De gebeurtenissen te Oss New-Yorksche Beurs HET OPTREDEN VAN DE MARECHAUSSEE VRIJDAG 8 APRIL 1938 TWEEDE KAMER De sociaal-democratische interpel- lant Drop acht opheldering noodig Mr. Goseling vermaant tot bezinning Strafzaak tegen fabrieks directeur Op eigen gelegenheid Antwoord op de gestelde vragen Publieke tribune ontruimd Lord Gowrie in Indië Bewijs van goede betrekkingen in het Verre Oosten K.L.M. en Imperial Airways Bezoek aan Indië's hoofdstad Biggenmerken Machinistenexamen Examen apothekers-assistent Clearingkoersen Onregelmatige stemming. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Auto in botsing met tramtrein Locomotief en twee wagons ontspoorden AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 7 April Academische examens lReeds gedeeltelijk geplaatst in een deel onzer vorige oplage) In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer was aan de orde de interpellatie van den heer Drop over de voorloopige beslissingen ten aanzien van de brigade der Koninklijke marechaussee te Oss en hetgeen daarmede in verband staat. De heer DROP (S.D.) zegt, dat er in deze zaak klaarheid noodig is. Dit is ook op grond van vroegere zaken tegen een hoofdcom missaris van politie en een tweetal hoofdamb tenaren noodig; ook dienaangaande is er nog geen klaarheid. Het gaat in Oss om maatregelen tegen per sonen die rechtstreeks onder het departement staan. Opheldering is noodig, ook na het ge geven perscommuniqué. Dat indertijd de marechaussee te Oss ver. sterkt werd, was noodig en werd algemeen toe gejuicht. Allerlei verhalen hebben de ronde ge daan over de gemeentepolitie te Oss, maar van ernstige feiten is er niets gebleken. Den laatsten tijd zijn er berichten ingekomen, dat niet tegen menschen met bijnamen, doch dat ook tegen een fabrikant en een bankier werd opgetreden. Het perscommuniqué is niet dui delijk. Men moet uit de berichten opmaken, dat het besluit om de brigade te Oss een deel van haar taak te ontnemen, plotseling is ge nomen. Er schijnt ook verschil van meening te zijn tusschen de departementen van Justitie en Defensie. Spr. wijst op het tweeslachtig ka rakter der marechaussee. Een opperwachtmees ter is ook hulpofficier van Justitie. Waarom is nu opgetreden? Zeker niet om het geschil tus schen twee departementen? Uit verbalen en rapporten zou gebleken zijn, dat bij opsporingswerkzaamheden door mare chaussees rechtmatige belangen van burgers op pijnlijke wijze zijn geschonden. Waaruit bestaat dit en waaruit is dit gebleken? Er is pijnlijke onzekerheid in bijna elk woord van het pers communiqué. Waarom moet de marechaussee te Oss zich van opsporingsdienst onthouden? De verhouding tusschen gemeentebestuur en de marechaussee is in het geding. Er is verwonde ring over de herbenoeming van den burgemees ter van Oss. In hoever daarvoor reden is, kan spr. niet beoordeelen. Is de marechaussee haar bevoegdheid tegen het gemeentebestuur te bui ten gegaan? Hoe denkt men een verkeerden toestand te herstellen door de marechaussee gedeeltelijk buiten werking te stellen? Spr. stelt de volgende vragen; 1. Welke zijn de niet wel te verantwoorden uitingen in sommige persorganen, die tegen stellingen hebben geschapen tusschen de bri gade der Koninklijke marechaussee te Oss eenerzijds en andere organen van bestuur en politie anderzijds, welker aanwakkering niet kan worden geduld? 2. Sinds hoelang is uit verbalen en rappor ten gebleken, dat bij het opsporingsonderzoek door de Kon. marechaussee te Oss methoden werden toegepast, waardoor rechtmatige be langen van burgers op pijnlijke wijze werden geschonden, zoodat het onverwijld geboden was maatregelen te nemen om het vereischte even wicht te herstellen? 3. Welke bepaalde feiten, gebeurtenissen of gedragingen hebben aanleiding gegeven tot het besluit om aan de brigade der Kon. mare chaussee te Oss opdracht te geven zich tot nader order van opsporingsdiensten te ont houden? 4. Wat is den minister bekend van de ver houding tusschen gemeentebestuur of gemeen tepolitie en de leiding der brigade van de marechaussee te Oss, op welk tijdstip is een minder goede verhouding hem bekend gewor den en welke maatregelen stelt de minister zich voor te nemen ten einde deze verhouding op goede basis te regelen? 5. Acht de Minister het uit een oogpunt van algemeen justitieel beleid juist, in omstandig heden als die te Oss aanwezig zijn, de brigade der Kon. marechaussee surveillance en bewa kingsdiensten te laten doen blijkbaar ook in het territoir der gemeentepolitie, terwijl de brigade haar voornaamste taak, waarvoor zij destijds is versterkt, niet mag uitoefenen? 6. Moet de Minister niet erkennen, dat het gevoel van rechtszekerheid kan zijn aangetast door ingrijpen op een oogenblik, dat gerechtelijk onderzoek werd gedaan in andere kringen der bevolking dan die, waarin sinds 1935 misdrijven werden opgespoord en tot berechting gebracht en op welke wijze stelt hij zich dan voor de waarborgen voor rechtszekerheid gelijkelijk voor alle bevolkingsgroepen te herstellen of te ver sterken? Spr. heeft geen behoefte aan sensatie of cri- tiek op den minister. Men bewijst geenerlei groep een dienst door gedragingen te verbloemen. Het feit te Oss ligt er nu eenmaal. Er was een reeks misdrijven, waarvan de daders in het minst draagkrachtig deel der bevolking leefden. Lof en onderscheiding is ten deel gevallen aan hen, die deze „misdadigers" deden vervolgen Doch nu wordt opgetreden tegen een groep politie, meer onafhankelijk van plaatselijke omstandigheden dan de gemeentepolitie. Deze heeft niet veel tot klaarheid gebracht, wel vele vergissingen be gaan Hier klopt iets niet. Het is 't gevoel van rechtsonzekerheid, dat vooral aanleiding is tot de onrust, die deze zaak verwekt. De minister van justitie, de heer GOSELING, is den heer Drop en de Kamer erkentelijk voor aanvraag en toestaan der interpellatie. Het snelle antwoord aan den heer Wijnkoop op diens vragen was een weg om een spoedige interpel latie te bevorderen. Spr. hecht aan de groote w&nrde hiervan in ons staatsbestel. En tegen over het Hoofd van den Staat èn tegenover de Volksvertegenwoordiging draagt spr. gaarne de verantwoordelijkheid. Spr. vermaant tot bezinning. Spr. waar deert de interpellatie en haar soberen vorm. We moeten trachten, in Nederland nuchter heid te bewaren en evenwicht in stand te houden. Daarvan zal de regeering zich niet laten afbrengen door lichtvaardig optreden of verdachtmaking. Terecht heeft de interpellant verschil gemaakt tusschen ingrijpen jegens de zelfstandige rech terlijke macht en het politie-optreden. Van de brigade Oss zal het personeel worden overge plaatst. Tot nader order heeft het zich van op sporingsdienst te onthouden. In Oss blijft een brigade van gelijke sterkte. Spr. moet zich beperking opleggen. Spr. kan niet alle dossiers hier gaan behandelen. Spr. zal rechtmatige belangen van Indlvidueele bur gers en leden der brigade moeten ontzien. Spr. mag niet lichtvaardig optreden, doch moet dat doen zonder aanzien des persoons. In veel van hetgeen over het gebeurde is geschreven, wordt de indruk gevestigd, als of het gaat tegen de door H.M. de Ko ningin gedecoreerde brigade. Dergelijke aantijging is onbehoorlijk. Van de brigade in 1935, sterk 20 man, zijn er 4 gedecoreerd, waarvan er nog 2 in Oss zijn. Is echter iemand dan voor zijn heele leven onfeilbaar? Het corps is een onmisbaar orgaan, maar in handen van de verantwoordelijke overheid. Deze laat het zich niet uit haar han den wringen door pogingen van anderen. Spr. zoekt eer schuld bij hen, die het corps met ma- teloozen eerbied overgieten. De regeering moet voor evenwicht zorgen, niet het minst in het belang der menschen zelve. Bij deze zaak zijn de ministers van Justitie, Defensie en Binnenlandsche Za ken betrokken. Het heeft den burgemees ter van Oss niet aan tact en doortastend heid ontbroken. Met den ambtgenoot van Defensie is er ook volledige overeenstem ming. De marechaussee is in de eerste plaats poli tiecorps; tucht en discipline c.a. ressorteeren onder Defensie. Iedere minister heeft speci fieke verantwoordelijkheid. De noodig geachte mutaties hebben de volle instemming van den minister van Defensie. Zelfs is er beweerd, dat er groote oneenigheid zou zijn tusschen de mi nisters van Justitie en Defensie! (Vroolijk- heid). Wat meer inzonderheid de derde vraag betreft, komt spr. tot de strafzaak tegen een fabrieksdirecteur te Oss. Die zaak heeft haar normaal verloop. De verdachte is in arrest en er is niet aan gedacht, hem daaruit te ontslaan. Het vooronderzoek is reeds ver gevorderd. Spr. wijst op lofwaar dige activiteit der brigade ten deze. Doch ook is het niet zoo, dat zij alleen te prijzen is voor haar werk ten deze. Bijv. had men zich evengoed tot de gemeentepolitie als tot de marechaussee kunnen wenden. De fei ten in andere strafzaken hebben met deze strafzaak niets te maken; deze staat geheel op zichzelve. Er bestaat tusschen deze zaak en andere za ken geen verband. Dit zegt spr. om de sfeer te zuiveren. Spr. komt tot de zaak van den dusgenaamden bankdirecteur, die makelaar is en bezorger van assurantiën. De aangehoudene werd vervoerd in een zijspan van den marechaussee-motor, in- plaats van in een auto, waarom hij gevraagd had. Op 19 Maart om 3 uur is de man gearres teerd, om 4 uur had huiszoeking plaats. Doch de officier van justitie wist daar niets van. Wat de inbeslagname betreft, heeft de wachtmeester der marechaussee op eigen gelegenheid gehan deld. Op 28 Maart is den verdachte beteekend, dat hij niet verder zou worden vervolgd op grond van het voor-onderzoek. Die zaak is af- geloopen. Spr. komt tot twee zaken tegen Ossche burgers in geestelijken dienst. Daaromtrent zijn verschillende personen gehoord, ook in de residentie. Doch verdachte was niet ge hoord, „omdat er geen verdachte als zooda nig was". Van strafbare feiten is niet geble ken. Zoo ging het o.m. om verjaarde zaken, indien die al gepleegd waren. De andere zaak betreft ook een Osschen inwoner in geestelijke bediening. Wat spr. het meest getroffen heeft, is de ma nier, waarop men minderjarigen nu heeft mee- nen te moeten hooren, over dingen die zeven jaar geleden gebeurd zouden zijn. De kroon getuige heeft 18 veroordeelingen achter den rug een berucht individu, dat zich blijkens rappor ten op zedelijk gebied beestachtig gedragen heeft. Er is gesuggereerd, dat op druk van hoo- gerhand het verhoor niet is doorgezet. Spr. komt daartegen op, o. m. op grond van een brief van den officier van justitie van 29 Maart. Spr. heeft terdege begrepen, welke kiemen hierin zaten. Door valschen schijn heeft spr. zich niet van zijn plicht laten af brengen juist in de sfeer van het moderne Europa. Men had anders het Wetboek van Strafrecht en Strafvordering wel kunnen wegbergen. Spr. critiseert het optreden der marechaussee in zaken eigenlijk van civielen aard. Men moet de sfeer, zoo groeiend, voelen, en zich afvragen of dat zoo door kan gaan. Spr. heeft zich ge regeld laten voorlichten om jour te blijven. En zag zich genoopt, in overeenstemming met den procureur-generaal, te constateeren: die brigade is op hol geslagen. Overplaatsing was in het belang van de menschen zelve. Hun chefs hebben in 's Hertogenbosch van alle stuk ken kennis genomen. Toen zijn er verder maatregelen genomen. Tijdelijk werd eerst. Vrijdag 1 April (vroolijk- heid), aan de menschen der brigade opsporings bevoegdheid ontnomen, niet aan de brigade. Geenszins werd de brigade als het ware gecon signeerd in de kazerne. Op 2 April zijn verdere besprekingen gevoerd: inmiddels worden de maatregelen uitgevoerd. De nieuwe brigade zal met enkele dagen ook weer opsporingsbevoegd heid hebben. Zooals het was, mocht het niet blijven. Spr. komt tot een beantwoording meer spe ciaal der vragen, als in het bovenstaande neer gelegd. Het antwoord op de gestelde vragen luidt: 1. Niet wel is aan te nemen, dat interpellant onbekend zou zijn met de in min of meer sen- sationeelen vorm gestelde beschouwingen in eenige bladen, waarbij ten koste van den bur gemeester van die gemeente en de plaatselijke politie de activiteit der Koninklijke marechaus see overmatig werd geprezen, met nadruk werd gewezen op tegenstellingen tusschen beide soor ten politie en het gezag van het hoofd van plaatselijke politie tegenover de in bijstand wer kende rijkspolitie werd aangetast en ondermijnd. Deze campagne moet naar mijn oordeel mede ongunstig hebben gewerkt op de mentaliteit der marechaussee. 2. Gedurende het verloop van een achttal da gen zijn mij die methoden geleidelijk uit ver balen en rapporten bekend geworden. Onverwijld ingrijpen was te meer geboden, omdat de wijze, waarop het onderzoek in de zaak der jeugd- werkloozenzorg had plaats gevonden, den offi cier van justitie reeds aanleiding had gegeven om op 15 November 1937 de brigade der Kon. marechaussee te verbieden onderzoeken in te stellen in zaken waarbij organen der gemeente Oss waren betrokken, hetgeen voor de brigade der K. M. een ernstige waarschuwing moet zijn geweest. 3. Tot de bedoelde opdracht hebben aan leiding gegeven de volgende feiten: a. Zaak v. d. H.: Opmaken van processen-verbaal t.a.v. feiten, die reeds geruimen tijd zijn verjaard en waar van de belangen zoo gering waren, dat, al ware de verjaringstermijn nog niet voltooid geweest, een opsporingsonderzoek niet opportuun was te achten. Arrestatie en de wijze waarop zulks ge schiedde. Huiszoeking en in beslagneming ge heel archief op eigen gezag. De aan deze heele zaak gegeven ruchtbaarheid. b. Zaak opzichters-werkverschaffing: Ondanks mededeeling van het hoofd van po litie van Oss, dat hem bij onderzoek gebleken was, dat het hier geen strafbaar feit betrof, overgegaan tot arrestatie van die twee jonge menschen, die bij voorgeleiding na vier dagen door den Officier van Justitie werden in vrijheid gesteld. Indien van eenigr strafbaar feit sprake zou zijn geweest, had dit geen hoogere waarde kunnen betreffen dan ongeveer 10,—. Veelruchtbaarheid, waardoor gemeente lijke gezagsdragers volkomen ten onrechte in een kwaad daglicht werden gesteld. (Zie antwoord op vraag 2). c. Onrechtmatige arrestatie in een van den aanvang af als civielrechtelijk te onderkennen financieele kwestie, waarbij klaarblijkelijk de bedoeling heeft voorgezeten door vrijheidsbe- rooving pressie tot oplossing der kwestie in een bepaalde richting te beïnvloeden. d. Onderzoekingen tegen de beide gees telijken. In beide gevallen een uitvoerig on derzoek, terwijl vaststond, dat van een strafbaar feit geen sprake was. Verhoor van verschillende minderjarigen. Een minder jarige, die eerder reeds had verklaard, dat met hem niets was voorgevallen, gehoord in het bijzijn van den aangever, die 18 straf, vonnissen tegen zich zag gewezen en ook bij de Kon. Marechaussee als zeer ongunstig bekend stond. Ruchtbaarheid omtrent die zaken. e. Gegronde verdenking van mishandeling van een persoon, verdacht van overtreding der Vuurwapenwet, ten einde hem tot bekentenis te brengen. f. In verbalen in strijd met de waarheid verklaren, op last of met medeweten van den officier van justitie te handelen. 4. Het is mij bekend, dat de verhouding tus schen Kon. marechaussee en gemeentepolitie na in 1934 en 1935 aanvankelijk slecht te zijn geweest, aanzienlijk is verbeterd onder leiding van den vorigen opperwachtmeester en weder ernstig is verstoord sedert de herplaatsing in Oss van den tegenwoordigen brigadecomman dant. Verwacht mag worden, dat de goede ver houding zal worden hersteld door den eerst- genoemden opperwachtmeester, die juist met het oog daarop wordt teruggeplaatst. 5. Deze voorloopige maatregel werd door noodzakelijkheid geboden.. Een voorname taak van de versterkte brigade ligt in de beoefening mede der preventieve politie, het door haar gezag en waakzaamheid voorkomen van straf bare feiten. Het ware onjuist geweest de brigade daarvan te ontheffen. 6. De juistheid van hetgeen in deze vraag wordt gesuggereerd kan ik in geen enkel op zicht erkennen. Daargelaten de vraag of de jonge opzichters der werkverschaffing, de over treder der Vuurwapenwet, de winkelier B. én zelfs de assurantiebezorger v. d. H. behooren tot vooraanstaande kringen van Oss, die, zoo als ook enkele bladen hebben ga'insinueerd, thans tegen de onderzoekingen der actieve marechaussee zouden moeten worden be schermd, merk ik op, dat ik geen onrecht matig optreden duld ten aanzien van eenig persoon tot welken rang en stand deze ook mocht behooren. De door het optreden der Kon. Mare chaussee in het algemeen in gevaar ge brachte rechtszekerheid zal worden hersteld en versterkt, doordat door den betrokken korpschef in overleg met mijn ambtgenoot van Defensie en mij het noodige ter ver vanging van personeel wordt verricht. De eer van het corps is niet aangetast. Dat voelt men ook in het corps, zooals spr. heeft ervaren. Spr. leest een desbetreffend telegram van de eerste divisie, die dezer dagen jubileer de, voor. Evengoed als de weermacht moet de politie een goed apparaat zijn in handen van de regeering. Anders is geen opbouwend werk mogelijk. Krachtige, evenwichtige gezagshand- having erkent ook de rechten der burgers. Moge het onderling vertrouwen ten deze in het Ne- derlandsche volk nu hersteld zijn. De heer DROP repliceert. Spr. vraagt zich af, of bepaalde feiten den minister eerst kort geleden bekend zijn geworden. Dit acht spr. wel van belang. De heer ROST VAN TONNINGEN (N.S.B.) zegt, dat de interpellatie volkomen aan spr.'s verwachting heeft beantwoord. Tevoren heeft de minister de vragen van den heer Drop ont vangen om ze te kunnen beantwoorden Spr. prijst de onkreukbare plichtsbetrachting der marechaussee; minister Goseling heeft haar het zwijgen opgelegd. Spr. beroept zich op art. 4 der Grondwet. Deze Kamen heeft niet eens harteloosheid De VOORZITTER hamert. De heer ROST VAN TONNINGEN zegt, dat de marxisten zich in deze Kamer vroolijk hebben gemaakt over het lot van jonge meisjes. Spr. herinnert aan een zoek geraakt dossier in de zaak-Van 't Sant. Spr. prijst de marechaussee, die Oss zuiverde van Toon de Soep e.d. De heer Drop ging de marechaussee te lijf (daverende vroolijkheid). Spr verzoekt den hamerenden voorzitter dit luidruchtige gezelschap tot de orde te roepen. (De Voorzitter hamert opnieuw). Spr. critiseert de herbenoeming van den bur gemeester van Oss. Spr. critiseert de houding van den heer Spey- ait yan Woerden jegens den wachtmeester, Spr. critiseert ook 's ministers houding jegens de brigade marechaussee te Oss. De houding van den minister is een gevaar voor de rechts zekerheid. Wie deze wenscht, eischt het aftre den van den minister, van dit kabinet. Spr, protesteert tegen de hartelooze wijze, waarop deze Kamer (de VOORZITTER ha mert) deze interpellatie behandelt. Nu stellen regeering en volk zich buiten het volk (applaus op de publieke tribune). Op last van den president werd de pu blieke tribune ontruimd, omdat daar geap plaudisseerd werd. In een hoofdartikel schrijft de „Times" o.m. het volgende: Het was een gelukkige gedachte van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië om den Britschen Gouverneur-Generaal van Austra lië voor te stellen op zijn reis naar Europa een kort bezoek te brengen aan Nederlandsch- Indië. Lord Gowrie brengt thans een bezoek, dat getuigt van de goede betrekkingen en gelijkheid van belangen, die bestaan tusschen Nederland en Groot-Brittannië, evenzeer in het Verre Oosten als in het Westen. Er was een tijd toen de Engelschen en Neder landers mededingers en vijanden waren in die streken. De regeling echter, waarbij de Brit- sche regeering de Indische eilanden teruggaf aan Nederland en sir Stamford Raffles Singa pore vestigde als Britsche basis, heeft sindsdien steeds voortgeduurd en behulpzame samenwer king in de plaats gebracht van wederzijdsche animositeit. Wat de Nederlanders tot stand gebracht hebben op de eilanden, sedert deze ophielden Fransch of Britsch te zijn, vormt een zeer fraaie geschiedenis van materieele ont wikkeling, gepaard gaande met een toenemende deelneming der inlanders aan het civiele be stuur, waarin de tegenwoordige eerste minister van Nederland, dr. Colijn, in de laatste jaren een belangrijke rol heeft gespeeld. De deelge nootschap der beide rassen is thans zoo intiem, dat de inlanders en de Nederlanders een enkele maatschappij vormen. In de tropische omgeving van Batavia en Palembang gaan zij samen en brengen de weelde tot stand, die den achter grond vormt van een groot deel van Hollands welvaart. En het zeer nauwe verband met Den Haag wordt gehandhaafd door twee uitmun tende Nederlandsche stoomvaartlijnen en de luchtdiensten der K. L. M. Uiteraard, aldus gaat de Times verder, zijn er zekere moeilijkheden geweest in de aanpassing van de sferen waarin de K. L. M. en de Impe rial Airways nuttig konden optreden, aangezien beide ondernemingen vliegen over zoo'n groo- ten afstand, die geheel gelijk is en zoovele ge lijke plaatsen bedienen. Maar het algemeene goede begrip tusschen de volken en regeerin- gen van Groot-Brittannië en Nederland heeft ertoe bijgedragen, een goede regeling te vinden. De ontwikkeling van de luchtroute naar Australië heeft de Britsche belangstelling voor Ned. Oost-Indië gestimuleerd. En misschien is er ruimte voor een grootere handelsactiviteit tusschen Ned.-Indië en het Britsche gemeene- best. In ieder geval is het uiterst tevreden stellend, dat in deze dagen van concurreerende bewapeningen van onderlingen argwaan, de ver sterking door Engeland van de fortificaties te Singapore aan de eene zijde van de Ned.-In- dische eilanden en van Darwin, aan den ande ren kant, geen schrik gewekt heeft onder de bewakers van de Nederlandsche bezittingen. In tegendeel wijst alles erop, dat deze defensieve maatregelen beschouwd worden door onze Ne derlandsche vrienden als een toe te juichen aangelegenheid. Om de woorden van Lord Gowrie te gebrui ken, Nederlandsch-Indië is de dichtst bijzijnde nabuur van Australië en er bestaat tusschen Groot-Brittannië en Nederland dat merkwaar dige verschijnsel: werkelijke internationale vriendschap. BATAVIA, 7 April (Aneta). Vandaag werd het hoogtepunt van de trip door Insulinde be reikt: het bezoek aan Indië's hoofdstad Batavia. Reeds vroeg zijn de gasten per vliegtuig van Soebang vertrokken, zoodat zij reeds voor 8 uur op het vliegveld Tjililitan aankwamen. Precies om tien uur begaven Lord en Lady Gowrie zich in een la Daumont be spannen galakoets, vergezeld van een eere escorte der cavalerie, naar het paleis aan het Koningsplein, waar de gouverneur- generaal van Ned.-Indië jhr. van Starken- borgh Stachouwer, zijn Australischen ambt genoot begroette. Na een uur ten paleize vertoefd te hebben keerden de hooge bezoekers naar paleis Rijswijk het verblijf van den G.-G. terug. Voor het even unieke als kleurige schouwspel dat het bezoek hood, bestond zeer groote pu blieke belangstelling. Des avonds had een gala-diner plaats ten paleize Koningsplein. Van 21—26 Maart 1938 zijn aangebracht 37.294 (v. j. 45.060) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 26 Maart j.l. gebruikt 182.787 (v. J. 229.048) merken. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari af in totaal zijn gemerkt 445.338 (v, j. 379.186). 'S GRAVENHAGE. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma b: A. Adriaanse te Rot terdam en H. S. Leijs eveneens te Rotterdam. UTRECHT. Geslaagd: De heer H.J.v.d. Berk hof, Utrecht en de dames V. E. Brouwer, Utrecht, M. H. Lasance, Vessem en P. E. J. Abelmann, Utrecht. Koersen voor stortingen op 8 April 1938 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmarken 32.49, lires f 9,50, peseta's l 10.50, NEW-YORK, 7 April. De effectenbeurs vol hardde ook heden in haar apathische houding. Het publiek legde groote gereserveerdheid aan den dag met het gevolg, dat de handel, die de laatste dagen al weinig meer te beteekenen had, nog verder inkromp. Het aanbod, dat gis teren in de tweede beurshelft de koersen nog tamelijk sterk had doen dalen, was heden ech ter weer opgehouden. Wellicht waren hiervan de berichten omtrent een' nieuw uitgavenpro- gram, dat in het voornemen van president Roo sevelt zou liggen en dat naar men meende te weten milliarden dollars zou omvatten, de oor- Slotkoersen April 7 6 Allied Chemical 132 132 American Can Co. 79% 82 Am. Car. F.dry 16 16% Amer. Ro'.lime Mills 15157/s Am. Smelt. Ref. 33 33 Am Tel. TeL 123% 124 n. Tobacco B. 67% 68 Am. Waterworks 77% Anaconda Copper 24 24 Atchison Topeka 2525% Baltimore Ohio 5% 5% Bethlehem Stee) 43 43Vs Canadian Pacific 5% 5% Case Treshing 60 68 Chase National B. 38 38 Ches. Ohio 2 6 26 Chicago Rock Isl. Crysler Motor 40 40 Cities Service 1% 1 Consol Gas N.Y. 18'A 19 Continental Oil 2324 7 Dawesl. 32 5% Young 25% 25% Deleware Huds. 8 8 Douglas Aircraft 35% 35% Dupont de Nem. 95 96% Eastman Kodak 132 133 El. Bond Sh. 5% 5% General Electric 30% 30 General Motors 28 Va 28 Good Year 16% 167/g Hudson Motor 6 6 Illinois Central 7 7 Intern. Harvester 54 55 Intern. Nickel 42 41 Intern. Tel. Tel. 7% 7 Kennecott Copper 30% 30'A Missouri Pacific Idem pref. 1 1 Montgomery Ward 27 Va 27 Nat. City Bank 22% 22% Nat. Dairy Prod. 13Vs 13Vs New York Central 12 llVs North. Amer. Co. 15% 15% Norfolk a Western 138 138 Pennsylvania 16V8 16% Phillips Oil 31 31 Proctor a Gamble 42 42 Publ. Serv. N. J. 28 28% Radio Corporation 5% 5 Sears Roebuck 50% 51% Shell Union Oil 12 12% Socony Vacuum 12Vs 12 /s Southern Pacific 10% 10% Southern RaUway 7 7 Standard Brands 7 7 Stand. OU of N.-J. 42% 43 Tidewater Ass. OU 11 11% Union Pacific 61 62 United Aircraft 21% 21% United Corp A. 2 2% U. - Leather 4 U. S. Rubber 23% 23 Vs U.S. Steel 41% 41% Western Union 20 'A 20Vs Westingh. Electr. 68 67 Woolworth Building 39 40Vs Gedaan en laten, t bieden. s= ex dividend. ex coupon. 135 82 17% 16% 34% 126% 68 7% 25% 35% 6 44% 5% 70 39% 271/s 41% 1 19% 24% 25% 9Vs 357/8 98% 137 6% 31% 29 17% 6% 8% 56 43% 7% 3H/8 Vs lVs 28% 24% 13Vs 12% 16 136 17% 31 43% 29 5% 52 123/4 12% 113A 8 7% 44 Vs 11% 63 22% 2% 4% 24% 43 20 69% 40% Slotkoersen April 7 6 5 NEW YORK, 7 April Brussel 16.84 16.84 16.83% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid Bern 22.94 22.93 22.94% Weenen Oslo 24.95 24.92% 24.94 A'dam 55.36 55.36 55.36 Londen 4.96^ 4.96% 4.96 Parijs 3.06% 3.08% 3.09 Berlijn 40.13 40.13 40.14 7 Apr. Rubber Standaard 6 Apr. NEW YORK, 7 Apr. 7 April 6 Apr. Mei 11.35 11.09 Dec. 11.85 11.61 Juli. 11.54 11.26 Jan. 11.95 11.67 Sept 11.66 11.40 Mrt. 12,03 11.81 Oct. 11.73 11.47 Suiker Mrt. Sept 2.12-13 2.11-12 Mei 2.07-08 2.07-08 Jan. 2.09-11 2.10-12 Juli 2.10-11 2.10-11 Mrt. 2.11-12 2.12-13 Koffie (Rlo - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mei 4.09 4.13 Mei 5.75-- 5.80 Juli 3.92 3.92 Juli 5,69 5.73 Sept 3.79 3.83 Sept 5.62-63 5.73-78 Dec. 3.79- 3.83 Dec. 5.63- 5.68 Mrt. 3.79 3.83 Mrt. 5.66-68 5.72-73 Katoen Mrt. 8,38-40 8.47 Oct. 8,55 8.63 Mei 8.44-45 8.52-- Dec. 8.58- - 8.65 Juli 8.53-54 8,60 Jan. 8.64 8.69 Tin Loco 37.90 37.85 Termijn 37.95 37.85 7 Apr. Tarwe Mei 82% -% Juli 793/4 -7/g Sept. 80% -% Mais Mei 597/g Juli 611/8 Sept 613% Reuzel Mei 8.30 Juli 8,55 Sept. 8.80 6 Apr. 81%-3/8 79 -Vs 797/g-80 59% 61% 61% 8,25 8,47 8,67 CHICAGO, 7 April 7 Apr. 6 Apr. Haver Mel 27 Vs 271/s - - Juli 26% 261/8 - Sept 2 6"/g - 26 Rogge Mei 59 581/8 JUli 58% 57Va Sept 577/g 57 Oct. Jan. Mrt. 8.82% 8.72% 7 Apr. 6 Apr. Tarwe Mei 124% •- 1231/g Juli 1113/g 10>7/S Oct. 873/g 867/g Rogge Mei 617/g 61% Juli 62V2 62%- Oct. Haver Mei 47% 463/g Juli 431/s 421/8 gedaan en laten t. 8 nominaal WINNIPEG, 7 April 7 Apr. 6 Apr. Gerst Mei 58 577/g JuU 557/a.- 55% Oct. 51%51% Lijnzaad Mel. 148%147%-- Juli 149%149% Oct. - Oct. 38 37%-- E3 bieden zaak, doch dan moet geconstateerd worden, dat de reactie hierop van de beurs wel heel zwak is geweest, want van grootere vraag was geen sprake. De stemming was prijshoudend en daar mede was alles gezegd. De koersen waren in hoofdzaak öf onveranderd, öf een fractie hoo- ger dan gisteren, maar de handel was van zóó geringen omvang, dat men van een bepaalde stemming eigenlijk niet kon spreken. Ook na de eerste transacties kwam hierin geen ver andering. Het feit, dat het spoorwegrapport van den president eerst de volgende week ver wacht kan worden, heeft hiertoe wellicht ook bijgedragen. In het eerste uur bedroeg de om zet niet meer dan 90.000 shares, terwijl de koer sen nauwelijks veranderden, in welken toestand trouwens ook in het tweede uur geen wijziging kwam. Bij uiterst kleine fluctuaties trokken de noteeringen over het algemeen nog een kleinigheid aan, waarna bij den aanvang van het derde uur echter weer een lichte reactie intrad. Bij uiterst kleine koersfluctuaties en een steeds terugloopenden handel zette de koersreactie .in het verdere verloop nog voort, doch in het laatste uur werd de stemming eenigszins on regelmatig, Het einde van den beurshandel gaf voor de meeste fondsensoorten slechts zeer kleine voor- of nadeelige verschillen te zien. Een uitzondering vormden echter Westinghou- se Electric, die de winst, in de ochtenduren be haald, tamelijk goed konden handhaven en bij het slot 1 punt hooger afkwamen. Daarente gen ontmoetten warenhuisfondsen eenig aan bod, waardoor Sears Roebuck 1 en Woolworth 11/8 punt verloren. De ongunstige verkoopen van Woolworth over de maand Maart, die gis teren gepubliceerd werden, oefenden heden in vloed uit. Montgomery Ward gaf bij zeer kleine koersschommelingen een onveranderden slot- prijs te zien. Van de canningshares waren het American Can, die langzaam aan terug liepen en 2>% punt inzakten, terwijl van de chemische waarden het Du Pont waren, die ruim 1 punt moesten afstaan. Sporen lagen meerendeels ge drukt op de verwachting, dat in verband met de terugloopende bedrijvigheid in tal van in dustrieën ook 't aantal te verladen wagons in on- gunstigen zin zal worden beïnvloed. Union Pa cific liepen 1 dollar terug. Van de overige af- deelingen valt niet veel te memoreeren. U. S. Steels bewogen zich tusschen 42 en 40 5/8, wel ke laatste koers in het vierde uur tot stand kwam. Chryslers rangeerden tusschen 40 en 39. De totaal-omzetten bedroegen slechts 330.000 shares, verdeeld als volgt: le uur 90.000 2e uur 60.000; 3e uur 70.000; 4e uur 30.000 en 5e uur 80.000 shares. Op den onbewaakten overweg aan de Groote Woerd te Naaldwijk is Donderdagavond tien uur een tramtrein van de Westlandsche Stoom tram Mij. in botsing gekomen met een perso nenauto. De auto werd totaal vernield, de in zittenden bekwamen wonder boven wonder geen ernstig letsel. De locomotief en twee goe derenwagens ontspoorden. De bestuurder van den auto, de heer P. Vol- lebregt, heeft blijkbaar bij het starten van zijn wagen in de Woerdlaan het naderen van den tramtrein niet gehoord, zoodat auto en trein tegelijk bij den overweg aankwamen. Hier volg de met een geweldigen klap de botsing. De auto maakte een halven slag om en werd totaal vernield. De inzittenden, de heer Vollebregt, zijn echtgenoote en een logée, bekwamen weinig letsel, doch waren zoo overstuur, dat dr. v. Bijllaardt hulp moest verleenen. De locomotief en de eerste twee wagons lie pen uit de rails. De rails werden over een leng te van 75 M. vernield en krom gebogen. Met het opruimingswerk werd dadelijk begonnen. Onder leiding van inspecteur Beekman stelde de politie een uitgebreid onderzoek in. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Aku Anaconda U. S. Steel Rep. Steel Shell Union 309 34%i 18%18 3/8 31 3/16—31 3/8 10% 91/16 Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Beth. Steel 309% 18%—1813/16 31%—-311/8 31% LEIDEN. Bevorderd tot doctor In de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Onder zoekingen over gassen onder zeer lagen druk en bij lage temperatuur in verband met de gasthermometrie beneden het kookpunt van helium", de heer G. Schmidt, geboren te ApeL doorn. Geslaagd doctoraal examen Indisch recht de heer Th. A. Charls, Den Haag. Dbctoraal examen rechten mej. L. S. de Lange, Bergen en de heeren J. H. Burger, Noordwijk aan Zee en J. Kolkman, Den Haag. Doctoraal examen klassieke letteren, de heer P. Kool, Overschie. Candidaatsexamen Indisch recht de heer W-. A. van der Dussen, Den Haag. Doctoraal examen rechten (vrije studie) mej. W. Boer, Den Haag. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift de heeren J. H. Bekker, geb. te Amsterdam; R. Gispen, geb. te Zwolle. Geslaagd voor het cand. examen in de klas sieke letteren de heer H. van Heerikhuizen en voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen de heeren H. A. R. Hazenberg. M. M. G. H. Regout en W. J. van der Maen. Bevorderd tot accountant de heer P. James. ROTTERDAM (Ned. Handelshoogeschool)- Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen de heer J. Muiemeister op proef schrift getiteld: Het belasten en regelen van het reizigersverkeer. Candidaatsexamen economische wetenschap pen de heeren H. E. de Vos, H. D. M. Goed hart, L. J. M. Caminade, J. Kerkhoven en I* J. Craamer. UTRECHT. Geslaagd voor het doet. examen Indisch recht J. H. M. Haye, K. F. R. Jansen. Doctoraal examen rechtswetenschappen mej- A. W. Waller. Doctoraal examen geneeskunde 2e ged. J. A. van Rijn, F. J. Bergstra, mej. W. Ch. H. Kruit, mej. M. J. van IJsselstein, G. E. ten Bokkel Huinink.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2