Opzienbarende verklaring van Radio Vaticana Rechtsche troepen in het gebied van Tarragona Het Oostenrijksche Episcopaat WANDGEDIERTE GEHEIMZINNIG SCHIP BIJ DE CAROLINEN TWEËERIEI POLITIEK KATHOLICISME Uit Vaticaanstad Het nieuws van heden DUIZENDEN VLUCHTEN OVER DE GRENS DE BAROMETER SCHOENEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Amerikaansche activiteit nabij Japansch mandaatseiland KUNSTZAAL LEFFELAAR TENTOONSTELLING Eens dragen, Steeds vragen 11 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 t3.25. Bii o 3^5g P6r we DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal VRIJDAG 1 APRIL 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21101 Ernstige waarschuwing tegen de misleiding van wolven in schaapskleeren De plicht en het recht van de Kerk In een colonne van ruim 900 voertuigen, zestig kilometer lang, is het „Oostenrijk sche legioen" op weg naar. Weenen de vroegere rijksgrens gepasserd Oostenrijk is ingeschakeld in de Duitsche volksgemeenschap. Een één-schotel maaltijd op een der pleinen van Graz „IJzer is het meest waardevolle metaal..meer waard dan goud en zilver" aldus g ener aal-veldmaarschalk Goering in zijn laatste rede. Op de foto Goering bij aan dachtige beschouwing van een stuk ijzererts Het financieele plan van Blum De H. Stoel heeft diens verklarin gen niet goedgekeurd Het Catalaansche Volksfront vraagt dringend om vrij willigers voor de regeering Felle strijd bij Guadalajara De positie van de Habs- burgers Zal aartshertog Otto Duitscher worden? Geen eere-burger meer TOKIO, 1 April. (Havas). De Japansche bladen maken melding van de beroering, die in officieele Japansche kringen is ge wekt door het bericht, dat in den nacht van den 27en Maart een geheimzinnig schip het tot de Carolinen behoorende Ja pansche mandaatseiland Truck genaderd is en dé kust hiervan met schjjnwerjJfcrs heeft afgezocht. De „Hotsji", die doorgaans de meening Van marinekringen weergeeft, brengt deze gebeur tenis in verband met de Amerikaansche vloot- manoeuvres en vermeldt het gerucht, dat in de Amerikaansche pers de ronde doet, volgens hetwelk het gebied der manoeuvres ook de Japansche mandaatseilanden zou kunnen om vatten. v/h L. F. REEKER - WAGENWEG 102 van schilderijen door KEES LAAN - FRANS OERDER Dagelijks van 10—5, Zondags van 24 u. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 April; W Hedenavond zal door Radio Vati cana een rede worden uitgezonden over de vraag: „Wat is politiek ka tholicisme?" Deze rede luidt als volgt: Het „Schwarze Korps" van 17 Maart 1938 schreef in aansluiting op de eerste verklaring van den Kardinaal-Aartsbisschop van Weenen over den nieuwen toestand in Obstenrijk onder meer het volgende: „Het politiek katholicisme, dit infaamste van alle politieke systemen, heeft op Oostenrijks bodem en in de harten der Duitschers thans de verschrikkelijkste nederlaag geleden, die het ooit leed en voor wat ons betreft een beslissen de nederlaag. Wij moeten van nu af aan iedere poging om toch politiek te drijven ais misdadig beoordeelen." Op deze opmerking in het „Schwarze Korps" is principieel het volgende te ant woorden: Ten eerste: Politiek katholicisme wil volgens de meening van de tegenstanders der Kerk zeggen, dat Paus of bisschoppen of geloovigen bij hun streven ten opzichte van staat en maat schappij slechts religieus zedelijke beginselen voorwenden, in werkelijkheid echter aardsche voordeelen en machtsposities willen verkrijgen of bewaren. Deze opvatting van politiek katholicisme be stond reeds bij de burgerlijk-liberalen en marxisten, zoodat in dit opzicht het nationaal- socialisme, dat zich thans nadrukkelijk anti liberaal en anti-marxistisch verklaart, niets anders bestrijdt dan de liberale en marxisti sche taal en zooals in al het andere ook in dit opzicht hetzelfde cultuurfront inneemt. Politiek katholicisme in den echten, wa ren zin wanneer men tenminste dit min der fraaie en tot allerlei misverstanden aan leiding gevende woord gebruiken wil be- teekent, dat Paus of Bisschoppen of geloo vigen er naar hebben te streven, dat de be ginselen van den Schepper en Verlosser der wereld, zooals op alle gebieden der schep ping, ook op het gebied van den Staat en de Maatschappij verwerkelijkt worden. Dit ptSitiek katholicisme is daarom in den diepsten zin een religieus-Christelijke aange legenheid. Wanneer men het als misdadig wil beoor deelen, dan beteekent dit, dat men het wezen van het Christendom bestrijdt onder misbruik van de staatsmacht. En in dienst van dit „poli tiek katholicisme" heeft het kerkelijk leeraar- schap, niet het minst de tegenwoordige Paus, in plechtige encyclieken en leeringen partij ge kozen voor de zedelijke grondslagen van het staatkundig en maatschappelijk leven. In dezen dienst hebben ook de geloovigen, in het bewust zijn van de verplichting, die zij op zich geno men hebben bij Doopsel en Vormsel, in de ver schillende landen onder verschillende vormen zich aaneen gesloten om de doorvoering van deze genoemde beginselen na te streven. Ook de door den H. Vader gepropageerde Ka tholieke Actie kan wil zij althans trouw blij ven aan den wil van Haar Stichter er dus niet van afzien op alle gebieden van het aartsche leven eiken invloed met de normen van de goddelijke zedenwet te doordringen. Prin cipieel zich terugtrekken van de Katholieke partij op z.g. zuiver-religieus gebied, zooals men dat heden zoo dubbelzinnig zegt zou gelijk staan met een ketterij en een dwaling in het geloof. Ongetwijfeld bestaat er ook een valsch poli tiek katholicisme zooals wij in den aanvang reeds aanstipten waarin de nationaal-socia- listen de oud-liberalen en marxisten navolgen. Dit valsch politiek katholicisme is veel meer een manier van zich gedragen, hetzij dan dat eenvoudigen zich zoo gedragen, hetzij dat ambtsdragers, die in het politieke leven staan, zich z#o gedragen. Een dusdanige houding be staat dan ofwel uit al te groote voorzichtig heid of tactiek, of uit een te zwakke aanpas sing aan de eenmaal gegeven omstandigheden. Er bestaat geen twijfel aan, dat zulk een valsch politiek katholicisme in den loop der geschie denis de eer en het aanzien van de Kerk, en juist daardoor ook de zielzorg, de ergste schade heeft berokkend, vooral in tijden, waarin de tegenstanders van het Christendom zich be roemen op hun eigen beginselvastheid en de Christenen van een geestelijke beender-ver weeking beschuldigen. De schade was dan het grootst, wanneer zelfs zij, die geroepen werden de goddelijke zeden-orde te bestendigen, door dit valsch poli tiek katholicisme werden aangrepen, of onder den indruk kwamen van de macht en succesvolle gebeurtenissen der dagen. Dan gebeurt het, dat de oogen van zulke herders niet meer, zooals het toch eigenlijk hun plicht was, den wolf in schaapskleederen herkennen en dat zij de be loften gelooven van menschen, van wie zij de treurige ervaringen kennen, die anderen met hen opdeden en waartegen zelfs het woord van den Oppersten Herder hen had moeten waar schuwen. Het gevolg van deze houding zal dan altijd zfcn, dat men zulke herders beschuldigen kan van een beklagenswaardig machtsvergrijp op re ligieus-zedelijk gebied, waardoor zij het terrein betreden van de zuivere politiek. Zij benutten bijvoorbeeld hun religieus-zede lijke autoriteit, om de geloovigen van de waar heid van bepaalde beweringen op zuiver prak tisch politiek maatschappelijk terrein te overtui gen, zelfs dan, wanneer de beweringen en de feiten, welke aan die beweringen ten grondslag liggen, door vele verstandige en terzake kundige menschen anders beoordeeld worden. Zoo is het bijvoorbeeld geen zaak van de kerkelijke autoriteiten als zoodanig, om ver klaringen af te leggen, die zuiver de econo mische of sociale politiek of volks-politieke resultaten van de regeering waardeercn. Geen geloovige is in geweten verplicht deze waardeering of dit oordeel van de kerkelijke leer-autoriteit te erkennen of op te volgen en daaruit af te leiden hoe hij zijn politieke rechten moet gebruiken. Hoe verwerpelijk zou het echter zijn, wanneer dit valsche politieke katholicisme zich deed gel den, wanneer terzelfder tijd de eenvoudige ge loovigen van alle standen, omdat zij moedig voor de grondbeginselen der goddelijke orde ning en vooral van de grondbeginselen van het natuurrecht optreden, boeten moeten, terwijl de herders zich zonder meer aansluiten bij het succes van den dag. Alle oprecht en goed meenende menschen, van wie er velen ook te vinden zijn buiten de Kerk, zullen in zulke gedragingen van hun Herder niets anders zien dan trouwe loosheid en onwaardigheid. Wel kunnen persoonlijke goede bedoelingen aanwezig zijn, maar deze mogen in zulk geval niet tot oordeelen besluiten. De tegenstanders der Kerk kunnen triomfeeren in zulk een geval, omdat de noodzakelijk persoonlijke band in de Kerk een breuk gaat vertoonen, n.l. in het on voorwaardelijk vertrouwen tusschen Herder en kudde. Zulk een vorm van politiek katholicisme zou ongetwijfeld een zonderlinge verwezenlijking beteekenen van de Katholieke Actie, n.l. zij zou het wezen van de Katholieke Actie, die de me dewerking van de leeken aan het hiërarchisch apostolaat beoogt, dusdanig verwezenlijken, dat de practische last en leed van deze actie uit sluitend op de leeken zouden vallen. Daarom is dit valsche politieke katholicisme altijd en overal te veroordeelen en te brand merken. Dit politiek katholicisme zou door het na- tionaal-socialisme zeker niet als valsch en volgens de woorden van „Das Schwarze Korps" als misdadig beoordeeld worden, maar in tegendeel gebruikt worden om argelooze katholieken te misleiden. Maar voor den rechterstoel van Chris tus kan het valsche politieke katholicisme beslist niet bestaan. Het kan ook niet be staan voor den rechterstoel van de Bruid van Christus, de Kerk, die wat ook ko men mag als Bruid zonder vlek of smet. voor alle trouwe katholieken hoog verheven is boven die laffe menscheljjk- heid. De ,,Osservatore Romano" publi ceert hedenavond een officieele ver klaring, waarin wordt medegedeeld, dat de H. Stoel geen kennis droeg van de bekende verklaringen, door het Oostenrijksche Episcopaat afge legd, en deze verklaringen noch voor af, noch achteraf heeft goedgekeurd. Naar wij tevens van bevoegde zijdë vernemen, is de verklaring, die hedenavond inde Duit sche taal door Radio-Vaticana zal worden uit gezonden en waarvan men den tekst 'elders in dit blad vindt, niet te beschouwen als een offi cieele uiting van den H. Stoel, maar als een vrije stem, waarvoor de Vaticaansche radio is be schikbaar gesteld. Absolute verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. ZUrVERINGSONDERNEMING „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 Opzienbarende verklaring van Radio Vaticana. De troepen van Franco zijn doorgedrongen tot in de provincie Tarragona. President Cardenas zou met Rickett onder handelen over den verkoop der Mexicaansche petroleum. Verwacht wordt, dat 10 April de bloembollen- velden in vollen bloei zullen staan. Ook voor 1938 zal extra-hulp aan werkloozen worden verstrekt in den vorm van dekking, kleedtng en- schoeisel. Geen staking bij de Fokker-fabrieken. Mgr. N. Ammerlaan benoemd tot kanunnik van het Haarlemsch kapittel. Mgr. Th. Pichot eere kanunnik. O Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 April: Daarom weg met het valsche en leve het ware, echte politiek katholicisme, hoe on gelukkig deze woorden ook mogen zijn. SALAMANCA, 1 April. (Havas). Radio Na- cional deelde mede, dat de troepen van gene raal Franco gisteren voor den eersten keer het gebied der provincie Tarragona hebben betreden. De stad Lerida is thans geheel door de recht sche troepen omsingeld. Tallooze personen uit Catalonië nemen de wijk naar Frankrijk. De uittocht der miliciens en burgers heeft gisteren den geheelen dag voort geduurd. Naar schatting zijn thans 3000 Span jaarden de grens gepasseerd. Tot hen behoort de regeeringscommissaris, die de leiding had van de 34ste brigade van de 31ste divisie. Het Catalaansche Volksfront heeft een mani fest gepubliceerd, waarin een beroep wordt ge daan op de Catalanen hun grondgebied te ver dedigen. In het manifest wordt uiteengezet, dat het dringend noodig is 100.000 vrijwilligers op de been te brengen en ter beschikking van de re geering te stellen en dat voorts 50.000 vrijwilli gers versterkingsbrigades moeten vormen. Het manifest is geteekend door alle vakvereenigings- besturen en vertegenwoordigers der politieke groepen, die deel uitmaken van het Catalaan sche Volksfront. Volgens een Havasbericht uit Madrid is een felle strijd ontbrand aan het Guadalajarafront. De artillerie van de regeeringstroepen opende 't vuur en spoedig deden ook de loopgraafmortie ren en zware mitrailleurs mee. Vit de niet officieele berichten kan men nog niet opmaken of men hier te doen heeft met een plotseling offensief om de troepen van Franco van het front in Aragon weg te trekken. De generale staf van het regeeringsleger heeft medegedeeld, dat de operaties aan 't front van Guadalajara voor de regeeringstroepen met suc ces zijn verloopen. Zij hebben zich meester ge maakt van stellingen bij het dorp Abanades en bij Cifuentes. Een aantal manschappen van Franco werd krijgsgevangen gemaakt. Het officieele communiqué van Franco's hoofd kwartier meldt o.a., dat de rechtschen aan het front van Aragon behalve eenige heuvels en bergtoppen 't dorp Craus hebben bezet, terwijl andere strijdkrachten bezit namen van Esplus. De troepen, die naar Lerida opmarcheeren, heb ben den tegenstand van den vijand gebroken en stellingen betrokken, welke op 1500 meter van deze stad zijn gelegen. De legionnaires namen bezit van Mazaleon, Calaceite en Torre del Compte. Zij namen een geheel bataljon van de internationale brigade gevangen en rukten ten oosten van de Rio Alcas verder op om vervolgens den berg Mudese in de provincie Tarragona te bezetten. Zij bezet ten eveneens Fornoles en La Portadilla en be reikten het punt, waar de Testa vin en de Ma- tarrana samenvloeien. Zij maakten meer dan 800 krijgsgevangenen. In den sector van Teruel werden verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. Van de andere fronten is volgens het com muniqué niets te melden. Marcelino Pascua heeft heden zijn post van ambassadeur van Spanje te Parijs aan vaard. Ossorio y Gallardo heeft zijn taak beëindigd. Binnenkort zal Pascua zijn ge loofsbrieven overhandigen. De troepen van Franco bevonden zich hedenochtend nog slechts 800 meter van Lerida. De Brusselsche Standaard" meldt: Zoo als bekend, zijn de vroegere Oostenrijkers, die in het buitenland verblijven en de Duitsche na tionaliteit willen bezitten, verplicht zich op de Duitsche ambassades of legaties der hoofdste den te laten inschrijven. Verschillende buitenlandsche bladen, aldus de „Standaard", vragen zich thans af, welke hou ding Otto van Habsburg en de leden van zijn familie, die te Steenockerzeel verblijven, zullen aannemen. Men acht het onwaarschijnlijk, aldus het blad, dat de aartshertog, die Oostenrijker is van geboorte en afstamming, de Duitsche nationali teit zal aanvragen. Het is veeleer mogelijk, dat hij, gezien zijn jarenlang verblijf te Steenockerzeel, de Belgi sche nationaliteit zal aanvragen. Anderzijds doet men opmerken, dat Otto van Habsburg zijn aanspraken op den troon van Hongarije niet uitdrukkelijk heeft laten varen en dat zijn moeder van Italiaansche afkomst is. Op grond hiervan acht men het niet uitgeslo ten, dat hij de Hongaarsche of Italiaansche nationaliteit zou verkiezen. In een schrijven aan den Rijksstadhouder van Oostenrijk zegt gouwleider Buerckel: „Nu het Schuschnigg-systeem met zijn legitimistisch be drog gevallen is, acht ik het noodzakelijk, dat de door dit systeem afgedwongen benoemingen van Otto van Habsburg tot eere-burger on verwijld geannuleerd worden." De H. Vader heeft gisteren in een speciale audiëntie de studenten van de Pontificia Aca- demia dei Nobili Ecclesiastici met hun hoog leeraren ontvangen. Deze academie is een voor bereiding op de Nuntiatuur. De H. Vader wees de studenten op het hooge belang van hun studie en besloot met allen Zijn zegen te geven. PARIJS, 31 Maart. (Havas). Op verzoek van een aantal afgevaardigden, die Zondag a.s. in hun districten moeten spreken, heeft de Fran- sche Kamer zich met toestemming der regee ring verdaagd tot Dinsdag. Eerst dan zal dus een begin gemaakt worden met de behandeling der financieele ontwerpen. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 769.0 Vorige stand 768.3 In bepaalde Japansche kringen betreurt men het volgens het blad, dat de activiteit der Vereenigde Staten in de Stille Zuidzee zichtbaar tegen Japan is gericht. Het blad wijst er op, dat deze manoeuvres worden gehouden na het bezoek van Ameri kaansche oorlogsschepen aan Singapore en de bezetting der eilanden Kanton en Enderbury, ondanks het verschil van meening met Enge land over de souvereiniteit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1