Het Frankrijk van Europa thans en Schoone en rijke variatie van bloemen en planten „M IJNHARDTJ ES" fwrtyden U van ru/rieri V NIEUW EENHEIDSFRONT? FRANSCH GEWETEN MOET WAKKER GESCHUD PRIMA VERA GEOPEND ICT OPIA DONDERDAG 7 APRIL 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Een gevaarlijk vacuum DR. COLIJN TE ARNHEM MIJN HOED Laboratoria van de K.E.M.A. bezocht STICHTING PASSIESPELEN TE TEGELEN Samenkomst van alle mede werkenden TREKPAARDEN VOOR HET LEGER KAZERNEBOUW TE GORSEL LOONCONFLICT DREIGT TE ALMELOO Een ultimatum gesteld WIE ZIJN HOED IS DAT? Duizenden gevonden voorwerpen bij de Spoorwegen Een top-prestatie te Rotterdam, waarop de geheele Nederland- sche tuinbouw trotsch kan zijn Rede van minister Steenberghe Wat kosten honderd gulden? BON 7 4#zijn hartvormige cachets*# v S <7 1 2 stuks 50 cent. De doode musch van Economische Zaken Suikerheffing verlaagd met een bedrag, waaraan de consument practisch niets heeft DE MARECHAUSSEE TE OSS Mutaties in het corps te wachten GEEN BEDRIJFSRAAD VOOR HET KLOMPENVAK? Ned. Patroonsbond verklaart zich tegen De officieele opening TOSCANINI ONGESTELD? EEN EERE-SCHULD AAN DE KATHOLIEKE ARBEIDERS In aansluiting aan hetgeen wij gisteren heb ben geschreven over de stroomingen, welke in Frankrijk naar eenheid streven, lijkt het ons nuttig op een officieus artikel te wijzen, dat in de Temps is verschenen. Dit officieuze blad Wijst op twee feiten in de tegenwoordige wereld politiek. Ten eerste op het Italiaansch-Engelsch accoord, dat „en vue" is, en ten twteede op het naderend einde van den Spaanschen burgeroor log en knoopt daaraan de belangrijke bemer king, dat thans het oogenblik is aangebroken voor de Fransche publieke opinie om af te reke nen met bepaalde goedkoope formules, waar aan lang is vastgehouden, de situatie scherp onder het oog te zien en er met mannehjken moed de noodige konsekwtenties uit te trekken. Dit moet niet alleen de publieke opinie doen, maar ook de diplomatie. Want in een land, dat vasthoudt aan zijn vrijheden, kan geen groote zaak tot stand komen zonder wisselwerking de zer beide krachten. Het drama van de buiten- landsche politiek van Frankrijk in de laatste jaren bestaat daarin, dat deze politiek voort durend heen en weer wordt geslingerd tusschen de uiteenloopende tendenzen, welke het land ver- deelen. Men heeft dikwijls de bezwaren van Verschillende mogelijke systemen op zich geno men zonder er eenige vrucht van te plukken. Neem bijvoorbeeld de kwestie der sancties tegen Italië. De aarzeling van Frankrijk aanvankelijk, deze in beginsel te accepteeren, bracht een ver koeling teweeg in de betrekkingen met Enge land. De strengheid, waarmede Frankrijk ten slotte in feite de sancties heeft toegepast, heeft er toe bijgedragen, Italië in de armen van Duitse hl and te drijven. Iets dergelijks is waar te nemen in de Spaansche affaire: de Fran sche diplomatie heeft wijselijk de actie beteu geld van eenige agitatoren, die Frankrijk in het Spaansche avontuur wilden storten. De eer van het initiatief tot de non-interventie komt aan de Fransche diplomatie toe. Maar het is niet mogelijk geweest iedere activiteit te onderdruk ken, waarvan men, op zijn minst gesproken, kan zeggen, dat zij het niet gemakkelijker zal maken, spoedig vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen met de waarschijnlijke over winnaars in den burgeroorlog. De konsekwen- ties liggen duidelijk voor ieders oogende as RomeBerlijn, het verdwijnen van het systeem, Waardoor men de vredesveiligheid hoopte te beschermen in Centraal en Zuid-Oost-Europa, het binnenrukken der Duitsche troepen in een Oostenrijk, dat niet meer van de hoogte aan den Brenner af verdedigd werd door een Ita- liaansche armee, de nieuwe gevaren, die de Verbindingswegen van Frankrijk met Noord- Afrika bedreigen en ten slotte, in het algemeen, de vernietiging van het Europeesche evenwicht. Frankrijk moet niet treuren over het ver leden, want dit dient thans tot niets, maar alleen lessen voor de toekomst uit dit ver leden trekken. Op de eerste plaats „une lepon de conscience", een les voor het geweten, voor het zelf-gevoel. Het is absoluut noodzakelijk, dat de Franschen een zelfde nauwkeurig gevoel krij gen van de positie van hun land in de wereld, Van zijn waarachtige belangen, van zijn moge lijkheden, van de gevaren, die het beloeren en van de methode, die men moet volgen om deze mogelijkheden vruchtbaar te maken en deze ge baren te bezweren. Om tot deze erkenning te bomen, dienen rabiate „slogans" tot niets. De positie van Frankrijk is tijdelijk verzwakt. Betrekkelijk door de breuk in het Europeesche evenwicht, gevestigd na den oorlog, een breuk, ivelke haar oorsprong vindt in de Duitsche her bewapening. Absoluut tengevolge van het schouwspel der innerlijke verdeeldheid, die wel iswaar méér éclatant dan diep is, maar in het buitenland handig en met overleg tegen Frank- ihk wordt uitgebuit. De waarachtige belangen Van Frankrijk zijn, als die van alle landen Ier wereld zonder uitzondering, gelegen in den Vrede. Maar in een vrede met eere en die in- S'uit een traditioneelen geestelijken invloed. Zij zijn ook gelegen in het behoud van het kolonia le rijk. En tevens, langs den weg der konsekwen- lie, in het herstel van een evenwicht, dat wel licht sterk van het vorige moge verschillen, maar dat geschikt moet zijn, den algemeenen Vrede te beveiligen. De mogelijkheden voor Frankrijk zijn nog al tijd groot. Het bezit een leger, waarvan de macht onbetwist en onweersproken is. Het be- 'chikt over een rijkdom, welken zelfs de opge stapelde financieele dwalingen niet hebben kun nen uitputten. Het geniet vriendschappen, wel ke de vrees voor een dreigenden buurman heeft bunnen inschrompelen, maar die onder toekom stige omstandigheden weer kunnen opbloeien, kfaar deze mogelijkheden en dat moge frankrijk niet vergeten! zijn niet meer de zelfde als in 1920, toen Duitschland maar over 100.000 man Rijksweer beschikte, terwijl Frank- rÜk 't lot van Europa in handen hield. De geva- *en, die Frankrijk bedreigen, zijn tweeërlei. De buitenlandsche zijn al voldoende: 't is namelijk Gevaarlijk te grenzen aan een groot volk, dat Van tijd tot tijd bezield wordt door den „furor beutonicus", waarvan Hitier dezer dagen te Gïaz gewaagde. De binnenlandsche bestaan in l'et verzinken in het drijfzand van een orde loosheid, die Frankrijk tot een aanloKkelijkj brooi zou maken, zij bestaan ook in bepaalde barty-hartstochten, die soms een oorlogszuchtig karakter aannemen en die, door Frankrijks Vrienden af te stooten, alleen maar koren dra- Getl op den molen der tegenstanders van Frank- Hik. De hoofdzaak is en blijft: er moet orde ko- ,llen in Frankrijk, een waarachtige innerlijke or- die ontstaat uit samenwerking en weder- zijdsch vertrouwen der burgers. Daarmede moet samengaan een restauratie der financiën, waar van de gezondheid noodzakelijk is voor de natio r.ale verdediging. En tenslotte moet Frankrijk, zich plaatsend alléén op praktisch standpunt en verre van iedere ideologie, werken voor de consolidatie van Europa, dat anders aan de he vigste gevaren wordt blootgesteld. Het Frankrijk van heden, althans zooals het zich vertoont, schept een soort vacuum in Europa, waardoor een oorlog zou kunnen binnensluipen. Een nieuw Frankrijk is noodig. Hedenmorgen bracht de minister-president, ZJExc. dr. H. Colijn, minister van Algemeehe Zaken, een officieus bezoek aan de nieuwe en gedeeltelijk nog in aanbouw zijnde laboratoria der N.V. K.E.M.A. en de gebouwen der V.D.N. op het Brinkterrein te Arnhem, waarvan de officieele opening, naar verwacht mag worden, in den herfst van dit jaar zal geschieden. De minister-president werd ontvangen door het college van commissarissen der K.E.M.A., alsmede door het bestuur der V.D.N. en den directeur der N.V. voornoemd. Na een uiteenzetting omtrent doel en werk wijze der K.E.M.A. en der V.D.N., vond, onder leiding van den president-commissaris der K.E.M.A., mr. S. baron van Heemstra, Commis saris der Koningin in de provincie Gelderland, een bezichtiging van gebouwen en terreinen plaats. Dr. Colijn toonde groote belangstelling voor de verschillende laboratoria en de daarin plaatsvindende onderzoekingen, waarbij in het bijzonder het kortsluitingslaboratorium voor het doen van onderzoekingen met groot elec- trisch vermogen de aandacht trok. In Tegelen is men thans reeds druk doende met de voorbereiding der organisatie van de Passiespelen in 1940. Het bestuur der Stichting heeft een algemeene bijeenkomst belegd van alle medewerkenden op Dinsdag 12 April. Pater Jac. Schreurs, die den nieuwen tekst schreef voor het spel, zal de medewerkenden toe spreken. Op deze bijeenkomst denkt men ook definitief de lijst der spelers te kunnen samen stellen. Dezer dagen heeft de directeur van het re montewezen op verschillende plaatsen in ons land van Rijkswege een honderdtal trekpaar den aangekocht. Na aankoop zijn de paarden rechtstreeks naar onderscheidene garnizoenen op transport ge steld. De kazerne, waarin het tweede bataljon in fanterie gehuisvest zal worden, thans tijdelijk in garnizoen te Zutfen, zal worden gebouwd te Eefde, gemeente Gorsel, op terrein, toebehoo- rende aan genoemde gemeente, een en ander behoudens goedkeuring van de desbetreffende autoriteiten. Niet ver van de nieuw te bouwen kazerne ligt het militaire oefenterrein „De Gor- selsche heide", hetgeen ook wel de aanleiding zal hebben gevormd, dat deze kazerne wordt gebouwd ten Oosten van den IJsel. ff Reeds geruimen tijd is het personeel van de matrassenfabriek Eversleep van de firma Schiphorst te Almeloo ontevreden over de slechte loontoesfranden en arbeidsvoorwaarden, welke bij deze onderneming gelden. Daarom werd Woensdagnamiddag in het ge bouw Sint Joseph een vergadering gehouden van de arbeiders met de vertegenwoordigers van de samenwerkende metaalarbeidersbonden. Na uitvoerige besprekingen werd unaniem besloten aan de firma een ultimatum te stellen, waarin de eisch vervat is van invoering van be tere loon- en arbeidsvoorwaarden alsmede van een vacantieregeling. Dit ultimatum loopt af Donderdag 15 April. Indien vóór of op dezen datum geen overeen komst is bereikt, zal Vrijdag 16 April de staking worden geproclameerd. Gedurende de zomermaanden van 1937 (Juli tot en met Sept.) werden op de stations der Ned. Spoorwegen als gevonden aangebracht 21683 voorwerpen van allerlei aard. Hiervan kwamen 8550 stuks binnen enkele dagen weder in het bezit van de eigenaars, zoodat 13333 voor werpen naar het magazijn van gevonden voor werpen te Utrecht werden opgezonden. Hierbij waren 2352 stuks geboekt onder den verzamelnaam „hoeden", beter kan men echter zeggen „hoofddeksels", want er zijn ook petten, baretten, mutsen en.... dameshoeden bij, al voegen wij er onmiddellijk bij, dat dit er slechts weinige zijn, hetgeen ook voor de hand ligt, aangezien dames meer geneigd zijn haar hoed op te houden, dan mannen. Bij dit aantal van 2352 stuks valt een belangrijke vooruitgang (of moeten wij zeggen achteruitgang) te constatee- ren. Over hetzelfde tijdvak van 1936 werden n.l. „slechts" 2116" hoofddeksels geteld. Op hoeden volgen in aantal de jassen, met een getal van 1459 (v j. 1355). Hieronder vallen ook de man tels, immers ook dames zijn onderhevig aan het vergeten van nuttige of minder nuttige onder- deelen van haar garderobe. Daarna volgen de handschoenen met 1439 (1409), om te komen tot de parapluies, waarvan gezegd is dat zij nooit verslijten, maar meegenomen worden „om te vergeten". Wat hiervan ook waar moge zijn, de kroon spannen zij niet, want zij zijn in aantal (1365) stukken achter bij de jassen. Na de pa rapluies komen de tasschen waartoe ook behoo- ren city-bags, koffers, fietstasschen, damestas- schen enz., waarvan er 1021 werden gevonden (v. j. 937). En tot besluit willen wij nog noemen de boeken, waarvan er 856 werden aangebracht, tegen 945 in den zomer van 1936. Het zou te ver voeren alle andere soorten van gevonden voorwerpen te behandelen Wij vol staan met nog te vermelden, dat er 525 voor- werpen van waarde inkwamen, waaronder 53 rijwielplaatjes, dat van de 21.683 gevonden voor werpen er ten slotte nog 12085 of meer dan de helft terecht kwamen. Het aantal gevonden voorwerpen was in den afgeloopen zomer een 1000-tal meer dan in den zomer van 1936. „Mooier dan ooit!" luidt de zinspreuk waar onder de Voorjaars Bloemen en Tuinbouw tentoonstelling „Primavera" haar thans gereed gekomen arbeidsresultaten aanprijst. Het ge heel, zooals ons dit tijdens een voorbezichtiging getoond werd, is dan ook alleszins geslaagd te noemen. Zoodra men de hal binnenkomt, treft er de rustige sfeer; 't iets gedempte licht, veroorzaakt door het azuur-blauwe velum, (welk laatste alle ijzeren spanten der overkapping bedekt) doet alle kleuren der bloemen op haar mooist uit komen. Midden door de hal kronkelt zich de kabbelende Nenyto-beek onder een beplanting van wilgeboomen. De oevers zijn beplant met een overvloed van klein bloeiend gewas, als ver- geet-mij-niet, sleutelbloemen, hoefblad enz. Links achteraan een idyllisch hoekje uit Gel derland, een molenaarswoning met scheprad bij den oorsprong van de beek; de woning verscho len tusschen denneboomen. Voor het restau rant,*,,^ Blyde Uytsight", een prachtige inzen ding orchideeën Cymbidiums, Miltonia's en Anthuriums, alsook en prachtige inzending uit Aalsmeer. Links van het restaurant toont een groep van de Utrechtsche Veiling hoeveel moois in de Pro vincie Utrecht wordt gekweekt op het gebied van Hortensia's, Cyclamens, Primula's, groote varens, terwijl de vazen snijbloemen een weelde toonen van Lelies, Calla's, Kersen-bloesem enz. In den hoek een heel verdienstelijk aangelegde tuin van Boskoopsche gewassen. Nog verder (van het po dium links langs den wand) bevindt zich de „Lente-Bar", waarnaast 'n prachtige tuin-aanleg met waterpartij, waar de mooiste Boskoopsche bloemheesters in groote verscheidenheid ver werkt zijn. Rechts en links van den ingang treft men zeer royale groepen van de Gemeente Plantsoenen Rotterdam aan, groote palmen met zware Pyra- mide laurieren, waarvoor groepeeringen van bloeiende planten. Een afscheiding vormt een lei-perzik, met een ..Vertelt U eens - wat kost die honderd gulden"spaarverzekering, waarover ik zoo vaak hoor praten?" Slechts één dubbeltje per week, thuis afgehaald". Zend ons deze advertentie ingevuld toe voor ver dere inlichtingen. Een kinderboek kalender krijgt U er gratis bij. N.V. VERZEKERINGSBANK voor gratli kinderboek oi kalender en Inlichtingen. Naam:- Adres t Zend aan: N.V. VICTORIA Knenar. 124. Arott«rdgro an haren zeer grooten voorraad doode musschen, die de regeering ter beschikking heeft om van tijd tot tijd de burgers blij te maken, heeft zij er Zaterdag een voor den dag gehaald. Zij heeft bekend gemaakt, dat zij de crisishef fing op suiker zal verlagen met 1.12)4 per 100 kg. Tot het nemen van dezen maat regel zoo luidt de daarbij gegeven com mentaar heeft tevens de overweging bij gedragen, dat een verlaging van deze hef fing rechtstreeks aan den consument ten goede komt en mede voor de suikerverwer kende industrie van beteekenis is. Op het eerste gezicht ziet deze verlaging er niet onaanzienlijk uit, maar wij gelooven, dat de consument er bij het koopen van zijn pond suiker weinig van zal merken. Per pond be draagt deze verlaging immers niet meer dan 0,5625 cent. Aangezien er geen fracties van halve centen bestaan, kan de suiker dus hoog stens een halven cent per pond goedkooper wor den. 11 pet. van de aangekondigde verlaging kan dus al niet tot zijn recht komen en dus ook niet aan den consument ten goede komen. Dit zou alleen kunnen als hij in staat gesteld werd 100 K.G. ineens te koopen. Het departe ment van Econom. Zaken schijnt nog steeds niet tot de ontdekking gekomen, dat een halve cent niet kleiner te maken is. We hebben daarvan al eens meer voorbeelden gezien. Indertijd is de heffing op margarine met een stuiver per kg. verlaagd. Daar margarine verkocht wordt per half pond, zou ze dus VA cent per pakje goedkooper moeten worden. Toen de prju's slechts met 1 cent werd verlaagd, omdat de fabrikanten niet zelf cent wilden bijpassen en het pakje voor 134 cent minder verkoopen, heeft het departement de heffing weer met I cent per kg. verhoogd. Sindsdien heeft men in Den Haag nog niets geleerd en men schijnt daar zoo gewend te zijn aan het werken met groote bedragen, met tonnen bijv., die men moet restitueeren, zooals bij de varkenstrans actie met dr. Deterding, dat men nog steeds niet op de hoogte is van de ondeelbaarheid van het halfje. Maar de consument zal dus voortaan een halfje per pond suiker minder kunnen betalen. Als ten minste de kleinhandelsprijs verlaagd wordt, hoewel deze voor den winkelier toch al een zeer geringe winstmarge overlaat. Overigens beteekent ook de verlaging van deze heffing niet zooveel, als men haar verge lijkt met het totaal, dat aan heffing op suikei betaald moet worden, welk bedrag per 100 kg ongeveer ƒ32.50 bedraagt. Deze verlaging komt dus neer op nog geen 334 pet. van het totaal aan crisisheffing en accijns op suiker. Er zijn in Europa slechts twee landen, waar de suiker hooger belast is dan in Nederland. Het zijn Italië en Duitschland, waarbij het ons niet bekend is, of de heffing in Oostenrijk reeds op Duitsch peil is gebracht. In Denemarken kost de suiker slechts het derde deel van den prijs hier in Nederland. De prijsverhouding tus schen Engeland in ons land is 2 tot 5. Maar de Engelschman verbruikt per jaar 48 kg. per hoofd; de Deen 56 kg.; wij verbruiken 25 kg. Waarom neemt de regeering niet eens de proef de heffing met 35 pet. inplaats van met 3,5 pet. te verlagen en dan eens af te wachten of hier het verbruik ook niet met een evenredig percentage wil stijgen? Zou de poging om Ne derland door deze prijsverlaging per jaar on geveer 60.000 ton suiker meer te laten verbrui ken niet getuigen van beter inzicht dan de huidige politiek, waardoor de prijs kunstmatig veel te hoog gehouden wordt en de consumptie gedrukt wordt? En zou het over het algemeen niet beter zijn als de regeering terug kwam van haar politiek, die de zwaarste lasten legt op de grootste gezinnen; die de minst draagkrach- tigen even zwaar belast als de beter gesitueer den, en die van tijd tot tijd een onbelangrijke verlaging aankondigt als een maatregel, die den consument ten goede komt? Bij de brigade Oss der Koninklijke Mare chaussee zullen, naar de Telegraaf meedeelt, de volgende mutaties worden toegepast: Wachtmeester De Gier wordt overgeplaatst naar Maastricht; de opperwachtmeester Curfs, chef der brigade, wordt overgeplaatst naar Venlo; de marechaussee Van Rennes wordt overgeplaatst naar Siebengewald; de mare chaussee v. d. Berg wordt overgeplaatst naar Sittard; de marechaussee Roffel wordt overge plaatst naar Roermond. Voorts zou de marechaussee Mintjes van zijn tegenwoordige standplaats Venlo weder worden overgeplaatst naar Oss, waar hij ook vroeger standplaats had. Hij zal als chef der brigade Oss optreden. Deze mutaties zouden ingaan per 8 April a.s. In de te Zutphen gehouden jaarvergadering van den Ned. Bond van klompenmakerspa troons werden de jaarstukken goedgekeurd. Het ledental liep in 1937 met 20 terug. In het be stuur werden herkozen de heeren J. Radstake uit Zelhem en G. Pijpers uit Nijkerk. De verga dering betreurde het, dat het klompenmakers vak nog steeds geen bestaansmogelijkheid ge boden wordt door de concurrentie uit België en die van de in ons land gevestigde Belgische klompenfabrieken. Geklaagd werd over de on voldoende samenwerking met de andere bonden uit de klompenindustrie. Er was een groote strooming in de vergade ring om- het op 10 November van het vorige jaar genomen besluit, om niet mede te werken aan de totstandkoming van een bedrijfsraad in dit vak, in te trekken. Over een voorstel om wel in de richting van een bedrijfsraad te gaan werken staakten de stemmen, waardoor dit voorstel werd geacht te zijn verworpen. vlucht van ongeveer 8 M., volop in bloesem en er naast een kleine glazen serre, als toonbeeld hoe een perzik-kas dient ingericht te zijn. Links van het midden verheft zich de hoog ste heuvel van den landschappelijken aanleg. Dc voorzijde van dezen heuvel, (bekroond door een koepeltje) leent zich bijzonder voor een fraaie beplanting. Hier staan achter rotsmuurtjes Azalea Rustica in tien verschillende kleuren en soorten, afgewisseld met Japansche Acers ir teer licht-groen, bruin en rood blad. In groote groepen links en rechts donkerblauwe Myosotis: een nieuw Amerikaansche aanwinst. Boven op dezen heuvel een verlichte koepel met een rijke omplanting van goud-gele, oranje en roode bloe men. Vanaf dit punt heeft men een zeldzaam overzicht over de geheele tentoonstelling. Langs bijna den geheelen linkerwand bevindt zich een heel bijzonder Aalsmeersche inzending, zonder twijfel het neusje van de zalm der Aals meersche culturen. Seringen, Hortensia's, Bego nia's en Cyclamens. Hiertegenover treft men een groote inzending eener Brabantsehe kweekerij, waaronder ver schillende nieuwe planten. Ook enkele Belgische kweekers komen hier hun nieuwe Azalea-aan winsten toonen en laten geuren, welke soorten een week later in de Gentsche Floraliën wor den tentoongesteld. Het restaurant is ten zeerste verzorgd. De zeer bijzondere planten Medenella magnifica, met deftige groote bladeren en afhangende rose bloemtrossen bieden een deftig entrée. De ver lichting van de hal is ditmaal verdubbeld, bij andere jaren vergeleken, zoodat ook bij avond alle bloemengroepen goed tot haar recht komen. De groote verscheidenheid van bloemen en planten, evenals de artistieke opstelling maakt deze 7 e Primavera inderdaad tot een top-presta tie, waarop de geheele Nederlandsche tuinbouw trotsch kan zijn. Reeds mochten wij bemerken dat de belang stelling door het geheele land zeer groot is. Van het Koninklijk Huis werden niet minder dan 3 fraaie eere-prijzen ontvangen. Verder werden nog 3 zilveren coupes beschikbaar gesteld als ook zeer vele gouden, zilveren en bronzen ms dailies. Speciaal willen wij hier vermelden de eere-prijs, „Het gouden kompas", beschikbaar gesteld door den heer A. J. M. Goudriaan, een bekend reeder te Rotterdam. Ook het buiten-terrein is dit jaar heuvelachtig aangelegd. In het midden een vijver, waarom heen mooie Engelsche rotssteenen zijn gegroe peerd en waartusschen een waterval ontspringt In groote verscheidenheid van vorm en kleur zijn hier rots-coniferen en bloeiende rotsplan- ten verwerkt. Ook voor dezen buiten-tuin geldt de slag zin: De 7e Primavera, mooier dan ooit. Verder treffen wij dit jaar andermaal aan de stands voor den verkoop van tuin-meubelen, week-end huisjes, gereedschappen, kunstmest stoffen enz. Ook de bijenstand dient hier ver. meld te worden. Met de opening dezer omvangryke en hoo=st- bezienswaardige expositie, is Rotterdam dezer dagen een attractie rijk, die alleszins de aan dacht waard is. Vanmiddag heeft mr. M. P. L. Steen berghe, minister van Economische Zaken, de tentoonstelling officieel geopend. De heer B. C. D. Hanegraaf, de voorzitter van de stichting .primavera" verwelkomde de autoriteiten en andere gasten en uitte zijn dankbaarheid jegens minister Steenberghe, dat hij bereid was deze tentoonstelling te openen. Spr. gaf een korte beschouwing over ontstaan en groei van diverse bloemententoonstellingen te Rotterdam en eindigde met de hoop uit te spreken, dat men nog vaak in de gelegenheid gesteld zou worden, in deze hal de tentoon stelling in te richten, daar de geschiktheid wel duidelijk gebleken is en zij zelfs geschikter blijkt, dan welke hal, oud of nieuw in den lande ook. De heer Hanegraaf verzocht vervolgens Minister Steenberghe de openingsrede uit te spreken. Met genoegen heb ik op mij genomen, aldus Minister Steenberghe, om uwe voorjaars-bloe mententoonstellingwelke onder den naam van .primavera" reeds voor den zevenden keer hier te Rotterdam wordt gehouden, te openen. Hoewel de beroepskweeker op deze tentoon stelling veel zal vinden, dat leerzaam voor hem is, wordt met het houden van deze bloemen tentoonstelling in het bijzonder beoogd den stadsbewoner te doen genieten van de schoone en rijke variatie, welke de hedendaagsche kweeker op het gebied van bloemen en planten weet aan te bieden. Behalve, dat het houden van deze tentoon stellingen van groote sociale beteekenis is, om dat het weldadig en opvoedend op den mensch werkt, een oogenblik met volle teugen te kun- nén gemeten van het schoone, hetwelk God ons in de natuur schenkt, mag een tentoonstelling als de „Primavera" tevens van economische beteekenis worden geacht. De Nederlandsche bloementeelt en al dege nen, die bij den handel in bloemen zijn be trokken, hebben immers ook van de moeilijk heden, welke het bedrijfsleven hebben getrof fen, rijkelijk hun deel gekregen. De export van bloemen daalde van een waarde van f 8.628.000 in 1931 tot f 2.597.000 in 1936 en hoewel hij sindsdien weer stijgende is en in het afgeloopen jaar f 3.063.000 bedroeg, wordt verlangend uitgezien naar een verder herstel. Ook de teelt en de handel voor het binnen land ondervinden de groote moeilijkheden van dezen tijd. Wat mij op dezen dag wel bijzonder verheugt is het feit, dat onze vakmenschen den moed niet laten zaken, maar een open oog hebben voor de mogelijkheden, welke aanwezig zijn en zich willen inspannen om deze te benutten. De hedendaagsche kweeker geeft doorloopend blijk zich verder te willen ontwikkelen. Hij heeft waardeering voor wetenschappelijk onder zoek en wil zich inspannen om het bestaande te verbeteren en de cultuurmethode te rationa- liseeren. Met niet genoeg nadruk kan er op worden gewezen, hoe noodzakelijk het is op dezen weg voort te gaan. De verlangens van het publiek zijn vele. Het stelt hooge eischen aan de kwali teit en het wil variatie, terwijl het niet altijd mogelijk is een hoogen prijs te betalen. Door een goeden technischen en economischen opzet van het bedrijf kan nu van de zijde van den kweeker hieraan tegemoet worden gekomen. Onze vakmenschen en organisaties zullen hier voor een open oog moeten hebben. Daarna verklaarde de Minister deze tentoon stelling voor geopend. Hoewel het blad geen bevestiging kon krijgen, maakt de N. R. C. melding van het gerucht, dat Arturo Toscanini door een beroerte zou zijn getroffen. De hooge leeftijd van den meester en de groote teleurstellingen die hij de laatste jaren te verduren heeft gehad maken een dergelijk voorval allerminst onwaarschijnlijk. Het lijkt wel, of er op het oogenblik hier te lande een nieuw eenheids front in de maak is, waarin o wonder nationaal-socialisten, liberalen, socialisten, communisten en z.gm. Telegraaf- neutralen elkaar schijnen te vinden. Dit hevig verontwaardigd en opgewonden een- neidsfront dankt zijn ontstaan aan de on verkwikkelijke gebeurtenissen te Oss en de rol, welke de Koninklijke Marechaussee, de gemeentepolitie enéén of twee geeste lijken daarbij zouden hebben gespeeld. Zoo wel in de nationaal-socialistische als in de sociaal-democratische ais in de communis tische en de liberale pers kan men thans sn allerlei toonaarden lezen, dat de Brigade van de Koninklijke Marechaussee te Oss, die zoo voortreffelijk werk gepresteerd heeft door het radicaal opruimen van het Ossche misdadigersmilieu en daarvoor zelfs een Koninklijke onderscheiding heeft ontvan gen, nu op last van minister Goseling in den letterlijken zin des woords de plaats moet ruimen en monddood werd gemaakt, omdat er in Oss trieste dingen aan het licht zijn gekomen, waarbij ook geestelijken betrok ken zouden zijn. Er wordt dapper op los ge ïnsinueerd, dat de geestelijke overheid de hand in het spel van minister Goseling zou hebben gehad, en dat de nooit volprezen Marechaussee uit Oss zou weg moeten, om dat deze nationale helden, die min of meer het geweten van de natie schijnen te ver tegenwoordigen, geen gebruik wenschen tc maken van den doofpot. Men begrijpt het reeds, de Ossche schanda len moeten zoowel voor nationaal-socialis ten, als sociaal-democraten, communisten en liberalen uitklinken in een slotaccoord te gen de huidige christelijke regeering en in het bijzonder tegen minister Goseling. Wordt er hier naar analogie van Duitsch land een poging gewaagd om door middel van echte of vermeende zedenschandalen het politieke anti-papisme op te jagen tot een algemeene volksverontwaardiging? Het heeft er allen schijn van. Immers, zooals duidelijk uit het antwoora van den minister van Justitie, gegeven op de door den communist Wijnkoop gestelde vragen, blijkt, is de brigade Ko ninklijke Marechaussee heelemaal niet uit Oss gewezen. Zij heeft alleen maar opdracht gekregen ,,zich tot nader order van opspo ringsonderzoek te onthouden." Zij zal niet worden opgeheven of in sterkte verminderd, de reeds loopende justltieele onderzoeken zullen krachtdadig worden voortgezet. Nieuw opsporingsonderzoek zal zij tot nader order niet mogen verrichten, omdat zij vooral den laats ten tijd bij dit opsporingswerk ernstige fouten heeft begaan. Zoo heeft de Mare chaussee te Oss twee jonge mannen in hech tenis genomen en vier dagen vastgehouden, ofschoon zij niets strafbaars hadden ge daan. Zoo heeft zij driemaal proces-verbaal opgemaakt tegen ambtenaren van gemeente lijke instellingen, wien niets strafbaars ten laste kon worden gelegd, en tenslotte heeft zij een bankier op klaarlichten dag in een open zijspan naar haar kazerne gevankelijk weggevoerd en zijn bureau met een veewagen laten weghalen, een bankier, die enkele da gen later van rechtsvervolging werd ont slagen. Zulke handelwijzen, die wellicht voortspruiten uit een al te groote voort varendheid en een daarmee gelijken tred houdend gebrek aan takt, maar de rechten van vrije staatsburgers ernstig geweld aan doen, kunnen volkomen den tijdelijken maat regel motiveeren, door Z-Exc. min. Gose ling in het belang van onschuldige burgers genomen. Er is dus geen sprake van doof- potterij. Integendeel, wij verwachten, dat minister Goseling en de justitie alle nog duistere zaken in Oss zonder aanzien des persoons zullen ophelderen, in het belang der vrije burgers, die thans door den geno men maatregel beschermd worden tegen in verschillende gevallen onrechtvaardig geble ken verdachtmakingen en het hun goeden naam en faam ten onrechte schadende op treden der overigens verdienstelijke Mare chaussee-brigade. Dezer dagen hebben wij uitvoerig melding gemaakt van de plannen der stichting „Katho liek Gemeenschapsoord". Dat met dezen grootschen opzet waarachter alle standengroepen zich schaarden, een be langrijk kapitaal gemoeid is, behoeft geen be toog. Het verdient in dit verband vermelding, dat de katholieke arbeiders voor dit boven ieder groepsbelang uitgaand gemeenschapsideaal ruim honderdduizend gulden bijeenbrachten, waarmede zij den 'grondslag vormden voor het werk van de stichting. Hierdoor kreeg Katho liek Nederland een eere-schuld tegenover de ar beidersbeweging, welke het dient ronduit ge zegd nog niet is afgelost. Weliswaar kwa men ook van andere zijden niet onbelangrijks giften binnen, en werd veel medewerking en steun toegezegd, doch vooralsnog niet in ver houding tot bovengemelde prestatie. Waar het hier een katholiek, nationaal werk geldt, zoo wel van socialen als van cultureelen aard, waarbij de geestelijke belangen van het geheele volk betrokken zijn, mag verwacht worden, dat ieder ruimschoots zal willen bijdragen om deze eere-schuld af te lossen. Giften kunnen gestort worden op het giro der stichting No. 223181 Nijmegen, terwijl zij die meenen zich belangeloos beschikbaar te kun nen stellen voor het sociale en cultureele werk in de kampen, zich kunnen richten tot het se cretariaat: Broekbeeklaan 8 Bergen (N.-H.). Ter herinnering zij nog vermeld, dat het be stuur der stichting bestaat uit de heeren: prof. dr. mag. Kors O. P„ Bernard Verhoeven, A. C. de Bruijn, dr. Jop Pollman, Jas Veldman, W. Maas, J. J. M. H. Nijst (penn.) en Jan Beerends (secr.), terwijl in den raad van bijstand o.a. zitting namen: prof. mr. W. Pompe, mr. dr. P. J. Witteman, ir. St. v. Schack, dr. Moller, Anton van Duinkerken, deken J. Bots, aalmoezenier J. Colsen C. M., aalmoezenier G. Bannenberg en pastoor B. H. de Groot (voorzitter interdio cesane jeugdcommissie).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9