<KetvM&aal van den day De avonturen van een verkeersagent je Tien dooden bij auto-race OE ZEVEN 11 Liefde en MAANDAG 4 APRIL 1938 TWEEDE KLASSE l.V.C.B. Wat er nog over is Onbeteekenende ontmoetingen in beide af deelingen V.V.A. 2Vo lend am 2 62 Een der deelnemende wagens rijdt op het publiek in Drie en twintig gewonden Een tweede ongeluk met zes gewonden Duitschland verliest van Oostenrijk De rust was ingegaan met blanken stand OM DEN WERELDTITEL Zwitserland wint met 40 van T sjecho-Slowakije Polen in de eindronde AUTOMOBILISME CLUBTOCHT DER K.N.A.C. NAAR MAROKKO Zondagmorgen uit Breda vertrokken BILJARTEN Nederlandsch record verbeterd Arie Bos vestigt een driebanden gemiddelde van 1.785 WIELRENNEN Zondenboekje van een Nederlandsch renner Cor Wals' zwarte lyst van de Brusselsche Zesdaagsche Bartali wint Staatsloterij in Polen floreert JAARVERGADERING NED. LAWN-TENNISBOND De bondscrisis aan de orde i een dame uit te Tegen f UITSLAGEN K.N.V.B. KORFBAL-UITSLAGEN HOCKEY-UITSLAGEN „Och," antwoordde Kenton, „ik dacht aan de Zonder emoties, zooals ook te verwachten was, is het resteerende programma van de tweede klasse l.V.C.B. West verder afgewerkt. In I a speelde WIJ zijn laatsten wedstrijd op eigen grond tegen Zwal. Vooruit. Zooals te ver dachten was verloren de IJselsteiners en wel friet 30. De wedstrijd SDOLVV werd met een 3—-0 voorsprong van de Bussumers gestaakt. 2e klas 1 A Fortitudo 18 16 1 1 33 65—16 S. D. O. 17 12 1 4 25 53—38 R. K. B. V. V. 18 11 2 5 24 37—23 L. V. V. 17 7 5 5 19 37—31 S. V. 16 6 4 6 16 31—27 Zwal. Vooruit 17 7 2 8 16 30—31 °lympia 18 6 2 10 14 42—52 Actif 18 4 5 9 13 38—45 Saestum 18 4 4 10 12 25—30 V. V. IJ. 2 18 1 2 15 4 19—73 In I b deed VIC goed werk door RKAV met 20 te slaan, terwijl WA 2 met 62 van Vo rendam 2 won en daardoor met de visschers dan plaats verwisselde. 2e klas I B D. O. S. S. 18 14 2 2 30 77—27 Alw. Forward 18 11 4 3 26 57—19 R. K. A. V. 17 10 3 4 23 57—21 Zwaluwen 18 7 6 5 20 34—31 V. I. C. 17 7 3 7 17 48—39 The Victory 18 6 3 9 15 32—59 V. V. A. 2 18 5 4 9 14 32—49 Volendam 2 17 5 2 10 12 38—55 Oonstantius 18 5 2 11 12 27—51 Rertha 18 4 1 13 9 26—62 De reserves van WA besloten de competitie goed en wisten de dito's der wijdbroeken een flinke nederlaag toe te brengen. Beide elftallen telden eenige invallers, toen onder een orkaan het sein tot den aanvang gegeven werd. De Wijdbroeken genoten het windvoordeel, het- De internationale wedstrijd voor race-auto mobielen over duizend mijl, welke Zondag voor de twaalfde maal is verreden, heeft een tragisch verloop gehad. De wagen met de Italiaansche coureurs Bruz- 2o en Mignanego is te Bologna op het rechte traject tusschen Porta Zambori en Porta Mas- frarella met volle vaart door tot nu toe onbe kende oorzaak op het publiek ingereden, dat in dichte rijen langs den weg stond geschaard Hierbij werden 10 personen gedood en 17 ge- Wond. De beide coureurs werden eveneens ern stig gewond. Tijdens den wedstrijd heeft zich nog een tweede ongeluk voorgedaan, namelijk te Fer- fare, waar eveneens een der wagens in het pu bliek terecht is gekomen. Hierbij werden zes toeschouwers gewond. Het ongeluk te Bologna werd veroorzaakt doordat de auto slipte op de tramrails, welke ter plaatse over den straatweg loopt. De uitslag luidt: Groote sportwagenklasse: X. Biondetti (Italië) friet Alfa Romeo, 11 uur 58 min. 29 sec., gem. frursnelheid 135,391 K.M. 2. Pintacuda (Italië), friet Alfa Romeo. 3. Dusio (Italië) met Alfa Romeo. Internationale sportwagenklasse tot 2000 ccm. (zonder compressor): 1. Fane (Engeland) op R-M.W. 13 uur 36 min. 19 sec., gem. uursnel heid 119,165 K.M. 2. Prins zu Schaumburg (Duitschland op BM.W. 3. üli Richter (Duitsch- land) op B.M.W. 4. Graaf von der Muhle (Duitschland) op BM.W. geen de thuisclub echter niet belette een klein veldoverwicht te nemen. Reeds spoedig nam WA de leiding, toen Koot een goed schot loste, dat doel trof. De Volendamsche aanvallen wer den nu iets talrijker, maar zij strandden ge regeld op de beide backs van de thuisclub. De WA-voorhoede deed het beter en andermaal scoorde Koot. Eindelijk hadden ook de Volen- dammers succes, toen bij een der aanvallen een goed tegenpunt gemaakt werd. Nog voor de rust maakte echter v. Tol voor de gastheeren het derde doelpunt uit een voorzet van Wan ders, 3—1. Na de hervatting blijken een tweetal Volen- dammers er den brui aan gegeven te hebben, waardoor de bezoekers met 9 man spelen, v. Tol maakte met een goed schot het vierde doelpunt voor WA en aan de andere zijde werd het zwoegen der overgebleven Volendammers be loond door een keurig doelpunt van den rechts buiten, 42. Bijna onmiddellijk hierop maakte WA wederom door Koot het vijfde doelpunt en tenslotte werd het uit een schermutseling voor het Volendam-doel 62, waarmede het einde kwam. Voor 60.000 toeschouwers is een voetbalwed strijd gespeeld tusschen een Oostenrijksche ploeg en het Duitsche nationale elftal. De Oos tenrijkers wonnen met 20, dank zij doelpun ten van Sindelar en Sesta in de tweede heift. De Oostenrijkers, die thans in het „Fachamt Fussball" van den „Deutscher Reichsbund für Leibesübungen" zijn opgenomen, waren voort durend in de meerderheid. Voor 15.000 toeschouwers is Zondagmiddag te Bazel een voetbalwedstrijd tusschen Zwitser land en Tsjecho Slowakije in het kader van het tornooi om den Europa-beker gespeeld. De Zwitsers speelden een prachtige partij en wonnen tegen alle verwachtingen in met 40 van de Tsjechen. Zondag is in de voorronde van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal te Bel grado voor 25000 toeschouwers de voetbalwed strijd Joego SlaviëPolen gespeeld. De Joego- slaven, die in October 1937 te Warschau met 0—4 verloren, namen op verrassende wijze re vanche, door thans met 1—0 te winnen. Niettemin plaatste Polen zich toch, dank zij het betere doelgemiddelde, in de eindronde van het wereldkampioenschapstornooi. Vroeger dan andere jaren zulks met het oog op het gunstige jaargetijde voor het doel van den tocht is het toerseizoen in clubver band voor de K.N.A.C. begonnen met een reis naar Fransch-Marokko. Het is voor de eerste maal, dat de K.N.A.C. een reis in clubverband buiten Europa organiseert, hetgeen van betee- kennis moet worden geacht met het oog op de voorbereiding van de reis, welke de K.N.A.C. van plan is in 1939 naar Nederlandsch Oost- Indië te organiseeren. Immers daardoor zal men voldoende ervaring kunnen opdoen voor de or ganisatie van een zoo belangrijke reis als die naar Indië belooft te worden. Dezer dagen zijn de deelnemers aan den tocht te Breda bijeengekomen teneinde kennis met elkander te maken en de laatste aanwijzingen en wenken te ontvangen van den leider, den heer G. J. van Wickevoort Crommelin. Aan een gezamenlijken maaltijd werd over en weer de beste wenschen voor het welslagen van den tocht uitgesproken. Zaterdagmorgen te half negen is het gezel schap uit Breda vertrokken om via Parijs en Tours naar Bordeaux te rijden, vanwaar per boot de overtocht naar Casablanca* wordt ge maakt, waar men 9 April zal aankomen. In Marokko zal een bezoek worden gebracht aan Agadlr, Marrabech, het Atlasgebergte, Fez en Oran. Tien dagen later, n.l. op 19 April, wordt de terugtocht via Marseille aanvaard, waarna de deelnemers den 23en April weer in Nederland terug worden verwacht. Tijdens de gisteren voortgezette wedstrij den om het Nederlandsch kampioenschap eerste klasse driebanden heeft de Amster dammer Arie Bos in zijn partij tegen Swee- ring de phenomenale prestatie geleverd om de partij van 50 caramboles in 28 beurten te beëindigen. Zijn gemiddelde bedroeg 1.785, waarmede Bos een nieuw Nederlandsch re cord over een partij heeft gevestigd. Het oude record stond op naam van Sengers met 1.063, gemaakt tijdens de Nederlandsche kampioenschappen 1934 te Haarlem. Bos' uit zonderlijke prestatie zou tevens "n nieuw wereld record hebben beteekend, ware het niet, dat wereldrecords alleen gevestigd kunnen worden in officieele internationale kampioenschappen. Het bestaande wereldrecord staat op naam van den Portugees Puingvert met 1.163. Bos is hier dus ver boven gekomen. Het gis terenmiddag bereikte gemiddelde van Bos is volgens de officieele gegevens tot nu toe slechts eenmaal bereikt en wel door den Franschen beroepsspeler Grange, die in 1935 in een partij tegen Ranson eveneens een gemiddelde van 1.785 noteerde. Ondanks het feit, dat de organisatoren van de Brusselsche zesdaagsche niet bij machte wa ren hun financieele verplichtingen na te ko men, waardoor de renners na drie dagen af stapten, heeft de sportcommissie van den Bel gischen Wielerbond toch een aantal renners geldboeten opgelegd naar aanleidingen van hun gedragingen gedurende deze zesdaagsche. Cor Wals werd het zwaarst gestraft, name lijk met 1150 francs, onderverdeeld in 50 francs boete aangezien hij verscheidene malen een of ficial in de uitoefening van zijn functie hinder de; 250 francs omdat hij te laat in de baan verscheen; 100 francs aangezien hij de kleeding van een controleur heeft beschadigd500 francs wegens een onbetamelijke houding je gens een official; 50 francs aangezien hij na de waarschuwing niet in wedstrijdkleeding op de baan verscheen en tenslotte nog eens 100 francs om dezelfde reden. Slaats kreeg voorts in totaal 750 francs boete; Billiet 650 francs boete en Pijnenburg 260 francs boete. Zondag is een wegwedstrijd „Door de drie dalen van Varese" gehouden over een afstand van 230 k.m. Bartali won met 12 seconden voor sprong op Canavesi. Favalli, die een van de favorieten was, verloor vier minuten en bezette de zesde plaats. Evenals in verschillende andere landen, wordt de staatsloterij in Polen krachtig geëxploiteerd. Systematisch wordt ook in Polen reclame voor deze loterij gemaakt. Zoodoende kan men die categorie van het publiek, die nu eenmaal een groote voorliefde voor loterijen heeft, bewegen tot deelname aan de, onder strenge controle staande, staats loterij. Hieraan is bovendien een niet on aanzienlijk financieel voordeel voor den Staat verbonden. Deze reclame wordt in Polen voor 85 met courantenreclame gevoerd. Successen in de laatste drie jaren op deze wijze bereikt, leidden ondertusschen tot ver drievoudiging van het budget voor cou rantenreclame. Zaterdagmiddag heeft de Nederlandsche Lawn-Tennisbond in een der zalen van hotel „Coomans" te Rotterdam zijn jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden. In zijn inlei dend woord heeft de voorzitter, de heer mr. C. Punt, de talrijke aanwezigen gewezen op de groote belangrijkheid van deze vergadering. Na eenige discussie werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, evenals het rapport van de kas-commissie, goedgekeurd. De rekening van de bondsfinanciën sloot met een verlies, groot 881.02. Aan de orde was toen een voorstel om te ko men tot het instellen van een commissie van tenminste zeven personen ter bestudeering van het vraagstuk van de reorganisatie der alge- meene vergadering en met de opdracht, nadere voorstellen in te dienen met inachtneming van de daarover te berde gebrachte wenschen. Er ontstond over dit punt een zeer levendige discussie. Met algemeene stemmen werd dit voorstel tenslotte in principe aangenomen. De beide volgende punten raakten de kern van de bondscrisis, n.l. een verklaring van het bestuur inzake het beleid van het tiagelijksch bestuur, benevens de te volgen richtlijnen voor het toekomstige dagelij ksch bestuur en de ver kiezing van een voorzitter en van bestuursleden. De voorzitter las de verklaring van het be stuur, dat zelf niet bevredigd is, wat betreft den gang van zaken, voor. Het nieuwe dagelijksche bestuur zal zich minder hebben te beraden en in het algemeen de loopende zaken hebben te bevorderen. De voorzitter van den bond, de heer Ir. A. Brouse van Genou, die in de zestien jaren, in welke hij voor den bond gearbeid heeft, veel goeds tot stand bracht, wenscht zich echter, ge zien de bezwaren, welke tegen zijn beleid zijn te berde gebracht, niet herkiesbaar te stellen. Wat betreft de benoeming van een nieuwen voorzitter, heeft men het aftredende bestuurs lid, den heer D. Croll, verzocht, zich voor deze functie beschikbaar te stellen. De heer Croll zal eventueel, wanneer men er op staat, voor den tijd van één jaar deze functie willen aan vaarden. De heeren D. Croll en J. J. B. J. Swaan stel den zich herkiesbaar. Een voorstel, om het aan tal bestuursleden uit te breiden tot zeven, wordt in stemming gebracht en met 186 tegen 162 stemmen aangenomen. Voor de bezetting van deze 7e plaats werden door de verschillende districten candidaten ge noemd. Na schriftelijke stemming werden in het algemeen bestuur gekozen de heeren D. Croll, J. J. J. B. Swaan, J. van der Heyde, ir. R. van Herwijnen, P. Eenhoorn, D. Nieman en G. Leembruggen. De begrooting voor 1938 werd na eenige dis- Ik ben u zeer erkentelijk voor uw...." „Ja, ja, 't is allang goed" wimpelde mijnheer Donker de complimenten van zijn jongen tafelgenoot af. Met het gebaar van den fijn proever nam hij zijn bierglas, dat hij meteen tot op den bodem ledigde. De jongeman pro beerde het hem na te doen, maar het moest bij pogen blijven. Hij kwam nauwelijks halverwege. „Mijn schoonmama is 'n lieve vrouw," begon Hans Winter opnieuw. „Maar ze heeft er een hekel aan, als de kinderen te laat thuis komen. Nu weet ik wel, dat die regenbui een geldig excuus zou zijn geweest, maar „Laat ik u zeggen, dat het mij een onverdeeld genoegen was u beiden met mijn wagen naar huis te kunnen brengen. En daar heb ik mijn gegronde redenen voorOber, mij nog een biertjeHeeft u nog even tijd....?" Hans Winter knikte. „Wellicht kan je ooit nog eens je voordeel doen, jongeman, met mijn levenservaring," be gon mijnheer Donker heel vaderlijk. „Niemand is te oud om te leeren, wel? Nu dan. Toen ik ongeveer zoo oud was als u, verdiende ik als kantoorbediende maar een armzalig salaris je. Den geheelen dag telde ik eindelooze cijfer- kolommen en de laatste twee weken van de maand bovendien onophoudelijk de weinige cen ten, die me nog restten, terwijl ik mijn vrijen tijd verdeed met urenlange overpeinzingen, wat ik allemaal wel doen zou, als de baas mij eens een tientje salarisverhooging zou geven. Dat tientje van den baas bleef weg, maar toch had vrouwe Fortuna het niet zoo slecht met me voor. Waar ik de centen voor het lootje vandaan ge haald heb, weet ik nog niet. maar op het num mertje, dat ik indertijd had, viel de honderd duizend! Hoe ik me voelde, toen mijn sigaren winkelier me vierduizend gulden zooveel voor telde, laat zich gemakkelijk raden. Maar op het zelfde moment stond het bij me vast, dat ik het er nu eens fijn van zou nemen. Als heer vermomd, trok ik er enkele weken later op uit, naar het Rijnland. In de gerenommeerde hotels huurde ik de meest luxueuze compartimenten en leefde als een nabob. En toen kwam zij! Een fee uit een eindeloos mooi sprookje was ze voor me. Met het natuurlijke gevolg, dat ik haar geen moment ongeschaduwd liet; ik was tot over mijn ooren verliefd. Maar eerst tegen het einde van mijn vacantie gelukte het mij een afspraakje te maken. Urenlang hebben we toen samen gewandeld; ik heb toen lange verhalen opgedischt over liefde-op-het-eerste-gezicht en meer van dien onzin, tot we tenslotte in een klein, aardig landelijk cafétje van onze ver moeienissen wat bekwamen. Nauwelijks zaten we daar, of het begon te regenen van je welste; 't was buiten een compleet watergordijn. Eerst deerde het me weinig, we zaten hier goed en de wijn smaakte best; maar het wilde maar niet ophouden met regenen, 't Liep al aardig naar dinertijd, toeil we nog altijd in die dorpskroeg zaten. De waard had blijkbaar in de gaten, wat er haperde. Eensklaps kwam hij tenminste met het voorstel: „Wilt u soms met den wagen naar huis? Hij staat in de garage!" ,Dank je," antwoordde ik, „de regen zal wel gauw over zijn." Maar de werkelijkheid was, dat ik dien autorit niet meer kon betalen. Ik had uitgerekend, dat ik, als ik hier de ge maakte vertering betaald had, precies nog vol doende over had om mijn hotelrekening tot den volgenden dag te voldoen, plus een spoorkaartje derde klas naar huis terug! Zoo maakten we te voet den weg terug. Al gauw bemerkte ik, welk 'n stommiteit ik uitgehaald had. De drensende motregen was welhaast even verraderlijk als die plensregen van daar juist. Onze kleeren waren doorweekt nog voor we in 't hotel w^en; onze schoenen geleken wel baggerlaarzen, terwijl haar hoedje als een vormelooze massa op haar drui penden haardosch plakte. Van een gesprek was geen sprake; zwijgend gingen we naast elkaar voort. Miserabel tr was het, in één woord. Ik heb I toen gezworen, nooit meer met r -- gaan, tenzij ik j behoorlijk wat kleingeld op zak heb, minstens voldoende om een dame met een auto te kunnen thuis bren gen, als het zoo uitkomt! Hans Winter lachte. ,Nu .begrijp ik, waarom u aanbood, ons met uw wagen naar de stad te brengen. Maar ik heb mijn liefde in den regen pas goed leeren kennen!" „U zegt....?" betwijfelde mijnheer Donker. ja, na uw verhaal klinkt dit wel wat nave nant, maar toch is het zoo. Eenigen tijd ge leden waren we op bezoek geweest, bij familie, die erg afgelegen woont. Op den terugweg lie pen onze ouders vooruit; wij volgden, druk bab belend over duizend en een dingen. Zoo kon het gebeuren, dat we er geen erg in hadden, dat men ons waarschuwde, wat voort te maken: de laatste tram stond al te wachten. Juist toen we bij de halte aankwamen, vertrok dit middel- eeuwsch vehikel! Er stond niets anders op, dan naar huis te loopen, een afstand van ruim een uur gaans. Tot overmaat begon het nog behoor lijk te regenen bovendien. We praatten echter honderd-uit, lachten om haar bedorven hoed, waar geen model meer in zat, veegden bij el kaar de watervalletjes van het gezicht en wron gen onze zakdoeken uit, welke we als primitieve hoofdbedekking gebruikten; kortom, in de meest prettige stemming bereikten we de ouder lijke woning. En daar kusten we elkaar toen voor het eerst! Sindsdien hebben we vaak ge wandeld, maar het weer is nooit bij machte ge weest onze stemming te bederven!" „Dan heb je wel geluk gehad, jongeman," zuchtte mijnheer Donker. „Ik leerde de vrou wenliefde eerst kennen, toen ik een eigen wa gen had." En hij ledigde nadenkend zijn glas. (Nadruk verboden) cussie goedgekeurd. Wegens periodiek aftreden van het lid der kas-commissie, den heer mr. Th. A. Palte, werd als plaatsvervangend lid ge kozen de heer mr. C. Jonker, te Gouda. Op vlotte wijze werden hierna een vijftal reglementswijzigingen aangenomen, evenals eenige voorstellen, ingediend door het district Amsterdam en overgenomen door het algemeen bestuur. De heer G. J. Scheurleer bracht namens de vergadering het scheidende bestuurslid, den heer mr. C. Punt, dank voor hetgeen hij voor den bond gedaan heeft. In de bestuursvergadering werd het dage- Hjksch bestuur tenslotte samengesteld uit de heeren D. Croll, J. J. B. J. Swaan, P. Eenhoorn en D. Nieman. In de commissie ter bestudeering van de réor ganisatie in den N.L.T.B. namen de heeren A. Tysseling, W. Janssen, F. van der Sluis. mr. Hoyer, mr. A. Blom, J. van der Heyde en mr. A. Schaeffer zitting. De sleutel werd nu heel voorzichtig in het slot gestoken De sleutel door den slotenmaker vervaardigd. „Stil,' zeide de slotenmaker, „even wachten om te zien of ze wakker is ge worden." Doch alles bleef stil. „We moesten het er maar op wagen," zeide de kabouter, „wie niet waagt, niet wint." Op hun teenen slopen ze naar binnen, nadat ze heel lang zaam de deur hadden geopend. Voor alle zekerheid lieten ze de deur open, om te kunnen vluchten, als de heks wakker werd. „Iaat de deur maar open," had de slotenmaker gezegd. ,Men moet op allee verdacht zijn." AFDEELING I 3e klasse A HelderSucces O3 3e klasse C De Germaan Raplditas 32 4e klasse B UitgeestVerkade 10 AFDEELIN'G II 2e klasse A DCLUVS 3—1 4e klasse C WIKDe Jagers 32 AFDEELIN'G V 2e klasse A FVCR.-Geel 22 OM DEN NEDERL. VOETBALBEKER Eerste ronde UVVCoal 4—2 NECLa Première 71 Kinheim Alkmaar 7—0 KORFBAL Kampioenschap van Nederland WWMDBl.-W. O—1 PSVDeetos 07 Westelijke af deeling Eerste klasse Promotie-ce gradatie O kw .tierDED 11 Noordholland Tweede klasse Promotie-degradatie Avantl—THB 1—2 VestaSparta 55 Oostelijke afdeeling Derde klasse Oost-Arnhem St. Hooger 2 40 BI.-Zwart Naas 3 22 Om den Zilveren Kort Eerste ronde A'dam-Z.Rohda 24 Kattenburg Nw.d.ham 42 Hercules Gr .-Geel 6—7 ZKV—Sportief 1—1 W.kw.tier BI.-Wit 2 9—2 OlympiaA. Weerbaar 43 FluksReady 43 Het Zulc'en Rozenburg 2 100 Ons Eibernest 2 DKC 0—4 HKVSpangen 00 Om den 3. D. Tresllng- beker Derde ronde Dordrecht Amsterdam 2 23 Vierde ronde SOS—H'sum 2 3—4 HCM—Laren 4—1 Be FairPinokkio 13 Promot ie - degradatie- wedstrjjden Westelijke afdeeling Tweede promotieklasse afdeeling A HHYC 3Zandv. Derde-Tweede klasse afdeeling A TOGO 2— Victoria 2 10 Afdeeling B FamosA'dam 5 00 THCSchaerw. 21 Oostelijke afdeeling Derde-Tweede klasse Deventer 5—PW 3 2—3 EHVPW 4 51 ZuldeUlke afdeeling Eerste-Tweede klasse Forward* Conoordia 01 Oostelijke afdeeling Derde klasse C Zutphen 3 Zwolle 2 43 Zutphen 2 Apeldoorn 2 01 Om het kampioenschap van Nederland Promotie-degradatie wedstrijden De Staart 2 HDM 5 50* TOGOGooi 0—1'* AlkmaarA'dam 5 2o Om het kampioenschap Tweede klasse Oost EHV—Oosterb. 1—O'** Om het kampioenschap Tweede klasse Zuid ONI—De Pelikaan 1—0 Amsterdam-beker A'foortHurley 20 regl. Gooi blijft eerste klasser. KHV kamp. Door CHRISTIAN Haugen 14 „Hoorde je daarbinnen iemand?" vroeg Ken- ton fluisterend, terwijl hij naar Mr. Granger's kamer wees. „Het laatste half uur heb ik geen enkel ge luid van dien kant vernomen. Wie woont daar dan?" Nu vertelde Kenton van zijn gesprek met den kellner uit 't restaurant Milan en zijn vermoe dens ten opzichte van den pachter. „Houd hem in ieder geval goed in 't oog," laadde de majoor aan. „De onverklaarbare om standigheden stapelen zich de laatste dagen zoo up, dat wij op alles moeten letten. Maar uit het feit, dat hij je per brief waarschuwde, mogen We toch opmaken, dat hij je welgezind is friet waar?" Een oogenblik overdacht Kenton, of hij zijn Verhouding tot Lady Evelyn nog steeds geheim Sou moeten houden, doch besloot nu eindelijk aijn vriend toch maar eens volkomen in te lichten. Nu hij wist, dat zij hem beminde, •chtte hij zich gerechtigd, datgene te doen. wat naar zijn meening 't beste was, om het ge liefde meisje van haar kommer en verdriet te verlossen. Hij meende het recht te hebben, niets onbeproefd te laten, wat eenig licht kon werpen op de onverklaarbare gebeurtenissen uit den laatsten tijd, die ook haar bijna tot vertwijfeling schenen te brengen. In 't begin een beetje aarzelend en onzeker, dan echter levendig en opgetogen, vertelde hij zijn vriend alles, wat er sinds haar eerste ont moeting gebeurd was. De majoor onderbrak hem niet, doch zat slechts voor zich uit te staren en rookte de eene sigaret na de andere. Toen Kenton geëindigd had, werd het heel stil in de kamer. De majoor peinsde op een nieuw probleem. „Het ziet er naar uit," zei hij tenslotte, „dat we hier met een zevende raadsel te doen hebben, en al even duister als al de andere. Tenminste, als we niet kunnen bewijzen, dat ze verband met elkander houden." Kenton schudde heftig het hoofd. „Onmogelijk," zei hjj. „Je kunt toch niet aan nemen, dat een negentienjarig meisje in betrek king staat tot een groep mannen, die den dood willen van hem, dien zij bemint. Zulk een ge val Is ondenkbaar en toch zeker bij Evelyn." De majoor wilde zijn vriend niet krenken en zei daarom niet, dat h(j zulks heelemaal niet ondenkbaar achtte. „Maar kim je me misschien verklaren, waarom zij je den raad gaf hierheen te komen en nu zoo ongelukkig is omdat je aan haar wensch hebt voldaan?" vroeg hij. mogelijkheid, dat haar familie wellicht tegen haar zin reeds een man voor haar bestemd heeft en dat zij daarom alles op 't spel zette, om een derde te weren." „Dat is niet uitgesloten," meende de majoor peinzend. „Laten we dus voorloopig aannemen, dat het zevende raadsel niets met de andere zes uitstaande heeft. Als de man van hiernaast mee van de partij is, dan staat hij ongetwijfeld aan de zijde van den man met het litteeken en moet hij dezelfde zijn, die Mr. X. op de hoogte bracht van je reisplannen." „Die onzekerheid maakt me nog gek!" riep Kenton uit en streek zich over het voorhoofd, „als er nu eindelijk maar eens iets gebeurde." „Nu," merkte de majoor nuchter op, „ik vind, dat je je daarover de laatste dagen toch waar achtig niet te beklagen hebt. Ik heb gisteren samen ontbeten met Burdack, den inspecteur van politie. Een vriend van me kende hem goed en met diens bemiddeling ben ik in connectie met hem gekomen. Hij heeft ook over jouw aan gelegenheden gesproken. Hij had blikbaar niet 't minste bezwaar, om alles te vertellen wat hij wist. Jammer genoeg, wist hij zoo goed als niets. Zijn chef had hem niet nader willen inlichten, doch had laten doorschemeren, dat de politie van jouw geval zoo weinig mogelijk notitie zou nemen. Van dien kant behoeven we dus niet op eenige medewerking te rekenen. Ik geloof zelfs, al zou een man met het Utteeken of een ander, die in dienst van Mr. X. staat, ook een moord aanslag op je plegen." „Het is eenvoudig hopeloos werk om te trachten een verklaring te vinden voor de hou- ding van de politie," meende Kenton schouder ophalend. „Heeft de chef van de dectective- afdeeling dan heelemaal niets losgelaten, wat voor ons een vingerwijzing zou kunnen zijn?" Ferring stak een nieuwe sigaret op en ging dan verder; „Maar we bezitten niet te onderschatten hulpmiddelen. We zijn beiden rijk." „Wat helpt ons dat?" vroeg Kenton onver schillig. „Nu, we zouden b.v. een klein lijfwachtje van particuliere detectives kunnen aanstellen." „Zijn er nog niet genoeg menschen bij deze zaak betrokken?" antwoordde Kenton, wien dit voorstel maar matig kon bevredigen. „Ik weet zeker, dat deze aangelegenheid in 'n oogenblik op te lossen zou zijn, als ik den man met het litteeken of Mr. X. maar eens te spreken kon krijgen. Dat er voor mij direct levensgevaar dreigt, kan ik niet gelooven. Zij hebben al te dikwijls 'n gunstige gelegenheid gehad om me onopgemerkt te laten verdwijnen." Er werd op de deur geklopt. Het kamermeisje trad binnen en reikte Ken- ton een brief over. Haastig brak hjj 't couvert open, wijl hij ver moedde, dat 't de beloofde brief van Evelyn zou zijn. Hij las: Lieve Dick, Dezen avond bel ik je op en dan zullen we afspreken, waar wij elkaar zullen ontmoeten. Maar je mag niet komen. Zeg maar, dat je ziek bent en verlaat op het afgesproken uur je kamer niet. Morgen kan ik misschien alles ophelderen. Iemand, die je niet welgezind is, zal mee luisteren als ik telefoneer. Maar kom onder geen enkele voorwaarde. Wees voorzichtig, ook om mij. Vernietig dezen brief. EVELYN. XIII DE DEUR, DIE GEOPEN WERD EN WEER WERD GESLOTEN Sir Richard las dezen merkwaardigen brief tweemaal over. Dan keek hij zijn vriend ver ward aan. „Wat is er?" vroeg de majoor. Doch Kenton antwoordde niet. Hij las de enkele regels nog eens door zonder er ook maar iets van te begrijpen en gaf den brief aan Perring. „En, wat zeg je ervan?" vroeg Kenton. „Het is van hetzelfde genre, als al 't andere," antwoordde de majoor een weinig ontstemd. „Ik krijg bijna lust om terug naar huis te gaan, dan kun je 't zaakje alleen opknappen. Wie zich moedwillig in 't gevaar begeeft, moet zelf de gevolgen maar dragen." Hij stond op en liep met groote passen de kamer op en neer. Kenton echter kende zijn vriend en wist, dat deze hem niet in den steek zou laten, zoolang er ook maar 't minste ge vaar dreigde. Zorgvuldig vouwde Diek het briefje op en stak het in zijn portefeuille. Ondanks alles, was 't toch de eerste liefdesbrief van haar. En nu hjj wist, dat zjj hem beminde, was zijn ijver,. om in de geheimzinnige gebeurtenissen licht te brengen, nog verdubbeld. De majoor bleef plotseling staan en blies een geweldige rookwolk uit „Maar wat, voor den drommel, wil ze dan toch?" riep hij woedend uit. .Eerst vraagt ze je, om haar te volgen en waarschuwt je dan, met een belachelijk briefje. In Goed belt ze je op, om je nauwkeurig uit te duiden, waar Je haar treffen kunt en ze wacht je onderweg op om je te zeggen, dat je maar terug naar Lon den moet gaan. En nu weer schrijft ze, dat je beslist niet mag ingaan op een telefonische af spraak, die moet volgen." Hoe meer Perring sprak, hoe meer hij zich over de zaak ergerde, die hem nu weer heele maal in beslag nam. Met een ruk trok by een stoel bij en zette zich tegenover Kenton. „Volgens mijn meening", ging hij verder, „wordt de houding van dat meisje bepaald, door twee of meer beweeggronden, en daarom juist is het bijna hopeloos om een oplossing te vin den. Kun jij je b.v. indenken, waarom ze tele fonisch een afspraak maakt, waaraan je je be slist niet moogt houden? „Neen", antwoordde Kenton, „of het zou moe ten zijn, dat haar ouders of misschien wel haar verloofde haar daartoe dwingen, om mij in een ninderlaag te lokken. Al geef ik toe, dat deze verklaring nogal gezocht is." „Ja, en heel ver gezocht." „Maar een ander oplossing kan ik niet vin den. Wat denk jij?" .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 11