R.K. Staatspartij zendt een delegatie naar Indië Roman van EEN BELANGRIJKE STUDIEREIS AMSTERDAM-ARNHEM IN 58 MINUTEN EEN PRINSES DINSDAG 5 APRIL 1938 O.m. contact leggen met autori teiten en zich oriënteeren op allerlei gebied Bevordering van de samenwerking Proefrit met de nieuwe electrische treinen, die op het middennet dienst zullen doen NATIONALE PAASCHLOTERIJ Een tweede serie prijzen ingeschakeld Prinses Beatrix naar Den Haag De reis is haar uitstekend bekomen BEZOEKEN VAN H. M. DE KONINGIN O.m. aan de „Nieuw-Amsterdam" OP ANDERMANS REKENING TELEFONEEREN Nadeel van automatisch verkeer is te ondervangen Kon. marechaussee te 's Hertogen bosch jubileert Onze nieuwe gezant te Ankara Benoeming van dr. Ph. C. Visser te wachten W. Kloos begraven Vele kunstenaars aan de groeve BIJTIJDS GEPAKT Minderjarige wilde over de Bel gische grens vluchten UITVOER VAN EIEREN Restituties verhoogd Radiodistributie Ministerieel schrijven inzake gemeentelijke heffingen JONGEN VERDRONKEN Begrafenis dr. H. J. Lovink Meer dan een ton bijeen Vrijwillige bijdragen voor de landsverdediging DIRECTEUR NIJMEEGSCHE VEILING ONTSLAGEN Besluit genomen met 242115 stemmen SOCIALE STUDIEWEEK IN ROLDUC UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Rechterlijke macht Gedelegeerden Voogdijraad Toezicht gevangenis Notariaat DOOR CHARLES CARVICE Naar wij van de zijde van het partij secretariaat officieel vernemen, heeft het bestuur der R. K. Staats partij besloten tot de uitzending van een delegatie der partij naar Neder- Iandsch Oost-Indië. Tot leden van deze delegatie, welke in de maanden Mei, Juni en Juli wordt uitgezonden tot het maken van een studiereis, zijn aange wezen de heeren M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van de commissie uit de Katholieke Kamerfractie voor aangelegenheden betreffen de de gebiedsdeelen overzee en mr. Fr. Teulings, le secretaris van het bestuur der R. K. Staats partij en lid van de Tweede Kamer. De delegatie zal begin Mei haar uitreis met het m.s. „Dempo" aanvaarden, om begin Augus tus weer in het moederland terug te keeren. Dit tijdstip van de reis is zoo gekozen en de indeeling er van is zoodanig opgesteld, dat zij de delegatie met name de gelegenheid biedt, om het bestuur der R. K. Staatspartij te vertegen woordigen by de officieele viering van het ju bileum der Indische Katholieke Partij bij ge legenheid van het 20-jarig bestaan dezer partij op Pinksteren 1938. De opdracht, aan de delegatie ge geven, is een studiereis te maken naar Honderdtwintig kilometer wijst de naald op den snelheidsmeter van den electrischen trein; langzaam kruipt ze verder, 140, bijna 150 en dan gaat ze weer terug. Niet, om dat de snelheid niet hooger kan worden opgevoerd, maar 'omdat we een bocht na deren of een station, dat niet in volle vaart gepasseerd wordt. Het is een imposant gezicht als men vooraan in de bestuurders-cabine zit, de lijnen onder zich door ziet schuiven en de palen van de bovenleiding langs zich heen ziet schieten. De trein, waarmee we Maandagmiddag een Proefrit konden maken van Amsterdam naar Arnhem, reed met uitzonderlijke snelheid. 120 K.m. zal de normale vaart zijn, maar wij scho ven met bijna 150 K.M. over de spoorbaan. De trein lag zeer vast op de rails. Men merkte bijna niet, dat men over de wissels ging en de bochten werden genomen in groote gelijkma tigheid. Alleen het theedrinken later weer in den wagen eischte eenige vaardigheid, niet om het schokken, maar om het rhythmische schud den van den wagen in de veeren, waardoor de Solven thee opklotsten tegen den binnenkant Van den kop, alsof er een storm woedde in een Slas water. Met ingang van 15 Mei gaan zooals reeds bekend is de nieuwe treinen rijden in de hieuwe dienstregeling, wat zeggen wil, dat zij dan eerst de snelheid van 120 K.M. zullen gaan loopen. Met ingang van 7 April zullen echter reeds enkele Dieseltreinen door electrisch ma teriaal vervangen worden. De Diesels gaan zich dan vast oefenen op een nieuwe baan, naar Groningen, naar Twente en naar Maastricht. Dx afstand W. P.Arnhem, die thans nog 1 uur en 18 minuten bedraagt, hebben we Maandagmiddag afgelegd in minder dan een Uur tijd, 58 minuten zal volgens de nieuwe dienstregeling de afstand tusschen Amsterdam en Arnhem zijn. Het materiaal, waarbij de modernste principes en de nieuwste technische vindingen zijn toegepast, is in alle opzichten op dergelijke snelheden berekend. In den drie wagentrein men kent drie- Wagen- en tweewagentreinen is een kleine keuken aanwezig, voorzien van koelkast, koffie machine, warmwaterketel enz. Deze worden be diend door.de Wagon-Lits. Met ingang van 15 Mei zal 263 K.M. dubbel spoor en 660 K.M. enkelspoor (emplacementen Nederlandsch-Indië, aldaar contact te leggen met autoriteiten, zoowel in- heemsche als Nederlandsche, zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de verhoudingen op staatkundig, cul tureel en economisch-sociaal gebied door kennis te nemen van den arbeid van personen en instanties op deze gebieden werkzaam. Het werk van de staatkundige organisaties van katholieken in Ned.-Indië zal de bijzondere aandacht van de delegatie hebben en met deze organisaties zal het contact worden vernieuwd en verstevigd. De delegatie zal voorts nauw contact zoeken met en kennis nemen van het werk der ka tholieke missie en van het katholieke bescha vingsleven in het algemeen. Daarnaast zal zi) alle aandacht schenken aan het verband met het economisch leven en de bronnen van volks bestaan, aan de sociale toestanden van alle lagen der bevolking, in het bijzonder van de inheemsche bevolking. De studiereis zal omvatten een bezoek aan belangrijke plaatsen en centra op Sumatra en Java, terwijl zoo eenigszins mogelijk ook een bezoek zal worden gebracht aan de bloeiende Missie op enkele der kleine Soenda-eilanden, met name Flores en Timor. De delegatie wordt opgedragen, aan het partijbestuur uitvoerig te rapporteeren over ervaring en indrukken, welke zij tijdens deze studiereis zal opdoen, zulks in direct ver band met de taak, welke bij de bevordering van de samenwerking tusschen Nederland en de gebiedsdeelen overzee, op de katho lieken in het moederland rust, zoowel in de sfeer der staatkundige practijk als in die der partij-organisatorische werkzaam heid. Het partijbestuur stelt zich voor, deze we tenschap mede dienstbaar te maken aan de organisatie en werkzaamheid van het sedert kort aan het algemeen secretariaat en partij bureau verbonden Indisch documentatie- bureau. inbegrepen) zijn geëlectrificeerd. Hiervoor zijn aangelegd 1280 K.M. rijdraad, hetgeen betee- kent 1.150.000 K.G. koper, 1280 K.M. ophang- kabel en versterkingsdraad, totaal te zamen 2.750.000 K.G. koper. Voor het ophangen van de bovenleiding zijn geplaatst pl.m. 7500 palen met 3750 jukken, dat is 8.300.000 K.G. ijzer. Ge bouwd zijn 14 onder-stations en 21 schakel stations, waarin behalve schakelaars, leidingen enz. zijn ondergebracht: 27 gelijkrichtérs en 27 groote transformatoren. Gebouwd zijn voorts 37 driewagentreinen en 53 tweewagentreinen, totaal 217 rijtuigen. Deze hebben gezamenlijk 13.464 zitplaatsen en hebben achter elkaar geplaatst een totale lengte van 5 K.M. Een stroomverbruik wordt verwacht van pl.m. 45.000.000 K.W.U. De totale kosten hebben bedragen rond ƒ30.000.000.waarvan pl.m. 85 pet. in Neder land werd geplaatst, verdeeld over ruim hon derd Nederlandsche firma's. Behalve het toezichthoudend personeel wer den opgeleid 76 wagenbestuurders, 40 elec- triciens en 40 monteurs voor de electrische bo venleiding. Zooals reeds bericht is de deelneming aan de Nationale Paaschloterij zoo groot, dat de wet telijke limiet reeds bereikt is. Voor het Katho liek Comité van Actie „Voor God" beteekent dit, dat er een tweede loterij moest worden georganiseerd. Voor de inzenders beteekent het alleen, dat voor de lotnummers, die van Zater dagmiddag af zijn binnengekomen en nog zul len binnenkomen, een tweede serie prijzen is ingeschakeld. Alle lotkaarten blijven dus zonder uitzonde ring geldig. Het opzenden en aanvragen kan op de gewone wijze blijven voortgaan. De voor waarden blijven gelden, die op de lotkaarten staan aangegeven. Het eenigste verschil is, dat voor de na Za terdag j.l. ingekomen kaarten de trekking zal plaats vinden op Dinsdag 17 Mei, zoodat de termijn van inzending verlengd is tot Zondag 15 Mei. De prijzen, die bij deze tweede trekking zul len worden uitgeloot, zijn geheel dezelfde als voor de eerste trekking. Dus wederom 15 hoofd prijzen en 2000 andere prijzen. Alleen de vijfde hoofdprijs, een acht-daagsche reis voor tjvee personen naar Boedapest tijdens het Eucharis tisch Congres met verblijf in eerste klas hotel en ruime vergoeding van onkosten, wordt voor deze tweede trekking gewijzigd in een andere reis naar keuze van gelijke waarde. Zooals uit het bovenstaande blijkt, maakt het feit, dat een tweede Nationale Paaschloterij werd ingeschakeld, voor de inzenders dus ab soluut geen verschil. Dezelfde kaarten blijven gelden onder dezelfde voorwaarden. Alleen de termijn van inzending is grooter geworden en loopt nu tot Zondag 15 Mei. De volledige trekkingslijst van de tweede serie zal gelijktijdig met die van de eerste serie worden gepubliceerd. De dubbele trekkingslijst kan schriftelijk bij het adres Postbus 2 Heem stede worden besteld (10 ct. aan postzegels in sluiten). Aan het zelfde adres zijn tot half Mei lotkaarten verkrijgbaar. Men zie verder de advertentie in ons nummer van Maandagavond. In een rieten mandje, stevig onder de kens toegedekt, is Prinses Beatrix Maan dagmiddag van het paleis Soestdijk naar het paleis Noordeinde gereden in de May- bach-Cabriolet van haar vader, het ge schenk van H. M. de Koningin. Tusschen Prinses Juliana, die gekleed was in een warmen bontmantel, en jonkvrouwe Feith, de verpleegster van het Prinsesje, stond het donkerbruine mandje. Naast den chauffeur zat de kamerdienaar van Prinses Juliana. Toen de wijzers van de klok van de koninklijke stallen op 10 minuten over vijf stonden kwam de lage, lange auto in het zicht en werden de tuinhekken van het paleis door twee stalknech ten opehgedraaid. In een breede, behoedzaam genomen bocht draaide de chauffeur den auto naar binnen, om door den tuin van het paleis naar het achterbordes te rijden. De beide prin sessen waren aangekomen. Vele belangstellenden, bij den hoofdingang aan het Noordeinde verzameld, waren teleur gesteld. Zij hadden door de aanwezigheid van een extra-politiebewaking begrepen, dat er iets op til was. Toen later op den middag een groepje fotografen ter zijde van het ruiter standbeeld post- vatte, groeide het aantal kij kers tot een goede honderd aan. Maar Prinses Juliana kwam onopgemerkt in de Residentie terug en met haar moeder maak te Prinses Beatrix haar eersten grooten auto tocht, op een zonnigen, maar kouden middag, welke meer herfst- dan lenteachtig aandeed. Het weer heeft het Prinsesje geen kwaad ge daan. De reis is haar uitstekend bekomen. Het ligt in het voornemen van de Koningin, Vrijdag 8 dezer een niet officieel bezoex te brengen aan Rotterdam. H. M. zal zich eerst begeven naar de bloe mententoonstelling „Primavera" en vervolgens de installatie van de N. V. Bataafsche Petro leum Maatschappij aan de petroleumhaven te Pernis bezoeken om ten slotte de „Nieuw-Am- sterdam" van de Holland»—Amerika Lijn te bezichtigen, welke zich nog bevindt bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan de Heiplaat De abonné's in verschillende Rijkstelefoon- netten en sedert kort ook die van het gemeen te-net Amsterdam kunnen zelf automatisch verbinding tot stand brengen met aangeslotenen in een voorloopig beperkt aantal andere netten. Zij kunnen derhalve interlocaal tele- foneeren zonder tusschenkomst van een tele foniste. Als een hieraan verbonden nadeel wordt ech ter gevoeld, dat kantoor- en dienstpersoneel buiten voorkennis van den abonné interlocale gesprekken kan voeren, waarvan hij de kosten op zijn rekening krijgt. Op dien grond zijn er verscheidene klachten over hooge telefoon-reke ningen. Tegen dit euvel kan echter een voor ziening worden getroffen. De Rijkstelefoondienst stelt n.l. tegen een matige extra-vergoeding keuze uit een tweetal bijzondere telefoontoestellen beschikbaar. Door middel van een contactsleutel kan bij het eene elk uitgaand verkeer worden uitgesloten en bij het andere alleen het automatisch uitgaand in terlocaal verkeer. Bij beide toestellen blijft hei inkomend verkeer, dus het oproepen van bui ten, onbelemmerd. Bij het tweede toestel blijft de mogelijkheid ook bestaan een interlocaal ge sprek bij de telefoniste aan te vragen. Dit is echter minder bezwaarlijk, omdat de abonné hierop controle kan uitoefenen bij de afreke ning. Ook zijn munttoestellen met soortgelijke tech nische voorzieningen, ten einde den abonné in •taat te stellen contróle op het gebruik uit te oefenen, beschikbaar. De eerste divisie van de Koninklijke Mare chaussee te 's-Hertogenbosch zal heden haar 120-jarig bestaan herdenken. Dit feit wordt alleen in besloten kring herdacht. Er wordt dan ook geen receptie gehouden. Naar wij vernemen, zal binnenkort dr. Ph. C. Visser, tot dusver consul-generaal der Nederlanden te Calcutta, worden geaccredi teerd bij de regeering der Turksche repu bliek als Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Honderden hadden zich Maandag te 's-Gra- venhage opgemaakt, om de begrafenis van Wil lem Kloos, den grooten dichter van '80, bij te wonen. Het was half twee, toen de voordeur van Kloos' woning in de Regentesselaan open ging, om doorgang te verleenen aan de dragers, die enorme bloemkransen en bloemstukken naar buiten droegen, waar zij aan den bloemenwagen werden opgehangen. Daarna werd onder dood- sche stilte van de tot een klein duizendtal aan gegroeide menigte de kist met het stoffelijk overschot van Willem Kloos naar buiten gedra gen en in den doodenwagen geplaatst. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen waren zeer vele belangstellenden| bijeen geko men, om den grooten litterator den laatsten groet te brengen. Namens den minister van Onderwijs, K. en W. was aanwezig de heer P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement; namens het gemeentebestuur waren gekomen de gemeente-secretaris mr. dr. J. J. Boasson en de wethouder J. R. Snoeck Henkemans. Vele kunstenaars waren eveneens gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. De Belgische gezant was vertegenwoordigd door den heer R. Baert, legatie-secretaris. Ook de belangstelling van het publiek was zeer groot. In de rouwkapel werd de kist onder het spe len van de derde symphonie van Beethoven opgebaard. Hier sprak allereerst de heer Snoeck Henkemans namens het Haagsche gemeente bestuur, die er op wees, dat hier een groot Nederlandsch burger ten grave werd gedragen. Velen zullen thans aan Kloos' eigen woorden denken: „O wat dat luiden beduidt, de klokken die luiden, die luiden mij uit." Spreker bracht dank voor al het schoone, dat Kloos het Nederlandsche volk heeft gege ven en was er van overtuigd, dat zijn werk en geest in vele harten en zielen zullen blijven leven. Dr. de Raaff, die een boek over Kloos en zijn werken heeft geschreven, was de volgende spre ker. Hij memoreerde, dat Kloos, die een halve eeuw geleden baanbrekend werk heeft verricht, tot zijn laatste oogenblikken voor de letter kunde heeft geleefd. Kloos beschreef geen maatschappelijke onderwerpen, zijn geest was meer naar binnen dan naar buiten gericht, doch daarom straalt uit zijn werken een war me, breede, diepe menschelfjkheid. N% hem voerden het woord dr. K. E. de Jong, Joannes Reddingius en ds. Stellweg. De heer Steven de Jong sprak namens de jongeren, die zich rond Kloos hebben geschaard om zijn werk te leeren kennen. Voorts spraken nog de heeren H. Kloos en Koppeschaar en ten slotte de Vlaamsche schrij ver Emanuel de Bon. Zij allen roemden Kloos' beteekenis voor de Nederlandsche letterkunde. Onder het spelen van de Heroïca van Bach werd de met vele bloemstukken gedekte kist grafwaarts gedragen. Er waren o.m. kransen van de Vereeniging van Letterkundigen en van de P. E. N.-club. Namens de familie werd aan de groeve een woord van dank gesproken. De marechaussee te Zundert heeft aan de Bel gische grens den 18-jarigen A. M. uit Capelle aan den IJsel, aangehouden. De jongeman, die van zijn vader een klein bedrag aan geld had ontvreemd en uit vrees voor ontdekking de ouderlijke woning was ontvlucht, trachtte naar België uit te wijken. Door tusschenkomst van de politie is de minderjarige aan zijn ouders te ruggegeven. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn met het oog op de verhooging der graanhef- fing de restituties bij uitvoer van kippen- en eendeneieren met ingang van 3 April 1938 ge bracht respectievelijk van f 0,425 op f 0,60 per 100 stuks kippeneieren en van f 0,25 op f 0,375 per 100 stuks eendeneieren. In verband hiermede is het prijsverschil bij invoer van eieren nader vastgesteld op f 0,60. De restituties bij uitvoer van eierproducten en van levend en geslacht pluimvee zijn eveneens ver hoogd. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen bij afzonderlijke publicatie worden bekend ge maakt. De minister van Binnenlandcshe Zaken heeft een aanschrijving tot de colleges van burge meester en wethouders gericht inzake de radio- distributiebedrijven. De radiodistributie, die zich in den loop der laatste jaren in belangrijke mate heeft ont wikkeld, is door de jongste wettelijke maatre gelen in het omroepbestel opgenomen, waarmede erkend is, dat zij is van zoodanig algemeen belang, dat aan den aanleg en de exploitatie daarvan zoo min mogelijk belemmeringen m den weg gelegd mogen worden, aldus betoogt de minister. Dit brengt mede, dat bij het treffen van maatregelen waarbij de radiodistributie-bedrij ven betrokken zijn, hiermede zal moeten wor den rekening gehouden. In de eerste plaats bij het opleggen van financieele lasten. Deze toch zijn bij uitstek in staat, om, wanneer zij te zwaar op een bedrijf drukken, de goede ver zorging en verdere ontwikkeling der radiodistri butie ter plaatse in gevaar te brengen. Uitgaande van deze gedachte, is in de voor waarden waaronder machtiging voor radio distributie zal worden verleend of waaronder de loopende machtigingen zijn of zullen wor den verlengd de bepaling opgenomen, dat de machtiging te allen tijde kan worden inge trokken, indien de juiste verzorging van de radiodistributie waaronder begrepen der- zelver levensvatbaarheid naar het oordeel van den minister niet langer gewaarborgd is. Met betrekking tot de beantwoording van de vraag of de levensvatbaarheid van een radio distributie in gevaar komt, zal de minister rekening houden met het bedrag, hetwelk door den distribuant aan de gemeente moet worden betaald, eenerzijds wegens het hebben van voor werpen aan, onder, op of boven gemeentegrond, -water of andere -eigendommen voor den open baren dienst bestemd, en anderzijds voor het gebruik van gemeente-eigendommen met pri vaatrechtelijke bestemming. De minister stelt zich voor in dit verband na te gaan of de jaarlijks in totaal van den distri buant van overheidswege gevorderde vergoedin gen, omgeslagen over het aantal aansluitingen, een in verband met den omvang en de exploi tatie-uitkomsten van het bedrijf redelijk te achten bedrag niet overschrijden. Hgt behoeft geen betoog, dat bij de beoordee ling van de vraag of door de van overheidswege gevorderde vergoedingen de levensvatbaarheid van de distributiebedrijven in gevaar komt, de belangen van gemeente en distribuant nauw keurig tegen elkander zullen worden afgewo gen. Het ligt in het voornemen van den minister om voor de beoordeeling van die gevallen welke bij de afweging der verschillende belan gen tot twijfel aanleiding mochten geven, zich te laten voorlichten door eene door hem in te stellen kleine commissie van advies, waarin zitting zal hebben een vertegenwoordiger van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Mocht de .minister tot de aanvankelijke con clusie komen, dat het aan de door de gemeente In totaal gevorderde vergoedingen te wijten is, dat de levènsvatbaarheid van het radiodistri butiebedrijf in gevaar wordt gebracht, dan zal met het gemeentebestuur omtrent verlaging van de vergoeding nader overleg worden gepleegd. Indien uit dit overleg blijkt, dat de vergoe ding inderdaad niet redelijk kan worden ge noemd en het gemeentebestuur niet bereid mocht zijn de vergoeding te verlagen tot een zoodanig bedrag, dat een goede exploitatie en verdere ontwikkeling van de radiodistributie mogelijk is, dan zal moeten worden overwogen, of het niet met het oog op het algfemeen be lang, dat bij een behoorlijke verzorging van de radiodistributie betrokken is, wenschelijk moet worden geacht de verzorging in handen te leggen van de Nederlandsche omroep-zender- maatschappij Nozema, N.V. Maandagavond omstreeks zeven uur bemerkte een schipper, die met zijn schip in de Vaart te Ijlst lag, bij het aan wal gaan, dat tusschen zijn schip en den wal het lichaam van een jon getje dreef. Terstond bracht hij het op het droge, doch de dadelijk gewaarschuwde genees heer kon slechts den dood van het kind con- stateeren. Het was de 4-jarige F. Boschma, die in een onbewaakt oogenblik te water moet zijn geraakt. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van dr. H. J. Lovink op Woensdag 6 dezer te Alphen aan den Rijn doen vertegenwoordigen door den koninklijken houtvester W. Brantsma. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid deelt mede, dat Maandag aan vrijwillige bij dragen sedert de oprichting der vereeniging het bedrag van een ton werd gepasseerd. Het totaal bedrag dat bij de vereeniging is binnengekomen, is thans 100.620.73.waar onder circa 6500.aan jaarlijksche bijdragen. Voor de volgende 100.000.worden de bij dragen gaarne verwacht Pp gironummer 287177 van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Den Haag. Maandagmiddag is te Nijmegen een bijzon dere aandeelhoudersvergadering gehouden van de N. V. Nijmeegsche Veiling. Hoofdpunt van de agenda was de voordracht van het college van commissarissen tot ontslag aan den direc teur, op grond van 1. 4Sijn daadwerkelijke me dewerking aan het vervaardigen van het be kende pamflet tegen het departement van Economische Zaken, afd. Landbouw; 2. Het samenspannen met ir. v. d. V., waardoor het dezen mogelijk werd tantièmes van de veiling te genieten, hoewel dit van overheidswege niet toegestaan is; 3. Zijn eigenmachtig optreden door het stellen van daden, waarvoor hij de goedkeuring van het dagelijksch bestuur of den raad van commissarissen behoefde. Na langdurige debatten voor en tegen het ontslag, werd- het voorstel van den raad van commissarissen met 242 tegen 115 stemmen aangenomen. Als onderwerp voor de komende Sociale Stu dieweek te Rolduc is gekozen: Het Katholicis me in actie op wereldlijk terrein. Vergunning is verleend tot het aannemen van de versierselen van het kruis van ver dienste 1ste klasse van den Duitschen adelaar van Duitschland, aan dr. Joh. van Loon, bij zonder hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te Deventer. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver aan: J. Dik, meesterknecht bij de firma Gebr. Goter, te Wormerveer; in brons aan: J. Boer, wonende te Hillegersberg, melkbezorger bij de N.V. de Rotterdamsche Melkinrichting te Rotterdam; aan J. C. Mönch, schildersknecht bij de firma Koelewljn en Van den Ent, te Amsterdam, en aan: J. Verhoofstad, arbeider bij de N.V. H. Jansen, te Waalwijk. Op verzoek is aan jhr. mr. C. I. van der Wyck eervol ontslag verleend als rechter-plaats- vervanger in de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging. Op verzoek is aan mr. dr. S. N. B. Halberts- ma eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam, onder dankbetuiging. Aangewezen voor het tijdvak, hetwelk eindigt 1 September 1939 in de enkelvoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke zaken bij de arr.-rechtbank te Maastricht tot plaatsver vangend lid: mr. K. L. Langemeljer, rechter- pl.-verv. in gem. rechtbank. Benoemd tot vertegenwoordiger der Neder landsche regeering op het van 12 tot 19 Sep tember e.k. te Praag te houden 24ste congres van het Institut International de Statistique de heeren prof. dr. H. W. Methorst, directeur- generaal van de statistiek en dr. C. A. Verrijn Stuart, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, te Zeist. Benoemd tot lid van den Voogdijraad te Dor drecht: W. J. Smit, directeur der N. V. Oud- Beierlandsche Hoogdruk-waterleiding Maat schappij en der N.V. Stoombootdienst „Oude Maas", wonende te Oud-Beijerland. Benoemd tot voorzitter van het college van regenten over de gevangenis te Maastricht, mr. Th. van Doominck, lid van dat college. Op zijn verzoek is met 20 April aan E. J. Vincent eervol ontslag verleend als notaris te Delft. 60 Daan ging op den hoek van de tafel zitten en boog het hoofd. Haar verschijning had hem vreeselijk ontroerd. Het zien van haar gelaat, haar verrukkelijke schoonheid, die nog verhoogd Werd door een bleeke gelaatskleur, welke op gees telijk en lichamelijk lijden wees, wekte bij hem al de oude teedere gevoelens onstuimig op. Zijn hart smachtte naar haar, een verlangen greep hem aan, om haar in z'n armen te sluiten, haar aan z'n borst te drukken, als een zwijgende Verzekering van z'n onsterfelijke liefde. Doch hij herinnerde zich, dat zij niet langer „Stella Lan- <Jon", het schalksche bakvischje, het kleine nest, Was; neen, zij was zelfs niet meer het meisje, flat hij in het dal bij Gradovitch z'n liefde had verklaard, doch de dochter van een Prins. Ja, 21) was een Prinses, ver boven hem verheven. Maar waarom was zij hier? Begrijpende dat zijn houding niet in overeenstemming was met haar Waardigheid en hij zich niet volgens de étiquette tegenover Hare Koninklijke Hoogheid had ge- flragen, stond hij op. „Vergeef mij," zei hij zacht. „Ik ben heele- thaal overstuur door uw komst. Ik zat juist aan u te denken, toen u binnenkwam en en het was pijnlijk voor mij, dat u het was. Ik was even onthutst, zelfs nog meer dan toen ik u plotseling in Gradovitch ontmoette." „Ik herinner het mij zeer goed," zei ze voor de eerste maal en haar zachte, lage, droevige stem deed alle snaren van z'n hart trillen. „Ja," vervolgde zij, „ik wilde eerst telegrafee- ren, doch vreesde, dat je niet thuis zou zijn; daarom oordeelde ik het beter maar direct te komen want eh ik was zoo verlangend naar je en naar je lieve moeder. Maakt zij het goed?" „Ja, best," zei hij. „Moeder is boven zij zal wel dadelijk hier komen. Wat zal zij blij zijn u te zien maar dat behoef ik niet te zeggen." „Weet madame nietwat er gebeurd is?" vroeg zij en haar oogen zochten met iets als angstige nieuwsgierigheid zijn blik. „Neen, ik heb haar niets verteld," antwoordde Daan onmiddellijk en zij vroeg geen verdere ver klaring. Eenige oogenblikken zweeg zij met neergesla gen oogen, dan hief zij haar blik tot hem op. „Ik verkeer in groote moeilijkheid, Daan." Een hevig rood bedekte zijn gelaat, toen zij hem weer gewoon Daan noemde, zonder meer. Opeens keek hij aandachtig naar haar zwarte kleeding en zwarten sluier. „Mijn vader is dood," zei ze in antwoord op zijn onuitgesproken vraag. „Dood!" echo'de hij verschrikt en bedroefd. „Ja," zei ze. „Hij is plotseling gestorven werd dood in zijn bed gevondenArme Pen- pino! Het was een korte regeering.... Mag ik mijn hoed afzetten? Hij is zoo zwaar en ik ben niet vrij van hoofdpijn." Zij ontdeed zich van hoed en handschoenen en bleef dan, met haar handen op de leuning van den stoel rustend zitten. Deze houding nam zij vroeger ook steeds bij voorkeur aan; hij herin nerde het zich onmiddellijk en het ontroerde hem. „Ik zal probeeren, je mijn geschiedenis te ver tellen," zei ze, „maar het is niet heel gemakke lijk. Het zouinderdaad onmogelijk zijn, indien ik niet wist, dat je sommige dingen zal begrij pen, die ik er uit laat: jij begreep mij in den ouden tijd ook altijd. Wil je weer op den hoek van de tafel gaan zitten, zooals je vroeger gewoonlijk deed, dan voel ik me geruster en zal het vertellen gemakkelijker gaan." „Wilt u eerst niet uitrusten en wat eten, Prin ses?" vroeg hij met een bijna onmerkbare af breking bij het „Prinses". „Ik kan op 't oogenblik niet eten," zei ze. „Je weet zeker niet, wat er in Maritaria is gebeurd, ik bedoel nu pas?" „Neen", zei hij met neergeslagen oogen. „Ik ben eenige dagen op reis geweest naar een af gelegen plaatsje in Engeland en heb geen kran ten geezen. Ik had niets gehoord van uw va dersvan den Prins z'n dood. Weet u zeker, dat u niet eerst wat rust wilt nemen. U is ernstig ziek geweest, dat heb ik wel gehoord en ik kan het u aanzien ook." „Ja," zei ze, „ik ben zeer ernstig ziek geweest en zeer lang." „Is u alleen? Is uw echtgenoot Zij bloosde niet; in werkelijkheid werd haar gelaat bleek en sloeg zij haar oogen neer; even maar, om ze daarna smeekend tot hem op te heffen. „Ik ben niet getrouwd," zei ze heel zacht. „Niet getrouwd!" Hij hield z'n adem in, het bloed vloog naar z'n hoofd en voor een oogenblik draaide de keuken om hem heen. „Neen, dacht je dat? Heb je dan niets geen nieuws gelezen?" „Neen," antwoordde hij met bijna op elkaar geklemde tanden. „Dat heb ik zorgvuldig verme den." Zij slaakte een diepen zucht en haar dunne witte, door haar ziekte vermagerde handen, om klemden de leuning van den stoel. „Ik wilde niet ik kon niet trouwen," zei ze zacht. „Ja, ik bêloofde het om vaders wil, want als ik het niet had beloofd, zou mijn vader.... o, je weet het wel. Een of andere inblazing van het lot waarschuwde mij dien laatsten avond, toen ik je zei, dat er misschen iets tusschen ons zou kunnen komen: dat ik mijn vader niet kon verlaten, hem niet aan z'n lot kon overlaten. Toen ik dat zei, wist ik absoluut niets van het geen er op handen was en wat er van mij ge vraagd zou worden. Je begrijpt wel, wat ik be doel. Het was overeengekomen, dat ik met graaf Andrea zou trouwen, zoodra de kroningfeesten voorbij waren; maar, zooals ik je heb gezegd, werd ik ziek en moest het huwelijk uitgesteld worden. Toen stierf mijn vader., en ik was vrij! Graaf Andrea is niet ontroostbaareen scha duw van een glimlachje speelde om haar lippen hij heeft den troon bemachtigd en is nu Prins van Maritaria." Daan kon niet spreken, z'n hart gaf een har den stoot in z'n boezem. „Gedurende de verwarrende drukte na de be grafenis want graaf Andrea proclameerde zich dienzelfden dag tot Prins sloop ik weg ont vluchtte ik feitelijk." Zij glimlachte droevig. „Er heerschte zoo'n opwinding, iedereen was zoo door de gebeurtenissen in beslag genomen, dat zij mij gelukkig voor mij vergaten." „Bent u geheel alleen gekomen?" vroeg hij vol verbazing. „Heelemaal alleen. Ik kon zelfs mijn kamenier niet vertrouwen; iedereen was in dienst van graaf Andrea. Gelukkig voor mij heerschte er in het heele land verwarring; de straten waren overdruk. Men sloeg geen acht op mij en aan de haven begon ik Engelsch te spreken en nam ik zonder eenige moeilijkheid te ondervinden, als Engelsche Qfider den naam van miss Landon passage." „Het is verbazend; wonderbaar!" fluisterde Daan. „Ja, ik ben heelemaal alleen, zonder vrienden, evenals lang geleden, toen je me hier op dien avond voor 't eerst zag zitten. Bovendien ben ik nu ook mijn vader kwijt." Daan liep op en neer door het vertrek; zijn hoofd, zijn hart, alles draaide in hem rond. Het verlangen om haar in z'n armen te sluiten en haar te troosten werd bijna onweerstaanbaar. „Wat eh wat gaat u nu doen, Prinses?" vroeg hij haar vriendelijk. „Daj weet ik niet," antwoordde zij. „Ik dacht haar glimlachje verscheen weer ik dacht, dat jij mij dat wel kon zeggen. Had ik te veel vertrouwen? Heb je vergeten, dat ik vroeger al tijd bij jou kwam als ik moeilijkheden had? Zie je wel, dat ik het mij goed herinner? Op 't zelf de oogenblik, dat ik vrij was, gingen mijn ge dachten naar jou, naar dit lieve huisje, dat jijmadame als 't ware tot een ouderlijk huis voor mij heeft gemaakt. Heb ik er verkeerd aan gedaan, met te veronderstellen „O, in hemelsnaam!" snikte hij bijna. .Dat weet u toch, dat ik ieder oogenblik mijn leven voor u zou geven!" „Ja, dat weet ik. Zonder het zelf te weten, heb je daar in Maritaria bijna je leven voor mij ge geven. Dat kwam ik even voor vaders dood te weten. Ik vond den brief, de ridderorde, die je teruggezonden had en ik vroeg vader een nadere verklaring. Hij vertelde mij, dat je je aan 't hoofd van een groep Engelschen had gesteld, die aan onze zijde streed. O, Daan, indien ik dien avond, toen ik op 't balcon stond, had geweten, dat jij daar beneden tusschen die menigte stond, dan zou ik mijn belofte gebroken hebben. Maar ik wist het niet." Elke vezel van z'n lichaam trilde, doch hij be dwong zich door te bedenken, dat zij nog steeds een Prinses was en hij geen recht had partij van haar ongeluk en hulpeloosheid te trekken. Ja, zij was onschendbaar in zijn oogen. „Het was iets wreeds om te doen, dat zenden van die ridderorde en dien brief. Doch hij wist dat niet. Zijn bedoeling was goed," zei ze zacht (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3