DOUWE EGBERTS We hiisteren naar Grootsch kerkelijk feest in den Belgischen Congo Auto tegen boom gebotst ■y/Pf Bloem en meel duurder FINANCIEN BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. F. BLESSING nat ROOKEN Dagfilm MAANDAG 4 APRIL 1938 Vele kerkelijke waardigheidsbe- kleeders uit Afrika en ver tegenwoordigers van het staatsbestuur aanwezig Negers schenken hun herder een staf Storm over ons land Boomen ontworteld Jongen door een auto gegrepen Een boom in de huiskamer Zweefvliegtuig daalt in zee Langs de kust Gevaarlijke brand te Haarlem Dertienjarige jongen springt van een balcon en blijft ongedeerd Pauselijke onderscheiding Academische examens Examen apothekers-assistent EEN FRISSCHE ADEM! Twee van de zes inzittende jongens op slag gedood Vier gewonden, van wie een zorgwekkend G. G. VAN AUSTRALIË IN INDIË De aankomst op Java Marechaussee uit Oss overgeplaatst Geruchtmakende arrestaties zonder grond geschied? ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK Hei jonge meisje zegf: en dat IS ook zoo! e- In verband met de verhooging der heffing op graan Dinsdag 5 April „Rozenburg" had oponthoud Defect aan stuurinrichting deed het schip weer terugkeeren JONGEN VERDRONKEN BOEKENWEEK RAAD VAN STATE BESTAAT 350 JAAR Feestmaal ten hove VERGIFTIGINGSGE VAL De luchtpost bracht ons de blyde verslagen van de treffende plechtigheid op den feestdag van St. Jozef te Bondo In Belgisch Congo. Dien dag immers werd de eerste Apostolische Vicaris van Bondo tot Bisschop gewijd. Een feestdag voor Bondo en heel het Vicariaat, een feestdag bijzonder ook voor de missiona rissen, omdat in deze verheffing de schoone bekroning is gelegen van den moeizamen ar beid der pioniers jaren. Zeventien jaren ge leden moest het werk nog geheel begonnen worden en thans is er reeds een bloeiende christenheid van bijna 16.000 zielen en 10.000 doopleerlingen. Vele hooge gasten mocht Bondo in deze dagen ontvangen. Naast Z. H. Exc. Mgr. Dellepiane, den apostolischen delegaat van Congo, den conse crator, waren nog aanwezig Mgr. van Uytven, de apost. vicaris van Buta, Mgr. Tanghe, apost. Vicaris van Ubangi, Mgr. Lagae, apost. vicaris Van Niangara, Mgr. Mathyssen, apost. vicaris Van Lac Albert, Mgr. de Boeck, apost. vicaris Van Lisala en Mgr. Jacobs, apost. prefect van Lolo. Mgr. Verfaille, de apost. vicaris van Stan leyville, was op het laatste oogenblik tot zijn spijt verhinderd. Ook de vertegenwoordigers van het Staatsbe stuur waren in groot getal aanwezig. Mr. Carlier Vertegenwoordigde den Commissaris der Pro vincie, die zelf niet aanwezig kon zijn. Aanwezig Waren verder de heeren Taquet en De Hertog, substituten van den procureur des Konings te Buta, en kapitein Staes van het leger. Verder bijna alle blanken van den Uelé onder leiding van den president van het feestcomité baron de Crombrugghe de Looringhe. Al dagen te voren was er een groote druk te in Bondo om het feest waardig en plech tig te doen verloopen. Overal werden eere- bogen opgericht, terwijl op de fundamenten van de in aanbouw zijnde kerk een op hooge palen rustend dak van stroo werd gelegd, dat prachtig versierd een feestelijken aan blik bood. De negers, die van heel de Uelé waren geko men om dit unieke schouwspel te zien, waren opgetogen. Ieder viel het op, hoe ze onder den indruk waren, hoe rustig en stil zich het anders zoo drukke negervolkje hield. Een prachtige stoet was het van bisschoppen, priesters en kloosterlingen. Want alle Kruishee- ren uit heel het Vicariaat waren aanwezig. Mgr. van Uytven en Mgr. Tanghe waren zoo welwil lend geweest om een aantal van hun priesters af te staan, die tijdelijk de missieposten der Kruisheeren waarnemen. Bovendien waren ook nog verschillende missionarissen aanwezig van buiten het Vicariaat. Nadat Mgr. Dellepiane en zijn assistent-bis schoppen, alsmede de wijdeling zich met de ker kelijke gewaden hadden bekleed, werd de pause lijke lastbrief voorgelezen, waarbij Mgr. Blessing tot eersten apostolischen Vicaris werd benoemd. De liturgische wijdingsplechtigheden zelf wer den met den grootst mogelijken luister verricht. Ontroerende oogenblikken ook voor de zwarten, op wie deze wijding een diepen indruk heeft gemaakt. Een ontroerend oogenblik was het, toen Mgr. Blessing zegenend rondging, geleid door de as sistent-bisschoppen om zijn eersten bisschoppe- lijken zegen te geven aan priesters en klooter- lingen, aan zijn volk, aan grijsaards en kinde ren, aan allen. 's Middags was het feestdiner. De Zusters hadden alles gereed gemaakt. Meer dan hon derd gasten zaten aan. Veel werd er gesproken. Pater Kijzers, die in 1920 met Monseigneur naar den Congo kwam, sprak namens de Orde en na mens de Kruisheeren-missionarissen een een voudig, diep ontroerend woord, 't Is ook een groote vreugde vor de Orde, aldus spr., die haar eersten missiebisschop in Monseigneur Blessing mag begroeten, 't Is ook zoo'n innige voldoening voor ons missionarissen, dat onze Magister Generaal, Hoogwaardigst heer van Dinter, de Congo-missie de schoonste parel noemde aan de kroon van de Orde van het H. Kruis. Hartelijk was het woord van den apostolischen delegaat, die in de verheffing van de missie en haar bisschop zoo'n belangrijk aandeel had. 20 Maart had het Congo-volk de gelegenheid zijn vreugde uit te zeggen en uit te jubelen, 't Was een heerlijke dag. Onvergetelijk, te snel voorbij gegaan. Prachtige geschenken werden aangeboden. Zoo kreeg Monseigneur Blessing van het negervolk zijn bisschopsstaf, de arme negerjongens boden hem een bedrag aan van duizend frank. De schoone dagen zyn weer voorbij. De bis schoppen zijn weer heen gegaan, de eerebogen worden afgebroken, maar in alle harten leeft voort de groote vreugde, de groote dankbaarheid jegens den Gever van alle goeds, die den Kruis heeren-missionarissen in Belgisch Congo een eigen bisschop schonk. God geve aan Mgr. Bles sing een rijk gezegend bisschoppelijk bestuur. De hevige storm welke Zondag boven Neder land woedde heeft ook te Nijmegen zijn invloed doen gelden. Zoo zijn bij de Belvedere in de St. Annastraat aldaar eenige zware boomen ontworteld. Er heb ben zich hierbij gelukkig geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Op den Scheveningschen Boulevard is Zon dagmiddag te half vijf een ongeluk geschied, dat aan den hevigen noord-westerstorm moet fvorden toegeschreven. Ter hoogte van de Naald liep de achtjarige P. v. d. T., wonende te Scheveningen, plotseling den rijweg op, om het door den wind hoog opgezweepte water, dat over het trottoir sloeg, te ontwijken. Ongelukki gerwijze naderde op hetzelfde moment een auto, waardoor de jongen werd gegrepen. Met een gebroken been en schaafwonden op vele plaatsen moest hij door den G. G. D. naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag worden Vervoerd. Zondagmiddag, toen 'n familie aan den Noor derbinnensingel te Groningen in de woonkamer Zat, werd zij hevig opgeschrikt door gekraak en glasgerinkel. Een zware iep was op het dak te recht gekomen en had in zijn val de daklijst Verpletterd. De bewoners kwamen met den schrik vrij. De Zware boom lag dwars over den rijweg en vormde een ernstig verkeersobstakel. Zondagmiddag omstreeks halfvier was de zweefvlieger Van der Meer te Ypenburg opge stegen om te trachten een nieuw duurrecord te behalen. Boven het Noordzeestrand begon de zweef vlucht. De velen, die naar Scheveningen waren getogen om te zien, hoe woedende golven de kust bestookten, merkten eensklaps dat Van der Meer in nood verkeerde. Door den storm was een landing een vrij hachelijke onderneming ge- Worden. Op een gegeven moment zagen de hon derden toeschouwers eensklaps het zweefvlieg tuig dalen en in zee terecht komen. Vele helpers slaagden er evenwel spoedig in den vlieger en zijn toestel op het droge te brengen. Zondagnamiddag heeft te Zandvoort een ge weldige storm gewoed, zoodat tegen vijf uur, het uur van den vloed, geen strand meer te be kennen was en de zee aan den voet der duinen stond. Hoog zwiepten de golven en stuwden een groote massa zeeschuim met zich mee over het strand, waar des morgens nog ruiters hun mor genrit maakten. De damwand van het Zuider- bad had het zwaar te verantwoorden en begrij pelijk waren daar veel nieuwsgierigen, hoewel 't geen pretje was langs den boulevard te loo- pen, waarbij het fijne zand in oogen en hals drong. Tegen vijven werd de storm zoo hevig, dat het zelfs aan de bestuurders van auto's moei lijk viel de bocht om hotedl Driehuizen te ma ken. De aldaar posteerende agenten stonden met hun rug naar de zee boven aan den Strand weg onder een hoek van 60 graden. Een tweetal booten moest inderhaast hoogerop worden ge bracht, doch meer schade ondervonden de tent houders, die aangelokt door het mooie weer der laatste dagen hun tent hadden opgezet. Ook waren hier en daar reeds badstoelen geplaatst, Welke eveneens in recordtijd geborgen moesten Worden. Bij verschillende huizen dicht aan zee sloegen de ramen open en werd op deze wijze schade aangericht. Ondanks den scherpen snij denden Westenwind, bleef de belangstelling voor dit ongewone natuurtafereel niet vermin deren en trok men pas tegen het vallen van de duisternis huiswaarts. Het strand, dat de laatste weken als het ware geheel ondergraven was door geldzoekers, werd nu weer gelijk gemaakt en dit is weer een voor deel, want Zondagmorgen stapte een paard van een der ruiters in zoo'n gegraven gedeelte en zakte tot de borst in het zand. Met veel moeite heeft men het dier weer op het harde zand kunnen brengen. Zondagmiddag heeft te Haarlem 'een korte, doch felle brand gewoed in een woning aan de Molukkenstraat, bewoond door het gezin van den heer B. A. O., be staande uit man, vrouw en zeven kinderen. De brand was ontstaan op de boven-voor kamer, doordat het twaalfjarig zoontje een petroleumkachel had omgegooid. De branden de petroleum verspreidde zich over den vloer, waardoor ook de meubelen vlam vatten. Op het hulpgeroep van den jongen snelde de heer O. naar boven en trachtte met eenige dekens het vuur te dooven, hetgeen echter niet lukte. Het zoontje, dat door de vlammen was inge sloten en de kamerdeur niet meer kon berei ken, wierp de balcondeuren open, waardoor de stormwind vrij spel kreeg. In een ommezien stond dan ook de geheele kamer in lichter laaie. De jongen wilde zich in zijn angst van het balcon op straat laten vallen, hetgeen opgemerkt werd door een over buurman, die juist bijtijds kwam toesnellenen den jongen wist op te vangen. De moeder, die in de meening verkeerde, dat er nog een van haar kinderen boven was, had zich inmiddels naar boven begeven, waardoor zij brandwonden aan hoofd, armen en handen opliep. Zij werd by omwonenden verbonden. De brandweer was intusschen ter plaatse ge komen en wist weldra met twee stralen op de waterleiding het vuur te blusschen. De boven verdieping was toen echter vrijwel geheel uit gebrand. Verzekering dekt de schade. De heer L. van Loon, inspecteur van het on derwas te Amersfoort, is om zün groote verdien sten voor de katholieke belangen op sociaal en charitatief gebied door Z. H. den Paus begif tigd met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld: „Geo logy of the region of Southwestern carmel (Palestine)", de heer Jaap Vroman, geb. te Gouda. LEIDEN. Geslaagd voor het examen van apo thekers-assistent mej. G. Clausing, Oud-Beyer- land. 25 cl Verzachten de keel. Hebben een frissche smaak en geven In den afgeloopen nacht omstreeks één uur is een personenauto, waarin zes jon gens zaten, te Pesse, gemeente Ruinen, ver ongelukt, waardoor twee van hen werden gedood. De overigen liepen ernstige ver wondingen op. De jongelui waren Zondag met een huurauto van Hoogeveen naar Assen gereden. Vannacht keerden zy huiswaarts. Door nog niet bekende oorzaak is de wagen met groote vaart tegen een boom gereden. De gevolgen waren verschrik kelijk: twee der inzittenden, de 21-jarige Arie Hagen en de 25-jarige Marinus Prins, werden op slag gedood. Van de vier overigen werd W. Nieuwenhof zeer ernstig gewond; zijn toestand is zorgwekkend. H. Loopers, J. Klaver en H. Prins kregen eveneens ernstige verwondingen. De slachtoffers waren allen uit Hoogeveen af- 'komstig. Dokter Van der Wal uit Hoogeveen verleende de eerste geneeskundige hulp. De gewonden werden naar het ziekenhuis Bethesda vervoerd, het stoffelijk overschot van Hagen en Prins is naar Pesse overgebracht. De auto werd geheel vernield en is naar Hoogeveen gesleept. De marechaussee stelt een onderzoek in. SOERABAJA, 4 April (Aneta) Na dat de gouverneur-generaal van Australië en zijn echtgenoote te Boeleleng waren aange komen, waar beiden officieel werden ontvangen, zijn zij des namiddags van Singaradja via Kintamani naar den passar gereden. Tijdens dez enrit werd hun een ontvangst volgens Ba- lineesch gebruik bereid. Zondagmorgen heeft het gezelschap een uitstapje naar Gianjar en Tampaksiring gemaakt. De anakagoeng gianjar. het inheemsche Balische hoofd, bood den gou verneur-generaal een prachtige gong aan en lady Gowrie een armband. Gistermiddag klokslag vier uur arriveerde, geëscorteerd door vijf marine-vliegtuigen, na een rondvlucht boven Soerabaja, het K.N.I.L.M.- vliegtuig uit Bali, waarin lord en lady Gowrie waren gezeten. Na de begroeting werd naar het gouvemeurs- huis gereden, waar de standaard van den gou verneur-generaal van Australië werd geheschen. Lord en lady Gowrie werden voorgesteld aan de autoriteiten, die zich in het gouverneurshuis hadden verzameld. Hedenochtend zijn Lord en Lady Gowrie per trein naar Solo vertrokken. SOERAKARTA, 4 April. (Aneta). Nadat de gouverneur-generaal van Australië, Lord Gowrie en Lady Gowrie aan het station verwelkomd waren door den gouverneur van Soerakarta vond aan den kraton een officieele ontvangst plaats waarbü Z. V. HL de Soesoehoenan den hoogen gast een wandelstok met gouden knop aanbood. Daarna vertrok het gezelschap in auto's naar Djocjakarta, waar ten huize van den gouverneur van Djocjakarta de rysttafel werd gebruikt. Men schryft ons uit Oss: Bij de Marechaussee te Oss is Zaterdag het bericht binnengekomen, dat de geheele brigade uit Oss zal worden overgeplaatst. De reden moet gezocht worden in de verschillende geruchtma kende arrestaties, die later bleken zonder grond geschied te zyn. Reeds lang heeft het Brabantsche stadje Oss de twijfelachtige eer, een bijzondere reputatie te genieten. Veel is in Oss gebeurd, dat dit begrij pelijk maakt. Het kwaad nam angstwekkende afmetingen aan, totdat de politie gelegenheid kreeg in te grijpen en de bekende Ossche zwyg- zaamheid te verbreken. Ieder, die van den werkelijken toestand op de hoogte was, weet dat ook de gemeente-politie een zeer groot aandeel in de Ossche schoonmaak heeft gehad. En weer is het Oss, dat ook nu ieders belang stelling heeft en de meest fantastische geruch ten, meer of minder duidelijk in de pers gesig naleerd, doen de ronde. Maar naast de sensatiepers ïykt ons het op treden der Marechaussee in de laatste affaires te Oss, wy maken een uitzondering voor het Organon-geval, een der medeoorzaken van deze niets en niemand ontziende verdachtmakingen. Reeds lang voor het eigenlijke onderzoek begon nen of de arrestatie een feit geworden was, hoorde men soms de wildste geruchten, zoodat reeds een bepaalde stemming en sfeer geschapen was, omtrent de voor het onderzoek of de arres tatie in aanmerking komende personen. Het geheele onderzoek lekte op de een of andere manier uit en zelfs zijn dag en uur van de ar restatie bij het publiek van te voren bekend ge weest. Later bleek echter, dat de arrestatie on gegrond gebeurde. De commissie-Gerbrandy, bedoeld in de al- gemeene verkoopvoorwaarden voor tarwebloem en tarwemeel en roggebloem en rogge meel, van de fabrikanten van deze pro ducten, is bijeengekomen naar aanleiding van de afkondiging van regeeringswege van de verhooging met 50 cent per 100 kg., met in gang van 3 April j.l., van de monopolie-prijs verschillen o.m. op tarwe en rogge en de daar voor in aanmerking komende invoerprijsver- schillen en restitutiebedragen. Op grond van de verhooging dezer mo nopolie-prijsverschillen en restitutiebedra gen heeft de commissie beslist, dat de prij zen van alle tarwebloem en tarwemeel en roggebloem en roggemeel, welke na 3 April '38 nog te leveren zijn op grond van voor verkoopcontracten, afgesloten voor dezen datum, verhoogd worden: a. voor zoover betreft tarwebloem 'A in clusief Zeeuwsche bloem A met 27 cent per 100 kg. b. voor zoover betreft tarwebloem B in- t clusief Zeeuwsche bloem B met 50 cent per 100 kg. c. voor zoover betreft tarwemeel A met 32% cent per 100 kg. d. voor zoover betreft tarwemeel D met 50 cent per 100 kg. e. voor zoover betreft roggebloem met 50 cent per 100 kg. en f. voor zoover betreft roggemeel met 50 cent per 100 kg. Van de Nederlandsche meelindustrie verne men wij, dat de prys van tarwe- en rogge- afvallen, welke na 3 April 1938 in het binnen land nog te leveren zyn, op grond van con tracten afgesloten voor dezen datum, tenge volge van de verhooging met 50 cent per 100 kg. van het monopolie-pry sverschil op tarwe- afvallen, eveneens verhoogd zal worden met 50 cent per 100 kg. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending 8.000.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest (1.001.2q Gramofoon muziek). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KEO-Melodisten en solist. (5.456.05 Fellcitatiebezoek) 6.40 Esperantoles. 7.00 Berichten. 7.15 KRO-Orkest. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 KRO-Symphonie-Orkest, Klein Gem. Koor en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bela Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzenclng 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ilona Palmay's ensemble. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Ilona Palmay's ensemble en gramo foonmuziek. 12.45 Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.45 Kniples. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4,30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Ensemble Rentmeester. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang met pianobegeleiding. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Vervolg bonte Dinsdagavonc'trein. 10.30 Schaakles. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 „The Jumping Jacks". DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.05 Gramofoonmuziek. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.50 BBC-Northern Ireland-Orkest. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 A. Salisbury en zijn orkest. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.50 Arthur Dulay-kwintet en solisten. 5.20 Cellovoordracht. 5.40 Orgelspel. 6.20 Berichten. 6.45 Gilbert Stacey's Sextet. 7.20 Cello en piano. 8.20 Radiobewerking van de operette „Der Vetter aus Dingsda". 9.20 Berichten. 10.00 Londensch Film-Symphonie-Orkest, de BBC-Zangers en soliste. 10.40 Alfredo Campoli's Salonorkest. 11.20 Grosvenor House-Dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.05 en 9.10 Gramofoonmuziek. 11.40 Cantrelle-Orkest. (Om 12.50 Zang). 2.05 Pianovoordracht. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 PianovoorcTacht. 4.20 Locatelli-Orkest. 7.35 Parysch Strijktrio en soliste. KEULEN, 456 M. 11.00 Omroepkleinorkest. 1.30 Gevarieerd concert. 4.30 Militair orkest. 5.20 Gevarieerd concert. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.5011.20 Gevarieerd concert en dans muziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroeporkest. 112.501.20 Gramofoonmuziek. 4j20 Omroepsalonorkest en gramofoonmu ziek. 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroepdansorkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Orgelconcert. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.35 Declamatie met muzikale begelei ding. 7.20 Omroepsymphonie-Orkest en solist. 8.35 Omroepsymphonie-Orkest en soliste. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Oswald Heyden's Orkest en solisten. 7.30 Omroeporkest en solisten. 9)20 Berichten. 9.40 Barnabas von Geczy en zyn orkest. (10.05—10.20 Berichten). 11.202.20 Nachtconcert. tja t&t&cb&cjs cjs eb eb cfc&cp&cl3cbci3cI:>c!:><&cj3 Zondagmorgen is het Nederlandsche s.s. „Ro zenburg", dat van Velsen op weg was naar Bilbao en dat in de Vulkaanhaven te Vlaar- dingen had gebunkerd, tengevolge van het bre ken van het roer, buiten den Nieuwen Water weg voor anker gegaan. Er stond een onstuimige zee en stormachtige Noord-Westenwind, zoodat de positie van het schip het noodig maakte, dat onmiddellijke sleepboothulp werd ingeroepen. De „Blankenburg" van Smit Co.'s inter nationale sleepdienst is terstond na ontvangst van de seinen uitgevaren en bevond zich spoedig bü de Rozenburg. De „Rozenburg" van de Halcyon-Lyn te Rot terdam is in 1918 op de N.V. werf Rijkee en Co. te Rotterdam gebouwd en meet 2068 bruto en 1259 netto register ton. Het schip, dat de wilde vaart beoefent, en meestal ladingen erts vervoert, was in ballast uitgevaren. Later bleek dat de Rozenburg niet voor anker gegaan was, omdat het roer gebroken was, maar in verband met een plotseling ontstaan defect aan de stuurinrichting. Het zware weer, dat op dat oogenblik heerschte, was oorzaak, dat het schip zyn stuurboordanker met den ketting verspeelde. Op eigen kracht is de Rozenburg er toen in geslaagd zonder assistentie den Nieu wen Waterweg binnen te loopen en op te stoomen naar de Vulkaanhaven in Vlaardingen, waar de noodige herstelwerkzaamheden aan de stuurinrichting verricht zullen worden. Toen de familie Van E., wonende onder de gemeente Nijkerk, zich Zondag aan tafel wilde begeven, bleek de achttienjarige zoon niet aan wezig te zijn. Ongerust geworden ging men op onderzoek uit en vond in een in de nabyheid zijnde kolk een paar klompen drijven. Spoedig had mei: nu ook de jongen opgehaald. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. Omtrent de oor zaak van het ongeval tast men in het duister. De Amsterdamsche Ballast Mij. boekte in 1937 'n saldo winst van f 253.286 en keert een dividend uit van 6 pet. Het vorig jaar werd een verlies geleden van f 223.0Ó7 en werd het dividend gepasseerd. De Central Union Trust Co., trustee van de 7 pet. 10-jarige dollar-obligaties Siemens- Schuckert 1925—1935, heeft aangekondigd, dat de coupons dezer leening voor het volle bedrag in dollars zullen worden betaald. Bovendien heeft een uitloting plaats gehad en zullen de uitgelote stukken eveneens voor het volle bedrag ijf dollars overeenkomstig de leeningsvoorwaarden betaald worden. Te Londen werd 98.000 aan goud ver handeld tot den iets hoogeren prijs van 140/1. De rubberprijs te Londen steeg met 3/16 d. tot 5 21/32. Naar men te Berlijn meent te weten, is een nieuwe Duitsche leening te verwachten na de leening van M. 1 milliard in Januari l.l. De nieuwe leening zou M. 750 mülioen bedragen. De Continental Oil boekte in 1937 een netto bedrijfswinst van S 11.65 millioen te gen 6.45 mill, in 1936. Krachtens de regeling tot steun aan de Amerikaansche katoenverbouwers, waren op 31 Maart 5.225.000 balen katoen beleend. De Nivas verkocht 101 ton superieure en 101 ton bruine suiker voor consumptie. De General Motors boekte in 1937 aan verkoopen 1.606.789.000 tegen 1.439.289.000 in 1936. De netto-winst bedroeg 196.4 mill. of 4.38 per aandeel, tegen S 238.4 mill, of 8 5.35 per aandeel het vorig jaar. Volgens het jaarverslag van de Atchison Topeka zijn de uitgaven voor loonen, be lastingen en andere onkosten sedert 1933 met 25 mülioen gestegen. De National Cash Register boekte in Maart 28 pet. minder aan verkoopen dan in Maart 1937. De Staalproductie in het Pittsburgh- district wordt thans op 29 pet. der capaci teit geraamd, tegen 35l/2 pet. aan het einde der vorige week. De productie in het Chi cago-district op 30.7 pet. tegen 33.6 pet. De theevoorraden te Londen bedroegen aan het einde van Maart 167 mill. lb. tegen 197 mill. lb. aan het einde van Februari en 161 mill. lb. einde Maart 1937. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.96148.97Va (V- sl. 8.963A), de Dollar op I.8OV21-803/a (1.80*/%), de Frank op 5.54—5.58 (5.55V2), de Belga op 30.40—30.45 (30.43V2) en de Zwitsersche Frank op 41.4041.45 (41.43). Vraagt nu Uw boekhandelaar HELENE HALUSCHKA ADAM EN EVA ONDER VIER OOGEN Allergeestigste beschouwingen over man en vrouw in het huwelijk met een overvloed van illustraties. DERDE DRUK 22 teekeningen, ing. f 1.90, geb. f 2.40. DE TOORTS N.V. - HEEMSTEDE Men deelt ons mede, dat H. M. de Koningin voornemens is op Donderdag 7 April ter gele genheid van de 350-jarige herdenking van den datum waarop de Raad van State zyn nationale taak in het Nederlandsche staatsbestel heeft aanvaard, een feestmaal te zijner eere te geven. MADIOEN, 4 April (Aneta) Op last van de justitie is hier het stoffelijk overschot op gegraven van den ongeveer een half jaar ge leden hier ter plaatse overleden heer Verbeek. Een en ander geschiedde in verband met by de justitie ingekomen aamwyzingen, dat de over ledene het slachtoffer zou zyn geweest van ver giftiging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7