De nieuwe regeering van Roemenië BOEKENWEEK NATIONALE PAASCHLOTERIJ mm. 1552 Felle brand in een dancing Een drama aan de grens aan mannen geuraagd: MOSKOU FLUIT POLITIEKE PARTIJEN VERDWENEN SPOORWEGONTVANGSTEN Kerkelijk leven Dobbelmcmn lebber, man! MAANDAG 4 APRIL 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Toestand nog geenszins geconsolideerd In de eerste twee maanden f 715.000 minder ontvangen dan in 1937 Treinwissel te vroeg overgehaald Twee rijtuigen van rangeerende electrische uit de rails geloopen PATER MANSUETIS O. CAP. 2 TOT 9 APRIL EEN BUNDEL NOVELLEN Haagsche brandweer stond in de binnenstad voor een zware taak Goedgekeurd bij Ministerieel besluit d.d. 5 Febr. 1938 Nr. 1179 Wegens de zeer groote belangstelling voor de NATIONALE PAASCH LOTERIJ ten bate van de actie „Voor God" heeft het Uitvoerend Comité der Actie bijzondere maatregelen moeten nemen. MEN LEZE HIEROVER HET PERSBERICHT IN DIT BLAD Nederlander, vader van negen kinderen, door Duitscher doodgeschoten ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Slachtoffer spoorloos verdwenen wanneer gij één ding mocht stelen uit den sigarenwinkel op den hoek, wat zoudt ge dan stelen 53 hebben geant woord het kas register. 1279 hebben geant woord: een pak je IBIS. (Dit is maar een grap je. Wat niet wegneemt dat IBIS wél heel ver leidelijk is.) Vr achtau tobestuur der was dronken Met groote snelheid tegen een boom gereden BOERDERIJ AFGEBRAND TE EGMOND Storm wakkerde de vlammen aan DE SPELLING-MISÈRE Tegen herstel der oude buigings uitgangen Begrafenis dr. H. J. Lovink BRANDENBURGSCHE TERREINRIT Twee doodelijke ongevallen ZWANENBERG Sedert de vorige week heeft Roemenië weer een nieuwe regeering. De recente kabinets crisis was onvermijdelijk geworden, omdat het ministerie het volmaakt oneens was over de in de naaste toekomst te volgen politiek. Ko ning Carol toont hoe langer hoe meer dictato riale neigingen. De pers is zoo goed als gelijk geschakeld. De democratische bladen verschijnen niet meer en de paar onafhankelijke kranten, die zich aan critiek zouden willen vragen, schrikken voor elk onvertogen woord terug, omdat zij zich geen illusies maken omtrent het lot, dat hun beschoren zou zijn, als zij zich over den gang van zaken ontevreden zouden toonen. Doch alle „lekkages" zijn nu eenmaal niet te voorkomen. En wie het door die lekkages doorsijpelend nieuws zift, kan slechts tot één slotsom ko men: de handhaving van het eerste kabinet van den patriarch Miron Cristea was onmo gelijk, omdat de oud-ministerpresidenten, die er in waren opgenomen, het noch onderling, noch met de andere leden van het kabinet eens waren. De officieele uitslag der voorgeschre ven stemming had tot resultaat, dat de nieu we grondwet door bijkans alle stemmers was aanvaard. Dat was officieel. Maar het feit is er, dat er in het land agitatie bleef bestaan. De IJzeren Garde, die zeventien procent der bij de laatste vrije verkiezingen uitgebrachte stemmen had verkregen, schijnt zich in haar ontbinding slecht te kunnen schikken. Deze partij, die van geweldmethoden niet afkeerig ie, heeft een fel pro-germanisme en een even fel anti-semietisme tot voornaamste kenmer ken. Daarenboven is zij anti-monarchistisch Haar leider, Codreano, streeft er naar Roeme- nië's „Führer" te worden. Nu heeft de ontbin ding der partij haar propaganda-mogelijkheden wel in ernstige mate verminderd, maar de gebeurtenissen buiten de grenzen de An- schlusz en de ernstige oppositie, die de Tsjechi- chische regeering van de zijde der minderheden te wachten staat zijn koren op haar molen geweest. Anderzijds bleken de volgelingen van Manioe, die van de Nationale Boerenpartij een zeer krachtige politieke organisatie heeft we ten te maken, niet van zins het hoofd zonder meer in den schoot te leggen. En ook in libe rale kringen groeide kan het anders? de ontevredenheid met den dag. Onder die omstandigheden achtten de koning en zijn raadgevers het noodzake lijk het zittend kabinet, dat het aan ho mogeniteit ten eenenmale ontbrak, door een ander, waarin dissidente elementen niet meer aan het woord zouden komen, te vervan gen. Onder leiding van Miron Cristea, die, tot veler verwondering, met zijn groote zedelijke autoriteit koning Carol's dictatuur dekken blijft, heeft de operatie plaats ge had, en uit de samenstelling van het kabinet, dat uit den politieken smeltkroes te voorschijn gekomen is, blijkt ten duidelijkste, dat de mo narch van den bijstand van de mannen van het „oude regiem" thans definitief afstand gedaan heeft om de leiding van 's lands aan gelegenheden toe te vertrouwen aan jongere elementen, die geen veeljarige parlementaire loopbaan achter den rug hebben en die voor het meerendeel eerder technici dan staatslie den genoemd kunnen worden. De „ouden" ver dwijnen niet geheel en al van het tooneel. Een aantal oud-minister-presidenten is verzocht zit ting te nemen in een Kroonraad, waarvan ln- tusschen ook de patriarch-minister-presi dent voorzitter is. Die Kroonraad is de eenige schakel tusschen verleden en toekomst, maar een belangrijke rol zal hij vermoedelijk niet te spelen krijgen. De samenstelling van het nieuwe kabinet geeft intusschen duidelijke aanwijzingen om trent den koers, dien koning Carol en zijn raadgevers thans sturen. Karakteriseerend voor de richting der toekomstige buitenlandsche politiek is de benoeming van Petrescoe Commen tot leider van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, een departement, dat eerst in handen van den liberaal Tatarescoe was. Petrescoe Commen was o.m. Roemenië's gezant te Berlijn, waar hij zich, vooral nadat Titoelescoe het land verlaten moest, als een groot bewonderaar van Hitier en zijn staatkunde heeft doen kennen. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen dat de Roe- meensche buitenlandsche politiek op staanden voet haar tot dusver trouw-gehandhaafde tra dities ontrouw worden zal. De nieuw'e regeering heeft zich zelfs gehaast te verklaren dat er in dit opzicht niets veranderen zal. .Roemenië's buitenlandsche politiek" aldus de regeerings- verklaring „gebaseerd op de blijvende belan gen van het land, heeft den vrede en de ver dediging van het rijk binnen zijn definitieve grenzen ten doel. Onder de hooge garantie van den koning steunt zij op de allianties en op de traditioneele vriendschappelijke relaties, die Roemenië met alle staten, zonder uitzondering, en in het bijzonder met zijn buren, wenscht te onderhouden." Deze verklaring is op zich zelf geruststellend genoeg, maar zij is ook voldoende soepel om een belangrijke wijziging in Roeme nië's tot dusver aangenomen houding mogelijk te maken. Men kan er, vooral omdat de komst van Commen vergezeld is gegaan van het ver trek van de meer-Franschgezinde generaals Antoenescoe en Angelescoe, bijna zeker van zijn, dat Boekarest de goede relaties, die het met Berlijn reeds onderhoudt, zoo hartelijk mogelijk zal trachten te maken. Het kan trouwens moei lijk anders doen. Alleen reeds om economische redenen kan Roemenië ten aanzien van Duitschland geen onverschillige houding aan nemen. Een vierde deel van den geheelen Roe- meenschen export gaat naar Duitschland en een kwart van den import van het koninkrijk komt uit dit land. Nu ook Oostenrijk Duitsch is, zullen de handelsbetrekkingen tusschen Roe menië en Duitschland nog een sterke uitbrei ding ondergaan. Maar niet alleen economische overwegin gen tellen. De Anschluss heeft ook in Roemenië ongerustheid veroorzaakt en de groote waarschijnlijkheid van een Duitsche hegemonie in het Donau-bekken geeft aan tot dusver onbestemde toekomstgevaren duidelijker omtrekken. Als Hongarije aansluiting bij Duitschland zoekt en dit laatste land een Hon- gaarsch Zevenburgen boven een Roemeensch verkiest, is de mogelijkheid tot ernstige moei lijkheden gegeven. Het is dan ook wel niet toe vallig dat de Roemeensche regeering in haar verklaring over Roemenië's definitieve grenzen spreekt. Zij geeft daarmee te kennen dat zij Zevenburgen voorgoed, wat er ook gebeuren moge, als Roemeensch land beschouwt. Mocht dit deel van het Roemeensche gebied in gevaar komen, dan zal de regeering te Boekarest toch weer genoodzaakt zijn op de vredesverdragen én op de mogendheden, die aan die verdragen niet tornen willen, een beroep te doen. Per brief heeft de Roemeensche regeering zich tot de Russische gewend, om deze te verzekeren, dat zij vrede wil, Waarvan Litwinof in een retour- briefje beleefd nota heeft genomen. Maar de buitenlandsche aangelegenheden, hoe belangrijk ook, blijven voorshands op het tweede plan. De eerste en voornaamste moei lijkheden dreigen binnen de grenzen, want het is voor niemand een geheim, dat de ontevreden heid, die reeds binnen weinige weken tot wij ziging van een „succesvol" ministerie geleid heeft, groot en toenemend is. De ontbinding der politieke partijen neemt die ontevredenheid na tuurlijk allerminst weg, zij kan haar integen deel slechts aanwakkeren. Verscheidene nieuwe en belangrijke wetten zijn in voorbereiding: een nieuwe kieswet, een pers wet die aan de vrijheid van drukpers een definitief einde belboft te maken een wet, die de administratie van het land hervormt, wijzigingen van de wet betreffende de exploi tatie der bodemschatten, Waaronder de petro leum, een wet, die beoogen zal verbetering in de situatie der boeren te brengen en last not least een wet, die den Roemeenschen Joden een nieuwen „status" geeft. Maar het nieuwe Roemeensche ministerie zal als ieder dicta toriaal bewind met een „zuiveringsactie" be ginnen. Alle den nieuwen regeerders niet wel gezinde elementen zullen de posities, die zij thans in het administratieve raderwerk van den staat bezetten, hebben te verlaten. Het is maar de vraag of deze regeering van nieuwe mannen den strijd tegen de oude geves tigde politieke partijen en tegen jonge krach tige formaties, als de „IJzeren Garde", met een overwinning zal weten te bekronen. Lijdt zij de nederlaag, dan zullen zware schokken het land niet bespaard blijven. De ontvangsten over de maand Februari 1938 hebben bedragen: Reizigers en bagage f 3.687.289.58; brief- en pakketpost f 220.000.00; goederen en levende dieren f 2.663.848.81; diver sen f 94.717.61. Totaal f 6.665.856.00. Totale ontvangsten van 1 Januari af f 14.682.463.86 (v. j. f 15.397.541.72). Gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af 3364 (3409). Ontvangsten per dagkilometer f 73.97 (f 76.54). Zondagmorgen omstreeks half elf zijn te Haarlem tijdens rangeermanoeuvres van een electrischen trein twee rijtuigen uit de rails ge loopen bij een wissel nabij het viaduct van het Statenbolwerk ter hoogte van de werkplaats van Beynes. De beide rijtuigen, die vrijwel geen beschadi gingen hebben bekomen, bleven overeind staan. Ook de rails kregen slechts lichte schade. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hoe gering de schade echter ook mocht zijp het was toch noodig het treinverkeer op de lijn naar Bloemendaal en IJmuiden, die tijdelijk verspërd was, om te leggen, zoodat vertraging in den treinenloop ontstond. Het verkeer werd omgelegd over Amsterdam en Uitgeest. Terstond na het bekend worden van het dé raillement vertrok uit Amsterdam de ongeval- lentrein met personeel en materiaal, teneinde zoo spoedig mogelijk het opruimingswerk ter hand te kunnen nemen en de verkeersbelem- mering op te ruimen. Personeel der Spoorwegen is er 's middags te vijf uur in geslaagd de beide electrische rijtui gen weer in de rails te plaatsen, zoodat de stag natie in het treinverkeer naar IJmuiden en Uit geest van dat oogenblik af was opgeheven. Na de ontsporing zijn de reizigers voor de richting Alkmaar met autobussen naar het sta tion Bloemendaal vervoerd, vanwaar zij per trein verdér konden reizen. Op deze wijze gelukte het om van Bloemen daal af de dienstregeling vrij goed te laten ioo- pen. Gebleken is, dat de beide rijtuigen, die door een locomotief naar de remise werden op geduwd, tengevolge van het te vroeg overhalen van een wissel uit de rails waren geloopen. Na Zaterdagmiddag in het Binnengasthuis te Eindhoven, waar hij ter observatie was opge nomen, voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der stervenden, is Zondagnacht aldaar over leden pater Mansuetis O.Cap., rector van het pas opgerichte rectoraat Koenraad van Parzan te Eindhoven-Strjjp. Pater Mansuetis, in de wereld Stephan Koeken, werd op 27 Juni 1871 te Dinther ge boren. In 1894 trad hij in het klooster der pa ters Capucijnen en werd in 1901 priester gewijd. Pater Mansuetis is rector geweest te IJmuiden, Breda en Den Bosch. Hij werd benoemd tot gardiaan en hoofdbestuurslid van de Neder- landsche provincie der Capucijnen. In Juli van het vorig jaar volgde zijn benoeming bij het rectoraat der Capucijnen, dat op 10 Juli 1937 te Eindhoven werd gevestigd. t.mark»}. ALS U VOOR TENMINSTE Fl. 2.50 KOOPT, ONTVANGT U HET GESCHENK Hedenochtend vroeg, omstreeks half vier, werd de Haagsche brandweer gealarmeerd voor een zwaren brand in de binnenstad. Een nachtwaker, die zijn op dezen tijd ge bruikelijke ronde in de omgeving van het plein deed, kwam tot de ontdekking, dat er in een bekende dancing aan de Lange Houtstraat brand was uitgebroken. Het bleek, dat op de eerste verdieping, achter de nog gesloten rood-pluche gordijnen en de beslagen vensters een hevig vuur woedde. De nachtwaker wekte den naast de dancing wonenden bedrijfsleider, terwijl een agent van politie de brandweer alarmeerde. Nauwelijks was de eerste motorspuit de smalle Doelen straat ingereden, of de door de hitte ontzette vènsterruiten vielen met oorverdoovend gerin kel op de straatsteenen en zelfs gedeeltelijk op den brandweerwagen. Het was een zware brand, die een krachtig optreden noodzakelijk maakte. In een minimum van tijd waren vijf slangen uitgerold en siste het water in de loeiende vuurzee, welke aan oeide kanten van het hoekpand naar buiten brak Het mocht de brandweer, onder leiding van den brandmeester Schilhaus, evenwel gelukken in vrjj korten tijd het vuur op de eerste étage te bedwingen, nochtans zonder dat zij kon voor komen, dat er groote schade werd aangericht. Op deze verdieping is de bar gelegen, die, zooals op den Zondag gebruikelijk, eerst om half twee in den afgeloopen nacht was gesloten. Naar de heer Reijman mededeelde, had de portier nog zijn gewone ronde gemaakt en niets verdachts bespeurd. Het geheele pand is in een groote ravage herschapen. De bar, die boven de danszaal is gelegen, en waar de brand moet zijn ontstaan, was slechts een dampende puinhoop van ver koolde meubels, doorweekte tapijten, ontwrichte deuren en brokstukken, die van het plafbnd omlaag waren gevallen. Een zwarte geblakerde vleugel stond er op doorgezakte pooten. als een tragisch restant van nachtelijke vreugde, mid denin. In de beneden gelegen danszaal was groote waterschade aangericht aan het meubilair, aan parketvloeren, loopers, gordijnen en aan mu ziekinstrumenten. Ondertusschen woedde het vuur nog voort in het plafond tusschen de eerste en de tweede verdieping zoodat men omstreeks kwart over vier, toen zich plotseling veel rook ontwikkelde, vreesde, dat ook de derde verdieping, waarin verscheidene vertrekken en een zolder het zou den moeten ontgelden. Maar ook hier wist de brandweer, door kordaat optreden met bijl en straalpijp, het gevaar te bezweren. Nog enkele uren is men daarna met de na- blussching bezig geweest, totdat met het och tendgloren eerst de ladderwagen en daarna ach tereenvolgens de beide motorspuiten konden in rukken. Uitgezonderd de zolderverdieping is het ge heele groote pand uitgebrand. Het vermoeden bestaat, dat door een achteloos weggeworpen sigaret een tapijt in den bar is gaan smeulen. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Zaterdagavond heeft zich aan de Neder- landsch-Duitsche grens, onder de gemeente Swalmen, een drama afgespeeld, dat aan den 54-jarigen W. L. uit Swalmen, vader van negen kinderen, het leven heeft ge kost. Omstreeks half vijf is L. van huis gegaan, voorgevende, dat hij naar het bosch ging. Hij trof daar aan de grens den 37-jarigen H. aan, eveneens wonende te Swalmen. Beiden wan delden langs de grens. Omstreeks zeven uur zijn zij over den zooge- naamden scheidingsweg huiswaarts gegaan. Tusschen de grenspalen 414 en 415 klonk op Duitsch gebied, op een afstand van ongeveer acht meter, het geroep: „Halt, stehen bleiben!", waarop onmiddellijk een schot uit een jacht geweer knalde. H. bleef staan, doch L. zakte in elkaar. Twee Duitschers bleven met htm ge weer in den aanslag op Duitsch gebied staan. H. sprong over L. heen en werkte zich door een omheining van prikkeldraad in een naburige weide. Hij hoorde toen nog roepen; „Stehen sie auf, Haende hoch!", waarop hij niets meei hoorde. Maar het slachtoffer kon niet meer opstaan, daar L. op de plaats, waar hij neerviel, onmiddellijk dood moet zijn geweest H. zette het toen op een loopen en waar schuwde de vrouw van L. en burgemeester Strens, die zich met een rijks- en gemeente veldwachter en een geestelijke naar de plaats van het gebeurde begaf. Zij zagen, dat op de plaats waar L. gelegen moest hebben, met lan-. taarns gelicht werd. Een paar schoten knalden weer in het donker en men wierp zich op den grond, daar men bang was getroffen te worden Na eenige malen geroepen te hebben: „Neder- landsche politie", kwam een Duitscher in uni form naderbij en liet hen bij het slachtoffer. Volgens de verklaringen van H. moet L. op Nederlandsch gebied zijn doodgeschoten. Een plas bloed bevond zich echter op Duitsch gebied, maar de pet van L. werd acht meter verder op Nederlandsch gebied gevonden. De situatie omtrent de grensscheiding ter plaatse is niet zoo eenvoudig. Rijks- en ge meenteveldwachters hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld. Anderhalf jaar geleden werd L. op Duitsch gebied met een jachtgeweer in beide beenen geschoten. Hij kon zich toen echter over de grens redden. Thans heeft hij echter het leven er Bij ingeschoten. Het stoffelijk overschot is naar Elmpt in Duitschland vervoerd. Zondagmorgen begaf de 33-jarige mej. P. M. zich per rijwiel naar de kerk te Hoevelaken. Bij het oversteken van den onbewaakten over weg aan den Lageweg bij Amersfoort bemerkte zij tengevolge van den storm den naderenden Dieseltrein uit Arnhem niet, die te 8.53 uur te Amersfoort moet arriveeren. De machinist zag het gevaar en gaf signalen. Terugkeeren was niet meer mogelijk. Mej. M, verhoogde haar snelheid, doch het rijwiel werd nog juist aan de achterzijde gegrepen en een 100-tal meters meegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. De hoofdconducteur begaf zich met de verbandtrommel naar de voorzijde van den trein, doch trof daar alleen het totaal verbrij zelde rijwiel aan. Mej. M. was op onverklaar bare wijze van haar rijwiel afgekomen en door den schrik doorgehold naar in de nabijheid wonende familieleden. De trein arriveerde met ongeveer 10 minuten vertraging te Amersfoort. Zondagmorgen omstreeks half vijf botste op den hoek Vleutenscheweg en J. F. Coenstraat te Utrecht een vrachtauto van een Utrecht- schen groothandel in aardappelen met groote snelheid tegen een aan de linkerzijde van den breeden rijweg staanden boom. De botsing was zoo:hevig, dat de vrachtwa gen aan de voorzijde geheel Werd vêrnield, waarbij de motor in de cabine drong. In de cabine zaten drie mannen. Een van hen, een 31-jarige Utrechtenaar, die naast den bestuurder was gezeten, zat met zijn beide bee nen bekneld tusschen den motor en de zitbank Nadat hij uit zijn benarde positie was bevrijd, werd hij per ziekenauto met zware verwondin gen aan beide beenen overgebracht naar het St. Antonius-Ziekenhuis. De bestuurder bleek in staat van dronkenschap te verkeeren. Hij werd op het hoofdbureau van politie in gesloten, waar proces-verbaal werd opgemaakt De derde inzittende kyam behoudens eenige lichte verwondingen met den schrik vrij. Zondagavond te half acht is brand ontstaan in de groote boerderij van den landbouwer J. v. d. Pol in de Zuiderstraat te Egmond aan Zee. Het vuur werd krachtig aangewakkerd door den stormachtigen wind, zoodat de gealarmeerde brandweer machteloos stond tegenover de vlammen. Zij beperkte zich tot het nathouden van de be lendende huizen. De boerderij is geheel afgebrand, terwijl de inboedel mede verloren is gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Het Genootschap van Leeraren van Neder- landsche Gymnasia heeft aan den ministerraad een adres gezonden waarin het bestuur van het genootschap zijn adhaesie aan het adres van de Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Spel ling betuigt, met betrekking tot de geruchten, dat herstel der oude buigingsuitgangen zou drei gen. Het bestuur deelt volkomen de paedagogi- sche, wetenschappelijke, financieele en algemeen maatschappelijke bezwaren van bedoeld adres, welke trouwens reeds in November van het vorig jaar in een eigen adres ter kennis zijn gebracht van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wétenschappen. Het bestuur vreest ten zeerste, dat door den eventueelen terugkeer tot de oude wijze van flexie en pronominale aanduiding de heilzame rust en orde, die nu gedurende vier jaar by het onderwijs hebben geheerscht, ernstig zullen worden geschaad. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van dr. H. J. Lovink, oud-directeur-gene- raal van den Landbouw, zal Woensdag a.s. te half drie geschieden op de Alg. Begraafplaats aan de Schoolstraat te Alphen aan den Rijn. Men deelt ons mede, dat wijlen dr. H. J. Lo vink behalve de hem verleende onderscheidin gen, waarvan reeds melding is gemaakt, ook drager was van de zilveren eeremedaille voor voortvarendheid en vernuft. Deze zeldzame onderscheiding, welke in rang gelijk staat met officier in de huisorde van Oranje, is dr. Lovink verleend op 9 October 1919 in diens hoedanigheid van oud-directeur van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel in Nederlandsch-Indië. Zooals wel vanzelf spreekt, tracht het communistische Volksdagblad, voor heen de „Tribune", politieke munt te slaan uit de gebeurtenissen in Oostenrijk, maar zooals even vanzelf spreekt, is deze politieke munt zichtbaar valsch. Het wil suggereeren, dat het falen van de katholie ke politiek in Oostenrijk tegenover het na- tionaal-socialisme bewijst, dat tegen het Duitsche fascisme alleen Moskou maar een voldoenden waarborg biedt en dat daarom het katholieke volk liever vandaag dan mor gen mee moet doen aan de door Moskou na gestreefde blokvorming van de geheele vak beweging om te voorkomen, dat Nederland een tweede Oostenrijk zou worden. Het com munistisch orgaan schrijft o.a. het volgende: ,,De smadelijke capitulatie van den Oosten- rijkschen kardinaal Innitzer voor het Duit sche fascisme (dat de katholieke kerk te vuur en te zwaar vervolgt) kon niet anders dan diepe indruk maken bij de katholieke volksmassa's in Nederland. Heeft men deze niet jarenlang voorgehouden, dat de Oos- tenrijksche Standenstaat, onder katholieke leiding, de uitweg bood, om aan het natio- naal-socialisme te ontkomen? Oostenrijk bracht echter de ondergang van een politiek, die men in leidende katholieke kringen hier ook als het beste aanprees om Nederland tegen het fascisme te beveiligen." Hoe misleidend deze voorstelling van za ken is, zal voor een ieder duidelijk zijn, die wezenlijk eenige kennis van zaken bezit. Kardinaal Innitzer noch het Oostenryksche episcopaat mogen verantwoordelijk gesteld worden voor het échec van den zgn. Chris- telijken corporatieven standenstaat in Oos tenrijk, ook al hebben zij voor den opzet en de goede bedoelingen daarvan by herhaling hun waardeering uitgesproken. De Kerkelijke Overheid in Oostenrijk is nimmer blind ge weest voor de fouten en gebreken in de prac- tijk, welke door gebrek aan medewerking en steun in den onder steeds zwaarderen druk van buitenaf staanden bondsstaat zelfs niet door eerlijke mannen als Dollfuss en Schuschnigg konden worden voorkomen. Door.het vredesverdrag werd Oostenrijk zóó danig verminkt, dat aan zyn zelfstandigheid de natuuriyke bestaanmogelijkheden werden ontnomen en deze dus slechts met kunst- en vliegwerk gehandhaafd kon worden. Oosten- ryk was een kruik, die zoo lang te water is gegaan, tot zy barstte. De „Anschlusz" had voorkomen kunnen worden, indien het vre desverdrag van St. Germain tijdig ware herzien, indien de mogendheden Oostenrijk' voldoenden vasten grond onder de voeten zouden hebben gegeven om zelfstandig en onafhankeiyk te kunnen bestaan, indien zy toegestemd zouden hebben in een restau ratie van de monarchie met voldoend wyde grenzen om ook economisch te kunnen ademen. Dit alles hebben zij echter even min als den „Anschlusz" gewild en zy oogsten thans, wat zy in hun politieke by- ziendheid verkeerdelyk gezaaid hebben. Zy en zy alleen dragen er de verantwoordelyk- heid voor, dat Dollfuss en Schuschnigg tot autoritaire machtsmiddelen met al den on- gewensehten aankleve daarvan hun toe vlucht moesten nemen om het onafhankeiyk bestaan van hun land zoo lang mogelijk te rekken. De bouwmeesters van den Christe- lijken corporatieven standenstaat hebben niet gefaald, omdat hun project niet deugde, maar omdat hun te weinig bruikbaar mate riaal ten dienste stond en de bouw van buitenaf voortdurend werd bedreigd en ver stoord. Zij hebben hun moeizamen en on dankbaren arbeid moeten opgeven, omdat zy hebben moeten zwichten voor een niet meer te stuiten overmacht, waaraan zij hulpeloos werden uitgeleverd. Onder zulke omstandigheden, ontstaan buiten en tegen den wil van hen, die 'n christelijke politiek wilden voeren, mag men de schuld van het falen der Chris- telyke politiek niet uitsluitend wijten aan die politiek zelve. Hebben de Austra-marxisten tydens het bloedig carnaval in Weenen indertyd niet vergeefs hetzelfde geprobeerd, wat thans aan de nazi's gelukt is? Met welk recht durft het Volksdagblad dan nu aan het régime Schuschnigg gebrek aan kracht te verwy- ten? Beter en sterker afweer tegen'het na- tionaal-socialistische gevaar dan een prin- cipiëele, maar dan ook practisch consequent doorgevoerde katholieke politiek is er niet. terwyl het nationaal-socialisme altyd nog een minder kwaad moet geacht worden dan het godlooze bolsjewisme. Moskou weet soms verleidelijk klinkende lokliedjes te fluiten, maar wie naar zyn pijpen danst, danst zyn verderf tegemoet. De tragische geschiedenis van de duurzame terreur in Sovjet-Rusland, waar Stalin stelselmatig zelfs zyn trouwste aanhangers laat executeeren om zich als ab soluut en gewetenloos despoot te kunnen handhaven, bewijst dat op een schrikbarend overtuigende wyze. Onder zeer slechte weersomstandigheden, het regende en hagelde, terwijl een storm over de wegen raasde, is Zondag de Brandenburgsche terreinrit voor automobielen en motorrijwielen gehouden. Gedurende 90 K.M. ging het over ge wone wegen, doch daarna moest men dwars door het landschap. Zoo slecht waren de ver schillende omstandigheden, dat de eerst bin nenkomende nog anderhalf uur later aankwam als bepaald was. Tydens den rit deden zich nog twee ongeval len met doodelyken afloop voor. Op een der wegen kwam een motor met zijspan door den hagel te slippen en kwam in botsing met epn juist stilhoudenden auto. De zijspanrijder Schu mann werd hierby gedood. Ten gevolge van bandenpech sloeg ook nog een auto midden op een veld over den kop, waarby de bestuurder, Hochmut, om het leven kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6