i De nationalisten bezetten electrische centrales F De tiende April nadert Basiliek van het H. Graf gesloten BARCELONA VERLIEST EEN STROOMBRON Goebbels over de koloniën Nederlaag van de Japanners BRITSCH PARLEMENT OVER SPANJE NIJ-ENAMEL lak Het nieuws van heden Aanslag op trein in Palestina DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE i NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 f3.25. Bij onze Agenfen TJA ct. per week, DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM per kwartaal f3.58 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per weekper kwartaal VRIJDAG 8 APRIL 1938 E AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21113 Oostenrijk op de zwarte lijst De houding der minderheden Britsch-Italiaansche overeenkomst Kort na Paschen zou reeds een witboek gepubliceerd worden Vliegtuig botst tegen een huis Het Weer Bouwvalligheid levert gevaar op voor het publiek De Pauselijke Nuntius verlaat Weenen Talrijke Spaansche burgers vluch ten uit Cinca naar Frankrijk De politiek van niet- inmenging gehandhaafd Tsjang Kai Sjek waarschuwt echter voor al te uitbundige vreugde Maatregelen tegen de Joden in Hongarije Lord Faringdon over kanonnen, aan weerszijden van Gibral tar opgesteld Donderdag debat in het Lagerhuis Wervelstorm over Alabama Tien personen gedood en velen gewond Duitsche spionnage in de Ver. Staten J. J. VAN KOOTEN DJT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Ontploffing in een zeepfabriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De troepen van Franco zijn na de bezetting van Lerida terstond verder gerukt. Een nationalistische ruiterij-af deeling op weg 1717 namen op de lijst der candi- daten voor een Rijksdagzetel BERLIJN, 8 April. (D.N.B.) In de Duit- sche „Reichsanzeiger" wordt de lijst ge publiceerd van de candidaten voor den Rijksdag. Boven aan de lijst staat Hitier, vervolgens Rudolf Hess, Goering, Prick, Goebbels, Amann, Bohle. i Tot de Oostenrijkers, die op de lijst voor komen, behooren gouwleider Leopold, Seyss In- quart, de vroegere Oostenrijksche gezant te Rome, Rintelen, en dr. Tavs. Verder nog dr. Hugenberg, Von Papen, dr. Thyssen en Gott fried Feder. In het geheel bevat de lijst 1717 hamen. Rudolf Hess heeft te Weenen een redevoering gehouden, waarin hij felle critiek leverde op de democratie. Volgens Hess was het Oostenrijk van Schuschnigg niet waaldijk vrij en onafhan kelijk. Ook was de oude Oostenrijksche staat vol gens spr. niet Christelijk, wijl hij zijn burgers de „bolsjewistische goddeloosheid in de armen dreef om te verhinderen, dat zij zich aansloten bij een buurrijk, dat de leer der goddeloosheid met wortel en tak heeft uitgeroeid en dat een ieder vrijlaat in de kerk te gaan, waarin hij wil, zonder dat op eenigerlei wijze gewetens dwang mag worden uitgeoefend." Het bestuur van den bond van Polen met Duitsch burgerrecht heeft een communiqué ge publiceerd, waarin de Poolsche bevolking in Duitschland wordt uitgenoodigd op 10 April met „ja" te stemmen. Het „ja" van de Polen heeft evenwel alleen betrekking op den An schluss en niet op den Rijksdag, aangezien hier in geen Polen zitting zullen hebben. De Deensche minderheid heeft verklaard, geen belangstelling te hebben voor de verkie zing, aangezien dit een zuiver Duitsche zaak betreft. De Tsjecho-Slowaaksche minderheid te Wee nen heeft eveneens besloten „ja" te stemmen, terwijl de Litausche minderheid, welke onge veer honderdduizend leden telt, die meerendeels in Oost-Pruisen wonen, nog geen besluit heeft genomen. President Roosevelt heeft instructie ge geven aan de Amerikaansche douane Oos tenrijk te schrappen van de lijst der naties, die behandeld worden op de basis van meestbe gunstig ing. De Oostenrijksche handelsproducten zullen Worden beschouwd als afkomstig uit Duitsch- land, welk land, wat de voordeelen op handels gebied betreft, op de zwarte lijst staat. De staatssecretaris van het Duitsche minis terie van Financiën, Reinhardt, heeft den amb tenaren van de Oostenrijksche belastingkanto- ren bekend gemaakt, dat binnenkort een aan vang zal worden gemaakt met de gelijkschake ling der Oostenrijksche belastingen. LONDEN, 8 April. (Havas). De Engelsch- ïtaliaansche overeenkomst, welke vermoedelijk korten tijd na Paschen zal worden gesloten, Zal worden gepubliceerd in den vorm van een Witboek. Over den tekst der overeenkomst zal in het lagerhuis, vermoedelijk op 2 Mei, worden ge debatteerd. BRUSSEL, 7 April. (Belga). Een militair •hegtuig is in de nabijheid van het vliegveld le Evere tegen een huis aan den Leuvensche- straatweg gebotst. De bestuurder, een kapitein, ^erd onmiddellijk uit het vernielde toestel be rijd en naar het militaire hospitaal vervoerd. Bii aankomst daar pverleed.hij^echtfrj H Hoogste barometerstand 772.8 te Stornoway Laagste barometerstand 741.0 te Helsingfors VERWACHTING: In het Noorden ma- =j tige tot krachtigen, in het Zuiden matige Noordwestelijke tot Noordoostelijken wind, j= gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog IE enkele lichte regen- of hagelbuien, koude nacht, overdag weinig verandering in temperatuur. Zon op v.m. 5.21 onder n.m. 6.44 uur. EE Licht op n.m. 7.14. Maan op n.m. 11,32 EE onder v.m. 2.07. Volle Maan 14 April. EE liiiiiiiiiiiNiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii JERUSALEM, 8 April. (Reuter). De Hooge Commissaris van Palestina heeft besloten, dat de basiliek van het Heilig Graf voor Palmzondag, 10 April a.s., voor het publiek zal worden gesloten, aangezien het gebouw zoo bouwvallig is, dat het niet langer veilig voor het publiek kan worden geacht. De desbetreffende kerkelijke instanties mo gen evenwel op eigen risico de gebruikelijke Paaschplechtigheden vieren. De regeering overweegt, welke maatregelen genomen moeten worden om het gebouw te restaureeren. WEENEN, 8 April (Havas) Mgr. Cicognani, de Pauselijke Nuntius, heeft Weenen definitief verlaten. SALAMANCA, 8 April (Havas) Volgens het gisteren door het hoofdkwartier van Franco ge publiceerde communiqué hebben de rechtsche troepen o.a, de dorpen Talarn en Claret bezet. Het terrein,' dat den vorigen dag veroverd was, werd gezuiverd. De troepen, die in het Zuiden opereeren, sta ken de Noguera Pallaresa over bij den stuwdam van Tremp en maakten zich meester van deze stad, met den stuwdam en de waterreservoirs. Zij bezetten eveneens de dorpen Vilamit- jana, La Pobla de Segur en de electrische centrale, die door middel van twee hoog spanningskabels Barcelona van stroom voorziet. Ook werden de electrische cen trales te Cabet en Terradets veroverd. De troepen in Aragon veroverden Villa Nueva de la Sal. De legioen-soldaten rukten verder op langs de wegen naar Cherta en Pauls. Een an dere divisie heeft na het verzet van de link- schen te hebben gebroken, o.a. Latosa, Munta- nola en Blanca bezet. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft een nota gepubliceerd, waarin bijzonder heden worden gegeven over de vreemdelingen in Franco's leger. Gezegd wordt: 1. Franco heeft geenerlei financieelen steun van het buitenland gekregen en het noodige geld in Spanje en onder de Spanjaarden in het buitenland gevonden. 2. De legionarissen in het Franco-leger vor men 24 bataljons. 3. Het vreemdelingenlegioen, voor den oorlog gedeeltelijk bestaande .uit buitenlandsche ele menten, bestaat thans bijna geheel uit natio nale elementen. 4. De Mohammedaansche troepen uit het Spaansche protectoraat in Afrika nemen geheel vrijwillig deel, op grond van hun krijgslustige neigingen en de persoonlijke bekoring, die Franco op hen uitoefent. Sinds gisterenavond passeeren vluchte lingen, Spaansche burgers uit de hoogvlakte van Cinca en de dorpen Parsan en Bielsa, de Fransche grens. Vanmorgen waren reeds 750 uitgewekenen in Frankrijk aangekomen. Verklaringen van Del Vayo De minister van Buitenlandsche Zaken te Bar celona, Alvarez del Vayo, heeft de vertegenwoor digers van de pers ontvangen en tegenover hen den wil der regeering bevestigd om den oorlog tot de overwinning voort te zetten. „Wanneer men deze regeering zou willen kwalificeeren, zou men haar de regeering der heilige eenheid kunnen noemen. De persoonlijkheid van Negrin en zijn houding vormen de zekerste waarborgen voor den vastberaden wil tot uitersten weer- Den leden van den Raad van State werd Donderdagavond door H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde te Den Haag een diner aangeboden ter gelegenheid van het 350rjang bestaan van den Raad: De vice-president, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland,-arriveert^aan hetjtgleis op stand. Zelfs, wanneer wij den oorlog zouden moeten verliezen, zouden wij tot het einde blij ven strijden." Naar aanleiding van de nota, die de regeering te Barcelona te Parijs en Londen heeft laten overhandigen en waarin erop wordt aangedron gen, dat de politiek van niet-inmenging wordt prijsgegeven, geeft men in welingelichte krin gen te Parijs te kennen, dat er noch te Parijs, noch te Londen sprake van is, dat onder de huidige omstandigheden wijziging wordt ge bracht in de non-interventie-politiek. In een schriftelijk antwoord heeft de Britsche onder-secretaris voor Buitenlandsche Zaken op de vragen van de hertogin van Atholl, conser vatief Lagerhuislid, medegedeeld, dat het hem niet mogelijk is, hare beweringen als gegrond te beschouwen, volgens welke 32 Duitsche stoom schepen oorlogsmateriaal gelost hebben in Spaansche havens, die in handen zijn der rechtschen, tusschen 2 Januari en 14 Maart en volgens welke 27 Italiaansche schepen oorlogs materiaal naar de rechtschen vervoerd hebben tusschen 21 Februari en 14 Maart. ,Wij zullen ze terugvragen, en anders heroveren" MiiNCHEN, 8 April (Havas) In een ver kiezingsrede te München heeft dr. Goebbels ge zegd, dat het noodzakelijk is, dat de leiders waken voor de vereeniging van de nationale krachten van het Duitsche volk voor het tijd stip „wanneer wij veronderstellen, dat het oogenblik is aangebroken, waarop de aarde op nieuw zal worden verdeeld. Wij verwezenlijken onze doeleinden het een na 't ander, op het oogenblik, waarop dit naar het ons toeschijnt het minste risico zal op leveren. Brüning en Stresemann, die bekend waren te Parijs en Londen om hun verzoenende houding, hadden geen succes. Dat is nu veranderd. Wij hebben het voor nemen onze verloren plaats onder de zon terug te vragen en anders te heroveren. Wanneer wij a.s. Zondag allen „ja" stemmen, zal dat het visitekaartje zijn, dat het Duitsche volk te Parijs en Londen afgeeft.!' LONDEN, 8 April (Reuter) Volgens een bp de Chineesche ambassade ontvangen te legram uit Hankau, is de Japansche op- marsch naar Hsoetsjaufoe uitgeloopen op een jammerlijke mislukking. De Japansche troepen in Zuid-Sjantoeng zijn tot een algemeenen terugtocht langs den spoorweg Lintsjeng—Taiertsjwang overgegaan: zij worden voortdurend achtervolgd. De Japansche troepensterkte bij Taiertsjwang, die 20.000 man bedroeg, is vrijwel tot de helft verminderd. Verscheidene duizenden Japanners zijn nog omsingeld, een klein deel kon naar Sjisjoe Joean ontkomen. De Chineesche troepen, die achter het Japansche front opereeren, heb ben Joetsjeng bezet. Omtrent de groote Chineesche overwinning by Taiertsjwang wordt nog gemeld, dat de com mandanten van twee Chineesche divisies voor den slag een document hebben geteekend, waarin zij verzochten terechtgesteld te worden, indien zij er niet in zouden slagen, de Japan ners te verslaan. Volgens de officieele Chineesche berichten werden de Japansche troepen door een reus achtig tegenoffensief verslagen. In 24 uur zijn 7000 tot 8000 Japanners gesneuveld, twee Ja pansche divisies, aldus wordt verklaard, bevin den zich in vollen aftocht en worden stelsel matig vernietigd. Veel tanks, gepantserde wa gens, machinegeweren en ander oorlogstuig vie len den Chineezen in handen. Te Hankau heerscht een uitbundige vreugde. Niettemin verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat het nog geen tijd is om te jui chen, omdat China's toekomst nog door vele hinderpalen belemmerd wordt. Het leger zal nog menig offer moeten brengen, en ook de burgers zullen het nog vaak moeilijk hebben. Men moet blijven worstelen, tot de eindoverwinning behaald is. De Japansche keizer zal den 26en April een plechtigheid bijwonen, tijdens welke de nage dachtenis zal worden verheerlijkt van 4.533 officieren en soldaten van het Japansche leger, die in China gesneuveld zijn. Ni BOEDAPEST, 8 April. (Havas). De Hon- gaarsche regeering zal heden bij de Kamer een wetsontwerp indienen, waarbij volmachten worden gevraagd om bij decreet den invloed der Joden in het economische, cultureele, we tenschappelijke, literaire en artistieke leven des lands te beknotten. De deelneming der Joden op deze gebieden zal over het .algemeen beperkt worden tot 20 peg,. Fransche gendarmerie in de Pyreneeën, trekkend voor de naderende troepen willen uitziende naar vluchtelingen, die, weg- van Franco, naar Frankrijk de wijk nemen LONDEN, 8 April. (Reuter) In een motie tot verdaging van het Britsche Lagerhuis voor het Paaschreces op Donderdag a.s. heeft Hender son voorgesteld op dien dag een debat over de buitenlandsche inmenging in Spanje te hou den. Butler zal de voornaamste spreker namens de regeering zijn. In het Britsche Hoogerhuis heeft Lord Fa ringdon de aandacht gevestigd op de jongste versterking en opstelling van kanonnen aan beide zijden van de Straat van Gibraltar. Hij gaf een opsomming van de plaatsing van het geschut en zeide, dat daartoe vele Duitsche kanonnen van zwaar kaliber be hooren. In sommige gevallen is het zelfs ge schut van 31.5 c.M. De onderstaatssecretaris van het ministerie van Oorlog, Lord Strathcona, herinnerde in zijn antwoord aan de verklaring van Inskip op 27 Juli j.l„ waarin deze zeide geen reden tot be zorgdheid te zien. Strathcona voegde hieraan toe: Ik ben mij niet bewust van eenige wijziging in den toestand, welke een verandering in de houding der Britsche regeering zou kunnen rechtvaardigen, maar ik zou wel zeer dankbaar zijn, indien Lord Faringdon mij in het bezit zou steller* van de berichten, waaraan hij zijn inlichtingen ontleent. NEW YORK, 8 April. (D. N. B.-A. N. P.) De staat Alabama is gisteren wederom door een wervelstorm geteisterd. Door het in storten van woonhuizen zijn alleen reeds te Allveville tien menschen gedood en on geveer zestig gewond. Ook in talrijke ande re plaatsen werden velen gewond. Aanhoudende sneeuwstormen en regen- en hagelbuien in twaalf bondsstaten van Texas tot Nieuw-Engeland en strenge vorst hebben reus achtige schade aangericht. De fruitkweekeryen in Illinois hebben alleen reeds een schade van meer dan een millioen dollar. WASHINGTON, 8 April. (Havas). Men zal zich herinneren, dat 26 Februari JJ. de Duitsche Johanna Hoffmann, de kapster van de „Europa" en twee medeplichtigen, in Ame rika waren gearresteerd in verband met ver dwenen van geheime stukken betreffende de Landsverdediging. De Amerikaansche contra-spionnage heeft thans drie andere personen van Duitsche af komst gearresteerd, die verdacht worden even eens medeplichtig te zyn. Een vierde is spoor loos verdwenen. De zaak van de valsche paspoorten van Adolf Rubens, die op het oogenblik in Moskou ge vangen zit, schijnt eveneens hiermede in ver band te staan. De federale autoriteiten hebben te kennen gegeven, dat) naar aanleiding van de arrestatie van Boening, Hermann en Unkel, die van spionnage verdacht worden, een grondig on derzoek zal worden ingesteld naar de activi teit van den „German-American Bund", waar van. de ledennazi-sympathieën hebben, i Alleen vertegenwoordiging GROOTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 Kort na Paschen zou reeds een witboek gepu bliceerd worden over de Britsch-Italiaansche overeenkomst. De basiliek van het H. Graf te Jerusalem moet wegens bouwvalligheid gesloten worden. Een wervelstorm over Alabama kostte tien per sonen het leven; velen werden gewond. De Spaansche nationalisten bezetten eenige be langrijke electrische centrales. Palestynsche terroristen pleegden een aanslag op een goederentrein, die gelukte. Doodelijk ongeluk op een onbewaakten over weg onder Gouda. Uitspraak in goudclausule-proces; eisch tot betaling in goudwaarde afgewezen. O JERUZALEM, 8 April (Havas) Gewa pende terroristen hebben op de bjn van Palestina naar Egypte een goederentrein tot ontsporing gebracht. De locomotief en drie tankwagens met petroleum vlogen in brand. Het treinpersoneel werd beschoten, doch niet getroffen. Afdeelingen militairen en politie zyn naar de plaats van het gebeurde gezonden. Een aanslag op een personentrein, die op weg was van Jeruzalem naar Lydda mislukte. Geen der reizigers werd door de schoten der terro risten getroffen. DRESDEN, 8 April. (D.N.B.) Donderdag heeft in de zeepfabriek in Doebbeln een ont ploffing de ziederij vernield. De ontploffing ontstond in een reservoir met ongeveer drie duizend liter vloeibaar vet. Een deel van het gebouw sloeg door het keldergewelf, waar ar beiders werkzaam waren. Zes gewonden kon den geborgen worden; vier personen liggen nog onder het puin. Men vreest, dat zy om het leven zijn gekomen. (Nikkuunmunmiiu n bi Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 767.6 J'orige stand: 766.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1