y y y <Ketm&aal dag HUDSON MERCEDES De avonturen van een verkeersagentje FT BOEKENWEEK WIJ VERKOOPEN WIJ REPAREEREN WIJ VERHUREN DE STOFZUIGER-CENTRALE HAGEMAN LuchtVerdedigings Fonds ED. KIMMAN CO. WOENSDAG 6 APRIL 1938 Inheemsche religieuze kunst Ook Uw steun! P. II. liOItlvIIOITTS HEEMSTEDE VOGELENZANG VELSEN TERRAPLANE 2CYL. D.K.W. 4CYL. Jijlweg 35 - Haarlem - Tel. 11906 Ds. Niemoeller in fort Glatz opgenomen? 2TOT9ADRl GED. OUDE GRACHT 52 HAARLEM - TEL. 12762 Tentoonstelling in Graalhuis MENSCHEN EN BLOEMEN Op de tentoonstelling der familie Dingemans GESTOLEN AUTO GEKOCHT HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Het schoolgeld in Haarlem Zendt Uw aan het bijdrage De Emmabloem-collecte BURGERLIJKE STAND MAKELAAR UV ONROERENDE GOEDEREN Kenaustraat 5b - Tel. 17130 UIT DEN OMTREK zoru dldohenn lehe? I Vrijgezellen- verliefd i „112" „6" „8" N.V. Haarl. Rijwiel- en Aufomob. Mij. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM RIJKSVISCHAFSLAG EEN BUNDEL NOVELLEN 45 verschillende merken STOF ZUIGERS, waaronder 10 verschil lende klopveegzuigers. alle merken STOFZUIGERS onder garantie. STOFZUIGERS, per dag. permanent STAD Het is altijd het standpunt van de Katho lieke Kerk geweest om daar waar het Geloof gepredikt werd, de aanwezige instellingen, cul tuur en gebruik aan te passen en dienstbaar te maken aan het Katholicisme. Dat geldt ook voor de kunst. Zooveel mogelijk wordt de in het land zelf vervaardigde kunst intact gelaten om deze tot uitingen van het Geloof om te vor men. Heelemaal is dat in verschillende Missie landen niet geslaagd. Dikwijls immers werden kerken, kapellen en derg. in die landen in Europeeschen stijl gebouwd. Maar al eenige jaren is men daar van teruggekomen en pro beert men die religieuze gebouwen in den stijl van het land te vervaardigen. Dan voelt de in lander zich in die gebouwen meer thuis. De cultuur van zijn land, dikwijls zeer zinrijk en kunstzinnig, is voor hem van zelfsprekend meer begrijpelijk dan vreemde cultuur, tegelijk met de prediking van het Katholicisme binnenge bracht. Daarom tracht men in de Missielanden de Heiligenbeelden en derg. in den reeds be- staanden beeldentrant te maken en de symbolen aan te passen qua beteekenis en uitwerking aan den Katholieken Godsdienst. Welke schit terende resultaten men heeft bereikt, blijkt uit de expositie, die thans in het Graalhuis aan het Spaame te Haarlem wordt gehouden en die vele kostbare en zeldzame voorwerpen op dit gebied bevat. Degenen, die de tentoonstelling samenstellen hebben zich niet tot ons Ned. Indië bepaald de hoofdschotel maar zich ook tot China, Japan, Britsch-Indië, Afrika enz. gewend. Het pièce-de-milieu van de expositie wordt gevormd door een beeldengroep, die welwillend in bruikleen is afgestaan door prof. dr. J. Schmutzer, die zijn sporen op dit gebied ver diend heeft en in lezingen een toelichting en nadere bespreking heeft gegeven. Deze beel dengroep is een bijna levensgroot H. Hartbeeld, dat in den stijl van een Boeddhabeeld is ge maakt en ook de diverse symbolen van zoo'n beeld, als het lotuskussen, het bijzonder fraai gebatikt kleed enz. heeft. Ter weerszijden hier van liggen een Jsvaansche jongen en meisje geknield. Het geheel is uit hout gesneden; Behalve talrijke boeken en platen, op het onderwerp betrekking hebbend, ziet men ook verschillende door particulieren afgestane kunst stukken. Van pastoor De Vlieger een prachtig geschilderde Madonna, staande boven de Bo- roboedoer van F. 3. Abdullah, die o.a. gerui- men tijdin Haarlem vertoefde. Dr. J. F. M. Sterck gaf een drietal Chineesche borden met voorstellingen uit het nieuwe Testament. Veel bewondering oogst het cloisonné-werk uit Zuid- Chansi (wierookvat, scheepje, kelk enz.) en in de Britsen-Indische afdeelingen de origineele aquarellen door A. Da Fonseca, voorstellende o.a. de Bergrede van Christus. Uit Afrika is aanwezig het afgietsel van een door een neger uit een Olifanttand gesneden Madonna, uit Togo een klein maar zeer interessant primitief terra-cottabeeldje van Christus Koning. De Japansche en Chineesche afdeeling bevat slechts platen, maar o.a. fraaie kleurafdrukken van werken van Lucas Hasawaga (Madonna Onze Lieve Vrouw van Japan) Ryoko-Toda, Okay-ama en de schilderes Th. Koseki. Uit deze korte samenvatting blijkt dat er veel beziens waardigs en leerzaams te zien is op deze ex positie, die tot en met Woensdag geopend is en naar verschillende andere plaatsen zal worden overgebracht. In de nieuwe, blijde zaal van het Frans Hals museum wordt, tot en met 18 April, een zeer interessante en mooie expositie gehouden. De schildersfamiiie Dingemans stelt daar een schat van werken ten toon en het meerendeel van 't geëxposeerde is waard bewonderd en geprezen te worden. De werken zijn van: mevrouw H. Dingemans- Numans, van haar overleden echtgenoot W. Dingemans en van den zoon W. Dingemans Jr. Mevrouw schenkt ons in hoofdzaak de schoonheid van de bloemen, die lieve, kleurige zenne-kinderen en by die bloemen domineert de veldboeket, dat in prettige verscheidenheid werd geschilderd. De veldboeket! 't Is merkwaardig, dat het ons deed denken aan een gedicht, weergevend soldaten, die ten oorlog trekken. En wie denkt daar niet eens aan in deze on zinnige tjjden van de macht van den sterkste, nu men brallende verheerlijkingen hoort uit spreken op het geweld, dat de wereld stellig eens weer in vuur en vlam zal zetten en het mooiste en edelste vernietigen zal? De strofen, die wij ons herinneren, luiden als volgt: „Zij droegen aan de schouders de geweren En in den loop een kleinen veldboeket, Vóórdat zy traden aan te gaan marcheeren, Hadden de bruiden die daarin gezet. Het zou de liefste groet zijn van het leven, Het laatste afscheid van het wellekom.... O, hand van mij, waarom gaat gij nu beven? O, mond van mij, waarom wordt gij nu stom?" De veldboeketten van de schilderes doen, om hun frissche schoonheid en rijke verscheidenheid, ons spoedig aan genoeglijker dingen denken. Ze zijn knap geschilderd, doorgewerkt tot in de détails en zij getuigen van den goeden smaak der kunstenares, die precieus haar werk verrichtte. Om den fijnen toon noemen wij b.v. no. 5, dat een gedistingeerd werkje mag heeten. Mevr. Dingemans schilderde nog met veel talent an dere bloemen als viooltjes, rozen, witte floxen, orchideeën, geraniums, dotterbloemen, enz. EUWS Al die werken hebben een beschaafde voor dracht en een bekoorlijken toon. Van den overleden echtgenoot der schilderes bewonderden wij de Rotterdamsche tafereelen met de sleeperspaarden. Maar ook de zeis- scherpers en het hooiladen zijn te prijzen schil derijen met een edelen toon en blij en fraai van kleuren. Dan komen we aan de portretten van den jongen Dingemans. Zij dienen goede kunst genoemd te worden, met groote beloften. Het portret (74) v|n den heer v. M. is mis schien wel het allerbeste, op de expositie aan wezig. Hier overtrof de jeugdige kunstenaar zichzelf. Het is in zijn diepe doorwerking van een bijna klassieke schoonheid. Het zelfportret jnoet ook, om zijn vitaliteit, geroemd worden. Het geeft ons het beeld van een jongen, we zouden haast schrijven, pienteren kunstenaar, die weet wat hij doet en wat hij wil. Ongetwijfeld mag van den begaafden zoon van zulke begaafde ouders nog iets zeer bijzonders worden verwacht! Een schilderende vader, moeder en zoon. Hoe sympathiek! Maar behalve sympathiek zijn ze benijdens waardig om hun zuivere talenten om hun ge luk schilder, ja, schilder te mogen zijn. H. Een 23-jarige jongeman, gedetineerd in Den Haag, was op den 8en Januari met een gestolen Ford, die hij by een garage hier ter stede had ingeruild voor een Citroën en een Renault naar Haarlem gereden. Belde wagens had hy daarna van de hand gedaan aan twee opkoopers van automobielen. De opkoopers moesten hedenmorgen voor het kantongerecht verschijnen, wegens het koopen van auto's zonder den verkooper te vragen of hij zich wel voldoende legitimeeren kon. De eerste opkooper verklaarde, dat hij den jongeman van gezicht wel kende. Verder had deze een naam opgegeven, die in Haarlemsche garagekringen wel bekend is. Hij had f 100 voor de Citroën gegeven. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. Donker, legde uit waarom opkoopers ver plicht zijn de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen bij het koopen van wagens. In hun vak immers komt het veelvuldig voor, dat van dief stal afkomstige wagens ten verkoop worden aangeraden. Het is niet de bedoeling, dat official-dealers ook van hun klanten eischen, dat zij zich eerst behoorlijk legitimeeren, doch bij opkoopers is dat een ander geval. Spr. was van meening, dat verdachte had geweten, dat er een luchtje zat aan dezen wagen. Verder had deze verdachte een register, dat hij bij moest houden. Spr. eischte een boete van f 15.— of tien dagen. De andere opkooper was niet verschenen. Hij had de Renault gekocht zonder naar de papieren van den 23-jarigen Hagenaar te vragen. Ambtenaar: Had u wel een rijbewijs? Getuige: Ja, maar dat was ook valsch, even als de naam, die ik opgaf. Ook deze opkooper werd veroordeeld tot f 15 boete. Het blijkt ons herhaaldelijk, dat ouders van schoolgaande kinderen niet weten hoe tegen woordig het schoolgeld berekend wordt. Daarin is sinds verleden jaar een verandering gekomen. Het geschiedt nog wel naar het inkomen (en eventueel naar het vermogen) maar de grond slag is de zoogenaamde gemengde hoofdsom. De gemengde hoofdsom is de hoofdsom (dus zonder opcenten) van de gemeentefondsbelas ting, waarin men is aangeslagen, afgerond naar beneden tot een veelvoud van 2. (Deze hoofd som wordt eventueel verhoogd met de hoofdsom der vermogensbelasting met aftrek van f 5— voor ieder kind beneden 16 jaar). Het schoolgeld bedraagt dan per jaar: A. voor eiken leerling aan een school voor ge woon en buitengewoon lager onderwijs: Bij een aantal tot het gezin van de(n schoolgeldplichtige be- hoorende kinderen, die op 1 Bij een gemengde September van het heffings hoofdsom van: jaar den leeftijd van 16 jaren nog niet hebben bereikt van: geen of 1 2 3 4 of m. Beneden 2.— Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, Van i 2— f 3.— f 2.80 f 2.70 f 2.60 4— 3.50 3.— 2.80 2.70 9* 6— 4— 3.50 3.— 2.80 ft 8— 4.50 4.— 3.25 3— M MX— 5— 4.50 3.50 3.25 n 12— 5.75 5.— 3.75 3.50 M 14— 6.50 5.50 4— 3.75 ff 16— 7.25 6.— 4.50 4— ff 18— 8— 6.50 5.— 4.25 ft 20.— 9— 7.— 5.50 4.50 ff 22.— 10— 7.50 6.— 4.75 ft 24— 11 8.— 6.50 5— ff 26— 12— 8.50 7.— 5.25 ff 28.— 13— 9.— 7.50 5.50 ff 30— 14— 9.50 8.— 6— ft 32— 15— 10.— 8.50 6.50 ft 34— 16— 10.50 9.— 7— ff 36— 17— 11.— 9.50 7.50 ft 38— 18— 12.— 10.— 8— ft 40— 19— 13.— 10.50 9— ft 42— 20— 14.— 11.— 10— ft 44— 21— 15.— 12.— 11— ft 46— 22— 16.— 13.— 12— ft 48— 23— 17.— 14.— 13— ft 50— 24— 18.— 15.— 14— 52.— 25— 19.— 16.— 15— ft 54— 26— 20.— 17.— 16— ft 56— 27— 21.— 18— 17— ft 58— 28— 22.— 19— 17.60 ft 60— 29— 23.— 20— 18.20 ft 62— 30— 24.— 21— 18.80 ft 64— 31— 25.— 22— 19.40 ft 66— 32— 26.— 23— 20— 68— 33— 27.— 24— 20.60 ft 70— 34— 27.— 25— 21.20 ft 72— 35— 29.— 26— 21.80 ft 74— 36.— 30.— 27— 22.40 tt 76— 37— 31.— 28— 23— tt 78— 38.— 32.— 29— 23.60 ft 80— 39— 33.— 30— 24.20 f> 82— 40— 34.— 31— 24.80 ft 84— 41— 35.— 32— 25.40 tt 86— 42.— 36.— 33— 26— tws, s» rr* -t-, 'f. De jaarlijksche Emma-bloemendag werd dit maal wel onder zeer gunstige weersomstandig heden gehouden. En hoe meer menschen op straat, hoe meer bloemetjes er verkocht worden voor 'tgoede doel. Reeds n den vroegen morgen trok een jeugdige schare van 700 collectrices en collectanten door Haarlems straten. Laten we hopen, dat hun buit groot was. De Haarlemsche postfanfare maakte een mu zikale rondwandeling, die, gezien het vele be kijks, wel aan haar propagandistischen opzet heeft beantwoord. Geboren: M. WestermanVerrijzer, dochter; E. M. van der VossenKammel, zoon; C. Beek Peperkoorn, dochter; H. H. NooijZweers, zoon; G. Nijssen—De Vries, dochter; C. M. Hoffmann —Grave, zoon; B. J. HettaschVan Donselaar, zoon. Overleden; J. M. van Maas, 83 jaar, Wester- houtpark; D. Serné, 87 jaar, Sophiastraat; A. H. BeaufortWillemsen, 67 jaar, Delftstraat; D. L., 16 maanden, dochter van G. Terol, Kam perlaan; A., 3 maanden, dochter van M. Bou- kes, Boeresteeg; M. D. de BoerBleeker, 53 jaar, Zocherstraat. OndertrouwdJ. Troost en A. ZuidemaJ. Hel lingman en J. C. Nieuwveen; J. M. Geurts en L. A. C. Picard; T. Tromp en H. Hoefsmit; A. Koer en T. G. van Dijk; H. Dierkes en M. G. van der Veldt; C. J. M. van der Reep en J. Kloos; F. Jacobs en F. S. de Koe; M. G. Pim- melaar en C. M. van Beugen; J. H. Steenkist en J. de Koningh; L. J. F. Zweers en M. G. Lijnzaat; L. J. de Vries en L. Hijman; A. M. Alkemade en C. A. Dijkzeul; A. van Leijenhorst en J. Parthesius; B. den Hartog en C. Huizin- ga; J. B. W. Schouw en L. A. Buising; R. H. Endenburg en A. H. S. Keijser; P. Blom en A. C. van den Ham; N. T. de Haan en G. M. Lust; H. J. Jansen en M. Jooren; D. C. A. Regenboog en H. Rommel. Getrouwd: L. Wegman en P. Molenkamp; O. Stitselaar en J. M. Droog; G. Schaap en W. Gerrits; H. J. Blom en M. M. Zwart; F. C. Kornelissen en A. C. E. Stolle; P. J. van Baekel en H. Schoon; A. Vrachtdoender en M. Dings- dag; D. Pardoen en G. Meijer; H. W. Nieuwen- huizen en H. J. Beekhuis; P. C. Bais en G. Visser; A. A. Ploeg en L. J. W. van der Weij- den; J. H. Korvinus en A. C. van Egmond; H. Quick en H. Linde. „Hedendaagsche dichters en schrijvers". Naar aanleiding van de boekenweek hield de heer B. v. Noort Dinsdagavond in den als ge hoorzaal ingerichten boekenwinkel van den heer H. J. Pistcrius aan den Binnenweg een causerie over het werk van hedendaagsche dichters en schrijvers. De heer H. J. Pistorius hield een korte inlei ding, daarbij herinnerend aan de woorden van minister Slotemaker de Bruine bij de opening der boekenweek, dat een goed boek den mensch helpt zich te ontplooien. De heer v. Noort, daarna zijn causerie aan-, vangend, schetste het boek als een wónder gave, vooral van zeer groot geestehjk belang. Het gaat ver uit boven den maker. Een boek als kunstwerk zeggt meer dan de kunstenaar er in legt. Spr. wilde echter verschil maken tus- schen kunst en alledaagsch werk. In kunstwerk dient een diepere gedachte gelegd te worden, want kunst is iets meer dan het gewoon weer geven der realiteit. Het is moeilijk aldus spr., een greep te doen in den stroom van romans die ons dagelijks toe vloeit. Daarom nam spr. als leidraad „Kristal", het jaarboek van de literatuur van dezen tijd, hoewel dit ook lijdt aan het vavel dat een bepaalde visie op leven en kunst do mineert. Spr. behandelde vervolgens verschillen de boeken en schrijvers, hun verschillende le vensopvattingen, met tot slot de strekking van v. Schendel's „Grauwe Vogels". De heer v. Noort had den geheelen avond een zeer aandachtig gehoor. Woning bouwvereeniging „St. Joseph" Bovengenoemde vereeniging hield Maandag avond haar jaarvergadering in het Vereeni- gingsgebouw. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging thans 72 leden telt. Voorts wees de secretaris in zijn verslag op de huurverhooging van blok A met 15 ets. per week tengevolge van een tekort op de exploitatierekening van het vorig jaar, ten bedrage van f 169.76. Voor blok B werden de huren met 40 ets. per week .verlaagd wegens renteverlaging; De balans op 31 December 1937 van blok A werd sluitend gemaakt, met een. bedrag van f 184.482.81 en die van blok B met f 39.215.62. Op blok A was een nadeelig saldo van f 5.050.05 en op blok B een voordeelig saldo van f 113.97. Op de 22 woningen van blok A rust thans nog een schuld van f 153.456.80 en op de 9 woningen van blok B f 35.833.77. Door den voorzitter werd vervolgens medege deeld, dat het bestuur zal trachten met mede werking van de gemeente een nieuw complex woningen te laten bouwen, daar nog vele leden een woning van de vereeniging wenschen te be trekken. Bovendien zal het bestuur trachten toestem ming en medewerking te verkrijgen voor den bouw van een badhuis, dat, hoe bescheiden ook, in een groote behoefte zou voorzien. Het aftredend bestuurslid, de lieer Th. Zomer werd met algemeene stemmen herkozen. Zooals Barnum by Bailey behoort, zoo on afscheidelijk waren Ernst en Anton aan elkander verbonden. Die verwantschap vond haar oorsprong geenszins in eenigerlei fa milie-relatie, integendeel! Van jongsaf aan wa ren ze vrienden geweest, hadden alle lief en leed van de schoolbanken gedeeld, hadden dus in volle gemoedsrust elkanders huiswerk over- gepend en hun gezamenlijk zakgeld aan dezelf de lucullische en sportieve geneugten gespen deerd. Als in latere jaren hun hart geweld aan gedaan werd, was het altijd hetzelfde meisje, dat daar de directe, charmante oorzaak van was, evenals het de middelbare technische school was, die dezen Siameeschen tweeling tus- schen haar oude muren herbergde en ze ten slotte als ingenieurs aan de maatschappij terug gaf. Werkzaam op hetzelfde bedrijf, deden ze van vroeg tot laat hun uiterste best voor het zelfde karige salaris, dat hen echter toch in staat stelde een alleraardigste flat te bewonen. De week-ends waren aan sportieve uitstapjes gewijd; van Zaterdagmiddag vroeg tot Zondag avond laat trokken ze er in de grootste eens gezindheid op uit, genoten van de prachtige na tuur en de geneugten van een ouderwetsche dorpsherberg. Maar bovenal: ze hielden het bla zoen hunner mannelijke onafhankelijkheid on gerept! Het flatgebouw, geheel omgeven door welver zorgde tuintjes, waarop ze van hun derde ver dieping af een prachtigen. kijk hadden, ging in andere handen over. En in wat voor handen! Charmante, kleine handjes, zooals trouwens juffrouw Friedl Davas zelf allerliefst, teer maar kordaat was. Toen de ex-huisbaas verdween, verschenen allerlei ambachtslieden, die, als nij vere mieren, de woning in een droom van licht, lucht en kleuren-harmonie veranderden. Het geheel werd gecompleteerd met de joyeuse entrée van de nieuwe eigenaresse, van achter alle gordijnen van top tot teen opgenomen en vooral door de mannelijke bewoners al of niet uitgesproken „af" bevonden. Den volgenden dag bezocht Friedl haar huurders, maakte een babbeltje en ging niet weg, voor haar uitnoodi- ging om een tegen-visite te komen maken, was aanvaard. Anton en Ernst wisten te goed, hoe het hoor de, dan dat ze de vriendelijke invitatie durfden weigeren. Dat bezoek duurde den heelen avond en óm strijd beantwoordden de beide mannen de vragen, welke de gastvrbuwe stelde; ieder voor zich wilde haar zoo uitvoerig mogelijk in lichten, maar beiden moesten putten uit de zelfde bron, zoodat hij, die het radst van tong was, aan het langste einde trok. Van nu af aan bestonden de weekends niet meer uit reizen, on bekende verten en sport, maar uit balcon, tuin enFriedl. Langzaamaan verdween de mooie harmonie. Het eenige wat ze aanvankelijk nog duldden was, dat ze allebei Friedl heimelijk be minden. Maar die toestand was op den duur onhoudbaar, dat voelden ze beiden. Toen ze el kaar dan ook tenslotte onomwonden de eerste letter van het liefdes-abc beleden, volgde de rest in een toomelooze vaart. Friedl was het, die dezen stroom van mannelijke ridderlijkheid, co- quetterie en liefdesaanstellerij op zich aan zag komen. Maar ze kon hem niet in goede banen leiden. De beslissing was ook zoo moeilijk. Als ze Ernst verkoos, deed ze Anton grof onrecht, en omgekeerd was het precies hetzelfde. In een, zij het noodgedwongen vacantie van enkele we ken, trachtte zij de stem van haar hart te leeren kennen. Die enkele weken gingen over in ettelijke, een tijdsverloop, dat voor de beide vrijgezellen juist voldoende was om elkaar terug te vinden in de gedachte, dat den. Tot dat oogenblik vorm- den ze weer het 1 onafscheidelijk duo, dat de weekends buiten doorbracht. Een ansichtkaart, heel nuchter geadresseerd aan „de bewoners van de derde etage," met als kantteekening; „volgende week kom ik terug, Friedl" was de met angstige spanning tegemoet geziene knuppel in het hoenderhok. Als eens Eva in het paradijs, zoo zou zij den appel in haar kleine handjes houden; een onvergelijkelijk mooie vrucht! Wie zou degene zijn, die er in mocht bijten en zoo het vrijgezellen-paradijs verlaten? Wekenlang hadden ze over deze vraag getobd; enkele dagen scheidden hen nu nog van het antwoord. Het bezoek aan Friedl duurde langer dan, Ernst en Anton hadden durven vermoeden en was van den meest aangenamen aard. Aanvan kelijk ging alles stroef, er werden niet meer woorden gewisseld, dan hoog noodig was; men duchtte „het" oogenblik. Maar de charme van Friedl, die andermaal bewees een echte gast- vrouwe te zijn, kalmeerde de beide mannen, zoodat ze langzamerhand weer in hun gewonen doen kwamen en honderduit praatten over alles en nog wat, behalve over de liefde natuurlijk. Dit pijnlijke onderwerp leidde Friedl tenslotte zelf in, maar zoo overrompelend en overtuigend, dat Ernst en Anton het de meest gewone zaak van de wereld vonden te beloven, den volgenden dag terug te zullen komen. Een prachtige bloemenmand was de bekrach tiging en voorbode tevens geweest van hun toe zegging, in de beste verstandhouding en zonder eenig gevoel van jalouzie vierden ook zij de verloving van Friedl Davas met majoor Felix von Adler. De derde etage heet tot op dit moment nog: het vrijgezellen-paradijs. Toen vonden ze ook den tooverring, welke door de heks altyd aan een ketting werd gedragen. „Zie je," zeide weer de slotenmaker, die een grappenmaker was, „dat is geen haring, geen gordijnring, maar een tooverring." „Dien ring moesten we haar aan haar neus vastmaken. Wat ziet ze er nou onschuldig uit. Men zou haar een cent gewen," zei de andere kabouter, De smid greep den ring en maakte afdrukken in was, terwijl de andere kabouter voortdurend naar de heks keek, om te zien of ze Wakker werd. Gelukkig voor de twee kleine kereltjes, bleef de vrouw doorslapen en ze snorkte als een zaagmolen. „Zij heeft geen radio noodig," zei de slotenmaker, „die maakt zelf al muziek.» Tijdelijke afsluiting van een weg De Meer- vlietstraat te Velsen, van den Driehuizerkerkweg tot de zuidelijke samenkomst met den Rijks weg, zal van Dinsdag 5 April 1938 af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zyn afgesloten. Politierapport. De Commissaris van Politie vestigt er de aandacht op, dat het herhaalde lijk voorkomt, dat men per rijwiel over het trottoir rijdt, soms van of naar een nabijge legen woning. Het politiepersoneel zal hierop nauwlettend toezien. Bij overtreding stelt men zich aanstrafvervolging bloot. Een. bewoonster van het Koningsplein te IJ- muidën heeft aangifte gedaan van diefstal van waschgoed uit een schuurtje gelegen achter haar woning. Ten nadeele van een bezoeksters van het A.J.C.-gebouw te IJmuiden-Oost is een rijwiel ontvreemd, dat aldaar eenigen tijd onbeheerd had gestaan. Een jongen van 14 jaar, in deze gemeente woonachtig, werd dezer dagen aangehouden als verdacht van diefstal in dienstbetrekking van ongeveer 5,een revolvertje en een voor raad postzegels. Na verhoor door de politie maakte hij zich onmiddellijk weer schuldig aart diefstal van eenige rozenstruiken. Bij een door de recherche nader ingesteld onderzoek bleek, dat hij aan tal van kleine diefstallen schuldig was. Uit een restaurant had hij een tafelmes gestolen en dit puntig bijgeslepen. Uit een werkplaats ontvreemdde hij 4,uit een win kellade 1,uit diverse leegstaande woningen koperen kranen en daklood, uit een bewoond perceel een klein bedrag aan geld. Ook twee andere jongens van gelijken leeftijd bleken bij enkele gevallen betrokken. Een opkooper uit IJmuiden heeft eenige der gestolen voorwerpen van de jongens gekocht. Ook tegen dezen persoon is proces-verbaal op gemaakt. Wedstryden in het Velserbad. Dinsdag avond werd er wederom een uitgebreid wed- strijdprogramma in het Velserbad afgewerkt. De belangstelling voor dezen avond was buiten gewoon groot. Allereerst werd een demonstratie van figuur- zwemmen gegeven door leden van de Velser Zwemvereeniging. Hierna ging men over tot het diploma-zwemmen. De eischen hiervoor waren: sprong van de plank, 100 M. schoolslag en 50 M. schoolslag. De leiding van dit examen berustte bij de heeren P. Borst en F. Duvoege. De heer Borst deelde mede, dat over het al gemeen de jongeren onder de afzwemmers- (sters) betere prestaties leverden. Niettemin behaalden toch allen het diploma, t.w. de da mes: Wyher, Schoot, Peggemans—de Vries Thijssen, Kerkhoven, Pezée, de Vries, Pie en mej Rosier; jongedames: Erica Gleysteen, Alie Fons, Metsje Heida, Annelies Karsbergen, Louke Ble'eker, Net Pels en Anke Revalk. De heeren: D. Heemstra en N. N. Tervoort; jongens: Leen Verbaan, Hans Erbe, Jan Perée, Jacob Baars, Tinus Waagmeester en Peter Ver- Hierna ging men tot het wedstrijd-program- ma over. De uitslagen hiervan luiden: 50 M. schoolslag meisjes: 1. Ivonne Klein—Onstenk (R.H.B.S.) 47,3 sec.; 2. Ans Overeem (M.Z.O.) 50,2 sec. Idem jongens: 1 W. Bastiaan (U.L.O.) 40,2 sec.; 2. H. L. Geels (R.H.B.S.) 43,6 sec. 50 M. borstcrawl meisjes; 1. Rie Hoek (R.H. B.S.) 45 sec.; 2. L. v. d. Wolde (RHBS) 46,2 sec. Idem jongens; T 1. P. Gottmer (RHBS) 33,8 sec.; 2. H. L. Geels (RHBS) 36 sec. 50 M. rugcrawl meisjes: 1. Rie Hoek (RHBS) 49,9 sec.; 2. Th. Ban der (ULO) 52,8 sec. Idem jongens: 1. P. Gottmer (RHBS) 42,2 sec.; 2. A. van Drielen (ULO) 45 sec. Afval-race voor meisjes gewonnen door Yvonne KleinOnstenk (RHBS)idem jon gens gewonnen door P. Gottmer (RHBS). 10 maal 50 meter gemengde estafette: 1. Ploeg I RHBS 7,26 min.; 2. Ploeg II RHBS 7.27,2 min.; 3. Ploeg ULO 7.41,2 min. Hierna had de uitreiking der prijzen plaats. le klas klein biljart Vrijdagavond wordt een aanvang gemaakt met den strijd voor de plaatselijke suprematie op 't groene laken. .-■»win. Voor dit belangrijke tornooi, waarvoor groote belangstelling bestaat, worden in café „Bolwerk" aan het Kennemerplein de volgende partijen gespeeld 8 uur: J. SteffersJ. A. Lamers Jr., 8.30 uur: M. R. v. d. WaterA. W. Huiskens; 10 uur: M. R. v. d. WaterF. v. d. Berg; 10 uur; D. A. de Foeljaeger—J. A. Lamers. De organisatie is in handen van het bestuur der biljartvereeniging „DES". IJMUIDEN, 6 April Rijksvischafslag Versche visch: Tarbot 1.12 tot 0.86 per kg., tong 1.40 tot 0.98 per kg., heilbot 1-16 tot 0.84 per kg., griet 35.tot 15.per 50 kg., groote schol 28.— per 50 kg., middel schol 28.tot 18. per 50 kg., zetschol 35.tot 23.per 50 kg., kleinschol 28.tot 11.— per 50 kg., schar 9.50 tot 4.50 per 50 kg., tongschar 36.tot 15.— per 50 kg., poontjes 8.50 tot 4.10 per 50 kg,, groote schelvisch 24.tot 17.per 50 kg., middel schelvisch 23.— tot 14.—, kleinmiddel schelvisch 24.tot 13.per 50 kg., kleine schelvisch 14. tot 10.per 50 kg., groote gul 16.50 tot 12.10 per 50 kg., kleine gul 15.50 tot 11.per 50 kg., wijting 9.50 tot 4.90 per 50 kg., makreel 9.50 tot 6.30 per 50 kg., groote heek 57.per 125 kg., middel heek 58.tot 54.per 125 kg., klein middel heek 16.tot 10.50 per 50 kg.„ kabel jauw 62.per 125 kg., Vleet 3.25 tot 1— per stuk, leng 1.65 tot 0.70 per stuk, koolvisch 0.85 tot 0.18 per stuk, rog 21.tot 14.per koop. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN. BERLIJN, 5 April (Reuter) Het gerucht gaat, dat ds. Niemoeller van het concentratie kamp Sachsenhausen is overgebracht naar fort Glatz. Officieele kringen zyn niet in staat dit gerucht te bevestigen. Indien het juist is, be- teekent dit een verbetering voor den predikant. 7 April 8 April 9 April 10 April 11 April 12 April 7.41 9.01 10.42 0.43 1.35 3.14 4.26 5.54 7.34 8.43 9.35 8.26 9.54 11.34 12.09 1.09 1.55 3.41 5.01 6.42 8.09 9.09 9.53 bmarkvj. ALS U VOOR TENMINSTE Fl. 2.50 KOOPT, O N TV A N G T U HE T GE S CHEN K

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2