LAATSTE NIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" f voor 80.000 gezinnen De strijd in de Ebro-vallei Kort en volledig - WOENSDAG 6 APRIL 1938 Werkobjecten in Haarlem FAILLISSEMENTEN Orgelbespeling Gevonden voorwerpen en dieren Wandelsport De H.Z. en P.C. „De Waterratten" DE INTERNATIONALE BLOEM- BOLLENMARSCH Belooft weer een succes te zullen worden BEVERWIJK HILLEGOM VIJFHUIZEN VELSEN DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES BEATRIX Huldebetooging der Haagsche schooljeugd in voorbereiding TOELATING H.B. S. Regeling treedt het volgend jaar in werking SCHEEPSBOTSING Verschooningsrecht van den journalist De zaak-Hansen voor de Haagsche rechtbank Requisitoir Waar zou trouwens, vroeg: spr. zich af. het De uitspraak is bepaald oo 19 April a.s. AAN DEN DOOD ONTSNAPT Conducteur stapte naast de treeplank PRÏJZÈN VAN ROGGE, HAVER EN GERST Ministerieel antwoord aan Kamerlid JONGETJE GEDOOD Onder een trambus geraakt PRINSES JULIANA IN DEN RAAD VAN STATE Lezing van dr. A. H. Colijn voor de Koningin De regeeringstroepen vast besloten iederen meter gronds bij Tor- tosa te verdedigen Barcelona protesteert tegen niet-inmenging De verbindingsweg naar het Zuiden TAFELTENNIS R. K. NATIONAAL TAFEL TENNISKAMPIOENSCHAP Keurig werk der Hagenaars NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Het rapport van het N.V.V. inzake de uitvoe ring van openbare en werkverschaffingswerken heeft ook Haarlem binnen den kring van zijn belangstelling getrokken. Volgens dit plan zou den in voorbereiding zijn: twee rioleeringswer- ken, begroot op 60.000 en de bouw van een ge bouw voor den Geneeskundigen Dienst, begroot 114.000. (Dit is een 'vergissing, want het ge bouw staat er al lang en een der twee riolee- ringswerken wordt thans uitgevoerd! Red. N.H. C.). Gereed om uitgevoerd te worden is het plan van een nieuwen vleugel aan het raadhuis, be groot op 150.000, het aanleggen van sportter reinen met bijbehoorende sporthaven aan het Z. B. Spaarne, het maken van een sporthaven en kanohaven aan het N. B. Spaarne en het aanleggen van sportterreinen aan den Klever parkweg. In voorbereiding is het aanleggen van haven en industrieterreinen, begroot op 500.000; het maken van een nieuwe rioleering voor de ge- heele stad met bijbehoorende waterzuiverings installatie, een werk, dat begroot is op 6 jaar en 4,5 millioen gulden zal kosten; het omhoogbren- gen van de spoorbaan met inbegrip van het ma ken van 4 nieuwe viaducten en het aanleggen van een nieuw goederen-emplacement, een en ander begroot op ƒ3.700.000. Volgens het rapport zouden al de bovenge noemde werken (behalve dan het gebouw van den Geneesk. Dienst, want dat is al in gebruik!) sneller uitgevoerd kunnen worden, alsmede plant- scenwerk, werkzaamheden op begraafplaats en dergelijke. We merken hierbij op, dat het rapport, althans voor wat Haarlem betreft, niet erg nauwkeurig is, want b.v. het groote object van den bouw van twee bruggen over den Schotersingel is niet genoemd. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 5 April 1938. Jan de Vries, winkelier in dames-mode-arti- kelen, wonende te Heemstede, Binnenweg 116. Curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. H. F. Maste, bakker, wonende te Haarlem Zijlvest 37. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: de Handelsvennootschap onder de firma „Neerlandia" in liquidatie, gevestigd te Zaan dam, en hare leden: Arie Alphenaar, handelsreiziger, wonende te .Westzaan F. 88; Klaas Bark, wonende Wormer. Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- ljjst zijn geëindigd de faillissementen van: H. J. Ph. van Blanken, portier, wonende te Haarlem. Curator Mr. A. Bruch te Haarlem. J. Bakker, wonende te Haarlem, Altenastraat 8. Curator Mr. P. Tidema te Haarlem. C. Duivenvoorden, tuinder, wonende te Ab- benes, gem. Haarlemmermeer. Curatrice mevr Mr. L. M. I. L. van Taalingen Dols te Haar lem. H. Steenmetz, timmerfabrikant, wonende te Zaandam, Franschestraat 17. Curatrice mevr Mr. E. A. J. ScheltemaConradi te Haarlem. J. H. Th. van Hoof, directeur eener stoom- wasscherij, wonende te Bloemendaal. Curator Mr. B. M. C. M. Vrijdag te Haarlem. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Don derdag 7 April, des middags van 34 uur, door den heer George Robert, luidt: 1. „Herr Gott, Dich loben wir" van J. 9. Bach; 2. „O Lamm Gottes, unschuldig" van Joh. Pachelbel"; 3. Preludium en Fuga e kl. t. van J. S. Bach; 4. Fantaisie C gr. t. van C. Franck; 5. „Geth- semane" van O. Malling; 6. Psaume van B. Marcello. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: handschoenen en ceinturen: Politiebureau, Smedestraat; boekje: Politiebu reau, Smedestraat; autowieldop: Bolle, Ko ninginneweg 12; horloge: v. Beelen, Oude weg 59; hond: Hoopman, Thomsonlaan 25; kof fertje, inhoudende flesschen: Drukkerij „Da- men", Spaarnwouderstraat 6; kap van rijwiel- lantaarn: v. d. Pol, Assendelverstraat 34; muts: Hooyschuur, Scheepmakersdijk 55; muts: He- tem, 2e Zuidpolderstraat 2; manchetten: Kolk, le Vooruitgangstraat 123 zwart; portemonnaie met inhoud: Bonsel, Zijlweg 24; portemonnaie met inhoud: v. Looy, Binnenweg 188, Heem stede; portemonnaie: v. Berden, Nieuw Heilig land 6; portemonnaie met inhoud: Zirkzee, Hoeufftstraat 6; sleutels aan ring: Heering, Kampervest 33; rijwielplaatje; Politiebureau, Smedestraat; schoen: v. Norden, Zoetestraat 10; vulpotlood: Ulsamer, Leeghwaterstraat 8. Op Zaterdag 2 April heeft de Politie Sport- vereeniging Haarlem haar eersten voorjaars- marsch van 25 K.M. gehouden. De deelname was groot. Er werd o. a. deelgenomen door de Haarlemsche en Hillegomsche Burgerwacht, Jan Passtoors, Aalsmeer, Bloemendaalsche Politie en een groot aantal individueele wandelaars. Er waren mooie prijzen beschikbaar gesteld en ook viel het verzilverd kruis met het stadswapen als persoonlijke prijs zeer in den smaak.' Verschillende tochten wachten onzen politie- wandelaars nog, waarvan de Bloemendaalsche Politie het eerst aan de beurt is, waar onze wandelaars hopen mede te dingen naar den mooien wisselbeker, die voor de politie beschik baar is gesteld. Bovengenoemde vereeniging zal, in samen werking met de gemeente Haarlem, op 16 en 17 Juli a.s. de Nationale Zwem-kampicenschap- pen organiseeren. Deze vereeniging wil aan die zwemwedstrijden, met medewerking van alle sportorganisaties, een sportweek yerbinden. Hiertoe zijn aan vele sportorganisaties uitnoo- digingen gezonden ter bijwoning van een be spreking hierover op Vrijdag 8 April a.s. te 8 uur n.m. ten Stadhuize. Mochten er sportorganisaties zijn, welke geen uitnoodiging hebben ontvangen, door onbe kendheid van het secretariaat enz., en zij stem men wel in met het doel, dan worden zij ver zocht, bovengenoemde vereeniging, secretariaat van Oosten de Bruijnstraat 51, daarvan in kennis te stellen en een afgevaardigde aan te wijzen om op genoemde bijeenkomst aanwezig te zijn. Deze marsch, georganiseerd door de H. W. S. V. „de Vierdaagsche" op 9 en 10 April as., belooft een groot succes te worden. Nu reeds bedraagt het aantal inschrijvers ruim 600. Uit alle deelen van het land komen ook nu weer de wandelaars, o. a. Groningen, Nijmegen, Leersum, Schiedam, Rotterdam, Den Haag, Den Helder enz. Uit Amsterdam alleen komen al 9 vereeni- gingen; verder uit Ede, Wageningen, Alkmaar en diverse groepen uit de omgeving van Haarlem. Van de geüniformeerde groepen zal speciaal «en detachement van de Koloniale Reserye bestaande uit 61 personen, onder leiding van kapitein Slagter, de aandacht trekken. Ook enkele tamboers en hoornblazers loopen in deze groep mede. Verder P. T. T., Roode Kruis en Burger wachten. De route gaat over Leidsche Vaart, Heem stede via Bennebroek naar Hillegom en terug door Groenendaal, Verbindingsweg, Waterlei ding, naar Olympia. Inschrijvingen kunnen nog geschieden bij A. J. F. Benz, Merwedestraat 14, Haarlem (N.) en tot een half uur vóór 't vertrek aan het start gebouw, Olympia, Kinderhuissingel, vanwaar 's Zaterdags van 2.303 uur n.m. en 's Zon dags om 10 uur v.m. gestart wordt. A.s. Donderdagmiddag om 3 uur zullen de middag-orgelbespelingen in de Groote Kerk weer beginnen. De Staatscourant bevat de afdrukken van de acten betreffende de N. V. Exploitatie-Mij. Se nator Noris te Heemstede. „Weldadigheid naar vermogen", Sophiastraat 2d. Een nieuw jaargetij en toch nooit van zor gen vrij, wij houden ons met de schoonmaak aanbevolen, laat 't echt zijn wanneer onze armen van „weelde" droomen. Postgiro 212793. Telefoon 12255. In het Groot Seminarie te Roermond heeft Z. H. Exc. Mgr. hemmens aan 30 fraters de H. Priesterwijding toegediend. De Bisschop temidden der neomisten Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: L. J. Pletting en C. J. Grapendaal; A. de Kruijff en A. Bakker; N. P. Ter voort en J. M. M. Schuur man. Geboren: G. J. M. van Riessen—Opgelder, d.; D. J. M. FluitmanDroog, z.; H. A. Bruij- naersDrogtrop, d.; A. C. Groeneveldv. d. Nulft, d.; A. M. de Winterde Vreeze, z.; C. Schelvis—Droogh, z.; B. v. d. ZonPirovano, z.; A. C. JoostenBraam, z.; A. M. Ursem Berkhout, d. Overleden: G. Gerdes, 81 j., geh. met G. T. Pos; G. J. H. Abeling, 73 j., wedr. van T. T. Lubberman. Burgerlijke Stand. Geboren: Comelis, z. v. W. de Wreede en C. Stassen; Pieter, z. v. J- van Hukelom en C. Hasselaar; Anna Maria, d. v. A. Wassenaar en A. M. Aarts; Pieter Herma- nus, z. v. H. Muller en G. den Boer. Ondertrouwd: P. Warmerdam en P. M. Top per; J. Kastelein en P. Vonk. Getrouwd: J. C. Verkerk en M. J. van Beelen. Overleden: A. M. Kerkhof, vr., 3 jaar. Aantal werkloozen. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs stonden op 2 April 1938 inge. schreven 411 werkloozen; dit aantal bedroeg op 26 Maart tevoren 420. Het aantal werkloozen over hetzelfde tijdvak in 1937 bedroeg 477. Burgerlijke Stand. Geboren: E. Breur Swart, z.; H. J. E. Stals—Braam, d.; M. Zui- damNukoop, d.; A. BakkerKistemaker, z., 1 W. Wijngaardv. d. Lip, z.; J. M. Snoek Wielick, d.; A. M. Dijkman—Dekker, d.; J. Zandwijk—Beumer, d. Overleden: J.'M. de Klein, 70 j., wed. van J. Veendorp; F. J. van Baars, 78 j., echtgen. van M. H. W. Sjoukes; C. Beentjes, 33 j., echt- genoote van H. A. Kaandorp. Zwaan gevangen. Sinds eenige weken zwom hier in de Ringvaart een zwaan die het eigendom was van den burgemeester van Haarl.meer. Alhoewel verschillende pogingen waren aangewend om het dier te vangen en naar Hoofddorp te brengen waar het thuis hoorde, was dit niet mogen gelukken. Doch Maandag wisten twee jongens het klaar te spelen! Het waren de 12-jarige A. Teeuwen en de 13-jarige A. v. Bohemen, die den zwaan met stukjes brood naar den kant wisten te lokken en toen te vangen. Een telefoontje naar den burgemeester, en spoedig werd de zwaan met een auto gehaald. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) 20 December 1937 besloot de Haagsche ge meenteraad aan het Haagsch Comité voor Volksfeesten een bijdrage van ten hoogste f 5250 toe te kennen in de kosten van de fees telijkheden ter gelegenheid van de geboorte van H. K. H. Prinses Beatrix. Van deze subsidie is een bedrag van f 1429.19 onbesteed gebleven. Ter gelegenheid van den doop van het Prinsesje op 12 Mei 1938, stelt het comité zich nu voor, een huldebetooging van de school jeugd aan het Prinselijk Paar te organiseeren. Het heeft verzocht om van de overgebleven gelden over ten hoogste f 500 voor dit doel te mogen beschikken. B. en W. achten dit een zeer sympathiek denkbeeld en zijn derhalve van oordeel, dat er aanleiding bestaat het verzoek in te willigen. Zij geven mitsdien den gemeenteraad in over weging hiertoe te besluiten. Ter voorkoming van misverstand wórdt er, voor zooveel noodig, de aandacht op gevestigd, dat de nieuwe regeling voor de toelating tot de hoogere burgerscholen, vervat in het Kon. Be sluit van 19 Maart 1938 (S. no. 368), voor het eerst in 1939 zal worden toegepast. Het Grieksche s.s. „Ia" komende van Grange mouth en op weg naar Vlissingen, om kolen te bunkeren, is terwijl het aan de reede geankerd De indertijd, vooral in journalistieke kringen, zoo geruchtmakende zaak-Hansen, is Dinsdag voor de Haagsche rechtbank behandeld. Naar men zich zal herinneren, verschenen in het ochtendblad van het „Vaderland" van 21 September 1937 in het gemeenteraadsoverzicht eenige zinsneden betreffende een geheime zit ting, waarover de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy van den schrijver van het stuk, den journalist C. L. Hansen, nadere verklaring vorderde, hoe hij aan gegevens voor dit artikel was gekomen. Hansen weigerde toen den naam te noemen van het gemeenteraads lid of een ander, die hem deze gegevens had verstrekt en bleef in die houding volharden, ook toen er een gerechtelijke instructie werd geopend tegen het gemeenteraadslid N. N. we gens schending van geheimen en Hansen op grond van art. 221 Wetboek van Strafvordering als weigerachtige getuige werd gegijzeld. De gijzeling, welke begin December begon, duurde tot de laatste dagen van die maand Het Nieuwjaarsfeest kon de journalist weer in huiselijken kring vieren. De belangstelling van de zijde van de col lega's van den heer Hansen was ter terechtzit. ting zeer groot. Van de zijde van het O. M. waren geen ge tuigen gedagvaard; de verdediging had twee getuigen meegebracht, nl. de heeren C. K. Elout, eere-lid van den Ned. Journalistenkring en mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Joumalistenvereeniging. De president, mr. Kuhn, las allereerst het proces-verbaal van den rechter-commissaris voor, waaruit o.m. bleek, dat Hansen zich op art. 218 Wetb. van Strafrecht (het beroepsge heim) heeft beroepen, om niet op hem ge stelde vragen inzake de inlichtingen over de ge heime raadszitting behoeven te antwoorden. De beide getuigen a décharge werden tevens als deskundigen beëedigd. De heer Elout deelde op een desbetreffende vraag van den verdediger mede, dat het een vaststaande meening onder de journalisten was om, wanneer iemand iets hoort, den zegsman niet te noemen, tenzij deze uitdrukkelijk zijn toestemming daartoe heeft gegeven. President: „Natuurlijk, wanneer het een in discretie betreft, maar ook als men voor den rechter-commissaris in strafzaken gevoerd wordt?" De heer Elout: „Het zou een verraad jegens ons beroep zijn, als men zijn zegsman, tegen wien ook, zou noemen", De heer Van Bolhuis deelde als zijn meening mede, dat een journalist alleen zijn zegsman mocht noemen, wanneer hij het slachtoffer was geworden van een geraffineerden leugenaar In de kwestie-Hansen was dit niet het geval. De autoriteiten stellen het zeer op prijs, dat de journalisten geen namen noemen. Men kan de consequentie niet aanvaarden, dat een jour nalist zijn zegsman moet noemen, ook niet in bepaalde gevallen, want het is zooals minister De Geer eens heeft gezegd: een beetje déraille ment bestaat niet. De president vroeg aan mr. Van Bolhuis of dit ook gold voor den rechter-commissaris waarop de heer Van Bolhuis antwoordde, dat in kwesties als deze het opportuniteitsbeginsel behoorde te gelden. Men moet den journalist, die een geheim niet prijs wil geven, niet ver volgen wanneer hij daarmee het algemeen be lang heeft gediend. Nadat de officier van Justitie, mr. P. R. Blok, in zijn requisitoir in het kort een uiteenzetting van den gang van zaken had gegeven, kwam hij op de kwestie van het verschooningsrecht van den journalist. Het is, zoo zeide spr., een algemeene opinie in de rechtspraak, dat het verschooningsrecht van art. 218 zoo beperkt mogelijk moét Worden opgevat en alleen geldt voör hen, die door wet of wettelijke voorschriften tot beroepsgeheim zijn verplicht. En zélfs voor diegenen bestaat geen absoluut beroepsgeheim. :Een contra'ctueele verplichting, b.v. om iemands naam niet te noe men, kan niet als verontschuldiging dienen. De rechterlijke macht in ons land is geheel onpartijdig en onafhankelijk en dat is een kost baar bezit. Maar daarom moe ten. haar ook alle feiten en alle omstandigheden worden tér ken nis gesteld, zoodat slechts in het uiterste geval iemand zich op het verschooningsrecht kan be roepen. Wat de verklaringen van. de getuigen a décharge betreft, meende spr., dat deze ge tuigen in deze zaak niet deskundig zijn. Wel kunnen zij de kwestie als journalist beoordëe- len, doch over de juridische kwestie moet al leen dé rechter zijn oordeel vellen. Wat het geval-Hansen betreft, de heer Hansen wist, dat zijn zegsman zich aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Wanneer hij dien aan den rechter-commissaris had medegedeeld, had hij daarmee niets onbehoorlijks gedaan. Het standpunt van. den heer Hansen: mis. schien had ik volgens de wet niet, maar moreel wél een verschooningsrecht, kon spr. niet dee len. Wanneer men een verschooningsrecht wenscht, dan moet men dat langs den weg van den wetgever probeeren. Dat is al eens zonder succes beproefd. Daaruit blijkt, dat het de overtuiging van het geheele Nederlandsche volk is, dat zulk een verschooningsrecht niet' in de wet thuis hoort, al zou een bepaalde groep het wel wenschen. geheim van vergaderingen blijven, als één van de leden zich straffeloos tot een journalist kon wenden, die alles zou kunnen publiceeren en daarna mocht blijven zwijgen? En wanneer een moord is gepleegd en een journalist komt er achter, wie de dader is ge weest, mag hjj dan blijven zwijgen? Spr. bestreed ook de meening, dat de be roepseer van den journalist aangetast zou wor den, wanneer hij aan zijn verplichting tot spreken voor den rechter-commissaris zou vol doen. Rechtsorde en rechtszekerheid in ons land eischen, dat de plicht tot spreken gehand, haafd blijft. Ten slotte kon spr. dit geval niet als een tijd al stbnd die gijzeling geheel buiten de onderhavige strafzaak vorderde spr. een geldboete van f 300, subs. 100 dagen hechtenis. In zijn plèidooi zeide de verdediger, mr. G. A. Boon, dat dit geval een uit duizenden was. Er geschieden tal van publicaties uit geheime raadszittingen en de burgemeester van Den Haag heeft gezegd, dat hier gemeentebelang was geschaad. Den journalist trof hier het dub bele pond, de gijzeling is formeel wel geen straf, maar wordt toch als zoodanig gevoeld. Bestaat het verschooningsrecht in het alge meen?, vroeg pleiter zich af, en hij moest con- stateeren, dat ook de advocaat, medicus, enz. geen absoluut verschooningsrecht hebben, al is de .rechtspraak tegenover hen zeer mild. An ders is het ten aanzien van de journalisten, voor wie het verschooningsrecht nog een vrome wensch is. Toch wordt dit door velen als een noodzakelijkheid gevoeld, Iemand, die iets aan de persgeeft, moet weten, dat het heilig is. Men stelt zeer veel prijs op de persvrijheid, ge tuige de resolutie v. d. Journalistenkring van j.l. Zaterdag, maar de persvrijheid zonder beroeps geheim is haast niet mogelijk. Als norm, zou men het algemeen belang moeten stellen. De algemeene opinie is, dat de journalist niet mag spreken, zelfs niet tegen den rech ter-commissaris. Hoe dikwijls de journalisten elkaar op allerlei gebied bestrijden, hierover zijn zij het eens. Pleiter wilde dan ook alleen eten verschooningsrecht, geen verschoonlngs- plicht. In verband met de generale preventie acht te pleiter in dit geval een straf niet noodig. want met de strengste straffen zullen de jour nalisten hun overtuiging niet prijs geven. Wanneer niet een verschooningsrecht voor journalisten wordt aangenomen, dan zal haast nooit iemand hun meer iets toevertrouwen De verschillende rechtsbelangen moeten te gen elkaar worden afgewogen en op grond hiervan concludeerde pleiter in dit geval tot vrijspraak. lag, lichtelijk aangevaren door een nog onbe kend stoomschip. Men vermoedt, dat dit schip het Portugeesche s.s. Maria Amalia, varende van Rotterdam naar Antwerpen, is. Sleepbooten zijn derwaarts vertrokken. Terwijl de conducteur Th. D. uit Gennep, die dienst deed op de tramlijn van den Maas buurtspoorweg NijmegenVenlo, bij het ver trek te Gennep op de reeds rijdende tram wilde stappen, sprong hij mis. Terwijl de con- ducteurstasch en de uniformpet van den man onder de wielen vermorzeld werden, bleef hij zelf op gelukkige wijze naast de rails liggen. De bestuurder van de Dieseltram deed on middellijk alle pogingen om den trein tot stil stand te brengen. Het bleek dat de conducteur slechts enkele kniewonden en ontvellingen had opgeloopen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Die ters betreffende het nemen van maatregelen ter verbetering van de prijzen van rogge, haver en gerst heeft de minister van Economische Zaken nog het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat de prijzen van rogge, haver en gerst gedurende de laatste weken lager zijn dan hij door de bestaande maatregelen heeft beoogd te bewerkstelligen. Hij moge evenwel opmerken, dat zich geduren de dit seizoen ook een tijdvak heeft voorge daan, waarin deze prijzen hooger waren. Het is den minister niet bekend, dat de ver koop van hoogergenoemde producten onmoge lijk is. Wel is het hem bekend, dat de telers, die bedoelde granen nog in voorraad hebben, in verband met de minder goede prijzen, aar zelen tot verkoop over te gaan. De uitvoer van maïs staat, daar deze het nor male transitoverkeer betreft, in geen verband met de onderhavige aangelegenheid. Ten slotte herinnert de minister er aan, dat hij de heffingen op den uitvoer van granen op 3 April 1938 heeft verhoogd met een bedrag van 0,50 per 100 k.g. De 10-jarige J. de Reus geraakte Dinsdag middag op het zuidelijke brughoofd van de Willemsbrug te Rotterdam onder een trambus van lijn A. Het linkervoorwiel ging het ventje over het lichaam, waardoor het rechteronder- been totaal werd verbrijzeld, het linkerbeen ernstig gewond, terwijl de jongen bovendien eenige inwendige kneuzingen opliep. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij in den loop van den avond aan de bekomen verwon dingen is bezweken. H. K. H. Prinses Juliana heeft Dinsdag de wekelijksche plenaire vergadering van den Raad van State bijgewoond. Ten paleize Lange Voorhout heeft Dinsdag avond dr. A. H. Colijn voor H.M. de Koningin en een aantal genoodigden een lezing gehou den over zijn expeditie in de bergen van Nieuw- Guinea. VINCENTIUS VRAAGT, WAT NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 GANDESA (Tarragona), 5 April. (Reu ter.) De voorhoede van de rechtsche troe pen is voor Tortosa aangekomen, doch het is niet waarschijnlijk, dat de stad onmid dellijk zal worden aangevallen. Twee legerafdeelingen rukken naar de stad op, een afdeeling legioensoldaten langs den grooten weg van Gandesa en een afdeeling troepen uit Navarra langs de Ebro. Van de afdeeling, welke van Morella naar de kust bij Vinazora, 35 kilometer ten Zuiden van Tortosa, oprukt, zijn geen bijzonderheden bekend. De correspondent van Reuter bij de regee ringstroepen heeft medegedeeld, dat de regee ringstroepen hun stellingen in de Ebro-vallei ten Noorden van Tortosa bezet houden. Toen hij vanochtend bij het hoofdkwartier kwam, zag hij, dat de troepen sedert Zondag slechts een mijl teruggetrokken waren en da>3 zij een heuvelrug bezet houden, welke den weg van Gandesa en Valderrobres naar Tortosa be- heerscht. Hoewel de voorbereidingen voor het terugtrekken bij Tortosa merkbaar zijn, schijnen de regeeringstroepen toch besloten iederen me- te^-van de Ebro-vallei te verdedigen. Wanneer Tortosa door de regeeringstroepen zal zijn verlaten, zullen de verbindingen met het Zuiden nog niet afgesneden zijn. Dit zal eerst het geval zijn, wanneer de rechtschen Amposta oi^ de Ebro-delta zullen hebben bezet, In het communiqué van het ministerie van Landsverdediging wordt medegedeeld, dat de troepen van Franco ten Noorden van Lerida erin zijn geslaagd Menargens te bezetten. Gistermiddag oefenden de troepen van Fran co een krachtigen druk uit op het front ten Zuiden van de Ebro, waardoor de regeerings troepen gedwongen waren Morela te ontruimen. Aan de mededeelingen van rechtsche Spaan- sche zijde ontleenen wij het volgende: Het leger van generaal Moscardo is vanmid dag voor Balaguer aangekomen. Radio-Bilbao heeft medegedeeld, dat de troe pen onder commando van generaal Vallino zich vanmiddag op geweerschotafstand van Tortosa bevonden. De artillerie en luchtmacht van dè rechtschen zijn zeer actief geweest. Vanavond werd medegedeeld, dat de troepen van Franco overal in Catalonië oprukten. De Spaansche zaakgelastigde te Parijs, Gamer, heeft vanmiddag op-den Quaid'Or- say een nota van zijn regeering overhan digd, waarin wordt geprotesteerd tegen de niet-inmengingspolitiek Volgens verkregen inlichtingen zou deze nota nog eens terug komen op de reeds vaak door de regeering van Barcelona ontwikkelde these, dat de politiek der niet-inmenging op het schier eiland in het voordeel der nationalisten en ten nadeele der regeering was en blijft. Een gelijke nota zou ook aan de Britsche re geering zijn overhandigd. De uitslagen van de in Den Haag gespeelde wedstrijden voor de landskampioenschaps-com- petitie zijn: DSB 1—VIF 1 7—3 DSB 1—SSB 1 5—5 De Hilversummers hebben op bezoek bij den Haagschen bondskampioen D.S.B. ondervonden, dat het niet meevalt, de Hagenaars in eigen omgeving te bekampen! Een gehavend V.I.F. was het eerste slacht offer en regelmatig en verdiend moesten zij met een nederlaag genoegen nemen. Invaller Ka mer toonde zich nog het best in vorm en wist zelfs twee partijen te winnen; Geul speelde stuk ken beneden normaal en wist slechts één wed strijd in een zege om te zetten, waardoor V.I.F.'S nederlaag een feit was. Broné deed zijn uiter ste best, doch is uiteraard nog niet ingespeeld op het hoofdklasse-spel. Over het geheel was dit een sportieve kamp, zonder veel kampioens- Sp6l. Ook in den tweeden wedstrijd D.S.B.-- SSB bleef het spelpeil ver beneden de ver wachtingen. Speciaal de Hilversummers stonden af en toe te schutteren en bleken zich maar niet te kunnen aanpassen aan de omgeving. De D.S.B.-ers speelden daarentegen voor wat zij waard waren en met prachtig succes: slech S met de uiterste moeite kon Sikking c.s. op het laatste nippertje nog een draw forceeren. Technisch spelen de D.S.B.-ers een uitr,te kende partij, gepaard met het noodige enthou siasme en den vasten wil, een zoo goed moge lijk figuur te slaan. Zoo ging het ook Zondag. Dankbaar gebruik makend van de voordeelen. welke een ontvangende club nu eenmaal heelt, beheerschten zij vrijwel geheel beide wedstrij den: de Hilversummers konden aanvankelijk maar niet onder den druk uit komen, ondanks alle inspanning! Van de partijen die door S.S.B. werden ge wonnen, waren er twee van Sikking, verkrege na achterstand, beide in de derde set van 16—z" en 14—20; wel een bewijs, hoe er moest ge vochten worden en tenslotte tactiek en Aus dauer op het nippertje zegevierden! Eerst toen de stand 4—3 in het voordeel der Hagenaars was, kwam er beter spel en grooter spanning. Het double bracht na zeer goeden strijd en veel spanning een zwaarbevochten overwinning, en daarmede een gelijk spel als eindstand voor de kampioenen die met dit resultaat meer da tevreden mogen zijn. De competitie is voor hen wel niet zonder verliespunt, doch juist nog on geslagen beëindigd. De Hagenaars hebben een keurigen indruk gemaakt en beloven nog veel van zich te zullen laten hooren!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4