De moreele revanche van het Belgische elftal j^apl De punten eerlijk gedeeld Onbevredigend gelijk spel van de Nederlandsche ploeg Een wedstrijdwaarin de Roode Duivels veruit het beste van het spel hadden en de overwinning eerder verdienden dan hun Noorderburen BRAINE EN WEBER DE BESTEN NEDERLAND MOCHT TEVREDEN ZIJN NEDERLAND EERSTE IN \HET V00RT0URN00II IN DE KLEEDKAMERS MAANDAG 4 APRIL 1938 Van Spaandonk scoorde het Nederlandsche, Isenborghs het Belgische doelpunt Het Oranjeteam is er niet in geslaagd zijn groote 7—2-over- winning, in Rotterdam op de Belgen behaald, door een nieuwe victorie over onze aloude tegenstanders te bevestigen. Wel werd het een gelijk spel, doch moreel was 't toch een overwin ning voor de gastheeren, die niet alleen in velerlei opzicht sterker waren dan de Oranjetruien, doch bovendien zeer weinig geluk hadden en zich meerdere malen een verdiende zege zagen ontgaan. De Nederlandsche spelers, die in Februari te Rotterdam zulk een prachtigen wedstrijd speelden, als bijv. Smit, vielen nu nauwelijks op, terwijl anderen een zeer ongelukkigen dag hadden. De Belgen daarentegen kwamen er na verloop van tijd uit stekend in en aangevoerd door den grootmeester Braine, die weer met hoofd en schouders boven alle spelers uitstak, bestookten zij onophoudelijk het Nederlandsche doel, waar hun felle en gevaarlijke aanvallen herhaaldelijk verwarring stichtten. Het was dan ook volkomen verdiend, toen Isen borghs, profiteerend van een fout in onze achterhoede, den gelijkmaker scoorde in de twintigste minuut van de tweede helft, nadat Van Spaandonk zijn ploeg vóór de rust de leiding had gegeven. Bij de Nederlanders ontbrak de „fighting spirit" Veel geweren, geen organisatie De elftallen De wedstrijd Nederland leidt De tweede helft De stand gelijk Het eenige moment dat de 20.000 man sterke Nederlandsche kolonie reden tot juichen had. Badjou gepasseerd door een laag schot van v. Spaandonk, dat ons land in de 38ste minuut de leiding gaf Slecht weer en een vooral door Oranje matig gespeelde wedstrijd Het Nederlandsche elftal, dat het in het brengen dan een Antwerp-stadion niet verder wist te gelijk spel Geen uitblinkers De spelers Dank zij een beter doel- gemiddelde dan de Belgen De Belgen gemist, want ook Vente was maar weinig ge- Weber.' De Belgen meerf^n een zege te hebben verdiend, de Neder landers zijn tevreden België verdiende meer. De scheidsrechter vergelijkt IRT DE SPORTWERELD De belangstelling voor den zestigsten wedstrijd tusschen ons nationale elftal en de Roode Duivels was weer bijzonder groot. Het Deurne-stadion te Antwerpen was dan ook geheel uitverkocht en zeker 18 a 20.000 Nederlanders bevonden zich onder de be langstellenden, die reeds lang voor den aanvang van den wedstrijd zich rond het veld hadden geschaard, waar onze junioren bij wijze van hors d'oeuvre voor een aardig partijtje voetbal en een stevige over winning op België's „hoop der toekomst" zorgden. Bij deze groote belangstelling en drukte rond het veraf gelegen en moeilijk te bereiKen Antwerp-Stadion viel des te meer op de onvol doende zorg voor een vlot verloop van zaken rondom den wedstrijd, ondanks de aanwezig heid van vele gendarmen met sabels en ge weren! Zoo kon het gebeuren, dat kort na het begin van den wedstrijd de afrastering omver werd geloopen en het publiek zich binnen de hekken een plaatsje zocht. Bepaald slecht was het vervoer van de vele belangstellenden na den wedstrijd, maar dit was toch heusch het eenige punt waarin de Belgen bij hun Noorder buren in de leer konden gaan. Voetballen deden ze in ieder geval beter. Overigens heerschte er rond het veld weer BELGIE: BADJOU (Daring) PAVERICK PETIT (Antvterp P.C.) (Standard Luik) VAN ALPHEN STIJNEN DE WINTER (Beerschot) (Olympique Charleroi) (Beerschot) VAN DER WOÜWER VOORHOOF (Beerschot) (Liersche Sportkring) ISENBORGHS BRAINE BUYLE (Beerschot) (Beerschot) (Daring) MIJNDERS SMIT VENTE VAN SPAANDONK (D.F.C.) (Haarlem) (Feijenoord) (Neptunus) WELS (Unitas) VAN HEEL ANDERIESEN B. PAAUWE (Feijenoord) (Ajax) (Feijenoord) CALDENHOVE WEBER (D.W.S.) (A.G.O.V.V.) VAN MALE. (Feijenoord) NEDERLAND. de sfeer van spanning, waardoor elke Nederland- België-wedstrijd gekenmerkt wordt. Gelukkig was er de voorwedstrijd tusschen de Nederland sche en Belgische juniores, waarin die spanning zich kon ontladen. Na afloop van dezen wedstrijd, tegen drie uur, toen de Belgische premier Janson in de eere- loge had plaats genomen, betrad het Neder landsche elftal onder aanvoering van v. Heel het veld, verwelkomd door een uit duizenden, kelen meegezongen, doch ondanks de aanwezig heid van twee muziekcorpsen niet instrumen taal begeleide, Wilhelmus. Daarna kwamen de Eieigen binnen de lijnen onder de tonen van de enthousiast verklankte „Brabangonne". Puck van Heel won de toss en verkoos de eerste helft met den zeer sterken wind in den rug te spelen. België is het eerst in den aanval, doch de rechtervleugel stuit op Caldenhove, die het spel naar de andere helft plaatst, waar Spaan donk den aanval beslist met een lagen, doch zachtan en gemakkelijk houdbaren schuiver. Dan trekken de Belgen weer naar voren, doch een strafschop, even buiten het beruchte ge bied, wordt weggewerkt, terwijl een fraaie com binatie tusschen Braine, Buyle en Voorhoof door den laatste wordt besloten met een schot dat naast gaat. De eerste mooie kans is voor onze landge- nooten, als van Alphen grandioos over den bal heen wandelt; Mijnders snelt toe en lbst een hoog, hard schot, dat Badjou nog maar juist voor de voeten van den instormenden Vente kan wegwerken. Ook Smit probeert het met een ver en fel schot, doch Badjou is op zijn qui vive en redt ten koste van een corner. Als deze niets heeft opgeleverd, is de beurt weer aan de Belgen. Aardig combineerend rukt het binnentrio op naar het Nederlandsche doel, doch Euyle, aan wien tenslotte de bal wordt toegespeeld, schiet naast. Aan de overzijde is het dan weer Mijnders, die niet ver van doel een fraaie kans krijgt als de backs weifelen en de Dordtenaar eerder bij den bal is dan de uitgeloopen Badjou. Onze linksbuiten kan echter den bal niet voldoende onder contröle krijgen en mist tot groote te leurstelling van zijn vele landgenooten. De Belgen worden steeds gevaarlijker. Eens is Braine fraai doorgebroken, doch tenslotte weet Caldenhove hem toch den bal van den schoen te scheppen. Een door Wels slecht genomen corner belandt bij Anderiesen. Deze geeft goed door naar Vente, die zich half omdraaiend een handig wipje in de richting van het Belgische doel geeft, juist naast. De Belgen antwoorden hierop met een zeer gevaarlijken aanval, geleid door Isenborghs, welke echter in een corner uitloopt, die niets oplevert. Even later schiet Voorhoof naast, na een door Braine en Isenborghs fraai opgezetten stormloop. Een schitterend schot komt van Isenborgh's voet, wanneer Braine hem den bal meesterlijk heeft aangegeven, doch vallende weet v. Male weg te stompen. De Oranje- ploeg kruipt echter door het oog van de naald als kort daarop Voorhoof in vrije positie voor doel, uit een voorzet van v. d. Wouwer, nog overschiet. Opnieuw dreigt er gevaar voor ons doel wan neer Buyle op den grond liggend den bal aan E^ine geeft, die een scherp schot inzendt, dat v. Male eveneens de grootste moeite kost. Maar ook Badjou moet de handen uit de mou wen steken als v. Spaandonk na een voorzet van Wels keurig inschiet. Zeven minuten voor rust maakt Smit op den linkervleugel den bal listig vrij, hij geeft een voorzet naar Vente die het leer over Pa- verick heenkopt naar Spaandonk. Even draait onze rechtsbinnen nog om enkele spe lers en lost dan een laag schot, dat via en kele Belgische beenen in den uitersten hoek terechtkomt, 01. Zoo mogelijk nog fanatieker dan tevoren be stoken de Belgen nu het Hollandsche doel, doch hoe dikwijls zij ook v. Male's heiligdom bedrei gen, tot doelpunten komt het niet meer. Eens moet onze doelman driemaal achtereen redden optreden, terwijl een lage kopbal van Buyle te gen den staander komt, doch met een flinke dosis geluk weet hij tot de rust inderdaad zijn doel schoon te houden. Onder een fiksche hagelbui wordt de strijd hervat. De Belgen, die nu den storm achter heb ben, zijn direct in de meerderheid en zwerven on ophoudelijk voor het Nederlandsche doel. Noch hun snelle aanvallen, noch enkele corners heb ben echter succes. Na goed werk van Buyle schiet Isenborghs hoog over en even later maakt ook de linksbuiten zich hieraan schuldig. Het is weer Braine die het heele veld be- heerscht en het ditmaal verre wint van zijn col lega Smit, die maar niet op gang kon komen. Dat wil niet zeggen dat de Haarlemmer slecht op dreef is, want het is juist de linksbinnen die de voorhoede af en toe eens opstuwt. Eens bij voorbeeld geeft hij Mijnders een behoorlijke kans, maar deze kan den bal weer niet in zijn macht krijgen en schiet in het zijnet. Dan komen echter de Belgen weer opzetten en ditmaal met succes. Hoog komt bij een snellen aanval de bal voor het Nederlandsche doel zweven; van Male loopt uit, doch ook Caldenhove wil den bal bemachtigen, met 't gevolg, dat de Nederlanders elkaar in den weg loopen en de toesnellende Isenborghs fraai over hen heen kan inkoppen, 11. De tweede helft is dan 20 minuten oud. Wie gedacht had dat de Oranjemannen nu wel uit een ander vaatje zouden tappen is bedrogen uitgekomen. De Belgen bleven aanvallen, bele gerden steeds fanatieker de Nederlandsche veste en lieten hun bezoekers geen oogenblik vrij. Bo vendien speelde van Heel zeer matig, zoodat vooral aan deze zijde een lek ontstond dat van Male dikwijls slechts met heel veel moeite kon stoppen. Twee kolossale schoten van Braine wist hij op zeer fraaie wijze te keeren. Toen de ver dediging eenmaal stand bleek te kunnen hou den, werden de krachten weer eens naar de voorhoede overgeheveld, waar men er echter maar zeer weinig van terecht bracht. Bij een dier uitvallen werd Vente zoo hardhandig door Petit aangevallen dat hij even het veld moest verlaten. De laatste minuten waren geheel voor de Bel gen. Herhaaldelijk zag men den bal in het Ne derlandsche doelgebied zweven, waar onze ach terhoede schijnbaar toch eenigszins de kluts kwijt raakte en nog al eens miste. Het zat ons echter in deze periode bijzonder mee, terwijl geen der Belgen nog in staat was het beslissende schot te lossen, dat hun een verdiende overwin ning zou hebben gebracht. Men kon in het Ne derlandsche kamp dan ook zeer tevreden zijn toen de tijd verstreken was en de Belgen het net niet meer hadden weten te vinden. Het was een gelijk spel gebleven, doch een dat voor ons elftal wel zeer onbevredigend moet worden genoemd. Scheidsrechter Jewell leidde uitstekend. Ruim een maand geleden klopte de Oranjeploeg de Belgen te Rotterdam met sprekende cijfers. Ditmaal moest hetzelfde Oranje-team met een gelijk spel genoegen nemen, een uitslag overigens, waarmede we zeker genoeg kregen van hetgeen ons toekwam. Speelden de Belgen ditmaal dan zooveel beter dan eenigen tijd geleden? Wij kun nen deze vraag niet anders dan met ,,neen" beantwoorden. De Hollanders speelden echter in deze match heel wat minder. Men zal zich nog herinneren dat wij in ons overzicht van de HollandBelgië-match schre ven dat de zege der onzen zeker verdiend was, doch dat het Nederlandsch elftal bij het ma ken der doelpunten niet ongelukkig was ge weest. Hadden de Belgen gisteren in Antwer pen slechts een deel van dat geluk aan hun zijde gehad; ongetwijfeld zouden zij dan de overwinning hebben behaald. Mogelijk kan men als verontschuldiging aanvoeren dat de wedstrijd van Zondag j.l. on der abnormale weersomstandigheden plaats vond, doch dit minder prettige verschijnsel was tenslotte een handicap voor beide ploegen. Vast staat in elk geval wel dat de Roode Dui vels zich beter weerden tegen de obstakels welke regen, wind en hagel dit keer op het pad der spelers hadden geplaatst. Reeds bij de rust, toen de stand 10 in het voordeel der Nederlanders was, konden deze daarmede ze ker tevreden zijn, want vooral tijdens het laat ste kwartier van de eerste helft was ons doel enkele malen als door een wonder aan een doorboring ontsnapt. Wanneer we hierboven dar. ook vermelden dat er geen uitblinkers wa ren, dan dient toch eigenlijk een uitzondering te worden gemaakt voor keeper v. Male, die zijn doel, zij 't dan ook dat hij daarbij in ruime ma te door vrouwe Fortuna werd bijgestaan, wer kelijk op uitstekende wijze heeft verdedigd. Vrijwel gedurende geheel den wedstrijd heeft v. Male aan het spel moeten deelnemen en wanneer men hiertegenover stelt het opvallend gering aantal ballen dat Badjou te verwer ken heeft gehad, dan behoeven wij wel niet nader toe te lichten dat zoowel de oranjeploeg als hun duizenden supporters de handen moch ten toeknijpen toen het eindsignaal daar was. Veel plezier hebben de Hollandsche enthou siasten ditmaal van hun uitstapje naar de Scheldestad zeker niet gehad, of het moet vóór of na den wedstrijd zijn geweest. Het spel had ontzettend te lijden van het slechte weer vooral na de rust. Dat het peil onder deze om standigheden niet bijzonder hoog stond laat zich gemakkelijk verklaren en misschien wel eveneens het feit dat de Hollanders er den meesten last van hadden, gezien zij veel meer open plegen te spelen dan dit bij onze Belgi- che tegenstanders het geval is. En lange trap pen waren bij den sterken wind zeer moeilijk te plaatsen. Neen, een genoegen was het zeker niet op het Antwerpveld te toeven. Overigens een wedstrijd, waarvan de meeste toeschou wers reeds op de terugreis over den Moerdijk heel veel vergeten zullen zijn. Minder prettig vóór de Nederlandsche ploeg en haar samenstellers achten wij het feit dat de uitslag zoo heel anders is dan de voorlaatste, hoewel het spel der tegenstanders heusch niet zooveel beter was. Hoewel in het team onzer tegenstanders geen opvallend zwakke plekken aan het licht traden, viel hun spel toch niet bijzonder te roemen. Vooral het schieten van de Roode Duivels liet veel te wenschen over. Noch Braine, noch Voorhoof, noch één der an deren beantwoordden hier aan de verwachtin gen, althans niet naar onzen smaak. En toch heeft v. Male druk werk gehad. Wij vestigen hierop nog eens de aandacht om beter te laten Spelmoment voor het Belgische doel. Vente maakt een „hoogstand" uitkomen dat wij met het gelijke spel niet on tevreden mogen zijn. Wanneer wij van de Belgische ploeg reeds beweerden dat er geen bepaald zwakke plekken waren, dan kan dit wel eveneens van het Ne derlandsche team worden gezegd. Over v. Male zeiden wij reeds het een en ander. Wanneer er één aan de verwachtingen beantwoord heeft, dan is het ongetwijfeld deze lange Rotterdam- sche doelman, die enkele zeker schijnende doel punten heeft voorkomen. Hij was daarbij niet ongelukkig, doch het zou onzin zijn dit laatste feit in mindering van zijn uitstekende prestatie in deze ontmoeting te gaan brengen. Ook ons backstel was voor zijn taak bere kend, doch niettemin is Caldenhove momen teel heel wat minder in vorm dan eenige jaren geleden. Wij hebben dit tijdens den vorigen wedstrijd reeds opgemerkt, thans trad een en ander nog duidelijker aan het licht. Zijn op stellen en wegwerken is minder dan voorheen. Wij gelooven niet dat de Roode Duivels hun eenige doelpunt zouden hebben gescoord, indien Caldenhove in een vorm had gespeeld, zooals wij hem vroeger kenden. Weber, die eigenlijk toch iets minder is dan zijn partner, speelde thans zeker zoo goed, doch als belangrijk deel van het elftal is ons back- stel er zeker niet op vooruitgegaan. In de halflinie speelden Anderiesen en cap tain v. Heel ook heel wat minder dan te Rot terdam. v. Heel trad toen reeds niet zoozeer op den voorgrond. Ditmaal vonden wij hem den minste van het drietal, iets dat van v. Heel misschien nog nimmer geschreven is tijdens zijn optreden in de nationale ploeg. Er las een zekere mate van matheid in zijn spel, dat zelfs vaak den indruk van traagheid vestigde. Trou wens, traag was het spel der oranjemannen in dezen wedstrijd in vergelijking met dat der tegenstanders, over het algemeen wel. Anderiesen kwam ook niet aan zijn vorm, waarin wij hem den laatsten keer zagen, doch hierbij dient in aanmerking te worden geno men dat de Ajacied toen bijzonder goed op dreef was. Rest Paauwe in de halflinie. Deze Feijenoord-speler begon niet zoo buitenge woon, doch herstelde zich gaandeweg en was wel de beste uit onze halflinie. Er zijn verder in deze match opvallend wei nig goede voorzetten van onze vleugelspelers gekomen. Misschien hadden zij we! het meest te kampen met de slechte weersomstandig heden. Wels was al zeer bescheiden mei zijn voorzetten, terwijl Mijnders vóór de rust wel actief was, doch tijdens de tweede helft ook niet meer zoo. Van de drie binnenspelers kan v. Spaandonk er zich op beroemen het eenige doelpunt te hebben gescoord; een vrij gemakkelijk doelpunt overigens. Niettemin is hij onze man niet. Wij zouden hier liever een wat vlugger en vooral handiger speler zien opgesteld, die zeker wel te vinden moet zijn. Smit verzette misschien de helft van het werk dat hij in internationale wedstrijden ge woonlijk voor zijn rekening pleegt te nemen. Naar wij vernamen was de Haarlemmer ook niet geheel fit en schijnt er zelfs sprake van te zijn geweest hem niet op te stellen. In- tusschen hadden wij hem toch zeker niet graag Door een beter doelgemiddelde heeft het Nederlandsche elftal met het gis teren behaalde gelijke spel de eerste plaats veroverd in het voortoumooi om den wereldtitel tusschen België. Nederland en Luxemburg. De stand luidt: Nederland België Luxemburg 2 110 3 5—1 2 110 3 4—2 2 0 0 2 0 2—7 Rillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllrü vaarlek. De Belgische backs vingen den ver naar voren opgestelden Feijenoord-man gere geld op en wij gelooven dan ook niet één ge vaarlijk schot van hem te hebben gezien. De Belgische verdediging voldeed goed. Bad jou heeft het niet moeilijk gehad, gezien de weinige schotvaardigheid van onze aanvallers. Aan het ééne doelpunt had hij geen schuld. Moeilijke schoten der onzen waren voorts op de vingers van één hand te tellen. Paverick speelde zijn bekende solide spel en wij gelooven dat door het opnemen van den jeugdigen Brusselaar Petit de verdediging in haar geheel beter geworden is In de halflinie viel spil Stijnen niet mee. Men kon het hem aanzien dat hij eenigen tijd niet heeft gespeeld. De Winter, de eenige van de Belgische halfs, die ook te Rotterdam stond opgesteld, voedde zijn aanval goed, hetgeen ook wel noodig was, aangezien Stijnen als stopper-spil dienst deed. De nieuweling Van Alphen bleek een harde werker, dien de Belgen zeker nog eens zullen opstellen. Voor was natuurlijk Braine de man. Voor hoof paste zich uitstekend bij hem aan, doch de Liersche speler is voor het doel niet bijs ter gevaarlijk. Isenborghs heeft eveneens wel voldaan, d.w.z. vooral in zijn veldspel. Ook hij is intusschen lang de schutter niet, dien de Bel gen zoo hard in hun elftal noodig hebben. Van de beide vleugelspelers vonden wij Van de Wouwer de beste. Vooral na de rust was deze speler v. Heel nogal eens te vlug af. Ook Buyle heeft wel voldaan, hoewel wij over het algemeen zijn voorzetten niet zoo goed vonden. De leiding van scheidsrechter Jewell was goed. Deze Engelschman is trouwens geen on bekende bij de wedstrijden tegen onze Zui derburen. Zelfs het Antwerpsche publiek was het over het algemeen nogal met den arbiter eens, zoodat de fluitconcerten tot het mini mum beperkt bleven. Of kwam dit mogelijk omdat de gemoederen door de spelers in het veld te weinig in beroering werden gebracht? Wij weten het niet, doch constateeren dat deze België—Hollandwedstrijd er eigenlijk één van niet al te groote beteekenis is geweest. In de kleedkamer van het Nederlandsche elf tal heerschte na afloop een stemming, welke weinig vreugdevol kon worden genoemd. Het was een uitermate zware wedstrijd geweest, en de spelers waren te zeer vermoeid om commen taar op eigen prestaties of op markante momen ten uit den strijd te kunnen geven. De officials, de heeren Herberts, de Vries en Triebei, waren allen van meening, dat men zeer zeker tevreden mocht zijn met het behaalde re sultaat. Allen wezen op de moeilijke omstandig heden, waaronder deze wedstrijd gespeeld was. Weber werd geroemd, evenals van Male en An deriesen. De sterke wind had veel afbreuk aan het spel gedaan en toen het ook nog begon te hagelen werd het veld zoo zwaar en glad, dat goed spel wel haast onmogelijk was. België was ongetwijfeld, aldus luidde aller oordeel, sterker dan te Rotterdam. In de Belgische kleedkamer waren officials en spelers eveneens tevreden met het resultaat. De zware nederlaag van Rotterdam was gewroken en eigenlijk hoorden wij zoo tusschen de vele gesprekken door, dat men een kleine overwin ning toch eigenlijk wel verdiend had. De heer Defalle van de keuze-commissie was voldaan over het spel van de Belgen. De op stelling van Stijnen was zeer zeker geen tegen valler geweest. „En misschien hebben wij een kleine 21 overwinning wel verdiend." Aanvoerder Stijnen was eveneens van meening, dat het Belgische elftal had moeten winnen. Als ons land op de wereldkampioenschappen zoo speelt, mogen we best tevreden zijn. Trainer Butler was verheugd, dat de experi menten met van Alphen en Petit zoo uitstekend geslaagd waren. In de Belgische voorhoede lukte het niet erg met het schieten, een fout, waar mede wij wel meer overhoop hebben gelegen. De Hollandsche ploeg vond hij goed, maar uit blinkers waren er niet. En Braine liet zich tegenover ons ontvallen, dat hij wel zeer ontmoedigd was door het feit, dat van Male op zoo schitterende wijze enkele schoten van hem en van Isenborghs uit zijn doel gehouden had. De Engelsche scheidsrechter Jewell vond het "n zeer goeden wedstrijd. België heeft veel beter gespeeld als toen in de ontmoeting tegen Frank rijk te Parijs, welke ook door mij geleid werd. Enkele dagen geleden heb ik nog den wedstrijd Huddersfield—Portsmouth gefloten en ik kan u verzekeren, dat het spel van vanmiddag op dezelfde hoogte stond als in de Engelsche ont moeting. De beste man? Ongetwijfeld was dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9