De eischen van het verkeer Neuj-Yorksche Bears Kerkelijk leven DONDERDAG 7 APRIL 1938 Hoe staat het met de plannen voor het bouwen van een tunnel te Veisen? Verbetering Friesche kanalen Lasten op het motor- wegverkeer Wegenverbeteringen Bruggen en tunnels Autovervoer personen Vliegtuigindustrie Nota-Ter Haar UITVOERING VESTIGINGS WET KLEINBEDRIJF Een contact-centrale opgericht De opleving in den mijnbouw Geen instelling van een kolen- verkoopbureau INDIË'S AMBULANCE IN CHINA Nieuwe belangrijke geldsom bijeengebracht TOEPASSING DER C.A.O. BIJ WATERSTAAT Mededeeling van "dr. L. G. Kortenhorst Pater J. Walle t Onregelmatige markt. De marechaussee te Oss Thans stelt de N.S.B.-er v. Vessem vragen Academische examens Apothekers-assistent-examen Machinisten-examen PAARDENSPORT INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE NICE De Nederlandsche equipe ZWEMMEN Wereldrecords worden niet erkend WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 6 April STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Clearingkoersen In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrootingen van Waterstaat, Verkeersfonds en de Staatsmijnen nemen na tuurlijk allerlei problemen, die met het verkeer, zoowel te land als te water samenhangen, een belangrijke plaats in. Zoo wordt er o.m. op gewezen, dat het uit werken van de plannen tot verbetering van Friesche kanalen en de uitvoering van die ver betering geschiedt door een daarvoor door de provincie Friesland ingestelden dienst, welke hiermede de noodige voortvarendheid betracht. Op vele plaatsen zijn de werken in uitvoering. Omtrent de onderdeden van de kanalenverbe- tering wordt geregeld overlegd tusschen de drie bij die verbetering financieel betrokken partijen, het Kijk en de provinciën Friesland en Gro ningen. Overleg is o. m. gaande omtrent de vraag, of het kanaal GroningenIJselmeer bij Stavoren, dan wel bij Lemmer zal uitmonden. De minister heeft, alvorens zijn standpunt daaromtrent te bepalen, gemeend nog het ad vies te moeten inwinnen van een commissie, bestaande uit de heeren ir. F. L. Schlingemann, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat, prof. W. E. Boerman, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam en G. C. Nuy, directeur van de N. V. Ned. Stoomsleep- dienst v/h. van P. Smit Jr. te Rotterdam. In aansluiting aan hetgeen voorkomt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens de Verkeersfondsbegrooting 1938 kan worden medegedeeld, dat het globale verbete ringsplan met kostenraming met betrekking tot de Overijselsche kanalen is ontvangen en dat thans de regeling met de Overijselsche Kana lisatie-maatschappij, die moet voorafgaan aan de doortrekking van den zijtak naar Almelo der Twente-kanalen, wordt uitgewerkt. Hoewel de minister erkent, dat verlichting van de financieele lasten van het motor- wegverkeer wenschelijk zou zijn, kan daar omtrent voorshands op budgetaire gronden niets in uitzicht gesteld worden. Ook in an dere landen zijn de lasten vaak niet gering. Zoo is de motorrijtuigenbelasting in Enge land voor autobussen ongeveer even hoog als hier te lande, voor vrachtauto's hooger, voor personenauto's lager. De minister nam met genoegen kennis van de algemeene instemming met het werksche ma, dat door den centralen dienst voor do wegen en de bruggen voor de komende 15 jaren is opgemaakt. By het samenstellen van dit werkschema is er naar gestreefd de werken, waaraan de grootste behoefte bestaat, het eerst ter hand te nemen. Deze zijn voor een belang rijk gedeelte gelegen in die streken, waar het verkeer het drukst is. Aan de voltooiing van de verbindingen van Utrecht met 's-Gravenhage en Rotterdam wordt met de grootst mogelijke kracht gewerkt. Het plan voor den nieuwen weg van Utrecht naar Amsterdam werd onlangs goedgekeurd. Het ligt in het voornemen ook zoo spoedig mopgelijk voltooiing van dezen weg te bevorderen. Dat de weg ArnhemNijmegen in zeer slech ten toestand verkeert, kan niet worden erkend. De ongeveer tien jaar geleden gemaakte cement- beton-verhardingen verkeeren in uitstekend be rijdbaren staat. Het grootste gedeelte van den voor den aanleg van den nieuwen weg benoo- digden grond is door een commissie van des kundigen geschat, zoodat binnenkort met de onderhandelingen voor den grondaankoop zal kunnen worden begonnen. Indien zich geen on voorziene omstandigheden voordoen, mag wor den verwacht, dat de nieuwe weg in 1941 vol tooid zal zijn. De aanlegkosten van een nieuwen primairen weg tusschen Maastricht en Heerlen zyn op rond ƒ3.000.000 te stellen. De belangen, welke by een zoodanigen weg zijn betrokken, zijn niet van dien aard, dat daardoor een zoo hooge uit gave gewettigd zou zijn. Daarom is de weg Maastricht—Heerlen van het Rijkswegenplan afgevoerd. De verbetering van de verbinding van Noordholland ten Noorden en ten Zuiden van het Noordzeekanaal voor het motor- verkeer kan binnen afzienbaren tijd wor den verwacht. Met de uitvoering van een tunnel te Velsen ten behoeve van dit ver keer zal worden aangevangen, zoodra be slist is, of deze tunnel al dan niet zal wor den gecombineerd met een timnel voor spoorwegverkeer In onderzoek is nog, of het met het oog op de hooge kosten verantwoord is een tunnel yoor spoorwegverkeer ter vervanging van de spoor wegbrug te Velsen te maken en waar, indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, de spoorwegtunnel dan zou moeten komen. Verwacht mag worden, dat met den bouw van de brug over den IJsel te Deventer in den loop van 1938 zal worden aangevangen. Met de overige bruggen, welke voorkomen op het programma van den bruggenbouw, nX die te Groningen en die te Krimpen, zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, ook spoedig een aanvang kunnen worden gemaakt. Ook de minister is van meening, dat al het mogelyke gedaan behoort te worden tot ver mindering van het aantal verkeersongevallen Omtrent de medische keuring van aanvra gers van rijbewijzen zullen nieuwe voorschrif ten worden gegeven, wélke het in grootere mate dan thans het geval is, mogelijk zullen maker lichamelijk of geestelijk ongeschikte bestuur ders van den weg te weren. De wegenverkeers wet opent de mogelijkheid by vernieuwing van het rijbewijs opnieuw medische keuring te vor deren; het ligt in het voornemen krachtens dp nieuwe wet hoogere eischen aan bestuurders van motorrijtuigen te stellen Naar verwacht wordt, zal het rytydenbesluit binnen enkele maanden tot stand kunnen ko men en dus de riitydenwet 1936 in werking kunnen treden. De bedoeling is het besluit voor alle bestuurders van motorrytuigen te doen gelden, zy het dat de voorschriften niet voor allen dezelfde zullen zyn. Dat het tot dusver nog niet is mogen ge lukken het reglement autovervoer personen zoo te redigeeren, dat overtreding afdoende kan worden tegengegaan, is in hoofdzaak te wijten aan den onvoldoenden grondslag, dien de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven biedt. De minister hoopt in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie bin nenkort tot een oplossing te komen voor de gerezen moeilijkheden. Daar aan het bestaan van autobusdienstel: zonder vergunning, naar de minister verwacht spoedig een eind zal worden gemaakt, kan hy bezwaarlijk aanleiding vinden om samenwer king van de spoorwegmaatschappij met onder nemers van dergelijke autobusdiensten te be vorderen. De K. L. M. overlegt aanhoudend met de Ne- derlandsche vliegtuigindustrie omtrent de mo gelijkheid van vervaardiging van vliegtuig materieel hier te lande. Dat overleg heeft in de laatste jaren niet kunnen leiden tot belang rijke bestellingen. De minister bevordert, waar mogelijk, samenwerking. 'De plaats voor een luchtvaartterrein in Zuid- Limburg is vastgesteld. Omtrent financiering van de kosten van inrichting is overleg gaande. Van de nota van den heer Ter Haar nam de minister met belangstelling kennis. Hij ziet zich genoopt, zich te bepalen tot een beknopt ant woord. Wij ontleenen daaraan het volgende: Niet kan worden beaamd, dat aan de wette lijke garanties van de besteding van gelden, opgebracht door de motorrytuigen- en rijwiel belasting, voor wat betreft de Rijkswegen, niet wordt voldaan. Het ligt in het voornemen, den nieuwen weg van Amsterdam naar Utrecht met den grootst mogelijken spoed aan te leggen. Hoewel wegens gedeeltelijk zeer slappen grond voorspellen moeilijk is, wordt ver wacht, dat de weg over ongeveer 5 jaren gereed zal zijn. Of veiligheid en vlotheid van het verkeer door verleggingen om de kommen meer zullen wor den bevorderd dan door verbetering van de traversen in bebouwde kommen, lïangt van verschillende omstandigheden af. In vele ge vallen zal een groot gedeelte van het verkeer met motorrijtuigen en vooral van wielrijders de bebouwde kom moeten aandoen. In dergelijke gevallen vormen begin en einde der omlegging veelal punten van bijzonder gevaar. De wegen 's-GravenhageRotterdam en 's-GravenhageWassenaarSassenheim moeten ook naar het oordeel van den minister worden gerekend tot die, welke, indien tot verlichting wordt besloten, in de eerste plaats daarvoor in aanmerking komen. Overwogen wordt het tegengaan van parkeer verboden, welke niet in de eerste plaats de vrijheid en veiligheid van het verkeer ten doel hebben. Het samenstellen van het nieuwe Rijkswegen plan heeft veel voorbereidenden arbeid gevor derd en het kon daardoor eerst bij Koninklijk besluit van 12 November 1937 worden vast gesteld. Oorspronkelijk is overwogen het Rijkswegen plan tamelijk sterk te beperken door alleen de voornaamste primaire verbindingen te hand haven. Op grond van tegen het aldus gewij zigde Rijkswegenplan van de zijde van de pro vinciale besturen ingediende bezwaren is ech ter daarna van een zoo ingrijpende wijziging afgezien. In het wegenverkeersreglement zullen nadere voorschriften voor voetgangers worden opge nomen. Het is ongetwijfeld van belang, dat niet alleen de wielrijders, maar ook de voetgangers van de voor hen geldende bepalingen op de hoogte zijn. Ging men voor wielrijders een rij bewijs verplicht stellen, voornamelijk om er zich van te kunnen vergewissen of zy de verkeers regelen kennen, dan zou een overeenkomstige maatregel ten aanzien van voetgangers wel licht niet achterwege kunnen blijven. De mi nister meent echter voorshands, dat noch voor het een, noch voor het ander aanleiding be staat. De commissie van overleg uit de drie Neder- landsche Middenstandsbonden deelt het volgen de mede: De Vestigingswet-Kleinbedrijf stelt de af kondiging van de vestigingseischen voor een be paalden tak van bedrijf afhankelijk van ver schillende voorwaarden. Een dezer voorwaarden is, dat het verzoek tot vaststelling van vestigingseischen moet uitgaan van één of meer rechtspersoonlijkheid-bezitten- de vereenigingen van ondernemers in den betref - fenden bedrijfstak, aangesloten bij een algemeen erkende centrale organisatie. In de practiyk komt het nu voor, dat aan deze laatste voorwaarde niet is voldaan, m. a. w. er zijn vakorganisaties, welke niet zyn aange sloten bij een centrale organisatie. Het komt ook voor, dat er vakbonden zijn, voor welke het moeilijkheden oplevert om zich bij één der be staande algemeen erkende centrale organisaties aan te sluiten. Dit nu zou beteekenen, dat gebruikmaking van de vestigingswet ter verkrijging van meer gezonde bedrijfstoestanden voor deze vakbonden onmogelijk zou zyn. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, heb ben de drie middenstandsbonden met instem ming van het Departement van Economische Zaken besloten, over te gaan tot oprichting van een „contact-centrale", waarbij de niet in een der bestaande centrale organisaties opgenomen vakbonden zich kunnen aansluiten. Reeds bestond er tusschen de drie midden standsbonden een „commissie van overleg", welke zich ten doel stelde bepaalde aangelegen heden, den middenstand betreffende, gezamen- ïyk in behandeling te nemen en ter zake de gewenschte stappen te ondernemen. In verband met de veranderde omstandig heden, o.a. het in werking treden van de Vesti gingswet, is deze vorm van samenwerking thans met volledig behoud der zelfstandigheid van de drie bonden gegoten in den vorm eener ver- eeniging „Contact-centrale van de Nederland- sche Middenstandsbonden", waarvoor rechts persoonlijkheid zal worden aangevraagd. Het doel dezer vereeniging kan als volgt wor den omschreven: a. de gezamenlijke behandeling van aangele genheden en het gezamenlijk voeren van acties, welke door de Ned. Middenstandsbonden als zoodanig zijn aangewezen; b. in het bijzonder de bevordering van de sa menwerking tusschen vak- en centrale organi saties van den Middenstand ten aanzien van de uitvoering van de Vestigingswet-kleinbedrijf. Leden A van de „Contact-Centrale" zijn de drie Nederlandsche Middenstandsbonden. Leden B zyn de rechtspersoonlijkheid bezit tende vereenigingen van ondernemers in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid, welke niet by een der leden A, de drie Neder landsche Middenstandsbonden, zyn aangesloten. Vakbonden, welke zich als lid B aansluiten bij de vereeniging Contact-centrale, zullen als zoodanig derhalve voldoen aan de voor 't aan vragen van vestigingseischen in de Vestigings wet genoemde voorwaarde. Zij zullen van de Contact-centrale en haar se.crotariaat in het algemeen deaelide meduwer-. king ontvangen als vakbonden, welke by een der middenstandsbonden zyn aangesloten, van deze bonden en hun bureaux ontvangen. In verband hiermede zullen zij ook tegenover de Contact-centrale aan soortgelijke verplichtingen moeten voldoen. Het lidmaatschap voor de leden B moet voor ten minste drie jaren worden aangegaan. Adres van de Contact-centrale der drie Ne derlandsche Middenstandsbonden is: Maurits- kade 23, 's-Gravenhage. Onafhankelijk van al of niet aansluiting, is zooals reeds eerder gemeld de Contact centrale steeds bereid, landelijke vakgroepen terzake van de voorbereiding van vestigings eischen met inleidend advies by te staan. De opleving in den Nederlandschen mijnbouw, welke in de tweede helft van 1936 een aanvang nam, heeft inderdaad aldus de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroo tingen van Waterstaat, Vferkeersfonds en de Staatsmijnen ook in 1937 hare werking doen gevoelen. Hoewel de positie der mijnondernemingen door de gunstige resultaten van den laatsten tijd ongetwijfeld is versterkt, kan toch niet wórden- gezegd, dat de opleving het mogelijk zou maken zoodanige maatregelen te nemen, dat bij onver hoopte nieuwe inzinking niet weder een moeilij ke toestand zou intreden, zooals die, welke men in de crisisjaren heeft beleefd. Mochten de ko- lenprijzen aanzienlijk terugloopen of voor de be langrijke stijging van de productie, welke zoowei hier te lande als in het buitenland intrad, geen afzet te vinden zijn, dan kunnen ongetwijfeld weder groote moeilijkheden ontstaan, welker aard en omvang uiteraard onzeker zijn. Aan een diepingrijpenden maatregel als de in stelling van een kolenverkoopbureau, zooals be doeld in het „plan van den arbeid in de mijn industrie", is voorshands de behoefte niet geble ken. Voorbereiding van ontginning van het mijn- gebied in de Peel heeft de aandacht van den minister. Hij heeft daarom aan een commissie, samengesteld uit deskundigen, die hem gemeen lijk van advies dienen omtrent mijnzaken, ver zocht dit onderwerp in studie te nemen. Daarbij zal overwogen worden, waar en wanneer in ver band met nog beschikbaren kolenvoorraad in de thans bestaande Limburgsche mijnen, aanleg van nieuwe mijnen noodig en verantwoord zal zijn. De bedoeling van deze studie is tijdig ge reed te zijn om met voldoende kennis van za ken nieuwe steenkolenexploitatie te kunnen aan vangen, wanneer te verwachten is, dat de Lim burgsche mynvelden niet meer in de behoefte kunnen voorzien. Naar de Javabode verneemt, worden thans geregeld goede berichten ontvangen van de In dische ambulance, welke, zooals bekend is, haar werkzaamheden verricht te Changsha, de hoofdstad der provincie Hoenan, op een af stand van ongeveer 600 K.M. van het front. Hier arbeidt zij in een z.g. basis-hospitaal van het Chineesche Roode Kruis, waar dus gewon den worden verpleegd aan wie de eerste hulp reeds is verleend. Enkele dagen geleden is een nieuwe belang- ryke geldsom, in Indië bijeengebracht, naar China overgemaakt. Door dit bedrag, rond 28.800 Chineesche dollars, wordt men in staat gesteld om vier nieuwe „units" samen te stel len, zoodat de hulp, welke van Nederlandseh- Indische zijde aan het Chineesche Roode Kruis wordt verleend, dan in totaal 5 eenheden zal tellen. Elke „eenheid" wordt gevormd uit 5 doktoren, 5 verpleegsters en 5 verbandmeesters. Deze vier nieuwe „eenheden" worden niet uitgezonden, doch in China zelf samengesteld. Het thans overgemaakte bedrag is toereikend voor een onderhoud van zes maanden. Naar aanleiding van berichten omtrent een door dr. L. G. Kortenhorst in de vergadering der R.K. Kiesvereenigingen te Groningen ge dane mededeeling over de toepassing der C. A. O. in ryksbestekken en over een onder houd dienaangaande tusschen een delegatie uit de R.K. Tweede Kamerfractie en den Mi nister van Waterstaat, verzoekt dit Kamerlid ons deze mededeeling als volgt te willen lezen: Zooals bekend, worden pogingen in het werk gesteld om met toepassing van de wet van den 25sten Mei 1937, de verbindendver klaring te verkrijgen van de landelijke collec tieve arbeidsovereenkomsten voor de bouwbe drijven. In de vergadering van de commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, welke belegd is geworden om de opmerkingen te vernemen van de takken van ryksdienst en bedryven, die by de verbindendverklaring betrokken belangen hebben, heeft een vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat in opdracht er op ge wezen, dat de verbindendverklaring zou kun nen leiden tot prijsopdrijving by bestedingen, omdat thans nog rekening moet worden ge houden met inschryvingen van aannemers, die geen party zyn in die collectieve arbeids overeenkomsten. Voorts wees de vertegenwoor diger er op, dat bij verhooging van prijzen de omvang der werken zou kunnen afnemen. Bij het onderhoud, dat een delegatie uit de R.K. Tweede Kamerfractie met den minister heeft gehad, is gebleken, dat deze bewindsman inzake de verbindendverklaring van de collec tieve arbeidsovereenkomsten geen uitzonderings positie voor het departement van Waterstaat wenscht en dat dus het in de vergadering van de commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid te berde gebrachte, moet worden beschouwd als een opmerking om de zaak van alle kanten te belichten, alvorens de minister van Sociale Zaken zijn beslissing neemt. In den leeftijd van 68 jaar is te Paramaribo, in de Suriname-missie der Redemptoristen, over leden pater J. Walle C.s.s.R., die gedurende 44 jaar in deze zware misste heeft gewerkt, NEW YORK, 6 April (Part.) De betere stemming, die zich vooral gisteren in de tweede beurshelft heeft gemanifesteerd, blijkt weer niet duurzaam te zijn geweest. De markt opende he den weer in lustelooze, doch over het algemeen gedrukte houding en van den kooplust van gis teren was niets meer te bekennen. Men trad over het algemeen slechts zeer voorzichtig op, doch hoewel het aanbod vrij beperkt bleef, ten minste aanvankelijk, was de vraag geheel opge houden, zoodat de koersen reeds onmiddellijk la ger waren en na de opening verder bleven terug loopen. Waaraan de verandering van het sentiment moet worden toegeschreven, is niet vast te stellen. De voornaamste oorzaak zal men wel moeten vinden in het nog steeds uitblijven van stimuleerend nieuws uit het bedrijfsleven en de voortdurende ongewisheid omtrent de houding, die de regeering ten slotte definitief zal aanne men. Het sterkst stonden de staalwaarden weer onder druk en vooral in het tweede uur liepen deze fondsen vry sterk terug, waardoor de ge- heele markt in ongunstigen zin werd beïnvloed. De handel bleef tijdens de daling echter zeer kalm en in het eerste uur werden niet meer dan 150.000 shares omgezet. Bij het eind van het tweede uur hadden de verliezen zich uitgebreid tot a 2% dollar, terwijl enkele specialitei ten zelfs nog grootere nadeelige verschillen te zien gaven. In het verdere verloop had de markt een eenigszins onregelmatig voorkomen, waarbij eer der de koopers de overhand hadden. De handel was in het vierde uur echter zoo goed als geheel tot stilstand gekomen; in dat uur verwisselden niet meer dan 40.000 shares van eigenaar en het totaal bedroeg slechts 480.000 shares. De no teeringen konden, na verliezen tot een viertal punten te zien te hebben gegeven, slechts lang zaam monteeren, welke stemming tot het slot gehandhaafd bleel', doch dit verhinderde niet, dat Het Eerste Kamerlid Van Vessem (N.S.B.) heeft aan den minister van Justitie gevraagd, of de minister kennis genomen heeft van de mede- deelingen, volgens welke aan de brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss hare bevoegd heden zijn ontnomen. Heeft de minister opgemerkt, aldus vrager, den pijnlijken indruk, dien zulks in den lande heeft gewekt, vooral waar genoemde brigade des tijds voor haar lofwaardig optreden tegen be paalde wantoestanden door H. M. de Koningin is onderscheiden? Is de minister bereid, onverwijld de noodige maatregelen te nemen, opdat niet de indruk zou kunnen worden gevestigd, als zouden hier te lande misdadige kringen bestaan, die over zoo veel macht beschikken, dat zelfs politie-autori- teiten niet zonder gevaar voor eigen positie hun plicht tegenover hen kunnen vervullen? AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Op losbaarheidsbepalingen van eenige geneesmidde len in paraffinum liquidum," de heer O. S. K. Mars, geboren te Amsterdam, en op proefschrift getiteld: „Oplosbaarheidsbepalingen van eenige geneesmiddelen in amandelolie," de heer S. W. van Dantzig, geb. te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Pontine pseudobulbaipa- ralyse bij pseudodoxanthoma elasticum, een kli nische en anatomische studie," de heer J. J. G. Prick, geb. te Maastricht. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde (A) de heer W. Bloemen dal. GRONINGEN. Geslaagd voor het candidaats examen rechten de heer A. Mulder te Lheebroek, gem. Dwingeloo. LEIDEN. Geslaagd examen wis- en natuur kunde, hoofdvak plantkunde, mej. M. B. Bok, Den Haag. Doctoraal examen rechten: mej. G. Ha- vinga, Den Haag; de heeren J. H. Roelants, Den Haag, H. W. Lagerwey, Den Haag, H. André de la Porte, Den Haag. Candidaatsexamen rechten: de heeren E. G. Arkema, Coevorden; Th. R. H. Vreede, Was senaar. AMSTERDAM. Geslaagd de dames A. M. Le- deboer, Amsterdam; G. W. Brandenburg, Leiden. LEIDEN. Geslaagd: de dames A. C. Henke- mans te Rotterdam; A. C. van Dorssen te Noordwyk, C. Scholte te Leiden. UTRECHT. Geslaagd: de dames E. A. Bron, Utrecht; A. M. Baarspul, Utrecht; A. Eykelen- boom, Gorinchem en de heer N. J. van Spen- gen, IJsselstein. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma B: P. Th. Aardse te Over- schie, K. G. Visser te Rotterdam, J. J. Verwaijen te 's-Heerenberg en E. van Goor te Rotterdam. Naar wij vernemen zal de volgende Nederland sche equipe aan het internationaal concours hipplque, dat van 12—23 April a.s. te Nice wordt gehoudén, deelnemen: Ritmeester I. L. D. baron Sirtema van Groves- ttns met de paarden „Izard" en „Juno", beide van de rijschool te Amersfoort, luit. J. J. Greter met „Carina" (eigen paard) en „Godard" (rij school Amersfoort), luit. J. A. de Bruine met „Ernica" (Colenbrander-fonds), „My Lord" en „Duplessis" (beide eigen paarden) en res.-luit. J. Gruppelaar met „Peacock" en „Peter Jan" (beide eigen paarden)Als chef d'equipe zal res.- kolonel jhr. K. F. Quarles van Ufford de ruiters naar Nice vergezellen. Naar nader gemeld wordt zullen de wereld records van Jack Kasley en Ralph Flanagan, welke zy dezer dagen respectieveiyk op de 100 meter schoolslag en 500 meter borstcrawl heb ben gevestigd, niet voor erkenning in aanmer king kunnen komen. Kasley heeft te Detroit op een baan gezwommen, die 25 yards lang is, Flanagan legde de 500 meter borstcrawl af op een 20 yardsbaan. Deze prestatie kan evenmin ajs wereldrecord Worden erkend, bij het einde van den beurshandel nadeelige ver schillen tot 3 dollar vielen op te teekenen. Sporen kwamen aver de geheele linie lager af, waarbij verliezen tot 1 dollar moesten worden opgeteekend. Hetzelfde was het geval met auto mobielwaarden: Chrysler moesten bijna VA dol lar afstaan. Niettegenstaande koper op de ter- mijnmarkt wat hooger noteerde, belandden de betreffende waarden tot 2 punten beneden het vorig slot. De grootste verkoopdruk ondervon den chemische waarden: Allied Chemical rea geerden 3 dollar. Voorts waren Amer. Tel. en Tel. 2%, Amer Car 1%, U. S. Rubber 1, General Electric 1, Westinghouse 2% en Montgomery Ward 1 dollar lager. Canningshares en tabakken verlieten de markt op onveranderd niveau, ter wijl oliewaarden, luchtvaartfondsen, public- utilities, kunstzijdewaarden en amusementsfond sen gedrukt in de markt lager. Slotkoersen April 6 Allied Chemical 132 135 American Can Co. 82 82 Am. Car. F.dry 16% 17% Amer. Rolling Mills 157/g 16% Am. Smelt. Ref. 33 34% Am. Tel. Tel. 124 126V8 A n. Tobacco B. 68 68 Am. Waterworks 7% 7% Anaconda Copper 24 25% Atchison Topeka 25% 35% Baltimore Ohio 5% 6 Bethlehem Steel 43Vs 44% Canadian Pacific 5% 5% Case Treshing 68% 70 Chase National B. 38 39% Ches. Ohio 26% 27% Chicago Rock Isl. Crysler Motor 40 .413/g Cities Service I 1 Conso) Gas N.Y. 19 19% Continental Oil 24 24% 7 DawesL 32 5% Young 25% 25% Deleware Huds. 8% 9% Douglas Aircraft 35% 357/s Dupont de Nem. 96% 98% Eastman Kodak 133% 137 El. Bond 6f Sh. 5% 6% General Electric 30% 31% General Motors 28% 29 Good Year 167/a 17% Hudson Motor 6 6 Illinois Centra] 7% 8% Intern. Harvester 55% 56 Intern. Nickel 41% 43% Intern. Te). Tel. 7 7% Kennecott Copper 30% 31% Missouri Pacific Idem oref. 1% 17/8 Montgomery Ward 27% 28% Nat. City Bank 22% 24% it. Dairy Prod. 131/8 131/s New York Central 11% 12% North. Amer. Co. 15% 16 Norfolk S» Western 138 136 Pennsylvania 16% 17% Phillips Oil 31 31 Proctor Gamble 42 43% PubL Serv. N. J. 28% 29 Radio Corporation 3% 5% 52 Sears Roebuck 51% Shell Union Oil 12% 12% Socony Vacunm 121/8 12% Southern Pacific 10% 11% Southern Railway 7% 8 Standard Brands 7% 7% Stand. Oil of N.-J. 43% 44% Tidewater Ass. Oil H% 11% Union Pacific 62 63 United Aircraft 21% 22% United Corp A. 2% 2% U. i. Leather 4% U. S. Rubber 231/a 241/s U. S. Steel 41% 43 Western Union 201/g 20 Westingh. Electr. 67 69'% W ool worth Building 401/8 40% 131% 80% 16% 16 32% 122% 66 7% 24% 357/8 6% 43% 5% 69% 37% 267/8 39% 1 19 247/s 32 25% 9 343/4 98Vs 129 57/s 30% 28% 17% 6 7% 55% 407/g 6% 30 1% 28 22% 13Vs 12% 15% 136 167/8 30% 41 29 5% 517/s 11% 12% 11% 77/8 7 44 113/4 61 22 2% 3% 23% 403/4 20% 67 39 Gedaan en laten, t bieden. 5 ex dividend. ex coupon. Slotkoersen April 6 5 NEW YORK, 6 April Brussel 16.84 16.83% 16.85% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid Bern 22.93 22.94% 22.95% Weenen Oslo 24.92 24.94 24.95 A'dam 55.36 55.36 55.42 Londen 4.96% 4.96 h 4.96% Parijs 3.08% 3.09% 3.13% Berlijn 40.13 40.14 40.14 NEW YORK, 6 April 6 Apr. 5 Apr. 6 Apr. 5 Apr. Robber Standaard Mei 11.09 11.00-f Dec. 11.61 11.50-f Juli. 11.26 11.15 Jan. 11.67 11.56-- Sept 11.40 11.32 Mrt. 11.81 11,68 - —r Oct. 11.47 11.38 Suiker Mrt. Pept 2.11-12 2.11.13 Mei 2.07-08 2.07-08 Jan. 2.10-12 2.11-13 Juli 2.10-11 2.10-11 Mrt. 2.12-13 2.12-14 Koffie (Rio - Nieuw contract)" (Santos) Dec. Dec. Mei 4.13 4! 05 Mel 5Ï80 5.82- - Juli 3.92 3.94 Juli 5.73 5,76-- Pept 3.83 3.86-- Sept 5.73-78 5.68-- Dec. 3.83 3.86 Dec. 5.68 5.70— Mrt. 3.83 3.86 Mrt. 5.72-73 5.74 Katoen Mrt. 8.47 8,53 Oct. 8.63 8,69 Mei 8.52- 8.58-59 Dec. 8.65 8.72-- Juli 8,60 8.67 Jan. 8.69 8.76 Tin Loco 37.85 38.10 Termijn 37.85 38.15 6 Apr. Tarwe Mei 81%-3/8 Juli 79 -% Sept. 797/8*80 Mais Mei 59% Juli 6IV4 Sept 61% Reuzel Mei 8,25 Juli 8,47% Sept. 8.67% 6 Apr. Tarwe Mei 123Vs Juli 10 7/8 Oct. 867/8 Rogge Mei 61% - •Juli e2% Oct,- CHICAGO, 6 April 5 Apr. 6 Apr. 5 Apr. Haver 817/8 Mei 271/a-- 27 793/8 Juli 261/8 - - 26% 80Va -80 Pept 26% -- 26% Rogge 59% Mei 581/8 59% 611/g ■- Juli 57% 57% 61% Sept 57 56% 8.02% Oct. 8,25 Jan. 8.50 Mrt. 8.72 8 55 WINNIPEG, 6 April 5 Apr. 6 Apr. 5 Apr. Gerst 121%Mei 577/o58% 1087/gJuli 55%553/4.- 87% Oct. 51%-— 513/g Lijnzaad 637/a Mei. 1473/4147% 6 43/8 Juli 149 149% Haver Mei 46% 463/8 Oct. 37% Juli 421/s 42% gedaan en laten i-.=. bieden J5_„= nominaaJ 37% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Aku Anaconda H. V. A. U.S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Tidewater Shell Union 308 X—308 33% 18)4—18-1/8 400 3130% 32K—32K 10—9 15/16 9 8%—8 13/16 Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Anaconda U.S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union 308—30714 17%—17 7/8 30 5/8—30 321/8 9 7/8 8% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMU1DEN, aangekomen 6 April: Kaunas, s., Vlaardingen; Bello, m.s., Aruba; Ostata, s., Bre men (voor Vesen'); Hakefjord, s., Helsingborg (voor Velsen) Vertrokken, 5 April: Ranfrld, s., Odynia; Nij- kerk, s., O. Afrika via Antwerpen; 6 April: Depa, m.s., Truro; Britanica, s., Londen; Mount Tau rus, s., New York. Vertrokken 6 April: Bridgepool, s.. Engeland;' Trito, s., Belfast via R'dam; Amstelland, s., Ham. burgg; Rhein, s., idem; Mars, s., idem; Fauna, s., Kopenhagen; Nereus, s., Odense. AMSTERDAM, aangekomen 6 April: Bello, Aruba, diesel en stookolie. Steiger Bataafsche Petroleum Mij.; Vinke Co.; Wilhelmina, Keu len, repareeren, Kromhout, Abeca; Brandaris (Duitsche), Duisburg, repareeren. Spijkerkade, Hakefjord, Helsingborg laatst Velsen, stukgoed. Zeeburgerkade, Verg. Oargadoorskant.; Kaunas, Vlaardingen, fosfaat, Fosfaatfabriek, d' Arnaud Co. KON. NED. STOOMB. MIJ. TELAMON, 5 April van New York n. La' Guaira. JUNO, 6 April van Algiers n. Patras. MARS, 6 April van Amst. n. Hamburg. FAUNA, 6 pril van Amst. n. Kopenhagen. NEREUS, 6 April van Amst. n. Odense. ASTREA. 4 April van W. Indië te Naw York. BARNEVELD, thuisreis, 3 Arpil ,van Valpa raiso. ORION, 6 April van Zighi n. Amst. BOSKOOP, 4 April van Curacao te Cristobal. HERMES, Middt. Zee n. Amst., was 6 April 12 ur. 's middags 10 mijlen Z. W. van Ouessant. SATURNU9, Middl. Zee n. Calais, 6 April n.m. 2 u. Finisterre gepasseerd. BAARN, 6 April v.rn. 6 u. van Antwerpen n. Amst. IRIS, Danzig n. Amst., pass. 5 April n.m. 5 u. Brunsbuttel. OBERON. 5 April van Piraeus n. Thessaloniki. PERS'EUS. 5 April van Palermo te Malaga. TRAJANUS, R'dam n. Middl. Zee, pass. 5 April Finisterre. MIJ. NEDERLAND. TARAKAN, thuisreis, 6 April te Suez. POELAU TELLO, 6 April van Amst. te Bata via. ENGGANO, 5 April Van Batavia n. Amst. CHR, HUYGENS uitreis, 5 April van Algiers. JOHAN DE WITT, thuisreis, 6 April van Co lombo. POELAU BRAS, thuisreis, 5 Aprlil van Singa pore. ROTT. LLOYD KOTA INTEN, thuisreis, 6 April te Marseille. KEDOE. thuisreis, 5 April van Port Soudan. SIBAJAK, 6, April van R' dam n. Batavia. GAROET, thuisreis, pass. 6 April Point de Galle. INDRAPOERA, 6 April van Batavia n. R'dam. KON. HOLE. LLOYD AMSTELLAND, 6 April van Amst. n. Hamburg. KON. PAKETV. MIJ. TEGELBERG Amst. n. Batavia, was 5 April op 27 gr. 26 min. Z.B. en 44 gr. 13 min. O.L. LEMATANG, 5 April van Batavia te Lorenzo Marques. TASMAN, 4 April van Tamatava' n. Reunion. HOUTMAN, 4 April van Durban te Hongkong. NIEUW HOLLAND, 4 April van Singapore te Sydney. ROGGEVEEN, 5 April van Singapore n. Khang- hae. MIJ. OCEAAN. FHRONTIS, Amst. n. Java, 6 April van Suez. ROTT. LLOYD GAROET, thuisreis, pass. 6 April Point de Galle. INDRAPOERA, 6 April van Batavia n. R'dam. HOLLAND—AMERIKA LIJN ROTTERDAM, toeristenreis, arr. 5 April te New York. BTLDERDIJK. 5 April van R'dam te New York. DRECHTDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 5 April van Londen. STATENDAM, toeristenreis, 3 April van Kings lin (J) n. Port au Prince. BLOMMERSDIJK, 3 April van Tampico te Houston. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. afd. Handelsinformaties, Rectificatie I April 1938 is uitgesproken het faillissement van Franciscus Philippus, banketbakker, Gouda. Hij woont niet Wljdstraat 17 doch Wijdstraat 7. (Cur. Mr. K. H. Gaarlandt, Gouda). Opgegeven Is, dat 30 Maart 1938 failleerde Ja cobus Boekei Wzn., lïachtrijder, Klaaswal. Cur. Mr. F. J. Kranenburg, Dordrecht), d. m'. z. Boekée. Uitgesproken by arrest van, het Hof te den Haag 4 April: Anna Catharina de Nljs, weduwe van Josephus Cammaert, wonende te Hontenisse, Kruispolder, postadres Kuitaart, -met benoeming van Mr. C. E. Muller te Middelburg tot Rechter commissaris. Cur. Mr. G. Tichelman, Terneuzen. Uitgesproken: 1 April: A. J. Hoffman en diens echtgenoote E. A. G. Jung, Wassenaar, van Zuylen) van Nye- veldstraat 25. R. c.-Mr. H. Haga. Cur. Mr. W. F. H. Zegers, den Kaag. 4 April: L. Meulstee, winkelier, Loosduinen, Wilhelminastraat 111. R. c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. H. Bogaardt, den Haag B. Erades, slager, Leiden, Hugo de Vries- straat 6.. R. c. Mr. G. H. B. V. d. Boom Cur. Mr. L. Spreij, Leiden. H. v. d. Velden, bakker. Leiden, Haagweg 44. R. c. Mr. H. van Wageningen. Cur. Mr. E. J. Gel derman, Leiden. N.V. Billijk en Nooit Ongelukken, genaamd Benno Tax, den Haag, Obrechtstraat 412. R. c. Mr. J. L. L. Wery. Cur. Mr. Th. Bakker, den. Haag. E. J. van Dort. den Haag, Jacob Hopstraat 10. R. c. Mr. A. J. Paulus. Cur. Mr. H, S, Weljl, den Haag. 5 April: Geert Aalders. kruidenier, Gasselter- nijveen gem'. Gasselte. R. c. Mr. A. W. L. Bondam. Cur. Mr. A. C. W. Groenewegeni, Assen. G. de Roo, bakker, Assen, Brink 22. R. e. Mr. A. W. L. Bondam. Cur. Mr. J. K. D, Schön- feld, Assen. Willem Mulder, schilder. Hooghalen gem. Beilen. R. c. Mr. A. W. L. Bondam. Cur. Mr. R. Huges, Assen. Josephus Maria Aloysius Kruyssen, smld, Tilburg, Heikant 57. R. c. Mr. F. A. J. Marres. Cur. Mr. J. C. J. v. d. Valk, Tilburg. H. F. Maste, bakker, Haarlem, Zijlvest 37. R. o. Mr. E. H. P. E. Mijnssen. Cur. Mr: H. E, Prin sen Geerligs, Haarlem. Jan de Vries, winkelier In damesmodeartike len, Heemstede, Binnenweg 116. R. c. Mr. E. H. P. E. Mijnssen. Cur. Mr. H. O. Drilsma. Haarlem. Gedurende de maand Maart werden bij de ge zamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 153 credlteurenlijsten met een) totaal passief van. f. 5.604.094.32%. waarvan pref. f. 1.335.881.99. Vanaf 1 Januari 1938 werden in totaal gedepo neerd 331 crediteurenlijsten, met een totaal pas sief van f. 8.958.293,78, waarvan preferent f. 1.643.105,90. Faillissementsstatistiek over Maart 1938: Noord Holland (excl. Amsterdam) 43; Amster dam 30; Zuid Holland (excl. den Haag en Rot terdam) 38; hen Haag 15; Rotterdam 11; Utrecht 14; Gelderland 31; Noord Brabant 24; Limburg 13; Zeeland 4; Friesland 6; Groningen 6; Drenthe 4; Overijssel 9. Totaal 248 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1938 718 faillissementen- Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 849 faillisse menten. Koersen voor stortingen op 7 April 1938 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken 72.52» «lires 9.50. peseta's ƒ10.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2