Luchtbescherming in Haarlem Dekking der defensie-uitgaven KREYMBORG -„Die leuks R&D friezen voor kinderen zijn éénigl R&D BEHANGSEIS De avonturen van een verkeersagent je MARINA SHOWS ALBERT HEIJN 29 78 73 VOORAL TAAK VAN DE VROUW KENNERS EEN NATIONAAL FONDS VRIJDAG 1 APRIL 1938 Zesduizend menschen noodig Costuum naar maat SfDS»* bi' he' prima Engelsche Stoffen WINDSOR HOUSE Geen weerbelasting alléén bij W eerber ïch t 99t Heerenhek Binnenkort wijkvergaderingen in de geheele stad Contact met vakorganisatie Schuilkelders Gelukkige omstandigheden met goeden smaak bestellen hun Windsor House Huis voor betere maatkleeding. Steeds voorradig een groote collectie 'n Propaganda Maatcostuum reeds vanaf 40- J. VAN DAM 78 GED. OUDE GRACHT 78 BURGERLIJKE STAND Verhooging der omzet- en perso- neele belasting wordt overwogen Illllllli Zie nu zoo'n vroolijke stoet eens! Is dat geen oolijk stel? Daar gaat Koning Leeuw (incognito) en „Opa" Olifant en daar trekt zoowaar Winnie Waf de wijde wereld in. En Vader de Gans, die kippig is, heeft twee eieren gebroken, maar dat geeft niet, want hij legt ze toch zélf. Er zijn nog meer van die leuke R&D Kinderkamer-versieringen. U vindt ze in de R&D staalboeken met onderstaand merk op het kaft. Kinderen hechten erg aan hun huis en waardeeren het, wanneer Vader en Moeder zorgen voor 'n smaakvolle aankleeding der wanden, ook in woon- en slaapkamers. Laat nu nieuw behangen met zoo'n mooi R&D behang, gedrukt in „Fixa-Color" kleuren. Vraag Uw behanger de Series 16 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 of 52 DE HAARLEMSCHE VOOR- JAARSBEURS MAAKT U HET LEVEN GQEDK00PER}| ct. Belgische Doperwten Valencia Pinda's Holl. Slierasperges Roomboter Emmenthaler Kaas Café It estaurant Brengt U v.a. Zaterdagmiddag het vermaarde Show Orkest onder leiding van JAHODA met zijn vele attracties. 3 Dames 3 Heren Iedere avond verschillende Wekelijks nieuw programma Zondagmiddag a.s. uitzending van de voetbalwedstrijd België—Holland STAD De v}jftig gasmaskers zijn aangekomen! Wij vermoeden dat de burgemeester mits gaders de geheele gemeenteraad wel een zucht van verlichting zullen slaken, want de wel-bestelde maar steeds niet gearriveerde gasmaskers hebben diepgaande besprekingen uitgelokt op de jongste begrootingszittingen van de vroede vaderen. Trouwens het ge heele luchtbeschermingsapparaat stond toen in de belangstelling. Ook op de onlangs ge houden vergadering van de Groote Hout- straatvereeniging heeft men er uitvoerig over gesproken en vooral geklaagd over de geringe medewerking en activiteit van de overheid in dezen. Dat onderschreef de heer Alberti, de leider van het Luchtbeschermingsbureau hier te Haar lem maar hi) kaatste de klacht op de burgerij zelf terug. Als de burgerij geen belangstelling toont, blijft ook de overheid in ruste. Daarom moet van de bevolking zelf aandrang op de overheid uitgaan om beveiligingsmaatregelen te treffen tegen luchtaanvallen. Zoo is het ook b.v. met Defensie gegaan. De luchtbescherming ls daarvan een belangrijk onderdeel en thans, nu men zoo dikwijls leest van de verschrikkelij ke bombardementen op Barcelona en andere Spaansche steden en vooral ook door de ver rassende gebeurtenissen in Oostenrijk is de publieke belangstelling eerst losgeslagen. Haast dagelijks komen zich menschen aanmelden op het Luchtbeschermingsbureau (Prins Hen drikstraat) voor medewerking, onlangs nog een dame van 79 jaar! Zij voelde zich nog gezond en goed en dus wilde ze graag nog meehelpen als h«t noodig was. Hoe vreemd het misschien ook lijkt, oudere menschen worden geenszins uitgeschakeld bij hulp aan de luchtbescherming. Integen deel, de luchtbescherming is vooral een taak voor oudere menschen en voor de vrouw, want in oorlogstijd staan de jonge mannen aan het frpnt en kunnen dan in Haarlem geen medewerking geven om hun stad tegen luchtaanvallen te beschermen. Er ligt hier dan ook werkterrein voor b.v. de vrouwen organisaties. In de huizen ook zal de lucht bescherming vooral door de vrouwen bij af wezigheid van de mannen, die dan soldaat (of op hun werk) zijn, moeten georganiseerd worden (of door de oudste kinderen). Daar om vrouwen vooraan! Een goede luchtbescherming is moreel ook voor de Haarlemmers, die als soldaat aan het front staan, van belang. Want het fnuikt de soldaten in de loopgraven als zij niet weten of hun vrouwen en kinderen thuis goed beschermd zijn. De Ver. van Luchtbescherming, die ook hier in Haarlem de luchtbescherming door en voor de burgerij tracht te organiseeren, heeft con tact gezocht met verschillende vakorganisaties speciaal deze organisaties omdat de luchtbevei- liging ook een technische kwestie is waarvoor vakmenschen noodig zijn. Voor Haarlem moeten totaal een zesduizend menschen zich speciaal aan de luchtbescherming gaan wijden. Zij krijgen daartoe een opleiding vanwege de Vereeniging voor Luchtbescherming. De stad is in tien vakken verdeeld en sommige van die vakken weer in wijken. Totaal zoo 22 wijken. Die verdeeling is naar het gevaar, dat de deelen van de stad dreigt. De binnenstad is meer in vakken verdeeld dan Haarlem-Noord. De wijken zijn weer in blokken verdeeld (huizenblokken of straatsgewijs). Ieder blok dient een eigen brandweer te hebben, die op treedt als in het blok een brand uitbreekt. Kan zij het niet af, dan helpt de wijkbrandweer. Kan die het ook niet af, dan springt de vak brandweer bij en ten slotte de stadsbrand- weer. Zoo ook de Geneeskundige Dienst. Elke Haarlemmer moet zoo geïnstrueerd zijn, dat hij bij kleine ongevallen zichzelf en zijn gezin kan helpen en bij grootere incidenten voorloopige maatregelen weet te treffen. Hieruit alleen al blijkt, dat er nog heel wat geleerd en uitgelegd zal moeten worden, voordat de bevolking op de hoogte is van luchtbeschermingsmaatregelen. Schuilkelders zijn in Haarlem nog weinig. Het nieuwe gebouw van den Geneeskun digen Dienst heeft er een, maar uitsluitend voor het personeel en de bezoekers, in het gebouw aanwezig. Onder den nieuwen vleu gel van het stadhuis komt er een, alsmede onder den nieuwen vleugel van het Post- en Telegraafkantoor aan de Raaks. Dit kan toor heeft al een kelder voor het post- en telegraafpersoneel- De nieuwe schuilplaats zal voor het publiek bestemd worden. In vredestijd wordt ze gebruikt als rijwielberg plaats en de heer Alberti vond dit een pracht oplossing om de schuilkelders in vredestijd economisch te kunnen gebruiken. Een voor beeld voor andere instellingen, particulieren, banken en dergelijke! Toch moet men aan de vluchtkelders geen overdreven beteekenis hechten. Ze zijn n.l. alleen voor degenen, die toevallig tijdens een luchtbombardement op straat zijn. Dus niet voor hen, die zich in hun woning bevinden. Die die nen rustig thuis te blijven en te gaan naar den vluchtkelder in hun eigen woning of de kamer, als vluchtgelegenheid ingericht. Het moet in Haarlem dan ook anders gaan dan thans in Barcelona, waar de bevolking bij bom bardementen naar de openbare schuilplaatsen vlucht inplaats van thuis te blijven en te zorgen, dat thuis een vluchtgelegenheid (kelder, kamer, gang enz.) aanwezig is. Maar in Barcelona heeft men ook pas luchtbescherming geleerd toen de bommen al vielen en in Haarlem hoopt de Ver eeniging het zoover te brengen, dat de menschen op de hoogte zijn, vóórdat de bommen gaan val len! De schuilkelders in Haarlem zullen dan ook worden aangebracht naar gelang het verkeer ter plaatse. In het Kleveipark zal dus b.v. geen of hoogstens één schuilkelder noodig zijn, in de Groote Houtstraat daartentegen verschillende, omdat daar het verkeer veel drukker is. Men onderschatte, doch overschatte lucht bescherming niet. Haarlem verkeert in verschil lende gelukkige omstandigheden. De eventueele vijand heeft hier weinig te bombardeeren. Wel zullen bombardementen uitgevoerd worden om het moreel van de bevolking te breken, maar daar staat tegenover dat een moderne oorlog zoo veel aan materiaal vraagt, dat men niet over bodig zijn bommen gaat strooien en meestal wordt bovendien door bombardementen niet het moreel van de bevolking gebroken, maar juist versterkt, eigenlijk verbitterd. In Haarlem is voorts de bebouwing zeer uitge breid. In verschillende wijken is meer onbebouwd terrein (straten, pleinen, plantsoen, tuinen enz. bij elkaar) dan bebouwd. De kans dat meerdere huizen tegelijk getroffen worden is daar klein (heel anders dus dan in Amsterdam b.v.!). De binnenstad loopt natuurlijk het meeste gevaar. Gelukkig zijn daar onder de huizen dikwijls zware kelders, die wellicht gemakkelijk tot scherf- en gasvrye kelders ingericht kunnen worden, na overleg met de daartoe betrokken instanties. Het meest gevaar loopen de wijken bij het sta tion, de verschillende electriciteits- en andere fabrieken gelegen. Maar die wijken worden oor logstijd ontruimd. De bewoners zullen dan naar leegstaande woningen in andere wijken verhui zen. Nog een gelukkige omstandigheid is. dat Haar lem vrij ver van de grens ligt. Weliswaar wordt de afstand van de grens tot Haarlem door een vliegtuig snel overwonnen, maar op weg naar onze stad zal het vliegtuig toch ettelijke lucht- afweer-kanonnen moeten passeeren. De beste luchtverdediging is n.l. altijd nog het luchtaf weergeschut. En tenslotte: in de nabijheid van Haar lem liggen voor vliegtuigen aantrekkelijker doelen als Amsterdam, IJmuiden, Den Haag, de Hembrug. Waar Haarlem voornamelijk mee te doen krijgt, dat zullen wel verdwaalde bommen zijn, die eigenlijk niet officieele voor Haarlemmers bestemd waren. Laten de Haarlemmers zorgen, dat die vurige en ge vaarlijke dwaalsterren weinig schade veroor zaken, liefst als het kan weinig schade aan de huizen, maar in ieder geval geen verlies aan menschenlevens. Daartoe dienen over heid en bevolking krachtig tot een doeltref fende en spoedige luchtbescherming samen te werken! Geboren: G. H. JonkmanSnijders d.; M. J. Groenendaal-van der Sluis z.; T. van der Ploegvan Gooi z.; J. RaarBoone z.; P. C. RenckensHes z.; T. W. StijnmanOpbroek 2 z.; A. KilianKohout z.; W. C. van Wanrooij van Wieringen z.; H. J. de WitOerlemans z. Overleden: E. E. RoodaKoeh, 26 j., Tette rodestraat; A. Bulthuis, 64 j., Cederstraat; E. T. J. HuyboomJore, 75 j., Byzantiumstraat. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot tijdelijke herziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie is het volgende ontleend: Het Rijk staat voor 1938, In vergelijking met de begrooting 1937, voor een meerdere uitgaaf voor defensiedoeleinden van circa f 34.8 millioen. Dit bedrag zal in de eerstvolgende jaren nog stijgen. Op de begrooting voor 1939 zal, weder ver geleken met 1937, f44.8 millioen meer drukken. Op die voor 1940 f 52 millioen meer, op die voor 1941 f60 millioen meer en op die voor 1942 f62.1 millioen meer. Voor al deze uitgaven is thans geen dekking beschikbaar. Wanneer voorts in acht wordt ge nomen, dat overigens dus geheel afgescheiden van de niet gedekte meerdere defensieuitgaven de begrooting 1938 een reëel tekort op den gewonen dienst vertoont van circa f71.4 mil lioen (f 85.1 millioen reëel tekort vastgestelde be grooting minus defensie-accres ad f 13.7 mil lioen) dan is de omvang van de uitgaven, welke dekking vereischen, in beeld gebracht. Naast belastingverhooging kan uitgavenbe perking een middel rijn tot beperking van de tekorten. Wat dit laatste middel betreft, hand haaft de minister zijn standpunt, dat het nood zakelijk is» den bezuinigingsarbeid voort te zetten. Met groote vreugde heeft de minister kennis genomen van de offers, waartoe reeds verscheidenen zich geheel vrijwillig de laatste dagen gedrongen gevoelden, in welke uitingen hij symptomen ziet van het alge meen bij ons volk aanwezige gevoel, dat de tegenwoordige omstandigheden van elk onzer zware offers vorderen. De nieuwe uitgaven, waarvoor thans dekking moet worden gevonden, hebben dan betrekking op de vergrooting van het contingent, de ver lenging van den eersten oefentijd, de moder niseering van het materieel der weermacht, de meerdere aanbouwkosten voor de marine, als mede de meerdere uitgaven voor exploitatie en vervanging In verband met een en ander. Deze uitgaven zullen naar raming beloopen voor 1938 f 17.4 millioen, voor 1939 f25.9 mil lioen, voor 1940 f33.1 millioen, voor 1941 f 41.1 millioen en voor 1942 f 43.2 millioen. Indien nog meerdere uitgaven noodzakelijk blijken, zullen deze hieraan nog moeten worden toegevoegd. Heeft U ook al zooveel hooren praten over Waarborg-kleeding? Dan heeft men U zeker ook gezegd, dat ze niet alleen mooi is, maar mooi blijft en langer meegaat. m getuigt Moeder de Gans, de bekende kinderkamer-expert. R&D staalboeken hebben dit merk op het kaft. Zij toonen het behang op volle rolsbreedte. Levering via Uw behanger. Toonkamers te Haarlem: Parklaan $9. _k>v Men kan zonder overdrijving constateeren, dat het als een eerezaak voor ons geheele volk moet worden beschouwd er voor zorg te dragen, dat de extra-lasten, welke de bijzondere inter nationale verhoudingen thans In het belang van ons volksbestaan noodzakelijk maken, ook wor den opgebracht. De gedachten van den minister gaan op grond van deze overweging in de richting van een afzonderlijke financiering van de bedoelde uitgaven door middel van een na tionaal defensiefonds. Aldus zou voor de financiering van deze voor bet geheele volk hoogst belangrijke zaak een vorm kunnen worden verkregen, welke een ieder in staat stelt zich daaromtrent een volledig oordeel te vormen. Om het noodzakelijke evenwicht tot stand te brengen, overweegt de minister een ver hooging van het percentage der omzetbe lasting, eventueel nog aangevuld met een matige verhooging der personeele belasting. Nu voor 1938 gerekend moet worden op een extra-uitgaaf wegens de vervroeging van de verlenging van den eersten oefentijd, waartoe dezer dagen werd besloten, overweegt de mi nister een spoedige indiening van de voorstel- nog eens bij de regeering op aan, geen contin- len betreffende de nog te treffen belasting maatregelen, opdat deze nog voor een deel ten bate van den dienst 1938 zullen kunnen strek ken. Inzake het voorgestelde noodoffer in den vorm van een heffing ineens, sluit de minister zich aan bij de meening van andere leden, die van oordeel zijn, dat dit voorstel om verschil lende redenen moet worden afgewezen. De uii schoof de knip op de deur van de cel en ging zelf als gewoonlijk op het bankje voor het venster zitten. De heks keek door het luikje of hij er nog zat en ze was tevreden, toen ze hem ontdekte. „Er is hier geen vuiltje aan de lucht," dacht ze en ging verder den boel inspecteeren. Ze kwam ook in de cel van den kabouter, met den bezem in de hand. De andere kabouter, de slotenmaker, was onder de brits gekropen en gelukkig zag de booze vrouw hem niet. Toen ging ze weer heen. „Wat heb ik een angst uitgestaan," zeide de slotenmaker, nadat ze vertrokken was. „Ik kreeg er kippenvel van.'? Al moge voor de toekomst het financieel as pect der Rijksfinanciën weinig rooskleurig zijn, een zoo radicalen en, gezien den aanzienlijken teruggang in het nationaal vermogen en inko men als gevolg van de laatste crisisperiode, zoo harden maatregel, welke bovendien tal van eco nomisch ongewenschte repercussies ten gevol ge zou hebben, acht hij onder de huidige om standigheden volkomen onaannemelijk. De spoedige Indiening van de aanvullings begrooting voor Defensie zal zooveel mogelij) worden bevorderd. In het algemeen kan de regeering wel mee gaan met de geuite gedachte, dat een verbete ring van 's Lands financieelen toestand te ver wachten is van een toeneming van de bedrij vigheid. Overigens vestigt zij er in dit verband nog de aandacht op, dat ook deze defensie-uitgaven hetzij direct, hetzij indirect de bedrijvigheid hier te lande zullen stimuleeren en dientenge volge de werkloosheid zal verminderen. Reeds aanstonds nadat de noodzakelijkheid van versterking van de Defensie was gebleken, heeft de Regeering aan het denkbeeld van een weerbelasting haar aandacht geschonken. Zij heeft echter na bestudeering van het in 1915 ingediende, doch later ingetrokken ontwerp van wet tot heffing van een weergeld en van de wijze, waarop het denkbeeld in enkele an dere landen, met name in Duitschland en Zwit serland, ls uitgewerkt, van toepassing van dat denkbeeld moeten afzien. De Voorjaarsbeurs mocht zich gisteren reeds in een zeer druk bezoek verheugen en het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 1000 personen meer, dan de eerste dag in 1937. De groote vleesch-expositie van de 18 voor naamste slagers uit Haarlem, Heemstede en Zandvoort is een geweldig succes geworden en de heeren deelnemers kunnen en zijn ook zeei tevreden over het behaalde resultaat. Met zekerheid kan nu al gezegd worden dat het aantal deelnemers de volgende maal belang rijk grooter zal zijn. De toeloop was zoo groot, dat menigmaal de toegang tot de bovenzaal moest afgesloten worden en de drommen bezoekers moesten wachten alvorens zij toegelaten konden worden. Ook het mannenkoor Proza en Pöezië heeft niet weinig bijgedragen tot het groote succes van dezen eersten dag. Een woord van dank aan het koor en haar wakkeren dirigent, den heer Jan Booda, is volkomen gerechtvaardigd. Speelden dus gisteren de slagers in het Con certgebouw de eerste viool, vandaag spreekt de georganiseerde vischhandel een woordje mee in nauwe samenwerking met de Commissie ter be vordering van het Vlschgebruik, gevestigd te IJmuiden. De vleeschzaal zal vandaag omgetooverd zijn In een groote vischhal. Verschillende soorten versche zeevlsch zullen in natura zichtbaar zijn, benevens garnalen. Visch in gebakken toestand zal ruimschoots aanwezig zijn en proefjes zullen naar hartelust worden verstrekt aan de bezoekers. Ook zal er ruimschoots haring worden geser veerd, terwijl de opgemaakte vischschotels niet zullen ontbreken. Alle benoodigdheden op de visscherij betrekking hebbende zullen ter bezichtiging worden gesteld en deskundig zal het publiek worden ingelicht. Veel zal er te zien en te genieten zijn en voor een uitstekend program met Tholen en Van Lier voor dezen eersten vischdag is gezorgd. Het bezoek voor vandaag zal dan zeker ook niet achter staan met gisteren, daar wordt niet aan getwijfeld. Hoogste barometerstand 773.3 te Le Havre Laagste barometerstand 737.2 te Kuopio (Finland) VERWACHTING: Meest matige, Wes telijke tot Zuidwestelgken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, iets koeler in het Noorden, in het Zuiden weinig verandering in tem peratuur. Zon op 5.37 - onder 6.31 - Licht op 7.01 Maan op v.m. 5.31 onder nam. 7.52 7 April E.K. extra fijn, per groot blik per pond per groot blik verpakt, per pond per doos 6 of 12 porties 36- IVoordeeligste Kruideniersbedrijf I in Nederland II II II I I 99

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2