Uitbreiding Zuiderzee-gebied D IC COED RECHT NA JAREN ERKEND OMAN VAN EEN PRINSES WOENSDAG 6 APRIL 1938 TWEEDE KAMER Wetsontwerp tot reserve-vorming bij de P.T.T. na langdurige discussies aangenomen Belastingverhooging in bespreking Maximum-formatie gerechts hoven Reserve-vorming P.T.T Verhooging van belastingen NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Worden zij door Oostenrijkers vervangen? PRINSES BEATRIX IN DE RESIDENTIE Zij heeft dezelfde vertrekken, waar vroeger Prinses Juliana woonde GEKNOEID MET DUITSCHE VORDERINGEN Clearinginstituut ontdekte tijdig het bedrog MACHINIST DOOR GASSEN BEDWELMD Ventilatie-inrichting op de „Amstelland" later afgekeurd Verdachte en getuige raakten slaags Strijd rond het octrooirecht van Philips Tweede zaak verliep EEN FRAAIE AANWINST VOOR ONZE VLOOT Het m.s. „Ruys" van de K.P.M. vaart Donderdag uit NATIONALE FEESTDAGEN Regeling voor het Rijkspersoneel EEN STUDIEREIS NAAR ZWITSERLAND Nederiandsche zakenmenschen naar de Mustermesse Vliegtuigbom gevonden Vermoedelijk bij de Engelsche manoeuvres in zee gevallen WERKEN IN DUITSCHLAND ln welke gevallen steun moet worden uitgekeerd Lid van Provinciale Staten van Zuidholland Kleine geschenken. klanten lokken de Van vrachtauto gestort en ernstig gewond Auto reed een café binnen Ongeluk tijdens verduisterings oefening HET DOODELIJK ONGELUK BIJ BAEXEM Zes maanden gevangenisstraf geëischt HET DRAMA BIJ DE GRENS TE SWALMEN Slachtoffer bevond zich op Duitsch gebied MEISJE AANGERAND De dader wist te ontkomen Jacht op korhanen UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Onderwijs Posterijen door charles garvice DEN HAAG, 5 April 1938. Het is heden voor vele bewoners van de kuststreken ten Noorden van den afsluitdijk een goede dag ge weest! Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich er mede ver- eenigd, dat ook het zee-gebied ten Noorden van genoemden dijk als Zui derzee-gebied zal worden beschouwd, waardoor ook degenen, die b.v. op Texel en langs de Friesche kust wo nen en door de drooglegging der Zui derzee benadeeld zijn, onder de Zui- derzee-steunwet komen te vallen. Het heeft jaren geduurd, alvorens het goed recht der hierbedoelde gedupeerden is erkend, hiaar thans doordat minister van Buuren zich heeft laten overtuigen is het ge- Wenschte resultaat bereikt. De heer BONGAERTS (R. K.) heeft niet ha- Selaten, zijn voldoening over de resultaten van het overleg met den minister uit te spreken, vooral omdat aanvankelijk zoo veel verschil hestond. Uitgemaakt is thans, dat de „Zuiderzee" niet eindigt bij den afsluitdijk en zoo zal de Zui- derzee-steunwet haar werking ook boven dien dijk uitstrekken. In het Waddengebied doet zich echter het raadselachtige verschijnsel voor, dat daar na de afsluiting merkwaardige wijzigingen zich hebben voorgedaan in den vischstand en in den wier-groei. Wat dezen laatsten betreft, heeft de Regeering zich voorheen steeds op het standpunt gesteld, dat de geconstateerde Wer.ziekte, waardoor niet onbelangrijke schade Beleden werd, geen gevolg van de afsluiting was, doch een symptoom vormde van een langs heel de kust waargenomen ziekte. De heer Bon- Saerts was echter van meening, dat de ver andering in de waterbeweging en ook de hui dige overheersching van het zeewater oorzaken van een en ander konden zijn en een nader onderzoek op dit punt zal nu nog volgen. Ook de heer DROP (S. D. A. P.), die zich voorheen eveneens dikwijls voor het wagentje Bespannen had, was verheugd. Alleen vroeg hij, °f nu ook boven den afsluitdijk plaatselijke commissies zullen worden opgericht, of een wy- aiging der wet zou kunnen volgen, zóó, dat ook ZÜ, die vóór 16 December 1927 jonger dan 25 laar waren, voor steun in aanmerking zouden komen en of voortaan op elk steun-verzoek schriftelyk zou worden beslist. Op de eerste en de laatste vraag antwoordde minister VAN BUUREN bevestigend, maar 'ot een in de tweede vraag bedoelde wetswijzi_ Bing kon hij zich niet bereid verklaren. Wanneer het onderzoek naar de wierziekte Bfgeloopen zou zijn, kon hü nog niet zeggen. Hierna kwamen twee ontwerpen aan de orde betreffende de vaststelling der maximum-for matie van gerechtshoven en rechtbanken en herclasseering van kantongerechten. De heer TRUYEN (R. K.) toonde zich een hevig tegenstander van het onderscheid tus schen Ie en lie klas rechtbanken. Dit onder scheid voert tot schade voor de bezetting der He klas rechtbanken en werkt ook verder on. billijk. Minister GOSELING zeide, de thans bereik te bezuiniging van 25.000 echter niet te Willen missen en met de stabiliteit in de be zetting der lie klas rechtbanken loopt het Volgens den bewindsman nogal los. Alleen Almelo schijnt een soort doorgangshuis. Een voorstel der Regeering, er toe strek kende, dat de P. T. T. overgaat tot de vorming van 'n algemeene reserve tot dek king van mogelijke verliezen, lokte lang. durige discussies uit. De heeren WAGE NAAR (A. R.), DREES (S. D. A. P.), POSTHUMA (C. D. U.) en TEULINGS (R. K.) stonden er zeer weigerachtig tegen over. Efetoogd werd, dat de tijd voor reserveering hog niet aangebroken is: als men van de P. T. T.-winst per jaar 4 millioen van den giro- Minister J. A. M. van Buuren dienst en 6 millioen als resultaat van de loonsverlagingen aftrekt, blijft er maar y2 millioen winst over. De toestand der Staats financiën moet hier ook gewicht in de schaal leggen. Voor de P. T. T. mag geen afzonderlijke financieele politiek gevolgd worden en als ta. riefsverhooging noodig blijkt, kan een reserve fonds deze toch niet tegenhouden. Minister VAN BOEIJEN verdedigde het voor stel met kracht. In de practijk reserveert de P. T. T. reeds doordat alleen het geraamde overschot aan het Rijk uitgekeerd wordt. Re serveeringen kunnen dienst doen als „stoot kussen" bij tariefsverlagingen en wie zal zeg gen, of over enkele jaren niet enorme bedra. gen noodig zullen zijn voor technische verbe teringen? Met zeer ingrijpende amendementen kwam de heer Wagenaar: door deze amendementen blijft er van de algemeene reserverekening, zooals de minister zich deze dacht, niets meer over. Behoudens de absoluut noodige reser veering behoudt het Rijk practiseh de zeg gingschap over wat er met de winst gebeurt. En deze amendementen werden aangenomen met 76 tegen 10 stemmen, de Chr. Hist, fractie en de anti-rev. Duymaer van Twist en Ame- link. Zonder hoofdelijke stemming werd het wets ontwerp hierna aangenomen. Ten slotte werd nog een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot tijdelijke versterking van de opbrengst der inkomsten en dividend- en tantième belastingen tot gedeeltelijke dekking voor de uitgaven van de defensie. De eerste ontvangst was niet kwaad. De heer TEULINGS (R. K.),zou het beneden zijn plicht achten als hij thans niet zijn groote bezorgd heid voor onze financieele positie uitte. Na be langstellend geïnformeerd te hebben naar het aantal millioenen, dat de groote conversie aan de schatkist bezorgd heeft, besprak hij de kansen van de heffing ineens en van een nationale defensieleening, renteloos ofwel laag rentende. De heer Teulings is van oordeel, dat- het thans de tijd is voor een ernstig beroep op ons volk. Hij voelt er alles voor om de de. fensie-uitgaven afzonderlijk te doen admi- nistreeren. De voorgestelde belastingverhoogingen zijn den heer Teulings aanvaardbaar gemaakt on danks zekere onvolkomenheden, maar een verhooging van de personeele en de omzetbe lasting acht hij toch wel uitermate bedenkelijk. Waarom voelt de regeering niets voor een weerbelasting? Verhooging der personeele be lasting drukt vooral op de gehuwden en dan nog meer op de groote gezinnen. Deze gezinnen worden nu bij de dekking der defensie-uitgaven dubbel getroffen en dat wil de regeering toch zeker niet? Het schijnt wel of nationaal.sociaUstische successen elders in Europa den heer D'AN- SEMBOURG (N. S. B.) eenigszins naar het hoofd gestegen zijn en zijn overmoed hebben geprikkeld. Dit kabinet, zoo zeide hij, heeft op ieder gebied gefaald. Blijkbaar om zich vader landslievend voor te doen een niet geheel overbodige luxe! kwam de N. S. B.'er, na Op de textielfabrieken in Nordhorn in Duitschland, waar vele Hollandsche arbeids krachten werken, worden den laatsten tijd ge regeld menschen ontslagen. Men meent te we ten, dat deze Hollanders door arbeidskrachten uit het voormalige Oostenrijk zullen worden vervangen. Hoe 't ook zij, uit Denekamp en omgeving loopen thans al ongeveer 100 ar beiders (sters), die tot voor kort in Nordhorn werkzaam waren, werkloos rond. er op gepocht te hebben, dat de N. S. B. den weg zou hebben aangewezen, om uit het moeras te komen, met de verklaring, dat de N. S. Ei. de slechtste Nederiandsche regeering nog beter acht dan welke buitenlandsche ook. Dit is weerslag op wat de graaf zekere „lastercam pagnes" sinds 13 Maart j.l. noemde. Maar slecht is onze regeering in ieder geval. Onmid dellijk aftreden moest zij eigenlijk. Om plaats te maken voor wie? Morgen worden de debatten voortgezeet. Bij den aanvang der vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat minister Colijn niet genoegzaam tijd ter beschikking gehad heeft om nog tijdig zijn antwoord in te dienen op de opmerkingen, die gemaakt zijn in verband met het wetsvoorstel tot uitgave van een pe riodiek tot voorlichting over Nederland in het buitenland, zoodat dit punt van de agenda werd afgevoerd. Men meldt ons uit Den Haag, dat de ver trekken van Prinses Beatrix gelegen zijn aan de achterzijde van het paleis en dezelfde zijn, welke vroeger door Prinses Juliana werden be woond. Deze vertrekken kunnen rechtstreeks wor den bereikt langs den achteringang van het paleis bij de koninklijke stallen en verder door den tuin van het paleis, waar een beschutte toegang aanwezig is, welke vooral in dit gure jaargetijde groote voordeelen heeft voor de jonge Prinses. Prinses Juliana is voornemens met Prinses Beatrix voor of na Paschen weder naar Soest- dijk te vertrekken. Ten einde het betalingsverkeer tusschen Ne derland en Duitschland te regelen, is 21 Sep tember 1934 een wet in werking getreden tot sanctionneering van het desbetreffende ver drag tusschen beide landen. Betalingen tusschen crediteuren en debiteuren in beide landen moeten van 23 September 1934 af geschieden over het Nederlandsch Clearing instituut of de daarmee correspondeerende Deutsche Verrechnungskasse. De firma B., te Rotterdam, filiaal van een firma te Koningsbergen, had een vordering op dit hoofdkantoor, welke van vóór 23 Septem ber 1934 dateerde. Om te probeeren dit geld via het Clearing instituut binnen te krijgen, had de procuratie houder, de 29-jarige V. M., de data veranderd, zoodat de nota's binnen het gebied der clearing zouden vallen. Het bedrog werd evenwel ontdekt, omdat de vervaldatum juist op een Kerstdag bleek te vallen. Wegens poging tot oplichting moest de pro curatiehouder Dinsdag voor de Haagsche rechtbank verschijnen. Verdachte had verstek laten gaan en by het hooren van de getuigen bleek, dat de Ne deriandsche schuldeischers het slachtoffer zou den zijn geworden, indien de vordering ten onrechte zou zijn uitbetaald. De officier van Justitie, mr. N. S. Hoekstra, vorderde één maand gevangenisstraf. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag middag een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het ongeval, dat 24 Augustus van het vorig jaar aan boord van het ss. „Amstel land" is gebeurd. Dien dag tijdens de reis van Las Palmas naar Rio de Janeiro moest de motor worden aangezet in ruim 2. Deze motor dient voor ventilatie van de lading in dit ruim, welke in dit ;eval bestond uit aardappelen. Om op zee by dezen motor te kunnen ko men, is een houten koker van 40 by 40 c.M. aangebracht, loopende van tusschendek naar het onderruim. Hoewel de tweede machinist, de heer C. J., kort te voren door een collega was gewaar schuwd voor het feit, dat zich in den koker be dwelmende gassen bevonden, ging hy toch naar beneden. Nadat hy enkele meters was afge daald, viel hy bewusteloos omlaag. Zonder by kennis te zijn gekomen, overleed hy korten tyd later. Tijdens de behandeling, waarby de derde machinist van het schip, de heer Jutte, als ge tuige werd gehoord, werd medegedeeld, dat de ventilatie-inrichting van de „Amstelland" na dit ongeluk door de inspectie voor de scheepvaart geheel is afgekeurd. De wnd. inspecteur-generaal voor de scheep vaart stelde vast, dat de omgekomen tweede machinist het bewustzijn tengevolge van gebrek aan zuurstof en vanwege de aanwezigheid van bedwelmende gassen heeft verloren. Hy meende, dat het gewenscht ware geweest, bijzondere voorzorgsmaatregelen te treffen, te meer, om dat het slachtoffer van te voren was gewaar schuwd. Dinsdag moesten voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank twee mannen terecht staan, wien ten laste was gelegd, dat zij op het octrooi-recht van de N. V. Philipsfabrie. ken te Eindhoven hadden inbreuk gemaakt. Beiden hebben in hun winkel Philips-rwdio- lampen voor den verkoop in voorraad gehad, welke voor het buitenland waren bestemd en dus hier te lande niet verhandeld mochten worden. De groote attractie van deze lampen is, dat zij goedkooper zyn dan de voor Ne derland bestemde lampen, zoodat vele hande laars het riskeeren deze voorwerpen in hun winkels ten verkoop te hebben. Door middel van speciale inkoopers weet Philips er achter .te komen, welke winkels deze lampen in den handel brengen en de gezind, heid van de op deze wyze betrapte winkeliers tegenover de inkoopers is achteraf natuur - ïyk niet vriendschappeiyk. Zoo kon de eerste verdachte, de 28-jarige electricien C. L. A. R. nauweiyks eenige scheld woorden inhouden, toen de naam van den in- kooper, den monteur Z., die als getuige moest verschynen, werd afgeroepen. De zaak tegen R. werd evenwel tot 10 Mei uitgesteld, omdat de andere getuigen niet ver schenen waren. Toen verdachte en getuige daarop beiden de rechtzaal verlieten, maakte de eerste zich zóó kwaad, dat hy den monteur Z. een stomp te. gen het oog gaf, welke zoo hard aankwam, dat de monteur een bloedende verwonding aan het gelaat kreeg. De vechtersbaas werd door twee veldwachters weggeleid. In de tweede zaak, tegen den 38-jarigen winkelier D. W. V., moest Z. ook als getuige verschijnen en toen zag men pas, hoe hard de klap was aangekomen. Een groot verband bedekte vry'wel zy'n heele gezicht. In deze strafzaak bleek uit de getuigever- klaringen het volgende: De monteur Z. kocht lampen bij winkeliers van wie hy dacht, dat ze „verdachte" lampen te koop hadden Z. gaf de voorwerpen door aan een controleur van de „Pope"-fabrieken, die de lampen in pakte en verzegelde en ze bij Philips afleverde. Daar werden ze op het octrooirecht onderzocht. De winkelier ontkende echter, dat de lam pen, welke nu op de groene tafel vóór den pre. sident uitgestald lagen, uit zyn winkel afkom stig waren. Inderdaad bleek een schakel in den keten van tusschenpersonen te ontbreken. Het stond n.l. niet vast, dat de juffrouw by de Philips-fabrieken, die het verzegelde pakje in ontvangst had genomen, hetzelfde pakje aan den, met deze zaak belasten, ingenieur had ter hand gesteld. Op dezen grond moest de officier van justi tie, mr. N. S. Hoekstra, vryspraak vragen, een eisch, waarbij verdachte en zijn raadsman zich natuuriyk aansloten. Uitspraak 19 April. Donderdag zal het m.s. „Ruys" van de K.P.M. de Rotterdamsche haven verlaten om den denst waar te nemen op de Orient-Java-Afrika Lyn. Hiermede is het laatste van het drietal sche pen voor dezen dienst gereed gekomen. In Januari vertrok de „Boissevain" en 11 Maart de „Tegelberg". De Centrale van vereenigingen van perso neel in 's Rijks dienst heeft dezer dagen op haar verzoekschrift bericht ontvangen, dat de ministerraad de volgende regeling heeft ge troffen voor de departementen en de daaron der ressorteerende diensten, bedryven en in stellingen. Aan rijkspersoneel, dat in verband met zyn werkkring niet kan deelen in het voorrecht van vrij van dienst op een nationalen feestdag, zal op een anderen dag vrij van dienst worden verleend. Vergoeding in geld voor het gemis van vrü- af op een nationalen feestdag dient echter achterwege te blijven. Dezer dagen is een dertigtal Nederiand sche zakenmenschen naar Zwitserland ver trokken voor een collectief bezoek aan de Schweizer Munstermesse te Bazel. Aan dit be zoek is een studiereis naar Bern en Zuerich ver. bonden. De excursie geschiedt op initiatief van de Koninklijke Nederiandsche Jaarbeurs. Uit Rotterdam namen aan dit collectief bezoek deel de heeren A. B. de Zeeuw, wethouder der gemeente Rotterdam, mr. Jacq. Dutilh, voor zitter van de stichting havenbelangen, ir. N. Th. Koomans, directeur van het havenbedrijf en dr. J. Ph. Backx, directeur N.V. Thomsen's Havenbedrijf. De Kamers van Koophandel van 's-Graven. hage, Utrecht, Groningen, Tilburg, Zaanland, Oostèlyk-Noordbrabant, 's-Hertogenbosch, Delft en Salland zijn door haar voorzitters of secre tarissen vertegenwoordigd. Uit agrarische krin gen hebben zich bij het gezelschap aangesloten de heeren J. Barendse, voorzitter der vereenl. ging Westland, P. Vis, voorzitter Centrale West- landsche Snybloemenveilingen en mr. L. Nïe- möller, secretaris van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen. Te Bern zal het gezelschap vandaag ont vangen worden door den Zwitserschen bonds president. De Nederiandsche gezant te Bern biedt 's middags in de Nederiandsche legatie een thee aan. Maandagavond omstreeks 6 uur is op het strand tusschen Kijkduin en de haven nabij de Duivelandschestraat te Den Haag een pro jectiel gevonden, dat by nader onderzoek een Engelsche vliegtuigbom bleek te zyn, kenne- ïyk van groot kaliber. Men vermoedt, dat de bom bij de laatste Engelsche manoeuvres in zee is gevallen, waar na hij hier is aangespoeld. Het projectiel bleek intact te zijn, waarna mén besloten heeft het ter plaatse tot ont ploffing te brengen. Dit is om 7 uur Maandagavond geschied, nadat alle noodige voorzorgsmaatregelen wa ren genomen. De Minister van Sociale Zaken heeft, bly- kens een circulaire aan de gemeentebesturen, thans goedgekeurd, dat aan gezinnen, waar van de ondersteunde kostwinner naar Duitsch. land gaat werken, tenzy als z.g. grenslooper, en wier loon via de clearing wordt uitbetaald, gedurende de eerste twee weken na hun ver trek naar Duitschland de steun blijft doorbe taald. Het steunbedrag kan in die gevallen aan de betreffende gezinnen worden uitbetaald. Evenwel zal de steun dan met eenmaal den gezinsledenbyslag moeten worden verminderd. Uiteraard moet rekening worden gehouden met inkomsten van andere gezinsleden. Betreft het een arbeider, die als kostwinner by de werk verschaffing is geplaatst, dan kan het gezin op dezelfde wyze gedurende twee weken inge volge de steunregeling worden gesteund. Aan het gezin van een by de werkverschaffing te- werkgestelden zelfstandige kan gedurende twee weken 80 pet. van het werkverschaffingsloop worden uitgekeerd. Voorts keurt de minister goed, dat bij even. tueele hernieuwde ondersteuning bij terugkomst in ons land by de berekening van den wacht tijd van een arbeider (kostwinner), die in het buitenland (niet als grenslooper) is werkzaam geweest, van het door hem in het buitenland verdiende loon 2.per week buiten beschou wing wordt gelaten. Etehalve deze vrijlating van 2.per Week, geldt voor betrokkene der halve de normale wachttyd, welke in de be treffende gemeente wordt toegepast, alvorens opneming in de steunregeling c. q. tewerkstel ling by de werkverschaffing geschiedt. Voor zooveel het betreft kinderen van onder, steunden of tewerkgestelden, die in het bui tenland werkzaam zijn (niet als grenslooper) ware bij de berekening van den steun c. q. vast stelling der plaatsing van den kostwinner, zoo te handelen, dat het bedrag der verdiensten der kinderen, waarmede wordt rekening ge houden, voor minderjarigen 1.en voor meerderjarigen 2.per week lager wordt gesteld, dan wanneer die kinderen in ons land zouden zyn tewerkgesteld. In de vacature, ontstaan door het bedanken door prof. dr. J. A. Veraart voor zyn benoe ming als opvolger van mr. A. P. C. Peters, die ontslag genomen had, is thans tot lid van de Prov. Staten van Zuidholland benoemd de heer P. E. Evers, te 's Gravenhage. De minister van Financiën brengt ten ver volge op de mededeeling in de Nederiandsche staatscourant van 1 Maart 1934 ter kennis van belanghebbenden, dat by den verkoop in het klein van tabaksfabrikaten evenals een siga renpijpje of een doosje lucifers ook een gewone onverglaasde Goudsche püp zonder mondstuk als toegift mag worden verstrekt. Dinsdagmiddag is de 22-jarige H. Möhling uit Stadskanaal by het afladen van kozynen te Midwolda van een vrachtauto gestort. Hü kreeg twee kozijnen op het hoofd en moest in hoogst zorgwekkenden toestand naar het R- K. ziekenhuis te Winschoten worden overge bracht. Maandagavond 11 uur, toen het haveneiland Breezand op den Afsluitdijk Wieringen—Fries land, in verband met de verduisteringsoefening in de Noordelijke provinciën geheel in duister was gehuld, is een vrachtauto, komende van Groningen en geladen met visch, waarschijnlijk door de duisternis, plotseling van den weg af geweken en het café van den heer Blom bin nengereden. De bestuurder van den auto bekwam vry ernstige verwondingen. De pui van het café werd ingedrukt, terwijl de auto, na eenige meters de zaal te zün bin nengereden, door den vloer zakte. In het café werd groote schade aangericht, terwyi de auto vernield werd. Er bevonden zich by het ongeluk geen be zoekers in het café. De officier van justitie te Roermond heeft zes maanden gevangenisstraf geëischt tegen den 26-jarigen chauffeur W. H. F., uit Roggel, terzake dat het aan zyn schuld is te wijten, dat Th. Janssen, afkomstig uit Roggel, tenge volge van ,een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Het betreft hier het ongeluk met een vracht wagen, die in den nacht van 18 op 19 De cember van het vorige jaar in een bocht naby de kerk te Baexem van den weg is gevlogen en ondersteboven kwam te liggen, waarby de inzittende J. werd gedood. Zooals bekend is pastoor Timmers, toen deze zich voor het ver- leenen van geesteiyke hulp terstond naar de plaats van het ongeluk begaf, door een beroerte getroffen en overleden. Uitspraak 12 April. Het onderzoek naar het drama, dat Zaterdag avond by de gemeente Swalmen aan de grens is gebeurd, heeft uitgewezen, dat het slachtoffer inderdaad op Duitsch gebied is geweest, toen hy werd aangeroepen en beschoten. Zoodra de noodige papieren in orde zyn, zal het lyk worden vrygegeven en naar Swalmen worden vervoerd. Maandagavond is op de Velpsche heide een meisje uit Arnhem aangerand. Toen zij zich verzette, heeft de dader, een onbekende jonge man, haar met een stuk hout zoo ernstig mis handeld, dat zij bloedende verwondingen aan hoofd en handen opliep. Een schaapsherder vond het meisje en heeft haar in de schaaps kooi de eerste hulp verleend. Nadat het slachtoffer in het ziekenhuis te Velp was verbonden, is zy per auto naar haa» woning overgebracht. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De dader is nog niet gegrepen. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de jacht op korhanen met uit zondering voor de provinciën Friesland en Drente geopend zal zyn op 21, 22 en 23 April 1938. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: A. van Amerongen, zich noemende en schrijvende A. J. van Amerongen, penningmees ter van het bestuur van 't Nederlandsch Israë- lietisch jongensweeshuis „Megadlé Jethomim", te Amsterdam. Voor het tydvak van 1 April 1938 tot 1 April 1939 is benoemd tot tydelyk leeraar aan de rykslandbouwwinterschool te Veendam, ir. H. Hi. larides aldaar. Met 16 Mei 1938 is aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te IJmuiden, de referendaris der P., T. en T. A. G. Kastein, thans dir. van het P. en T.-kantoor te Venlo. Hd- prll ran 4 61 „Ja, ja," zei Daan met een ruk van z'n hoofd. >,Maar ik kan aan niets denken dan aan u en Vrat u voornemens is te gaan doen. Ik zou u zoo graag willen helpen als ik maar wist hoe. Uuid het my niet ten kwade, als ik me zoo dom aanstel, maar ik ben op 't oogenblik nog zoo verward en van streek. Bijvoorbeeld hy liep biet zware stappen de keuken op en neer ivaar gaat u nu heen bedoel ik, Prinses?" „Ik weet het niet," zei ze, „maar als je my ^rinses blyft noemen, moet ik onmiddellyk ver trekken; dan kan ik niet hier blijven." Verbazing teekende zich af op zyn gelaat, toen hy zich tot haar wendde. „Was het dan uw uw bedoeling, hier, hier in dit huis te blijven?" „Ja," zei ze. „Vind je het zoo vreemd? Is het biet zeer natuurlijk, dat ik my al je goedheid en Vriendschap herinner?' Hy ging voor haar staan en keek, ten prooi kan hevig verwarrende ontroering op haar neer; dan zei hij schor op bijna strenge toon: „Wat bedoelt u? Ik begrijp het niet. Zei u niet, dat u hier wilt blyven? Glimlachend keek zij naar hem op, „Indien je me niet wegstuurt, Daan," fluister de zy. Hy lag reeds op z'n knieën naast haar met haar handen in de zyne. „Om 'shemelswil, Stella, speel niet met me!" „Zoo, noem je me nu eindelijk Stella!" riep zij met iets als een snik in haar stem. „Ik vroeg mij al nieuwsgierig af, of 't ooit zou komen Daan." Hy keek tot haar op en trachtte de beteekenis van die woorden op haar gelaat te lezen, want die woorden waren te heerlyk, om voetstoots aan te nemen. „Wil je hier blijven?" vroeg hij ten laatste. „Ja, ik wil hier blyven" fluisterde zij met een blosje en neergeslagen oogen. „O, Daan, wat maak je het moeilyk voor mij! Ik ben als een rouwmoedige by je gekomen om vergiffenis te vragen en om om nog iets meer." „Iets meer?" „Ja, je liefde, DaanO, wat verneder je my! Ik moet myn zaak bepleiten je smeeken maar dat is biliyk 't is niet meer dan bil lijk. Maar, Daan, jij die my vroeger altyd zoo goed hebt begrepen, kan je nu geen rekening met myn toestand houden, kan je niet een beet je barmhartig zyn? Alles weten is toch alles ver geven!" Nog steeds op z'n knieën sloeg hy z'n arm om haar heen en trok haar nederig trotsch hoofdje omlaag tegen zyn gelaat. Zy sloeg haar arm om zijn hals en drukte hem tegen haar wang, terwijl zij aan haar snikken den vrijen loop liet. „Luister eens, Daan," zei ze op een gegeven oogenblik. „Ik hoor je moeder de trap afkomen. Zal je haar niets over dePrinses zeggen niet vóór 't misschen mettertyd absoluut noodig is? Laat my Stella blijven, de oude Stella Lan- don, ofschoon ik misschien geen recht op dien naam heb. O, Daan, jy zal my een naam geven, een naam waarop ik trotsch, o, zoo trotsch zal zyn!" Zy lag nog steeds in zijn armen, toen juffrouw Norton de deur opendeed. „Ik ben lang weggebleven, Daan, maar ik moest alles netjes opvouwen en weghangen; 't heeft zoo erg veel geld gekost Hé, wie is dat?" zei ze, opeens afbrekend en staarde naar het in 't zwart gekleed meisje, wier afgewend gelaat op Daans schouder rustte. „Dit is een jonge dame een vriendin van mij," zei Daan met stralende oogen en op jongensach tige manier. Hij keerde Stella's gelaat, dat nu hevig bloosde, om. „Kent u haar, moedertje?" „O, lieve hemel!" riep juffrouw Norton en sloeg haar armen in de hoogte, waarna zij op een stoel zonk. „Het is zoo waar Stella! Maar maarzy wilde vragen: „Waarom omhels je haar?" doch het vrouweiyk instinct redde haar onmiddellyk en met een uitroep van vreug de sloot zy Stella in haar eigen armen. „O, lieve kind!" riep zy en knuffelde haar, zooals alleen een moeder kan knuffelen. „Wat een heerlyke verrassing! O, wat ben ik biy, dat ik je weer zie! En wat ben je mooi geworden; heelemaal een volmaakte vrouw. Maar ik heb altyd gezegd, dat je, een prachtvrouw zou worden, want je was zoo'n mooi kind. Is je vader ook hier, liefje?" Stella, die haar tranen van ontroering niet had ingehouden, schudde haar kopje. Juffrouw Norton keek naar de rouwkleeren en streelde het gebogen hoofd. „Ach, liefje, wat jammer; wat spyt me dat!" „Ja," zei Daan ernstig, terwyl hy Stella in haar ouden stoel deed plaats nemen. „Mynheer Landon is gestorven en Stella was alleen op de wereld. Natuuriyk kwam zy toen direct naar ons!" „Natuuriyk," zei juffruw Norton met nadruk. ,Waar zou het arme kind .anders heen moeten! Och, och, wat kan alles toch vreemd loopen! Gisteren hebben Topsy en ik je oude kamer nog een goede beurt gegeven, dus is alles kant en klaar voor je! Neen, liefje, huil nu niet. Je bent hier bij je oude vrienden, die veel van je houden en je steeds met liefde zullen omringen. Daar, nu huilt ze weer! Dat moet je niet doen, kindje. Je behoeft je niet ongelukkig te voelen." „Ik schrei omdat ik zoo gelukkig ben," snikte Stella. „Ach, Daan, waarom vertel je 't haar niet?" „Vertellen? Denk je, dat ze het nog niet heeft gezien? Moedertje, Stella is hier gekomen, om altyd hier te blijven; om het nog duidelyker te zeggen: Zij biyft hier en wordt myn vrouwtje!" Nu was juffrouw Norton aan de beurt om te schreien en ook zij weende van biydschap. „Denk eens aan!" riep zij plotseling na eenige vergeefsche pogingen tot uitdrukking te brengen; „denk eens aan, dat Daan jullie huis, heelemaal gereed voor jullie, reeds heeft laten inrichten! O, Daan, hoe is 't mogelijk, dat je dit voor mij hebt kunnen verborgen houden! Op mijn woord van eer, liefje, dit tegen Stella dat hy er nooit met een woord oVer gerept heeft; hy heeft er z'n moeder netjes buiten gehouden...." Hun zwijgen deed haar ophouden en zij keek stil van de een naar den ander. Daan zei toen onmiddellyk: „Er bestonden redenen, moedertje. Vergeef my, vergeef ons beiden misschien misschien waren wij 't niet met ons zelf eens. Maar nu is alles in orde, hé? Toe moedertje, vertelt u Stella nu eens, hoe haar toekomstig huis er uitziet." „Niet voor zij haar mantel uitgedaan en flink gegeten en gedronken heeft," zei juffrouw Nor ton met berispenden blik naar Daan, omdat hy, naar mannenaard, z'n neus voorbij gepraat had. En tegen Stella zei ze: „Ga maar met my mee naar boven, liefje." Bij de deur keek Stella over haar schouder naar Daan, die haar bew<£ïderend zat na te sta ren en er was in den blik van haar mooie oogen een glans van teederheid, welke by den stoeren man een ontroering wekte, die zyn blik door vreugdetranen deed verduisteren. XXVHI Een maand later waren zy getrouwd. En gedu rende die heele maand was Stella alleen met juffrouw Norton, want Daan moest voor belang- ijke zaken op reis. De goedhartige juffrouw Norton had gedurende de afwezigheid van Daan volop gelegenheid, om zich aan Stella te wyden en haar te vertroetelen, hetgeen zy na haar ern stige ziekte wel noodig had. De geregelde en de- gelyke Engelsche voeding en de rust deden spoe dig wonderen op het geschokte gestel van Stella en de kalme, vriendelijke omgang met juffrouw Norton deed haar al het doorgestane leed ver geten. Zy zag er binnen drie weken dan ook zoo buitengewoon gezond uit, dat zij er zich half ernstig over beklaagde, dat zij veel te dik werd. „Als Daan thuiskomt en mij als een boterton netje terugziet, zal hy niets meer van mij willen weten," pruilde zij allerliefst. Doch haar vrees bleek ongegrond; want toen Daan terugkwam, stond hij haar verbaasd aan te staren, voor hy haar in z'n armen sloot en verklaarde opgetogen, dat zy nu weer zyn oude jakvischje, zyn kleine nest was. Dan vroeg hy bewonderend aan z'n moeder, wat zy met het in- eressante magere, droefgeestige dametje had gedaan, terwyl hy weg was. En hem doortrilde een gevoel van dankbare opgetogenheid, toen hy zag, hoe zalig Stella by dit compliment lachte. In allen eenvoud en stilte had hun huwelijk ilaats. De bescheidenheid van Mr. Finny, die hun huwelyk inzegende, was boven allen twijfel verheven en evenzoo die van den consul, voor wien zy op aandrang van Daan verschenen, zoo dat aan elke wettelyke bepaling kon voldaan jvorden. Er had geen huwelyksluneh of diner blaats. Stella trouwde eenvoudig in reistoilet en bruid en bruidegom vertrokken onmiddellyk na afloop naar het station. Als Stella Landon was de dochter van Prins Yovan getrouwd en als Stella Norton aanvaard de zij met haar echtgenoot haar reis om hun vittebroodsweken door te brengen. Daarmede lam zy afscheid van de Prinses en het onrus tige, droeve verleden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3