanden in be slag nemen. Het eerste bedrijf van het spel „De tocht rond de veste" zal morgen door „De Haarlem sche muzen" in historische kleeding, doch nog zonder décors, gerepeteerd worden. Alsdan zul len de accoustiek en de verlichting worden beproefd. Het zal er echter nog min of meer primitief toegaan. Zoo moet het publiek, dat gratis deze repetitie kan bijwonen, zich met staan plaatsen tevreden stellen, de put van de proefboring dient als souffleurshokje en de leden van de H.O.V., die het muzikale gedeelte van het spel verzorgt, zullen in drie hoeken verspreid zitten. Desalniettemin is het een aardig voor proefje van wat in het najaar komen gaat. Wij raden onze lezers dan ook aan deze kans waar te nemen. De repetitie duurt den heelen dag. Het zal dit jaar wel een jaar van feesten worden voor Haarlem. Daar zijn het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, dat op 8 September gevierd wordt, het 100-jarig spoorwegbestaan de tentoonstelling komt misschien toch nog te Haarlem en het 25- jarig bestaan van de H.O.V. Het laatste jubi leum zal echter opgelost worden in de viering van het 1000-jarig bestaan van onze stad, daar de H.O.V. dan toch haar medewerking bij de opvoeringen en gala-avonden zal verleenen. Gebouw St. Bavo: Best. R.K Volksbond, 8 u.; Fed. Gr. en Fr. Handel, 8 uur; R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur; Mannenkoor Caecilia, 8 u.; Filmavond Herwonnen Levenskracht, 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat: Uitrei king rapporten en diploma's, 8 uur. Jeugdhuis Donkere Laan: Jamboree-film, 9 uur. Gem. Concertgebouw: Haarlemsche Voor jaarsbeurs, 2 uur. Teyler's museum: Lezing over „De Goudsche Glazen hersteld", kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur: „De ont bladerde roos", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Mevr. blijft ontbijten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Balboekje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: H. G. K., 8 uur; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur. Oude raadzaal Stadhuis: Receptie H. Meeu- sen, half 11. Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon met de H. O. V., kwart over 8. Graalhuis Spaarne: „Inheemsche Christelijke Kunst in de Missielanden", 8 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 10—5 uur. Rembrandttheater: „Orkaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 11—5 uur; „Tusschen twee oceanen", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Artisteningang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Tango notturno", 2.30, 7 en 9.15 uur. Onder architectuur van ir. H. F. Zwiers is aan het N.V. Bouwbedrijf Gebr. Schiphorst, als derde inschrijfster, opgedragen het verbouwen en uitbreiden der Meisjesnijverheidsschool aan de Tetterodestraat te Haarlem. Op den werkavond van vandaag, 31 Maart, van de Haarlemsche Amateur-Fotografen Ver eeniging zal door de N.V. Gevaert te Den Haag een demonstratie worden gegeven betreffende het werken met het nieuwe chloorbromidepapier Artona-Rapid, in het lokaal der H.A.F.V. Ge dempte Oude Gracht 104. In aansluiting op het in dit blad op 26 Maart medegedeelde inzake de dienstbodenopleiding zij nog gemeld dat R- K. meisjes, die zoon driemaandelijkschen cursus willen volgen, zich kunnen opgeven voor het R. K. Internaat te Haarlem bij: mevr. Is. DroogDeckers, Raad huisplein 8, te Heemstede of by de directrice van het Internaat, Bloemhofstraat 1 te Haar lem. Zooals bekend, is de opleiding geheel kosteloos. Dr. Paul Julien's „Bibayak", de film van de dwergvolken in Equatoriaal Afrika, waarvan de voorstelling 1.1. Zondag in het Rembrandt- Theater totaal uitverkocht was, wordt a.s. Zon dag half twaalf herhaald. Namens 't hoofd van den Luchtbeschermings dienst verzoekt de commandant van de Vrijw. Burgerwacht Haarlem hun, die een cursus in luchtbeschermingsdienst" wenschen te volgen, zich onder vermelding van adres, beroep, al of niet dienstplichtig, op te geven bij den adminis trateur der Burgerwacht, Inf. Kazerne aan den Koudenhorn. De directeur van het Frans Hals Museum, de heer G. D. Gratama, zal Zaterdagmiddag om 3 uur een tentoonstelling openen van werken van wijlen Waalke J. Dingemans. Er zullen ook wer ken geëxposeerd worden van mevr. Dingemans— Numans en haar zoon Waalke J. Dingemans Jr Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer D. Polderman als timmerman in dienst trad van de Christelijke Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekte. B. en W. hebben aan de N.V. Zeep- en Parfu- meriefabriek „Het Spaarne" vergunning ver leend tot oprichting van een zeep- en parfu- meriefabriek in een bestaand gebouw aan den Schalkwijkerweg. 2 M'ei a.s. hopen de heeren P. Wouda, thans kantoorbediende op de afdeeling kostprijsbureau en B. Wagenmaker, thans boekdrukker bij de firma Joh. Enschedé en Zn. den dag te herden ken, waarop zij 40 jaar bij deze firma in be trekking zijn. De auto, hoofdprijs van de door Haarlem's Bloei georganiseerde loterij, is gewonnen door een dame, die aan het bestuur verzocht heeft haar naam niet bekend te maken. Tot reserve-kapitein zijn o.m. bevorderd de heeren S. Boonzaayer, arts, (12e Reg. Inf. Ven- lo), D. M. M. Miedema (8c Reg. Arnhem) en C. de Vries (12e Reg. Inf. Venlo), allen woonach tig te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5