Het torpedeeren der „Hannah" We luisteren naar w op sLot^ jj De Walvisch vaart Saneering Binnenscheepvaart FINANCIEN Sportsnippers ONDERZOEK BIJ RAAD VOOR DE SCHEEPVAART BEPERKING VAN DE TONNAGE Dagfilm Sport en spel DONDERDAG 31 MAART 1938 De kapitein legde verklaringen af over het tot zinken brengen van het vaartuig Schip is van de route afgeweken Geen twijfel mogelijk Het bedrijf is nu geheel aan Nederlandsche handen ontglipt De „Cleyne Visscherij" Politieke uitgewekenen Nederland en het Amerikaansche initiatief inzake politieke uitgewekenen SCHULDIG AAN 31 DIEF- STALLEN Vier jongelieden gearresteerd te Breda Vijfjarig kind verdronken f5e werkzoamhe.d Uitkoop van overcomplete schepen en steun aan oudere schippers voorgesteld Rijn vloot valle er buiten SPIRITUSDRINKER DOOD GEVONDEN Passagierslijst Vrijdag 1 April Steekpartij in een woonwagenkamp Slachtoffer waarschijnlijk aan ruggegraat gekwetst Prijsvraag Genootschap Onze Taal Passiespelen te Huissen Landbouwhoogeschool Academische examens Examen apothekers-assistent VOETBAL Moeilijkheden rond den wereldtitel Fransche leden van het organisee- rend comité zouden een nieuwe loting wenschen MOTORSPORT Internationale Eiienriede- wedstrijden Men zal zich herinneren, hoe in den aanvang van dit jaar in ons land groote beroering is gewekt door het torpedeeren van verschillende neutrale schepen in de Spaansche wateren door onbekend gebleven duikbooten op 11 Januari 3.1. Ook het Nederlandsche stoomschip „Han nah", van de reederij F. W. Uittenbogaart te Rotterdam, metende 3730 bruto registerton, werd slachtoffer van een dergelijken overval. Het schip, op weg van Antwerpen naar Valencia, werd nabij Alicante door een torpedo van een onzichtbaar blijvende duikboot getroffen en tot zinken gebracht. De bemanning kon in de boo ten gaan en ook van de kust kwamen motor booten uit, zoodat allen veilig den wal konden bereiken. De Raad voor de Scheepvaart heeft heden een onderzoek naar het verloop van deze gebeurtenis ingesteld. Als getuige heeft de Raad den kapitein van de „Hannah" ge hoord. Deze verklaarde, dat zijn schip te Antwerpen was geladen onder toezicht van een door het ministerie van Financiën aangewezen controle- ambtenaar. Gedurende de reis naar Gibraltar was een Nederlandsch non-interventie-ambte- naar aan boord. Aan beide zijden van het schip was met letters van één meter hoogte de naam „Hannah Holland" aangebracht, alsmede de kleuren van de Nederlandsche vlag, welke even eens waren geschilderd op de pressenings van ruim twee en drie, alsmede op de vleugels van de bovenbrug. Op het compagneluik was een groote vlag van zeildoek in een houten raam aangebracht, terwijl de Nederlandsche vlag aan den vlaggestok 's nachts met twee schijnwer pers werd verlicht. Te Gibraltar kwam een Duitsch non-inter ventie-officier aan boord. In overleg met hem werd de non-interventievlag geheschen na het vertrek uit Gibraltar. Met het oog op het mijnengevaar werden 11 Januari de booten klaar gemaakt en de zwemvesten uitgedeeld. Teneinde voor het vallen van de duisternis de haven van Valencia, waar des nachts alle vuren gedoofd zijn, binnen te komen, besloot de kapitein een stuk van het traject af te snij den door van de route af te wijken. Hij pas seerde kaap San Antonio op een afstand van zeven mijl en vervolgens evenwijdig van het mijnenveld. Des morgens te half negen, terwijl de kapi tein zich op de brug bevond, zag hij aan stuur boord ter hoogte van luik twee iets als een bellenbaan op het schip afkomen. De telegraaf werd op „stand by" gezet en het roer hard stuurboord. Even later werd het schip aan den achterkant van luik twee getroffen en vond in luik twee en in den cross-bunker een ontplof fing plaats. De luiken barstten open en lading, hout en water vlogen omhoog. De machine werd gestopt. Het schip begon te zinken. Het zakte van voren snel weg en begon naar stuurboord over te hellen. Allen konden in de booten gaan. Later is de kapitein nog eens aan boord gegaan met eenige leden der beman ning, doch berging was niet meer mogelijk. Des middags omstreeks half vier is het schip gezonken. De voorzitter en verschillende leden van den Raad stelden de vraag, of de kapitein er wel zeker van was, dat het schip door een torpedo was getroffen en niet op een mijn was ge- loopen. Volgens den kapitein was hieromtrent geen twijfel mogelijk. Evenals de uitkijk, een ma troos, die bij de marine gediend had, zag hij een smalle, witte streep snel op het schip toe komen. Het zag er uit als het kielwater van een snelvarend motorvaartuigje, maar er was natuurlijk geen vaartuig te zien. „Hoewel ik nog nooit een torpedo op me af heb zien komen, dacht ik onmiddellijk: daar is een torpedo: nou gaan we eraan. Twijfel was niet mogelijk. Als ik een auto op me af zie komen, twijfel ik toch ook niet of het een paard en wagen is." Later had de kapitein nog gehoord, dat in derdaad een duikboot in de buurt was waar genomen. Toen hij naar het schip wilde te- rugkeeren hadden de Spanjaarden geweigerd mee te gaan, omdat kaap San Antonio had geseind, dat een vijandelijke duikboot in de omgeving van het schip was gezien. Op een vraag van een der leden, of de kapi tein niet wist, dat Franco kort tevoren de blok kade effectief had verklaard, antwoordde de kapitein, dat in de practijk alle Spaansche ha vens te bereiken waren. Bovendien: zoolang zijn reederij hem ergens heen stuurde, ging hij er heen, blokkade of niet. Ter sprake kwam ook nog een schrijven van den Franschen marine-attaché in Spanje, die meende te kunnen concludeeren, dat de „Han nah" op een mijn was geloopen, omdat het aan den boeg zou zijn getroffen. Zoowel de kapitein als de voorzitter van den Raad wezen er ech ter op, dat het schip niet aan den boeg, maar aan stuurboord ter hoogte van luik twee was getroffen. De inspecteur-generaal van de scheepvaart; de heer P. S. van 't Haaff, constateerde, dat de Ja, heusch, er zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan I Ideaal, zooietsvoor los- loopende Jongens om zoon auto even te „leenen" voor 'n „vroolijken avond 1" En wat erop volgt I s Politie rechtbank11 Brengt hen niet in verleiding: «luit uw cruto af II ondergang van de „Hannah" een gevolg was van den in Spanje heerschenden toestand. De mogelijkheid bestaat, dat het schip op een mijn is geloopen, hoewel de verklaringen van ka pitein en uitkijk er op zouden wijzen, dat men met een torpedo te doen had. Dan kloppen echter de verklaringen niet ten volle, aange zien in de eene verklaring gesproken wordt van een bellenbaan, zooals de ouderwetsche torpedo's toonen, en in de andere van een wit schuimspoor, zooals alleen door torpedo's van de modernste constructie veroorzaakt wordt. De inspecteur-generaal achtte het ver keerd van den kapitein, dat hij van de vastgestelde route was afgeweken, aange zien hij zich daardoor aan aanvallen van Franco blootstelde en bovendien zeer dicht bij het in diep water liggende mijnenveld kwam. De Raad zal later uitspraak doen. Dezer dagen kwam de Vereeniging van Noord hollanders (ten Noorden van Noordzeekanaal) weer bijeen in hotel Noord-Brabant te Utrecht. Ditmaal was Zuidelijk Westfriesland, Water land en de Zaanstreek, goed vertegenwoordigd. De voorzitter opende met een welkomstwoord tot deaanwezigen in het bijzonder tot den spre ker van dezen avond, den heer T. Mol, die door het bestuur aangezocht was geworden om de walvischvaart te willen behandelen. De heer Mol begon de aanleiding tot de wal vischvaart toe te lichten. In het begin van den tachtigjarigen oorlog, oen de Nederlandsche ge westen gedwongen waren zelf de handelswegen naar Indië te zoeken, daar de doorvoerhandel over Spanje en Portugal bezwaarlijk was gewor den, zocht men ook een handelsweg om Noord. De bij uitstek nationaal Westfriesche figuur van dr. Frans Maelson, deed ook hier weer zijn belangrijken invloed gelden. Aan zijn aandrang en dien van Plancius was het vooral te danken dat de tocht onder leiding van de beide West friezen Heemskerk (van het dorpje Heemskerk) en Willem Barendtsz (Terschelling) plaats vond. Tijdens dezen tocht met de bekende overwin tering op Nova Zembla, leerde men de mogelijk heid van de walvischvangst inzien." In den loop van de geschiedenis ontwikkelde deze visscherij zich tot een specifiek Westfrieseh bedrijf. Vooral was dit het geval na de oprich ting van de „Noorsche Compagnie" in 1613. De walvischvangst noemde men in tegenstel ling met de haringvangst, die door zijn alge- meene beoefening de „Groote Visscherij" ge noemd werd, de „Cleyne Visscherij". Dit slaat natuurlijk niet op het formaat van de visch die men ving, in dat opzicht won de walvischvangst het natuurlijk glansrijk, het betreft bij deze be naming slechts de meer of minder algemeene beoefening. Westfriesche centra voor de Walvischvangst, waren vooral Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, de Rijp en de Zaanstreek. Het bedrijf is nu geheel aan Nederlandsche handen ontglipt, Westfriesland kent de wal vischvaart niet meer. Tegenwoordig is het be drijf in vooral Noorsche handen terwijl ook Duitschland zich hier nog eenigszins mede be moeit. De laatste walvischvaarder voer in de Nederlanden uit in 1854. Dit was de „Dirkje Adema" die vanuit Harlingen uitliep. Een en kele oude zeerob is van de bemanning van dit schip nog over gebleven. Resumeerend, toonde de spreker aan, aan de hand van de bestaande litteratuur welk een plaats Westfriesland in de „Cleyne Vissche rij" ingenomen had en kwam daaruit tot de conclusie dat we kunnen zeggen, dat de Wal vischvangst bij uitstek in Westfriesland is be oefend geworden. Voor het lidmaatschap der vereeniging kun nen alle Noordhollanders van ten Noorden van het Noordzeekanaal zich schriftelijk opgeven bij de secretaresse mej. E. A. Pieper, v. Hum- boldtstraat 2, Utrecht. Het motto voor de Westfriezen is dus nu „Al- legaer Boimekaer". De regeeringspersdienst meldt: Onder betuiging van haar waardeering voor het door de Amerikaansche regeering genomen initiatief, heeft de Nederlandsche Regeering zich bereid verklaard, zich te doen vertegen woordigen in het comité, dat op voorstel van de Amerikaansche regeering zal bijeenkomen ter bespreking van de maatregelen, die ten be hoeve van politieke uitgewekenen kunnen wor den genomen. Sedert geruimen tijd werden te Breda, Ginne ken en Princenhage vele diefstallen gepleegd zonder dat de politie er in slaagde de daders op te sporen. Thans is het de Bredasche re cherche gelukt, de hand te leggen op den 21- jarigen De B., uit Breda en den 17-jarigen K., uit Ginneken, die 31 diefstallen hebben bekend, waarbij dynamo's, rijwiellantaarns, sigaren, si garetten en eetwaren werden gestolen. Voorts werden nog gearresteerd de 17-jarige V. uit Breda, die verdacht wordt medeplichtig te zijn en zekere B„ uit Breda, wegens heling. Allen zijn ter beschikking van de justitie ge steld. Het vijf-jarig zoontje van den arbeider J. Woutstra, dat Woensdag zijn vader op het land onder Zwolle eten had gebracht, is daarna in een sloot geraakt en verdronken. I 8n.rJ.rini m n,», genezing Wj reeds ontstoken keel. Verschenen is het rapport der com missie, ingesteld door het elfde Binnen- scheepvaartcongres inzake de mogelijk heid tot vergrooting der gebruiksmoge lijkheid van de binnenvloot en even- tueele beperking van de tonnage, door een aantal overcomplete schepen uit de vaart te nemen. Een deel van de provinciale vaart is, naar het oordeel van de commissie, ten doode op geschreven. Dit zou er toe moeten leiden, dat een deel van het teveel aan schepen uit de vaart wordt genomen, waardoor voor het over blijvende deel van de vloot door een grootere frequentie van de reizen bij lage vrachtprijzen toch nog bestaansmogelijkheid wordt gevonden. De commissie spreekt als haar vaste overtui ging uit, dat de onder velerlei benamingen ge heven binnenscheepvaartrechten in tal van ge vallen fnuikend zijn voor de binnenscheepvaart, vooral in haar concurrentie met andere ver voermiddelen. Van het rapport van de commis- sie-Patijn over de scheepvaartheffingen heeft de commissie met teleurstelling kennis geno men, hetgeen voortvloeit uit het feit, dat de commissie-Patijn zich heeft beperkt tot het onderzoeken van de heffingen, welke als door- vaartrechten worden aangediend. Ten aanzien van deze groep heffingen is zij tot een zeer on bevredigende uitspraak gekomen en bovendien heeft zij onder andere benamingen geheven rechten buiten beschouwing gelaten. De commissie acht het zeer gewenscht, dat het centrale toezicht op de scheepvaartheffin gen w'ordt versterkt. Zij beveelt hiervoor een regeling aan, waarbij deze taak wordt opgedra gen aan een door de Kroon te benoemen zelf standige permanente commissie van deskundi gen. Opheffing der evenredige vrachtverdeeling zoo wordt opgemerkt zal de gebruiksmoge lijkheid van de bifinenvloot bevorderen door soepeler passieve politiek. De bestaansmoge lijkheden zullen voorts toenemen, wanneer de vaarwegen zoodanig worden ingericht, dat het waterverkeer sneller kan geschieden dan thans veelal het geval is. De commissie acht het gewenscht, dat van wege de regeering een onderzoek wordt inge steld,'waarbij :.de tarievenpolitiek der Nederland sche Spoorwegen wordt getoetst aan bedrijfs economische beginselen. Al zullen door de genoemde maatregelen de bestaansvoorwaarden voor de binnenscheep vaart verbeteren, men mag toch niet verwach ten, dat daardoor de geheele binnenvloot rede lijke bestaanskansen zal krijgen. Vooral in de lagere tonnageklassen zal er een aantal sche pen teveel zijn, zoodat voor deze groep sanee- ringsmaatregelen het meest noodig zijn. Aan gezien maatregelen ten gunste van de grootere schepen, waarvan het bedrijf een internationaal karakter heeft, teniet v'orden gedaan, door toe vloeiing van schepen uit het buitenland, wan neer alleen Nederland voor zulke schepen sa- neerende maatregelen neemt, dienen deze in nationaal verband beperkt te blijven tot de scheepsklassen, die overwegend voor binnen- landsch vervoer gebruikt worden. Aangezien zorgvuldig moet worden vermeden, dat het Nederlandsche deel van de Rijnvloot in de saneering wordt betrokken, mag de grens naar het oordeel der commissie niet hooger dan 200 ton worden gesteld. Deze grens is echter voldoende hoog om een belangrijk en zeer nood lijdend deel van de binnenvaart eenigszins te helpen. Als eenig bruikbaar middel tot saneering be veelt de commissie aan de beperking van de binnenvloot door uitkoop van daarvoor in aan merking komende schepen. Deze maatregel moet worden gecombineerd met een regeling om de oudere schippers, die uitgestooten werden, blij vend te helpen. De consequentie van de voorgestelde maatregelen brengt mede het verleenen van steun, die echter niet op de gemeenten of andere organen kan drukken. De Staat is de eenige instantie, die de binnenscheep vaart kan helpen. Al zullen de voorgestelde maatregelen niet tengevolge hebben, dat de binnenscheepvaart op korten termijn ren dabel wordt, zij zullen wel den ergsten nood wegnemen. Indien alle richtlijnen, in het rapport aangegeven, worden gevolgd, kan de binnenscheepvaart volgens de meening van de commissie weer met eenig ver trouwen de toekomst tegemoet gaan, omdat zij dan weer op een gezonder basis is gesteld. Woensdag werd in de heide, onder de ge meente Schijndel, ter hoogte van den Couve- ringschendijk, het lijk gevonden van den 55- jarigen zwerver L. S. De doodsoorzaak moet worden toegeschreven aan het drinken van spiritus. W. Graf, fam. C. Griffioen, mevr. E. B. van Grondelle en 2 kinderen, C. A. Groos, mej. Hans Gruys, J. Gylstra en echtg., mevr. J. C. C. Hahn, W. Hameeteman, A. A. Ch. Haver- kate, N. J. Hazevoet, mr. J. D. Heeringa, mr. H. W. A. Heldring, E. O. Henny, mej. G. F. M. Herment, mej. Y. J. Herment, W. Herrman, M. R. Heymen, fam. S. Hoekstra, ir. H. M. Hohmann, T. H. Holyoak en eeïitg., fam. G«. G. Honing, J. F. B. M. van der Hooft, A. C. H. Horstmann en echtg., ir. J. G. Idema, mevr. J. Jacobs en 2 kinderen, J. Jansma, M. C. Jans sen, mevr. C. Jappe Alberts en kind, E. G. Jar- vis, mej. E. Jensen, G. E. M. Jones en echtg., B. de Jonge en echtg., P. Joosten, F. Kapteyn en echtg., E. Kedde en echtg., J. G. der Kinde ren, J. M. Kiveron en echtg., G. B. Koenen, H. Kohl, A. F. de Kok, F. Kolkman, I. A. de Ko ning, mevr. C. M. Koopman en 2 kinderen, mr. J. C. B. Koopmans, mevr. J. Kooy en 2 kinderen, H. A. W. Koreman, mej. C. J. de Koster, J. van der Kreeft, fam. mr. L. J. Kre- mers, J. M. Küh, P. ter Kuile en echtg., dr. W. A. C. van Laer, mej. C. E. Leicher, J. j. van Leuven, M. F. van Lieshout, G. Ligthart, dr. G. Lob, A. C. van Lochem, J. Lookermans en echtg., G. M. van Loos, M. Löwinger, A. Lug- tenburg, B. C. Maas, P. Mannot en echtg., T. G. Manschot, fam. J. C. Mantel, A. A. H. van Meegen, P. J. Metz, mr. H. van der Meulen, dr. W. A. Minderhoud, ir. L. D. Minnigh, E. W. Molyneux en echtg., mevr. A. A. C. Morra, J. M. Morsink, fam. A. de Neve, fam. A. de Neve, fam. K. J. Nieborg, J. L. Nienaber, W. Nittel, G. Ohler, H. J. Penning, K. R. Per- retsz en echtg., mevr. A. M. C. Pieloor, mej. M. H. A. Pieloor, mej. C. M. M. H. van de Pieterman, W Pieters, mevr. A. Pistorius, J. F. Pogge, fam. ir. H. Pomes, fam. A. Ponsen, fam. H. Pouwels, fam. D. Ramaker, H. van Ree en echtg., mej. L. Reis, fam. G. C. Romkes, mevr. H. Roozendaal en 2 kinderen, J. H. Rouvroye, P. Rozema, L. A. de Ruuk, J. Rijnsent, E. H. M. Savenije, fam. ir. H. van Schagen, J. A. van Schaveren, mej. M. E. Schiltmeyer, H. J. Schippers, P. Schoorl, mevr. R. F. J. M. Simon van Leeuwen, ir. W. J. J. Snijders en echtg., P. J. van Soest en echtg., fam. R. Soetomo, fam. J. Sonneveldt, fam. E. Spangenberg, mevr. C. E. Steinbach, fam. J. G. Stewart, P. van Straalen, A. W. Swaans, F. A. Sijbesma, mej. M. T. Sijpkens, fam. dr. ir. S. H. Tan, mevr. I. den Tex en 2 kinderen, G. Timmerman en echtg., fam. W. F. Tobi, W. F. de Tombe, mr. J. Tonekens, R. C. H. Toye, mej. G. Tuisenga, B. Verdoes, fam J. Verheul, H. Vermeulen, J. Ver meulen, W. van Vliet, mevr. A. Vonders en 2 kinderen, J. Vredenbregt, A. H. de Vries, fam. J. de Vries, K. de Vries, fam. B. H. de Waal, H. Wagenaar èn echtg., fam. A. Warnaars, K. van der Weert, J. J. Wichers, L. Wigersma, J. B. W. Winnemuller en echtg., W. D. van der Zalm,. K. F. Zeeman, H. Ziel, S. Zodij, T. H. van Zon, L. Zwarenstein, mr. A. J. M. Zijl mans. Voorts nog een aantal toeristen naar South ampton, Algiers, Villefranche, Genua en Port Said. van het m.s. „Chr. Huygens", d.d. 30 Maart 1938 van Amsterdam naar Nederlandsch-Oost- Indië vertrokken. Gezagvoerder: P. J. Bakker. Mevr. J. L. C. Aernout, R. E. A. Aernout, J. J. Akkerman, mej. H. L. B. Alberts, H. J. Baarslag, J. B. H. Baeten, W. B. van Baker- gem, mevr. M. H. J. van Balveren, H. van Bar- neveld, A. H. Baruch, L. A. Becker en echtg., L. Beetsma, A. j. van den Beid, fam. F. N. van den Berg, A. Th. J. Bianchi en echtg., mej. M. A. Bik, mr. B. J. de Boer en echtg., fam. ir. F. T. Bokma, J. L. van Bommel, mevr. L. W. Bosch en kind, R. C. van den Bosch, G. W. Bouwman, J. F. Breukhoven en echtg., G. J. Broekhuizen, M. Bruggeman en echtg., mr. J. C. W. Brunings en echtg., fam. E. A. de Bruyn, G. A. Burgerhoudt, J. F. Burgersdijk, N. F. M. Burns, R. Bussink en echtg., mevr. A. M. But ter en kind, P. D. Campbell, A. van Coeverden, mevr. G. Cohen, fam. G. J. Cornells, J. B. Cor- reljé, Q. F. W. Cortenbach, J. Ph. Dalmeyer, C. H. J. Deighton en echtg., fam. ir. B. L. Des- sauvagie, M. H. Dickhoff, W. Dommisse, R. D. Dommisse, A. J. Doorman, J. D. G. van Doorn, G. C. van Dorp en echtg., fam. P. A. van Dorp, mevr. J. Drost, M. Drost, fam. J. Drukker, fam. P. C. Dutrieux, mevr. H. W. M. G. DJjkema, G. Eenkhoorn, fam J. H. Eken, fam. H. J. El- dering, I. S. Eliasar, mej. A. Ellering, mevr. E. A. Engels, fam. M. L. Enuma, H. van Eyke- lenburg, W. Feijth, 'W. B. N. Fox, fam. M. Fraay, A. J. Gedie, fam. J. H. Geerlings, fam. P. Geersen, E. J. Geertsema, mr. A. H. Gee- sink, G J. Gerritsen, fam. Ph. J. Geway, H. van Gorkum JHzn. en echtg., J. J. van Gor- kum, E. A. Gossow, M. F. Graafland, mevr. M. itcfccfocbck&clicbcfocbcbcfccfccfccbet) efc :'n 1:ct ct: -k cta cb rb cfi er: cr: er: cb eb Cr; cp cb en cb cb cb cn cb cb cb cp cb cb cb eb :p cb cl eb cb cbb HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door den K.R.O. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Causerie over Bijbelgeschiedenis. 12.00 Berichten. 12.15 Modern Klein-Orkest. 1.001.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-Orkest. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 KRO-Orkest (vervolg). 5.30 Gramofoonmuziek. 6.05 De KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De intelligentie der kinde ren en hun schoolresultaten." 7.35 Bedrijfsreportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest, de KRO-Boys en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00—7.00 VARA. 9.00—10.00 VARA. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang met pianobegeleiding. In de pau ze: Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Jetty Cantor's ensemble. In de pauze: Gramofoonmuziek. 2.00 Piano voordracht. 2.30 Variété-programma. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Cor Steyn's accordeonorkest. 6.05 Orgelspel. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 Berichten ANP. 9.00 Opera-Programma (Solistenconcert). 10.00 Fantasia en solisten. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Viool en piano. 11.30 Jazz-Programma. 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.4011.50 Planosoli. 12.10 Orgelconcert. 12.40 Tommy Kinsman's dansorkest. 1.15 Volksliederen. 1.352.20 Het Birminghams Dameskwartet' 4.20 Jazzmuziek, 5.20 Con trabas-voordracht. 5.40 John Russell en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Zang en piano. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 BBC-Zangers. 8.35 Revue-programma. 9.20 Berichten. 10.00 BBC-Orkest en -koor m.m.v. solist. 10.55 Leslie Bridgewater's kwintet. 11.35 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.05, 9.10 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Jane Evrard's damesorkest. 12.50 Zang. 2.05 en 3.25 Zang. 4.20 Kamermuziek. 7.35 Zang. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.2011.50 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 11.20 Brandweer-Orkest. 12.35 Omroeporkest. 1.30 Schrammelensemble. 2.20 Gavarieerd programma. 3.20 Omroeporkest, solisten en vocaal trio. 6.30 Vroolijk programma. 8.20 Gevarieerd programma. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.2011,20 Jack Alban's dansorkest. BRUSSEL, 323 en 484 M. 333 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroepkleinorkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepkleinorkest. 5.50, 6.20 en 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Omroepsymphonie-Orkest en solisten. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 L. Langlols' orkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 Pianovoordracht. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.35 Harmonicasoli. 7.20 Omroeporkest. 7.35 Radiotooneel. 8.05 Vervolg concert. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.4510.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Gevarieerd programma. 8.20 1 April-Programma. 9.20 Berichten. 10.2011.20 Eugen Jahn's orkest. In het woonwagenkamp aan de Nieuwe Kade te Arnhem heeft Woensdagavond laat een vecht partij plaats gehad tusschen twee 18-jarige jongelieden, S. en G. genaamd. De ruzie ging om een meisje. Op een gege ven oogenblik trok S. een mes en stak G. daar mede in den rug, waardoor deze hoogst ernstig werd gewond. G. werd naar het ziekenhuis over gebracht. Waarschijnlijk is zijn ruggegraat ge kwetst. S. is door de politie aangehouden en in het huis van bewaring ingesloten. De termijn voor inzending der antwoorden op de prijsvraag, uitgeschreven door het Ge nootschap Onze Taal, is op veler verzoek ver lengd tot 20 April. De deelneming is openge steld voor alle leerlingen van hoogere burger scholen, lycea en gymnasia. Het totaal der prij zen bedraagt 150 gulden. De voorwaarden van deelneming zijn opgenomen in het Maartnum mer van het orgaan van het genootschap. Dit nummer is op aanvraag verkrijgbaar Keizers gracht 194, Amsterdam-C. Te Huissen bij Arnhem heeft zich een groep leekenspelers aaneen gesloten, die voor de wij de omgeving al reeds verschillende spelen heb ben gegeven. Thans werd aan den auteur Willem de Wael opdracht gegeven voor het schrijven van een passiespel, dat al sinds geruimen tijd in studie is. De componist Herman Strategier schreef er muziek bij. Dit passiespel wordt met Palmzondag en op den tweeden Paaschdag onder regie van den weleerwaarden heer pastoor Th. J. v. Wijk ge speeld. Bovendien zijn er plannen beraamd om dezen zomer openluchtspelen te geven. WAGENINGEN. Ingenieursexamen koloniale boschbouw, de heer G. G. Ferwerda, geb. te Haarlem. DELFT. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor civiel-ingenieur: J. de Boer, Hengeloo (O.), W. G. Boltje, Apeldoorn, C. J. van den Bout, Nijmegen, M. C. van Daa.len, Zutphen, J. M. Hendrikse, Rotterdam, J. H. F. Kalkman, 's Gravenhage, J. de Koo, Rotterdam, R. K. van Lunzen, Voorst, A. van der Mast, Velsen, N. J. Meijer, Hoorn, M. R. Robaard, Maas sluis, J. H. C. Sorber, Tegal, A. F. de Wolff, Tegal. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde cum laude op proefschrift getiteld: „Cosmische stralen in het aardmagne- tisch veld" de heer E. M. Bruins, geb. te Woudrichem. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkun de op proefschrift, getiteld: „Dispersie van het electrische geleidingsvermogen in waterige op lossing bij electrolyten van hooge waardigheid" de heer J. P. van der Hammen, geb. te Am sterdam. Candidaatsexamen in de wis- en natuurkun de (a) de heer P. H. Krijgsman. GRONINGEN. Candidaatsexamen rechten de heer H. Pyttersen te Groningen. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld „Een bijdrage tot de kennis van de beteekenis der Nederlandsche beleggingen in buitenland- sche fondsen voor de volkswelvaart", de heer J. J. van Soest, geboren te Soerabaja. De Oost-Java Rubber boekte over 1937 een winstsaldo van f 216.137 teqen f 17.232 het vorig jaar. Het totaal-dividend be draagt 11 pCt. (vorig jaar nihil). De Zuid Preanger Rubber Mij. is voorne mens een dividend van 7 pCt. 'uit te keeren tegen 6 pCt. het vorig jaar. De Nederlandsche Kabelfabriek is voor nemens over 1937 een dividend uit te kee ren van 22 pCt. tegen 20 pCthet vorig jaar. De Nivas verkocht 233 ton superieure suiker en 202 ton bruine suiker voor con sumptie. Het Amerïkaansch Congres heeft zich met overweldigende meerderheid voor een onderzoek naar het beheer van de Tennes see Valley Authorities uitgesproken Te New York werden twee beurszetels verkocht voor elk 52.000, hetgeen 3000 minder is dan bij de vorige transactie. De eerste klasse spoorwegen in Amerika boekte in Februari een netto-tekort van 2.13 millioen tegen een netto-overschot van 3 38.79 in Februari 1937. In de eerste twee maanden aan netto-ontvangsten 4.78 millioen tegen 77.65 millioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Amerikaansche staalproductie wordt thans op 35'A pCt. der capaciteit geraamd tegen 34 pCt. de vorige week en is 5'/2 pCt. hooger dan in het begin dezer maand. De orders van de automobiel-, spoorweg- en bouw-industrie waren tot nu toe nog van geringe beteekenis. De aankoop-prijs van koperschroot is door leidende koperschroot-smelterijen in Amerika van 8 tot 7% dollarcent verlaagd. De Amerikaansche minister Huil heeft het recht van de Mexicaansche regeering tot onteigening van de Amerikaansche pe- troleum-mijen erkend. Hij verwacht een redelijke schadeloosstelling en een billijke regeling. De electriciteitsproductie in Amerika bedroeg in de af geloopen week 1.97 milliard K.W.U. hetgeen 10.2 pCtminder is dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Continental Oil zal naar raming in het eerste kwartaal een 30 pCt. lagere netto-winst behaald hebben ten opzichte van dezelfde periode in het vorig jaar. De netto-winst over het geheele jaar 1937 zou 3 per aandeel bedragen hetgeen 45 pCt. meer is dan in 1936. De Pennsylvania Rrd. boekte in de week per 26 Maart 80.878 wagonverladingen te gen 121.299 in de overeenkomstige week van 1937. In de periode JanuariMaart 930.494 tegen 1.347.363 in hetzelf de tijdvak van het vorig jaar. De Intercontinental Rubber behaalde in 1937 een netto-winst van 184.235 of 0.31 per aandeel tegen 19.667 of 0.03 per aandeel in 1936. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96%—8.971/.4 (v- sl. 8.96); de Dollar op 1.80H1.80% fv'sj. I.8OV2); de Frank op 5.505.54 (v. sl. 5.50), de Belga op 30.55—30.55 (v. sl. 30.51) en de Zwitsersche Frank op 41.4041.45 (vorig slot 41.41). UTRECHT. Geslaagd voor het examen van apothekersassistent mej. Th. C. Nagel, Utrecht, In een artikel, dat gewijd is aan de orga nisatie van de wereldkampioenschappen, lezen we in l'Auto, dat de Fransche leden van het organiseerende comité bijeen zijn geweest. Geen enkele mededeeling werd aan de pers gedaan. l'Auto meent echter te weten, dat het or ganiseerende comité, gezien de diverse ge beurtenissen, er zeer ernstig aan denkt een nieuwe loting voor de wereldkampioenschap pen te doen plaats vinden. Het groote motorsportseizoen zal op 24 April a.s. worden geopend met de internationale wedstrijden op het bekende Eilenriede-circuit. Talrijke renners uit Zweden, Finland, Est land, Engeland, België, Frankrijk en Duitsch land staan op de deelnemerslijst vermeld. De voetbalwedstrijd tusschen een Nederland sche en een Belgische studentenploeg zal Zon dag 1 Mei a.s. te Brussel gespeeld worden als voorwedstrijd van de ontmoeting tusschen de Roode Duivels en Praag. De wereldkampioen boksen Joe Louis verde digt Vrijdagavond in het stadion te Chicago zijn titel tegen Harry Thomas. Louis verkeert in uitstekenden vorm en is dan ook favoriet. Dit jaar zou een ploeg van vier Engelsclie renners aan den Tour de France deelnemen, maar de Engelschen achten zich nog niet capa bel om deze ronde te rijden. Daarom hebben zij bericht, dat zij er ditmaal vanaf zien en hopen het volgende jaar een sterke pïoeg op de been te kunnen brengen. ie volmaakt in zichzelf gelooft, begaat niet alleen een zonde, maar levert een bewijs van zwakheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6