HENSEN It embrandt WITTE JASSEN Leverworst uit grutjes TYPE IO „ORKAAN" *s^stsf"s. rmint Haarlem, 5 April Kort en volledig DINSDAG 5 APRIL 1938 Het centrum van Haarlem N.V. HYPOTHECAIRE BELEGG1NGSBANK Het jaar 1937 bracht een nadeelig saldo Ned. Middenstandsbank VERKEERSEXAMEN VOOR DE JEUGD 2048 candidaten WWKI,AAR™ÈÈ^^Ü2ÖWiA£MH R.K. Staatspartij Heemstede De heer Steger gehuldigd Vorming comité Het Vegetariërslied Imp. ANDRÉ J. H. CEURVORST Alb. Cuypstr. 264-276, A'dam AGENT VOOR HAARLEM: GARAGE „DEN HOUT" Wagenweg 164-168 Telef. 12138 GALA-LEDEN CONCERT H.O.V. DIENSTMAAGD STAL RING En verloofde beleende hem IEDER ZIJN EIGEN PLEKJE. Gevolgen van concurrentieijver WORDT DE MOLEN „ADRIAAN" HERBOUWD? De Emmabloemendag Programma Radio-Centrale r 3 n 8 s Van „„„.ioJ. AGENDA 6 April Bioscopen BURGERLIJKE STAND STAD Met groote belangstelling hebben velen, eenige dagen geleden, de beschouwing in ons blad van een bewoner van de Groote Houtstraat gelezen over de actie van de Groote Houtstraat- en Gierstraatvereer.igir.g om de tram uit de nauwe straten van het cen trum der stad te verwijderen. Hij vreesde dat daarmee ook het winkelend publiek zich naar andere straten verplaatsen zou. Via onze redactie hebben dezen middenstan der eenige opmerkingen bereikt, welke hij nog gaarne hier ter plaatse wil behandelen, omdat het, naar hij meent, niet onmogelijk is, dat het z.i. groote gevaar voor de Groote Houtstraat door de besturen van genoemde vereenigingen niet voldoende wordt ingezien. Wij geven hem het woord: Iemand schrijft-mij, dat de Groote Houtstraat geen enkel recht kan laten gelden om tot in lengte van dagen de hoofdstraat van Haarlem te blijven; een ander, dat ik spoken zie, want dat de natuurlijke ligging van de Groote Hout straat, als zijnde de kortste verbinding tusschen station en den Hout, haar immer een voorname winkelstraat zal houden. De eerste opmerking is juist, maar daarom moeten de besturen van de betrokken straat- vereenigingen ook geen malle dingen doen, in tegendeel, alles in het werk stellen om den bloei van de Groote Houtstraat te bestendigen. Mijr. heele betoog was er op ingesteld, niét om het aloude recht van de Groote Houtstraat te ver dedigen, maar om juist aan te toonen, dat op dit ondermaansche niets van blijvenden aard is en voorspoed allicht ontglipt aan wien het niet weet vast te houden. De tweede opvatting, deze, dat de Groote Houtstraat van nature de hoofdstraat van Haarlem is, is gevaarlijker. Zij wekt een gezapig vertrouwen in de onverwoestbaarheid van het aanzien der Groote Houtstraat. Kan men zich dan niet indenken, dat Haar lem er eens anders zal uitzien dan tegenwoor dig? Ik kan mij zoo heel best voorstellen, dat de Haarlemmers van over 50 jaar hun Zater- dagavondw'andeling niet meer langs Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Houtstraat, enz maken maar langs (alsdan tot schitterende Winkelstraten ingerichte) Stationsplein, Rozen straat of Parkiaan, Nassaulaan, Gedempte Oude Gracht, Spaarne, Donkere Spaarne, Kou- denhorn, Friesche Varkenmarkt, om langs den breeden weg over het Phoenixterrein naar het Stationsplein terug te keeren en dat ook de Kinderhuisvest, Wilhelminastraat en de sin gels dan voorname winkelstraten zullen zijn geworden. Aan het aanzien van de stad en een prettige wandeling zou dat zeker geen afbreuk doen. In dat geval zou de Groote Houtstraat zeker de kroon van het hoofd vallen. Tenzij kunstmatig alles gedaan wordt om haar de Kaïverstraat van Haarlem te doen blijven. Daarvoor zijn geringe middelen de beste. B.v. het behoud van de tram met al de daaraan ver bonden lasten. Wat geeft aan de Kaïverstraat in Amsterdam haar onverklaarbare charme? Waarschijnlijk zou het daarmede algeloopen zijn als men haar ging verbreeden en gemakkelijker begaanbaar maken. Datzelfde zal het geval zijn met de tram in de Groote Houtstraat. Iedereen moppert er tegen en toch geeft zij aan de straat een vertier, een gezelligheid, een afwisseling, die het publiek niet graag zou missen. Caveant consules! Laten de consuls van de Houtstraat en Gierstraat, laten de besturen dei straatvereenigingen zich tweemaal bedenken, voordat zij ernst maken met hun actie! Als deze succes heeft, is het te laat! beurze en op emissiegebied is men van oordeel dat een dividenduitleening nog niet verantwoord is. De gemaakte winst zal worden aangewend voor afschrijvingen en voor de creatie van een algemeene reserve en een personeelfonds. Voorgesteld wordt op preferente aandeelen wederom 5 pCt. dividend uit te keeren. Uit het jaarverslag van de N.V. Hypothecaire Beleggingsbank te Haarlem ontleenen wij het volgende: In de eerste helft van het jaar kon het bedrijf regelmatig worden uitgeoefend, doch in de tweede helft werd het tengevolge van het groote aanbod van geld en het geringe aantal goede hypotheek-aanvragen moeilijker om tot afslui ting van posten te komen. In verband met de daling van den rentestan daard werd in het eerste halfjaar tegen 4% procent afgesloten, doch in het tweede halfjaar daalde de rentevoet van de nieuwe posten tot 4'A en 4 en ziet het er niet naar uit, dat aan de rentedaling zoo spoedig een einde zal komen. In 1937 zag de directie zich genoodzaakt zeven maal gebruik te maken van de verleende onher roepelijke machtiging tot verkoop van het ver bondene. Verder werd in vier gevallen van in gebreke blijven medewerking tot onderhandsche overdracht van het onderpand verleend, en ge troostte men zich om deze overdrachten mogelijk te maken, opofferingen. De tekorten, die bij al deze executies ontstonden en die krachtens de garantie-plicht aan de betrokken geldgevers ver goed werden, beliepen in totaal, na aftrek van de bedragen, die van vorige executie-verliezen nog terechtgekomen zijn, f 14.649. In drie van de bovenvermelde gevallen werd 't verbondene dooi de dochtermaatschappij ingekocht. Door deze hooge executie-verliezen sluit het boekjaar 1937 met een vrij groot nadeelig saldo. Voorgesteld wordt voorts de Balans en de Verlies- en Winstrekening goed te keuren en het nadeelig saldo ad f 6915 af te schrijven op de reserve. Deze zal dan per saldo f 19.614 bedragen. Het verslag over het boekjaar 1937 consta teert dat het geen verwondering behoeft te baren, dat de toestand in het middenstandsbe drijfsleven nog geen verbetering van eenige beteekenis heeft vertoond. Set is uitsluitend aan de voorbijgaande opleving gedurende het eerste halfjaar te danken, dat de eindresulta ten voor verschillende zaken beter zijn dan over 1936. De geldruimte kwam ook tot uitdrukking in de toeneming der toevertrouwde gelden, zoo als uit de volgende vergelijkende opstelling blijkt: Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 December 1937 van cliënten f 20.592.100 (v.j. f 18.387.500) van middenstandszaken f2.498.000 (v. j. f 994.600). Hoewel men genoodzaakt was de rentever goeding op spaargelden bij de Nederlandsche Middenstandsspaarbank twee keer, n.l. op 1 September en 15 December 1937, te verlagen, had dit geen noemenswaardigen teruggang van spaargelden tot gevolg. In het totaalbedrag van het uitstaande cre- diet kwam geen wijziging van groote beteeke nis. Het verminderde met f 175.000. Hierbij in aanmerking nemende, dat ruim f 3.600.000 aan nieuw crediet werd geopend, kan tot een be vredigende beweeglijkheid in de portefeuille Worden geconcludeerd. Ook heeft een verschuiving plaats gevonden door vermindering van effectenvoorschotten en vermeerdering van handqlscredieten, waaron der begrepen de, onder regeeringsgarantie ver leende „crisiscredieten", wat aan de rentabili teit ten goede moet komen. UITSTAAND CREDIET PER 31 DEC. middenstands cliënten banken totaal 1936 f 17.379.000 2.188.000 19.567.000 1937 17.281.000 2.111.000 19.392.000 In het verslagjaar werden credieten verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 3.607.700 tegen f 2.582.200 in 1936. Aangezien voor belangrijke bedragen aan liquide middelen weinig of geen rente kon Worden bedongen, terwijl de rente voor ver schillende credieten verlaagd werd, verminder de de winst op dit onderdeel in belangrijke mate. Door grootere activiteit op de effecten beurs kon men echter nog bevredigende resul taten verkrijgen. Aangezien de winstberekening goeddeels te danken is aan de grootere leven3T£EeId ter In de gecombineerde vergadering van het bestuur der vereeniging „Veilig Verkeer", de commissie voor de verkeersexamens en de On- derwijs-Verkeerscommissie is besloten, ook dit jaar een theoretisch verkeersexamen te or- ganiseeren, waaraan kunnen deelnemen de leerlingen uit de hoogste klasse van openbare en bijzondere scholen, de le klasse der U. L. O. en de leerlingen van de centrale scholen voor 7e en 8e leerjaar. De inrichting van de examens zal ongeveer gelijk zijn aan die van verleden jaar. Voor allen dus: een schriftelijk gedeelte; een voetgangers-examen en voor de wielrij ders bovendien een rijwiel-examen. Schriftelijke toestemming der ouders of ver zorgers is voor alle candidaten noodig. VOOR ALLE BEDRIJVEN Als het in Uw bedrijf of vak nood zakelijk is, dat U 'n witte jas draagt, dan moet dit tevens een reclame voor U zijn. HENSEN'S jarenlange ervaring in kwaliteit, modél en afwerking garan deert U een jas, welke aan de hoog ste eischen voldoet, in prijzen van 3.10 2.65 2 DE SPECIAALZAAK Het schriftelijk gedeelte van het examen wordt vandaag gehouden. Met het oog op een uniforme beoordeeling zal het examenwerk door de commissie worden nagezien. Er zijn totaal 2048 candidaten van alle openbare en bijzondere scholen, ingedeeld in 42 groepen. De groepen 17 hebben als plaats van sa menkomst de Marnixstraat (7, 8 en 9 April); de groepen 820 het Mamixplein (27 en 28 April, 2, 3 en 4 Mei); de groepen 2127 de Karolingenstraat (5, 6 en 7 Mei)de groepen 2833 de Buitenrustlaan (9 en 10 Mei) en de groepen 3442 de van Oosten de Bruynstraat (11—14 Mei). Maandagavond werd in het R. K. Vereeni- gingsgebouw de jaarvergadering gehouden van de afd. Heemstede van de R. K. Staatspartij. In zijn openingswoord bood de voorzitter, de heer J. v. d. Weiden, allereerst zijn verontschul digingen aan voor de vrij laten bijeenroeping van deze vergadering, die reglementair in Fe bruari gehouden had moeten worden, doch hij weet dit aan zeer bijzondere omstandigheden. Na vervolgens den spreker van dezen avond, den heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond en lid der Eerste Ka mer, hartelijk welkom te hebben geheeten, feli citeerde hij den scheidenden afdeelingssecretaris, den heer E. Steger met zijn benoeming tot bur gemeester van Oirschot, dien spr., zooals hij het uitdrukte, met een lach en een traan ziet ver trekken. Met een lach, omdat spr. zich verheug de over de promotie van den heer Steger, met een traan omdat de afdeeling een secretaris gaat verliezen zooals zij nog nooit heeft gehad. Een hartelijk applaus was het bewijs van in stemming bij de aanwezigen, waarna de heer A. C. de Bruijn het woord kreeg. Deze begon met op te merken, dat hij, hoewel hij den heer Steger niet persoonlijk kende en hoewel hij voor de functie van burgemeester van Oirschot an deren had aanbevolen, zich. toch verheugde over deze benoeming. De naam Steger, aldus spr., heeft in ons land en vooral in onze kringen zulk een uitstekenden klank, dat men ook de gemeente Oirschot geluk mag wenschen. Overgaande tot het onderwerp van dezen avond „De sociale politiek van minister Rom- me, gericht op den bedrijfsorganisatorischen bouw onzer maatschappij", toonde spr. met tal van voorbeelden aan, hoe minister Romme er naar streeft, door middel van de bedrijfsraden de bedrijfsgenooten, werkgevers en werknemers, tot elkaar te brengen, waarna hij een afzonder lijke beschouwing wijdde aan de maatregelen die minister Romme had genomen en m de toe komst nog zal nemen om het lot der werkloozen ^In^hef6laatste deel van zijn beschouwing wijdde de heer de Bruijn uitvoerig uit over het voorontwerp van wet op de verplichte werk loosheidsverzekering, dat thans ln studie is bil den Hoogen Raad van Arbeid en waarm op nieuw het streven van den minister tot komt, n.l. belanghebbenden in een bedrijf tot elkaar te brengen. Spr. voegde aan dit voor ontwerp zijnerzijds nog enkele wenschen toe ten aanzien van de uitvoering dezer wet en besloot zijn rede met op te merken, dat het van het hoogste belang is dezen minister te verdedigen tegen de veelvuldige aanvallen van socialisti sche en vooral liberale zijde, omdat deze minis ter op zijn terrein het programma 1937 van de R. K. Staatspartij tracht te verwezenlijken. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer F Duijn, terwijl bij de rondvraag de heer Heiier aandrong op een betere gezinspolitiek in deze gemeente. Deze opmerking was voor een der aanwezigen aanleiding er op te wijzen, dat bij de behande ling van de gemeentebegrooting 1938 een voor stel tot tariefsverlaging van duinwater en elec- triciteit, dat tegemoet kwam aan de behoeften van het groote gezin, door toedoen der meer derheid van de R. K. Raadsfractie werd ver worpen. Nadat de heer E. Steger in een vlotte speech dank had gebracht aan allen, die met hem had den samengewerkt en bij voorbaat de aanwe zigen inviteerde een bezoek aan Oirschot te brengen, sloot de voorzitter deze vergadering. In Heemstede heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, den heer E. Steger iets aan te bieden, als dank voor het vele werk, dat hij voor de Katholieke zaak heeft gedaan. Na dere bijzonderheden volgen. (Ingezonden) Het was met een onbestemd gevoel en een van nieuwsgierigheid popelend hart, dat ik gis terenavond naar het gebouw „Theosofiaaan het Nassauplein wandelde, waar de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Vegetariërs- bond haar leden een feestelijken avond had be reid als sluiting van den kookcursus. v Vooral het programmapunt „eetbare verras singen" veroorzaakte mij nogal eenige kopzor gen. Waaruit zouden die bestaan; gras met kla verblaadjes? En hoe zouden de vegetariërs het opvatten als ik hun kookcursusproducten fatsoenshalve naar binnen slikte met een vies gezicht? Doch er waren nog meer dingen, die mii tot overpeinzen stemden. Ik zocht mijn geheugen af of ik ooit een vergadering van kalfslapjes- enthousiasten had bijgewoond of een feestavond van de „Biefstuk-met-gebakken-aardappeitjes- en-doperwtjes-club". En ik herinnerde mij niets. Al mag mijn geheugen me dan soms in den steek laten, waar het zulke gastronomische sen saties betreft zou er toch zeker wel iets zijn blij ven hangen. Waarom dus geen Vereenigde Gehakt Eters en w'el een Vegetarische Bond? Deze en nog vele andere vragen warrelden door mijn brein toen ik den deurknop van de vergaderzaal omdraaide. Natuurlijk had ik mij een voorstelling ge maakt van vegetariërs en nu ik zoo midden in een groep van vegetarische dames er waren slechts twee heeren, die van de eetbare verras singen meesnoepten ben geraakt, moet ik eerlijk zeggen, dat zij zich in bijna niets onder scheiden van hun ribstuk-etende medemen- schen. Het eenige wat men zou kunnen opmer ken is de opvallende liefde voor den reeds lang uit de mode geraakten jongenskop. Van krul schijnen ze niet te houden. Er zat wel een juffrouw in een grasgroene japon, hetgeen misschien een symbolische be teekenis had, een japon van Romeinsch snit en er was wel een ander met een tanig en geel gelaat, zooals ik me steeds een vegetariër had voorgesteld, maar zoo over het algemeen zagen ze er nogal zeer .gewoontjes uit. Het bestuur begon reeds voor den aanvang met een drinkbare verrassing en aangezien ik heelemaal achter in de zaal zat, werd ruim een kwartier mijn geest gefolterd door ongewilde lugubere veronderstellingen. Zou het een vegetarisch soepje zijn of vloei bare spinazie met kubusjes knoflook? Doch het viel nogal mee. Er werd thee geserveerd en men kreeg de keus tusschen citroenthee en gewone thee. Ik koos de gewone, maar ze smaakte naar citroen en was daarom in de veronderstelling, dat het een vergissing was. Mej. Pothoff hielp mij in haar openingswoorden uit den droom. De thee was geen thee geweest, het was ge droogde citroen en nog wat. Dat was de eerste verrassing van een heele reeks. Want' nadat een vegetarisch orkestje zeer verdienstelijk het Vegetariërslied had gespeeld hulde aan den componist, die zoo goed het spelen van den wind door het gras en de sla blaadjes wist uit te beelden vertelde de leid ster van den kookcursus, mevrouw W. de Jong- Kersbergen, hoe zij uit grutjes en vet een leverworstje te voorschijn wist te tooveren, dat nog veel lekkerder was dan de echte Saksische trouwens voor dien smaak bestaat ook een vegetarisch recept. Dat nabootsen van vleeschsmaakjes is eigen lijk alleen voor hen, die anders zoo moeilijk van gebakken lever of rolpens zouden kunnen afblij ven. Het betreft slechts de practische zijde van het vegetarisme, dat veel meer beoogt: den eer bied en de liefde tot het dier, de liefde tot alle levende wezens, ook tot den medemensch. Doch over deze ethische zijde valt zeer veel te delibe- reeren. Het vegetarisme als wereldbeschouwing is niet de juiste. Het kan heel gezond zijn, er zijn dokters ge noeg, die dat verklaren en er is dan ook niets op tegen als iemand vegetariër wordt. Doch men moet het vegetarisme niet als een soort gods dienst gaan beschouwen. Verdiepen wij ons ver der in de interessante mededeelingen van me vrouw de Jong-Kersbergen. In gelatine zit beendermeel of visschenlijm zoo vertelde zij, wij gebruiken dat dus niet, doch er is een evenwaardig plantaardig pro duct, waarmee wij prachtige appetijtelijke hoofkazen kunnen maken. In jam zit ook gela tine men vraagt zich af wat men eigenlijk eet zonder dat er vleesch in zit wij hebben een ander jammetje en men proeft het verschil niet. Afgezien van den ethischen kant is het vege tarische leven zeer aan te bevelen, aldus be sloot spr. Het is goedkooper, hygiënischer en gelijkwaardig aan vleeschproducten. De meest moderne wagen onder de 1938 modellen volkomen berekend om uren achtereen met snelheden bo ven 100 K.M. te riiden maximum prestatie oi[ ge ring benzineverbruik weergalooze wegvastheid. 2.5 Liter 6 cyl. SEDAN 4 DEUREN CABRIOLET Dealers over geheel Nederland. Met een uitstekend bezocht gala-, tevens ledenconcert, werd gisterenavond het muziek- seizoen onzer Haarlemsche Orkestvereeniging besloten. Marinus Adam leidde in den orkestbak het ensemble, dat, afzonderlijk en in samenwer king met de balletgroep van Corrie Hartong, de directrice der Rotterdamsche Dansschool, een zeer fraai en passend programma ten gehoore gebracht. Het orkest speelde de uitgevoerde werken, een Divertimento van Paul Juon, de Russische volkswijzen van Liadow, de ouverture „Le Bar bier de Séville" van Rossini en een Tarantella van denzelfde, zoomede na de pauze de Val- ses Nobles et Sentimentales van Ravel, het Cortège et air de danse van Debussy, met het Divertissement van Filip Lazar, met groo te klankreserve en over het algemeen grootere beheersching dan de muziek bij de laatste bal let-uitvoering. De geheele opvoering kreeg daardoor on middellijk een veel stijlvoller karakter en een verfijnd cachet. Er bleek wel zeer sterk uit, hoe prachtig alle genoemde composities zich leenen tot interpretatie en illustratie, tot onderlijning door den dans: de zuivere her schepping, zooals in de inleiding van het pro gramma terecht werd gezegd, van de klanklij- nen in de ruimte. Dit moet wel leiden tot een volkomen opgaan der danseressen en dansers in de beweging en het rhythme. En waar het H.O.V.-orkest zich in deze composities zoo vol komen aanpaste aan de sfeer, reeds in de eer ste solo- en groepsdansen door Corrie Hartong en haar medewerksters geschapen, groeide deze opvoering uit tot een avond van zeldzame schoonheid. De plastische gebaren, de sugges- stieve rhythmen, de gevarieerde beweging, de zuiver bedachte choreografie, ze onderstreep ten de uitgevoerde muziek en maakten het luisteren ernaar ook tot een zichtbaar genot. We zullen niet in het bijzonder ingaan op alle uitgevoerde solo- en groepsdansen, wijl de interpretatie van alle, zoowel van de kortere, als van de langere episodes, op een zeer hoog artistiek peil stond. Beheersching van ge baar en beweging, een prachtig geconcentreera dansen en zich aansluiten aan het rhythme der muziek, een groote variatie en vinding rijkheid van danspassen, een sterke gebon denheid, een strak lineaire choreografie, een vaak geestige en toch fijn beheerschte uit beelding, ziedaar de kwaliteiten, waarvan de choreografie zelf en ook haar dansgroepen HET GEWELDIGE FILMWERK SLECHTS T. EN M. DONDERDAG IN: Met dat laatste ben ik het in het geheel niet met haar eens. En dat naar aanleiding van haar „eetbare verrassingen." Ik kreeg een bordje met een croquetje, een slaatje, twee groene knikkertjes en een koekje met gespik keld deeg. Ik begon met dat gespikkeld deeg en ik durfde geen tweede hapje te nemen, omdat de serveerjuffrouw wel wéér juist in mijn richting kon blikken en mijn aanschijn er niet aannemelijker op wordt als ik gespikkeld deeg slik, dat klefferig en glibberig smaakt. Ook het croquetje was naar mijn meening een volkomen mislukking. Ik brak er mijn houten lepeltje op. Van die groene balletjes wil ik niets zeggen, dat moet een misverstand in de keuken zijn geweest. De cursusleidster had namelijk verteld, dat vet met havermout of grutjes, na gekookt te hebben, naar niets smaakt en nu bleek het, dat zij bij die balletjes wel groene havermout had gebruikt, doch ver geten had het smaakje hetzij leverworst, hetzij blinde vink erdoor te roeren. Mijn collega zat echter van zijn schoteltje te smullen als gold het een feestmaaltijd. „Lust jij het niet? En dat heerlijke, stevige croquetje dan? Ik heb in tijden niet zoo lekker gegeten." En met zorg schraapte hij zijn scho teltje schoon. Smaken kunnen verschillen, doch mijn col lega verslijt zijn leven in een pension. HU maakte dan ook geen aanspraak op smaak. Dat het bij de meeste dames zoo erg lang duurde voordat ze hun schoteltje leeggesmuld hadden werd na de pauze duidelijk gemaakt door mevrouw J. F. Jacons-Arriëns, die ver telde, dat men, indien men de uren er dage lijks voor uit kan trekken, ieder hapje, 42 maal moet kauwen. Verder constateerde zij met verheugenis, dat principieele vegetariërs zij dus, die geen jam eten, geen gewone thee drinken en alles be reiden uit citroen en grutjes in tegenstel ling met eenige jaren geleden niet meer wor den aangekeken als gekken. Misschien was dat niet geheel ongemotiveerd, daar de toenmalige vegetariërs de uitgebreide keukenmogelijkheden nog niet kenden en uitsluitend leefden van rauwe dorperwtjes en sla. Dan bekeek zij den ethischen kant van het geval, doch afgezien van deze foutieve opvat ting word ik liever lid van een eventueelen Runderlappenbond. En ik heb respect voor de menschen, die ge spikkeld deeg met graagte eten. DROSERACAE. den geheelen avond door blijk gaven. Wanneer we dan toch nog aan enkele momenten de voorkeur moesten geven, zou het zijn aan de door ^lorrie Hartong en Bob Nyhuis gedanste Serenata uit de Suite van Paul Juon, aan den groepsdans welke diens Landler illustreerde, aan de dramatisch sterk uitgebeelde klacht van Liadow, aan het geestig door Rie Koster geïnterpreteerde „Met 'een mugje heb ik ge danst," en aan 't Rondo van Liadow, en aan de uitbeelding in haar geheel van Ravel's Val- ses Nobles et Sentimentales. Wanneer we tenslotte de met zorg afgewogen kleureffecten roemen van de voor alle num mers passende costumes, hebben we wel alles gezegd wat ons dezen ballet-avond wist te ma ken tot een genot voor oog en oor, waaraan we nog lang met bijzonder genoegen zullen denken. J. S. Gisteravond deed een dame, wonende aan den Kruisweg, aangifte van vermissing van een juweelenring ter waarde van f 300. Zij verdacht haar 25-jarig voormalig-Oostenrijksch dienst meisje van den diefstal. Op deze gronden werd het meisje door de recherche aangehouden en naar het bureau overgebracht, waar zij bekende den ring uit een kast op mevrouw's kamer gestolen te hebben. Haar verloofde had het waardevolle voorwerp verleden week beleend. Het meisje is in bewaring gesteld. Haarlem is sinds lang verrijkt met een nieuwe nijverheid: rijwielstallingen zonder tal. Het lijkt wel of op zekeren dag een vliegtuig boven de stad heeft gevlogen en nu eens niet bommen heeft gestrooid dat komt misschien later nog! maar bergplaatsen voor rijwielen. Hier en daar zijn er eenige aan een klit te recht gekomen en kan men in de betrokken straten nauwelijks meer gewone huizen onder scheiden. Ze rijen er zich aaneen tot de heele straat één rijwielstalling is geworden en de gene, die zijn karretje kwijt wil, duizelig wordt, zooveel bergingen staan rondom hem lokkend open. Waarvan de exploitanten leven, is mij een raadsel, want naarmate het aantal stal lingen steeg, daalden de prijzen. En weshalve zoo'n luttel bedrag ongetwijfeld teveel is om te sterven, maar te weinig om van te leven, moeten de stallinghouders ongetwijfeld hon gerkunstenaars zijn of uitsluitend „wind" con- sumeeren. Er is er een, die zijn „omzet" tracht te ver meerderen door een duivelstoejager aan te stel len. Deze jongeman doet zijn best, maar hij gebruikt wat duivelsche methodes. Hij kaapt n.l. de fietsen voor de deur van den naast- wonenden concurrent weg en begrijpelijk ver droot dat dezen stallingbaas, die zijn misnoe gen op een morgen in een flinken vuiststomp op het hoofd van den duivelstoejager uitte. Hij was daarmede echter bij den duivel te biecht gegaan, want nu kreeg hij een proces verbaal wegefïs mishandeling en moest bij den edelachtbaren heer politierechter in het Paleis van Justitie komen. De stomperij was juist ge beurd toen de inspectrice van de kinderpolitie haar fiets wilde stallen en het lijkt ons toe, dat haar paedagogische talenten voor de beide groote jongens van noode zijn. De rechter sprak wat deftiger van „gentlemen's agree ment" een moeilijk woord, dat de nog moeilij ker zaak van een verzoeningsovereenkomst omsluit. Wellicht dat oud-minister Eden, na zijn aftreden toch werkloos geworden, in de Kenaustraat te Haarlem zijn diplomatie en wijsheid nog kan uitvieren! De duivelstoejager kreeg van den magistraat een hartig standje voor zijn kapenj, maar de stallingbaas kon dat weghalen van fietsen vlak voor zijn neus toch niet geheel en al als geldig excuus voor den stomp aanvoeren. Met het gevolg, dat hij tot drie gulden boete werd veroordeeld. De Officier had nog een wijze les in petto. „Als jullie onderling zoo ruzie maken, zei hij, dan worden de klanten afgeschrikt en ver dwijnt heelemaal de klandizie".... Gelijk heeft-ie! Naar ons ter oore kwam, zouden er plannen bestaan den molen „De Adriaan" te herbouwen. De heer Tadema, voorzitter van de vereeni ging „Haarlem", deelde ons mede, dat de helft van de benoodigde som nog niet bijeen was. Wel is er weer met den wethouder overleg ge pleegd, maar hoewel men de hoop niet ver liest, is de kans voor heropbouw niet groot. Teneinde dezen collectedag een bijzonder cachet te geven zal door de Haarl. Postfanfare een muzikalen ommegang worden gemaakt door de stad. Bij deze muzikale wandeling zullen eenige doeken worden medegevoerd met op schriften om ieder aan te sporen mede te wer ken aan deze sympathieke collecte. Door het muziekkorps zal de volgende route worden genomen: Opstellen op het terrein van het Hoofdpostkantoor en vandaar langs Oude Gracht, Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Lorentzplein, van Eedenstraat, Raamsingel, Wilhelminastraat, Raaksbrug, Zijlsingel, Zijl- weg, P. Kiésstr., Kinderhuissingel, Verspronck- weg, Santpoorterstraat, Santpoorterplein, En- gelszstraat, Marnixstraat, Berkenstraat, Scho- terboschplein, Schoterboschstraat, Rijksstraat weg, Julianapark, Gen. Cronjestraat, Schoter- weg, Frans Halsplein, Kennemerplein, Jansweg, Parklaan, Kruisweg, Kruisstraat, Nieuwe Groenmarkt. Zijlstraat naar het terrein van het Hoofdpostkantoor, waar de stoet ontbon den wordt. Woensdag 6 April Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.30 Parijs Radio, 11.05 Radio PTT Nord, 11.20 Brussel Fr., 12.20 Brussel Ned., 1.20 Keulen, 2.20 Londen Reg., 3.20 Parijs Radio, 3.50 Keulen, 4.20 Londen R„ 5.20 Brussel Fr., 6.20 Keulen, 7.(6 Diversen, 7.20 Keulen, 8.20 Londen Reg., 9.20 Beromünster, 9.50 Weenen, 11.20 Danmarks Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 8.20 Diver sen, 10.35 Droitwich, 6.40 Diversen, 7.00 Droit- wich, 11.00 Londen Reg., 11.20 Droitwich. Programma 5; 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: populaire muziek. 1. Waldteufel Reigen, 2. Ein Lied aus meiner Hei mat, 3. Wine, Women and Song, 4. Star in my eyes, 5. Tiroler Holzhackerbueb'n, 6. Im Klos- tergarten, 7. I've got pain in my sawdust, 8. Ideale van Tosti, 9. New Moon, 10. Learn how to loose, 11. Wien bleibt Wien, 12. Es war ein- mal ein Baby, 13. Polly, wolly, doodle all. the day, 14. Auf einem Persischen Markt, 15. Extase van Louis Ganne. 8.00—12.00 Diversen. TAMINIAU ElST OVERBETUWE Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtsk. Bureau, 8 uur; Best. Kappers, 9 uur; Gecomb. Kleermakers, 8 uur. Stadsschouwburg: „Jeugd zoekt werk", kwart over 8 (Imitatievoorstelling). Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. Gebouw St. Bavo: Ledenverg. Bakkers, 7 u.; Proza, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur. De Nachtegaal, Lisse: Ledenvergadering „De Hyacint", half 3. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur Gem. Concertgebouw: Haarlemsche Voor- jaarsbeurs, half tweehalf zes en van half acht tot elf uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling 105 u. Rembrandt-theater: „Orkaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Tusschen twee oceanen", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Artisteningang", 2130, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Tango nottumo", 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 7 April houdt de R. K. Volks bond een zeer belangrijke ledenvergadering, des avonds om acht uur. Aan de orde komen o.a. bespreking zegening van den arbeid, bede vaart naar Heiloo, mededeeling omtrent het op te richten ziekenfonds, de bestuursverkie zing. Men verwacht voor deze belangrijke ver gadering een massale opkomst. Het zal Zaterdag 9 April 50 jaar geleden zijn, dat de heer J. A. Ramakers in dienst trad bjj de Drukkerij in het St. Jacobsgodshuis. De gou den jubilaris was weesjongen bij het Godshuis, kwam in de drukkerij en vervult nu sedert jaren de functie van drukker. Burgemeester en wethouders zullen Donder dag 7 April, des namiddags om kwart over vijf officieel ten Stadhuize ontvangen de deelneem sters aan de jaarvergadering van den Natio- nalen Vrouwenbond van Nederland. Op Donderdag 7 April a.s:, des avonds om kwart over acht houdt de afd. Haarlem IV der R. K. Staatspartij in gebouw „Domi" te Over- veen haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. aanvulling bestuure- vacature en verkiezing van een voorzitter. Can didaten worden schriftelijk ingewacht aan het secretariaat: Lambr. v. Dalelaan 6 te Overveen, Het bestuur vraagt voor deze belangrijke bij eenkomst de daadwerkelijke belangstelling van alle leden. Bij Kon. Besluit zijn, voor het tijdvak 16 April 1938 tot 15 April 1942, benoemd bij het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal in kieskring XI (Haarlem) tot lid: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-weth. der gemeente Haarlem; M. Lugt, oud-directeur der Rotter damsche Bankvereeniging te Haarlem; M. A. Reinalda, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en wethouder der gemeente Haar lem; tot plaatsvervangend lid; G. Wolzak Hzn., lid van den raad der gemeente Haarlem; W. Fehres, referendaris ter gemeentesecretarie te Haarlem; R. C. A. van Cranenburgh, notaris te Haarlem. De trekking van de loterij van den R. K Blindenbond „St. Odillia" heeft plaats gehad op 4 April. Prijzen zijn gevallen op de num mers: 33, 160, 453, 312, 6, 223, 984, 171, 150, 414, 261, 253 631, 805, 430, 143, 282, 358, 866 809, 838, 127, 139, 807, 437, 105, 340, 548. 320, 673, 748, 523, (totaal aantal nummers 32). Prijzen, kunnen tot 1 Mei a.s. worden afgehaald bij den voorzitter, den heer F. H. Louman, Ged. Oude Gracht 106. De speeltuinvereeniging „Meerlebos" houdt op Donderdag 7 April haar driemaandelijksche ledenvergadering. Zaterdagmiddag daaropvolgen de zal de traditioneele vliegerwedstrijd worden gehouden, waarvoor 9 mooie prijzen beschik baar zijn gesteld. Op den eersten Paaschdag is een Korfbaldag georganiseerd en wel tegen „Aurora". Er zullen vier wedstrijden gespeeld worden. Zoowel adspiranten als groote korfbal. Iers komen in het veld. Den tweeden Paaschdag staat een wandeltocht op het programma naar het kopje van Bloemendaal. En tenslotte wordt op Zaterdag 23 en Zondag 24 April een tentoon stelling gehouden van het onschoolsche werk, gemaakt door de kinderen op de verschillende groepen. Eenige aardige attracties zullen de tentoonstelling nog aantrekkelijker maken. Toe gang vrij. In het Vereenigingsgebouw ,De Hoofdwacht"' wordt van Zaterdag 9 April om half 3 tot en met Zaterdag 16 April (dagelijks, ook des Zon dags van 25 uur te bezichtigen) een tentoon stelling gehouden van Haarlem en Haarlemmers, stadsbeelden en portretten, waarbij op glas ge brand boetsier, schetsen, enz., door den Haar. lemschen teekenaar G. Kerkhoff. Geboren: z. van P. J. E. Kamphuijs—van Lie- bergen; z. van A. Hulsegge—Wigchert; d. van H. A. Commandeur—Bruijn; d. van F. van der Bijvan der Werf. Overleden: 4 April; J. K. van der Aar, 75 j., Brouwersyaart; F. H. Nederkoorn, 62 j., Bar- barossastraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5