NU KAN HET »g AKKERTJE Jubileum Meeusen BEHANGCENTRALE O) uitkomst is Koffie Hag, wan neer U hart en zenuwen de prikke lende werking der coffeïne wilt besparen, want Hag is coffeïne- vrij! Het gedurende 30 jaren be proefde Hag - procédé waarborgt bovendien de volle 700% van het kostelijke aroma, het kenmerk van uitgezochte hooglandkoffie. Haarlem, 1 April DE ZEVEN Kort en volledig Gestolen" VAN ONZEN WINKELSTAND Heerenmodemagazijn Henri De Vries Hulde en dankbaarheid uit alle deelen van onze gemeente lijke huishouding Vlotte pen en goed humeur Vanmorgen is de chef der 7e afdeeling ter gemeente-secretarie, de heer H. Meeu sen, gehuldigd bij gelegenheid van zijn zilveren jubïlewm in dienst der gemeente Haarlem. De burgemeester complimenteert den jubilaris. Links mevr. Meeusen Nu kunt ge Uw huurders (of Uw vrouw) nog eens nieuw behang geven. Compleet: het behang, rand en 't behangen te zamen f 4.— voor een kamer van 10 rol. GIERSTRAAT 63 - TELEF. 18401 „Op tijd en bij den tijd" Ook de tweede soort, ,,Sanka", is heel goed en kost slechts 44 ets. per pakje. GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS De bevorderingsplechtigheid Or^-'sio-e-er; WAARSCHUWING! Collecte zoogenaamd voor Defensiefonds ZAKENNIEUWS Taminiau Eist Overbetuwe AGENDA Bioscopen 2 April Bioscopen Programma Radio-Centrale Neem dadelijk 'n als Ge U grieperig voelt. Wachl niel ioldal die besmetting de overhand krijgt. Ga naar bed en neem nog 'n "Akkertje". Die griep zet dan niet door en morgen zijt ge weerJit". Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. STAD Den laatsten tijd worden voortdurend uit donkere straten auto's ontvreemd. Meestal wor den zij na een paar uur teruggevonden en ver- toonen zij alle teekenen van door jeugdige mis dadigers te zijn misbruikt. Dat is zoo de gang bare opvatting omtrent het bekende spelletje van jongelui, die, des avonds aan den wandel, plotseling trek krijgen in een auto-tochtje en daarvoor gebruik maken van een ergens, on beheerd staanden en door den eigenaar niet be hoorlijk afgesloten auto. Het is een soort straat schenderij, dat wij zeker niet goed zullen pra ten, maar om er direct het étiket misdaad, autodiefstal op te plakken, gaat ons toch te ver. Wij willen toegeven, dat die baldadigheid bij betrapping niet ongestraft behoort te blij ven, maar laat men de fout bij haar waren naam noemen. Toen de eerste liefhebber van een gratis autoritje door de politie was ge snapt en voor den rechter verscheen, zat deze met de moeilijkheid om het misdrijf onder een artikel van de strafwet te brengen. Hij vond het best het als diefstal te qualificeeren, dief stal van een auto of diefstal van benzine. Maar men zal toegeven, dat het voor een jongeman voor zijn verdere leven heel wat uitmaakt of hij een vonnis achter den rug heeft wegens het „stelen van een auto" of „wegens het ma ken van een pleiziertochtje in een onbeheerd staanden auto". Het is opvoedkundig ook niet juist aangevoeld. Wij zullen nimmer vergeten welk een verandering plaats greep in het ge- dachtenleven van een jongen van een jaar of veertien, die met een ouderen vriend was me- degegaan, na een ongeoorloofd autoritje ten slotte bij de politie belandde en daar voor dief stal werd vastgehouden. Tot dan toe had hij diefstal een afschuwelijke misdaad gevonden, daarna vond hij stelen heelemaal niet erg meer. Er is al verwarring genoeg in het leven en het is al moeilijk genoeg' aan alle dingen hun waren naam te geven. Moge de justitie het middel vinden het mis bruik maken van een onbeheerd staanden auto te rangschikken onder de gewone straatschen derij en te doen berechten door den kanton rechter en niet meer door den gewonen straf rechter Voor de tweede maal is het winkelhuis van de fa. Henri de Vries aan de Kleine Hout straat 11 verbouwd. En is een verbouwing door gaans reeds een verheugend feit, deze staat te vens nog in het teeken van het 25-jarig be- staansjübileum. Gisteren nog stond de schut ting voor den nieuwbouw, de onzekerheid la tend of het nieuwe winkelpand een uitsluitend zakelijk aspect zou hebben zonder meer, doch nu blijkt, dat onder architectonische leiding van den heer F. Kramer de uitvoerder J. Kroon van Diest het zakelijke met het artistieke heeft Vereenigd, zoodat de Kleine Houtstraat een Waardig pand rijker is geworden. Een nieuw systeem van étalagebouw (Austin Reed, Londen) waarbij veel glas wordt ge bruikt, geeft een overzichtelijk en smaakvol ge heel, waarin de door den firmant zelf ontwor pen hoeden en de heerenmode-artikelen op hun best uitkomen. Zooveel mogelijk werd het materiaal voor de Verbouwing bij Haarlemsche leveranciers be trokken. Door een portiek, waarvan het plafond uit Prismaglas bestaat, betreedt men de zaak. De EUWS wanden zijn van mahoniehout; vakken met glas afgesloten, vitrines, de uitstekende verlich ting geven het interieur iets voornaams. De heer De Vries heeft van 1913 af deze zaak geleid en geleidelijk doen groeien tot wat zij nu is. De hoeden van Henri de Vries hebben een goeden naam en dat kan ook niet anders. De firmant ontwerpt zelf de modellen en be zoekt van tijd tot tijd de modecentra, die voor heeren dezelfde blijken te zijn als voor de da mes, immers Londen, Parijs en Weenen zijn ook de steden, die door hem bezocht worden. Bij de uitbreiding van de zaak werd ook een nieuw artikel, pyama's, opgenomen. Ter gelegenheid van de feestelijke herope ning, hedenmiddag om drie uur, kwam na tuurlijk een groot aantal bloemstukken binnen. Aan belangstelling zal het zeker niet ontbre ken. Onder zijn leveranciers telt de heer De Vries immers menschen, die reeds een kwart eeuw aan hem leveren. Wij wenschen den firmant veel succes met deze hernieuwde zaak, die tot in de détails werd afgewerkt, evenals de door hem verhan delde artikelen dat zijn. In tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, den gemeentesecretaris, hoof den van Diensten en Bedrijven, het secre- tariepersoneel en vele raadsleden, is de heer H. Meeusen, administrateur en chef van de zevende afdeeling, hedenmorgen bij gele genheid van zijn zilveren jubfleum in dienst der gemeente Haarlem gehuldigd. Om half elf besteeg de jubilaris met zijn vrouw en zes kinderen de trappen van het stadhuis en na verwelkoming werd de familie temidden der vele vrienden geleid. Het eerste sprak mr. A. Wesstra, gemeente secretaris, die de familie een welkom toeriep in een kring van personen, die levendige belang stelling in dit jubileum stelt. Zeer kort na U ben ik hier gekomen, aldus spr.; 23 van de 25 jaar hebben wij samengewerkt. Na het vertrek van den heer v. Bilderbeek werd u als de chef der afdeeling aangesteld en toen kon u zich ten volle ontplooien. Ge hebt bij het vele werk niet de kleinste portie voor uw zelf gehouden, en in u spreekt duidelijk, dat een afdeeling ter secretarie is, was de chef ervan maakt. De zevende afdeeling is een der belangrijkste, zoo niet de belangrijkste ten gemeentehuize. Ik be hoef u geen opsomming van uw werkzaamheden te geven, want in de Nieuwe Haarl. Crt. is een volledige catalogus van de werkzaamheden van de zevende afdeeling gepubliceerd. Gij hebt be paalde kwaliteiten, waaruit ik licht uw vaardi gen en vlotten stijl. Gij verstaat het uw gedach ten vlug en zonder doorhalingen op schrift te zetten, een factor van bijzonder groote betee- kenis. Spr. wees vervolgens op de functies, die de heer Meeusen in het openbare leven inneemt en op de opleiding, die hij aan vele ambtenaren heeft gegeven. Gij hebt vijf meisjes en een jon gen, ging de heer Wesstra voort. De meisjes moeten moeders voorbeeld gaan volgen, maar de kroonprins moet dezen dag ook voor hem be langrijk beschouwen, omdat de huldiging van zijn vader hem een spoorslag moet zijn om in de toekomst even trouw zijn plicht te vervullen en lust te hebben in de taak, die God hem op zijn schouders zal leggen. Gij hebt het aardsche slijk als geschenk afgewezen, daarom moge dit zilveren presenteerblad een monument zijn voor de rest van uw leven. Nog vele jaren! De burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, verklaarde, dat de secretaris het beste met kennis van zaken over de beteekenis van den jubilaris kan spreken. De secretaris diende dan ook zijn zwijgende rol even op te geven en te zeggen wat wij allen in ons jegens den heer Meeusen gevoelen en dat kan hij krachtens zijn ervaring en langdurige samenwer king met den heer Meeusen beter dan wij. In den korten tijd, dat ik met u heb samengewerkt, be sloot de burgemeester, heb fk u reeds leeren waardeeren als een voortreffelijk en hoogstaand ambtenaar. Wethouder M. A. Reinalda vertolkte de gevoe lens van de Commissie van Bijstand in het be heer van Openbare Werken, waarvan de jubilaris secretaris is. Ik wil hier getuigen, aldus spr., van de groote waardeering, die leeft bij hen die zoovele jaren van uw voorlichting heb ben genoten. Velen van de hier aanwezige jongeren hebt ge opgevoed tot goede gemeente ambtenaren, maar ook wij zijn uw dankbare leerlingen. Wanneer er ingewikkelde problemen, soms moeilijkheden en groote tegenstellingen waren, wilden wij geen beslissing nemen, vooraleer we aan den hoer Meeusen de vraag stelden: „Zeg, hoe denk jij erover?" En dan kwam er een ad vies, waardoor de zaak aanstonds voor elkaar was. Opvallend is dat in enkele minuten het beeld van de genomen beslissingen zoo scherp omlijnd wordt. Spr. bood namens de commissie een bloemen mand aan en een teekening in lijst van den heer Joh. Visser, voorstellende het raadhuis. Namens het personeel van de zevende afdee ling sprak de hoofdcommies, de heer N. C. A. Ockhyzen. Bij zijn gelukwensch wees hij spe ciaal op de vriendschappelijke samenwerking. Onze chef heeft een verrassend inzicht, zoo zeide spr., en hij ziet in, dat hij den ambtenaar liefde voor zijn vak geeft door hem zooveel mogelijk zelfstandigheid te laten. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie bloe menmand en een oud sierzeilschip, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de jubilaris nog lang den wind in de zeilen zal hebben. De heer de Landmeter, griffier ter secretarie, liet de hulde namens het secretarie-personeel in een fraaie bloemenmand tot uitdrukking ko men. Hij schetste den goeden omgang van den jubilaris en diens prettig humeur, dat hij on getwijfeld nog uit Zuidelijke dreven heeft over gehouden. De vreugde, die het gezin vandaag beleeft, zal zeer zeker in zevenen gedeeld wor den. De heer A. v. Emmerik vertolkte de gevoe lens van de Arka. De eerste jaren werkte de jubilaris krachtig aan de afdeeling mede en nog draagt hij de organisatie een warm hart toe. Ook hier een bloemenhulde! De heer Kruyff, directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht, concentreerde zijn speech in dezen zin: vlotte samenwerking, vlotte oplossing van moeilijkheden. De heer ir. Maas, directeur van Openbare Werken, legde den nadruk op de beteekenis van het persoonlijk en telefonisch contact met de zevende afdeeling, welk contact door den heer Meeusen dubbele waarde heeft. Tenslotte dankte de jubilaris. Zijn gedachten gingen eerst uit naar God, die hem deze 25 jaar geschonken heeft en dan naar het ge meentebestuur, dat deze officieele huldiging hem heeft willen bereiden. De gemeentesecretaris, aldus spr., gaf mij verstandige vrijheid waar door volle ontplooiing mogelijk was. Wanneer men denkt, dat ik alleen goede eigenschappen heb, heeft men het mis. Het is mij b.v. niet steeds gelukt om op tijd te komen, misschien heeft men mij daarom vanmorgen maar afge haald! Maar ik ben, meen ik, wel altijd bij den tijd en ik hoop het altijd te blijven. Nadat spr. de verschillende toespraken had beantwoord, wijdde hij eenige sympathieke woorden aan degenen, met wie hij korten of langen tijd heeft medegewerkt en die thans overleden zijn: de heeren Wytema, oud-secretaris, v. Bilder beek, oud-chef der afdeeling en mr. Gerritsz, wethouder. Vervolgens zette spr. uiteen zijn loopbaan, waaruit hij distilleerde, dat de afge- loopen kwart eeuw heeft uitgemunt door het devies: tempo, tempo! Haarlem is jong en kerngezond, besloot spr.; de stad heeft thans eenige bloedarmoede maar spr. hoopte dat dit euvel spoedig overwonnen zal worden en dat onze gemeente voor tien duizenden een woonstad bij uitnemendheid zal zijn. De aanwezigen complimenteerden daarna den feesteling en zijn familie, waarna koffie ge serveerd werd. Ook te zijnen huize mocht de heer Meeusen talrijke bloemstukken, schriftelijke en telegra fische gelukwenschen ontvangen. Vanmiddag recipieerde de jubilaris. D.D.D. zuivert de poriën, doet de ]euk bedaren, ver- frischt en sterkt de huid weefsels. Flacons 75 ct, f. 1.50 en f. 2.50. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDPfiNOOENIN GEN Heden had aan bovengenoemde school de bevordering plaats van de leerlingen naar een hoogere klasse. Behalve ir. A. G. de Koningh als gedelegeerde van het gemeentebestuur, waren aanwezig de heer Doyer, directeur der schooi, en de leeraren. Na de bevordering geschiedde uitreiking der diploma's. Allereerst feliciteerde de directeur de ge slaagden met het behaalde succes. Hij wees er op, dat zij nu aan een mijlpaal waren ge komen, maar aan geen rustpunt. De maat schappij heeft gebrek aan goed onderlegde werkkrachten. Spreker hoopte, dat liefde tot den arbeid allen zou maken tot kranige man nen in de maatschappij. Ir. De Koningh onderstreepte de woorden van den directeur. De eerste voorwaarde voor ieder een is, liefde tot den arbeid. Nu komt het cardinale punt het geleerde in toepassing te brengen. Spreker wees nog op het gelukkige verschijnsel, dat de arbeider zijn werkkracht niet meer als koopwaar beschouwt. Gelukkig, want de oude opvatting doodde de liefde tot den arbeid en de ambitie. De tijden zijn zorgvol, doch één lichtpunt is, dat het inzicht in de arbeidsverhoudingen veel ten goede is veranderd. Enkele leerlingen dankten voor het genoten onderwijs. Een einddiploma verkregen: B. J. Boer, J. A. Boer, L. Engel P. Haan, L. Havenaar, C. H. Koomen, B. N. Krom, J. Lam- mers, W. Lenaarts, H. G. MeMrtens, J. Mertens, G. P. Spee, M. Staphorst, H. Stouten, A. C. Vallenduuk, H. Wesseling, T. M. Dukkens, F. Elferink, J. L. van Leen, P. Makkelie, S. J. Schreur, R. Smit, G. J. Wijnands, P. P. Boersma, J. A. Boesaard, J. H. Hilgeman, D. Kramer, T. Lub, G. A. v. d. Ploeg, W. Slootweg, W. A. de Vreugd, A. v. d. Wonderen. Bevorderd naar de 2e klas: H. M. Franken, J. H. Heintzberger, J. Hol leman, E. Hoogendorp, A. Koster, G. van Leu ven, S. M. Mica, E. van Opijnen, P. W. Oversteegen, S. Piso, R. J. Swart, J. Voete link, C. de Vries, H. J. Wölcken, F. Engel, J. H. Baay, voorw., W. A. M. Balm, voorw., S. J. Bruinsma, K. Hogendijk, W. Kieft, M. J. Kleef, J. Kloek, J. H. Lunenburg, F. Meiboom Th Mica, M. Nagtegaal, J. Priester, A. v. d. Putten, J. G. B. Rooyers, H. Ruth, H. J. Vrielink, E. C. Wiedijk J. H. Kuyken. Bevorderd naar de 3e klas: J. F. Akkerman, F. J. Bak, W. Bloemer, W. M. Decossaux, J. W. van Huizen, J. L. Kar man, J. de Kier, H. J. Kraay, J. van Kuyk, H. C. van Musscher, N. F. Oversteegen, H. W. Sonne- mans, L. v. d. Velde, A. L. Waage, C. de Zwart, C. v. d. Berg, A. Clay, C. E. v. Egdom, C. J. Ka mer, G. J. Klingers, F. Koel, G. Nooitgedagt, H. J. Peper, J. Poelman, A. v. d. Schaar, D. Starink, J. A. Visser, H. C. Voerman, T. Vfolijk, S. Zwiers. Bevorderd naar 4e klas: D. van Boekhoven, c. Dekker, J. A. de Graaf, M. Hersman, H. F. v. Herwaarden, M. Hon- koop, G. A. Jansen, J. H. van Keulen, E. Kuyken, C. Letter (voorw.), H. Oddens, H. J. v. d. Putten, W. H. Sas, J. J. Schotanus (voorw.), P. M. A. J. Smit (voorw. J. H. Sudmeier, H. Tim mer, J. T. Verbeek, C. Verkerk, D. M. v. d. Vliet, D. Wallenburg, R. winkelman, A. Zwiers. Bevorderd naar de 5de klas. W. Bakker, G. B. Boerrigter, J. Boonders, A. A. Couzyn, A. J. Graaff, H. W. v. Hemert, W. T. v. Herwaarden, J. Lijnzaad, J. T. Nijssen, K. Prins, F. V. Redeker, J. M. Schreuder, G. schultze Kool, G. S. v. d. Velde, C. F. Volbehr, E. E. Wes- sels, D. Wouteree, M. v. Wijk. W. Akkerman, B. Derks, C. de Goede ren, C. Gootjes, J. Knape, C. J. Kuik, J. W. v. d. Manakker, J. de Mooy, J. Smit, A. Staffers, E. J. Strobel, D. Verkerk, J. P. Willemsen. eefS;:den in ze »eru9 »n 1 ij vindt xe HpelensoPP'w derep°t,hee Bereid zonder veermiddelen Aan de politie werd medegedeeld, dat in Bloemendaal een man rondloopt, die beweert gelden te collecteeren voor het z.g. Defensie fonds. Waar voor een dergelijke collecte tot heden geen toestemming werd verteend, geeft de commissaris van politie den bewoners in overweging in dezen de noodige voorzichtigheid te betrachten. Gelden zonder toestemming van de bevoegde autoriteiten gecollecteerd berei ken in veel, zoo niet in alle gevallen, de be stemming niet waarvoor zij werden gegeven. Morgenmiddag om één uur zal de firma Huf in het perceel Groote Houtstraat 1820 haar eerste schoenenfiliaal in onze stad openen. Wij verwijzen voor bijzonderheden naar de in ons blad voorkomende advertentie. Ir. H. T. Zwiers zal zijn onderwerp voor den Kunstkring Heemstede behandelen op één avond, daar hij verhinderd is twee lezingen over architectuur te houden. De lezing is he denavond 8.15 uur in het Protestant- sche Jeugdhuis, Heemsteedsche Dreef. Het piano-recital van Henxiëtte Bosmans heeft plaats op Maandag 25 April, des avonds 8.15 uur in het gebouw van den Protestanten bond, Postlaan. Vrijdag 8 April om kwart over 8 wordt in den Stadsschouwburg door Eduard Verkade „Mac beth" van Shakespeare ten tooneele gebracht voor de Vereeniging „Geloof en Wetenschap". Het bestuur van de nieuwe Oranjevereeniging „Prinses Beatrix" (Haarlem-Noord ten Noorden van de Jan Gijzenvaart) deelt ons mede, dat het nog steeds crescendo gaat niet deze vereeni ging. De kamerheer van H.K.H. Prinses Juliana heeft een brief gezonden met de mededeeling, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard geen bezwaar ertegen hebben, dat de vereeniging den naam van Prinses Beatrix voert. Voor Julianadag 30 April is reeds het volgen de programma vastgesteld: Begonnen wordt des morgens 9 uur met een rondgang voor de kinderen. Tevens zullen de kinderen gezamenlijk op de verschillende plei nen een zanghulde ten gehoore brengen. Voor dat doel dienen de kinderen van de leden op Woensdag 20 en Vrijdag 22 April des morgens om 9 uur present te zijn op de speelplaats van de R.K. Jongensschool aan de Eemstraat. Daar worden de liederen voor de zanghulde ingestu deerd. De rondgang eindigt bij den draaimolen, waar ieder deelnemend kind een gratis rit voor den draaimolen ontvangt. Des middags van 3 tot 5 uur optreden van een beroemd goochelaar. De plaats voor de middagvoorstelling wordt nader bekend ge maakt. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat overeenkomstig het door den minister van So ciale Zaken ingenomen standpunt, aan verzoe ken om vergunning tot Zondagsarbeid in ban ketbakkerijen in verband met „Moederdag" niet kan worden voldaan. De R.K. Wielrennersvereeniging „Achilles" houdt Zondag a.s. haar tweeden rit der winter competitie, over een afstand van plus minus 40 km. Vertrek 10 uur van Café Bruggink, aan de Koningstraat, Haarlem. Tegen den jongen wielrijder, die Baron Röell, commissaris der Koningin op de Groote Markt heeft aangereden, tengevolge waarvan baron Röell geruimen tijd ziek is geweest, heeft de politie procesverbaal opgemaakt. Gebouw St. Bavo: H. G. K., 8 uur; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur. Oude raadzaal Stadhuis: Receptie H. Meeu sen, half II. Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon met de H. O. V., kwart over 8. Graalhuis Spaame: „Inheemsche Christelijke Kunst in de Missielanden", 8 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. Rembrandttheater: „Orkaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Tusschen twee oceanen", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Artisteningang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Tango notturno", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6 uur; Gew. Zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Dansavond Yoma Sas burg kwart over 8. Kerkuil, N. Gracht: Dante Alighieri, kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. Rembrandttheater: „Orkaan", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Tus schen twee oceanen", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: .Artisteningang", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Tango notturno", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 2 APRIL Progr. 1: Hilversum 2. Pro gr. 2: Hilversum L Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Radio; 11.05 London Regional; 11.35 Parijs Radio; 12.20 Ned Brussel; 1.20 Keulen; 2.20 Ned. Brussel; 4.05 Keulen; 5.20 Fransch Brussel; 6.20 Keulen; 9.30 Ned. Brussel; 9.30 Fransch Brussel; 10.20 Pa rijs Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 8.2010.00 Di versen; 10.35 Droitwich; 9.40 Pauze; 9.45 Boedapest; 11.10 Droitwich. Progr. 5 8.00—9.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gram.platen; 8.0012.00 Diversen. Door CHRISTIAN HATTGEN 12 Toen Kenton de eetzaal weer binnenstapte, onderhandelde hij direct met den waard over een rijtuig, waartegen deze niet het minste be zwaar had, toen hij vernam, dat de verdiensten toch in zijn laatje zouden blijven vloeien. Pas toen Kenton een heel eind buiten Goed was. dacht hij opeens weer aan den man met de gouden tanden, en de vermoedens, welke in hem opgerezen waren. Wel had de kellner uit het restaurant Milan gezegd, dat de bewuste per soon slecht geschoren was en een gebruinde tint had, terwijl mr. Granger een ringbaard droeg en er tamelijk bleekjes uitzag. Dit kon echter een masker zijn. De grootte en gestalte, alsmede de gouden tanden stemden volkomen met de beschrijving overeen. Met een schouderophalen zette Kenton deze gedachten van zich af. Was Mr. Granger wer kelijk een' van zijn vijanden, dan zou hij hem spoedig terugzien, want de onderhandelingen met den waard over een rijtuig, hadden in zijn bijzijn plaats gevonden, ingeval de man zich dus bijzonder voor hem interesseerde, zou hy hem spoedig in Mr. Nolly's Pension zien ver schijnen. Na 'n rit van ongeveer een uur over den fraaien landweg, kwamen zij in een groot bosch en de oude koetsier deelde Kenton mede, dat zij binnen tien minuten het pension bereikt zouden hebben. Het bosch, dat heel in de verte aan een open terrein grensde, werd hoe langer hoe dichter. Kenton zag den berg en keek reeds vol verlangen uit naar den zijweg. „Nu moeten we nog dien hoek om en dan zijn er," verklaarde de koetsier. Eindelijk zag Kenton een landweg. Het was inmiddels flink donker geworden, maar toch ontdekte Kenton de omtrekken van een paard tusschen de boomen. Toen hij nader kwam, zag hij ook, wie er in het zadel zat. Het was niemand anders dan Lady Evelyn. Dick wierp zijn sigaret weg en sprong uit 't rijtuigje. „Rijd maar door," riep hy den koetsier toe, „ik kom wel." De koetsier, wiens zwakke oogen niets be merkt hadden van de eenzame paardrijdster, was niet weinig verbaasd over dezen zonderlin gen inval. Doch hij had al vaker met zulke eigenaardige gasten te doen gehad en hij be richtte Mrs. Nolly, dat deze er ook een van dat soort was. Dit was voor Mrs. Nolly voldoende aanleiding, om haar prijzen te verdubbelen. Zij had nog onlangs in een grooten roman: „De excentrieke millionnair" gelezen, dat zulk een heerschap een aantal opgeschroefde rekeningen had betaald, zonder er ook maar één oog op te werpen. Sir Richard Kenton was echter Mrs. Nolly's pension en alles vergeten, toen hij Evelyn zag. Met een weemoedig glimlachje keek zü hem aan, toen hij de hem toegestoken hand kuste. „Ik kwam juist aan," zeide zij. „Laat ons wat opwandelen. De boom waarover ik sprak, staat 'n eindje verder op." Toen zy de plaats bereikt hadden, bond zij haar paard aan een boom en zij zette zich neer in 't gras, zonder er zich om te bekommeren, dat 't reeds donker was. „U moogt gerust rooken," zeide zij. Bij 't licht van een lucifer zag hy, dat haar gezicht sporen van vermoeidheid droeg, alsof zij in nachten niet geslapen of een zwaren twee- stryd doorleefd had. Aan de roode randen rond haar oogen zag hy, dat zy veel geweend had. Een tot nu toe onbekend gevoel van medelijden kwam over hem, en 't deed hem pijn, dat hij haar leed niet kon helpen dragen, wijl hy 't niet kende. Hoe gaarne had hij haar getroost en geholpen. Maar haar stem klonk rustig en zy verlangde geen hulp. Hy had immers ook nog niet 't recht om haar te troosten. Het vlammetje doofde uit en zoo nu en dan gloeide zijn sigaret weer op, in de steeds dichter wordende duisternis. Een zwak windje suisde door de boomen, als een orgeltoon uit onein dig verten en deed de stilte nog dieper schijnen. Kenton drukte haar blanke hand en zy iiet hem begaan. Misschien was haar gemoed ont- vankeiyk voor de stemming rondom, mis schien ook voelde zy zich aan zyn zijde gerust en veilig, zy was immers nog pas negentien. .Kleine Evelyn," fluisterde Kenton, en zün stem beefde van ontroering, „kleine Evelyn magTk je eens wat zeggen?" „Neen, Dick, nu niet nu niet." Haar stem had alle vastheid verloren, zy vermoedde wat zou volgen en wilde zulks voor komen. Maar het onbegrypelijke gevoel, dat de mensch slechts eenmaal in zijn leven onder vindt en dat sterker is dan iedere andere emotie, zat in Kenton's ziel vastgegroeid. En deze gevoelens, de schoone gave des hemels, brachten hem ook de schoonste overwinniing uit geheel zyn leven. „Luister Evelyn," fluisterde hij, „ik moet t toch eens zeggen. Misschien had ik nog 'n tydje kunnen wachten, tot je me beter zou kennen en meer van me zou weten, dan na onze toe vallige ontmoeting mogelijk is. Maar ik kan niet meer wachten. Van 't oogenbllk af, dat ik jou, Evelyn, voor 't eerst zag, voelde ik, dat er een verandering in myn leven intrad, een nieuwe periode. Als ik je oogen mag zien, als ik bij je ben, als ik je hand in de myne voel, zooals nu, dan ben ik een ander mensch en alles om me heen, wordt mooier en jonger. Ik houd van jeik bemin je." Stil had zy naar hem geluisterd en niet ge tracht, haar hand, die hij zoo innig streelde, terug te trekken, zy antwoordde niet. Doch hij hoorde, hoe zwaar en met korte stooten haar adem ging. „Evelyn," ging hy verder, Je behoeft me nu niet direct te antwoorden. Laat me je alleen maar zien en in je nabyheid mogen blijven. Mogeiyk zul je me dan leeren liefhebben en my t antwoord geven, waar ik nu om smeek. Kun je me echter geen hoop geven, zou m'n verlan gen kwelling voor je zijn, spreek dan één woord en morgen zal ik afreizen." zy had 't hoofd laten zinken. Zij verfrom melde een blaadje tusschen de trillende vin gers.... Dan sloeg zy de oogen open, keek hem aan. Kenton nam nu ook haar andere hand. „Zeg 't me Evelyn, moet ik afreizen of mag ik blijven, waar je bent. Mijn liefde voor je is zoo groot dat ik onzegbaar ongelukkig zou zyn, als je uit m'n leven moest verdwijnen." Onbeweegiyk en zwygend zat zij daar. Hij boog zijn gezicht naar haar toe en blikte lang in de diepe, donkere oogen. „Evelyn, ik houd zoo van je," fluisterde hij dan weer. En hun lippen ontmoeten elkander, heel, heel even, maar voor hem beteekende dit een eeuwigheid van geluk. Zij had haar armen om zyn hals geslagen en trok hem zoo vast tegen zich aan, als wilde zy zich aan zijn borst verbergen. Met een ruk echter wendde zy zich af, en er lag diepe ver- twyfeling in haar stem. O Hemel," stamelde zy. „Waarom ben je naar hier gekomen, Dick. Waarom ben je ge komen...." Zij stond op en maakte haar paard los. Kenton volgde haar. Hij begreep deze plotse linge opwelling niet. „Evelyn, wat beteekent dat?" vroeg hij. Waarom ben je z»o bedroefd? Ik voel me zoo gelukkig en je houdt toch van me, niet waar?" Evelyn weende. „Help me, Dick. Ik moet naar huis." Hy voelde haar tranen op zyn wang. Zy kuste hem, toen hij haar in het zadel hielr „Ja, ik houd van je, Dick en juist daarom ben ik zoo ongelukkig. Ik heb myn vader ver raden. Maar je zult me toch niet begrijpen." „Wat is dat dan toch, Evelyn? Kun je t me niet zeggen?" Hij hield haar beide handen vast omsloten. „Neen, nog niet, Dick. Laat me nu gaan. Ik zal me moeten haasten." Kenton kuste haar handen, eerst de eene en dan de andere en reikte haar de teugels over. „O, Dick, waarom ben je toch gekomen? Ik heb je nog zoo gewaarschuwd," riep ze wan hopig uit. „Nu zullen ze misschien ontdekken, dat ik je ontmoet heb...." „Ik begrijp er niets van.... spreek dan toch duidelijker, Evelyn. Jy hebt me dus dien brief gezonden?" „Ja. Maar een verklaring kan ik je nog niet geven. Het is al laat. Morgen krijg je een brief van me. Misschien durf ik dan alles schryven. Leef wel, Dick." Haar stem klonk nu weer iets rustiger en Kenton begreep, dat zy in deze aangelegenheid, die haan zoo martelde, een beslissend besluit genomen had. Zy reed weg en verdween in den donkeren avond. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5