Burgemeester E. A. M. A. Steger 1 Haarlem, 7 April 1 ZIJN OPINIE OVER HEEMSTEDE Kort en volledig DONDERDAG 7 APRIL 1938 Het gebeurde in Utrecht _r_ Van onze rechtbank Inbraak in Aalsmeer Bootje overvaren Vechtpartij Voetganger aangereden ZANDVOORT ZOMER 1938 Vuurwerken, harddraverij, con cours d'élégance, bloemencorso BEDEVAART NAAR LOURDES EN LISIEUX Programma Radio-Centrale BURGERLIJKE STAND DE JEUGD DOET VERKEERS- EXAMEN Marietje Stoelman de 5000ste In velerlei opzichten zal hij in Oir- schot werk vinden, dat aan sluit bij hetgeen hij in zijn huidige woonplaats presteerde Een dorp met perspec tieven Gevolgen voor de katholieken Vreemdelingenverkeer De heer E. A. M. A. Steger De toekomst Oirschot AGENDA Bioscopen 8 April Bioscopen Show Corsettenhuis Koppes MR. JOANNES ENSCHEDE t STAD Het gebeurde in Utrecht, waar R. K. studen ten, leden van de katholieke studentenvereeni- ging „Veritas", een tentoonstelling van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond hebben verhin derd, is ook voor andere steden van belang. Zaterdag werd deze tentoonstelling over het Werk van dien bond in een winkel aan de Vin- kenburgstraat geopend, maar reeds in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hadden de studenten de geheele étalageruit, w'aarachter brochures van den bond lagen uitgestald, rood geverfd, zoodat de étalage voor de voorbijgangers niet zichtbaar was. Het plaatselijke bestuur van den N. M. Bond stelde zich toen in verbinding met den commissaris van politie, die van oordeel was, dat er geen reden was om de tentoonstel ling niet door te laten gaan. Maar Zaterdag en Zondag stond het vóór den winkel vol van protesteerende katholieken. De kamers boven den winkel waren toevallig verhuurd aan ka tholieke studenten, zoodat daar Zondag op schriften verschenen als: „Zoo wordt het Neder - iandsehe volk vermoord" en „Fatsoenlijke men- schen hebben hier geen toegang." De politie kreeg intusschen bericht, dat er Maandagavond door katholieke studenten een aanval op den winkel zou worden gedaan met het doel daar binnen te dringen en den heelen boel kort en klein te slaan. Het tentoonstellingsbestuur heeft toen de zaak maar gesloten. Niet om de eigengerechtigheid der studenten goéd te keuren, vragen wij nog eens de aan dacht van onze lezers voor deze kwestie (in een geordenden Staat kunnen dergelijke methoden niet worden geduld!) maar w'el om de brutali teit te hekelen, waarmede de Nieuw-Malthu- siaansche propaganda zich aan ons volk op dringt. Het geval van dien drukker in Zand voort, die onlangs voor zich het recht opeischte om krantjes, waarin propaganda voor den N. M. Bond voorkwam, ongevraagd bij katholieken in de bus te stoppen, is op dat punt eveneens leerzaam. En het is begrijpelijk, dat katholieken, dat ieder, die het wel meent met het welzijn van ons Nederlandsche volk, zich daartegen keert. In Zandvoort Was het een pastoor, die protesteerde; in Utrecht zijn het katholieke stu denten; men zij overtuigd, dat de strijd tegen dat kwaad allen katholieken na aan het hart ügt. Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting is in den Haarlemsehen raad een motie van den heer Mr. Dr. Bijvoet aangenomen, Waarbij B. en W. werden uitgenoodigd aan de Juridische commissie opdracht te geven een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid om N. M. propaganda te verbieden. De gebeurtenis sen in Utrecht doen hopen, dat er op dit ge bied iets kan worden gedaan, daar groote on rust onder ons volk anders niet uitgesloten is. Aan hen, die ons hun beduchtheid te kennen gaven, dat voor een dergelijke tentoonstelling °ok in Haarlem wel eens gelegenheid zou wor den gegeven, kunnen wij als onze verwachting Uitspreken, dat zulks niet waarschijnlijk is, zoolang het onderzoek van de juridische com- uiissie niet is afgeloopen. Een 61-jarige bloemist te Aalsmeer werd in den Pacht van 15 op 16 Januari gewekt door gestom- hiel beneden Het bleek, dat een jongeman pro beerde in te breken. Het feit, dat hij daarbij betrapt werd schrikte hem niet af. Hij ging toer. rustig ernaast inbreken! Maar hij had pech, Want ook daar werd hij betrapt. De dader vluchtte per bootje, doch 'n politiehond spoorde hem op. De jongeman hoorde een jaar gevangenisstraf J-egen zich eischen. De uitspraak van de recht bank was conform. Een Amsterdamsche kantoorbediende was met Sijn broer en een vriend gaan visschen in een roeibootje op de Voorzaan. Plotseling voer een 'hotorboot het bootje omver. De inzittenden Werden door andere visschers gered. De schipper van de motorboot werd door den kantonrechter tot f 40 boete veroordeeld, welk Vonnis in hooger beroep door de rechtbank werd bevestigd. Twee jongemannen zijn op den 13den Decem ber (een echten ongeluksdag!) aan't bakkeleien geweest op den Ringvaartdijk van den Haar lemmermeer. Natuurlijk liepen de verklaringen °ver de toedracht van de vechtpartij uiteen. De Verdachte beweerde, dat de mishandelde hem een klap om zijn ooren had gegeven, toen hij hem Per fiets op de Ringvaart passeerde. Verdachte beeft daarop zich bedreigd gevoelende, zijn aanvaller met een fietssleutel in het gezicht gestoken of geslagen, waardoor een ernstige bloedende wonde ontstond. De mishandelde ontkende den verdachte ge lagen te hebben. Hij reed naast verdachte, die bem zoomaar zonder meer plotseling met een bies of iets dergelijks stak. De president vond dit wel hoogst onwaar schijnlijk, vooral omdat verdachte niét en de getuige wel als een vechtersbaas bekend staat, bovendien had getuige een wrok tegen verdach te 's vader om een betaling, zoodat het naar de hieening van den president wel waarschijnlijk is bat getuige het eerst begon! Een ooggetuige, een 36-jarige koopman, was beel laconiek in zijn beschrijving van de vecht partij: „Nou, ze staken mekaar en toen zeien ze hiekaar goedendag!" President: „U moet hier geen zotternij ver- koopen!" Getuige gaf tenslotte toe dat er aan de stekerij Wel „iets" vooraf kan zijn gegaan. De president merkte op, dat de beweringen Van de ooggetuigen omtrent waarmee gestoken 's, nogal uiteen loopen: de een zegt een zakmes öe ander een scherp gepunt dolkmes, (een on- blogelijkheid, want geen enkel dolkmes heeft een Scherpe punt!) of een stuk hout en volgens ver dachte: een fietssleutel! De Officier van Justitie achtte het mogelijk, bat de mishandelde het eerst begonnen is met be slaan. Maar desondanks mag verdachte niet kaan steken. Spr. eischte f 15 boete. Verdachte beriep zich op noodweer. Hij moest zich tegen zijn vijand verdedigen en daarom heeft hij gestoken, zei hij. De president bepaalde de uitspraak op 21 April. „En nu niet meer vechten!" voegde hij den beiden jongemannen toe. Hopelijk zal het niet tegen doovemansooren gezegd zijn! Een 23-jarige timmerman had op 26 Januari erge haast. Hij reed op den Jaagweg te Puv- merend op zijn fiets met een vaart van.... 24 K.M.! (naar hij zelf vertelde). Haastige spoed is zelden goed. De wielrijder reed een rechts van den weg loopenden voet ganger van achteren onderste boven, waardoor deze voetganger een hersenschudding bekwam en langen tijd zijn vak van timmerman niet kon uitoefenen. De wielrijder gaf als excuus op, dat hij den voetganger niet gezien heeft en dat het hard woei en donker was. De officier van Justitie eischte f 40 boete. De verdediger, mr. W. W. Stomps, merkte op, dat voetgangers des avonds het beste doen links van den weg te loopen, dan kunnen ze het hun tegemoet komende verkeer zien aankomen. Voor den verdachte pleitte spr. clementie. Uitspraak 21 April. Woensdagavond hield de V. V. V. Zandvoort haar eerste propaganda-bijeenkomst in pavil ion Riche aan den boulevard de Favauge. Na mens het bestuur heette de voorzitter, de Edel achtbare heer H. van Alphen, allen welkom en zette het doel van deze bijeenkomst uiteen. Een prettige band tusschen de leden onderling en tusschen de leden en het bestuur met zijn verschillende commissies zou zeer ten goede komen aan de V. V. V. en aan de badplaats Zandvoort. Van deze gelegenheid maakte de burgemees ter gebruik, bij de aanwezigen te introduceeren den nieuwbenoemden directeur, den heer J. A. C. Kruit, die hierna het woord kreeg en nader inging op de plannen voor dit jaar, doch aller eerst de medewerking vroeg van de leden als ook het vertrouwen, want ook dit was nood zakelijk. Vanzelfsprekend behandelde spreker het onderwerp: vreemdelingenindustrie. Wan neer misschien velen, ook van onze lezers, vreemd opkijken van dit nog weinig gebruikte, doch allengs in deskundige kringen ingebur gerde woord, dan dient men in 'toog te hou den, dat het vreemdelingenverkeer toch wer kelijk een tak van bedrijf is geworden en dit zeer zeker is voor badplaatsen. Aan de hand van enkele cijfers, geldend voor het geheele land, zal blijken, dat er werkelijk van vreem delingenindustrie gesproken kan worden. In Zwitserland wordt per hoofd door middel van het vreemdelingenverkeer ontvangen f 40; in Frankrijk is dit f 7.40 en in Nederland, men schrikke niet, f 0.60. Stelt men hiertegenover de uitgaven voor propaganda en dergelijke voor de drie ge noemde landen, dan worden deze cijfers per hoofd f 0.15%, 7 cent en 114 cent. Hieruit blijkt, dat de baten recht evenredig zijn met de lasten en tevens, dat Nederland te weinig propaganda maakt. Nog frappanter worden de gegevens, wanneer men Nederland vergelijkt met België, welke landen in grootte en inwo nertal weinig verschillen. In 1936 ontving Bel gië tengevolge van het vreemdelingenbezoek 20 millioen gouddollar en Nederland in datzelfde jaar 1% millioen. In aanmerking nemende, dat ons land toch niet veel behoeft onder te doen aan attracties, is er dus een groote achterstand in te halen. Ook de bedragen, die door Nederlanders in het buitenland worden besteed, loopen ieder jaar op. In 1934 bedroeg dit 12,1 millioen goud dollar en in 1936 14 millioen. Ook is er dus een taak voor de A. N. V. V. en de V. V. V.'s om den Nederlander zijn eigen land te leeren waardeeren. Komende tot Zandvoort, bekende spreker, dat ook hier niet altijd is gedaan, was gedaan moest worden. De groote oorzaak ligt echter in de financiën, waardoor 'n bree der uitslaan van de vleugels wordt belemmerd. Nu echter behoort iedere inwoner daadwerke lijk te toonen wat voor zijn gemeente over te hebben. Onder leiding en spreker gebruikt lie ver onder aanvoering van den burgemeester, is thans het enthousiasme ontwaakt. Dit blijkt uit het feit, dat dit jaar ten bate van de V. V. V. reeds ongeveer f 325.meer werd ontvangen dan vorig jaar. Het aantal leden is met ruim 20 pet. gestegen. Reeds hebben we geschreven over enkele zeer waardevolle at tracties, welke dezen zomer zullen plaats heb ben. De heer Kruit somde hierbij nog op, dat op 22 Mei zal worden gehouden een hard draverij op den boulevard de Favauge. Ver der zullen ook 'n bloemencorso en 'n con cours d'élégance plaats vinden, doch dit zal waarschijnlijk in het hoogseizoen zijn. Omtrent de vuurwerken meldden we reeds, dat dit niet bij een keer zal blijven. V Wanneer eenmaal de groote trek naar de tweede badplaats, zooals vanouds, zal plaats hebben en dat moet reeds dit jaar beginnen, dan is het tweede streven Zandvoort bekend te maken als woonplaats, waarbij het medisch element niet het zwaartepunt, doch ook een belangrijke factor zal zijn. Burgemeester van Alphen dankte den spre ker, die een enthousiast applaus in ontvangst te nemen kreeg en hoopte, dat deze avond zou bijdragen, dat het werk van de V. V. V. meer en meer door de inwoners zelf gewaar deerd zal worden. Hiermede heeft de nieuwe V. V. V. haar eerste openbare optreden tegenover de leden bewerkstelligd. Deze avond zal door meerdere worden ge volgd. Van 12 tot 20 Juli organiseert het Neder landsche Comité tot Regeling van Bedevaarten zijn 35e Bedevaart naar Lourdes, waaraan dit jaar ook een Bedevaart wordt verbonden naar Lisieux, waardoor gelegenheid wordt geboden den Carmel, de Relieken, het ouderlijk huis van de H. Theresia en de thans voltooide Basiliek met haar schitterende mozaïeken te bezoeken. Groepen van 20 personen genieten reductie en hun leider of vormer vrije reis. Prospectussen en nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door mej. R. Beune, Konin ginneweg 41, Haarlem. Vrijdag 8 April Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 11.05 Radio PTT Nord, 11.20 Keulen, 12.20 Brussel, 12.35 Keulen, 2.20 Danmarks Radio, 3.20 Keulen, 4.20 Droit- wich, 4.50 Brussel Fr„ 5.20 Brussel Ned., 6.05 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned., 7.20 Brussel Fr., 9.20 Brussel Ned., 9.30'Brussel Fr., 9.45 Keulen, 10.20 Parijs" Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned. 8.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.50 Droitwich, 1.35 Londen Reg., 3.20 Droitwich, 3.40 Londen Reg., 5.20 Droitwich, 10.55 Londen Reg., 11.20 Droit wich. Programma 5: .8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: programma van pot pourri's 1. Six Hitx of the day, 2. On with the Waltz, 3. Hollandsche Potpourri, 4. Dixon Hits no. 14, 5. The white horse Inn, 6. Shirley Temple Songs, 7. Potp. van Chansons, 8. Pop pies for Remembrance, 9. Voorwaarts Marsch. 8.0012.00 Diversen. Ondertrouwd: J. G. C. Tons en A. Meijssel; T. F. Voss en H. L. J. Glasenapp; D. Zwitser en J. W. Tupker; J. H. Baaij en J. P. van Huizen; J J Beekelaar en J M. IJsendijk. Getrouwd: H. S. Dekker en J. M. Terreehorst. Geboren: T. A. van VelthuijsenZoutman z.; M. C. Le Nobie—Wielart z.; G. de Vries—Zoete- man z.; W. Pronk—Tromp z.; A. ten Hove— Kottowski, (1.; A. M. W. Jonckbloedt—Hooij.d.; A. Remmé—van Everdingen d.; C. Schilder— Goossen d. Overleden: G. J. Dietz 77 j„ Zomervaart; J. M snelvan der Helde, 85 j., Pres. Steijnstr.; F. L. Kerkhoff 26 j., Kl. Houtstr.; K. Pluister 70 j.i v. Oosten de Bruijnstraat. m Kijken of er verkeer van rechts komt nu even naar links kijken recht den weg over steken zou ik m'n examen halen? stop pen voor den verkeersagent o, ik had al lang weer mogen doorrijden straat oversteken linksom terug. En dan heeft Annie haar verkeersexamen ach ter den rug. Een van de vele schoolkinderen, die in de komende dagen weer geëxamineerd zul len worden, want het zijn niet minder dan 2048 jongens en meisjes van alle openbare en bij zondere scholen, die dit jaar hun proeven van bekwaamheid op verkeersgebied afleggen. Hedenochtend werd de eerste groep geëxami neerd. En op de plaats van samenkomst Marnixstraat hoek Kleverlaan was het niet alleen druk door de tientallen genummerde fietsertjes en wandelaars met iet of wat examen vrees, ook de belangstelling van de zijde van 't publiek was groot. Er was nog meer, dat dezen dag in een bij zonder teeken deed staan. De 5000ste candidaat na de oprichting van de commissie voor ver- keersexamens werd verwacht. En het was de 12-jarige Marietje Stoelman of, zooals ze bij den Burgerlijken Stand staat ingeschreven: Maria Margaretha Petronella, van de 2e Doops gezinde school aan de Ripperdastraat, die de vijf mille vol maakte. Met eenijf- ceremonieel en met de overreiking van een prachtig leesboek, waarin de commis saris van politie, de heer E. H. Tenckinck, een opdracht zal schrijven, werd haar het heuglijk nieuws bekend gemaakt. De commissaris en inspecteur De Ridder wa ren getuige van de overreiking door den heer H. van de Weijer, inspecteur van het Lager Onderwijs. Marietje lachte verlegen, was zicht baar verrast. Dan stapte ze op haar fiets om het examen te doen en als er een haar best heeft gedaan, dan zal zij het toch wel zijn. Een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de jeugdverkeersexamens is voorbij. Wie zal de 10.000ste zijn? In het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede wordt een tentoonstelling gehouden van werkstukken, vervaardigd door de werkloozen. Men ziet hier den burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn, terwijl hij een kolenkit met het wapen van Heemstede bewondert, die hem getoond wordt door den voorzitter, den heer C. Jonckbloedt Heemstede verkeert in het zeldzame voor recht thans twee burgemeesters binnen haar grenzen te hebben: haar eigen burgervaderen den nieuwen burgemeester van Oirschot, den heer E. A. M. A. Steger. In zijn woning, die nu wel spoedig leeg komt te staan, hebben we hem „geïnterviewd" een veel te zwaar woord voor het gezellige gesprek! over he den, verleden en toekomst en zijn eerste woor den waren al direct een weerklank van de oudvaderlandsche spreuk, dat scheiden zeer doet: „Heemstede is een prettige en mooie ge meente. Ik heb zeer goed met de bevolking kunnen opschieten en hier vele vrienden ge kregen. Het zal mij dan ook moeilijk vallen om van deze plaats afscheid te nemen" Precies tien jaar is de heer Steger Heemste- denaar geweest. Op 1 Januari 1928 werd hij hier commies-redacteur ten raadhuize. „U kwam juist na de annexatie?" Inderdaad, maar van de administratieve gevolgen heb ik niet veel last gehad. Het was voornamelijk een financieele en een bevol kingskwestie. Wat het inwonertal betreft, heeft Heem stede de vermindering, door de annexatie ontstaan, alweer overwonnen en het is zelfs hooger dan ooit vóór de annexatie. In tien jaar tijds is 't met ongeveer twee duizend vooruitgegaan en het zal niet lang meer duren of de twintigduizend is bereikt. Voor het Katholieke gedeelte van de be volking heeft het steeds stijgend aantal forensen, die zich hier vestigen, nog eigen aardige gevolgen. Het gaat n.I. relatief in totaal achteruit, omdat van deze forensen zoo weinig katholiek zijn, misschien geen twee van de tien. Daardoor neemt de ge heele bevolking naar verhouding veel snel ler toe dan het aantal Katholieken en het grootere geboorteoverschot bij hen kan dit niet compenseeren. Op politiek gebied zal het daardoor voor de Katholieken steeds moeilijker worden om hun huidig zeteltal in den gemeenteraad te hand haven. Bij de laatste raadsverkiezing is dezes- de zetel op het nippertje (met slechts 30 over- schotstemmen) „gehaald." De af deeling van de R. K. Staatspartij heeft toen zeer hard ge werkt. Tot ver uit o.a. Zuid-Limburg werden nog personen gehaald, die in Heemstede kies gerechtigd waren. En aan haar is het dan ook voornamelijk te danken, dat de invloed van K. D. P. en N. S. B. in Heemstede geheel uitge schakeld is. Blijft haar arbeid zoo gestadig en mocht niettemin het aantal der katholieke raadsze- tels verminderen, dan behoeft zij zich dus dit niet sterk aan te trekken. Waar niets is, ver liest de Koning zijn recht. Als het aantal ka tholieken naar verhouding achteruitgaat, kan onmogelijk het aantal katholieke stemmen bij een verkiezing relatief stijgen. Bovendien wordt de raad automatisch grooter als Heemstede boven de twintigduizend inwoners komt. Met gerechtvaardigden trots mag de heer Steger op het werk van de R. K. Kiesvereeni- ging en de R. K. Propagandaclub bij de vorige verkiezingen terugzien. Was hij niet de stu wende kracht en deskundig organisator? Op de dezer dagen gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging heeft men wel zeer duidelijk getoond hoe men hem daar waardeerde en slechts noode van hem afscheid nam! Ook andere R. K. organisaties hebben van zijn werkkracht geprofiteerd. Zoo is hij een der oprichters en bestuurslid van het Wit-gele Kruis. Natuurlijk hebben wij hier allereerst het licht van den schijnwerper der publiciteit willen laten vallen op zijn werk voor wat men noemt „De Katholieke zaak." Maar dat wil geenszins zeggen dat hij zich daartoe uitsluitend beperkt heeft. De behartiging van het algemeen be lang volbracht hij niet alleen als ambtenaar, maar ook zijn vrijen tijd wijdde hij er gedeel telijk aan door b.v. zijn bestuurslidmaatschap van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer. „Het is met vreemdelingenverkeer in Heem stede een bijzonder geval" zoo vertelde hij. Aan vreemdelingen die hier een paar dagen vertoe ven, hebben wij weinig aan te bieden. Er is hier maar één hotel! De vereeniging richt haar propaganda dan ook voornamelijk op de blij vende vestiging van vreemdelingen, d.w.z. van forensen en oud-Indischmen. En in dat op- zicht mag men van 'n groot succes spreken. Heemstede is thans een dorp van grootendeels forensen, gepensionneerden, renteniers en winkeliers. Veel, zeer veel winkeliers. De heer Steger heeft de bekende verordening ontwor pen, die het aantal winkels op grond van wel standsbepalingen beperken wil, een veror dening, die haar groot nut bewezen heeft, tot in hoogste instantie is goedgekeurd en door verschillende gemeenten nagevolgd. En de toekomst? De toekomst zie ik voor Heemstede als een zich meer en meer uit breidende forensen-gemeente. Daarbij mag het streven niet gericht zijn om een groote stijging van het inwonertal te krijgen want dan zou het tenslotte een grootstad worden maar wel cm forensen een aan trekkelijke en echt landelijke woonplaats te blijven bieden. Voor arbeiderswoningbouw is hier geen plaats. Niet dat wij den arbeiders geen goede woningen gunnen maar wij hebben geen werk voor hen. Weliswaar is het werkloozenaantal gedaald tot ongeveer 350 (vroeger waren 't er meer dan 500) maar de landarbeiders b.v. on der hen kunnen heel moeilijk aan den slag komen. Het bollenland en de landerijen zijn langzamerhand meer en meer in bouwterrein veranderd en industrie is hier niet van betee- kenis. Nu de perspectieven voor den nieuwen burge meester zelf. Oirschot is een landelijk dorp van ruim 5000 inwoners en zeer groote uitgestrekt heid. Forensen vindt men er niet tenminste nog niet. Want door de nabijheid van Eind hoven, een stad, die in grootte weinig onderdoet voor Haarlem, kan het als forensenwoonplaats toekomst krijgen. Het nieuwe uitbreidingsplan is daartoe van groote beteekenis. De heer Steger vindt zoo al direct aanknoopingspunten met zijn arbeid op de secretarie te Heemstede, waar im mers ook uitbreidingsplannen tot zijn werk- domein behoorden. Ook in ander opzicht kan hem zijn ervaring, in Heemstede opgedaan, te stade komen: er is n.I. de oprichting van een vereeniging voor vreemdelingenverkeer in Oirschot in het ver schiet. Vele plannen liggen op den nieuwen burgervader te wachten, zooals de restauratie van het prachtige stadhuis, bouw van een school enz. Als secretaris van de Plantsoencommissie in Heemstede interesseerde hem bij zijn bezoek aan Oirschot, waar hij alvast met het gemeen tebestuur kennis maakte, ook het vele natuur schoon. Thans nog van de hoofdwegen verwijderd, zal de plaats komen te liggen aan een ontworpen nieuwen Rijksweg. Perspectieven dus in aller lei vorm! Oirschot is er overigens niet zoo gun stig aan toe als Heemstede: het heeft hoogere belastingen en naar verhouding ook meer werk loozen. Het is een gemoedelijk, echt Brabantsch, geheel Katholiek dorp. De heer Steger komt er niet geheel vreemd, want hij kent de streek. Vroeger heeft hij in de nabijheid: Eindhoven, Den Bosch en Oisterwijk gewoond als ambtenaar ter secretarie aldaar. Echter niet in Oirschot zelf, zooals in zijn levensoverzicht abusievelijk gemeld was. Dat was een verwisseling met Oisterwijk, waarmee het nogal eens verward wordt. Ook in het bijschrift onder zijn foto was dat gebeurd. Ongetwijfeld vergezellen de beste wenschen van geheel Heemstede den heer Steger naar zijn nieuwe woonplaats en zijn nieuw ambt. Van geheel Heemstede.' Dat hij im mers ook bij niet-Katholieken hoog aan geschreven staat, toont een welgemeend af scheidsgeschenk: een boek met 'n zeer har telijke opdracht, door een socialistisch raadslid aan hem gezonden. En men zal ons zeker niet teveel phantasie verwijten als wij nu alvast durven vermelden, dat de receptie, die de heer en mevr. Steger Zon dagmiddag van 3l uur in het R.K. Ver- eenigingsgebouw te Heemstede zal houden, „zeer druk bezocht" zal zijn! Gebouw St. Bavo: Best. Spoorwegpersoneel, 8 uur; Herwonnen Levenskracht, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Rechtskundig Bureau 78 uur; Ledenverg., 8 uur. Groote- of St. Bavokerk, Gr. Markt: Orgel bespeling van 34 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Haarlemsche Voorjaarsbeurs, 1.30—5.30 en van 7.30—11 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur Frans Halsmuseum: Tentoonstelling 105 u. Rembrandt-theater: „Orkaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Tusschen twee oceanen", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Artisteningang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Tango nottumo", 220, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: H.G.K., 8 uur; R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur; Best Metaalbewerkers, 8 u.; Recollectieclub, 8 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt-theater: „Het getrouwde school meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; .Met een lach door het leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater; „San Francisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater„100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. De bloempjesdag, die gisteren ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose is gehouden, heeft opgebracht f 5200. Dit resultaat mag zeer bevredigend genoemd worden, daar verleden jaar f 4988 geoogst werd. In 1936 be droeg de opbrengst echter f 5735, zoodat het mindere nog niet volledig is ingehaald. In den Kunsthandel J. H. de Bois aan den Kruisweg wordt een voorjaarstentoonstelling gehouden van eenige nieuwe aanwinsten en werken uit den voorraad, van Vincent van Gogh, Bosboom, Bastert, Tholen. Toorop, Cou- bine, Rassenfosse en anderen. De expositie is alle werkdagen van 95 uur geopend. Nog steeds hebben prijswinnaars van de lote rij van Haarlems Bloei hun prijs niet afgehaald, oa. staat het Philips radiotoestel nog op zijn meester(es) te wachten. Trekkingslij sten zijn te verkrijgen aan het Bureau, Stationsplein 1. De burgemeester van Haarlem is morgen. Vrijdag, verhinderd zijn spreekuur te houden. Onder auspiciën van de Corsettenindustrie M. J. v. d. Wael Co. te Amsterdam, heeft het Corsettenhuis Koppes, Generaal Cronjéstraat 52, gisterenmiddag in café Bolwerk een show ge geven. De belangstelling was zóó groot, dat vele dames moesten worden teleurgesteld. Een twee de demonstratie werd inmiddels aangekondigd, ze zal plaats vinden in het Concertgebouw. In den ouderdom van 59 jaren is te Haarlem overleden de heer mr. J. Enschede, in leven fir mant van de fa. Enschede en Zonen te Haar lem. De overledene werd den 8en Januari 1879 te Haarlem geboren. 1899 werd hij student in wis- en natuurkunde aan de universiteit te Leiden, deed daarna het candidaats-examen en het staatsexamen voor de juridische faciliteit. Op 1 Februari 1912 volgde hij zijn vader op als fir mant van de fa. Joh. Enschede en Zonen. Hij was vooral geïnteresseerd bij den druk van gelds waardige papieren en maakte hiervoor verschil lende studiereizen. Ook was hij belast met de directe leiding der clichéfabriek en de lettergie terij. Wetenschappelijke instellingen, zooals de Ster renwacht te Leiden en de Hollandsche Maat schappij voor Wetenschappen te Haarlem had den zijn bijzondere belangstelling. Door het ver- leenen van subsidies heeft hij het mogelijk ge maakt, dat eenige publicaties van deze instel lingen uitgegeven werden. Mr. J. Enschede was commissaris van de N.V. de Oprechte Haarlemsche Courant te Haarlem en van den Machinehandel ,M- A H. E. Z." te Amsterdam. Verder was hij regent van de Hofjes van Staats en van Nobet en commissaris van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Zaterdag om 12 uur zal het stoffelijk over schot op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede teraarde worden besteld. VINCENTIUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5