We luisteren naar BOEKENWEEK Luchtaanval hoven ons Noorden De vadermoord te Zeist FINANCIEN GESLAAGDE PROEVEN De moordaanslag te Warmenhuizen Dagfilm R.K. NOORD—R.K. ZUID DINSDAG 5 APRIL 1938 HET SPEL VAN MOEDER EN KIND Een zedendelict te Zevenbergen Schuldige onderwijzer vluchtte naar Belgiëdoch meldde zich later bij de Justitie Onjuistheden recht gezet Autoriteiten maakten in een don keren trein, een reis door het verduisterde land Weinig licht te zien De maan spelbreker DE ZEVENDE PRIMAVERA GIFT VOOR WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING Boschwachterszoon lot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld Jongeman leefde boven zijn stand Raadselachtige diefstallen te Arnhem opgehelderd Woensdag 6 April Moet de verdachte ontoerekenbaar worden verklaard? OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Restituties bij uitvoer en prijs verschillen bij invoer van eieren OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE Inschrijving bak- en braadvet ERNSTIGE AANRIJDING Slachtoffer liep gecompliceerde beenbreuken op OPLICHTING OP GROOTE SCHAAL Apothekers-assistent VOETBAL Samenstelling der kernploegen voor wedstrijd op 10 April R.K. kampioenschap van Nederland De eerste wedstrijden Vraagt nu Uw boekhandelaar TROELSTRA-POLLMANN 250 oude kinderrijmen v. jonge ouders. Een boek, dat in geen huisgezin kan ontbreken, een kostelijke schat van liedjes en spelletjes met muziek en uitleg. Ingenaaid 2.70, gebonden 3.50. DE TOORTS N.V. - HEEMSTEDE Het rustige stadje in Noordbrabant Zeven bergen, tusschen Oudenbosch en Lage Zwaluwe, is diep geschokt. Een onderwijzer van een katho lieke jongensschool zou zich vergrepen hebben aan de hem toevertrouwde kinderen. Na bekend wording was hij gevlucht naar België, doch -later heeft hü zich vrijwillig bij de justitie te Breda gemeld. In enkele bladen, katholieke en niet-katho- lieke, werden over deze zaken reeds publicaties gedaan, doch onderling verschilden de verslagen nog al veel, zoodat wij meenden naar deze ge vallen een onderzoek te moeten instellen in het Brabantsche stadje. Maandagmiddag hebben wij aan de pas torie te Zevenbergen een onderhoud gehad met den herder van deze parochie, pastoor W. J. van Kessel. Deze machtigde ons de volgende uiteenzetting van het werkelijk zeer droeve geval te geven: „Gaarna had ik gehad, aldus pastoor van Kessel dat men van welke krant ook, katho liek of nlet-katholiek, bij mij was gekomen om naar de juiste toedracht te informeeren. Nu is men dikwijls afgegaan op praatjes, die de ronde deden. Klakkeloos heeft men maar neergeschre ven, wat verteld is geworden. Laat ik nogmaals mededeelen, dat de gevallen, die aan het licht zijn gekomen, hoogst ernstig zijn. Aan onze parochiale jongensschool is reeds langen tijd een ongetrouwde onderwijzer ver bonden. Ik meen dat hij 35 jaar is, zekere J. v. d. B. Hij was op school bij zijn collega's en het hoofd der school goed gezien en had ook mijn volle vertrouwen. Behalve onderwijzer was hij ook leider van het parochiale kerkkoor, waar aan ook tevens een jongenskoor is verbonden, dat hij zelf heeft opgericht. Hij zat in talrijke vereenigingen, en was altijd bereid zijn hulp te verleenen, als men hem noodig had. De man was goed ontwikkeld en gaf thuis privaatlessen aan kinderen in zang en vioolspel. Nooit heeft men in die jaren, dat hij aan onze school verbonden was, iets ten nadeele van hem opgemerkt. Het was Dinsdag 22 Maart, toen zich bij het hoofd van onze jongensschool een paar ouders vervoegden, die een ernstige aanklacht deden- tegen den onderwijzer v. d. B. in verband met handelingen, tegenover hun kinderen, jongens van tien jaar, gepleegd. Het hoofd der school zegde dadelijk een onderzoek toe, doch verzocht tevens den ouders niet verder over de zaak te spreken, omdat hij het in het belang van het onderzoek en voor den naam van de school ver standiger vond, ruchtbaarheid te voorkomen. Gedurende 24 uur heeft het hoofd de zaak onder zich gehouden, hetgeen ik persoonlijk betreur. Ik ben echter van meening, dat hij dit alleen heeft gedaan, in het belang van de school. In die 24 uur heeft hij met verschillende ouders gesproken. 23 Maart kwam hij des middags tus schen vijf en zes uur bij mij, en deelde mij het tragische gebeuren mede. Dadelijk na zijn ver trek heb ik den onderwijzer v. d. B. ontboden. Ik deelde hem mede, wat ik gehoord had, doch de man ontkende noch bekende. Ik zegde hem aan, dat hij vanaf heden de school niet meer mocht betreden. Hij verliet hierop de pas torie en begaf zich naar de woning van zijn familie, bij wie hij inwoonde. Den volgenden morgen heb ik mij dadelijk naar mijn bisschop te Den Bosch begeven, met wien ik een onderhoud heb gehad, evenals met den hoofdinspecteur van het Onderwijs in ons diocees, waarbij ook aanwezig was de hoofdin specteur van het Onderwijs in Limburg, Dr. van Gils. Besloten werd den inspecteur van het Onderwijs te Roosendaal, den heer Merkelbach, dadelijk van een en ander op de hoogte te bren gen. Vrijdagmorgen heb ik den heer Merkel bach te Roosendaal opgebeld, doch deze was niet thuis, en men wist niet, waarheen hij zich had begeven. Zaterdagmorgen heb ik hem per soonlijk in' Breda gesproken. Ik verzocht den heer Merkelbach de justitie en politie van een en ander op de hoogte brengen, en vroeg hem, of het niet mogelijk was, om opschudding te voorkomen, eventueele verhooren in deze zaak niet in Zevenbergen te houden, doch in Breda. De heer Merkelbach zegde mij toe, hierover met den officier van justitie te zullen spreken. Het was ondertusschen Zaterdagmiddag geworden en bij mijn thuiskomst vernam ik, dat de onder wijzer naar België was gevlucht. Een en ander was toch in ons stadje uitgelekt. 's Maandagsmorgens belde onze burgemeester, de heer van Aken, mij op over deze baak. Ik deelde hem mede, welke maatregelen ik genomen had. Burgemeester van Aken, heeft hierop bij de marechaussee geïnformeerd, of men reeds van een en ander op de hoogte was. En toen bleek, dat dit niet het geval was, droeg hij, als hoofd van zijn gemeente-politie, het onderzoek aan den chef der politie op, zoodat de verhooren begonnen. Wij hebben de treurige ontdekking gedaan, dat tientallen jongens het slachtoffer van dezen man zijn geworden. Daar er gemompeld werd, dat ik en het hoofd der school te lang zouden hebben gewacht met ingrijpen, meen ik goed te doen, u hier even inzage te geven van de brief wisseling tusschen mij en den Inspecteur van Onderwijs te Roosendaal. De familieleden van den onderwijzer, zeer achtenswaardige inwoners van Zevenbergen, wisten zijn adres in België en hebben hem be wogen zich zelf bij de justitie aan te melden. Dit heeft de man gedaan. Inmiddels heeft hij een volledige bekentenis voor den officier van justitie afgelegd." Tot zoover het relaas van pastoor van Kessel. Hoe de zaak niet eerder is uitgelekt, is onbe grijpelijk. Men staat eenvoudig voor een raadsel. Doch dit staat vast, de onderwijzer had een zeer groot overwicht op de kinderen, en trad dikwijls bruusk op. Het onderzoek is nu in gang. Voor de eerste maal sedert in ons land lucht beschermingsoefeningen op groote schaal wor den gehouden, hebben drie provinciale bestu ren zich met elkaar verstaan om in overleg met elkaar een groote, gezamenlijke oefening te houden, opdat het gebied, waarover de oefe ning zich zou uitstrekken, een aanzienlijk ge deelte van ons land zou bestrijken. Een zoodanige samenwerking is ditmaal voor het eerst tot stand gekomen tusschen de pro vinciale besturen van Friesland, Groningen en Drente, in welke provincies Maandag groote luchtbeschermingsoefeningen zijn gehouden en waarvoor autoriteiten en bevolking nauwkeu rige en strenge instructies hebben gekregen. Des ochtends bracht de Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, een bezoek aan Wonseradeel en Bolsward, om zich van de maatregelen op de hoogte te stellen. Des ochtends om 12 uur kwamen Z.Exc. J. J. C. van Dijk,, minister van Defensie, Z.Exc. H. van Boeijen, minister van Binnenlandsche Za ken, en mr. J. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Groningen. Maandagmiddag ruim vier uur naderden uit de richting Dokkum enkele vliegtuigen, waar van verondersteld werd, dat zij een aanval op Leeuwarden ondernamen. Op enkele scholen waren mitrailleurposten opgericht, van waaruit deze vliegtuigen danig werden bestookt. De autoriteiten behalve de ministers, die naar Veendam waren vertrokken brachten een bezoek aan deze posten en begaven zich daarna naar Groningen, teneinde zich daar bij de overige autoriteiten te voegen. In de middaguren was in het garnizoen Gro ningen een luchtverdedigingsoefening ingescha keld. Te ruim vijf uur kwamen de verschillen de autoriteiten, die de te Veendam gehouden oefeningen hadden bijgewoond, per auto te Gro ningen aan, waar zij een bezoek brachten aan den commandopost van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst in Groningen. Per trein begaven de autoriteiten zich ver volgens van Groningen naar Meppel, om deel te nemen aan den rondrit van die stad uit door de verduisterde provincies. Voor de groote verduistering 's avonds waren verschillende maatregelen getroffen. Assen werd in alarm gebracht door het lucht eskader, dat via Harderwijk en Kampen naar Meppel kwam vliegen en vandaar via Steen- wijk naar Friesland verdween. Intusschen was het maar goed, dat de alarm toestand door dit eskader was veroorzaakt, aan gezien van het eskader, dat boven Deventer werd gesignaleerd, eerst nader bericht kwam toen het boven Heerenveen was. Op het mo ment, dat dit bericht, even vóór vier uur, door kwam, waren deze vliegtuigen reeds bij Assen. Om ruim vijf uur, dus nadat de zender-Scheve- ningen had medegedeeld, dat de uitzending werd gestaakt, kreeg Assen nog een tweeden aanval te verduren en wel van het eskader, dat van Coevorden, via Veendam en Groningen in zuidelijke richting was gevlogen. De oefeningen te Assen hadden een vlot ver loop. De gecombineerde luchtbeschermingsoefening in de drie noordelijke provinciën is Maandag avond besloten met een verduistering op groote schaal. Teneinde het effect van de verduistering na te gaan, stegen te 9 uur twee daartoe gechar terde K.L.M.-vliegtuigen van het marine-vlieg veld „De Kooy" bij Den Helder op. Het waren de Douglas DC 2-vliegtuigen „Edelvalk", bestuurd door Van der Sijde, en „Rietvink", bestuurd door Fuchs. In de eerste machine hadden o.a. plaats genomen de in specteur-generaal van het loodswezen, vice- admiraal N. J. van Laer, de vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr. R. F. Mijnlieff, de ad junct-inspecteur van de luchtbescherming, J. H. van Riesen, de heer A. van der Paauw, van de KIM, en luit. Molenaar en adjudant Van Beurden, waarnemers van Soesterberg. In de „Rietvink" hadden o.a. plaats genomen majoor Dietz, van den generalen staf, en de waarnemers, kapitein van Weeren en luite nant Tammes. Het eerste toestel volgde de meest noordelijke route en vloog via den afsluitdijk, waar de richtlampen op het Kornwerderzand duidelijk waarneembaar waren, naar Harlingen, waar nog voldoende verlichting te zien was om het stadje te doen herkennen. De „Edelvalk" cir kelde gedurende verscheidene minuten boven de drie provincie-hoofdsteden Leeuwarden, Groningen en Assen. Nog altijd zijn dergelijke uitgebreide huizenconglomeraten niet zoodanig te verduisteren, dat uit de lucht niets van hun ligging is waar te nemen. Niettemin was het bereikte resultaat ditmaal aanzienlijk beter dan bij vorige oefeningen. De „Rietvink" volgde een zuidelijke route en vloog via Staveren en Lemmer naar Meppel, Hoogeveen en Coevorden, steden die nauwe lijks vielen waar te nemen. Een duidelijk oriën- teeringspunt vormde de punt van Overijsel, die tusschen Drenthe en Gaasterland dringt en waar Steenwijk een helder verlichte plek vorm de. Teneinde te voorkomen, dat het waame- mingstoestel boven Duitsch grondgebied zou komen, was de grens gemarkeerd door een aan tal zoeklichten van de genie. Het verduisterde gebied vormde in het alge meen een uitgestrekte donkere vlakte, waarin zeer weinig lichten schenen. Opvallend was echter, hoe het licht van de smalle sikkel van de maan in het eerste kwartier voldoende was, om al het water, van de smalle tochten en slooten en de talrijke kanalen in het Gronin ger veengebied tot de plassen in het Friesche merengebied toe, als zilver te doen glanzen en fonkelen. Merkwaardig was ook, hoe enkele treinen, die geen enkel licht uitstraalden, her kend konden worden door het effect van het maanlicht op de witte rookpluimen der loco motieven. In het algemeen waren uit de lucht weinig auto's waar te nemen, een belangrijke verbetering bij vroegere oefeningen, toen de koplamp van een enkelen auto voldoende was om een geh-eelen weg en daardoor vaak een geheele streek te markeeren. In overleg met het loodswezen was de ge heel kustverlichting van Friesland gedoofd, terwijl langs verschillende gedeelten van de Waddenzee en het IJselmeer proeven met vol gens verschillende systemen afgeschermde ver lichtingen werden genomen. Teneinde het ef fect hiervan te bestudeeren maakte een Fokker T-4 bombardements-watervliegtuig van het marine-vliegkamp „De Mok" een verkennings vlucht langs de Friesche en Groningsche kust. De beide andere vliegtuigen kwamen te circa half twaalf op Schiphol terug. Zoowel de heer Van Rissen als majoor Dietz spraken hun groote voldoening uit over de wijze, waarop in een zoo uitgestrekt gebied als de drie noorde lijke provincies autoriteiten en bevolking de bepalingen der luchtbeschermingswet hadden helpen uitvoeren, waardoor in het algemeen deze landstreek in diepe duisternis lag gehuld, welke het eventueelen aanvallers uiterst moei lijk zal maken om bepaalde objecten, welker vernietiging voor hen van beteekenis zou kun nen zijn, te vinden. In dit opzicht mag deze eerste oefening op groote schaal als een belang rijke vooruitgang bij alle vorige oefeningen worden beschouwd en mag zij volkomen ge slaagd genoemd worden. Teneinde den autoriteiten, die de in Fries land, Groningen en Drente gehouden inter provinciale luchtbeschermingsoefening hebben geleid, voorbereid of uit ambtelijke belangstel ling bijgewoond, in de gelegenheid te stellen zich persoonlijk een indruk te vormen van de resul taten der getroffen maatregelen in het tusschen 9 uur en half twaalf des avonds verduisterde gebied, had de directie der Nederlandsche Spoorwegen een extra motortrein op het tra ject Meppel—LeeuwardenGroningenAssen— Meppel ingelascht. Onder de gasten der directie van de Nederlandsche Spoorwegen was de mi nister van Defensie. Precies op tijd vertrok de trein. Ook in den Diesel-motorwagen was de verlichting gedoofd. Aanvankelijk had men eenige moeilijkheden met het oriënteeren. Na dat deze voorbij waren, ging het echter beter en van dat oogénblik af hebben de autoriteiten zoowel als de persvertegenwoordigers, intensief naar buiten zitten staren, om vanuit hun rij denden uitkijkpost de resultaten der verduiste ring op zich te laten inwerken. Verklaard wordt, dat deze resultaten aan hoog gestemde verwachtingen hebben voldaan. Wij hebben den minister van Defensie naar zjjn bevindingen van den tocht gevraagd. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de oefenin gen uitstekend waren voorbereid en voor zoo ver dat reeds te beoordeelen was, ook geslaagd. Ook andere autoriteiten, die wij spraken, lieten zich in dezen zin uit. Na aankomst van den trein te Meppel was de verduisteringsoefening afgeloopen. De lich ten gingen weer aan en de Spoorwegen, die zich zelfs in een verduisterden trein uitmun tende gastheeren hadden betoond, zorgden er voor, dat de reizigers, die terug moesten naar het Zuiden en Westen des lands, de reis kon den voortzetten naar Zwolle, waar zij tijdig aankwamen, om aansluiting te hebben op de nachttreinen. De Voorjaars Bloemententoonstelling, de ze vende Primavera, zal Donderdag 7 April officieel geopend worden door Z. Exc. mr. M. P. L. Steen- berghe, minister van Economische Zaken, en wel te drie uur namiddags. In navolging van het „ouderpaar uit Deven ter", dat dezer dagen een bedrag van f 100 deed toekomen aan den voorzitter van den minister raad, ter aanwending voor den „een of anderen vorm van productieve werkverschaffing", heeft „een liberale vrouw" voor hetzelfde doel een be drag van f 500 gezonden aan het bestuur der afdeeling Amsterdam van de Liberale Staats partij, niet verzoek, dit bedrag aan de regee ring te willen doorzenden. Eenige maanden geleden speelde zich in de Schaerweyderbosschen in de kleine boschwach- terswoning van den boschwachter R. L. te Zeist een huiselijk drama af, waarbij de 28-jarige goon E. L. zijn vader na een twist met een jachtgeweer doodde. Bij de behandeling voor de Utrechtsche rechtbank kwam vast te staan, dat de verslagene zijn zoon op onmenschelijke wijze had behandeld, waardoor deze ten slotte geen anderen uitweg meer zag in zijn benarde positie, dan door zijn vader van het leven te berooven. Het rapport, dat over den verslagene was uitgebracht, luidde niet gunstig, in tegen stelling met het rapport, dat over den dader was overgelegd. Daar de dader tegenover den rechter-commissaris een openlijke bekentenis had afgelegd en het getuigenverhoor voor den rechter-commissaris eveneens gunstige resul taten ten voordeele van den dader had opgele verd, meende de officier van justitie, mr. J. F Camphuis, met de omstandigheden rekening t« moeten houden en eischte een gevangenisstraf van vier jaar. De advocate van den verdachte, mevr. Bee- laerts van Blokland, uit Amsterdam, verzocht de rechtbank rekening te willen houden met het toch reeds verwoeste jeugdige leven van den verdachte, die, wanneer hij nu nog een ge vangenisstraf zal moeten ondergaan van vier jaar, zijn geheele jeugd vernietigd zal zien. waardoor het hem moeilijker zal vallen een nieuw en beter leven te beginnen, waarvoor ten slotte toch de garanties voldoende aanwezig zijn. De rechtbank veroordeelde hedenmorgen den boschwachterszoon tot een gevange nisstraf van twee jaar, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. Bij de politie te Arnhem is aangifte gedaan, dat op raadselachtige wijze uit de kas van een groote coöperatieve verbruiksvereeniging te Arnhem een 'geldsbedrag werd vermist. Bij na der onderzoek bleek, dat de boeken een tekort van eenige honderden guldens aanwezen. Daar het personeel, dat regelmatig met het geld omging, boven alle verdenking stond en administratieve fouten waren uitgesloten, moes ten de diefstallen worden gepleegd door een buitenstaander, die met de situatie ter plaatse op de hoogte was. Het was namelijk de ge woonte om den sleutel van de brandkast op een vaste aan alle belanghebbenden bekende plaats neer te leggen. Bij onderzoek bleek, dat de zoon van een in wonend personeelslid, gelet op zijn geringe in komsten, nog al groote uitgaven deed en een royaal leven leidde. Nadat meerdere gegevens bekend waren ge worden, ging de politie tot arrestatie van dezen jongeman over, die spoedig een volledige beken tenis aflegde. Hij is heden ter beschikking van de justitie gesteld. 8- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewilde mu ziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en Gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Apollo-kwintet en Gramofoonmuz. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor Jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Haagsch Trio en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „In de vacantie onder dak". 7.25 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-ber. 8.15 Evangelisatie-Koor, solisten en spre kers. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Dampraatje. 10.20 Pianovoordracht. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM n, 301.5 M. VARA-Uitzending 8.00- -10.00; 10.20 v.m.—11.30; 11.30- 7.007.30; 8.0012.00 -6.30; 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie: Onze keuken. 10.20 Voor Arbeiders in Continubedrijven. 11.00 Causerie over den sprookjesdichter Andersen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45—1.45 VARA-Orkest. 2.00 Kniples. 5.30 Orgelspel en zang. 6.05 De Ramblers. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Zang. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.30 VARA-Orkest m. m. v. solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.30 Reportage (gr.pl.). 11.00 Esmeralda-Septet. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.15 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.35 BBC-Schotsch orkesi 1.35 Variété-programma. 2.05 Victor Olof Sextet. 2.50 BBC-Empire-orkest m. m. v. solist. 3.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Jay Wilbur en zijn Band en solisten. 6.20 Berichten. 7.00 Zang. 7,25 Mario de Pietro en zijn Estudiantlna m. m. v. solist. 8.05 BBC-Orkest m. m. v. solist. 9.20 Berichten. 9.40 BBC-Variété-orkest, een sectie van het BBC-Koor en solisten. 1020 Ensemble „Musica Antiqua". 11.20 Oscar Rabin en zijn Romany Dance Band. 11.5012.20 Jazzmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.05 en 9.30 Gramofoonmuziek. 11.35 Andolfi-orkest. (Om 12,50 Zang). 2.05 Pianovoordracht. 2.20 Zang. 3.20 Viool voorbracht. 3.35 Zang. 4.20 Glardino-orkest. 7.50 Zang. 8.2010.20 Populair concert. KEULEN, 456 M. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Kurt Rehfeld's orkest, Stuttgarter Volksmuziek en solist. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.50 Concert. 3.50 Omroep-Amusementsorkest. 5.45 Pianoduetten. 6.30 Omroeporkest, -koor en solisten. 8.50 Accordeonorkest. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Weensch Omroeporkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroeporkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.204.50 Omroepsalonorkest. 5.50 Omroeporkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Omroepsymphonie-orkest en Om roepkoor m. m. v. solisten. 9.50 Folkloristisch programma. 10.19—10.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroepkleinorkest. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Strens-strijkkwartet. 5.20 Omroepkleinorkest. 6.05 dito. 6.35 en 7.20 Gramofoonmuziek. 7.55 Reportages en het Omroepkoor. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45—10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Gevarieerd concert. 7.35 SS-Orkest. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Viool en piano. 10.05 Berichten. 10.20 Weensch Omroeporkest. 11.20—2.20 Nachtconcert. Wcfcctc5«cbd3cbc5cfccfcct>cbc5cfcücbcfccfccbcbcbcb43cfcc5cfccfcckcfccbcbcbcbcpcbct3c5cbi(iicbcbcbcbcbé.cti.cbcbcóc5wcfccbcbcbcb Voor de Alkmaarsche Rechtbank heeft he den terechtgestaan de arbeider C. S. uit Warmenhuizen, die in den nacht van 1 op 2 Februari van dit jaar de woning van de familie Meijer was binnengedrongen en de bejaarde vrouw des huizes, die alleen in de benedenkamer sliep, met een mes verschei dene zware wonden had toegebracht. Blijkbaar geschrokken van zijn daad vlucht te S. hierna snel weg en wierp het mes in een sloot. S., die volledig bekende, zeide, dat hij eigenlijk niet de bedoeling had gehad de vrouw te vermoorden. Hij had des avonds (op den na- tionalen feestdag) in een café gezeten en de dochter van mej. M. daar met een ander zien dansen, terwijl zij hem uitlachte! Woedend was hij naar huis gegaan om een mes te ha len. Daarna ging hij naar het huis van de fa milie M. om de vrouw, van wie hij vermoedde, dat zij de verkeering tusschen hem en haar dochter tegenwerkte, „eens te spreken". Dr. Barnhoorn, directeur der St. Willibror- dus-Stichting te Heiloo, had verdachte onder zocht en bevonden, dat het gepleegde feit hem niet of althans voor slechte een gering deel kon worden toegerekend. Ook nu was S. nog niet normaal. Hij was al eens eerder in de in richting van getuige verpleegd en verkeerde in een pathologische geestesgesteldheid. Ter beschikkingstelling der regeering van verdachte en opneming in een inrichting was noodig. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, achtte op grond van verschillende feiten de poging tot doodslag bewezen, vooral omdat verdachte eerst een mes was gaan halen. De bewering, dat hij de vrouw wilde spreken, hield geen steek: er was bij den aanslag geen woord gewisseld. Spr. vroeg voor S. één dag gevangenisstraf met af trek van één dag voorloopige hechtenis en voorts verdachte ter beschikking van de regee ring te stellen. De verdediger, mr. H. Schuurman, refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank, na zich met het requisitoir accoord te hebben verklaard. Uitspraak aanstaanden Dinsdag. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat met ingang van 3 April 1938 de volgende wijzigingen in de restituties bij uitvoer van eieren, eierproducten of pluimvee zijn aange bracht: a. kippeneieren 0.60 per 100 stuks; b. eendeneieren 0.375 per 100 stuks; c. voor koelhuis- en kalkeieren worden deze bedragen slechte vergoed, voorzoover ten genoe gen van de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee is aangetoond, dat de eieren op of na 3 April 1938 zijn opgeslagen of ingekalkt: d. tevoren als monopolieprodüct ingevoerde kippen- of eendeneieren 0.60 per 100 stuks; e. op of na 3 April 1938 geproduceerde bestand- deelen van kippen- en/of eendeneieren 0.12 per K.G. netto; f. levende piepkuikens 0.06 per K.G. levend gewicht; g. geslachte piepkuikens ƒ0.07 per K.G. netto; h. geslachte kalkoenen 0.06 per K.G. netto; i. geslachte ganzen 0.07 per K.G. netto; f. geslachte kippen, hanen en eenden 0.015 per K.G. netto; k. levende kippen en hanen 5, 15 of 10 per wagon, al naar gelang van het land van bestemming. Het prijsverschil bij invoer is nader vastge steld op: a. kippen- en eendeneieren in schaal ƒ0.60 per 100 stuks; b. bevroren eieren zonder schaal, bevroren eidooier, bevroren eiwit, vloeibare eieren, vloei bare eidooier en vloeibaar eiwit, bewerkt of on bewerkt 0.20 per K.G. netto; c. gedroogde eidooier, bewerkt of onbewerkt ƒ0.28 per K.G. netto; d. gedroogde eieren zonder schaal, bewerkt of onbewerkt 0.34 per K.G. netto; e. gedroogd eiwit, bewerkt of onbewerkt 0.68 per K.G. netto. 's Gravenhage, 4 April 1938. De Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. Mar garine, Vetten en Oliën, Nassaulaan 6 te 's Gra venhage, maakt bekend, dat zij een inschrijving heeft geopend voor de levering van bak- en braadvet. De inschrijving staat open voor alle belang hebbenden, die bij genoemde Centrale zijn ge organiseerd. De termijn van inschrijving sluit Vrijdag 8 April 1938, des voormiddags te 9 uur. Degenen, die belanghebbende zijn, tevens bij de Nederlandsche Zuivelcentrale georganiseerd, doch geen uitnoodiging en formulieren hebben ontvangen, kunnen zich ter verkrijging daarvan tot de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. Mar garine, Vetten en Oliën, wenden. 's Gravenhage, 4 April 1938. Maandagavond omstreeks half acht is in de Valkenboschlaan te 's Gravenhage de 50-jarige wed. S. F. van den B. door een auto overreden. Zij is met gecompliceerde breuken aan beide beenen ter verpleging naar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebracht. Uit de bekentenissen van den door de ge meente-politie te Capelle aan den IJsel gear resteerden werkloozen kellner L. M. H. S., uit Rotterdam, is gebleken, dat hij zich tevens aan oplichting heeft schuldig gemaakt te Overschie, Vlaardingen, Maassluis, Barendrecht en Berg- schenhoek. UTRECHT. Geslaagd: mej. L. van Dig- gele, Amersfoort. De Centrale Suiker Mij. boekte in 1937 een winst van f 821.956, tegen f 734.769 in 1936 en keert een onveranderd dividend uit van f 21 per aandeel. DJ Westersuiker Raf finaderij een ivinstsaldo van f 34.668, tegen f 40.867Uit de rekening „Onverdeeld divi dend gewone aandeelen," zal f 2168 worden uitgekeerd en het dividend zal worden vast gesteld op onveranderd f 7 per aandeel. De Hollandsche Bank Unie en de heeren H. Opens en Zn. berichten, dat zij, ingaande 7 April, ter Amsterdamsche beurze zullen doen verhandelen certificaten van 10 ge wone aandeelen zonder nominale waarde der Wm. Wrigley Comp., waarvan de eerste koers in overeenstemming met de New Yorksche noteering zal worden vastgesteld. Deze noteering zou heden circa 47% zijn. Op de beurs te Parijs acht men de kan sen op de vorminfi van een nationale regee ring gestegen in verband met de jongste politieke redevoeringen, waarin het verlan gen naar een nationale regeering sterk tot uitdrukking kwam. De Duitsche regeering heeft een nieuwe 4y2 pet. leening uitgeschreven van M. 1 mil liard tot den koers van 98in den vorm van schatkistbiljetten. De gemiddelde loop tijd zal 17 jaar zijn. Ér is reeds M. 250 mill, ingeschreven. De Roemeensche minister van financiën deelde mede, dat voor de betaling van de April-coupon der staatsleeningen 45 pet. is gestort en voor de coupon der monopoliekas 65 pet. De Parijsche correspondent van het Han delsblad verneemt, dat de herwaardeering van den goudvoorraad van de Bank van Frankrijk, die thans in francs voor 43 milli gram goud van 900/1000 fijn te boek staat, deel uitmaakt van de financieele plannen der regeering. Het Hooggerechtshof te Washington heeft die bepalingen van de Public Utility Hol ding Company Act. grondwettig verklaard, welke de registratie bij de Security Exchan ge Commission voorschrijven. Over de grondwettigheid van de wet in haar geheel heeft het Hof zich echter niet uitgesproken. De Packard Motor Car boekte in 1937 een netto-winst van 3.05 mill., tegen 7.04 mill, het vorig jaar, overeenkomende met 0.20 tegen 0.47 per aandeel. De Federal Reserve Board of New York deelt mede, dat 5.8 mïllioen goud uit Ja pan en 2.1 mill, uit Engeland voor ver scheping besproken is. De Andes Copper, dochtermij. van de Anaconda Copper Mining, behaalde in 1937 een winst van 5.45 mill., tegen 844.342 in 193. De Greene Cananeo Copper een netto-winst van 2.37 mill., of 4.76 per aandeel, tegen 1.12 mill., of 2.25 p.a. het vorig jaar. De Great Northern boekte in Februari een netto-bedrijfsverlies van 630.000, te gen 218.000 in Februari 1937, in de eerste twee maanden 1.126.000, tegen 33.000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Ut De Missouri Kansas Texas boekte in 1937.. een netto-verlies van S 1.625.477, tegen 138.209 in 1936. De Norfolk and Western boekte in Febru ari een nettowinst van slechts 533.000, te gen 2.386.000 in Februari van het vorig jaar. President Roosevelt onderteekende een decreet, waarbij een onderzoek wordt gelast naar het beheer van de Tennessee Valley Authority De onderhoorige mijen van de American Water Works and Electric boekten in Fe bruari aan electrischen stroom 159.94 mill, kw., tegen 209.59 mill. kW. in Februari 1937. In de eerste twee maanden 333.94 mill, kw., tegen 426.24 mill. kw. in de overeenkomstige periode van het vorig jaar Op Zondag 10 April a.s. zal op het GDA-ter- rein te Loosduinen de jaarlijksche ontmoeting plaats hebben tusschen de beide keurploegeh van de R.K.F. De organisatie van dezen wedstrijd Noord- Zuid is toevertrouwd aan het Haagsche dis- trictsbestuur, dat destijds voor de keurige rege ling van de ontmoeting tegen „Jugendkraft Wien" in het ADO-sportpark heeft zorg ge dragen. De Technische Commissie van de R.K.F. heeft voor deze belangrijke ontmoeting de volgende elftallen samengesteld: NOORD: Doel: W. Alsemgeest (DHL). Achter: A. Noom (GVO), Gigengack (DHL). Midden: v. d. Linden (Zwaluwen Vooruit), N. N., Kehnen (Spartaan). Voor- Wijbenga (VVZ), Hettinga (HMS), Jaap Mol (RKAV)C. Alsemgeest (DHL), Peeters (GDA). ZUID: Doel- Voeten (Roosendaal). Achter- van Bree (Kolping), Schreurs (WH), Midden: Coolen (RKTVV), De Leeuw, (Co- sama), Hueber (WH). Voor: Schings (Kerkrade), v.d. Hof (Kerk- rade), Beerenschot (DNL), Breemen (Kerk. rade), Seykens (Kolping). Zondag a.s. zullen de kampioenswedstrijden van den I.V.C.B aanvangen. Vastgesteld zijn: Brabantia Volendam, H.B.C.—V.V.H. Voor den tweeden Paaschdag luidt het pro gramma: VolendamH.B.C.; V.V.H. Braban- tia. Alle wedstrijden zullen om 2.30 uur beginnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6