De rechtsche troepen voor Gandesa aangekomen Vertegenwoordiger van Kard. Innitzer te Rome Dame door motor doodgereden ENGELSCHE KLOKKEN OOK BENABARRE WERD INGENOMEN Tsjang Kai Sjek dictator SCHUSCHNIGG NOG IN SLOT BELVEDÈRE GEEN CONFERENTIE TE FULDA Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM ZONDAG 3 APRIL 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21104 Over een front van 80 k.m. zijn de rechtschen tot 60 k.m. de zee genaderd Tegenaanvallen der linkschen De vluchtelingen De Kwo Min Tang verleent hem verstrekkende bevoegdheden Motorrijder eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleden In Downingstreet te Londen is het in verhand met de gespannen verhoudin gen in Europa dagelijks een voortdurend gaan en komen van verantwoordelijke autoriteiten Overste Skirpa, de nieuwe gezant van Litauen in Warschau De nieuwe Poolsche gezant in Litauen, Chorioat De Salzburger Festspiele krijgen een „Duitsch karakter" De niet-officieele rede van Radio- Vaticana heeft ten Vaticane een goeden indruk gemaakt De Italiaansche en Duitsche pers zwijgen Leerlingen van de Italiaansche luchtvaa rt-academie te Littoria demonstreeren den paradepas Het bezoek van Hitier aan Italië Demonstraties van de Italiaansche luchtmacht aangekondigd LAMERIS Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii s S tor mwaarschu wings dienst ilium Engeland erkent den „Anschluss" Britsche ambassadeur te Berlijn overhandigt nota's Britsch-Italiaansche besprekingen Geen speciale nieuwe ontwikkeling DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Passie-Zondag Het stakingsconflict bij Citroën Regeeringsvoorstellen door beide partijen aanvaard WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inget mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ALCANIZ, 2 April (Havas). De troepen van generaal Garcia Valino zjjn heden ochtend voor Gandesa aangekomen. De rechtsche troepen hebben hier 2000 krijgsgevangenen gemaakt. Tevens wordt vernomen, dat de troepen van Franco ook Bcnabarre, op c.a. 25 Kilometer van Bar- barstro, hebben ingenomen. De aankomst der troepen van Franco voor Gandesa is, sinds den overtocht van de Ebro, een gebeurtenis met de grootste gevolgen. Tus- schen Gandesa en den benedenloop van de Ebro behoeven de troepen van generaal Garcia Valino nog slechts de Sierra de Pandos over te steken, om in het breede dal te komen, dat naar Tortosa en naar de zee leidt. Langs den weg bedraagt de afstand van Gandesa naar Tortosa 42 Kilometer, en in vogelvlucht nog geen 30 K.M. Meer naar het Zuiden nadert het leger van generaal Aranda de stad Morella, waar eveneens een bergpas den weg vrijlaat naar zee, in de richting van San Mateo en Vi- naroz. Vanmorgen bevonden de rechtschen zich over een front van 80 Kilometer op een afstand van 40 en 60 K.M. van de Mid- dellandsche Zee. Volgens Barcelona wfst ondanks de herhaalde aanvallen van de troepen van Franco de strijd macht van de regeering haar stellingen bij Le- rida te handhaven. Zelfs heroverden zij ver scheidene stellingen, welke zij den dag tevoren hadden moeten prijsgeven. De luchtmacht van de regeering is zeer actief. Ook de artillerie treedt geregeld op. Ten Zuiden van de Ebro nemen de regeeringstroepen uitstekende posi ties in. Tijdens een tegenaanval maakten zij gisteren ten Westen van Molïnos in den sector Alcoriza verloren terrein buit. De organisatie achter het front bij Madrid wordt ijverig voortgezet. Het werk van de man nen, die geschikt zijn om aan den strijd deel te nemen, wordt door vrouwen overgenomen. Reeds worden talrijke ondergrondsche treinen in de metro van Madrid door vrouwen be stuurd. Aan het front van Guadalajara leidt gene raal Miaja persoonlijk de krijgsverrichtingen. Hier is een hevige strijd gaande, welke zich ten gunste van de regeeringstroepen ontwikkelt. De rechtschen moesten het dorp Saelices ontrui men. Te Ludhon had men vanorhtend den indruk, dat de uittocht van vluchtelingen uit het Spaansche regeeringsgebied afloopt. Steeds min der Spanjaarden komen de grens over. Onder de miliciens, die naar Luchon ge vlucht zijn, is een stemming gehouden over de vraag, of zij naar het rechtsche Spanje of naar het door de regeeringstroepen be- HANKAU, 2 April (Keuter). Op de gisteren te Hankau bijeengeroepen spoed- bjjcenkomst van het Congres der Kwo Min Tang is Tsjang Kai Sjek met dictatoriale bevoegdheden bekleed. Hij is nj. benoemd tot algemeen uitvoerend bestuurder van de Kwo Min Tang, met het recht van uit eindelijke goedkeuring en veto. Deze functie is geschapen met het doel een eenhoofdige staatsleiding te bezitten in het conflict met Japan. Tevens bevestigde de ver gadering opnieuw de beginselen van de Kwo Min Tang en verwierp het communisme. He'. Congres der partij behoudt haar aigemeene controle op de landszaken, maar verleende aan Tsjang Kai Sjek het recht het Congres te verzoeken zijn besluiten te herzien. Het Congres der Kwo Min Tang heeft een manifest gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt, dat China uitsluitend op zich zelf moet bouwen, zonder van de bevriende mogendheden iets anders te verwachten dan moreelen steun, waarvoor het overigens erkentelijk is. Het Congres doet verder een beroep op de natio nale eenheid, om de politieke geschillen »e vergeten, en het belooft na de overwinning de vorming van een regeering door het volk overeenkomstig de leerstellingen van SoenYat Sen. Volgens Japansche berichten van het front aan de spoorlijn TientsinPoekau, hebben Ja pansche colonnes in het Zuiden van Sjantoeng tien Chineesche divisies omsingeld. Tevens hebben de Japansche troepen zich meester ge maakt van de Fankau en Toengtsjoeang, ge legen aan het Groote Kanaal. heerschte gebied wenschten te worden ge zonden. Uit de eerste resultaten maakte men op, dat slechts 2 pCt. naar het rechtsche Spanje wilden gaan. Uit La Rochelle wordt gemeld, dat een pa trouillevaartuig der Spaansche regeering, dat indertijd op de reede een toevlucht had gezocht, vandaag plotseling was vertrokken. Nadat men het vaartuig weer ontdekt had, heeft men het bevolen het anker te laten vallen. In gezaghebbende kringen te Parijs toont men zich zeer gereserveerd over de te nemen beslui ten ten aanzien van de Spaansche vluchtelin gen, die Frankrijk binnenstroomen. In den Maandag te houden kabinetsraad zullen defini tieve besluiten dienaangaande genomen worden. Men schijnt tot de conclusie te zijn gekomen, dat de Spaansche uitgewekenen moeten worden teruggezonden, na ontwapend te zijn. Te Boven-Smilde is Zaterdagavond om streeks half zes een zeer ernstig verkeersonge luk voorgevallen. Uit den bus van de Ned. Tramweg-maatschappij stapte mevrouw de wed. Lahghout uit Loosdrecht, om een bezoek aan haar zoon, ds. J. Langhout te brengen. Bij het oversteken van den verkeersweg werd zij gegrepen door een motor, bestuurd door den twintig jarigen ongehuwden heer M. de Boer uit Steenbergen, gemeente Roden. Mevrouw L. werd tegen den weg gesmakt. Zwaar gewond droeg men haar bij haar zoon binnen, waar zij korten tijd later den geest gaf. De heer De Boer sloeg met zijn motor tegen een betonnen muurtje, dat langs de Drentsche Hoofdvaart loopt en smakte eveneens tegen de straat. Hij liep een ernstige schedelbasisfractuur op, In bewusteloozen toestand is hij naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar hij in den loop van den avond aan zijn verwon dingen is bezweken. De marechaussee van Smilde stelt een on derzoek naar de toedracht van het gebeurde in. WEENEN, 2 April (D.N.B.). in een weerleg ging van in Fransche bladen gepubliceerde De- richten over Oostenrijksche aangelegenheden deelt het Duitsche Nieuwsbureau mede. dat de vroegere Oostenrijksche Bondskanselier Dr. Schuschnigg zich tezamen met zijn familie behouden en wel en ongestoord in het slot Belvedère, zijn vroegere woning, bevindt. Te vens spreekt het D.N.B. tegen, dat de vroegere Oostenrijksche perschef te Berlijn, Londen en Parijs, Wasserbaeck, zou zijn gefusilleerd. Hij moest in Schutzhaft genomen worden, maar verkeert in de beste gezondheid. Goering is vanmiddag te Salzburg aangeko men. Hij werd verwelkomd door den rijksstad houder, Seyss Inquart. In een toespraak ver klaarde hij: De regeering zal ervoor zorgen, dat Oostenrijk weldra even sterk en economisch even krachtig is als het vorige rijk. Salzburg zal zijn Duitsch karakter herkrijgen en de Salz burger Festspiele zullen hieraan in de toe komst beantwoorden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 2 April: Zooals te verwachten was, heeft de gerucht makende uiteenzetting omtrent „politiek katho licisme", welke gisteravond door Radio-Vaticana uitgezonden werd, aanleiding gegeven tot aller lei veronderstellingen en geruchten. Wij kunnen met stelligheid tegen spreken, dat Kardinaal Innitzer naar Rome zou zijn ontboden. Het Vati- caan zou het zeer op prijs hebben ge steld, wanneer de Oostenrijksche Bisschoppen, vóór tot de verklaring over te gaan, zich met Rome in ver binding hadden gesteld. Wel heeft Kardinaal Innitzer, ken nelijk in verband met de radio-uit zending, een vertegenwoordiger, Mgr. Weinbacher, naar Rome gezonden, die, naar wij vernemen, hedenavond per vliegtuig is gearriveerd. Van een conferentie der Duitsche Bisschoppen te Fulda is niets bekend, hetgeen wel beteekener. moet, dat een dergelijke conferentie niet heeft plaats gevonden en ook niet zal plaats vinden in de eerstvolgende dagen, aangezien Mgr. Graaf von Galen te Rome vertoeft, en deze allicht mededeeling van een dergelijke conferentie zou hebben gedaan. Mgr. Graaf von Galen ver toeft niet te Rome in verband met de verkla ring der Oostenrijksche Bisschoppen. De radiorede van gisteravond droeg geen officieel karakter. Wij vernemen nochtans, dat zü ten Vaticane en in het bijzonder op de Staatssecretarie een goeden indruk heeft gemaakt. Men is verheugd, dat duidelijk en krachtig party werd gekozen. Geruchten, dat Kardinaal Innitzer zal af treden en zich terug zal trekken in een Duitsch klooster, blijven geheel voor rekening van de verspreiders. De „Osservatore Romano" van hedenavond zwijgt volstrekt over de radiouitzending van gis teravond. Wij vernemen, dat dit stilzwijgen ver band houdt met het karakter der uitzending, dat niet officieel was. Reuter meldt uit Vaticaanstad, dat de Vati- caansche persdienst een volledige Italiaansche vertaling van de uitgezonden rede aan de Itali aansche bladen heeft verstrekt, die er echter geen woord van publiceeren. Volgens Havas weet men niets van ge ruchten, als zou Duitschland het Concordaat verbreken, omdat de H. Stoel zich niet heeft vereenigd met de houding van het Oosten rijksche Episcopaat ten aanzien van de a.s. volksstemming. Alle Duitsche perscommentaren, gewijd aan den brief van Kardinaal Innitzer en aan den oproep der Oostenrijksche Bisschoppen, laten uitkomen, dat het buitenland gaarne op dit terrein een splitsing in Duitschland zou zien. Het gaat er derhalve om, thans de Duitsche Bisschoppen op te wekken het voorbeeld der Oostenrijksche Bisschoppen te volgen. In nat.- socialistische kringen verwacht men stellig een dergelijk gebaar. Tot dusver is noch de radio-uitzending van het Vaticaan, noch het artikel in de „Osservatore Romano" ter kennis gebracht van het Duitsche publiek. In politieke krin gen meent men, dat Hitier hierop in een van zijn verkiezingsredevoeringen zal antwoor den. De bisschoppelijke coadjutor van het diocees Fulda, Mgr. dr. Dietz, heeft volgens het Duit sche Nieuwsbureau tot de Katholieken van het diocees een oproep gericht, waarin hij erop wijst, dat een groot keerpunt in de geschiedenis is aangebroken. Hij zegt voorts de gegronde hoop te koesteren, dat de „schepper van het nieuwe en onherroepelijke Groot-Duitschland" de nationale vereeniging zal verbinden met een grootsche toenadering en aldus de vreugde van het nieuwe en grootere Duitsche volk zal vol- toien. Daarom roept hij den Katholieken van het diocees toe zijn vertrouwen te deelen, en op den dag der verkiezingen een „hartgrondig ja" te stemmen. Tevens worden de geloovigen ver zocht op dèn dag der volksstemming bijzondere gebeden voor het Duitsche volk te storten. Volledigheidshalve maken wij nog melding van een Reuter-bericht, dat een meening weer geeft, die zeer afwijkt van hetgeen onze Ro meinsche correspondent uit de meest bevoeg de kringen vernam. De Reuter-correspondent meldt: „Terwijl men in Vaticaansche diplomatieks kringen vandaag zijn verwondering uit over de radio-uitzending van Radio Vaticana, wordt, naar de Vaticaansche persdienst mededeelt, dit optreden van het radiostation in kringen van het Vaticaan afgekeurd. De uitzending is geschied buiten weten van den staatssecre- Havas meldt nog uit Berlijn, dat „de con ferentie der Duitsche Bisschoppen, welke gis teren te Fulda is gehouden, teneinde de hou ding te bespreken ten aanzien van de volks stemming op 10 April, naar vernomen wordt, is uiteengegaan, zonder dat een eenstem mig besluit is genomen. Den Bisschoppen werd individueel de vrijheid gelaten om te'beslissen over de geschiktheid en den vorm van een eventueelen oproep ten gunste der volksstem ming." ROME, 2 April (Havas). Behoudens on voorziene omstandigheden zal Hitier op 3 Mei as. in Rome aankomen. 6 Mei vertrekt hij naar Napels en keert vandaar den volgenden dag naar Rome terug. 9 Mei zal hij zich te Florence bevinden. Bij het a.s. bezoek van Hitier zal de Itali aansche luchtmacht een grootsche demonstra tie geven aan de kust van de Middellandsche Zee, waaraan 300 toestellen zullen deelnemen. Echte bommen van alle kalibers met groote explosieve kracht zullen worden uitgeworpen. De demonstratie zal zich binnen enkele minu ten afspelen en den indruk wekken van een werkelijken luchtaanval. Daarna zullen de toe stellen gezamenlijk „stunts" uitvoeren. UURWERKHANDEL LEID5CHESTRAAT 18 10 11 12 1 2j 9 3 S 7 6 5 Verwachting: Krachtige, wellicht storm- achtige Westelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, regen- en hagel- buien, kouder. Verdere vooruitzichten: Guur, buiig weer. EE Geseind Zaterdagavond te 20 uur aan alle H posten: „Wordt verwacht: storm uit het Noordwesten." BERLIJN, 2 April. (D.N.B.) De Brit sche ambassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, heeft den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribben- trop, heden twee nota's overhandigd, waarin de Vereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk wordt erkend en de bekrach tiging wordt verzocht voor het te Weenen op te richten consulaat-generaal. De vroegere consul-generaal te München, Gainer, zal dez enpost bekleeden. In de tweede nota behoudt de Britsche regeering zich haar houding voor ten aanzien van kwesties, welke betrekking hebben op verdragen en andere aangelegenheden, nadat Oostenrijk heeft op gehouden als onafhankelijke staat te bestaan. Te gelegener tijd zal de Britsche regeering hierover een nieuwe mededeeling verstrekken. In officieele Parijsche kringen meldt men dat de Fransche regeering de ontvangst heeft bevestigd van de mededeeling der Duitsche re geering, waarin de nieuwe status van Oosten rijk werd uiteengezet. Deze bevestiging, door middel van een nota aan de Duitsche ambas sade te Parijs, neemt acte van de feitelijke ge beurtenissen, zonder een erkenning de jure te be teekenen. Men verneemt verder, dat de Fransche am bassadeur te Berlijn de Duitsche regeering zeer spoedig een tweede nota zal overhandigen, waarin het exequatur wordt gevraagd voor een consul-generaal te Weenen, daar het Fransche gezantschap in die stad is opgeheven. LONDEN. 2 April (Reuter) In welinge lichte kringen wordt gemeld, dat de onderhan delingen met Italië bevredigende vorderingen maken, maar dat er geen speciale nieuwe ont wikkeling te constateeren valt. In Britsche kringen is men van meening, dat de Britsch-Italiaansche besprekingen reeds tot overeenstemming over de aigemeene beginselen hebben geleid en dat de onderhandelingen voor Paschen met succes bekroond zullen worden. Niettemin gelooft men, dat de onderteekening der overeenkomst uitgesteld zal worden tot een bevredigende regeling van de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje verkregen zal zijn. In Fransche kringen te Londen wordt ge zegd, dat de Britsch-Italiaansche besprekin gen in Parijs gunstig beoordeeld worden en dat een overeenkomst den weg zou kunnen effenen voor directe Fransch-Italiaansche onderhandelingen. Velen zijn yan meening, dat een Britsche er kenning van de verovering van Abessinië het voor Frankrijk gemakkelijker zou maken tot een dergelijken stap over te gaan, nadat de kwestie te Genève behandeld zal zijn. Er zou dan geen belemmering meer zijn voor het be noemen van een Franschen ambassadeur te Rome. Een vertegenwoordiger van Kardinaal Innitzer, Mgr. Weinbacher, is te Rome aangekomen. Geruchten omtrent een Bisschopsconferentie te Fulda worden tegengesproken. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft aan Von Kibbentrop een nota overhandigd, waarin Londen den Anschluss erkent. Schuschnigg bevindt zich volgens het D.N.B. behouden en wel met zijn familie in slot Bel vedère. De rechtsche troepen zqn voor Gandesa aange komen en hebben Benabarre genomen. De Kwo Min Tang verleende aan Tsjang Kai Sjek dictatoriale bevoegdheden. Verhooging graanheffingen en verlaging crisis heffing op suiker. Ernstig verkeersongeluk te Boven-Smilde; twee dooden. Staking van de Rotterdamsche stucadoors een week opgeschort. Het nieuwe paviljoen van „Larenstein" te Velp door minister Goseling officieel geopend. Beurs van New York; Stemming vast. We gaan nu heel in het bijzonder Christus' lijden gedenken. God of mensch. Néé niet óf: God-mensch. Hier is het de God, die mensch ge worden is om ons te verlossen. Hij geneest de zieken, kreupelen en stom men. Hoort ze jubelen en de kinderen jubelen mee. Eeren we alleen den mensch, dan^ wordt alles wankel. Eeren we den God. dan wordt alles zekerheid. Indien Hij waarlijk God is, wordt het lijden een zegen. Het aard- sche tranendal een korte reize naar het land van geluk. Doch ook: indien Hij God is, hebben wij Hem te volgen, hebben we Zijn voorschriften na te volgen. Zijn woorden te gehoorzamen. Er is geen ontkomen aan. Op dezen Passiezondag hebben we den God- mensch te erkennen of te verlooche nen. Onze zekerheid te aanvaarden of te verwerpen, maar met de zekerheid ook de consequentie om Zijn woorden na te komen. Wij hebben ons kruis op te nemen en Hem te volgen. PARIJS, 2 April (Havas). Met betrek king tot het conflict bij Citroën heeft de Fran sche regeering aan beide partijen de volgende voorstellen gedaan: De fabriek zal onmiddellijk door de arbei ders ontruimd worden. Onmiddellijk daarop zullen de werkgevers de verschuldigde loonen uitbetalen. Hedenmiddag wordt een arbitraal onderzoek ingesteld, teneinde de loonkwestie te regelen. De arbiter zal morgen uitspraak doen. De delegatie van arbeiders en technici van de Citroënfabrieken heeft het voorstel van de re geering betreffende een snelle arbitrage en her vatting van den arbeid door het geheele per soneel op Maandagochtend a.s. aanvaard. De directie van de Citroënfabrieken heeft Vincent Auriol een brief doen toekomen, waarin zij toezegt, aan de voorgestelde voorwaarden te zullen voldoen. De directie acht het evenwel niet mogelijk een buitengewone arbitrage te aanvaarden over de loonkwestie in de Parijsche metaalindustrie, terwijl onderhandelingen worden gevoerd over wijziging der collectieve overeenkomst. Zij is van meening, dat deze kwestie langs wettelijken weg op algemeen plan geregeld moet worden. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOR VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL IN) i i i uiuiimiilllllllllUPPli;^ Stand op Zondag I uur v.m. 756.3 Vorige stand 762.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1