Het nieuws van heden VERORDENINGEN VAN DEN BISSCHOP VAN LINZ Kard. Innitzer bij Z.H. den Paus Japansche troepen teruggedreven Aragon is geheel veroverd DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS W0ENSDA8 6 APRIL 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE i NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bii vooruitbetaling!) voor Haarlem 25 cent per week per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21109 Passieve deugden zijn over het algemeen moeilijker te beoefe~ nen, dan actieve De gebeurtenissen in Oostenrijk Verklaringen van een lid van den persdienst van Schuschnigg Engeland bouwt thans „vliegtuig-jagers" Ter beveiliging van eskaders tegen bombardementen Na een onderhoud met den Kardinaal-Staatssecretaris Een Donau-conferentie bepleit Butler ziet er echter niet veel heil in Rede van Roosevelt op 14 April Het Weer Chineesche vrijscharen drongen de veroverde stad Chefoe binnen Goud-smokkelaffaire ontdekt in Roemenië Verschillende vooraanstaande per sonen werden gearresteerd H. M. de Koningin heeft Dinsdagavond in den Dierentuin te Den Haag een gedeelte bijgewoond van den Volkszang avond. H. M. in de loge, links de oud-Gouverneur, pan Ned^Jndië, Z. Exc. Eock Ingenomen Catalaansche steden verliezen hun autonome rechten Spionnageproces te Bern Agent van Duitsche inlichtingen diensten veroordeeld Mahmoed Pasja blijft premier Koning Faroek weigerde ontslag te verleenen Regeering steunt op meerderheid - - ii*i 111 RH Radio-rede van den H. Vader Op den morgen van Paschen GALJASSEN STREKEN" IN BELGISCHE KAMER Vergelijking in het voordeel van ons parlement Fongersrijwielen vanaf 48.-- J. J. VAN KOOTEN GROOTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 DJT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN GIFTEN VOOR DEFENSIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct> Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WEENEN, 6 April (K.I.PJVi) Met het oog op de politieke wijzigingen in Oosten rijk heeft de bisschop van Linz, Mgr. Johan nes Maria Gföllner, de volgende verorde ningen uitgevaardigd aangaande de ziel zorg in zijn diocees: 1. De geestelijkheid verrichte haar taak op kerkelijk en godsdienstig gebied zeer ijverig, zij verdiepe de zielzorg en houde zich vooral bezig met de zielzorg voor de standsorganisa ties en de zuiver kerkelijke vereenigingen en broederschappen. 2. In predikaties, katechismus, biechtstoel en zielzorg, aismede in particuliere brieven ver- mijde men elke uiting en elk stelling nemen, dat als politiek of staatsvijandig zou kunnen Worden uitgelegd. 3. Men trachte het volk gerust te stellen en de geloovigen te laten vertrouwen op Gods bij zondere Voorzienigheid, alle kwaadwillige ge ruchten en verdachtmakingen moet men moedig en vastberaden tegengaan. 4. Eventueele arrestaties en andere maatre gelen melde men onmiddellijk zelf of door ande ren aan het Bisschoppelijk Ordinariaat. In drin gende gevallen is iedere Deken gemachtigd, noodzakelijke stappen aangaande de zielzorg te doen. 5. De geestelijkheid beijvere zich heel speciaal voor een persoonlijk-volmaakten onberispelijken en kerkelijk-correcten levenswandel. 6. De geestelijkheid beware de discipline onderling en tegenover den Bisschop, die zijn verordeningen aan de tijdsomstandigheden zal aanpassen. Kerkelijke aanwijzingen en godsdien stige richtlijnen geeft uitsluitend de Bisschop, verder geen enkele priester. Matiging is een gebod van het verstand, om geen verontrusting en verwarring te scheppen. Herder en kudde zijn in gemeenschappelijk belang met elkander ver bonden. Passieve deugden zijn over 't algemeen moeilijker te beoefenen dan actieve. 7. De geheele saecUliere en reguliere geeste lijkheid gaat op 10 April voor de verkiezing naar de stembus, volgens de mededseling der Bisschoppen van 27 Maart, en spore hiertoe ook alle kloosterzusters aan. NEW-YORK, 6 April. (Havas). René Kraus, die lid was van den persdienst van het kabinet- Schuschnigg, heeft te New-York tegenover jour nalisten verklaard, dat hij zich over de ware toe dracht der gebeurtenissen in Oostenrijk niet Wilde uitlaten, zoolang Schuschnigg niet op Vrije voeten was gesteld, doch dat hij in ge val van verdwijning van den oud-kanselier zou weten wat hij te zeggen had en wat te doen. Hij verklaarde voorts, dat Schuschnigg zou zijn verraden. De kanselier meende op de ka tholieken en de patriotten te kunnen steunen. Hij heeft zich vergist. De overweldiging van Oostenrijk is niets anders dan een militaire beweging, waartoe reeds een jaar geleden besloten was, zonder politieke of economische reden. Het is waar schijnlijk, dat Hitier geen oorlog wil, doch hij wordt hiertoe gedreven door den binnenland- schen toestand, die hem dwingt tot nieuwe avonturen, begunstigd door de zwakheid der democratieën. De vertegenwoordigers van den „Krüatischen Cultuurbond" hebben een verklaring opgesteld, waarin zfj mededeelen, dat de Kroatische min derheid in Oostenrijk op 10 April zal stemmen met „ja" voor de hereeniging van Oostenrijk met Duitschland. In een toekomstigen oorlog zullen de vlieg tuigen niet alleen een geducht aanvalswapen voor de landlegers zijn; de vliegtuig-moeder schepen maken het mogelijk, dat ook vlieg tuigen aan de gevechten op zee kunnen deel nemen, en schietoefeningen hebben aange toond, dat een bombardement uit de lucht voor de oorlogsschepen een ernstige bedrei ging is. In navolging van wat men te land gedaan heeft: de vorming van luchtdoel-artillerie, heeft Groot-Brittannië thans twee kruisers omgebouwd in „vliegtuig-jagers." Het zijn twee schepen van 4.000 ton, die 29 knoopen loopen; men heeft het geschut, dat zij voerden, ver vangen door snelvurende luchtdoelkanonnen, waarvoor men een ruim schootsveld heeft mo gelijk gemaakt. De stukken zijn samengesteld in twee groepen, elk met een centrale vuurlei ding, respectievelijk op het voordek en bij den commandotoren. Weliswaar bezitten alle moderne oorlogssche pen luchtdoelgeschut, doch dit is in het alge meen slechts bruikbaar voor betrekkelijk korte afstanden. De „vliegtuig-jagers" krijgen nu de bestemming om vijandelijke escadrilles op te vangen en te vernietigen vóórdat zij de sche pen van het eigen eskader kunnen bereiken. Daartoe zijn zij uitgerust met luchtdoelkanon nen van groot kaliber, terwijl zij een flinken munitie-voorraad kunnen meevoeren. Op deze wijze hoopt men vijandelijke marine vliegtuigen te dwingen op zoo groote hoogte te vliegen, dat hun bombardementen door de ge ringe trefkans zeer weinig uitwerking zullen hebben. H.K.HPrinses Juliana woonde Dinsdag de zitting van den Raad van State te 's Cravenhage bij. De Prinses verlaat het paleis Noordeinde, om zich naar de vergadering te begeven VATICAANSTAD, 6 April. (Havas). Z.Em. Kard. Innitzer had hedenmorgen wederom een onderhoud met den Kardinaal-Staats secretaris, Pacelli, waarna hij terstond door den H. Vader in audiëntie ontvangen werd. Ten Vaticane wordt de grootste discretie in acht genomen ten aanzien van deze besprekin gen, die men van het hoogste belang acht. Nadat Kardinaal Innitzer door Z. H. den Paus ontvangen was begaf hü zich onmiddel lijk daarop weer naar Kardinaal-staatssecre taris Pacelli, met wien hij wederom langdu rige besprekingen voerde. Toen kardinaal Innitzer het appartement van Z. H. den Paus verliet, glimlachte hij en maakte een voldanen indruk. LONDEN, 6 April (Reuter) In antwoord op een in het Britsche Lagerhuis gestelde vraag, of hij met het oog op de noodzakelijkheid een verder conflict in Europa te voorkomen, er voor zou ijveren zoo spoedig mogelijk een Donau- conferentie bijeen te roepen ter behandeling van de nog open vraagstukken der bevolkings minderheden in de landen van Midden- en Zuid-Europa zeide Butler, dat de Britsche re geering zich bewust is van het belang van deze vraagstukken, die buitengewoon ingewikkeld zijn. Het schijnt evenwel aan twijfel onderhe vig, of onder de huidige omstandigheden als resultaat van een internationale conferentie wel het beoogde doel zou worden bereikt, aldus Butler. WASHINGTON, 6 April (Havas) Roose velt zal de bijeenkomst bijwonen, welke het bestuur der Pan-Amerikaansche Unie op 14 April zal houden. In diplomatieke kringen ver wacht men, dat de redevoering, welke presi dent Roosevelt bij die gelegenheid zal houden, een zeer belangrijke bepaling zal vormen van de buitenlandsche politiek der Vereenigde Sta ten. Hoogste barometerstand: 773.5 te Valentia. Laagste barometerstand: 738.6 te Jan Mayen VERWACHTING: Meest matige Noord- |j Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, be- trokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem- E= peratuur. 5 Zon op v.m. 5.26 onder n.m. 6.40 uur. Licht op n.m. 7.10. Maan op n.m. 9.07 s onder v;m. 0.38. Eerste kwartier 7 April. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiKiiiiiiiuiiiu.iiiiini SJANGHAI, 6 April. (Reuter) De Japan sche troepen, die over het Groote Kanaal waren getrokken en oprukten naar Soet- sjau, schijnen thans teruggedreven te zijn naar den Noordelijken oever van het ka naal. De Japanners houden vol, dat zij Taiertsj- wang hebben bezet, niettegenstaande de ont kenningen van de Chineezen. Langs het kanaal werd heden nog fel gestreden; het schijnt, dat thans de toestand gelijk is aan zeventien dagen geleden, toen de Japansche troepen den Noor delijken oever bezet hielden en de Chineezen den Zuidelijken. Volgens betrouwbare inlichtingen hebben Chineesche vrijscharen de Japansche troepen in de buitenwijken van de haven Chefoe in Sjantoeng aangevallen. Twee vrachtauto's vol gesneuvelde Japanners keerden naar het cen trum der stad terug. De Chineesche vrijscharen zijn Dinsdagmid dag het Westelijk deel der stad binnengetrok ken. De Japansche oorlogsschepen in de haven hebben in allerijl landingsdivisies aan land ge zet. Ook de Japansche luchtmacht neemt deei aan de gevechten. De Amerikaansche financier William Hunt, de vroegere diplomatieke vertegenwoordiger der Vereenigde Staten te Tientsin, heeft van daag mededeelingen gedaan omtrent een der grootste financieele operaties in de geschiedenis van China. Hij deed mededeeling van den aankoop, tegen een niet genoemden prijs, van de door de regeering geëxploiteerde „China Mer chants Steam Navigation Company", die 44 schepen bezit, en van de dochtermaatschap pij, de „Nanyang Tobacco Company", met alle terreinen en andere bezittingen. Het syndicaat, dat naar men zegt, Britsche en Amerikaansche fondsen achter zich heeft wordt te Delaware ingeschreven als de „China Foreign Steamship Corporation" voor het ex- ploiteeren van een koopvaardijvloot. De onder Japansch toezicht staande regeerin gen te Peiping en Nanking zullen, naar Domei meldt, te gelegtener tijd samengevoegd worden. Dit besluit is genomen op een tweedaagsche con ferentie, die de vertegenwoordigers der beide regeeringen te Peking hebben gehouden. Te vens werd besloten om, zoolang de samensmel ting nog niet tot stand is gekomen, elkaar we- derkeerig te steunen. BOEKAREST, 6 April (Havas) De Roe- meensche politie is op het spoor gekomen van een goud-smokkelaffaire, in verband waarmede o.a. de oud-minister van Justitie, minister van Staat Xeni en de vroegere Roemeensche gezant te Rio de Janeiro, Alexander Buzdugan, gear resteerd zijn. In totaal zijn twaalf personen in staat van beschuldiging gesteld. Negen zijn in verzekerde bewaring gesteld, terwijl drie naar men meent, de wijk hebben genomen naar Parijs. Men heeft reeds vastgesteld, dat de verdach ten voor een bedrag van 15 millioen lei aan goud naar het buitenland hebben gesmokkeld, doch men gelooft, dat het totale bedrag nog grooter is, en noemt als Waarschijnlijk 100 millioen lei. Volgens het D.N.B. heeft men drie van de twaalf verdachten op vrije voeten gelaten, ter wijl vier er in geslaagd zijn naar het buiten land te ontkomen. Deze vier zijn de directeur van de Internationale Slaapwagen Maatschap pij „Flavian", de advocaat Enescoe en de beide hooge bankemployé's Komorowski en Loebel. m SARAGOSSA, 6 April. (Havas) Dinsdag avond kon men zeggen, dat geen front in Aragon meer bestaat. Het leger van gene raal Moscardo, dat ten Noorden van Lerida optrad, is opgerukt in de richting van de troepen van generaal Yague, en voor Bala- guer, twee kilometer ten Noordoosten van Lerida, aangekomen. De troepen van Franco bevinden zich thans in de nabijheid van de rivier Naguara Palla- resa, welke parallel met de Noguera Ribagor- zana stroomt. Deze rivieren leveren zestig pro cent van de electrische energie voor Barcelona en de voornaamste industriecentra van Cata- lonië. De nieuwe opmarsch heeft het geheele front overgebracht op Catalaansch gebied. Het dorp Ibars de Noguera werd bezet. Een andere colonne bereikte Grenona en stak de Rio Farfana over. Het belangrijke dorp Menar- guens, bij de samenvloeiing van de Farfana en Egra werd eveneens bezet. De strijdkrachten, die ten Zuiden van de Ebro operseren, blijven vorderingen maken Nieuwe linksche aanvallen op de stellingen in den sector van Saelices werden afgeslagen. Gisteren is de ministerraad te Burgos zeven uur lang bijeen geweest. Besloten werd allen veroverden Catalaan - schen plaatsen hetzelfde bestuur te geven als in het overige, door de rechtschen be zette deel van Spanje bestaat. Alle op grond van het vroegere autonomisch statuut van Catalonië verleende speciale rechten komen derhalve terstond te vervallen. De stad Huesca, die twintig maanden lang stand heeft gehouden tegen de haar omsinge lende regeeringstroepen, krijgt de benaming „heldenstad". Het nieuwe ministerie-Negrin telt vijf socia listen, twee republikeinen, een links-Catalaan, een links-republikein, een vertegenwoordiger van de republikeinsche unie, een lid van de CNT en een lid van de UGT. BERN, 6 Apri. (Havas). Een spionnage proces, dat thans voor de rechtbank te Bern dient, heeft belangrijke aanwijzingen gegeven over de werkwijze der Duitsche in lichtingendiensten. Procureur Wethli hield Dinsdag zijn requisi toir tegen Toedli, die beschuldigd wordt van overtreding der Bondswet op de spionnage. Hij toonde aan, dat Toedli door aan den anti- communistischen „Weltdienst" te Erfurt in lichtingen te verschaffen over verschillende Zwitsersche personen, wist, dat deze gegevens bestemd waren voor de Duitche inlichtingen diensten. De procureur eischte tegen Toedli bij verstek een gevangenisstraf van twee maanden. De advocaat der civiele partij sprak over een uitgebreid spionnagenet, dat door bemiddeling van Toedli en „anti-communistische" organisa ties zich uitstrekte over tal van landen en samenkwam bij Fleischauer. De „Imperial Fascist League" te Londen was eveneens in relatie met Toedli, die overigens de agent van Europa was van de pan-Russische fascistische beweging, die haar zetel heeft te Charbin. Uit de tusschen Toedli en de leiders der pan-Russische beweging, met name in Bulgarije, Joego-Slavië, Polen en België gehouden besprekingen blükt, aldus de advocaat, dat Toedli inlichtingen ver zamelde over uit Rusland geëmigreerde perso nen en deze gegevens ter beschikking stelde van Erfurt. De advocaat eischte een strenge straf. „De activiteit van dergelijke lieden is in hooge mate schadelijk voor de neutraliteit van Zwitserland. Deze individuen stellen lijsten op van toekomstige veroordeelden en verdachten, en bereiden in Zwitserland een actie voor, welke gelijk is aan die, welke zich thans in Oostenrijk afspeelt." Na verscheidene uren in raadkamer te zijn ge weest, heeft de rechtbank te Bern vonnis ge wezen. Toedli werd schuldig bevonden en ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en tot betaling van negen tienden der kosten van het proces. Isler werd op vrije voeten gesteld; hij zal echter een tiende der proceskosten moeten betalen. CAÏRO, 6 April. (Reuter). Koning Fa- roek van Egypte heeft geweigerd Mahmoed Pasja zijn ontslag als minister-president te verleenen en heeft hem opgedragen de toe spraak van den koning tot het nieuwe parle ment gereed te maken. De koning heeft het ontslag van de regeering- Mohammed Mahmoed Pasja niet aanvaard in verband met de weigering der Saadisten zitting te nemen in een coalitie-kabinet. Het tegenwoordige kabinet blijft derhalve aan het bewind. Veertig onafhankelijken hebben zich bij de regeeringspartij aangesloten, zoodat deze thans de meerderheid heeft met 135 van de 264 afgevaardigden. i c,- De eerste divisie der Kon. Marechaussee te Den Bosch herdacht Dinsdag het 120-jarig bestaan. De divisie-commandant, overste A. W. de Koningh, vergezeld door burgemeester Van Lanschot, inspecteerde de manschappen, die ook voor de autoriteiten defileerden Naar wij vernemen, zal Z.H. de Paus op Paasch-Zondag, 17 April, over het kortegolf- station van Radio-Vaticana, op een golflengte van 50,26 M., een toespraak houden van 11.50 12.20 A. T. Het onparlementaire optreden van enkele groepen in de Belgische Kamer is voor „Taxan- der" aanleiding geweest in het Handelsblad van Antwerpen een vergelijking te maken met ons land. De „oppositiegroepen, die nogal hoog op- loopen met de voorbeelden van Duitschland en Nederland" vermaant hij, dat ze zich in wer kelijkheid wat meer aan die landen mochten spiegelen. Inzonderheid aan Nederland, een parlementair land zooals België. „Men vergelijke de debatten van verleden Donderdag in de Belgische Kamer met die van denzelfden dag in de Nederlandsche Kamer: dan heeft men geen moeite om van den eenen kant ernstige menschen te erkennen en van den anderen kant een groep die als een bende groote kwajongens te werk gaat; van den eenen kant ernst en deftigheid, van den anderen ru moer en opzettelijk lawijt. De heer Tollenaere en zijn makkers kun nen de tooneeltjes, die zij graag uitlokken, heel voornaam- en geestig vinden, ze mogen heel goed weten, dat hun manier van optreden in de Nederlandsche Kamer zoo onfatsoenlijk zou geAmden worden en zoo'n ijskoude atmosfeer zou uitlokken, dat ze waarachtig het niet een tweede maal zouden aandurven ze te herhalen. Het Nederlandsche Eerste of Tweede Ka merlid houdt zich bij een zakelijk betoog van zijn gedachten, windt zich niet op, onderbreekt andersdenkenden niet, eerbiedigt het gezag van den voorzitterszetel en zwijgt als hij niets goeds te zeggen heeft. Men kan bij voorbeeld de gedachten van den nationaal-socialistischen redenaar van Donder dag in de Tweede Kamer niet deelen, maar die mensch spreekt ten minste op bedaarde en rus tige wijze en verdedigt zijn zienswijze op def tige manier. Minister Steenberghe beantwoordde hem op denzelfden toon en het bleef een parlementair debat, dat het aanzien van het parlement niet in de oogen van de bevolking verlaagde. Wij vragen aan hen, die zich het monopolie van vereering voor Nederland toeëigenen, dat ze zich aan het Nederlandsche Parlement zou den spiegelen. Dan zouden ze ten minste het oordeel voor komen dat de man in de straat over sommige onzer parlementsleden velt: „En het-is om zulke pal jassenstreken uit te zetten, dat wij aan die heeren 40.000 fr. per jaar moeten betalen." Z. H. de Paus zal op Paasch morgen een radio toespraak houden voor Radio-Vaticana. Kard. Innitzer is heden na een onderhoud met Kard. Pacelli door den H. Vader ontvangen. De provincie Aragon is thans geheel in recht- sche handen. De Japanners zijn over het Groote Kanaal te ruggeworpen. Moderne kazernes verrijzen te Waalsdorp. Rede van Gouverneur Wouters in de Koloniale Staten van Curacao. Blijkens de verantwoording van de vrijwil lige bijdragen voor de versterking van de de fensie is tot en met de afrekening van heden f 79.250.26 (vorige opgave f 69.364.30) ontvan gen. Bü de Vereeniging voor Nationale- Veiligheid is sinds de vorige opgave f 675.ontvangen. In totaal heeft deze vereeniging in de laat ste dagen ontvangen f 7637.48. Ni i i i ivv. Stand op Woensdag 1 uur njn.: 766.3 Vorige stand: 765.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1