Franco's troepen zijn Lerida binnengerukt Geheim dossier van Schuschnigg 7 Arbeid en geen demagogie De uitzending van Radio-Vaticana SOMS STEL VERTROUWEN DE RECHTSCHEN 30 K.M. VAN DE ZEE De geruchten om Kard. Innitzer SCHUSCHNIGG IN EEN ZENUWINRICHTING? Het nieuws van heden DAGBLAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VEREENIGDE KATHOLIEKE Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 De uit Spanje op Fransch grondgebied gevluchte regeering stroepen zijn weder naar Spanje teruggeleid MAANDAG 4 APRIL 1938 - AVONDBLAD Nabij het viaduct over den Kinderhuissingel te Haarlem ontspoorden hedenmorgen twee rijtuigen van een electrischen trein, doordat de wissel te snel werd overgehaald Verwarring te Barcelona, waar slechts 30 pCt. van de opge roepen lichtingen zich meldde Zwaar bombardement op Madrid Fransche consul gearresteerd 7000 vluchtelingen terug Rechtsche maatregelen Het WeeriiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiii Belangrijke documenten zouden bijtijds van Weenen naar Praag zijn overgebracht Een aanvalsplan voor T sjecho-Slowakïje? Geen sprake van aftreden of eenigen druk door den H. Stoel uitgeoefend Rijksbestuurder Horthy richt een kalmeerend woord tot de Hongaren Dreigende woorden tot de onruststokers Niet officieel, maar wel gekend Zonderling Reuter- bericht H. M. Bakker, Gen. Cronjésfraat 135, Telefoon 11657 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Gerard A. v. d. Steur's Kleedermakerij KRUISSTR. 7 - TEL. 10730 Trein op rotsblokken gereden Zes dooden bij spoorwegongeval op den Balkan KROONRAAD IN ENGELAND DE OMSINGELING VAN LERIDA Het op 24 Maart j.l. ingezette offensief der rechtschen in het Ebro-dal, uitgaande van de enkele dagen tevoren genomen stad Caspe, heeft thans zijn voornaamste doel, Lerida, bereikt. Bovenstaande kaart toont, hoe deze stad omsingeld werd; de vooruitstekende linksche stellingen in het rechtsche gebied zijn inmiddels gevallen. De regeeringstroepen concentree- ren zich thans bij Balaguer en Borjas-Blancas, waartusschen zij een nieuwe verdedigende stelling hebben ingericht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21105 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Inget mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek SARAGOSSA, 4 April (Reuter). Langs drie wegen zijn de rechtschen Zondag Lerida binnengerukt te zeven uur in den avond. Zij hebben de stad geheel in hun macht. De correspondent van Havas bericht, dat, terwijl het vreemdelingenlegioen en de vecht- wagens de straten van Lerida binnenrukten, de regeeringstroepen nog stand hielden tegen de rechtsche ruiters, welke in het Noorden poog den den weg voor de vluchtelingen af te snijden. Achter de troepen, welke Lerida binnenruk ten, volgden onmiddellijk politie en civiele garde, die de orde en rust moeten handhaven. De troepen van Franco, die de Catalaan- sche provincie Tarragona zijn binnengerukt, hebben Pinell bezet en rukken op naar Cherta, ongeveer 25 kilometer van de zee. Verder naar het Noorden hebben de recht sche troepen Mora, op ruim dertig kilometer van de zee gelegen, ingenomen. Het officieele communiqué van het rechtsche hoofdkwartier meldt, dat aan het front van Aragon tientallen plaatsjes en stellingen bezet zijn in den loop van Vrijdagavond en Zaterdag. De legioensoldaten hebben de belangrijke stad Gandesa bezet. De strijdkrachten uit Galicië, Castilië en Guadalajara hebben de aanvallen in hun sectoren afgeslagen en den linkschen zware verliezen toegebracht. De linksche luchtstrijdkrachten hebben de stad Toledo gebombardeerd. Een bom kwam neer op het gebouw voor socialen bijstand, waar vier vrouwen en vijf kinderen gedood werden. Volgens verhalen van reizigers, die de laatste dagen uit Barcelona zijn vertrokken, heeft zich, ondanks de door de regeering gepubli ceerde oproepen tot weerstand, slechts 30 pCt. der opgeroepen lichtingen aangemeld. De F. A. X. heeft de propaganda uitgebreid en spoort het publiek aan verraders aan te brengen en verdachten te ontmaskeren. Talrijke arrestaties zijn verricht. Te Barcelona vreest men, dat de rechtschen zich meester zullen maken van de electrische centrales te Tremp, die bijna 50 pCt. der energie voor Barcelona leveren. Indalecio Prieto heeft Donderdag een nota gezonden aan de vakver- eenigingen, waarin hij haar vraagt de fabrie ken in geval van een rechtschen aanval door de arbeiders te doen verdedigen. In het legerberïcht van Franco van heden wordt o.a. medegedeeld, dat het verzet, dat nog in Lerida werd geboden, snel werd onderdrukt. De troepen, die langs den weg BiescasBrozo oprukken, zijn het dorp Vesero reeds voorbij. Meer naar het Zuiden hebben andere strijd krachten verscheidene dorpen en strategische punten ten Z.O. van den weg naar Nacha be zet. De legionnairs hebben den linkschen tegen stand gebroken en het dorp Pinell bezet, waarna zij verder oprukten naar het dorp Paros. Zij maakten meer dan 300 krijgsgevangenen en ver overden tien tanks. Op den rechtervleugel brak het Galicische korps door de linksche verdedigingslinie en maakte zich van verscheidene stellingen mees ter, terwijl twee linksche brigades vernietigd werden. De Parijsche „Temps" publiceert een tele gram van zijn correspondent te Perpignan, waarin wordt gezegd, dat in Catalonië talrijke personen zijn gearresteerd. Onder de arrestanten zouden zich onge veer tachtig Franschen bevinden, o.a. de Fransche consul te Tarragona, Merelo. De Fransche ambassadeur te Barcelona stelt alles in het werk om zijn vrijlating te verkrijgen. De speciale rechtbanken, die te Madrid zijn ingesteld ter behandeling van gevallen van ver raad, spionnage en defaitisme, hebben acht mannen en twee vrouwen veroordeeld tot straf fen van zes tot dertig jaar interneering. Twaalf beklaagden werden vrijgesproken. Na zes uur Zondagavond werd Madrid hevig gebombardeerd. Naar schatting heeft de rechtsche artillerie tweeduizend granaten op de stad doen neerkomen, waaronder projectielen van 15.5 c.m. en zwaarder. Vooral rond het paleis van de Cortes, op het Prado, in de Gran Via en in de Alcalastraat vielen de granaten neer. (Een groot aantal personen werd getroffen; tot nu toe heeft men vijftig dooden en gewon den geteld. Generaal Miaja heeft medegedeeld, dat de operaties aan het Guadalajarafront door de regeeringstroepen methodisch worden voortge zet. Ten aanzien van het bombardement door de rechtsche artillerie zeide hij, dat dit alleen ten doel' had de bevolking te demoraliseeren en slachtoffers te maken. Zondagochtend werd fel gestreden aan het front van Guadalajara. De rechtsche troepen waren gedwongen versterkingen aan te voeren in de sectoren Ribarredonda en Saelices. Bij Mocasillas, een sterke strategische positie, wer den bloedige gevechten geleverd, waaraan door vechtwagens en ruiterij werd deelgenomen. De rechtsche luchtmacht poogde vergeefs de nadering van convooien der regeeringstroepen naar het front te verhinderen. Reeds z«n zestienhonderd Spaansche vluchtelingen uit Frankrijk in twee treinen naar Cerbcre vertrokken, terwijl reeds eer der 5440 manschappen van de regeerings troepen werden teruggezonden. Van de zesduizend vluchtelingen, die in Lu- chon zijn aangekomen, hebben 254 gevraagd naar Hendaye te worden gezonden. Van de burgers werden twaalfhonderd opgenomen in de kampen in midden-Frankrijk. Te Luchon bevinden zich thans nog 220 burgers en 60 sol daten. Omtrent het lot van de 43ste divisie, die in de bergen bij Lantea omsingeld is, is niets be kend. De autoriteiten van Hendaye hebben den rechtschen autoriteiten te Irun gevraagd, of zij de vluchtelingen en soldaten, die uit het door de regeering bezette deel zijn gevlucht, willen ontvangen. Hierop is geantwoord, dat geen be zwaar bestaat voor hen, die geen ernstige mis drijven op hun geweten hebben. Gayda wijdt een hoofdartikel in de „Giornale dTtalia" aan de naar Frankrijk uitgeweken troepen der regeering van Barcelona, over welke kwestie hij schrijft: „Het betreft een nieuwe, ongeoorloofde, flagrante overtreding door Frankrijk van de niet-inmengingsver- plichting. Men heeft reeds de eerste bewijzen, dat deze actie tusschen den Fransehen minister van Buitenlandsche Zaken, Paul-Boncour, en den „Sovjet-Spanjaard" Negrin werd overeen gekomen. Dit systeem vormt een directe oorlogsge meenschap tusschen het „Sovjet-Spaansche" gebied, aldus Gayda, en het Fransche gebied, dat een etappe wordt van het front, een etappe, waarin de strijders zich reorganiseeren, ver sterken en nieuwen moed kunnen scheppen. Het is thans duidelijk en ondubbelzinnig be wezen, dat Frankrijk niet neutraal is, doch de „Sovjet-Spanjaarden" achter het front steunt en aldus bijdraagt tot hun tegenstand. I>e rechtsche regeering in Spanje heeft be sloten, dat alle Spaansche en buitenlandsche waardepapieren, welke op de internationale markt worden verhandeld, in het door Franco bezette gedeelte van Spanje zullen worden toe gelaten, om ter beschikking van den staat te worden gesteld zonder voorafgaande toestem ming of stempel. Ramon Serrano Suner, de rechtsche minister van Binnenlandsche Zaken en Propaganda, heeft in een radiotoespraak een uiteenzetting gegeven van de sociale en politieke orde, die de rechtsche regeering wil vestigen. Hij zeide o.m.: „Wat de politieke orde betreft zullen wij het oude geraamte van den staat afbreken en het vervangen door een autoritair staatsregime volgens nationale denkbeelden. Op sociaal ge bied zullen wij de verschillende kaders der maatschappij met elkander in overeenstem ming brengen. Op economisch gebied zullen wij de dwalingen van het kapitalisme verbe terenDe nationale syndicalistische staat zal de Christelijke moraal toepassen met alle con sequenties, welke reeds zijn vastgelegd in de burgerlijke wetgeving." |j Hoogste barometerstand 775.6 te Scilly H Laagste barometerstand 731.9 te Kuopio VERWACHTING: Meest matige, Wes- telijke tot Zuidwestelijken wind, aanvan- kelijk licht tot half bewolkt, later toens- ij mende bewolking, weinig of geen regen, waarschijnlijk nachtvorst, overdag zelfde temperatuur of zachter. Zon op v.m. 5.30 onder n.m. 6.37 uur. !;- Licht op n.m. 7.07. Maan op v.m. 7.12 onder n.m. 11.37. Eerste Kwartier 7 April. LONDEN, 4 April (Havas) Een aan Schuschnigg behoorend geheim dossier, dat op clandestiene wijze uit Oostenrijk is ge bracht voordat de nationaal-socialisten er zich meester van hadden kunnen maken, zou zich volgens den diplomatieken redac teur van de „Daily Herald" op het oogen- blik te Praag bevinden. Dit dossier, dat hoogst belangrijke documen ten bevat, zou binnenkort naar Engeland wor den gebracht, daar de Tsjechische regeering verklaart, niet de veiligheid te kunnen waar borgen van den persoon, die het dossier onder zijn berusting heeft, en die bedreigd wordt door den Duitschen spionnagedienst, welke zijn acti viteit nog heeft verdubbeld. In het dossier bevindt zich o.a. een ge- detailleer4 rapport over het onderhoud te Berchtesgaden, alsmede een plan, dat in het Weensche hoofdkwartier van het „co mité van verzoening" in beslag is genomen tijdens de huiszoeking, die gevolgd is op de arrestatie van de twee nazi-leiders Tavs en Leopold. Dit plan, dat vooruit loopt op de annexatie van Oostenrijk, gaat over een optreden van Duitschland in Tsjecho-Slowakjje. Volgens dit document zou het plan in den loop dezer maand tot uitvoering gebracht worden, naar men meent kort na het plebisciet. Onze correspondent te Weenen seint ons d.d. 4 April: De geruchten, volgens welke de Aartsbis schop van Weenen, Kardinaal Innitzer, van plan zou zijn af te treden zijn absoluut onwaar. Kardinaal Innitfcer zelf denkt hier in het geheel niet aan. Het gerucht, als zou de Heilige Stoei druk op hem hebben uitgeoefend om zich terug te trek ken, is dan ook als uit de lucht gegrepen te beschouwen. Beide geruchten werden door de Bisschoppelijke Kanselarij en de Nuntiatuur te Weenen tegengesproken. Een andere vraag is of de Weensche Nuntia tuur al dan niet zal blijven bestaan. Op deze vraag kon onze correspondent geen antwoord bekomen. BOEDAPEST, 4 April. De Hongaarsche Rijks bestuurder, admiraal Von Horthy, heeft Zon dagmiddag van zijn werkkamer in het konink lijk paleis te Boedapest uit een radioredevoe ring gehouden, waarin hij o.m. zeide: In de laatste weken is een zekere onrust en opwinding in Hongarije merkbaar geweest. Zij, die met heldere hoofden en open oogen de we reldgebeurtenissen beschouwen, kunnen echter in de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land niets vinden, wat reden voor de onrust in Hongarije zou kunnen zijn geweest. Deze aansluiting is slechts voor niet-ingewij- den onverwachts gekomen. Er waren echter lieden, die in troebel wa ter wilden visschen, en de gebeurtenissen wilden misbruiken voor hun eigen doelein den. Ik verklaar evenwel, dat de orde en rust in dit land door niemand zal worden ver stoord. Het was een moeilijke taak, dit door de vre desverdragen tot bedelaar gemaakte land op de been te helpen, maar met de hulp van God is het ons gelukt de natie op den weg van welstand en geluk te leiden. Het kort geleden opgestelde vijfjarige plan van den minister president wijst ons den weg, dien wü moeten bewandelen. In elke plaats staat het Hongaarsche leger, de Honved, dat versterkt moet worden. Het vijfjarig plan beoogt het algemeen wel zijn, en hierbij moet elk welwillend mensch helpen, en juist daarom moet men de leugen achtige berichten op him eigen waarde weten te taxeeren. Wij Hongaren, aldus de rijksbe stuurder, zijn een vrijheidslievend volk. Zon der vrijheid zullen wij niet kunnen leven, maar misbruik maken van de vrijheid kunnen wü evenmin toestaan. Als waarborg voor deze vrijheid dient onze grondwet. Het is niet voldoende, dat een man zich zelf opwerpt als verlosser van de wereld, en met demagogie de massa op dwaalwe gen wil leiden. WÜ streven ernaar om de rust, het welzijn en de sociale ontwikkeling te vervolmaken. Hiervoor is rust en orde noodig en deze waar borgen ons ons leger. Ons leger en ons officierencorps staan op hoog peil. Er zijn wel enkelen geweest, die in hun eigen belang getracht hebben de politiek bü ons officierencorps ingang te doen vinden, maar dit zal hun nooit gelukken, en ik maak hen er dringend op attent: handen af van onze officieren. De meest doeltreffende middelen voor het slagen van een volk zijn in den handel, in de koopvaardü, zooals bijv. in Nederland blijkt, en er is gelegenheid om onze vrije ha vens in te schakeien in het net van den we reldhandel. De eer van den arbeid komt het eerst. De arbeid en de liefde voor den arbeid kunnen een volk gelukkig maken, niet de demagogie van de straat. Sprekende over de buitenlandsche politiek, verklaarde Horthy, dat de Volkenbond zün be- teekènis heeft verloren, omdat in den bodem der ongerechtigheid de vrede geen vrucht Kan dragen. Een ordeningsproces is wel aan dep gang, doch dat is ook zonder den Volkenbond mogelijk. Ik maak degenen, die onrust stoken en on- eenigheid willen zaaien, nadrukkelijk attent op de gevolgen, die hun te wachten staan. Na 1919 hebben wü het land gezuiverd van de on verantwoordelijke elementen, en wat wij toen konden, zijn wü nog niet verleerd. In Hongarije is slechts met wettelijke midde len iets te bereiken. Ik vertrouw in de nuchter heid van het Hongaarsche volk, aldus besloot rijksbestuurder Von Horthy. En als wü samen werken, zal God ons verder helpen. Onze Rom. corr. seint ons heden. Een Reuterbericht, dat ook in sommige Nederlandsche bladen is opgenomen, heeft beweerd, dat het Vaticaan „niets af wist" van de uitzending over „politiek katholicisme", die Vrijdagavond in de Duitsche taal door het Vaticaansche radio-station heeft plaats gehad. Deze verbazingwekkende mededeeling deed Reu ter op gezag van „den vaticaanschen pers dienst". Volgens dien persdienst zou de ui ten ding in Vaticaansche kringen worden afgekeurd en was zij geschied buiten weten van den Kar dinaal-Staatssecretaris Indien deze mededeeling juist ware, zou zü een zonderling licht Werpen op dé orde, die in den kleinen Vaticaanschen Staat heerscht. Het Vaticaansche radio-station zou dan n.l. buiten de controle der hoogexe autoriteiten een eigen „politiek" kunnen voeren, en polemiseeren tegen de opvattin gen der hoogste Vaticaansche instanties. Dit is klaarblijkelük absurd. De werkelükheid is dan ook, dat het Vati caansche radio-station weliswaar een zelfstan dig orgaan is, evenals bijv. de „Osservatore Ro mano", maar een gehoorzaam dienend orgaan Het radio-station ressorteert rechtstreeks niet onder de Staatssecretarie, maar onder den Gou verneur der Vaticaansche stad. Men kan er zeker van zijn, dat dit orgaan zich niet onaf- hankelük gemaakt heeft van het lichaam, waar toe het behoort, en dat het zich met voorbeel dige voorzichtigheid en nauwkeurigheid richt naar de gedachten, die in de Staatssecretarie gelden. Iets anders is, dat de uitzendingen van Radio Vaticana niet rechtstreeks van de Pauselüke Staatssecretarie uitgaan, evenmin als deze bijv. de artikelen van de redacteurs van de „Osser vatore Romano" schrijft. De uitzending van Radio-Vaticana werd dan ook ter Staatssecretarie gekenschetst als „een stem uit het publiek"; dat de Va ticaansche radio die stem overbracht, be- wüst, dat het Vaticaan en niet alleen de directie van het Radio-station van meening was, dat zij gehoord mocht worden. Het is niet overbodig op te merken, dat de „Vaticaansche persdienst", waarop de Reuter- correspondent zich beroept, niet bestaats tenzü Reuter daaronder zou verstaan den particulie ren nieuwsdienst, welke door een Italiaansch geestelijke op eigen gelegenheid en voor eigen rekening wordt verspreid, en welke niet méér autoriteit heeft dan de berichten van eiken an deren journalist. Overigens heeft, naar ik verneem, ook deze informatiedienst zün eerste mededeeling, dat het Vaticaan „van niets afwist", naderhand reeds gecorrigeerd. Onze Weensche correspondent seint ons d.d. 4 April: Te Weenen gaan geruchten, dat de oud- bondskanselier dr. Kurt von Schuschnigg niet meer in het slot Belvedère zou ver blijven. Naar verluidt zou hü een zoo ern- stigen zenuwschok hebben ondergaan, dat hü in een zenuwinrichting op den Rosenhtigel bü Weenen is opgenomen. Een officieele bevestiging van dit bericht is echter niet te verkrijgen. ziel U van die leuke, moderne kamersIn 9 van de 10 gevallen komt dat effect, doordat een der aparte, mo derne behangsels toegepast werd uit de keurcollecfie Vertrouwd vakkundig personeel beschikbaar De geruchten omtrent een aftreden van Kard. Innitzer, of eenige pressie door den H. stoel op hem uitgeoefend, zijn onwaar. Dr. Schuschnigg zou in een zenuw-inrichting bij Weenen zijn opgenomen. Een geheim dossier van Schuschnigg met be langrijke documenten zou zich in Praag be vinden. Franco's troepen bezetten Lerida en Gandesa; zü zijn thans 30 K.M. van de Oostkust. Madrid werd zwaar gebombardeerd. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, zou voornemens zün zich naar Londen te begeven. De Hongaarsche Rijksbestuurder Horthy richtte een kalmeerend woord tot de Hongaren. Tien dooden bij auto-race in Italië. De Bisschopswijding van Mgr. F. Blessing O. 8. Cr. in den Belgischen Congo. Het s.s. „Rozenburg" heeft oponthoud door een defect aan de stuurinrichting. Marechaussee uit Oss overgeplaatst. Twee rijtuigen van rangeerenden electrischen trein bü Haarlem uit de rails geloopen. Drama aan de grens; vader van negen kinderen doodgeschoten. Ernstig auto-ongeluk onder Rninen; twee doo den, vier gewenden. Felle brand in een dancing te Den Haag. Gevaarlijke brand te Haarlem. Nederlandsch elftal speelt in België met 11 gelijk. O in de kleermakers, die reeds meer dan 100 jaar werken voor de vooraanstaande heeren N.V. van Haarlem en omgeving BELGRADO, 4 April (D.N.B.) Op het tra ject BelgradoSerajewo is een trein tegen op den spoorweg gevallen rotsblokken gereden. De locomotief en drie wagens vielen van den spoor dijk. Zes personen werden gedood en achttien zwaar gewond. De koning van Engeland heeft Vrijdagoch tend een kroonraad gehouden, waarbü o.m. Lord Hailsham en Lord Plymouth tegenwoor dig waren. TAMARITE TE JON ALMUNJA ON ZON BENEFAR ME NAR MENARGUENS VALLFOBONA TERMENS SAR INE NA ECINA ENA VfLLANUE VA (SARCA) ALCOLETGE n.C»tVë» RIO ALCANArc BE OVER INENA BELLLLOCH ALMUDE CALAMUS 8USA MONTOLLO VELILL NDANET TORROS SUNE ASTEL LêAOES AYTON ANDASNOS ORRENT PENAL Electr/schm EROS centrale BUJARALOZ MASALCORREIG t\SARR GRANJA MAY ALS EOU/NENZ ALMATRET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1