SPORT EN WEDSTRIJDEN KREYMBORG OTTGERING 11561 Haarlem, 4 April 1 tt Kort en volledig STOOM EN stoppen VERVEN persen MAANDAG 4 APRIL 1938 TWEE WINKELDIEVEGGEN GESNAPT Zij hadden een uitgebreid arbeidsterrein TENTOONSTELLING DINGEMANS Opening door den directeur van het Frans Hals-museum DANTE ALIGHIERI Lezing van prof. P. Marconi GE E N DRIE NAAST ELKAAR! Dronken achter het stuur Programma Radio-centrale Dansavond Yoma Sasburg V-t. OP AVONTUUR MET AUTO In Haarlem raakte de benzine tank leeg BURGERLIJKE STAND D.H.V.B.-UITSLAGEN District Haarlem T.Y.B.B. 1—R.K.T.V.V. 1 HOCKEY DAMES-HOCKEY SCHAKEN Bondscompetitie om het kampioen schap van Nederland WANDELSPORT W.S.V. „De Wandeltoerist" H.S.V. de Kampioen BILJARTEN F.B.H.O.-COMPETITIE De heer Philippo kampioen H.R.C. Excelsior WIELRENNEN R. K. Wielrennersvereeniging „Achilles" GYMNASTIEK R. K. Sportvereenigingen Hercules - Winfried c. TOURNOOI ZILVEREN FRUITMAND AGENDA Bioscopen 5 April Bioscopen Het conflict bij de F okkerf abrieken De salariseischen van het teeken kamer personeel Nederland en België SSSS STAD Een controleur van de H. E. M. A. bemerkte Zaterdagmiddag een tweetal vrouwen, wier ge dragingen hem verdacht voorkwamen. Hij hield hen in het oog en ook toen zij de zaak verlieten bleef hij hen achtervolgen. De vrouwen wandelden naar V. en D. in de Groote Houtstraat, waar ze door den controleur bij het wegnemen van eenige voorwerpen op heeterdaad werden betrapt. Men waarschuwde de politie, die de dames, een 32-jarige en een 20-jarige inwoonster uit IJmuiden, naar het bureau aan de Smedestraai overbracht, waar de vrouwen na verhoor beken den, zoowel bij de H. E. M. A. als bij V. en D. diefstallen te hebben gepleegd. Bij huiszoeking werd nog een partijtje goe deren in beslag genomen, dat volgens de beken tenis der vrouwen van diefstal afkomstig was. Zij hadden zoowel te Haarlem als te Velsen en Beverwijk hun slag geslagen. Zij zijn ter beschikking van de IJmuidensche politie gesteld. In de expositiezaal van het Frans Hals-mu seum wordt momenteel een tentoonstelling gehouden van werken van mevr. H. Dinge- mansNumans, van haar overleden echtge noot, Waalke J. Dingemans, en van haar zoon Waalke D. Dingemans Jr. Deze kunstenaarsfamilie schonk ons vele schoone schilderstukken, die in den lande groote bekendheid en waardeering genieten. De bloemenschilderingen van mevr. Dinge mansNumans, van een natuurlijke schoon heid en getuigend van een groote liefde voor Flora's kinderen, toonen duidelijk de vaardig heid waarmee de schilderes vele technieken beheerscht. Al naar gelang den aard van de bloem paste zij een andere techniek toe en met haar kleurenrijk palet' tooverde zij ons vele prachtige bouquetten. In het door haar echtgenoot nagelaten werk valt bijzonder op de knappe wijze waarop hij den arbeid in zijn vele schakeeringen uit beeldde. Pittoreske schilderijen van landar beiders in den hooitijd, stukken waaruit men als het ware de verzengende zonnestralen op de gekromde ruggen voelt branden, van het lossen aan wal, op welk schilderstuk vooral de prachtige, stoere werkpaarden den indruk van kracht, van spierarbeid geven. Ook in zijn et sen zijn het de groote, gespierde paarden die de aandacht vragen. De zoon, Waalke Dingemans Jr., exposeert een aantal portretten en landschappen, die getuigen, dat het kunstenaarsbloed erfelijk is in deze familie. Het roodharige meisje van mevrouw en een patriarchale mannenkop van haar echtgenoot, bewijzen, dat ook de ouders op het gebied van portretten hun sporen verdienden. „Goede wijn behoeft geen krans", zeide de heer G. D. Gratama, bij de opening, waarvoor veel belangstelling bestond. De werken van me vrouw DingemansNumans zijn algemeen be kend. Met het vorderen der jaren groeide haar scheppingskracht. In het Teylermuseum hangt een van haar beste werken. De etsen en de schilderijen van haar overleden echtgenoot, die zich aansloot bij de Haagsche school, geven blijk van een groote persoonlijkheid en ook de telg exposeert verdienstelijk werk. Als portret en landschapschilder valt van hem nog veel te verwachten. Met de beste wenschen voor het succes der tentoonstelling verklaarde hij haar geopend. De sluitingsavond van het seizoen was gewijd aan de herdenking van keizer Augustus, wiens tweeduizendjarige geboortedag dit jaar alom is gevierd. Prof. Marconi zou spreken over de kunst van dit roemrijk tijdperk. Nadat spr. aan de talrijk opgekomen leden door de presidente mevr. L. Vandervelden-Vijgh was voorgesteld, ving hij zijn lezing aan met te wijzen op den stand en het karakter van de Romeinsche kunst in de jaren der Romeinsche republiek. Prof. Marconi gaf ons een beeld van de verschillende invloeden die zich lieten gelden op den Italiaan- schen bodem. Hij wees erop, hoe, ondanks die invloeden de eigen ondergrond van Latijnsch le ven ongerept bleef; Grieksche en Egyptische in vloeden raakten slechts de oppervlakte der Ro meinsche ziel. Het kenmerk dezer uitheemsche invloeden is dat zij alle uitingen van individua listische levensopvattingen teweeg brengen. Hoe glansrijk de kunstwerken van dit tijdvak ook zijn, zij blijven steeds manifestaties van apart gemoedsleven, individueele emoties vertolkend. Het illustratieve gedeelte van de voordracht vóór de pauze was aan het vertoonen dezer kunstuitingen gewijd. Na de pauze schetste spr. de verandering die intrad met Augustus. Overal vertoont zich con centratie. De individualistische ongebondenheid maakt plaats voor een sterk eenheidsbewustzijn, dat het kenmerk aller instellingen is, alle daden van beheer en gezag beheerscht. De Romeinsche gebondenheid manifesteert zich als de grond trek van het imperiale bewustzijn, zij drukt haren stempel op alle manifestaties van het leven en weerspiegelt zich heel in 't bizonder in de bouwwerken, de beeldhouwkunst en de ver sierkunst. Er is een innerlijke band de Ro- Een automobilist, die 'n auto gaat in halen, welke reeds bezig is een derde automobiel voorbij te komen, pleegt een «trafbaar feit. Dat is hinderlijk (en soms gevaarlijk) daarom heeft de wet het verboden; mitsdien: „geen drie rijdende auto's naast elkaar bij het inhalen". meinsche dignitas tusschen al de uitingen van publiek en privaat leven, de kalme zekerheid der overheersching van den mensch over de vroeger heerschende wanorde in natuur en maatschappij. De machtige redelijkheid, die vrijheid schenkt en gebondenheid verzekert is de geest van het Rome van Augustus, het Rome dat in deze rede lijkheid voor eeuwig de basis legde van staat kundig inzicht en evenwichtig rechtsbewustzijn. De spreker vergastte ons op vele, prachtige lichtbeelden, waaruit dit Romeinsche karakter ten duidelijkste sprak, en overduidelijk bewezen werd. Dit alles deed de geleerde spreker als denker en kunstenaar, wiens woord eveneens een weer spiegeling was van rhythmische ordening, waar uit bekorende schoonheid straalde. Zijn bijval was groot en het kostte moeite om afscheid te nemen van den conférencier, die na de lezing nog langen tijd te midden der belang stellende leden vertoefde. Een prachtig slot van een rijkgevuld seizoen. Een burger kwam in den afgeloopen nacht om kwart voor een bij het politieposthuis aan de Amsterdamschevaart vertellen, dat er een auto in aantocht was, waarvan de bestuurder zich onder invloed bevond. De agent snelde naar buiten en gaf den be stuurder van den inmiddels gearriveerden wagen het stopteeken, waarop echter niet gereageerd werd. Een andere agent zag op eenigen afstand een en ander gebeuren, plaatste zich ook op den weg, gaf eveneens het stopteeken, doch ander maal reed de bestuurder door. De agent riep de hulp in van een juist passeerenden automobilist gezamenlijk reden zij achter den wagen aan en het macht hem gelukken dezen op de Turfmarkt tot staan te brengen. De bestuurder, een 57-jarige Amsterdammer werd ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Te gen hem is proces-verbaal opgemaakt. Programma 1: Hilversum 2 Programma 2: Hilversum 1 Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.50 Keulen, 10.20 Parijs Radio, 11.05 Radio PTT Nord, 11.20 Keulen, 12.20 Brussel Ned., 12.50 Brussel Fr., 1.20 Keulen, 2.20 Parijs R„ 2.35 Radio PTT Nord, 3.05 Londen Reg., 4.20 Brussel Ned., 5.50 Keulen, 7.20 Brussel Fr., 8.20 Rome, Bari. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 8.20 Diversen, 10.35 Droit- wich, 8.00 Londen Reg., 8.20 Droitwich, 9.40 Brussel Fr., 10.00 Droitwich. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Dans muziek door het orkest van Nat. Gonella: 1. Nagasaki, 2. Georgia Medley, 3. Lazy River, 4. Carolina, 5. Strange blues, 6. Harlem, hokum blues, 7. Tiger Rag, 8. Chinese luendry blues, 9. Sensation. Tusschenspel van Argentijnsche Tango's. 10. Siempre, Biancho Bachicha; 11. Puero, nuevo, Francisco Canaro; 12. Plegaria, B. Bachicha; 13. Milonga, Fr. Canaro; Vervolg dansmuziek van Nat. Gonella: 14. Georgia rockin' chair. 15. Ride, red ride, 16. Shoe shine boy, 17. Black coffee, 18. I can 't dance. 8.00 12.00 Diversen. Goede danseressen zijn er niet veel, onder goede dan te verstaan degenen, die een na tuurlijk talent voor dansen bezitten. Yoma Sasburg is er echter een van. Vergissen we ons niet, dan zien we haar thans reeds voor den derden keer in 't openbaar optreden en telkens is haar dansen beter, gaver en sterker, is de is haar dansen beter gaver en sterker, is de inhoud boeiender en de conceptie zuiverder, Bovendien beschikt zij over een zeer goeden stijl en een uitstekende techniek, terwijl haar fantasie, zeker voor een danseres van haar leeftijd, opvallend groot is. Zelfs in die dansen, welke betrekkelijk goedkoop van inhoud zijn, weet zij toch nog te boeien door haar sponta neïteit en enthousiasme zooals bijvoorbeeld in haar Humoreske. In dat opzicht was bijvoor beeld haar slotstuk vóór de pauze veel bril- lanter en rijker aan inhoud. Die was veel voor namer en geestiger, pittig en bekoorlijk tegelijk en allesbehalve oppervlakkig. In „Driekwartsmaat", welke met „Schwünge" naar ons inzien tot de beste van haar „ern stig" repertoire behoort, gaf zij werkelijk een subliem staaltje van haar kunnen. Want al zouden misschien na 'n scherpe correctie van „Schwühge" enkele der overgangen nog iets vloeiender hebben kunnen zijn en de gracieuze lijn iets strakker volgehouden hebben kunnen worden, het was in zijn geheel toch een buiten gewoon sierlijke en fraaie dans. „Driekwarts maat" welke in een opvallend mooi sostuum werd gedanst, was niet alleen uitermate ele gant maar zoo overladen met charmante co- quetterietjes, dat hij een lust voor de oogen was. Vooral in deze twee dansen bewees Yoma Sasburg, dat zij geweldige vorderingen maak te en dat zij inderdaad een begenadigde dan seres is, die het heel ver zal brengen. Haar twee „nieuwe" kinderdansen, speelsch en onbevangen, meenen we reeds eerder te hebben gezien en gewaardeerd als aparte „attracties" op een leerlingenavond van mevr. Tobi, of heeft de herkenning van dat costuum ons parten gespeeld? Hoe het ook zij, we heb ben er weer van genoten alsof zij inderdaad „nieuw" waren. Voorts danste zij nog „Adagio", „Twee ge- djanste volksliederen", Tragische Trilogie" (welke ons, behoudens het laatste deel: op standing het minst van alles kon bekoren) en „The Dreaming Lass", welke wij, op den eersten dans na, reeds vroeger van haar zagen, doch waarvan het ons niets berouwde ze thans nog eens terug te zien. Heel véél hartelijk applaus en armen vol bloemen waren dan ook verdiende belooningen voor haar, alsook voor haar accompagnatrice Ans Bouter, die eenige voortreffelijke piano- scli, bij wijze van entr'acte ten beste gaf, op een ietwat onsierlijke wijze. Om vijf uur Zaterdagnacht trof een agent op den Harmenjansweg te Haarlem een auto aan, die midden op den weg stond en blijkbaar niet verder kon. De wagen was bemand door een 17- jarigen fabrieksarbeider en een 16-jarigen mon teur, beiden uit Arnhem, die bekenden daar om 8 uur een wagen te hebben weggenomen. In Bussum hadden zij nog 10 liter benzine bijgela den, doch nu zaten zij weer zonder en hadden tevens de accu leeggestart. De politie bracht auto en knapen naar het bureau over. De jongens werden door de Arn- hemsche politie afgehaald en daar in bewaring gesteld. Geboren: J. G. SonnemansLoerakker, z.; M. A. VnkKning, z.; J. Th. G. UriotDam mers, z.; J. HoffBeljaards, z.; H. M. van Zan tenHameteman, z.; A. W. Makkes van der DeijlVlastuin, d.; A. C. van Vessemvan Dijk, d. Overleden: J. M. van Honschootenvan Al- pren, 70 j., van Zegelenstr.; R. Bloem, 88 j., Schoterweg; J. DijkmanHellegers, 81 j., Ged. Schalkburgergracnt; E. W. C. Brak, 83 j., Zui derstraat; IJ. Wijga, 74 j„ Timorstraot; E. J. Ruigrok, z. van E. J. Ruigrok, Kamperlaan; J. C. de Lang, 55 j., Leidschestraat; J. A. A. Schae- fer, 55 j., Mafnixstraat. De nieuwe burgemeester van Oisterwijk, de heer G. A. M. A. Steger, thans com mies-redacteur ter gemeentesecretarie te Heemstede De recollectieclub onder bescherming van de Moeder van Altijddurenden Bijstand houdt Vrijdag 8 April des avonds om kwart over acht in het gebouw St. Bavo een ledenvergadering, waar behandeld zullen worden de verslagen van secretaris en penningmeester, vaststelling statuten, bespreking recollectieavond enz. Per sonen die geen convocatie ontvangen heb ben, worden verzocht deze mededeeling als kennisgeving te beschouwen. Zoowel voor da- Zaterdag 9 April a.s. zal de heer J. A. Ra makers den dag herdenken, dat hij 50 jaar als drukker werkzaam is op de drukkerij van het St. Jacobs Godshuis te Haarlem. Onge twijfeld zal deze dag voor den jubilaris een ware feestdag zijn. De afd. Haarlem van de R. K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" hield in hotel Royal haar maandelijksche ledenver gadering. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, volgden diverse mededeelingen, o.a. dat weer een aanvraag voor het lidmaatschap was binnengekomen. Th. van Aarsen behandelde het verkoopkwar tiertje en vervolgens werd de beschrijvings brief voor de Algemeene Jaarvergadering te Utrecht behandeld. Hierna volgde een uitvoerige bespreking van het 30-jarig bestaan der afdeeling in Octo ber a.s. De afd. Haarlem van de Ned. Natuurhistori sche Vereeniging heeft Zondag juist ge schikt voor museumbezoek zoo'n gure April- middag! een excursie gemaakt naar het mu seum van oudheden te Leiden. Verschillende interessante afdeelingen werden bezichtigd en aangenaam was de deskundige en prettige lei ding in iedere afdeeling. Het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad-Too- neel, directeur Cor van der LugtMelsert, geeft a.s. Dinsdag 5 April in den Stadsschouw burg de eerste opvoering van een nieuw En- gelsch blijspel: „Jeugd zoekt werk", in drie bedrijven door Griffith. U ook noodig hebt, het liefst LLéén bij sen goed merk. Waarom zoudt We Ik artikel koopt U van een ge aan de voortreffelijke Waarborg-kleeding ook niet de voorkeur geven? Medewerking verleenen: Enny Meunier, Adr. Canivez, Dirk Verbeek, Paul Steenbergen, Piet Rienks, Henk van Buuren, Alex Hock. Willem Huysmans, Gerard Alexander, Jaap Hoogstra. Regie: RanucciBeekman. 1 Decor: Kare Bruckman. De winnaars van de drie .eerste hoofdprijzen van Haarlems Bloei hebben bezwaar gemaakt, dat hun namen worden genoemd, maar de win naar van den vierden prijs, een reis naar Lugano, aangeboden door het Hotelplan, kan vermeld worden. Het is de bode van de Haarlemsche rechtbank, bode Dekker. In de Raadzaal aan het Prinsenhof zal a.s. Woensdag door de aangesloten vereenigingen van den Plaatselijken Raad van den Nationalen Vrouwenraad een tentoonstelling van boeken en geschriften worden geopend over: de vrouw en het werk van de vrouw. Mej. Rosa Manus, pre sidente van het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging, zal de opening doen. Bij de stemming van het publiek op de groote Vleeschexpositie op 31 Maart in het Concert gebouw gehouden, werd de eerste prijs behaald door de firma A. Booy; de tweede prijs door de firma L. Quist; de derde prijs door de firma W. Kuyk en de vierde prijs door de firma C. v. d. Schoot. Het nieuw gekozen bestuur van de Vereeni ging Limburgia bestaat uit den heer J. Timmer mans, voorzitter; J. W. Peters, secretaris; J. Mors, penningmeester; mevr. E. KochBer- trand, 2e secretaresse; en A. Barten, 2en pen ningmeester. Tot nieuwe bestuursleden van de afdeeling Haarlem der Kon. Nat. Vereeniging tot steun aan miliciens zijn gekozen de heeren mr. G. Jansen, J. P. de Josselin de Jong en J. Vader. Tot voorzitter werd benoemd de heer de Josselin de Jong. De adj.-ond.-adm. A. J. Bakker en serg.-majoor F. L. Wichman van het korps motordienst te Haarlem zijn voor onbepaalden tijd gedetacheerd bij het korps luchtdoelartillerie te Utrecht. De heeren C. Stui en P. Hoenderdos, resp. voorwerker en wegwerker in dienst der N. Z. H T. M., vierden hun zilveren jubileum bij die maatschappij. Zij werden geluk gewenscht door ir. B. Nugteren, chef van de exploitatie, die hun tevens de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Een deputatie van het Jubileumfonds bood een geschenk en oorkonde aan. De wethouder van Financiën, de heer P. v. d. Wall, zal morgen zijn gewoon spreekuur niet houden. In het vervolg zal het Vrijdags 11 uur zijn. In het badhuis aan de Postlaan te Heemstede werden in de week van 28 Maart tot en met 2 April 580 douchebaden en 24 kuipbaden ge nomen. Aan 60 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 werd door 97 volwassenen gebruik gemaakt. Het laatste H. O. V.-concert in dit wintersei zoen is hedenavond. Als orkestnummers brengt Marinus Adam als enr'act muziek „Cortège en Air de danse" uit „l'enfant prodique" van Debussy. De hoofdschotel wordt gevormd door de balletgroep Corrie Hartong, die o.a. zal dansen „Divertimento" van Paul Juan, Acht Russische Volkswijzen van Liadow. Het orkest brengt dan ten gehoore de Ouverture „Le Bar bier de Seville" van Rossini, waarna een Taran tella volgt van denzelfden componist. Na de pauze danst de dansgroep, „Valses Nobles et Sentimentales" van M. Ravel en „Plaisanterie" van Filip Lazar. Namens het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst verzoekt de comriiandant der Vrjjw. Burgerwacht te Haarlem den leden, die een cur sus in den „Luchtbeschermingsdienst" wenschen te volgen, zich onder vermelding van adres, beroep, al of niet dienstplichtig, op te fee ven bij den administrateur der Burgerwacht, inf. kazerne aan den Koudenhorn. Het stormweer van gisteren heeft te Haarlem geen ernstige gevolgen gehad. Eenige omge waaide boomen, een deels weggewaaide schut ting, wat omlaagstortende dakpannen en heel veel omhoog wervelende hoeden, dat zijn wel de voornaamste gebeurtenissen tijdens de wind vlagen en de hagelbuien. Afdeeling Noord Reserve le klasse AWilskr. 2— DOSS 3 4—2 2e klasse A Victoria 1 Union 1 21 Afdeeling Centrum le klasse A India 1— Or.-Zwart 1 0O B Vog.zang 1 NVC 1 O_0 Reserve le klasse A Onze Gez. 2 TYBB 2 O.G. n.o. Reserve 2e klasse A WA 3Zwal. 2 4—1 Reserve 3e klasse A Volendam 4 India 3 10 PVCB 2— Zwal. 4 30 4e klasse A De Meer 4 NAS 2 7—1 Reserve 4e klasse ANVA 2VVZ 5 VVZ n.o. De Meer 5 ODA 2 4—2 B Constantius 4 VDO 3 1_1 SVO 3—NAS 3 2—4 C DOSS 8—RCM 3 RCM n.o. NVA 3India 4 I. n.o. RODA 3— DOSS 9 2—1 D Alliance 2 TYBB 5 4—4 E TYBB 7 TYBB 6 2—3 BSM 3G.-W. 4 50 BSM kampioen P Vog.zang 2 Teyl. 3 0—0 gest. Afdeeling Zuid le klasse AVELO 1—St. Lodew. 1 13 RA VA 1GDS 1 2—4 SGV 1PFC 1 3—0 Reserve le klasse A Excelsior 2 PFC 2 24 Leonlc'as 2 Aeolus 2 13 DHL 2GDA 2 0—0 le klasse A Vog.zangNVC 00 B Docos_v. Nispen 21 2e klasse B KRV—SMC 2—2 Reserve 4e klasse FDocos 4 BMC 2 13—2 Uitslagen: Adsp.: DSS—TYBB d 10—0; OG g —TYBB c 0—6. Voorwedstrijden Juniorentournooi: A. HBC TYBB 52; B. Geel Wite-Alliance 4—1. HBC— v. Nispen (v. Nispen n.o.); C. NAS—HBC 10. Zondag a.s., 10 April 1938, speelt TYBB 1 op zijn terrein aan den Rijksstraatweg te Haarlem- Noord een wedstrijd tegen de bekende Tilburg- sche eerste-klasser RKTVV. De rood-wit-blauwen, die reeds Zaterdag in de Spaarnestad arriveeren, verschijnen met hun sterkste combinatie, zoodat het een interessante krachtmeting belooft te worden. De 2de promotiewedstrijd door Zandvoort op Waalsdorp gespeeld tegen HHIJC 3 werd met 40 gewonnen. De Zandvoortsehe voorhoede gaf wederom een vlot en goed sluitend samenspel te zien. De wedstrijd HHIJC 2—Zandvoort op 10 April te spelen, zal van beslissenden invloed kunnen zijn, gelet op onderstaanden stand in deze promotie-degradatie-competitie Zandvoort HHIJC 2 HHIJC 3 2 1 1 0 3 4—0 2 1 1 0 3 6—3 2 0 0 2 0 3—10 't Gooi is er in geslaagd ook den tweeden wedstrijd tegen Togo op Waalsdorp gespeeld mei 10 te winnen, waardoor 't Gooi zich in de 1ste klasse heeft weten te handhaven. Zondag werd in Haarlem de ontmoeting ge speeld tusschen de beide kampioenen van de groepen A en B van de Bondencompetitie, n.l. den Haagschen Schaakbond en den Noord- Hollandschen Schaakbond. Laatstgenoemde won met 614314. De N.H.S.B. heeft door deze verdiende, alhoe wel geflatteerde overwinning, den titel veroverd. Nadat twee achtereenvolgende jaren de Amster- damsche Schaakbond den titel veroverde, ver raste het vorige jaar de Rotterdamsche Schaak bond door het winnen van den titel, die echter nu weder afgestaan moet worden aan den Noord-Hollandschen Schaakbond. Bovengenoemde vereeniging heeft zich in een circulaire tot de wandelclubs gericht teneinde deze te animeeren voor de marschen naar de bloembollenvelden op Zaterdag 23 en Zondag 24 April a.s. De start zal plaats vinden vanaf gebouw „Olympia", Kinderhuissingel en wel 's Zaterdags van 2 uur tot 2.30 en 's Zondags te 9 uur en 10 uur. De uitslag der A-klasse werd: 1 C. Siebeling op 200 M. 2 J. Klinkenberg; op 300 M. 3 B. de Vries; 4 D. Been. Bij de B-klasse werd de uitslag: 1 Schrama; 2 Duyns; 3 Portegies; 4 Ekel. C-klasse: 1 H. Rusman; 2 W. Hobbelen; 3 Jouby; 4 Wesselman. Junioren: 1 van Rooden; 2 Donkersloot; 3 Jaspers; 4 Nagelhout. De stand der wintercompetitie na twee ritten is thans: A-klasse: 1 Klinkenberg 7 punten; 2 Siebeling en Claassen 5 pnt.; 3 J. Rijneveld 4 pnt. B-klasse: 1 Duyns 9 pnt.; 2 Schrama 8 pnt.; 3 Portegies 7 pnt. C-klasse: 1 Rusman 9 pnt.; 2 Wesselman en Hobbelen 7 pnt.; Jouby 5 pnt. Junioren na 1 rit: 1 v. Rooden; 2 Donkersloot; 3 Jaspers; 4 Nagelhout. Zondag j.l. werd de derde rit van de voor jaarscompetitie verreden, en wel een recordrit over 50 K.M. De uitslag was: A-klasse: 1 v. d. Heyden, tijd 1.37.17; 2 Valk man 1.40.50; 3 v. Rooyen 1.42.30. B-klasse: 1 D. Ris 1.40.10; 2 Eldik 1.41.47; 3 Keizerswaard 1.44.18. De stand der competitie luidt nu als volgt: A-klasse: Valkman 2 5 4 11 punten; de Best 5 4 0 9 p.; v, d, Heiden 0 3 5 8 p. B-klasse: P. Bakker 5 5 1 11 p.; D. Ris 3 2 5 10 p.; J. Laan 1 4 2 P. strijd Winfried 1—O.Z. 3. Vrijdag Winfried 4— D.T.S. 3. In verband met vele aanvragen, zij hier nog vermeld, dat de adspirantenafd. van de heeren in Haarlem ^Joord iederen Woensdagmiddag turnt in de school aan de Eemstraat, aanvang 2 uur 30. De adspirantenafd. tafeltennis zal in het ver volg oefenen Donderdagsavonds om 7 uur. Donderdagavond werden de laatste partijen voor het kampioenschap klasse A der F.B.H.O. gespeeld. Het is den heer Klooster niet gelukt zijn laatste partij tegen den heer Philippo te winnen en hij moest dus het kampioenschap aan den heer Philippo laten, wat dezen door beter spel in deze laatste partij zeker toekomt. De uitslagen der laatste partijen waren aidus; Bovengenoemde vereeniging hield haar vierden wedstrijd voor de wintercompetitie alleen voor C-klasse en junioren. De uitslag der C-klasse luidt als volgt: 1 Wim Kleef 6 pnt.; 2 Verbeek 5 pnt.; 3 B. Kleinhout 5 pnt.; 4 P. Paling 3 pnt.; 5 Homringhausen 2 pnt. Junioren: 1 K. Nodelijk 6 pnt.; 2 J. Deen 5 pnt.; 3 Zekveld 4 pnt. Uitslag trainingsrit A- en B-klasse: 1 J. v Maris op 100 M.; 2 Bouman; 3 H. v. Dijk; 4 Matsen. Door den hevigen storm moesten vele renners den strijd staken. Maandag a.s. zeer belangrijke vergadering. Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar tweeden rit van de wintercompetitie, welke liep over pl.m. 40 K.M. voor A- en B-klasse, Men schrijft ons: Vrijdag a.s. ledenvergadering voor de dames. Het bestuur van „Hercules" roept allen op om Vrijdag aanwezig te zijn in „DOMI" aan het Zandvoorterpad, aanvang 8 uur 30. Donderdag heeft de tafeltennisafd. den wed- Carb. Brt. Ser. Gem. Philippo 200 42 29 4.76 G. Klooster 129 42 15 3.07 B. Engwerda 200 43 23 4.65 J. Duivenvoorde 146 43 19 3.39 H. Ploeg 200 30 31 6.66 J. Willemse 120 30 15 4.— Vele belangstellenden waren Zondag in café „Metz" aan de Barteljorisstraat aanwezig bij de fraaie partijen om de Zilveren Fruitmand. Wegens ziekte van Damman speelde G. Metz de eerste partij tegen Beekhof. De BCH-er was in grootschen vorm en gaf zijn partner geen kans. In de 18e beurt maakte hij de match uit en staat met drie gewonnen partijen onbedreigd aan den „kop". De cijfers waren: G. W. Metz G. Beekhof pnt. 350 138 brt. 18 18 h. s. 83 48 gem. 19.44 7.44 De ontmoeting de Bruin—Beekhof was span nend en fraai. Eerst tegen het einde liep de Bruin iets uit en won als volgt: C. de Bruin G. Beekhof pnt. 350 287 brt. 23 23 h. s. gem. 71 15.21 63 12.47 Donderdag 7 April worden de volgende par tijen gespeeld: 7.30 uur: Beekhofv. Leeuwarden, 9.30 uur: SchmidtBeekhof. Gebouw St. Bavo: Haarlem's Zanggenot, 8u.; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; R.K. Woon- wagenwerk, 8 uur. Stadsschouwburg: H.O.V. met Ballet Corrie Hartung, kwart over 8. Frans Halsmsueum: Expositie 105 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg: Expositie 10 5 uur. Gem. Concertgebouw: Haarlemsche Voor- jaarsbeurs half 2half 6 en half 811 uur. Rembrand tt heat er: „Orkaan", 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Tusschen twep oceanen", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Artisteningang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Tango nottumo", 2.30. 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur: Rechtsk. Bureau, 8 uur; Best. Kappers, 9 uur; Gecomb. Kleermakers, 8 uur. Stadsschouwburg: „Jeugd zoekt werk", kwart over 8 (Imitatievoorstelling). Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. Rembrandt-theater: „Orkaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Tus schen twee oceanen", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Artisteningang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Tango nottumo", 2.30. 7 en 9.15 uur. De samenwerkende organisaties van technici hebben Zaterdagmiddag opnieuw vergaderd met het personeel van de teekenkamers der Fok kerfabrieken, ten einde te beraadslagen over den toestand, nu de voor Vrijdag j.l. aangekon digde staking der teekenaars niet is doorge gaan. In opdracht van de teekenaars hebben de be sturen zich nogmaals met een schrijven tot de directie der Fokker-fabrieken gewend met het verzoek, alsnog in overleg met de besturen te willen treden. In dit schrijven wordt met na druk de bewering van de directie ontkend, als zouden aan de actie niet de arbeidsvoorwaarden ten grondslag liggen, maar de wensch der be trokken bonden om door de werkgeversorgani satie te worden erkend, waartoe de bonden volgens de directie der Nederlandsche vlieg tuigfabrieken Fokker, gemeend zou hebben in de Fokkerfabrieken, die veel opdrachten voor de nationale defensie uitvoeren, een geschikt aanvalspunt te hebben gevonden. Dit is onjuist, omdat reeds in November 1937 de besturen der samenwerkende organisaties hebben gevraagd om een salarisherziening en invoering van een salarisregeling, aangezien de salarissen van teekenaars van 25 jaar varieeren van 900 tot 1330 per jaar, van teekenaars, die 26 jaar zfjn, van 1140 tot 1320 per jaar en die van teekenaars van 27 jaar van 1260 tot 1560 per jaar. In Februari 1937 heeft de directie wel een conferentie gehad met de vertegenwoordigers van de organisaties der technici en toen o.a. toegezegd, dat telkens per 1 October periodieke salarisherzieningen zouden plaats vinden. Deze herziening heeft echter op 1 October 1937 niet plaats gehad. De actie tot herziening der sala rissen staat geheel los van de kwestie der er kenning door den Metaalbond. De besturen dringen er met nadruk op aan, dat de Fokker directie het bestuur van den Metaalbond ervan zal overtuigen, dat het in het belang van de goede verhouding met het teekenpersoneel is dat alsnog tot overleg wordt overgegaan. BRUSSEL, 2 April (Belga)In het verslag der Belgische Senaatscommissie van Buitenland- sche Zaken, opgesteld door graaf Lippens, wordt gezegd, dat België zeer veel belangstelling heeft voor het internationale statuut van Neder land. „De gelijkheid onzer belangen, aldus zij:. verslag, doet ons met aandacht de ontwik keling der maatregelen tot versterking van het leger volgen. Het is niet twijfelachtig, dat een steeds vertrouwelijker samenwer king op politiek en economisch gebied bei den landen voordeelen kan verschaffen, die niet onderschat mogen worden. De commissie dringt er op aan, dat de Bel gische regeering geen gelegenheid voorbij zal laten gaan om tot een snelle en bevredigende oplossing der nog hangende problemen te komen." Het is noodzakelijk, aldus zet het verslag el ders, dat te Terneuzen een nieuwe zeesluis wordt gebouwd, als men niet wil, dat de haven van Gent door een gewoon ongeluk versperd wordt. Deze sluisbouw werd reeds behandeld in het verdrag van 1894, dat in artikel 13 zeide, dat bij een verzoek van de Belgische regeering de Nederlandsche bereid zou zijn den bouw eener sluis onder het oog te zien. Het was een fout, dat men in 1935 dit vraagstuk, dat in be ginsel door geen van beide landen betwist wordt, bij alle andere hangende problemen voegde. Het leven en de toekomst van de Gentsche haven zijn afhankelijk van de onmiddellijke uitvoe ring van dit werk. Het is gewenscht, dat de Belgische regeering den sluisbouw vraagt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5