Lentemarkt te Grottaferrata Saragossa viert de rechtsche overwinningen Het nieuws van heden RICKETT DOET EEN BOD DORPSFEEST OP MARIA BOODSCHAP BRANDEN UITGEBROKEN IN LERIDA De rede voor Radio Vatïcana DE BAROMETER „FIJNE OUDE GENEVER" N.V. Distilleerderij van BHW J. J. MELCHERS Wzn. |||[j|j| J ZATERDAG 2 APRIL 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21103 AVOND-EDITIE, UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Vermoedelijk koopt hij van Mexico twintig millioen vaten olie DAGBLAD MET OCHTEND- EN Spoedig een oplossing van het geschil? Roemeensch dorp in de asch gelegd Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, heeft Vrijdag te Haaren den eersten steen gelegd voor de nieuwe Kapel van het groot Seminarie van het Bis dom Den Bosch. Tijdens het voorlezen v 0,11 de oorkonde door den president van het groot Seminarie, Mgr. A. F- M. Sioeens (rechts van Mgr. Diepen). De levende have op de lentemarkt te Grottaf errata Wie beweert, dat je in Italië geen goede biefstuk kan krijgen, weet er niets van Een onvergetelijke wijn Bedelaars De vleeschpotten van Italië De levende have Maar de menschen REIS VAN CIANO NAAR POLEN Alle burgemeesters in Catalonië moeten lijsten aanleggen voor de inschrijving van vrijwilligers DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN lal van geruchten Japan behoudt zijn bewapeningsvrijheid Antwoord op de vlootuitbreiding van Engeland en de Ver. Staten Luchtbasis der V.S. in de Stille Zuidzee Weer een vijfling geboren Wijziging in linksche legerleiding Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiii Rickett, die met president Cardenas on derhandelingen voert over den verkoop van de Mexicaansche petroleum Spoedig een Britsch- Italiaansch accoord Grondslag voor een nieuwe vriend schap tusschen beide landen Te Luchon is een groot aantal Spaansche vluchtelingen aangekomen, die op hun tocht door de Pyreneeën groote ontberingen hébben geleden '•v -V- Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HAARLEMSCHE COURANT De Kleine Entente streeft naar een aceoord met Hongarije. De vertegenwoordigers van arbeiders en werk gevers in de Fransche metaalindustrie tot accoord gekomen. Tusschen Engeland en Italië zon binnen tien dagen een accoord verwacht kunnen worden. Saragosza viert de rechtsche overwinningen. NIEUWE BOEKAREST, 2 April (Havas). Het dorp Leontinesti in het departement Bacau is door een geweldigen brand geteisterd, welke bijna twee derden van het dorp in asch heeft gelegd. Op het oogenblik van afzenden van dit bericht woedde de brand nog voort. Men vreest, dat menschen in de vlammen zijn omgekomen. Een andere brand heeft het dorp Didji in het departement Romanatzi geteisterd. Hier wer den meer dan honderd huiaen vernield. Een spoedige oplossing van het petroleum- geschil in Mexico door Cardenas en Hnll in het vooruitzicht gesteld. Giften van buitenlandsche schenkers zullen de stichting van een grafmonument voor Kardinaal Van Rossum mogelijk maken. Regeling betreffende den verkoop, levering en betaling van melk. O (Van onzen Romeinschen correspondent) Grottaferrata de naam is den ka tholieken krantenlezer vertrouwd. Het laatste half jaar werd die naam al heel dikwijls genoemd, in verband n.l. met de oprichting van de Eparchie van Piana dei Greci op Sicilië. De beroemde abdij der Basilianen te Grottaferrata, die in 1104 door San Nilo werd gesticht, werd tot Abbatia nullius verheven. Zij fungeert als seminarie voor den clerus der Siciliaan- sche Eparchie. Misschien dat het alleen voor mij zoo was, doch wanneer ik den naam Grottaferrata las of hoorde, dacht ik allerminst aan een plaatsje, dat van Rome uit in drie kwartier met de tram te bereiken was. Het was voor mij ten nauwste verbonden met den Griekschen ritus en bij de zen denkt men nu eenmaal niet allereerst aan Rome. Zoo was het, totdat een tip van een vriend mij op Maria Boodschap had doen plaats nemen In een eivolle tram en het Grottaferrata mijner verbeelding vervangen werd door het Grottafer rata der werkelijkheid. Nu weet ik voor immer, dat Grottaferrata gemeerd ligt aan de kust der Romeinsche campagna, al was het enkel omdat ik nimmer den smaak van zijn wijn vergeten zal, den Cannellino, een echten Castelli-wijn, maar van de bestemen drinkt hem er recht uit het vat. Op Maria Boodschap is het in Grottafer rata lentemarkt en het is deze markt, wfaar- van ik u vertellen wil. Wat zij heet te zijn, een markt, is zij nog in den vollen, bonten, alzijdigen zin, welken dat woord eenmaal overal bezit. De nering paart er zich aan het feestelijk vertier der vertering; op de Mis volgt er de kermis, en wat de klant te weinig heeft betaald of de koopman te veel ontvangen kan hij vereffenen met de bede laars. Wanneer God honderdvoudig vergeldt wat men den arme geeft en wie zou dit durven betwijfelen dan moet men het land beklagen, waar de bedelarij en haar zuster, de landloo- perij, daadwerkelijk vervolgd worden. Maar dan moet men Italië gelukkig prijzen, want bedelaars en landloopers, aan wie men het hemelrijk kan verdienen, telt het in over vloed. In Rome merkt men dat niet of slechts weinig, maar in de dorpen rond Rome des te meer. Nogmaals, met moet er Italië gelukkig om prijzen. De afwezigheid van bedelaars duidt nog volstrekt niet op de afwezigheid van armoede, hoogstens duidt zij op een egoïstische mentaliteit. Nergens heb ik in Italië achter een deurraampje een aankon diging gezien, dat aan de deur niet gegeven werd. Grottaferrata zal wel geen uitzondering zijn. In de prachtige olmenlaan, die van de tramhalte naar de abdij van San Nilo voert, zitten ze om den anderen boom, de misdeelden, die onze hulp behoeven, lammen, kreupelen en blinden. En de lammen wiegen heen en weer met het bovenlijf, en de blinden heffen een ge zicht met veel rimpels boven de oogen vragend naar het licht, en de kreupelen steken hun krukken omhoog, en allen zingen den klaagzang der ellende. Doch werp twee soldi in het bakje, dat u toegestoken wordt, en de Santa Madonna en alle heiligen vergezellen u, als gij verder gaat. Er is ook bedelvolk, dat minder gauw tevre den is. Het zijn de Zingari, zigeuners uit Oala- brië en de Abruzzen. Vooral tegenover den vreemdeling hebben zij veel pretenties. Zij we ten maar al te goed, dat zij buitengewoon schilderachtig zijn en zóó fotogeniek, dat zelfs de grootste Zondagsjager met de camera, wan neer hij hen op de korrel neemt, raak schiet. Wie heeft toch het fabeltje verzonnen, dat Italië geen goed vleesch heeft? Ik zou de Ne derlanders niet graag tellen, die van hun voor nemen om naar Italië te reizen, afgebracht Werden door de welgemeende waarschuwing van een of anderen vriend of maag: „Italië? Man, daar krijg je geen behoorlijk stuk vleesch, laat staan een goeien biefstuk." Wat dit laatste betreft, verbeeldt u, dat een Italiaan zich van zijn voornemen om naar Nederland te reizen, liet afbrengen door de waarschuwing: „Je krijgt er geen goeie saltimbocca." U moet reeds lachen alleen bij het idee, want weegt Nederlandsche biefstuk dan niet ruim schoots op tegen Italiaansche saltimbocca? Maar zoo zou de Italiaan op zijn beurt kunnen vragen, of Italiaansche saltimbocca dan niet ruimschoots opweegt tegen Nederlandschen biefstuk? Uw correspondent, die den biefstuk lief-heeft, versmaadt nochtans de saltimbocca niet. Biefstuk en saltimbocca zijn beide voor treffelijk en wanneer de laatste iets gecompli ceerder is, een lapje kalfsvleesch namelijk, dat gebraden wordt samen met ham en salie, dan ligt daaraan geenszins ten grondslag, dat het lapje kalfsvleesch alléén smakeloos zou zijn. Men kan in Italië uitstekend vleesch krijgen en daar had ik mij op de markt te Grottaferrata, ware dat noodig geweest, weer eens van kunnen overtuigën. Over een lengte van tweehonderd meter rijden zich aan weerskanten van de ol menlaan de kraampjes van de ham- en spek- verkoopers aaneen. Blank spek en doorregen spek, gezouten en zijdenspek, opgetast tot aan het zeildoek. En hammen, die' in iedere Hol- landsche boerenschouw een uitstekend figuur zouden gemaakt hebben, in glanzende gelederen. Is ham soms geen vleesch, of spek niet, of de porchetta niet? De porchetta is om aanstonds op te eten, een typische Italiaansche lekkernij die op geen Italiaansch volksfeest ontbreekt Een rollade, die maax liefst uit een heel varken bestaat, overvloedig gekruid met roze-marijn. Om te weten, dat het lekker is, behoeft men den Italiaan, die porchetta heeft gegeten, maar zijn vingers te zien aflikken. Hij laat geen griezeltje vet verloren gaan. En dat de vleeschpotten van Italië ook in de toekomst wèl-gevuld zullen zijn wie, die te Grottaferrata den voorraad levende var kens zag, zal er niet gerust op zijn? Van de le vende varkens naar de andere levende have is zoowel letterlijk als figuurlijk maar één stap. En nu aarzel ik tusschen os en ezel, nu ik van al de dieren, die ik zag, den lof zou willen zingen, maar plaatsgebrek mij gebiedt een keuze te doen. Den witten Italiaanschen c«, dien men hier thans overal in de olijfgaarden den ploeg ziet trekken, of den grauwen mageren Italiaanschen ezel, die het gansche jaar dienst doet en wat voer dienst? Wanneer hij niet twee zware kuiper wijn aan weerszijden van het zadel torst, dan draagt hij zijn baas' vrouw met haar wasch naar de dorpspomp of sjokt hij met zijn baas en diens groote groene parapluie op zijn zadel achter een kudde schapen aan. Het pleit is al beslist; de ezel heeft hier meer te verduren dan de os, laat dus de ezel de voorkeur hebben. Op ae markt van Grottaferrata stonden ze in groepjes van tien en meer, de kop hing berustend neer, de achterpooten vormden een X. En lijdzaam, zoo als zij wachtten, gedroegen zij zich als zij ver kocht gingen worden, betast en beklopt werden, in de neusgaten geknepen, dat tanden en tand- vleesch bloot kwamen. Toen heb ik mij afge vraagd, of wij den ezel geen groot onrecht aan doen, wanneer wij een mensch voor hem ver slijten. Dat is dan altijd een dom mensch. en is de ezel niet veel meer filosofisch? Is hij niet veel meer het prototype van den stoïcijn? Een ezel heeft naar binnen gekeerde oogen, zwaar moedige oogen als van iemand, die veel en diep nadenkt over het tranendal, dat de aarde is..,. Maar de menschen in Grottaferrata weten op Maria Boodschap alleen maar van vreugde. Uit alle dorpen in den omtrek zijn zij in hun car- rozze komen afzetten, uit Frascati en Abano, uit Genzan en Marino. En zie men de matrone's uit Frascati met hun kunstig achthoekig gevouwen hoofddoeken, hun gouden, vingerlange oorbellen, en hun kleurige pakjes en rokken, blauw, roze en groen! En zie me de mannen uit Marino, rood van de zon, maar niet alleen van de zon, want al is de wijn van hun eigen heuvels goed, die van Grottaferrata is het daarom niet minder. Het is Maria Boodschap, dat wil zeggen festa, feest, en daarom heeft de waard van de Ostaria "I due cavalli" geen handen genoeg cm zijn klanten te bedienen. Daarom staan er twee zoons van hem bij de vaten en helpt zelfs zijn dochter mee, ofschoon dat een heel bijzonder type is, veel fijner dan de andere meisjes van het dorp, een dame, naar hij zelf verklaart. En daarom maken Pietro en zijn vrouw, die bij de harmonica, tweestemmig in refrein, de ballade van het meisje zingen, dat zes maanden door haar vader opgesloten werd gehouden, „Ge- nitori disumani" heet de ballade en je kunt haar voor twee soldi gedrukt krijgen goede zaken. Goede zaken maakt ook de vreemde man, die bij de poort van de abdij staat en die zalf ver koopt, gemaakt uit vet van slangen van zoo'n slang als de man onder zijn hoed vandaan haalt. Die zalf brengt baat aan rheumatieklijders en ook kan men er eksteroogen en wratten mee verwijderen. Zoo is zij min of meer van de vreugde een bestendiging. ROME, 2 April (Stefani). De pers heeft aan gekondigd, dat de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, binnenkort een reis zal maken naar Polen. Omtrent den datum van deze reis is nog niets vastgesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het be zoek eerst in het najaar zal geschieden. De geruchten, dat hij of zijn compagnon Smith een onderhoud zouden hebben gehad met Cardenas, worden niet bevestigd, doch wel heeft hij een een bod gedaan op de petroleum. De prijs werd evenwel niet voldoende geacht. In buiten landsche petroleumkringen veronderstelt men, dat hjj ernstige voorstellen heeft gedaan. Minister Suarez heeft den correspondent van Reuter gezegd, dat hij het bericht van de „New York Times", dat een contract zou zijn onder- teekend beneden den marktprijs, kon tegenspre ken. Hij weigerde evenwel te antwoorden op de vraag, of een contract geteekend was. gens ditzelfde bericht, de stelling van Carezn Moro Picaza, ten Oosten van Las Inviernas, aan de zijde van Saelices, bezet. De regeerings- troepen trekken verder ondanks den tegenstand der rechtschen, welke zich openbaarde door he vige luchtbombardementen. Tot drie malen toe hebben vijftig toestellen der rechtschen ge kruist boven de gevechtszone. Zij dwongen de aanvallers te vluchten in de veroverde loopgraven en zich te verbergen om het machinegeweervuur te ontwijken. In de van daag door de regeeringstroepen bezette stellin gen werden honderd opstandelingen krijgsge vangen gemaakt. Havas bericht uit Madrid, dat het officieele dagblad der linksche generaliteit een decreet heeft gepubliceerd, waarbij alle burgemees ters in de provincies van Catalonië opdracht krijgen lijsten aan te leggen voor de inschrij ving van vrijwilligers. De regeeringstroepen, die in het Noorden dei provincie Guadalajara opereeren, hebben, vol- De opzienbarende rede, die gisterenavond door de Radio Vaticana werd uitgezonden, heeft tot tal van geruchten, omtrent de gegrondheid waarvan vooralsnog geeneriei zekerheid is te krijgen, aanleiding gegeven. Zoo wordt aan de Matin" uit Vaticaan Stad gemeld, dat de Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan bijna een uur lang met Berlijn heeft getelefoneerd. Men verwacht voor het begin van de volgende week de opzegging van het Concordaat door Duitscbland. In Vaticaansche kringen verklaart men even wel, dat het in deze kwestie niet gaat over een door den H. Vader gewenschte breuk. Het betreft hier een betreurenswaardige situatie, die slechts gewijzigd zou kunnen worden als Berlijn de bepalingen van het Concordaat strikt naleefde. Verder doen geruchten de ronde over een aftreden van kardinaal Innitzer, die laat in den avond aan zijn omgeving mededeeling zou hebben gedaan van zijn voornemen, zich in een Duitsch klooster terug te trekken. TOKIO, 2 April (D. N. B.) Naar vernomen wordt heeft de Japansche regeering uiting ge geven aan haar bevreemding over het feit, dat de maatregelen van Amerika en Engeland in de vlootbouwkwestie gemotiveerd zouden zijn met geheime bouwplannen van Japan. Japan, zoo verklaart men in regeeringskringen, zou zich gedwongen zien tot het nemen van tegenmaat regelen, wanneer Amerika tonnage en kaliber in die mate vergroot, dat de vergrooting de zuiver defensieve behoeften overschrijdt en van strategische beteekenis wordt. In het kader der veiligheid en verdediging behoudt Japan zich volle bewapeningsvrijheid voor. WASHINGTON, 2 April (Reuter). De staats secretaris voor Binnenlandsche Zaken, Ickes, heeft den Pan American Airways toestemming verleend Canton-eiland te gebruiken als tus- schenstation op den weg Califomië-Australië. SAN SALVADOR, 2 April Een in het dorp Cuyuapa, in het departement Sonsonate, wo nende boerenvrouw, Mercedés Escobar Andino genaamd, heeft, naar gemeld wordt, het leven geschonken aan een vijfling. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.762.8 Vorige stand: 763.6 MEXICO, 2 April. (Reuter). Alvorens per vliegtuig naar New-York terug te keeren, heeft Rickètt verklaard, dat hij vermoedelijk van de Mexicaansche regeering twintig mil lioen vaten petroleum zal koopen, doch voor wien is nog niet bekend. Reuter meldt uit Washington: de Presi dent van Mexico, Cardenas en Huil, de Ame- rikaansche minister van buitenlandsche za ken hebben beiden een snelle oplossing van het petroleumgeschil in het vooruitzicht ge steld. De wetenschap, dat de Ver. Staten het uiterste zullen doen om de eischen van de Amerikaan- sche petroleum-mijen. zoo billijk mogelijk te doen stellen, te zamen met de erkenning door de Ver. Staten van Mexico's recht tot het in bezit nemen van de objecten, hebben Cardenas er toe gebracht een nota aan de Ver. Staten te zen den, waarin hij verklaart, dat Mexico zijn ver plichtingen zal nakomen. De nota voegt hier aan toe, dat de regeering- Roosevelt de achting heeft verworven van het Mexicaansche volk. De nota stipuleert niet, hoeveel Mexico wil be talen voor de onteigende objecten, waarvan de waarde wordt geraamd op 400 mill, dollars. Mi nister Huil heeft later op den dag bevestigd, te gelooven, dat een snelle oplossing van de moei lijkheden mogelijk is, terwijl in de kringen, die betrekkingen met Roosevelt onderhouden, er de nadruk op wordt gelegd, dat Roosevelt geen overdreven eischen zal toelaten. BURGOS, 2 April. (Havas.) Volgens het rechtsche radio-station zijn in de stad Le rida op verscheidene plaatsen branden uit gebroken. Nu de provincie Saragossa uiteindelijk geheel in handen dier nationalisten is, heeft de stad Saragossa zelfs de jongste recht sche overwinning gevierd. De openbare gebouwen zijn feestelijk verlicht en de openbare pleinen zijn versierd. Groote groepen menschen trekken met vaan dels en muziek door de straten onder het zin gen van vaderlandsche liederen. De legionarissen hebben Val de Robles, een belangrijke plaats in de provincie Tarragona bezet. Uit Saragossa wordt verder gemeld, dat de rechtsche troepen hun stellingen bij Lerida heb ben versterkt. Zij helften echter nog niet gepro beerd de stad te bezetten. Het legerbericht van Franco meldt omtrent de verrichtingen bij Lerida o. a.: In de provincie Lerida bezetten wij alle hoog ten, die de stad omringden en sneden den weg van Lerida naar Monzon af.-In den sector van Zaidin bezetten wij Castillo en Binefar en op den linkervleugel bezetten wij 'ten Westen van den weg naar Biescas verscheidene hoogst be langrijke stellingen en de dorpen Acumuer, Azun, Osa de Sobremonte, Escuer en Arguisal. Ten Westen van denzelfden weg namen wij Susin en Casbas de Jaga. Radio Nacional deelde nog laat mede, dat de rechtsche troepen zich aan het einde van den middag in de-nabijheid van het door de regeeringstroepen in brand gestoken Biescas bevonden. Te Madrid wordt officieel vernomen, dat de generale staf van het leger gewijzigd is. Luite nant-kolonel Perea, van het centrale leger heeft generaal Pozas vervangen, terwijl commissaris Mantecon den commissaris Castillo vervangt De „Matin" meldt uit Parijs, dat gister avond in het station van Luchon een lange trein stond opgesteld, welke het eerste con tingent van 1900 gevluchte miliciens naar Barcelona terug zou brengen, doch dat het vertrek in verband met een inmiddels uit Parijs ontvangen instructie werd uitgesteld. Verwachting: matige, in 't Noorden wellicht tijdelijk krachtige, Zuidweste- lijke tot Westelijken wind, zwaar be- |l wolkt tot betrokken, weinig of geen re- EE gen, weinig verandering in tempera- EL tuur. Hoogste barometerstand 770.6 te Avord EE (Frankrijk). EL Laagste barometerstand 739.1 te Kuo- pio (Finland). EE H Zon op 5-15 - onder 6.33 - Licht op 7.03 1Ê E= Maan op van. 5.59 onder nam. 9.10 EL 7 April E. K. =j Rilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllli LONDEN, 2 April. (Havas). De „Daily Express" en de „Daily Mail" verwachten, dat binnen tien dagen een Britsch-Ita- liaansch accoord tot stand zal zijn geko men. Op alle punten zou men zonder moeilijkhe den tob overeenstemming zijn gekomen, en naar de „Daily Mail" meldt, zal in de uit te wisselen nota's een nieuwe en hechte vriend schap tusschen de beide landen worden gepro clameerd. Nadat deze nota's gewisseld zijn, zal Engeland stappen ondernemen, die zullen moe ten leiden tot erketining van de verovering van Abessinië door bemiddeling van den Volken bod.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1