Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Men to&Ufft onó: Laatste Nieuws I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Slagvaardige rede van Chamberlain giiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiijiHHiiiniiiHiiiHini111! SIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIII'I'I'I'IIII11"® DINSDAG 5 APRIL 1938 ^iiiiiuiuniiimniinniiniiiiiimiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiminiiiimniimniniiiiiiimuiiniinmniiiimig iiniiiiiliillliliiiiiiiiiiiiiilililliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiHiiÜ HET LIED IN DE CEL Wetsvertegenwoordiger onder invloed reed Onfrisch varkensvleesch R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van nieuwe aanwinsten VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR DE DEFENSIE En de strijd tegen de tuberculose HET ONGELUK AAN DE LEIDSCHEVAART Gevonden voorwerpen DAMMEN ZITMAN HERSTELD THUIS BILJARTEN F.B.H.O. - VOETBAL KinheimAlkmaar 70 HILLEGOM (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Om den tienden April Verklaring van het Duitsche Episcopaat bleef uit H.M. de Koningin doctor honoris causa Eere-doctoraat der Gemeentelijke Universiteit Amsterdam bij a.s. regeerings-jubileum Plechtig Lof in Olymp. stadion Op Zondag 29 Mei ter gelegenheid van het Euch. Congres te Boedapest Het drama te Thorn BEIDE PRINSESSEN NAAR DEN HAAG (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zijn antwoord op de motie van wantrouwen „De oppositie zij blij met deze afstraffing" Britsch-Italiaansche besprekingen De tot nu toe verschenen berichten zijn zuiver speculatief LANDARBEIDERSPLAATSJES Ministerieel schrijven aan den Bond van R.K. Werklieden- vereenigingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Een ambtenaar van de Landbouwcrisiswet werd enkele maanden geleden bekeurd, omdat hij in Zandvoort met een auto had gereden onder den invloed van sterken drank. Voor een ambtenaar is dit al heel erg en het gevolg was dan ook, dat hij ontslagen werd. Daar bleef het echter niet'bij, want gisteren stond hij voor dit feit terecht en de kantonrechter veroordeelde hem tot zeven dagen hechtenis. De verdachte had in den avond van den 8sten Februari een autotochtje gemaakt. Te Beverwijk dronk hij eenige borrels. Daarna zette hij zijn tocht voort naar Zandvoort, waar hfj nogmaals drie glaasjes sterken drank tot zich nam. Hij had zijn auto geparkeerd op het Stationsplein en toen hij weer weg wilde rijden begon de misère. De wagen wilde niet starten, teen hij uit den auto klom om den wagen tezamen met den autobewaker even op te duwen, merkte de bewaker al, dat „meneer niet zoo was, als-ie zijn moest". Maar de motor sloeg al gauw aan, de verdachte kroop achter het stuur en wilde wegrijden, gaf flink gas en.... reed met een daverenden slag tegen het gebouwtje van de V.V.V.! De auto werd ern stig beschadigd en de bestuurder kreeg enkele hoofdwonden. Leden van de Eerste hulp bij Ongelukken brachten hem naar een dokter, die hem verbond, waarna de politie den ver dachte meenam naar het bureau, waar hij ter ontnuchtering werd ingesloten. De verdachte ontkende, dat hij meer zou hebben gedronken dan goed voor hem was en vertelde, dat hij tegen het verkeershuisje was gebotst, omdat zij stuur plotseling had ge weigerd. Wel gaf hij toe, vijf a zes glazen ster ken drank te hebben gedronken, maar daarvan was hq niet onder den invloed geweest. Toen kwamen echter de getuigen voor en die wierpen een ander licht op de zaak. Daar waren allereerst de twee E.H.B.O.-leden, die meedeelden, dat de verdachte nog in den auto had gezeten, toen zij ter plaatse kwamen. „Hij zei, dat hij vooruit wilde rijden, omdat hij heelemaal niet zag, dat hij tegen het ver keershuisje was gebotstvertelde een hun. ner. Een der getuigen had toen maar het con tactsleuteltje omgedraaid en daarna den ver dachte met zijn collega naar den dokter ge bracht, die direct had opgemerkt „dat de jongeheer blijkbaar in een vroolijke bui was!" De verdachte waggelde, rook naar alcohol en sprak wartaal. „Ik ben van de politie," had hij gezegd en toonde daarbij een penning, maar dat had weinig indruk op de getuigen gemaakt. Een agent van politie, die den verdachte op last van den commissaris had opgesloten, deelde mee, dat de verdachte in zijn cel on middellijk was begonnen te zingen, hij had cle pleisters, waarmee de dokter zijn wonden had verbonden, van zijn gezicht getrokken, enzoo- voorts. Inspecteur Bollé van de Zandvoortsche politie had den auto van den verdachte onder zocht en 22 stuurproeven genomen, waarbij hem van een defect niets gebleken was. Het stuurde zelfs zeer soepel. Mr. Broersen, ambtenaar van het O.M., wilde bij de bepaling der strafmaat rekening houden met het feit, dat de verdachte al zwaar ge straft is door zijn ontslag, maar bovendien wees mr. Broersen er op, dat men juist van een rijksambtenaar, die belast is met het toe zicht op de naleving der wet mag verwachten, dat hij dubbel goed oppast, geen overtredingen te plegen. De omstandigheden tegen elkaar afwegend requireerde spr. derhalve een hech- tenisstraf van zes dagen en ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. Mr. B. W. Stomps, de verdediger, meende, dat het heel goed mogelijk was, dat de ver dachte door de botsing met het verkeershuisje een lichte hersenschudding had opgeloopen, tengevolge waarvan hij zich daarna wat zon derling had gedragen. Pleiter drong aan op vrijspraak. De kantonrechter achtte het ten laste ge. legde echter wel bewezen en noemde het een eeer laakbaar feit, waarvoor hij den verdachte veroordeelde tot een hechtenisstraf van zeven dagen en een jaar ontzegging van de bevoegd heid een motorrijtuig te besturen. Een ambtenaar van de Vleeschkeuringswèt had bij een slager te Hoofddorp een partij van drie kilogram varkensvleesch in beslag ge nomen, dat totaal bedorven was; de slager is al eens meer voor eenzelfde feit door den kantonrechter veroordeeld, hij staat bekend als een knoeier zoo deelde het O.M. gisteren tenminste mee en nu stond hij weer terecht. Mr. Broersen noemde den verdachte iemand, die een gevaar is voor de volksgezondheid, iemand, die zeer slecht bekend staat en die de ergste overtreding'heeft gepleegd, welke een slager kan plegen: het in voorraad hebben van bedorven vleesch. De eisch luidde een geld boete van 30 gulden subs. 20 dagen hechtenis, met bevel tot publicatie van het vonnis, waar voor de kosten op 15 gulden werden geraamd. Het vonnis werd 25 gulden of tien dagen en 15 gulden voor de advertentiekosten. Studiewerken: Naber, J. W. A. Onbetreden paden van ons koloniaal verleden. Tavenor-Perry, J. Dinanderie. Rongen, H. De roep der stilte. Ordening, de corporatieve van het maat schappelijk leven. Petit, L. D. Siameesche bouwkunst. Kasanin, M. Joegoslavische hedendaagsche kunst. Eerembeemt, H. v. d. Mathieu Wiegman. Claudel, P. Un poète regarde la croix. Beer, K. C. L. M. de Studie over de spiri tualiteit van Geert Groote. Ketter, P. Christus en de vrouwen. Smits, K. Iconografie van de Nederl. pri mitieven. Hofmann, G. Rom und Athosklöster. Meyer, H. Thomas von Aquin. Papini, G. Kruisgetuigen. Ontspanningslectuur Saint-Exupéry, A. Vol de nuit. Mauriac, F. Plomgées. Brète, J. de la Frédérique. EITWS Luger, J. en J. Spier De Amsterdammer zwart op wit. Buck, P. This proud heart. Barrie, J. Tonny's jeugd. Berge, W. ten De vreemde wereld. O'Brien, K. The ante-room. Mitchell, M. Het zaad ontkiemt. Acremant, G. L'enfant aux cheveux gris. Les ailes d'argent. Fortune rapide. De minister heeft den laatsten tijd vele vrij willige bijdragen ontvangen ter versterking van de defensie, voorwaar een sympathieke geste. Er is echter nog een minister van defen sie, n.l. de penningmeester der Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, die gaarne zulke sympathieke bijdragen ontving ter versterking van de defensie tegen de tu berculose. De Emmabloemcollecte, die morgen gehouden wordt, biedt een prachtige gelegen heid om deze bewijzen van sympathie te ge ven voor deze menschlievende defensie. Laat ieder eens flink in de beurs tasten wanneer haar of hem het bekende bloempje wordt aangeboden door de één of andere lief tallige jongedame. Het is zeker wel de makke lijkste en meest prettige manier van bijdra gen, terwijl men tevens gedecoreerd wordt met een bewijs van menschlievendheid en naasten liefde. Noodig is versterking der defensie tegen de tuberculose zeker, want al moge het aantal sterfgevallen verminderen door het werk der tuberculose-bestrijding, nog immer dreigt het gevaar voor besmetting, want alleen aan het Cons.-bureau zijn uit Haarlem nog 400 patiën ten bekend met pos. sputum (Vervolg van pag. 2) Over het tragisch ongeluk aan de Leidsche- vaart onder Heemstede vernemen wij nog, dat het slachtoffer mej. E. R. is, woonachtig te Haarlem. Zij was hutshoudster van beroep. Zondagmiddag twaalf uur was zij van huis ge gaan en sindsdien had men niets meer van haar vernomen. De auto, die één meter onder water lag, is door de politie voor onderzoek in beslag ge nomen. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: handschoenen en ceintu ren: Politiebureau, Smedestraat; autoped: Nees- kens, Spaamhovenstraat 18; bankbiljet: van Vliet, Gen. Bothastraat 131; bril: Politiebureau, Smedestraat; étui: de Buur, Soendastraat 12; gewicht: Scheffer, Sillemstraat 43; horloge: Maser, Kleine Houtstraat 87; kleedje en vin gerhoed: Holleman, Atjehstraat 65 rood; kou sen: Haven, Haitsma Mulierstraat 86; kistje salade: Landwerd, Spaamhovenstraat 70; 2 lepels en een vork: Politiebureau, Smedestraat: koperen miniatuur: v.' Kessel, Graafschapstr. 4; nummerplaat: Politiebureau, Smedestraat; portemonnaie met inhoud: v. Rossum, De Clercqstraat 126; rijwielplaatje: Bekkum, Leeu werikstraat 72; rijwielplaatje: v. d. Knijff, Gen. de wetstraat 8 rood; rijwiel: Kruier, Berkhei- destraat 8 zwart; vulpotlood: Politiebureau, Smedestraa^; zakdoek: Spook, Rijksstraat weg 60. Maandagmiddag is na een kort verblijf in het St. Elisabeth's Gasthuis, de bekende Haar lemsche hoofdklassespeler, kampioen van Haar lem en Omstreken, H. W. Zitman, na een goed geslaagde operatie, in zijn woning aan de Busken Huetstraat 5, geheel hersteld terugge keerd!. Voor de persoonlijke kampioenschappen zijn de standen thans als volgt; Klasse B Namen Gsp. gw. gl. vrl. crb. brt. gm. pt. Ph. Ereira 4 4 500 155 3.23 8 A. Haak 5 4—1 607 214 2.83 8 C. Goebert 4 3—1 481 197 2.44 6 A. Steegstra 5 3—2 590 220 2.68 6 Y. Doves 5 2—3 593 234 2.53 4 N. N. 5 2—3 518 217 2.38 4 Th. Duivenvoorde 22 186 83 2.24 A. v. 't Schip 66 567 240 2.36 Klasse C Namen Gsp. gw. gl. vrl. crb. brt. gm. Pt A. d. Jong 2 2 200 58 3.44 4 J. Groen 2 2 200 66 3.03 4 H. Rutgers 2 1—1 186 64 2.90 2 C. van Stein 2 1—1 183 66 2.77 2 N. NV 2 1—1 182 73 2.49 2 A. Fabel Jr. 2 1—1 183 89 2.05 2 A. Ktoning 22 119 55 2.16 H. Roefs Jr. 22 183 81 2.25 Wegens ziekte moest de heer G. Terreehorst zich uit deze finale terugtrekken. In zijn plaats speelt nu de heer Fabel no. 9 uit de voorwedstrijden mee. Door een gedecideerde overwinning op Alk maar te behalen, plaatste Kinheim zich in de 2e ronde van den K. N. V. B.-beker. De Alkmaarders liepen hard van stapel, waardoor Kuijpers en Michel handen vol werk kregen, doch veel verder wisten ze het niet te brengen, zoodat Duynen een enkel ver schot kreeg te verwerken. De aanvallen van Kinheim waren, gevaarlijker; vooral de rechterwing liet goed werk zien. Het duurde toch nog ruim 15 minuten, voordat Rem met een goed schot kans zag de score te openen, 10. De Alkmaar ders gaven zich nog lang niet gewonnen; verre passen van spil Druyven en rechtshalf v. d. Kant, waren oorzaak van goed opgezette Kin- heim-aanvallen, waarbij Kalf na 35 min. spelen een voorzet van links ineens inzette, 20. Rem viel uit en werd vervangen door v. d. Wateren, die al spoedig met een keurig schot den stand op 30 bracht, met welken stand de rust aan brak. Na de rust was De Vries vervangen door Versluis. Kinheim speelde nu met wind mee, waardoor Alkmaar weinig meer had in te brengen. Een van de vele goede voorzetten van Verhoofstad Jr. werd onberispelijk door Hals ingekopt, 40, en Kalf wist na een corner den stand op 50 te brengen. De strijd moest toen voor een sneeuw- en hagelbui onderbroken worden, en leverde daar na nog twee doelpunten op van spil Druyver, die voor was gaan spelen. De wedstrijd zakte als een kaartenhuis in elkaar, zoodat een ieder blij was dat scheids rechter Augustijn het einde aankondigde. Over: Het Nieuwe Sprookje, door A. J. Schneiders, Eerstgerechtigd lid der Rijnlandsche Academie. Een sprookje moge thans het verhaal van een ongeschiede, en voor dezen tijd niet te geschie den, gebeurtenis zijn, in den tijd, die het deed ontstaan was het een-en-al werkelijkheid. Maar het kon tóén niet verschijnen, evenmin als wat nu waar en waard genoeg is om het den volke kond te doen. Het werkelijk gebeurde van eenig belang moet wel wachten totdat hetrijp voor publicatie is, totdat het sprookje geworden is. Ziehier nu zulk 'n sprookje. Van wanneer de feiten die het bevat, dateeren, is mij onbekend; en het doet er ook wéinig toe, want de tqd die het heeft voortgebracht was een van de geluk kigste in de geschiedenis van ons volksbestaan. Nu weten we immers genoeg! Het oud nim mer verouderend christelijk ideaal van „nie mand bezat te veel, niemand te weinig ook" was der volmaaktheid verblijdend nabij. We leg gen hierop den nadruk, om bij voorbaat te ont zenuwen de aanklacht van het getal querulan ten een element dat zelfs in de gelukkigste tijden niet schijnt te mogen ontbreken! en die van armoe en pauperisme schreeuwden „omdat er nog huisvaders zijn die gemeen schapssteun ontvangen en (of) werkloos zijn." Bij voorbaat kunnen we dit slag van eeuwige klagers terzijde stellen, en dit achteraf te doen valt ons te lichter nog. 't Was dan in een tijd dat de ware democra tie niet slechts met den mond, en niet slechts in raad- en vergaderzalen werd betracht, maar dat ieder van hare beginselen uit lééfde. Zoo als gezegd, armoede was uitzondering; en vol gens de zede der voldragen democratie gunde men elk het zijne, ja, méér dan het zijne. Het geen blijken zal. Die tijd was welvarend, handel en industrie brachten schatten in stad en land, en ook de rijks-, gemeente- en waterschapskas- sen keerden aan hun ambtenaren hooge hono raria uit. Welke evenwel zonder er tegen te protesteeren het geld verre achterstelden bij het zoo heerlijke besef van de gemeenschap ten nutte te zijn, van te zijn uitverkoren voor het algemeen welzijn te waken en te zorgen, en van een vast inkomen te bezitten dat hen rustig en gerust leven deed. Zij formuleerden hun opvat ting liefst aldus: de gemeenschap verzekert ons een goed bestaan (en, meer is aan de burgers ontnomen) en wij wijden ons daarvoor geheel aan de ons door haar opgedragen taak. Hoe vreemd dit nu klinken moge: een groot conflict was bijna onvermijdelijk geworden. Een der knappe, ijverige hoofddienaars, de licht-chef eener historisch roemruchte ge meente werd aangezocht, ook de zorg voor de watervoorziening zij het alleen door zijn naam en verantwoording op zich te nemen. Onmiddellijk verklaarde de hooggeplaatste ook dat gemeentebelang naar kracht en vermogen te zullen behartigen, en in den vervolge droeg hij ook dezen gewichtigen last licht op zijn sterke schouders. Van eenig conflict was na tuurlijk geen sprake: de man die voordien zijn acht uren verantwoordelijkheid per dag opge wekt gedragen had, ging immer leidend, nim mer lijdend, voort met deze acht uren, eerlijk over licht en water verdeelend, der gemeente trouw te dienen, en hoewel zelfs voor dien tijd het salaris van 2500 drohnè (in onze munt: bijna 9000 gulden) vrij hoog was, mocht hij zich verbeelden dat hij het bedrag ook werke lijk verdiende. Maar, luister hier, hoe het „conflict" moest ontstaan. Anders dan thans de menschen kenden de afgunst niet, èn er waren armen noch werk- loozen die uit de belastingpenningen onder steund werden waren er in die roemruchte, in de geheel schuldvrije stad eenige even wel denkende en welgestelde mannen wie de plichts vervulling, de verdubbelde plichtsvervulling van den hoogen ambtenaar zoo bovenmate ontroerde, dat zij behoorend tot de sche penen der stad de vroedschap meenden te moeten voorstellen om aan het salaris van den ambtenaar nog toe te voegen een gratificatie van 175 drohnè (zijnde een bedrag van 650 gulden) om door dezen geldelijken lust den last der verantwoordelijkheid te verlichten. En hoe heel anders weer dan in onzen tijd! een daverend applaus ging onder de vroede vaderen op toen zij dit voorstel hoor den. Terwijl toch niemand onder hen ook slechts één oogenblik gedacht kan hebben: „vandaag gij, morgen ik!" Met overweldigende meerderheid werd dus besloten om den hoogen maar armen lastdrager uit de rijkelijk vloeien de fiscusbron een vergoeding van 2675 drohnè (circa 10.000) toe te kennen. Natuurlijk moest er want zóó harmonisch is zelfs de geluk kigste tijd niet! één stem van protest op gaan. Tegen alle waarheid en werkelijkheid in schetterde hij in holle lyriek, van: dat kunnen we onmogelijk doen, ook de opvoeders der jeugd, wien tijdelijk een verzwaring van paeda- gogische lasten wordt opgelegd, krijgen geen vergoeding, zoo b.v. als ze tot „opper-magister" eener onderwijsinrichting geroepen worden; deze man heeft reeds een rijk inkomen; niets ontbreekt hem; geen minuut hoeft hij lan ger en zwaarder te werken; de armen schreeuwen om brood; de werkloozen en hun kinderen kunnen van „den steun" niet rond komen." „Wraakroepend!" met dit hem zoo vertrouwde kracht woord eindigde hij, mach teloos. De vroede vaderen lieten zich, als nuchtere en verstandige mannen, door de oproerige taal van dezen kraaier niet intimideeren, en bleven bij hun edel besluit. Zooals ge ziet, lezer, hier ligt het beloofde onvermijdelijke conflict niet, al zou het gebeurde de aanleiding er toe wor den. Uw gissing dat de oproerling de „com pacte massa achter zich en in het geweer roe pen ging" is te modern èn te barbaarsch om voor dien tijd waar te kunnen wezen! Boven dien, deze querulant was de kwaaiste nog niet! Het conflict ontstond eerst, toen den Licht- (en Water-)chef het besluit der Vroede Vaderen werd medegedeeld, 't Was op een Maandagavond, omstreeks 7 uur in den namiddag, toen de Amb tenaar, na een vollen dag van hard werken en, na een,' tengevojge .daarvan, zwaar diner, uit zün siësta werd wakker geroepen om de tijding in ontvangst te nemen. Hij vloekte, ver-vloekte en, na een glas wijn uitgedronken te hebben, zette hij zich aan zijn bureau en schreef: Hoogedelachtbare Heeren, Met eerbied kennis genomen hebbende van het besluit Uwer Vroedschap, om ondergetee- kende een jaarlijksche toelage van 175 drohnè boven zijn geldend salaris te verleenen, kan hij niet anders handelen dan bij deze een even waardeerend als verontwaardigd protest uit te brengen. U gelieve de navolgende gronden, waar op het steunt, te overwegen, om daarna tot ver nietiging van uwe beslissing te besluiten: Reeds thans geniet hij een inkomen, dat rijke lijk voldoende is om in het onderhoud van zich en de zijnen te voorzien, een inkomen, dat bo vendien de grenzen van het redelijke en zedelijke heeft bereikt. Hij is er zich aangenaam van bewust, als die naar der gemeenschap al het mogelijke te moe ten verrichten om de eer van waarachtig dienaar waardig te kunnen zijn. Hij wenscht daarom niet in aanmerking te moeten komen om door salarisverhooging van de burgers dezer weliswaar gegoede stad onnoodige offers te eischen. Hij verzoekt uw College dringend, deze „vrij gekomen" 175 drohnè te besteden voor gemeen- schapswerk, eventueel voor filantropische doel einden, als: de zorg voor ouden van dagen, en zoo er gevonden worden voor werkloozen. Dankbaar voor uwe waardeerende bedoeling, en nogmaals protesteerend tegen de uitvoering ervan op mij, (Volgt handteekening) Zeer te bejammeren is het, dat de naam van dezen eenvoudigen werker, en allerlei omstandigheden op deze „cause célèbre" be trekking hebbende, ons niet zijn overgeleverd. Nu toch blijft het geheele geval ons vreemd, al wagen we de onderstelling, dat ook in dezen tijd er nog menschen gevonden worden die hel der kunnen zien, die weten wat hun èn hun naasten toekomt, die niet werken alleen om gèld te „verdienen", die ook als ze bestookt wor den er zich nooit toe leenen zullen om „het bloed van den arme" te drinken, zich te verrijken met wat, duizendmaal noodzakelijker, hun armen medemensch behoort. Dan kan ook dit echte sprookje als een echt sprookje bevredigend eindigen. NASCHRIFT. Het lijkt ons toch niet on juist tegenover dit „sprookje" enkele nuchtere feiten te stellen. De heer Ochtmann heeft zelf niet om het baantje van directeur der Drink waterleiding gevraagd; het is hem door het ge meentebestuur opgedragen. Hij had met het ge meentebestuur zóó kan men de zaak stellen een overeenkomst om tegen een bepaald sa laris directeur van de gasfabriek te zijn. Onbil lijk is het dan niet, dat voor de verzwaring van zijn functie een redelijke belooning wordt ge- gegeven en de belooning kan in het onderhavi ge geval met f 645.moeilijk buitensporig hoog genoeg worden genoemd. Indien er reden voor critiek zou zijn, dan zou deze gericht moeten worden op het gemeentebestuur. B.v. vanwege de cumulatie van functies. De heer Ochtmann heeft ook om geen salarisverhooging gevraagd. Redactie. Rond een benoeming. Men schrijft ons uit Hillegom: De benoeming van een gemeentetuinman heeft de laatstgehouden raadsvergadering onaange name momenten bezorgd. De overwegend R.K. Raad heeft al gedurende jaren getracht de „baantjes" naar evenredigheid te verdeelen. Dat was en is een loffelijk streven: men wil zich niet toeëigenen, wat met een billijke evenredige ver tegenwoordiging strijdt; dus geen misbruik van macht. Sinds de laatste verkiezingen heeft een K.D.P.-er zijn intrede in dea raad gedaan: de heer Mathot heeft moeten wijken voor den heer Pijnaker. De R.K. raadsfractie wil terecht den K.D.P.-er als gelijke niet erkennen, hetgeen lo gisch moet worden aangevoeld. Maar daardoor kan de heer P. de balans naar rechts of naar links doen overslaan. Van Protestantsche zijde is heftig geageerd, dat no. 1 van de voordracht een Katholiek was; dat men liever een Protes tant had gehad is verklaarbaar, daar de voor ganger tot die geestesrichting behoorde. Vast staat, dat no. I veel beter geschikt was dan no. 2 en dat de heer Nieuwenhuizen R.K. was, kunnen hij en de raad niet helpen! Daarbij is toch de be noeming van een tuinman geen wereldschokken de gebeurtenis. Weth. Vermeer opende de on aangenaamheid, de heer Van Zanten ging ver der, dreigde met een strijd van hard tegen hard. De heer Loerakker schuwt den strijd niet, gaat voor geen bedreiging terug. De stemming kwam na scherpe bewoordingen enno. 2 werd be noemd met 1 stem meer dan de Katholiek. Twee dingen moeten we hierbij vastleggen en betreu ren. Eerstens dat de heer Pijnaker, die zich evengoed Katholiek noemt als de heer Loerakker den Katholiek niet stemde en tweedens, dat de christelijken met de socialisten een plaatsgenoot achter stelden bij iemand uit Utrecht. We weten niet, welke gevolgen deze houding der protes tantsche raadsleden zal hebben, maar het is een stout stukje, dat er gespeeld is van hun zijde Voor de socialisten en voor den heer Pijnaker welke K.D.P.-er zich beroept even goed Katho liek te zijn als de Katholieke Raadsleden der Staatsparty heeft het oude spreekwoord ge golden: „Liever Turksch dan Paapsch!" Moest er nu toch een uit Utrecht komen omdat.... de Hillegommer Roomsch was? Het is een intreurige rol, die er door de meerderheid der Raadsleden is gespeeld. Meer zullen we er niet van zeggen. BERLIJN, 4 April (Reuter). Algemeen had men verwacht, dat in de Katholieke kerken van Duitschland Zondag een ver klaring zou worden voorgelezen, waarin zou worden aangespoord vóór de inlijving van Oostenrpk te stemmen, doch deze verwach ting is niet bewaarheid geworden. Een restaurateur in het Noorden van Berlqn is tot een langdurige gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij heeft gezegd, dat na de volks stemming van 10 April den Oostenrijkers de oogen wel open zullen gaan. Adolf Hitler heeft Zondag te Graz een ver kiezingsrede gehouden. Hij zeide o.a. dat de nood, welke overal in Oostenrijk heerscht, over wonnen zal worden door de energie van het volk van 75 millioen. De stemgerechtigde Duitschers en Oosten rijkers hebben zich uit alle provinciën van Bul garije Zondag aan boord begeven van het vracht schip „Thessalia", teneinde hun stem uit te brengen in de volksstemming, die voor de Bul- gaarsche Duitschers reeds is gehouden. Van de 180 uitgebrachte stemmen werden 178 uitge bracht met „ja" voor de vereeniging van Oos tenrijk met Duitschland, één stem luidde „neen", één stem was ongeldig. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Berlijn heeft den Duitschen minister van Buitenland- sche Zaken een nota overhandigd, waarin de regeering te Praag mededeelt, haar gezantschap te Weenen te hebben opgeheven. Een consulaat- generaal blijft bestaan. Ter gelegenheid van het oogenblik, aldus meldt het D.N.B., waarop het concentratiekamp Woellersdorf in brand gestoken werd, heeft gouwleider Bürckel de „vuurspreuk" uit gespro ken. Hij deelde mede, dat ter plaatse een gedenk- teeken opgericht zal worden met het opschrift: „Gij hebt trouw gezaaid en zege geoogst. Uw oogst echter is ons Duitschland." In verband met de vertraging van het s.s. „Hamm" nemen de Duitschers van Semarang en omgeving niet deel aan het te houden ple bisciet. Naar wij vernemen heeft de Senaat van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam in zijn Maandag gehouden zitting besloten aan H. M. de Konin gin ter gelegenheid van haar 40-jarig regeeringsjubileum het eere-doctoraat in de economische wetenschappen aan te bieden. De promotie zal plaats hebben in een bijzondere plechtige zitting van den senaat op een der dagen tusschen zes en elf September a.s. De rector-magnificus, prof. dr. H. Frijda, is door den senaat als pro motor van H. M. de Koningin aan gewezen. Naar wij uit welingelichte bron verne men, zal op Zondagmiddag 29 Mei, ter ge legenheid van de sluiting van het Interna tionaal Eucharistisch Congres te Budapest, een plechtige godsdienstoefening worden gehouden in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Deze godsdienstoefening, die genoemd zal worden oefening tot eerherstel aan de H. Eucharistie, zal een grootsch en indrukwekkend karakter dragen en een der schoonste daden zijn van de Vereeniging Katholiek Amsterdam. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling eer H. Mis te doen opdragen in het Stadion en ernstig zqn alle mogelijkheden overwogen om dit plan uit te voeren. De bezwaren bleken echter zoo talrijk, dat men de gedachten daar aan moest laten varen. Het bestuur van Katholiek Amsterdam heeft daarna de idee geopperd tot het orga- niseeren van een plechtigheid in de mid daguren en hoewel de kosten zeer belangrijk zijn, heeft men toch gemeend dezegedachte te moeten verwezenlijken. En zoo zal dus op Zondag 29 Mei in de middaguren de plechtige oefening tot eerherstel aan de H. Eucharistie in het Olympische Stadion te Amsterdam worden gehouden. Onmiddellijk is men met de voorbereidingen begonnen. Een viertal commissies, te weten een pers- en propagandacommissie, een finan- cieele commissie, een technische commissie en een commissie van ontvangst, zijn bereids sa mengesteld en zullen zoo spoedig mogeiyk haar werkzaamheden beginnen. Door de vijf-en-dertig Amsterdamsche pas toors is alle mogeiyke steun toegezegd, terwijl ook de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken en het Genootschap van den Stillen Omgang medewerking zullen verleenen. Het gerechtshof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen den 22-jarigen chauf feur W. J. R., wonende te Thorn, die aldaar op 19 November van het vorige jaar zyn schoonvader, H. H. Cober, met een schop den schedel heeft ingeslagen, waarna de dood door verbloeding is ingetreden. De rechtbank te Roermond had R. veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden, met een proeftijd van drie jaren. De officier van justitie, die ontslag van rechtsvervolging had geëischt, heeft zelf hooger beroep aangeteekend. In hooger beroep heeft de advocaat-generaal tegen R. twee jaar gevangenisstraf geëischt. Het hof heeft het vonnis van de rechtbank te Roermond bevestigd en den chauffeur ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twaalf maanden, met een proefty'd van drie jaar. Maandagmiddag heeft Prinses Juliana met Prinses Beatrix per auto het Paleis Soestdyk verlaten, te» einde, zich naar Dien Haag te begeven. 'v LONDEN, 4 April. (Reuter.) Naar aan leiding van de door de arbeiderspartij in gediende motie van wantrouwen zeide mi nister-president Chamberlain vanmiddag in het Lagerhuis, dat thans het vijftiende de bat over Buitenlandsche Zaken in den tijd van negen wegen werd gehouden en dat een dergelijke belangstelling voor één on derwerp in de parlementaire geschiedenis zonder weerga is. Chamberlain zeide, dat Greenwood vijftig mi nuten gesproken had zonder met een woord over de motie van afkeuring of het vraagstuk van algemeene verkiezingen te reppen. De iro nie, waarmede de minister dit zeide, verwekte vroolijkheid. Het herhalen van mijn vorige verklaringen, aldus Chamberlain, die niet alleen in dit land, maar overal ter wereld, met uitzondering mis schien van Sovjet-Rusland, algemeene goedkeu ring hebben gevonden, heeft geen nut. De oppo sitie wil van de moeilijkheden van den inter nationalen toestand gebruik maken, ten bate van party-doeleinden. Chamberlain zeide niet te gelooven, dat een beroep op het land naar aanleiding van dit. punt de beweringen der op positie zou rechtvaardigen. Ter ondersteu ning haalde hq de rede van Hodza aan, die zijn Lagerhuisrede een groote daad voor de conso lidatie van Europa genoemd had. Ten aanzien van den Volkenbond ver klaarde de minister: „Wij zijn nog steeds van plan, het volledigste gebruik van den Bond te maken binnen de grenzen, die er kend moeten worden. Wij achten den Bond evenwel op het oogen blik niet in staat de taak te volbrengen, die Baldwin van het grootste belang voor de col lectieve veiligheid oordeelde: dat ieder land be reid moet zijn niet alleen voor een oorlog, maar ook om onmiddellijk een oorlog te beginnen. Dit- te ontkennen zou slechts bewuste en door zichtige huichelary zijn. Onder bijval verklaarde de minister, dat de regeering niet voornemens is haar politiek ten aanzien van de Spaansche kwestie te wijzigen. De premier zeide zich geen beter onderwerp voor een beroep op het land te kunnen voor stellen dan de tegenstelling tusschen de poli tiek der regeering en die der oppositie en zich niets te kunnen indenken, dat meer verwar ring in de rijen der oppositie zou stichten, dan dat hij haar aan haar woord zou houden. Het is thans niet de tijd onrust te verwekken in het land, dat de weeën van het wapenings programma doormaakt. De oppositie, aldus de minister, mag biy zijn, dat zy er vanavond met een gezonde afstraf fing afkomt en niet een grootere nederlaag in het land lijdt. Chamberlain, die ruim een half uwr sprak, bracht zijn aanhangers tot groote geestdrift door zijn slagvaardigheid en de argumenten, waarmede hy de beweringen der oppositie punt voor punt wist te weerleggen. De motie van de Labourpartij werd met 359 tegen 152 stemmen verworpen. LONDEN, 4 April (Reuter) Het Britsche departement van Buitenlandsche Zaken ver klaart, dat alle berichten, die tot dusverre ver schenen zijn ten aanzien van de ontwikke ling der Britsch-Italiaansche besprekingen zui ver speculatief en zonder gezag- zyn. Ten opzichte van de besprekingen zijn beide partijen overeengekomen geen inlichtingen te verstrekken. Men hoopt echter, dat het mogeiyk zal zijn binnen de eerstvolgende veertien dagen een verklaring af te leggen, aangezien de tot dusverre gemaakte vorderingen bevredigend zqn. Zooals wij reeds eerder in ons blad meldden, heeft de Bond van R.K. Werkliedenvereenigin- gen in het Aartsbisdom Utrecht 2 Maart in een adres, gericht tot de ministers van Economische Zaken en Financiën, speciale aandacht gevraagd voor den nood van de bezitters der z.g. plaatsjes, gebouwd met rijksvoorschot ingevolge de land- arbeiderswet. Uit het thans door adressant ontvangen ant woord blijkt, dat de beide ministers eveneens ernstig er van overtuigd zqn, dat iets dient te geschieden. De tekst van het antwoord luidt: In antwoord op nevenvermeld schrqven heb ben de ondergeteekenden de eer, Uwen Bond te berichten, dat het hun bekend is, dat ten aan zien van de betaling van renten en annuïteiten, verleend ingevolge de bepalingen der Landarbei- derswet, zich moeiiykheden voordoen. Teneinde den omvang daarvan te kennen, is een enquête ingesteld bij de verschillende gemeentebesturen. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De ondergeteekenden stellen zich voor na be ëindiging van het bovenbedoelde onderzoek zich te beraden over eventueele verlaging van den rentevoet der hierbedoelde voorschotten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4