De dagen van Blum's kabinet zijn geteld We luisteren naar FINANCIEN SENAAT ZAL HET TEN VAL BRENGEN Instantine Dagfilm CRÈME DONDERDAG 7 APRIL 1938 Wil Blum fungeeren als martelaar? een weldaad voorUwhuid Expositie Frère Francois Mes Een eeuwfeest bij de Maori Honderd jaar geleden werd de eerste H. Mis op Nieuw- Zeeland opgedragen Turksche legatie te Weenen gesloten Korte berichten Toch op tijd... Instantine KINDERMOORD VOOR DE VERSTERKING VAN ONZE DEFENSIE MANOEUVRE-KALENDER Het drama te Garoet Misstanden in de zorg voor krankzinnigen BESLUITEN VAN DEN VOLKSRAAD Vrijdag 8 April DE STRANDING VAN DE VAN HEUTSZ Onderzoek naar het gebeurde bij Shanghai aanklacht' tegen vova Wegens lasterlijk geschrijf VOLKENBOND EN VREDE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE TIJDELIJKE AFKOELING TE WACHTEN MEISJE DOODGEREDEN OLYMPISCHE SPELEN De zwemwedstrijden van 26 Sepi tot 3 Oct. te Tokio Uit alles blijkt, dat het volk geen vertrouwen heeft in de huidige regeering (Van onzen Parijschen correspondent) Het staat thans wel oncmstootelyk vast: de Fransche senaat zal het financieel pro gram niet accepteeren. Blum's „plan" heeft aller verwachtingen overtroffen, de meest gedurfde van uiterst linksch, en de meest pessimistische van uiterst rechtsch. Dat de communisten het met groote instemming hebben ontvangen, teekent den aard van het program afdoende. De „Humanité" schreef, dat de communisti sche partij met groot genoegen zag, dat ein delijk, maar beter laat dan nooit, een* Volks- frontregeering zich aan de volledige verwerke lijking wilde zetten van het program, waarop in 1935 het „Rassemblement Populaire" tot stand kwam. Dit is zeker waar ten aanzien van het meest radicale punt van het program: de hef fing op het kapitaal, welke inderdaad een oude eisch is van de communisten en de sociaal democraten. Het program wil echter eveneens zijn toevlucht nemen tot inflatie op groote schaal. Toen de communistische en socialisti sche demagogen vóór de totstandkoming van het Volksfront nog slechts in het stadium van Doos 20cè beloften-doen verkeerden, zwoeren zij bij hoog en laag, dat de stabiliteit der muntwaarde, van zooveel belang voor den kleinen man, bij hen in de veiligste handen zou zijn. Om de ge volgen der inflatie dan ook te kunnen camou- fleeren het program zegt, om kapitaalvlucht te kunnen verhinderen beoogt een andere maatregel het instellen van controle op den handel in valuta's. Deze wisselcontröle is het stokpaardje der sociaal-democraten, sinds zij hebben moeten ontdekken, dat de politiek van het eerste Volksfrontministerie-Blum tot ge volg had, dat het vertrouwen van het kapitaal ih het regeeririgsbèléfd totaal gésdhokt was en dat, zooals zij dat noemden, het kapitaal zich door zijn desertie aan landverraad schuldig maakte. Heffing op kapitaal, inflatie, valutacontröle het zijn drie maatregelen, waarvan de radicale party zich altijd als de verklaarde principieele tegenstandster heeft doen kennen. Het berust dan ook ditmaal op de radicale party de ge vraagde volmachten voor de uitvoering van dit program te weigeren, en daarmede de regee- ring-Blum ten val te brengen. Practisch heeft zij deze karwei reeds opgeknapt, doordat de groep der radicale senatoren met 43 tegen 3 stemmen een dagorder heeft aangenomen, waarby zy het plan van den minister-president in zeer krasse woorden verwerpt. Hen behoeft slechts te bedenken, dat de radicalen alleen reeds over de absolute meerderheid in den Se naat beschikken, om te beseffen, wat deze dag order voor het lot der regeering beteekent. Blum had gevoegiyk na de aanvaarding van deze dagorder reeds zyn ontslag aan den president der republiek kunnen indienen, en wanneer hy zulks niet deed, is dat, wyi hy aan de senatoriale oppositie tegen hem en tegen de politiek, welke hy incarneert, den vorm wil de geven van een conflict tusschen de Kamer en den Senaat, geheel in de iyn van de tak- tiek zyner party, welke erop uit is de Hooge Vergadering by de publieke opinie in discrediet te brengen. Daarom wilde Blum zyn plan in ieder geval door de Kamer aangenomen zien. Blum en de Senaat zyn namelijk water en vuur. De vy andschap tusschen Blum en het achtbare college dateert niet van vandaag of gisteren, maar is al zeer oud, van lang voordat Blum geroepen werd of ook maar kans scheen te maken ooit geroepen te zullen worden, om aan het actieve bestuur van het land deel te nemen. Blum leidde vanouds de campagne der socialistische party, welke erop gericht was Frankryks eerste kamer in de oogen van het land in discrediet te brengen. Al de politieke geringschatting, welke hy voor haar gevoelde, wist de socialistische leider daardoor tot uit drukking te brengen, dat hy nooit van de „Haute Assemblée" sprak, maar van de „autre Assemblée" (die andere vergadering). Wie Blum's program van een eenigszins ruim politiek standpunt uit wil beoordeelen, moet constateeren, dat de regeering geen anderen weg ziet om aan de milliarden te komen, welke in de allereerste plaats voor de nationale de fensie noodlg zyn. Blum stelt daarom maatregelen voor, welke weinig verschillen van die, waartoe de dicta- tuurstaten hun toevlucht moesten nemen. Men behoeft heusch niet voetstoots op gezag van Blum aan te nemen, dat het Fransche volk niet bereid is vrywilllg en spontaan voor de defen sie de benoodigde middelen ter beschikking te stellen. Het volk is hiertoe zeker bereid, maar het heeft thans geen vertrouwen in de regee ring. De benedictyner schilder-monnik Frangols Mes zal van 23 April tot 21 Mei een tentoon- stellfng houden van schilderijen en grafisch werk, in de Galerie Robert, Keizersgracht 527, Amsterdam. Voor deze tentoonstelling heeft zich een co mité van aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben genomen: de heeren C. W. H. Baard, oud-directeur der gem.-musea, prof. J. Bron- ner, hoogleeraar aan de Ryks-Academie, dr, Anton van Duinkerken, Herman van den Eerenbeemt, Jan Engelman en mr. J. F. J. M. Tielens. Het program van de regeering-Blum be- wyst dan ook overduideiyk. dat zy zelf van het besef doordrongen is, dat zij niet de re geering is, welke de natie op het oogenblik wenscht en verlangt. Het bewyst bovendien, hoe weinig beteekenis de bekende formule van Blum: nationale concentratie rond het Volksfront, voor de practyk zou hebben. Velen beschouwen Blum's program als een hoogst misplaatst staaltje van demagogie. Blum zou, wetend, dat hy ten val zou worden gebracht, dezen' val hebben willen uitbuiten door in de oogen van zijn aanhangers te figu- reeren als martelaar voor de zuivere, moedige Volksfrontpolitiek. wy durven niet beweren, dat deze critici het heelemaal bij het verkeerde eind hebben. Alles by elkaar is het twüfelachtig of de episode van het tweede kabinet Blum bevor derlik zal zijn geweest voor de toenadering tusschen de partijen, welke toch een onmis bare voorwaarde is voor het totstandkomen van het zoo vurig gewenschte nationale minis terie. Men schryft ons uit Auckland: Den 13en Januari 1838 landde mgr. Pom- pallier, Apostolisch Vicaris van West-Oceanië, in gezelschap van pater Servant en broeder Michael Columban, Maristen, by Punt Totara in het Noorden van Nieuw-Zeeland, om het Evangelie te gaan verkondigen aan de Maori. Het eeuwfeest van deze gebeurtenis is in Maart plechtig herdacht. Op dezelfde plaats waar de eerste missionaris der Maori landde, legde 9 Maart de boot aan, die den vertegen woordiger van den H. Vader, Z. H. Exc. Mgr. John Panico, Apostolisch Delegaat Van Austra lië en Nieuw Zeeland, naar de feestvierende bevolking bracht. Z. H. Exc. was vergezeld van het Hoogwaardig Episcopaat van Nieuw Zee land, een groot aantal Aartsbisschoppen, tal- ryke geesteiyken. De Apostolische Delegaat werd ontvangen door 3000 Maori, die hem een welkomstlied toezongen. In een fraai versierd Maori-huis droeg vervolgens de eerste in Nieuw- Zeeland geboren Bisschop, Mgr. Brodie, een pontificale Hoogmis op, aan hetzelfde draag bare altaar, dat Pauline Jaricot, de stichteres van het genootschap tot verbreiding van het geloof Mgr. Pompallier had geschonken voor zyn Missie onder de Maori; aan dit altaar was de eerste H. Mis op Punt Totara in Nieuw- Zeeland opgedragen. De leerlingen van het St •Jozefscollege te Napin zongen de plechtige Gregoriaansche Missa dé Angelis. Tfldefts het Offertorium zongen alle aanwezige Maori in hun taal een hymne voor den Paus. Na de H. Mis onthulde de Apostolische Dele gaat een granieten gedenksteen op de plaats, waar voor de eerste maal het H. Offer op Nieuw-Zeeland was opgedragen. In het voet stuk, dat een bol en een kruis, het symbooi der Universeele Kerk, draagt, staat een inscrip tie in het Engelsch en de taal dér Maori. De plechtigheden werden bygewoond door 3000 blanken, die een warme genegenheid koeste ren voor hun bruine broeders. Vervolgens onthaalden de Maori hun gas ten op een feestelyken maaltijd-. Des middags hielden verschillende vooraanstaande Maori's toespraken tot den vertegenwoordiger van den H. Vader; namens hun volk dankten zy voor het pionierswerk van de missionarissen, die hun de gave van het H. Geloof gebracht heb ben. Een 104-jarige Maorl-vrouw, die nog ge doopt en gevormd was door Mgr. Pompallier, werd aan Mgr. Panico voorgesteld, evenals een 86-jarige Maori, die de H. Mis gediend had van den eersten Missie-Bisschop. Tenslotte ver liet Mgr. Panico, hartelyk toegejuicht door de bevolking, per schip de plaats. ISTAMBOEL, 7 April D.N.B.) Volgens 'n communiqué van het Turksche Telegraafagent- schap zal de Turksche Legatie te Weenen ge sloten worden en worden vervangen door een consulaat-generaal. Binnenkort zal voor den leider daarvan het exequatur worden aan gevraagd. Ter dekking van het tekort op de Belgische begrooting zal voor een bedrag van 1350 mil- Uoen frank aan nieuwe belastingen worden geheven. O.a. zullen de belastingen op bier, benzine en tabak worden verhoogd. Op de gewone begrooting zal 100 millioen bezuinigd worden en op de buitengewone be grooting 600 millioen. Een speciale belasting zal geheven worden op bepaalde monopolies, o.a. op de verzekeringsmaatschappijen. In de Chileensche dagbladen wyst men er op, dat Chili het voornemen heeft uit den Volkenbond te treden, wanneer de door Chili voorgestelde hervormingen niet in de zitting van Mei op de agenda worden geplaatst. De Hongaarsche regeering zal koning Zogoe, ter gelegenheid van zyn huwelijk met gravin Geraldine Appcnyi op 27 April, vier appel schimmels ten geschenke aanbieden. Koning Zogoe heeft den Albanen verzocht hem geen huwelijksgeschenken te zenden. Officieel wordt te Moskou bekend gemaakt, dat Raskolnikof, tot dusverre gezant in Sofia, uit zyn functie ontheven is. Raskolnikof is de laatste jaren Russisch' gezant in Reval, Ko penhagen en Sofia geweest In het Londensche district West-Fulham zyn tusschentydsche verkiezingen gehouden, waar bij de candidaat van de Labour-party, Sum- merskill, werd gekozen. De Labour-Party heeft hiermede een zetel in het Lagerhuis gewonnen. De Zweedsche regeering heeft by den Ryks- ook al begint de dag met hoofdpijn en lusteloosheid. Neem dan direct stilt en voorkomt pijnen I Doosjes a 12 tabletten 70 ctv zakjes a 2 tabletten 15 ct. Prijs 70 cent dag een speciale ontwerp-begrooting inge diend, waarby volmachten worden gevraagd deze ten uitvoer te leggen in geval van een mogelyke verergering van den economischen toestand des lands of op een ander gebied. De Amerikaansche Senaat heeft de begroo ting voor 1939 voor het leger goedgekeurd. Deze begrooting bedraagt 491 millioen dollar, 75.718.659 dollar meer dan de loopende be grooting. De commissie voor arbeidszaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp inzake loonen en arbeidstij den aangenomen. By deze wet wordt een mi nimum loon in verschillende industrieën vast gesteld, met een werktyd, die varieert tus schen 40 en 48 uur per week. De ministers van Buitenlandsche Zaken van Noorwegen, Denemarken, Zweden en Finland houden te Oslo een gemeenschappelyke con ferentie. Men verwacht niet, dat op deze bijeenkomst bijzondere besluiten zullen worden genomen. Dinsdagavond hebben de vier ministers voor de radio een rede gehouden, waarin zij de vriendschap tusschen hun landen onder streepten. Het Poolsche begrootingsjaar 1937-1938 is op 31 Maart afgesloten met een overschot der in komsten ten bedrage van 21,6 millioen zloty. Beide verdachten in hooger beroep tot vier jaar veroordeeld De 46-jarige arbeider A. G. te Nieuwe-Pekela, die verdacht was van moord en het verbergen van een lijkje om de geboorte te verhelen, is heden door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Zijn huishoudster, de 36-jarige J. D., werd tot dezelfde straf veroordeeld wegens medeplich tigheid aan dezen moord en 't verzwygen daar van tegenover de politie. De rechtbank te Groningen had beide ver dachten tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld. De procureur-generaal had bevestiging van deze vonnissen gevraagd. Sinds de laatste opgave is weer een bedrag van f 3.490.54 bij het departement van Defensie binnengekomen als vrywillige bydrage voor de versterking van onze landsverdediging. Het totaal bedrag is. hiermede gestegen tot f 82.740.80. Bij de 'Veréëniging voor Nationale Veiligheid is gisteren nog f 560.55 binnengekomen. De N.V. Nationale Crediet Verèeniging te Den Haag heeft een kalender uitgegeven, welke op namen van de manoeuvres van het veldleger aan den Gelderschen IJsel in 1937 weergeeft. De luitenant-generaals Reynders, chef van den ge- neralen staf en J. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, hebben den ka lender van een waardeerend schryven voorzien; een waardeering, die overigens volkomen ver diend is, want de foto's zyn zeer goed opgeno men en geven fraaie, typeerende beelden van de groote legeroefeningen. De kalender loopt van Juli 1938 tot en met Juni 1939. Over het drama in het ziekenhuis te Garoet, waar een Soendaneesch krankzinnige een Europeesch patiënt heeft doodgeslagen, deelt het Bat. Hbl. nog het volgende mede; De krankzinnige wist onder een voorwendsel Uit zyn cel te komen. Hij ging den tuin van het ziekenhuis in, vond er een oude gaspyp en liep er mede de ziekenzaal binnen, waar hy een in diepen slaap liggenden patiënt, den heer A. C. R. Weise, een slag op het hoofd toebracht, waardoor de ongelukkige op slag dood was. Hierop ging de dader kalm naar zijn cel terug, met medeneming van het ijzer, waar mede hij den moord gepleegd had en begaf zich kalm ter ruste, totdat hij door den dokter werd gewekt en ondervraagd. De heer Weise, die 39 jaar was, was gepen- sionneerd stationschef 1ste klasse en laat een vrouw en 5 kinderen achter, waarvan de oudste 9 jaar en de jongste de volgende maand 2 jaar moet worden. Het blad vestigt dan de aandacht op de erger lijke toestanden, die in Indië op het stuk der krankzinnigenzorg bestaan. Hoewel het zeer goed mogeiyk is, dat een psychiater zou kunnen bewyzen dat deze aan slag met de zwakzinnigheid of gewezen zwak zinnigheid van den dader niets te maken heeft, zou dit toeval toch niets afdoen aan de feiten in het algemeen. Te Garoet waTen kort vóór den aanslag 21 zwakzinnigen, die nergens ondergebracht kon den worden. De geneesheer-directeur van het provinciale ziekenhuis heeft zich ten slotte op verzoek bereid verklaard, den rustigsten patiënt onderdak te verleenen en te verplegen. Men kent het gevolg. De ruimte In de landskrankzinnigen- inrichtingen is sinds vele jaren onvoldoen de, maar er wordt weinig initiatief getoond om daarin verbetering te brengen. Men neemt eenvoudig genoegen met het feit, dat er geen paats is voor alle krankzin nigen en dat het onbegonnen werk zou zijn, dezen misstand te veranderen. Thans vindt men op de zonderlingste plaat sen krankzinnigen in Indië en dat zich daarby dikwijls ernstige misstanden voordoen, spreekt vanzelf. De politiebureaus vooral spelen als doorgangshuls voor krankzinnigen thans een voorname rol, al zyn ze daarop niet ingericht en al beschikt de politie ook niet over het per soneel om zwakzinnigen te verplegen. BATAVIA, 6 April (Aneta) De Volksraad heeft heden zonder hoofdelyke stemming het voorstel tot het herstel van de zelfbesturen op Bali en tot opheffing van den Karangasem- raad aangenomen. Tevens is aangenomen de aanvullende be grooting ten bedrage van 165.000.tot ver betering van de grondorganisatie der burger lijke luchtvaart met het oog op de Britsche vliegbootverbinding met Australië. Ook de ont- werp-ordonnantie betreffende de financieele verhouding tusschen het land en de locale res sorten Is zonder hoofdelyke stemming aan genomen. -3 HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, mecltatie, gewUde mu ziek. 8.30 Granjofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuzlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.15 Cello en piano en gramofoonmuzlek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 1.00 Ensemble Van der Horst en Gramo foonmuzlek. 2.30 Christelijke Lectuur. 3.00 Zang, plano en gramofoonmuzlek. 4.00 Gramofoonmuzlek. 4.45 Gooilanders en gramofoonmuzlek. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-be- richten. 8.15 NVRV-Orkest. 9.00 Causerie: „Wat de Bijbel zelf zegt". 9.30 Vervolg concert. (10.0010.05 Be richten ANP). 10.45 Sportpraatje. 11.00 Gramofoonmuzlek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00—7.00 VARA. 9.00—10.40 VARA. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.20 Declamatie 10.40 Cello en piano. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 De Palladians. 1.00 Gramofoonmuzlek. 1 45 Vloolvoordracht. 2.15 Declamatie. 2.35 AVRO-Dansorkest en solisten. 4.00 Gramofoonmuzlek. 5.30 Orgelspel. 6.05 Gramofoonmuzlek. 6.50 Orgelspel. 7.00 Causerie „Honderd Jaar Burgerlijk Wetboek". 7.20 Berichten ANP. 9.Op VARA-Orkest, Rott. Philharm. Koor en solisten. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten. 10.40 Avondwijding. 11.00 Pianoduetten. 11.4512.00 Gramofoonmuzlek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Bernard" Crook-kwlntet. 11.80 Gramofoonmuzlek. 12.20 Orgelconcert. 12.50 Billy Gerhard! en zyn Band. 1.35 Blrminghams Phllh. strijkorkest. 2.35 Gramofoonmuzlek. 3.20 Gelger en zijn orkest. 4.20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Frank Blffo's Blaaskwlntet en Lon- densch Fagot-Trio. 6.20 Berichten. 7.05 BBC-Harmonle-orkest m. m. v. solist. 7.50 Zang 6n piano. 8.40 Dave Frost en zyn Band. 9.20 Berichten. 9.40 BBC-Orkest en solist. 11.20 Jack Jackson en zyn Band. 11.5012.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.05, 9.10 en 11.40 Gramofoonmuzlek. 12.50 Zang. 1.05 Gramofoonmuzlek. 2.05, 2.20 en 3.35 Zang. 4.20 Blondel-kwartet en solisten. 7.35 Zang. 9.50 Gramofoonmuzlek. 1012011.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroepsextet en -sehrammelensem- ble. 3.00 Sollstenconcert. 5.20 Zang by do lult. 6.30 Gramofoonmuzlek. 6.50 Operette „Glückllche Retse". 9.35 Gramofoonmuzlek. 10.2011.20 Stedelijk Orkest van Hagen. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 J. Schnyders' orkest. 12.30—1.20 dito. 4.20 Omroepsalonorkest. 5.20 Gramofoonmuzlek. 6.20 Zang. 7.20 Gramofoonmuzlek, 7.50 Radiotooneel met muziek. 8.40 Gramofoonmuzlek. 9.3010.20 Populair concert. 484 M. 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.00 Omroepsalonorkest. 12.501.20 en 4.20 GramofoonmuzieK. 4.35 Reportage. 4.50 Cello en plano. 5.05 Gramofoonmuzlek. 7.00 Operette „La fille du régiment". de pauze: Gramofoonmuzlek). 9.05 en 9.30 Gramofoonmuzlek. 9.4510.20 Dansmuziek en chansons. (In DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Gramofoonmuzlek. 7.00 Marschenconcert. 9.40 Berichten. 10.20 Gramofoonmuzlek. 11.202.20 Nachtconcert. cbcb&cfe&cfcefocbcbcfe cbefo&cb dxtv&cl» eb eb cbcbcbeb cbebcfc eb elscbclocfcx&eb&c&cb Op 11 April zal in een openbare zitting van den Raad voor de Scheepvaart een onderzoek worden ingesteld naar het gebeurde met de „Van Heutsz", welk schip zooals men weet destyds nabij Shanghai in een storm is ge raakt en daarby gestrand. Er zijn geen be trokkenen of getuigen opgeroepen, doch slechts zal worden volstaan met de voorlezing van de verklaringen, destyds door de havenmeesters van Tandjong-Priok en Singapore afgelegd. Over enkele weken zal dan de officieele uit spraak geschieden. Naar men ons mededeelt, heeft de firma D. van Crefeld te Rotterdam een klacht by de justitie ingediend tegen het weekblad „Volk en Vaderland" wegens de lasterlyke artikelen verschenen in de nummers van 25 Maart en 1 April j.l. Het a.s. congres der Union te Kopenhagen De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft een buitengewone algemeene vergadering belegd ter voorbereiding van het congres van de Union te Kopenhagen. De voorzitter Dr. J. P. Fockema Andreae heeft er in zyn openingswoord op gewezen, dat met den Volkenbond de Union van Volken- bondsvereenigingen en met deze op haar beurt de reeks der bij haar aangesloten vereenigin- gen moeilyke tyden tegemoet gaat. Al is de huidige Volkenbond met betrekking tot de verzekering van den vrede thans te kort geschoten, daarom behoeven wij aan de toekomst niet te wanhopen. Het door de neergestorte hoopen puin by- kans versperde pad weer te effenen, althans begaanbaar te maken, vraagt veel tyd en be leid, vordert heel wat neteligen en gevaariyken arbeid. Tot het voorbereidende werk hoort het prepareeren van den maatschappelyken bodem. Hierby komt het er in byzonderheld op aan. de jeugd te doordringen van de gedachten van vrede, recht en samenwerking onder de volkeren. Vervolgens heeft de vergadering een tweetal moties aangenomen. In de eerste wordt be treurd de erkenning de facto op 19 Maart 1938 door de Nederlandsche regeering van den koning van Italië als keizer van Ethiopië. De tweede motie brengt naar voren „dat veiligheid en orde in de internationale samen leving slechts te verwezeniyken zijn door die bepalingen van het volkenbondshandvest in toepassing te brengen, welke voorzien in vreed zame oplossing van geschillen en herziening van verdragen, welker handhaving tot ver scherping van internationale spanningen aan leiding geeft en waar mogelijk door collectieve bescherming te verleenen tegen gewelddadige aanvallen aan de staten, die zich aan deze vreedzame procedure onderwerpen. 72e Jaargang No. 27 By het eerste opslaan maakt dit nieuwe nummer den Indruk van te zyn ingesteld op de nadering der Goede Week. Zoo brengt de omslag een treffende Moeder van Smarten, naar Rogier van der Weyden, en Is de eerste kleurenplaat een Calvarië, naar den Vlaming Petrus Christus. De beschouwing over de altyd merkwaardige Passiebloem sluit zich daarby aan en het spreekt vanzelf, dat de Lijdens meditatie van H. de Greeve pr„ zich om Chris tus' Kruisdood beweegt een overweging met diep indringende gedachten. Ook zien we nog een bijzondere fotoreportage van een Mexi- caansch volksgebruik in de Goede Week: het „verbranden van Judas". Naast deze actueele onderwerpen is er weer allerlei stof verwerkt. Van een jaar convooi- dienst der Koninklijke Marine in de Straat van Gibraltar wordt verslag gegeven; een be zoek aan de oase Siwa in Noord-Afrika maakt ons bekend met een vreemd gebied; de weer kundige schryft over schemerbundels; Henri van Mandele schetst een nieuwe industrie in ons land: de vervaardiging van wol uit melk; de gebeurtenissen van de week worden geme moreerd en enkele geestige foto-pagina's bren gen nog meer afwisseling. Achterin het Wad krijgen de dames weer haar goede wenken op allerlei gebied. Er ls een nieuwe roman begonnen: Het schrift op den spiegel, een oorspronkeiyk detec tiveverhaal van Harry Meester. Menigeen zal benieuwd zyn naar het werk van dezen Jon geren Ivans. De andere roman, Abdoel de woes- tyngids, biyft zyn uitstekend peil handhaven. Verder zyn er korte verhalen van Henri de Montfreid: Slaven transport in de Roode Zee; van Maurice Zermatten: Van een touw en een boetekoord, en nóg een beknopte vertelling: van Petrarco Vargo. Goede "Vertellers zijn ook aan het woord in de Narrenkap, die niet zuinig is met zyn uit- gezochten humor, terwyi het jonge volkje in Okkl weer alles van zyn gading vindt. Zoo geeft de K. I. deze week byzonder veel. De verschillende weerberichten uit Europa maken voor onze omgeving een tijdelijke af koeling waarschijnlyk met buiig weer in het Noord-Oostelijke deel van het land. Het vijfjarig dochtertje van den heer Hyl- kema te Mildam, dat op den weg liep, is door een vrachtauto van den heer V. uit Wolvega aangereden. Met een scheaelbaslsfractuur werd het kindje naar de ouderlijke woning gebracht, waar het eenigen tyd later overleed. en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. Thomsen's Havenbedrijf boekte over 1937 een winstsaldo van f 231.492, tegen f 157.973 over 1936 en keert een dividend uit van 8 pet. tegen 6 pet. het vorig jaar. Symington en "Wilson schrijven, dat het Internationale Rubber Restrictie Comité, na haar beslissing het uitvoer-percentage op 60 pet. onveranderd te laten, had gemeend, dat de rubberprijs waarschijnlijk met l/i d. zou dalen. De daling is echter 1% d. ge weest. De firma gelooft, dat het comité niet voldoende rekening heeft gehouden met de marktmoeïlijkheden en met de toeneming der voorraden. Zij wijst er op, dat het Rub ber Comité behoefte heeft aan een comité van advies, bestaande uit personen uit den rubberhandel, die dagelijks met de markt contact hebben. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 140/lVz. 120.000 werd aan goud omgezet. In het jaarverslag van het Crédit Lyon- nais wordt te kennen gegeven: Hoe ook de opvatting van het huidige Fransche mi nisterie zal zijn, het nieuwe bewind zal zware offers moeten eischen, om verbete ring te brengen in de financieele omstan digheden des lands. Voor de Union du Haut Katanga is het afgeloopen boekjaar zeer gunstig geweest, wegens de zeer bevredigende verkoopprij zen. De koperproductie steeg van 95.667 ton in 1936 tot 150.000 ton in 1937. De gunstige marktpositie van tal van andere producten kwam aan de maatschappij ten goede. Men verwacht veel gunstiger financieele resul taten dan over 1936. Het rapport van het comité, door Roose velt benoemd, dat een gnderzoek heeft in gesteld naar den toestand der spoorwegen, bevat de volgende aanbevelingen: een staatsgarantie voor obligaties, om de kapi taal-structuur gunstiger te maken; staats- credieten voor den aankoop van materiaal; het instellen van een federaal gerechtshof dat de jurisdictie over alle spoorweg-orga nisaties zou hebben; instelling van een re- geerings-instantie, om het vervoer binnen het kader van de rechtspraak van de regee ring te controleeren en ten slotte de instel ling van een Federal Transportation Autho rity De American Car and Foundry keert een dividend uit van S 2.50 op de preferente aandeelen, tegen 4 het vorig jaar. In de maand Maart werden in de Vereen. Staten 1088 faillissementen uitgesproken met een passief van 15.57 millioen, tegen 1071 in Januari met een passief van 13.36 millioen. Men neemt in Amerika aan, dat Chrysler in het eerste kwartaal met verlies heeft ge werkt, maar de General Motors nog een winst heeft behaald van S 0.25, tegen 1 in het eerste kwartaal van 1937. Het electrisch stroomverbruik in Amerika is in de week per 2 April met 7.8 pet. ver minderd ten opzichte van dezelfde week in het vorig jaarHiermede werd de laagste stand bereikt 'tijdens deze depressie. Ondanks de drastische productie-be perking van petroleum in Texas, zijn de voorraden benzine 15 millioen vaten en die van ruwe olie 20 mill, vaten boven normaal. De president van de Texas Railroad Com mission, die de productie controleert, ver klaarde dat de commissie niet in staat is de overproductie te beperken. Houdt deze toestand aan, dan zou in het voorjaar var 1939 onherroepelijk een chaos ontstaan. De Amerikaansche minister van handel, Roper, heeft zich over de noodzakelijkheid uitgesproken van grootere regeeringsuitga- ven, tot steun aan de bedrijvigheid in de Vereen. Staten. Door meer uitgaven zouden de kansen der democratische partij stijgen bij de verkiezingen in het najaar. De staalproductie in Amerika wordt thans op 32.5 pet. der capaciteit geraamd, tegen 35.5 pet. de vorige week. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat de productie in April grooter zal zijn dan in Maart, aange zien de staalorders van de spoorwegen °n de automobielfabrieken ontbreken en de orders voor de bouwnijverheid beperkt blij ven. De American Tobacco boekte in het eerste kwartaal grootere omzetten dan in het eer ste kwartaal 1937, omdat als gevolg van dc depressie meer tabak ivordt gerookt.. De New York Central vervoerde inde week per 2 April 60.000 ivagonverladingen, tegen 62.000 in de voorafgaande week en 92.000 wag onverlading en in dezelfde week van het vorig jaar. De Pennsylvania Rrd. respect. 77.000, 80.000 en 118.000 verladingcn. Woolworth boekte in Maart aan verkoopen 22.05 mill, of 11.1 pet. minder dan in Maart 1937. In de eerste drie maanden 61.26 mill., of 3.1 pet. minder dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. In het Wayne-district (Michigan) werden in Maart 2984 nieuioe automobielen gere gistreerd, tegen 11.839 auto's in Maart 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96VzS.97 (v. slot 8.96fgJde Dollar op 1.80ys—1.80~'a (1.8011/16), de Frank op 5.575.60 (5.59). de Belga op 30.40—30.44 (30.42V2) en de Zwitsersche Frank op 41.4041.45 (41.42\:i). De totale beurswaarde van 1254 fondsen, welke ter New Yorksche beurze worden ver - handeld, is in Maart met 9 milliard ge daald. De Nivas verkocht 606 tons superieure suiker en 292 tons bruine suiker voor con sumptie. De Japansche Zwembond heeft medegedeeld, dat de Olympische Zwemwedstrijden in 1940 van 26 September—3 October te Tokio zullen wor den gehouden. De werelddeelestafette tusschen de Ver. Staten, Europa en Azië zal op 6 October worden georganiseerd. Technische hoogeschool DELFT. Candidaatsexamen voor mijninge nieur: J. Cleyndert, Soebang. Ingenieurs-examen voor civiel-ingenieur: W. H. C. van der Meer, 's-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6