UIT DEN OMTREK SPORT EN WEDSTRIJDEN SCHOENEN VAN SMIT GORDIJNEN WASSEN EEN MUZIEKSCHOOL ZONDER ORGEL! DINSDAG 5 APRIL 1938 EINDEXAMEN Rijkstuinbouwschool voor de bloembollenteelt Lisse LANDSTORM KENNEMER- LAND Schietwedstrijden te IJmuiden BEVERWIJK Mar schwed strijd VIJFHUIZEN IJMUIDEN BLOEMENDAAL VELSEN VOGELENZANG Naar algemeene verhooging van het ontwikkelingspeil van den musicus VOETBAL R. K. HAARLEMSCHE VOETBALBOND District Haarlem v. d. D.H.V.B. DAMMEN HAARL. R. K. DAMBOND Persoonlijk kampioenschap BILJARTEN Om 't Gewestelijk kampioenschap ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging HOCKEY WALES—NEDERLAND DAMES 0—1 Vrij onbevredigende wedstrijd Legermutaties Bevordering in de hoogere rangen f 7000.- verduisterd Tegen meesterknecht anderhalf jaar gev. met aftrek geëischt - Het diploma der school werd toegekend aan: J. W. Eggink, Voorschoten, met aanteekening voor Engelsch, Duitsch en machineschrijven C. J. M. Goemans, Hillegom, m.a.v. Engelsch, Duitsch, Fransch en Machineschrijven; S. A. de Haas, Bennebroek, m.a.v. Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Machineschrijven; F. O. Lommerse, Hillegom, m.a.v. Engelsch, Duitsch, Fransch en Machineschrijven; B. F. L. M. de Maulder, Lisse, m.a.v. Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch en Machineschrijven; G. Pa- pendrecht, Sassenheim, m.a.v. Engelsch, Duitsch, Fransch en Zweedsch; L. P. Roozen, Haarlem, m.a.v. Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Machineschrijven; J. Schouten, Lisse, m.a.v. Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Machineschrijven; C. R. Tromp, Lisse, m.a.v. Engelsch, Zweedsch en Machineschrijven; H. J. Verkade, Noordwijk, m.a.v. Duitsch; E. Zandbergen, Noordwijk, zonder aanteekening. Aan mej. L. M. Haas te Lisse werd een ver klaring uitgereikt, dat zij de lessen in Zweedsch en Zweedsche handelscorrespondentie met vrucht heeft gevolgd. Ook de heer A. Arentshorst te Sassenheim volgde verschillende vakken met- vrucht. Overgangsexamens: van klasse II naar klasse III: N. W. K. Lefeber, H. Smit, G. R. Tromp, te Lisse; A. D. Boon, J. Kapteijn, P. L. Krouwel, Th. G. J. J. v. d. Voort te Sassenheim; C. Th. v. d. Bos te Heemstede; G. Brouwer te Wormer- veer (voorw.); J. J. G. v. Eeden, H. Liefferink te Noordwijk; J. J. Warnaar te Hazerswoude. Niet bevorderd werden twee leerlingen. Van klasse I naar klasse II: J. A. W. Alkema de, P. W. G. v. Eeden, J. G. J. de Groot te Noordwijk; H. J. J. v. Diest, F. Moolenaar, J. Oostveen, R. J. v. Zonneveld te Sassenheim; V. Roozen van Daalen te Overveen; J. L. Kruijf, R. Segers te Lisse. Onder groote belangstelling vond te IJmuiden de opening plaats van iden schietwedstrijd, door het Landstormkorps Kennemerland ge organiseerd in het Patronaatsgebouw aldaar. De opening geschiedde door den korpscomman dant, majoor A. F. Borren, in tegenwoordig heid o.a. van burgemeester mr. M. M. Kwint, den gewestelijken secretaris, majoor P. S. Har- togh Heys van Zouteveen, den kapitein van den vaartuigendienst van den Landstorm, J. F. la Rivière, reserve-majoor G. Stul, enz. Nadat majoor Borren een woord van welkom, in het bijzondêr tot den burgemeester, had gericht, dankte hij den heer M. J. Koelemeyer, voor het verrichten van de voorbereidende werkzaamheden aan dezen wedstrijd verbonden. Hierna loste burgemeester Kwint het eerste schot, waarna majoor Hartogh Heys van Zou teveen zich tot de aanwezigen wendde. De Nationale Landstormcommissie bracht hij dank door wier financieelen steun het mogelijk is dezen wedstrijd te organiseeren. Vervolgens ves tigde hij de aandacht op de propagandistische waarde, die van zulk een wedstrijd uitgaat. Voor den eersten wedstrijd waren de punten- noteeringen als volgt: Korpsen: 1. Vogelenzang 234 p.; 2. Santpoort 225 p.; 3. Bennebroek 221 p. Personeel: 1. A. P. van Roozendaal 5049 pnt.; 2. W. A. Rolvink 48—46 pnt.; 3. M. Wil son 4845 pnt.; 4. P. P. Smit 4845 pnt. Woensdag en Zaterdag worden de wedstrijden voortgezet. Woensdag komen uit: Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort, Schoten en Zaterdag: Beverwijk, Heemskerk, IJmuiden, Velsen-Noord en Wijk aan Zee. R.K. Staatspartij Gisteravond hield de R.K. Staatspartij, afdeeling Beverwijk II (O.L. Vr. van Goeden Raad) een vergadering in de St. Jozefzaal aan den Arendsweg. De voorzitter, de heer Vink, moet in zijn openingswoord mededeelen, dat Pater dr. A. Cavadino S.J., die dezen avond een rede zou houden over het onderwerp „Het Proletariaat, een ontzettende ramp", door ongesteldheid verhinderd was. In diens plaats had het bestuur Kapelaan dr. F. Holthuizen bereid gevonden om het woord te voeren. Dr. Holthuizen sprak over democratie, een on derwerp, dat zeker In onzen tijd volop actueel is. De Eerw. spr. stelde eerst de vraag, of het goed is, dat het volk vertegenwoordigers zendt naar de zalen, waar over 's lands belangen be slist wordt. Sommigen meenen ten onrechte, dat het volk daar recht op heeft. Het volk heeft één strikt recht, altijd en overal: dat het goed geregeerd wordt. Geen enkele natuurwet echter zegt, dat een goed bestuur alléén mogelijk is bij een volksvertegenwoordiging. De vraag is hoe het volk het best geregeerd wordt, of dat met dan wel zonder volksvertegenwoordigers kan ge beuren is een vraag, die niet zonder meer met Ja of neen te beantwoorden is. Dat hangt van velerlei omstandigheden af, zooals van het volkskarakter, van den toestand van het oogen- blik, van de vertegenwoordigers, die afgevaar digd kunnen worden, enz. In sommige landen kan de keuze werkelijk zeer moeilijk zijn; men moet daar de voor- en nadeelen tegen elkaar afwegen. Voor ons land is het geen probleem. Hier slaat de schaal over naar de democratie, het geen intusschen nog niet wil zeggen, dat wij de zaak niet moeten blijven bestudeeren. Het is hiermede als dezer dagen in het weerbericht: stormsein neerhalen, maar blijft op uw hoede! Onder vele jongeren vooral leeft nog zoo iets als: We kunnen het eens probeeren. Men stelle zich daarom goed op de hoogte en geve zich zelf een degelijke overtuiging. Dr. Holthuizen toonde hierna met verschil lende argumenten aan, dat de democratie in ons land op dit oogenbJik de beste en meest verkieslijke regeeringsvorm is. In dit verband wees hij op ons volkskarakter, dat zich ken merkt door een sterk ontwikkelden vrijheids zin, voor zijn land, zoowel als ten opzichte van zich zelf. Juist ons volkskarakter vraagt dat wij van tijd tot tijd eens Koninkje spelen en met ons stembiljet in de hand ons oordeel uitspre ken over 's lands bestuur. Daar komt nog bij, dat er zware lasten op. ons gelegd worden en dan is het een groot verschil, of ons deze zon der meer opgelegd worden, of dat er eerst eens in de volksvertegenwoordiging over gesproken wordt. Een andere overweging is, of ons land zich in zulk een alarmtoestand bevindt, dat een één hoofdige leiding noodzakelijk is. Juist in zulke tijdperken immers traden de dictatoren op. Het Is alleen te rechtvaardigen, wanneer het land op den rand van den afgrond staat en dat is bij ons land toch zeker niet het geval, ai heerscht hier ook een crisis. En wat de „volks verbondenheid" betreft, de Fxihrer zou wat gaarne zien, dat zijn volk met dezelfde liefde opzag naar zijn versterkte fort op Berchtes- gaden, als het Nederlandsche volk naar de Oranje-wieg. En tenslotte, stel dat men prijsgeeft wat men heeft, wat voor dictator moet er dan ko men? Een sterke man? Maar we willen alle maal een sterke regeering en niemand zal toch durven beweren, dat wij zwakkelingen op de ministerzetels hebben geplaatst. En men moet ook overwegen, wat wij allemaal zouden verlie zen! Onze katholieke beginselen, die thans door een groote partij worden nagestreefd, zou den van nul en geen waarde worden in het po litieke leven. Dat zou een ramp zijn voor de Kerk. De conclusie moet dan ook luiden, dat voor ons land, nu, de democratie het beste is. Echter onder een voorwaarde, n.l.: dat het een gezonde democratie zij. Men kan ook de demo cratie misbruiken, b.v. door matelooze critiek, door het beter te willen weten dan de regeerders zelf. De eerw. spr. wees dan nog op de noodzaak van politieke -scholing; men dient tenslotte te weten, wien men stemt en warvoor. Het is onwaardig om louter en alleen achter een leuze aan te loopen. Voorts mag het geen halve democratie zijn, dus ook vertegenwoordi ging in andere lichamen, zooals bedrijfschappen, waarom juist een goede scholing noodig is. Ten slotte moet de democratie gericht zijn op het algemeen welzijn, dus geen belangenpolitiek of kJassepolitiek en vooral geen egoïsme. Aan het einde van de interessante rede dank te de voorzitter den Eerw. spr. met enkele harte lijke woorden. Hij deelde voorts nog mede, dat de St. Jozef zaal voortaan niet meer beschikbaar is. Er zou dus in het vervolg in het K. S. A.-gebouw ver gaderd moeten worden. Op deze wijze wordt de fusie der beide parochieele afdeelingen van de Staatspartij wel zeer urgent. Spr. hoopte dan ook dat deze later haar beslag zal krijgen. Het pa rochieele karakter gaat nu toch verloren. Spr. onderstreepte hierna nog eens de opmer king van dr. Holthuizen over de noodzaak van politieke scholing, welke vooral odk op de verga deringen verkregen kan worden. Tenslotte spoorde hij nog aan om de kernver gadering van a.s. Maandagavond te bezoeken, waar het onderwerp „Ordening" ter sprake komt. Concours Beverwijksche Harmoniekapel In het Kennemer Hotel heeft de loting plaats ge had voor het concours, dat de Beverwijksche Harmoniekapel organiseert op Hemelvaartsdag en tweeden Pinksterdag. Het resultaat was als volgt; Hemelvaartsdag: Vierde afdeeling Harmonie: „B Moll", 'sGravelande; verplicht nummer „Noël, petite ouverture de concours'* van F. Andrieu, Tweede afdeeling fanfare: Kunstgenot, Haar lem; verplicht nummer „Brocelliande", fantasie van J. Farigoul. Tweede afdeeling Harmonie: „Albert Heijn", Zaandam; verplicht nummer Ouverture „Fête Provence" van F. Popy. Eerste afdeeling fanfare; Postfanfare Cres cendo, Hilversum; Vooruit, Oude Tonge; ver plicht nummer „Laetare", ouverture van M. Poot. Afdeeling uitmuntendheid fanfare; Chr. fan farecorps Arti et Religione, Haarlem; Haar- lemsche Politiemuziekvereeniging, Haarlem; ver plicht nummer „Die beide blinden", ouverture van Méhul. Eere-afdeeling fanfare: H.U.G.O., Heerhugo- waard; Apollo, Nieuwe Tonge; Harmonie Slik kerveer; verplicht nummer „L'Oreste" van S. Vlessing.' Eere-afdeeling Harmonie; Eensgezindheid, Zunderdorp; verplicht nummer „Les deux Frances", ouverture van G. Pales, Superieure afdeeling Harmonie; Prinses Ju liana, Huizen; Excelsior (afd. Westerspeeltuin) Amsterdam; verplicht nummer Ouverture „Preciosa" van Weber. Tweede Pinksterdag: Vierde afdeeling fan fare; Nieuw Voorwaarts, Baam; verplicht num mer „Noël petite ouverture de concours" van Andrieu. Vierde afdeeling Harmonie: Brocapharm, Meppel. Derde afdeeling fanfare; Crescendo, Qost- zaan; verplicht nummer „Melina", ouverture van D. Eenhaes. Tweede afdeeling fanfare: Wilhelmina, Vo- lendam; Arion, Wijk aan Zee. Tweede afdeeling harmonie: Voorwaarts, Haarlem. Eerste afdeeling fanfare: Chr. Muziekvereni ging Harpe Davids, Noordwijkerhout. Afdeeling uitmuntendheid harmonie: Apollo, Haarlem; verplicht nummer „Chant Druidique" van H. Filette. Eere-afdeeling fanfare: Crescendo, Spaam- dam. Eere-afdeeling harmonie: Soli Deo Gloria, Weesp. Superieure afdeeling fanfare: Chr. fanfare corps Crescendo, Sassenheim; Kon. Edams Fanfarecorps, Edam; verplicht nummer: „Vers la lumière", ouverture van N. Daneau. HEBBEN GOEDEN PASVORMEN SNIT HOEK KRUISSTRAAT - NASSAUSTRAAT 1 HAARLEM TELEFOON 13490 Op Hemelvaartsdag is de volgorde voor den marschwedstrijd als volgt: 1. B Moll, 's-Grave- lande; 2. Kunstgenot, Haarlem; 3. Albert Heijn, Zaandam; 4. Postfanfare Crescendo, Hilversum; 5. Chr. Fanfarecorps Arti et Religione, Haar lem; 6. Hdrmonie Slikkerveer; 7. Eensgezind heid, Zunderdorp; 8. Excelsior, Amsterdam. Op den tweeden Pinksterdag: 1. Nieuw Voor waarts, Baarn; 2. Brocapharm, Meppel; 3. Arion, Wijk aan Zee; 4. Voorwaarts, Haarlem; 5. Harpe Davids, Noordwijkerhout; 6. Apollo, Haarlem; 7. Crescendo, Spaarndam; 8. Soli Deo Gloria, Weesp. Na afloop van beide concoursdagen zal een eere-wedstrijd worden gehouden. De jury is als volgt samengesteld: H.W. Hof meester, Haarlem; Maré, Rotterdam en Ruyg- rok, Den Haag. Passieavonden. Het comité „Katholiek Be verwijk" organiseert Woensdag en Donderdag Passieavonden in het K.S.A.-gebouw, waarbij de prachtige film „Golgotha" wordt vertoond. De filmvertooning zal worden omlijst met zang van het knapenkooren en declamatie van „Ahasverus, de wandelende Jood," door den heer N. Tervaart. De toegangsprijs is zeer laag gesteld, zoodat niemand deze mooie avonden behoeft te missen. De rioleeringswerken In aansluiting op ons bericht van Maandag vernemen wij thans nog, dat de loonen, waaromtrent overeenstem ming is bereikt tusschen de loononderhande lingscommissie van het Werkfonds en de orga nisaties, gegrond zijn op de collectieve over eenkomst voor water-, spoor- en wegenbouw. De loonen zullen bedragen voor groep een (timmerlieden, metselaars enz), 58 cent, voor groep twee (opperlieden spoorleggers enz), 50 cent en voor groep drie (grondwerkers en alle overige arbeiders) 45 cent. Deze loonen zijn thans aan de ministerieele commissie ter goedkeuring voorgelegd. Uit het programma van het Werkfonds, waarin de uitvoering der rioleeringswerken en de bouw van een zuiveringsinstallatie is op genomen, blijkt, dat de kosten geraamd zijn op 95.500. Verwacht mag worden, dat deze belangrijke zaak spoedig in den gemeenteraad aan de orde zal komen. leden. De trip, welke men zich voorstelt dezen zomer te maken, zal vermoedelijk gaan naar Nijmegen met een bezoek aan de H. Land stichting. Zij, die dit uitstapje mee willen ma ken, kunnen zich nog als lid aanmelden. R. K. Volksbond. De afdeeling Vogelen zang van den R. K. Volksbond hield een le denvergadering, waarop de heer A. J. Angenent, lid van het Centraal Bestuur, by gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van den R. K. Volksbond een rede hield, waarin hij het werk en beleid van den R. K. Volksbond besprak. Wat betreft de Rome-reis in 1941, waarvoor door de afdeeling gespaard wordt, werd beslo ten deze reis te verloten onder die leden, die 2/3 van de vergaderingen hebben bijgewoond. Voorts werd medegedeeld, dat Donderdag avond om acht uur in het Vereenigingsgebouw een kaartavond wordt gehouden. St. Deus Dedit. De afdeeling Vogelenzang van den R. K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit organiseerde Zondagavond een kaart avond voor haar leden in het Vereenigingsge bouw. De prijzen bestonden uit eieren. De uitslag was als volgt: Jassen: 1. W. Vos en J. v. d. Hulst; 2. M. v. d. Berg en B. Wilson; 3. G. Mooijenkind en P. Roeien; 4. M. Warmerdam en C. Warmer dam. Vlotbrug: 1. P. v. d. Raadt; 2. C. Schrama; 3. J. Rozier; 4. J. v. d. Hulst; 5. G. Mooijen kind. Sjoelbak: 1. J- v. d. Hulst; 2. P. Roeien; 3. J. van Bezu; 4. G. Mooijenkind; 5. J. Warmer dam. Een misplaatste grap. Vrijdagavond laat werd de heer v. d. Peijl aan den Kruisweg opge beid of hij Zaterdag voor den landbouwer v. Haasteren met zijn auto een vrachtje varkens wilde wegbrengen. V. d. Peijl ging hiermede ac- coord en stond Zaterdagmorgen al tijdig met zijn auto bij v. H. op de werf. Groot was zyn ver bazing toen hy vernam, dat v. H. nergens van afwist en dat dat opbellen meer bedoeld was als een Aprilmop. Maar v. d. P. werd hiervan de dupe, daar hy voor dien dag ander werk had moeten afzeggen. Dit is dan ook wel een scha duwzijde van de automatiseering van de tele foon, daar men nu niet kan achterhalen wie opgebeld heeft. Burgeriy'ke Stand Geboren: J. J. E. M. JungerRuijgrok z; C. NijlandHutten d Ondertrouwd: F. J. D. van Sitteren en D. G. Pleiter; A. L. Brink en A. D. Blankevoort Getrouwd: A. F. van der Scheer en M. J. ter Haar Rbmeny. Overleden: W. H. Rïnkema, 19 j., overleden te Haarlem. Aerdenhouts Tooneel-Ensemble Bovenge noemde tooneelvereeniging zal op Maandag avond 25 April a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem een opvoering géven van „De rechte lijn", een tooneelspel van Joh. Fabricius. De baten van dezen avond zijn bestemd voor het Bloemendaalsche Steuncomtié. De heer H. Meinez, voorzitter van dit co mité, zal bij deze gelegenheid een korte toe spraak houden. Vogelwet Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat formulieren voor 't aan vragen eener vergunning voor het dooden, van gen en vervoeren van beschermde vogels ver krijgbaar zqn gesteld aan het hoofdbureau van politie, Willemsplein te IJmuiden, op werk dagen van 912 uur v.m. en van 25 uur n.m. Inbraak In een perceel aan den Hagelin- gerweg te Santpoort en aan den Schulpweg te Velsen-Noord is tydens de afwezigheid van de bewoners ingebroken. In beide perceelen wordt een klein bedrag aan geld vermist. St. Christophorus. Op een gehouden ver gadering van de R. K. Reisvereeniging St. Christophorus is als nieuw bestuurslid de heer Th. Zomer gekozen, die tevens belast is met de functie van voorzitter. De vereeniging telt momenteel een vyftigtal Scheepvaart voor onze havens De maand Maart was, in tegenstelling met de maand Fe bruari, die een minder goede maand voor de scheepvaart was, zeer druk. In Maart kwamen voor de Hoogovens 38 zee schepen aan, tegen 16 in Februrai. Daarvan werden 16 geladen met erts, 2 met steenkolen, 1 met anthraciet en 1 met teerolie, terwijl 18 schepen aankwamen om lading in te nemen, waarvan 12 voor Engeland, 2 voor Zweden, 2 voor Middellandsche zeehavens, 1 voor Dene marken en 1 voor Noorwegen. Verleden jaar kwamen voor de Hoogovens 24 zeeschepen aan, dus thans 14 meer. Voor de papierfabriek kwamen in Maart 5 zeeschepen aan, waarvan 1 met hout en 1 met cellulose, terwijl 3 schepen een lading cellulose innamen voor Engeland, tegen verleden jaar 3 zeeschepen. Voor IJmuiden kwamen 6 zeeschepen aan waarvan 1 met stukgoederen, 1 met haring en 1 om passagiers in te nemen, tegen verleden jaar 8 schepen. i,n totaal kwamen dus voor onze havens in Maart binnen 49 zeeschepen, tegen verleden jaar 35, dus thans 14 schepen meer. In het eerste kwartaal zyn voor de Hoogovens aangekomen 74 zeeschepen, waarvan 32 met erts, 7 met steenkool, 1 met teerolie, 1 met anthraciet, totaal 41 geladen schepen, terwyi 33 schepen met een lading vertrokken. Verleden jaar kwamen in het eerste kwartaal voor de Hoogovens 65 schepen aan, waarvan 29 met erts, 6 met steenkolen, 3 met cokes en 2 met oud ijzer, totaal 40 geladen schepen en vertrokken 24 schepen met ijzer en 1 met cree- soot. Terwijl verleden jaar in het geheel geen yzer naar Frankrijk werd verscheept en slechts een enkele kleine party naar Engeland, gin gen er nu in het eerste kwartaal 3 ladingen naar Frankrijk en 19 naar Engeland. Voor de Papierfabrieken kwamen in 't eerste kwartaal 23 zeeschepen aan, waarvan 8 met hout en 11 met houtpulp, terwyi 4 schepen aan kwamen om een lading cellulose voor Engeland in te nemen. Verleden jaar bedroeg het aantal ingekomen schepen in het eerste kwartaal 14, waarvan 5 met hout, 8 met houtpulp en 1 met gasaarde. Voor IJmuiden kwamen in het eerste kwar taal aan 28 zeeschepen, waarvan 1 met natuur- ys, 3 met stukgoed, 3 om passagiers in te ne men, 5 als byiegger, 2 met haring, 2 met sleep, 1 om te worden gerepareerd en 1 om te bun keren, terwijl vertrokken 3 schepen met sleep en 1 met haring. Verleden jaar kwamen in het eerste kwartaal 35 zeeschepen aan, dus 7 meer. Het verschil ontstond hoofdzakeiyk, doordat toen 15 schepen als bijlegger hier binnenkwamen. In het eerste kwartaal zijn dus voor de ha vens in onze gemeente aangekomen 135 zee schepen tegen verleden jaar 114, dus thans 21 schepen meer. De vlschomzet in Maart. De omzet in den Ryksvischafslag gedurende de afgeloopen maand Maart bedroeg 623.380 tegen 696.649 in dezelfde maand van het vorige jaar, dus een vermindering van ruim 73.000. De omzet in het eerste kwartaal van 1938 be droeg 1.843.456 tegen 1.809.509 in het eerste kwartaal van 1937. Dit kwartaal leverde dus nog een voordeelig saldo op van ongeveer ƒ34.000. bij Wasserij Kleverpark, Santpoorterstraat 41 - Tel. 10131 - Haarlem „De kerkmuziek is een algemeen Katholiek belang, dat verdient door allen gesteund te worden." Aldus werd in een circulaire: aan alle vrien den der kerkmuziek nader uiteengezet. „Maar" zoo lezen wy verder „dan moet daar het onderwijs hoog staan en moeten de noodige leermiddelen aanwezig zijn." Klinkt het immers niet wat vreemd, dat onze R. K. Kerkmuziekschool te Utrecht slechts twee kleine orgeltjes bezit van 5 en 6 registers? Terwyl andere muziekscholen in bin nen- en buitenland beschikken over prachtor- gels van 30, 40 en meer registers. Als nu tot „de noodige leermiddelen" van een kerkmuziekschool ook een „volledig orgel" be hoort en wie kan dit betwisten! dan is 't ook wel „in het belang van alle geloovigen, dat de Utrechtsche kerkmuziekschool in het bezit komt van zoo'n instrument", want: alle geloovigen hebben belang by een goede kerk muziek. Geheel in deze lijn lag dan ook het feit. dat ter gelegenheid van het 1214-jarig be staan der R. K. Kerkmuziekschool de oud leerlingen, met goedkeuring van het Neder- landsch Episcopaat, een nationale loterij op touw gezet hébben, om een wensch van hun oud-directeur te verwezenlijken: de aan schaffing van een flink orgel in genoemde school. Moet dit plan slagen, omdat het een harte- wensch vervult van pater Huigens, directeur der school, die op 14 April (Witte Donderdag) zestig jaar hoopt te worden? Den yverigen werker zelf zou het wel een bekroonde droom lijken, als zijn verjaardag zoo grootsch kan gevierd worden. Pater Huigens vraagt een cadeau van zulk een omvang natuurlijk niet voor zich zelf, zelfs vraagt hy dit niet als een „cadeau" voor zijn school. Maar alle vrienden der Kerkmuziek moesten er een eer in stellen, bU te dragen tot verwezeniyking van het mooie plan, in het be lang van de school en dus in het belang van de kerkmuziek zelf. Zou er nu werkeiyk een ware vriend der kerkmuziek te vinden zijn, die voor een ander zou willen weten dat hy niet één dubbeltje kan missen voor een nypend gebrek aan de K. M. School en voor een noodzakelijk leermiddel, dat zij niet kan missen? Derhalve. Ieder kerkkoorlid moet een waar vriend van de kerkmuziek zyn; anders is hy niet waard lid van een kerkkoor te zijn. Hij zal dus voor de kerkmuziek graag wat over hebben. Natuurlek neemt ieder koorlid een lotje. Maar ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van onze Kerkmuziekschool en van den 60-sten verjaardag van Pater Huigens op 14 April mag verwacht worden, dat men het daarbij niet zal laten en dat elk koor gaarne een partij lotjes aan den man zal brengen. Daarnaast zullen ook de vrienden van Pater Huigens en de vrienden der Kerkmuziek en zij die belang hebben by goede muziek in onze kerken zijn dat niet alle katholieken? meehelpen en het lotery-comité, Plompetoren- gracht 3 te Utrecht, een bewijs zenden van be langstelling voor de musica sacra, voor onze Nederl. Kerkmuziekschool en voor het werk van Pater Huigens, tevens bewijs van erkente- ïykheid, postrekening 124912, door wat loten aan te vragen. ■onder God geen gezag. Programma juniorentournooi 10 April: A T.Y.B.B.H.B.C. 12.30 uur, P. P. Smit ConcordiaV.VF. 12.30 uur, C. v. Elk B H.B.C. cO.G. 12.30 uur, J. Krouwels C G.W.T.Z.B. 13.30 uur, J. v. d. Eem D Santpoort—T.Y.B.B. 1.30 uur, D. Zoet O.G.D.S.O. 12.30 uur, F. Hogenwoonink D.S.S.B.S.M. 1.30 uur, A. d. Vos O.I.V.—V.VF. 12.30 uur J. v. d. Hoorn E Concordia—Santpoort 2 uur, B. Nederstigt D.S.S.T.Y.B.B. 2 uur, J. v. d. Reep B.S.M.—O.G. 12.30 uur, P. Koop O.G.G.W. 2.30 uur, G. Bor Zaterdag 9 April: C O.G. dO.G. f 2 uur D.S.S.—O.G. g 3 uur (terr. O.G'.) T.YB.B. c—T.Y.B.B. d 2.30 uur Te IJmuiden werden voor het persooniyk kampioenschap de volgende partyen gespeeld: J. LucasC. Heesakkers 02 Jac. BosseG. Haver 20 P. Balm—C. Heesakkers 11 H. RumpM. Herben 11 J. Lucas—J. Draijer 11 2e klasse Groep A A. van SoestA. Zegwaart 02 J. WullemsJ. Valk 20 J. KaandorpM. Homburg 02 H. TeeuwenA. van Soest afgebr. A. ZegwaartB. Willemse 20 Groep B J. WittemanN. Teeuwen 20 F. v. d. BurgtJ. Luiten 02 J. v. d. Ploeg—R. Nieuwenhuizen 20 J. Spy kersW. Hubbers 20 Groep C J. WilhelmusF. Langelaan 02 J. WarmerdamJ. v. d. Horick 02 F. Out—F. Lubbe 2—0 De heeren M. Homburg, J. Luiten, J. Spij kers en F. Langelaan hebben zich reeds een plaats in de finale verzekerd. Bekerwedstrijden Voor genoemde wedstryden, welke in drie klassen worden gespeeld, kan worden inge schreven tot uiterlijk 28 April by het secreta riaat Olmenstraat 60, Haarlem. De clubcompetities voor de afdeelingskam- pioenen zyn in vollen gang. Voor de klasse D, afd. 1, kreeg Insulinde het viertal van Java (Amsterdam) op bezoek. Invaller Bonnet (Ins.) won royaal van Han- sing, terwyi de Java-man Daniëls gehandicapt door een groote voorgift, eveneens verloor, v. d. Water (Ins.) speelde tegen Alrich met een moyenne van 8.33. De Amsterdammer bracht het slechts tot 74! Hasselmeyer en Beerlage kampten tot het bittere einde. Doordat de eer ste met 7 caramboles won, zegevierde Insulin de met 80! Klasse E, afd. 2: De thuiswedstryd van D.E.S. tegen het derde van Insulinde uit Amsterdam bleef onbeslist. De twee eerste matches waren voor de gasthee- ren door toedoen van Vooges en Vlug. Van Rossunv (Ins.) won met 1 punt verschil van Uittenboogaard en Morshuis bracht de partijen op "geiyken voet. Nadat Vooges door een tweede winstpartij den stand op 32 had gebracht, na men de gasten de leiding over door overwin ningen van Du Maine en Morshuis. N.N. had echter weinig moeite om v. Rossum (Java) te Kloppen, zoodat de eindstand 88 werd. Klasse F, afd. 1: Het team van Insulinde (Haarlem) dat naar de hoofdstad trok om Rembrandt te bekam pen was beslist zwakker dan zyn tegenstan ders. Herp (Ins.) gaf Heyman nog goed party, doch Leemreize bleef tegen Deen (Rembrandt) ver achter. Nadat Lam: een tegenpuntje voor Insu linde had gemaakt, wonnen de gastheeren weer twee partyen achter elkaar, zoodat Rembrandt met 8—2 vóór stond. Eykenaar (Ins.) zegevier de toen verdiend over Heyman, maar de Haar lemmer Herp was er tegen Werkendam (Rem brandt) weer finaal uit en verloor kansloos. De laatste party werd na spannenden stryd fraai door Lam (Ins.) uitgemaakt. Het eindresultaat was derhalve: RembrandtInsulinde II (Haar lem) 10—6. De H.Z.V. houdt op Woensdag 6 April haar jaarvergadering in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt. Aanvang 8 uur. Aan de ledenvergadering gaat vooraf een ver gadering van de deelnemers in het havenfonds der vereeniging. Maandagmiddag om kwart voor zes is te Neath de landenwedstrijd gespeeld tusschen de ploegen van Wales en Nederland, welke in een welver diende 1—O-overwinning van de Nederlandsche dames is geëindigd, nadat zy reeds by rust met 10 hadden voorgestaan. Direct na den aanvang oefenden de gastvrou wen een zwaren druk uit op het Nederlandsche doel. De Nederlandsche speelsters hadden in den beginne groote moeite het ware spel te vinden, en bleken ook den vermoeienissen van de reis naar Wales nog niet geheel te boven te zijn ge komen. Langzamerhand werd het evenwicht tus schen de ploegen echter hersteld en kwam Ne derland in den aanval. Nog in de eerste helft, by een der Nederlandsche aanvallen, veroor zaakte de verdediging van Wales een strafcor- ner, welke, Keurig gestopt door mejuffrouw Roos, op even fraaie wijze werd ingeschoten door de middenvoor Van Bueren (01). Zoowel in de resteerende minuten van de eer ste helft als in de tweede helft wist Nederland dezen voorsprong te behouden. De partyen wo gen geheel tegen elkaar op, en beide verdedi gingen waren den voorhoedes volkomen de baas, al dient gezegd te worden, dat de Nederlandsche aanvalslinie meer kansen gehad heeft dan die van Wales. Met onveranderden stand kwam ten slotte het einde van dezen onbevredigenden wedstrijd. In de voorhoede was het spel van de dames Exalto en Broese van Groenou, van deze laatste vooral toen zy na de rust op de rechtsbuiten plaats stond opgesteld, het meest bevredigend. De achterhoede in haar geheel was zeer goed voor haar taak berekend. Woensdagavond aanstaande zal de Nederland sche ploeg van haar trip naar Engeland in Ne- derland terugkeeren. By K. B. is met ingang van 1 Mei 1938: In zyn rang en ouderdom van rang, overge plaatst, bij den generalen staf, de kapitein G. J. Sas, van het 2e regiment veldartillerie. Benoemd en aangesteld: tot generaal-majoor, commandant der 3de divisie, de kolonel A. A van Nynatten, commandant van de 8e infan teriebrigade; bij den grooten staf, tot ritmees ter, de ordonnans-officier van H. M. de Konin gin de eerste-luitenant jhr. G. H. A. van Kin schot, van den grooten staf; bij den generalen staf, tot kolonel, de luitenant-kolonel A. H. Schimmel, van den generalen staf, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veld leger. By het wapen der infanterie, tot comman dant van de 2de infanteriebrigade, de kolonel mr. dr. J. S. Barbas, commandant van de 3de infanterie-brigade, zulks onder eervolle onthef fing uit zyn tegenwoordige betrekking; tot ko lonel, onderscheideniyk commandant van de 8e infanteriebrigade en van de 3de infanterie brigade, de luitenant-kolonels A. de Vries en L. H. Kraak, resp. commandant van het 18e regiment infanterie en commandant van het 9e regiment infanterie; tot luitenant-kolonel, onderscheideniyk commandant van het 18e re giment infanterie, van het 9e regiment infan terie, van het 5e regiment infanterie, van het 12e regiment infanterie en van het 3de regi ment infanterie, de majoors H. Polis, P. N. Spruyt, J. W. van der Leiy, G. Stiirm en F. D. M. H. A. van Aelst, resp. van het 21e regi ment infanterie, het 15e regiment infanterie, den staf der 7de infanteriebrigade, het 11e regi ment infanterie en het 3de regiment infanterie; bij de school voor reserve-officieren der infan terie de majoor G. E. A. Themann, van dit school. Bij het wapen der cavalerie, tot kolonel, de luitenant-kolonel K. G. van der Mandele, com mandant van het le regiment huzaren; tot commandant van het 2e regiment huzaren, de luitenant-kolonel J. J. van Diepenbrugge, van het le regiment huzaren; tot majoor, by het 2e regiment huzaren, de ritmeester P. W. Pie- ters, van het 2de regiment huzaren. Bij het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot generaal-majoor, inspecteur dei- artillerie, de kolonel J. Harberts, van den ge neralen staf, toegevoegd aan den chef van den generalen staf; tot generaal-majoor, directeur voor het materieel der landmacht, de kolonel H. D. S. Hasselman, commandant van de le artillerie-brigade; tot kolonel, commandant van de le Artilleriebrigade, de luit.-kol. R. P. J. van den Berg van Saparoea, commandant van het korps Rijdende Artillerie; tot comman dant van het korps Rijdende Artillerie, de luit.- kol. E. C. de Haan, commandant 3 R.V. Artil lerie, zulks onder eervolle ontheffing uit zyn tegenwoordige betrekking; tot luit.-kol., com mandant 3 R.V.A., majoor A. Cramwinckel, van 4 R.V.A.; bij den staf van het wapen, majoor A. van der Waag, van dien staf, toegevoegd aan den directeur voor het materieel der Land macht; tot majoor, onderscheidenlijk by het Korps Luchtdoel-Artillerie, 4 R.V.A. en den stal van het wapen, de kapiteins C. P. M. Verhaart, C. de Wijs en D. de Leeuw, resp. adjudant van 3 R.V.A., 7 R.V.A. en van dien staf. Bij het wapen der Genie, by den staf van het wapen, tot inspecteur der genie, koloriel F. A." Vaillant, van dien staf, commandant in het le Genie-commandement, zulks onder eervolle ont heffing uit zijn tegenwoordige betrekking; tot kolonel, commandant in het le Genie-comman dement: luit.-kol. C. W. van Dooden, van dien staf; tot majoor bij het Regiment Genietroepen kapitein L. J. de Lagh, van dat reg. Bij den militairen veterinairen dienst: tot dirigeerend paardenarts, met den rang van luitenant-kolonel, chef van den militairen vete rinairen dienst de dirigeerend paardenarts, met den rang van majoor, dr. H. J. Weekenstroo, van dat dienstvak; tot dirigeerend paardenarts, met den rang van majoor, de paardenartsen der eerste klasse mr. P. A. van Driest en dr. H. van Vuuren, beiden van dat dienstvak. Voor de Ujrechtsche Rechtbank verscheen hedenmorgen de 62-jarige A. K„ meester knecht op de fabriek van de N.V. gebr. Jon kers te Zuilen, verdacht van verduistering van f 6000.ten nadeele van de N.V., waar hij werkzaam was en van f 900.ten nadeele van de Ned. Herv. Diaconie te Zuilen. Jarenlang pleegde de verdachte, die in Zui len gunstig bekend stond, verschillende ver duisteringen. Als beheerder van de gelden van het ziekenfonds, dat door het personeel van de fabriek onderling was opgericht, had ver dachte ernstig misbruik gemaakt van 't groote vertrouwen, dat het personeel in hem stelde. Controle werd er vrywel niet uitgeoefend. Het geld, dat door verdachte werd verduisterd, putte hy uit de reserves van het fonds, het geen onder de bestaande omstandigheden de kans voor ontdekking van de verschillende verduisteringen vrywel onmogelijk maakte. Toen evenwel op een vergadering werd beslo ten de reserves en het kapitaal van het zie kenfonds by een bank te gaan beleggen, be greep de meesterknecht, dat het nu onmoge- lyk zou zijn voor hem de gepleegde verduiste ringen geheim te houden. Hy bleek dan ook eenige dagen later zich uit de voeten te heb ben gemaakt. By het onderzoek, dat werd in gesteld, bleek vervolgens, dat de meesterknecht zich ook gelden had toegeëigend van de Ned. Herv. Diaconie te Zuilen tot een bedrag van f 900.Doordat de gedupeerden uit sympa thie voor den verdachte geen aanklacht wenschten in te dienen, duurde het geruimen tyd, voordat de politie kon overgaan tot zyn arrestatie. Op last van den officier van justitie werd de man tenslotte in Amsterdam gearresteerd. By de behandeling voor de Utrechtsche rechtbank legde de meesterknecht heden een volledige bekentenis af. De officier van justitie, mr. Camphuis, wees o.a. in zijn pleidooi op de onvoldoende con trole, waardoor verdachte gedurende een lan ge reeks van jaren groote bedragen kon ver duisteren. Spreker eischte een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. Lublik Weddink, wees op den hoogen leeftijd van den verdachte en op het feit, dat een groot gedeelte van de ge pleegde feiten is verjaard. Hy verzocht een gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak over veertien dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2