crïz-"»» H De avonturen vaneen verkeersagentje Uit het leven van Mietje en May Terhaeghen. KAejnveJi''JJh&e ódy Haarlem, 8 April DE ZEVEN Kort en volledig VRIJDAG 8 APRIL 1938 Wat ook noodig is DE BOLLEN-ZONDAG een diepe, jfezonde slaap naar waarde weet te schatten, mag niet lichtvaardig heenstappen over het feit, dat de prikkelende wer king der coffeïne op hart en zenu wen ruim 24 uur kan duren. Koffie Hag is gegarandeerd coffe- Gevrij, dus goed voor een gezonde, verkwikkende nachtrust. Bovendien Worden door het vermaarde Hag- P*océdé de1 krachtige smaak en het kostelijkearomafcan de fijnste hoog- 'andkof f ie voor 100% gewaarborgd- R. K. VOLKSBOND Sluiting winter-campagne T.E.O. Jam_ *.1', v 1 o e d va° rV aan v"" KON. LIEDERTAFEL ZANG EN VRIENDSCHAP Sluiting Voorjaarsbeurs VAN ONZEN WINKELSTAND Uitgezonden Mededeeling KON GEEN 5 MINUTEN ACHTEREEN L00PEN. Corsettenshow STILLEVEN IN DE TULPEN STRAAT Kappersvakschool Programma Radio-Centrale VERKOOPINGEN BURGERLIJKE STAND Over Koetjes en Kalfjes no 16 ©e j^eprr&oöcfc 77 Mietje vertelde hoe zij gehoord had, dat een Haagsch apotheker, vergramd om al het geschrijf van Dr. Bontekoe, tegen de apothe kers, op zijn vensterluik een bonte koe had geschilderd met een gekskap op den kop, omringd door domme beesten. Kee-jetje vond het een schande, zoo'n bekwaam man belachelijk te maken, louter uit baatzucht. De theedokter mocht in zijn „tractaat over het Excellenste Kruijd Thee", soms over drijven, veel lezenswaardigs stond er toch stellig in. HET GOAL 1937 May vertelde, dat zij, toen zij laatst in Amsterdam was, met Conny heen en terug naar het Kalfje had gewandeld, alles voor de slanke lijn Op den terugweg was zij nog even met Con mee naar huis gegaan, omdat ze ver gingen van de dorst. Die goeie Con had direct thee gezet, maar.... niet te drinken! Ze vertelde het niet om kwaad te spreken, want ze had het Con ook eerlijk gezegd, en haar de raad ge geven eens goed de regels voor het thee zetten door te lezen, maar vóór alles, het beste merk te nemen dat er te krijgen is, (Wordt vervolgd). AGENDA 9 April Bioscopen EMAILLE rAssmt n pmm christian Hauoen Toch kcya - Perring geen weerstand bieden aan» STAD Er zullen, naar gemeld wordt, nieuwe toela tingseischen gesteld worden tot het volgen van middelbaar onderwijs d.w.z. dat voortaan nauwkeuriger dan tot nu toe het geval is ge weest zal worden onderzocht of leerlingen van de lagere school, die naar H. B. S. of gymna sium willen, voor het volgen van deze middel bare studies de noodige capaciteiten hebben Er zullen niet alleen examens worden afgeno men, doch ook zullen onderwijzers van de la gere school hun oordeel hebben te geven of de kandidaten voor de zwaardere studie geschikt ziJn. Het groot aantai mislukkingen op de mid delbare scholen en het groot percentage zitten blijvers elk jaar, schrijft men toe aan een on voldoende selectie bij de toelating der leer lingen. Deze verbetering in de toelatingseischen dient te worden toegejuicht. Hoe beter dat on derzoek is, des te meer teleurstellingen worden ouders en leerlingen en leeraren bespaard. Als men zich slechts hoedt voor de overtuiging dat van en jongen of meisje op twaalf, der tienjarigen leeftijd, zonder kans op vergissing, te zeggen is, dat hij of zij geschikt is voor mid delbare studie of niet. Maar om ons middelbaar onderwijs een groo- ter succes te waarborgen dan het tot heden bad, zal meer noodig zijn dan alleen verscher ping van de toelatingseischen voor de leerlin gen. Want het bakken en mislukken van leer lingen lag heusch niet alleen aan hen zelf Daaraan had ook het heele onderwijssysteem en daaraan hadden vooral ook de leeraren Schuld. De klacht over overlading van het lesroos ter is bekend, en van niet minder belang voor 6en school is de qualiteit van de leeraren die daaraan verbonden zijn. Want het zijn niet allen slagers, die lange messen dragen en zoo is het ook met vele leeraren. Aan dezer weten schappelijke kennis zal wel niet getwijfeld be hoeven te worden, maar of het velen hunner '•'et mangelt aan het noodige paedagogische in zicht is een vraag, die maar al te dikwijls be vestigend moet worden beantwoord. Slechts Weinigen gelukt het uit de leerlingen te halen Wat er in zit en dikwijls gebeurt het, dat be gaafde leerlingen door verkeerde behandeling van docenten totaal derailleeren, tot groot ver- di'iet van de ouders. Er wordt den laatsten tijd veel gesproken Cl'6r een reorganisatie van ons middelbaar on derwijs, waarbij dan telkens weer het woord Persoonlijkheidsonder wijs naar voren komt. In derdaad een reorganisatie in dien geest zou 'n Weldaad zijn, maar persoonlijkheidsonderwijs Vtaagt van de leeraren persoonlijke offers. Wij gelooven niet, dat wij er met ons mid delbaar onderwijs van af zijn met de schuld al- hlleen op de leerlingen te leggen en daarom de toelatingseischen te verzwaren. Het geheele on derwijssysteem heeft heel hard een opknap pertje noodig. Was het den vorigen Zondag slechts een schuchter pogen, a.s. Zondag belooft het een mooie Zondag te zijn. De hyacintenvelden zijn t°t vollen wasdom gekomen, en de tulpenvelden b°en hiervoor niet onder. Overal ziet men het e'le rood scherp afsteken tegen het helder wit teere blauw, 't Is als het ware een groote bloemententoonstelling in de vrije natuur. Voor de bloemenliefhebbers en al degenen die een open ook hebben voor al het mooie buiten, is het de tijd van het jaar, waarin veel te bewonde ren valt. Ook in de omgeving van Haarlem valt er in het hartje van de bollenvelden nog veel te genieten. En juist voor den rustigen wandelaar, die alles beter in zich op nemen kan, is b.v. onderstaande route beslist aan te bevelen. Gaande met bus C 2 der N. Z. H. van station of Gr. Markt tot eindpunt Ramplaan. Van hier wandelt men langs Marceliusvaart en Houtvaart naar Haarlem terug. Hier vindt men nog een ongerept stukje vol schitterende velden. Boven dien is de omgeving van Elswoud met het ont luikende jonge groen een bezoek dubbel waard. i Donderdag werd in het gebouw St. Bavo de laatste ledenvergadering van den R. K. Volks bond gehouden in dit winterseizoen. De voor zitter, de heer J. Ph. H. Castricum, deelde o.a. het volgende mede: Het R. K. Werkliedenverbond doet een op roep om de kas van het Mgr. Van Schaikfonds (tot opleiding van priesterstudenten) te ver sterken, door prentjes te koopen in de Goede Week. Er zullen 200.000 prentjes verkocht moe ten worden, wil deze actie slagen. De prentjes zijn verkrijgbaar bij den heer Scholten in het gebouw St. Bavo, De commissie voor de technische verzorging van het gebouw St. Bavo zal binnenkort de res tauratie van zaal 8 ter hand nemen. Er zal een propaganda-avond gehouden wor den voor de ouders, om hen te overtuigen, dat hun zoons lid behooren te worden van de vak organisatie. De datum zal nader worden be kend gemaakt. De centrale raadsvergadering wordt 15 en 16 Mei te Haarlem gehouden, ingezet met een pontificale H. Mis in de kathedraal. Des middags een receptie en des avonds biedt de afdeeling Haarlem aan de afge vaardigden een feestavond aan. De tweede dag is bestemd voor de centrale raadsver gadering. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden bij acclamatie gekozen n.I. de heeren J. Ph. H. Castricum, N. de Bie, G. Scholte, J. A. Veeringa. De heer J. Ph. H Castricum werd als voorzitter herkozen. Het triduum wordt gehouden op 14, 15, 16 en 18 September door Dr. A. Olierook, bondsadvi- seur. De voorzitter spoorde aan deel te nemen aan de zegening van gereedschappen op Zondag 8 Mei, des middags om 5 uur in de St. Joseph- kerk en aan de Bedevaart naar Heiloo. Ook het comité Winterhulp werd warm aan bevolen voor de wekelijksche 1 cent-bijdrage. Ieder lid van den R. K. Volksbond behoort geabonneerd te zijn op „Herstel", aldus spr. Omtrent het op te richten R. K. Ziekenfonds te Haarlem werd medegedeeld, dat het R. K. Ziekenfonds „St. Johannes de Deo" de kwestie nog onder de oogen ziet en binnenkort alles in het werk zal stellen om toch een R. K. Zieken fonds te Haarlem te krijgen. Na een kort sluitingswoord werd deze winter- campagne-vergadering gesloten. Een °jappige vita vruchten, ril p0nd reinere É®n "^en p°* delenl TaMINIAU ELST OVERBETUWE oe meer men gelijk wil hebben, hoe minder men het krijgt. In een gisterenavond gehouden vergadering van de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap is als opvolger van den heer dr. Broese van Grounau benoemd de heer J. Tideman, oud gouverneur van de Molukken, wonende te Bloemendaal. Geboren in 1874 te Apeldoorn, bezocht de heer Tideman de H.B.S. met 5-jarigen cursus aldaar, studeerde verder aan de voormalige Indische Instelling te Delft, waar hij in 1898 slaagde voor het z.g. Groot-Ambtenaarsexamen. Aan het einde van dat jaar trad hij in In- dischen Bestuursdienst, waar hij verschillende rangen doorliep. In zijn functie van controleur van Takalar (Zuid-Celebes) werden zijn verdiensten erkend door zijn benoeming in 1908 tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, in welk jaar hij met verlof naar Holland terugkeerde en voor de studie aan de Bestuursacademie te 's-Graven- hage werd aangewezen. In 1911 werd de heer Tideman benoemd tot controleur van Palembang en in 1913 tot ge westelijk secretaris van Amboina, waarna zijm benoeming volgde tot assistent-resident van Simeloengoen en de Karolanden (Oostkust van Sumatra). In deze functie trad hij op als eer ste voorzitter van den gemeenteraad te Pema- tangsiantar. Na zijn tweede verlof in 1921 werd de heer Tideman benoemd tot resident van Menado, in welk ambt hem de onderscheiding werd ver leend van ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. In 1926 volgde zijn benoeming tot resident van Palembang en in 1928 tot gouverneur van de Molukken, waarbij hem de eer te beurt viel, het toenmalig Belgisch Kroonprinselijk Paar tot zijn gasten te mogen rekenen. Na zijn belangrijke Indische loopbaan werd de heer Tideman in 1930 gepensionneerd en vestigde zich te Bloemendaal; doch allerminst begeerde hij zijn verder leven in volslagen rust te slijten; hij aanvaardde dan ook den werk kring, dien nog heden ten dage door hem wordt vervuld, als leider van het Encyclopaedistisch Bureau aan het Koloniaal Instituut te Amster dam en daarbij als secretaris van de verschil lende daaraan verbonden hulpinstituten. Van zijn hand verschenen een aantal ge schriften over koloniale onderwerpen, o.m. een werk over Simeloengoen (1922) en een boek over Djambi (1938). mevr. J. L. Visser—Brutel de la Rivière, pre sidente der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, gesloten werd, stroomde nog een groote menigte door de deuren van het Con certgebouw naar buiten. De presidente constateerde met verheugenis, dat deze beurs een groot succes is geworden. Niet minder dan 18,935 menschen hezochten haar, hetgeen, in vergelijking met verleden jaar, ffog een belangrijke toename van het aantal bezoekers is. Na een dergelijk succes kan het haast niet anders, aldus spr., of wij kunnen in f939 ook weer een Voorjaarsbeurs tegemoet zien. De stemming onder de standhouders en an deren, die iets met de Voorjaarsbeurs te maken hadden, was uitstekend. Spr. hoopte dat de standhouders tevreden zouden zijn over den omzet. Vervolgens bracht zij een woord van hulde aan hen, die de beurs hebben opgebouwd. Im mers, toen de burgemeester, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de beurs opende, was de zaal geheel klaar. Tenslotte bracht spr. dank aan de stand houders, in het bijzonder aan de fa. van Nelle, aan de Brandweer, aan het Gemeentelijk Gas bedrijf voor de demonstraties en aan den heer v. d. Burg, de stuwende kracht, dien zij als blijk van waardeering een barometer overhandigde. Deze op zijn beurt bood mevr. Visser een gi gantische fruitmand aan. Nog geruimen tijd bleef men hierna in de allerbeste stemming bijeen. Ook op den laatsten avond van de Haar- lemsche Voorjaarsbeurs heerschte een groote drukte en toen zij om 11 uur officieel door De heer G. B. Alders verplaatste zijn maga zijn en werkplaats van de Jansstraat naar Lange Veerstraat 10. Het winkelpand is verbouwd en gemoderni seerd. De heer Alders, die reeds vele jaren par ticulieren en groote instellingen (als banken) bedient, heeft de vertegenwoordiging gekregen van Blerk-Brandkasten-fabriek te Tilburg. De sleutel-specialist voorziet u van allerlei soorten sleutels, opent sloten zonder te bescha digen en is voor automobilisten de aangewezen man, wanneer zij hun portiersleutels kwijt zijn. Magazijn en werkplaats, alhoewel eenvoudig, voldoen aan de eischen, welke het publiek en de directies van groote ondernemingen stellen. De sleutel-specialist is dag en nacht te ont bieden om het publiek met ev. sleutel- of slot- moeilijkheden te helpen. Een aantal bloemstukken van leveranciers en cliënten gaven een feestelijk aanzien aan de nieuwe zaak. THANS VAN HAAR RHEUMATISCHE PIJNEN VERLOST „Bijna twee jaar lang leed ik aan hevige rheu- matische pijnen in mijn schouder. Als ik 4 mi nuten achtereen had geloopen, kon ik niet verder door de pijn. Nu, na slechts een paar weken Kruschen Salts te hebben gebruikt, kan ik weer geregeld doorloopen en voel mij veel en veel beter. Ik blijf er dan ook mee doorgaan en zal het iedereen aanbevelen." Mej. J. Th. W. te A. Rheumatische pijnen ontstaan meestal, in dien Uw lichaam verontreinigd wordt door schadelijke afvalstoffen, als o.a. het gevreesde urinezuur. Wanneer U hiertegen geen maatre gelen neemt, gaat het met Uw rheumatiek van kwaad tot erger. Maak daarom gebruik van de ondervinding van duizenden anderen. Neem iederen morgen de kleine dageUjksche dosis Kruschen Salts en Uw rheumatische pijnen zullen na korten tijd totaal zijn verdwenen. Kru schen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Eindelijk was de ring, die zooveel op dien van de heks geleek, gereed en vol vreugde liet de slotenmaker hem aan den koning, die nog altijd zijn kroon droeg, en, aan het verkeersagentje zien. „Dat is een mooi stuk werk," zeide de koning, toen hij den ring grondig had bekeken. „Dat vind ik ook," beaamde het verkeers agentje. En weer was het nacht en weer vergulde het maantje alles in een zilveren glans. Toen ging de slotenmaker, nu verge zeld van Keesie, den agent, opnieuw naar de hut van de heks. Natuurlijk had de agent zijn zwaard bij zich en de slotenmaker zijn ring en gereedsohappentasch. „Vooruit," zeide Keesie. „Moedig maar vooruit, moed verloren, alles verloren." In aansluiting op de mededeeling over de corsetten-show in hotel „Bolwerk", door hef Corsettenhuis „Koppes", Generaal Cronjéstraat 52, nog het volgende: De Wala-corsetten werden getoond door ver schillende coupeuses van de Kon. Ned. Corsit- tenindustrie, die hierbij vakkundige toelichting gaven. De indruk, dien wij van deze, voor dames zeer belangwekkende, show hebben gekregen, is deze, dat het Wala-corset een bijzonder goede coupe heeft, en dat de ontwerpers van dit corset erin geslaagd zijn een voor het figuur van de Ne derlandsche vrouw uitstekend passend corset te maken. De Wala-corsets zijn Nederlandsch fabrikaat. Het advies van de firma is: „eerst passen, dan koopen" wat zoowel 's middags als 's avonds steeds naar voren werd gebracht. Het geviel Donderdagavond om 9 uur in een straat, die aan geurige en bloeiende velden doet denken: de Tulpenstraat. Maar noch geurig noch bloeiend, wel bloedend was de gebeurtenis daar, waarvan de kronieken zullen gewagen. Twee mannen, wier woonplaats slechts een simpele woonwagen is, waren er een robbertje aan het vechten en om althans eenigszins recht te doen aan de poëzie, die de straatnaam inspi reert, werd een schilderij gebruikt om de slagen toe te brengen. Het schilderij moest die eer deelen met een pook, van oudsher het meest toepasselijk middel om te tuchtigen. Het lijkt ons toe, dat den mishandelde vóór de mishan deling wel niet gevraagd zal zijn of hij voor keur had voor een bepaald schilderij, waarmee hij geslagen zou worden. Maar hetzij dan dat het een copie van Rembrandt's nachtwacht was, of een stilleven van Ruysdael of de „Lachende drinkebroer" van Frans Hals de gevolgen van de vechtpartij waren voor den koopman gansch niet poëtisch. Zijn gezicht vertoonde een stilleven, dat slechts door een dokter kon gerestaureerd worden. Zijn eene oog zat dicht en zijn hoofd had diverse builen, schrammen en andere bloedende wonden, die in het St. Elisabethsgasthuis verbonden zijn. De man kon daarna zijn rollende haardstede weer opzoeken, na de ijlings gewaarschuwde politie zijn wedervaren te hebben verteld. Dat hij het onderspit had gedolven in den strijd is alleszins begrijpelijk. Hij vocht tegen een echtpaar en volgens het spreekwoord is alleen al de vrouw daarvan tien mannen te erg. Wat moet dan een man-alleen daartegen wel beginnen? i Donderdag werden na een 4-jarigen cursus de eindexamens afgenomen in het heeren- en damesvak. De examencommissie voor het damesvak bestond uit de heeren G. J. Pierlot uit Haarlem, G. L. Schoonman, Utrecht, en Joh Meeuwig, Bloemendaal; voor de heerenafd. Th. Wever, A. v. den Berg uit Haarlem en Joh. Meeuwig, Bloemendaal. Aan het eindexamen afd. dames namen 2 leerlingen deel. beiden zijn geslaagd. Voor het eindexamen heeren 7 leerlingen. Allen slaagden. Zaterdag 9 April Progr. 1. Hilversum 2. Progr. 2. Hilversum 1. Progr. 3. Keulen 8.00; Parijs Radio 10.20; Londen Regional 11.05; Ned. Brussel 12.20; London Regional 1.20; Ned. Brussel 220; Lon don Regional 3.50; Fransch Brussel 5.00; Lon don Regional 6.20; Pauze 7.40; Fransch Brus sel 7.45; Boedapest 9.05; Parijs Radio 10.20. Progr. 4. Ned. Brussel 8.00; Diversen 8.20; Droitwich 10.35. Progr. 5. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Ver zoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. Op de gisteravond gehouden veiling in ,,'t Notarishuis" zijn de volgende panden verkocht: Winkelhuis, Groote Houtstraat 126 f 15900, Th. A. J. M. van Eyck qq; heerenhuis, Kleverlaan 95, Bloemendaal f 6050, G. Hulsebosch; heeren huis Heemst. Dreef 258, Heemstede f 10050, A Th. Joosten qq; huis, Eendrachtstraat 19, f 3100, opgehouden; huis, Ged. Schalkburgergracht 76, f 4025, H. A. Dingboom qq; huis, Zomerstraat 2 f 2550, J. D. Nilgerman qq; winkel-woonhuis, Korte Begijnestraat 27 zw. en rood f 1430, H. I. van Goor qq; huis, Ceciliasteeg 9 f 1370, C. J. J. Jacques qq. Getrouwd; S. A. van 't Wout en G. van der Linde. Geboren: C. A. HeermansKuijper, zoon; J. C. G. KlerkVan den Heuvel, zoon; G. G. VluttersSchasfoort, dochter; H. M. Radema kerVerbeek, dochter; M. M. ScholteVan de Wijngaert, zoon; A. Knipper—Woudstra, zoon; E. K. GremmeKefenhörster, zoon. Overleden: S., 3 maanden, dochter van J. van der Pol, Hazepaterslaan; L. J. Rinkel, 56 jaar, Hazepaterslaan; P. M. PostVan der Velden, 77 jaar, Kamperzijstraat. Gebouw St. Bavo: H.G.K., 8 uur: R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur; Best Metaalbewerkers, 8 u.; Recollectieclub, 8 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Gebouw St Bavo: Geel Wit, uur; Gew. zit tingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: „De Koning gaat voor", kwart over 8 Hoofdwacht, Gr. Markt: Expositie .Haarlem en de Haarlemmers" 25 uur. Frans Halsmuseum: Exposities 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. iojI Rembrandt-theater: „Het getrouwde school meisje", 2.30, 7 en 9.1c uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur: „Lachend door het leven", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „San Francisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Op Dinsdagavond 12 April, om 8.15 uur, zal in het Gem. Concertgebouw de sluitingsavond plaats vinden van de cursussen voor de school vrije jeugd, georganiseerd door de Stichting „Federatie van Haarlemsche Jeugdwerkbestu- ren". De heer E. v. d. Wall, waarn. wethouder van Onderwijs, zal een slotwoord spreken, waarna een film zal worden vertoond. In de tuinzaal zal tusschen 7 en 8 uur een tentoonstelling van voorwerpen, welke op de cursussen werden ver vaardigd, worden gehouden. De vervoersopbrengsten der N.Z.H.T.M. be droegen in Maart f 231.694.of bijna f 10.000. minder dan in dezelfde periode in 1937. Het Bureau van Consultatie en de Raad van Rechtsbijstand in strafzaken verzoekt ons mede te deelen, dat in de week vóór Paschen de we kelijksche zitting van Bureau en Raad niet zijn op Vrijdag 15 April a.s. (Goeden Vrijdag), doch op Donderdag 14 April om twee uur. EDY emaille is 't duur zame emaille van Ne derlandsch fabrikaat. Gegarandeerd vuur- vast-giftvrij. Door 18 De gong gaf 't teeken tot 't diner en de beide dienden stapten met de overige hongerige bad gasten de trap af. Opeens viel de majoor in, dat fhi zijn sigarettenkoker vergeten had en hij Wde terug om hem te halen. Toen hij zich te genover Kenton zette, begonnen zij hun ge- sPrek weer in de Indiche taal. >.Onze buurman," zei hij, „dien wij intusschen geheel vergaten, kwam juist uit zijn kamer. geloof niet, dat hij 't prettig vond om me rlc alen. Ik ben er van overtuigd, dat hij ons uezen keer wel afgeluisterd heeft." Kenton schonk in 't begin weinig aandacht ^an deze mededeeling, tot hij zich herinnerde, Pat hij dezen avond Evelyn in alle stilte zou htmoeten en dat mr. Granger dus zeker haar aam en de afgesproken plaats moest kennen. hij in dit pension logeeren, enkel met de doeling om hem te bespionneeren en stond -j) ,in dienst van mr. X., dan zou hij zijn vij- zeker op de hogte stellen van uur en •"aats van het rendez vous. Dit Is al zeer onaangenaam," zeide hij „vooral als die man ons wil verraden. Wij moe ten hem goed in 't oog houden, dat hij geen gelegenheid krijgt een boodschap weg te sturen of te telefoneeren." „We zullen beginnen met de telefoon on- kaar te maken." „Neen, neen. Zoo doortastend behoeven we warempel niet op te treden. Het is voldoende als we hem beletten 'n bericht af te zenden. Ik blijf hier, tot vijf minuten voor negen. Maakt hij dan aanstalten om mij te volgen, dan ben ik tenminste voorbereid."*-. „In dat geval ben ik natuurlijk ook van de partij," antwoordde de majoor. In 't optreden van mr. Granger viel echter niets verdachts te bespeuren. Nadat hij zijn kof fie gedronken had, trok hij zich terug op zijn kamer, waar zij hem enkele minuten op en neer hoorden loopen. Tegen half negen draaide hij 't licht uit en werd alles stil. Blijkbaar had hij zich te bed gelegd. Buiten was het inmiddels volslagen donker geworden. Zwarte wolken joegen door de lucht en voorspelden zware regen. Het was nu vijf minuten voor negen. Kenton had het huis verlaten, om naar zijn geliefde te ijlen. Perring stond op 't balkon en keek hem na. Toen hjj weer naar binnen wilde gaan, be merkte hij, dat ook mr. Granger vanuit zijn kamer dit balkon kon bereiken, en dat zijn bal kondeur open stond. Hij kon de verzoeking niet weerstaan, zich er van te overtuigen, of deze inderdaad reeds te bed lag en sliep. Hij, sloop op zijp teenen mar de deiir en spie&jgjëi kamer in, die door 'n spleet van de gangdeur een weinig liaht van de corridorlamp kreeg. Hij zag direct, dat de kamer leeg was. Mr. Granger had zich blijkbaar van 't balkon op de veranda beneden laten zakken, om zoodoende het pension ongemerkt te verlaten. Op deze wijze had hij zich aan 't wakend oog der beide vrienden onttrokken. De majoor rende zijn kamer binnen om zijn revolver te halen. Tien minuten nadat Kenton het huis verlaten had spoedde ook hij zich over den weg door 't woud. De angst sloeg hem om 't hart. Hij voelde, dat zijn vriend ernstig gevaar dreigde en iedere spier in hem trilde van een wilde spanning. Ondanks de diepe donkerte, gelukte het hem boomen en struiken te ontwijken en in zijn snellen loop den juisten weg te volgen. Hij was nog slechts halverwege, toen hij plotseling een hel licht voor zich uit zag. Het scheen van een sterke electrische lantaarn te zijn en in den lichtkegel meende hij de gestalte van Kenton te zien, ongeveer op tien meter afstand van de plek, waar 't licht opflitste. v De majoor rende zoo vlug hij kon en riep: „Dick, pas op!" Op 't zelfde oogenblik zag hij hem echter tegen den grond storten en hoorde hij twee knallende schoten. Het licht doofde uit. Alles rondom bleef stil en donker. XVII EEN NACHTELIJK BEZOEK MtteEtSÖP kepde .dat gflLufek m mm twee schoten uit een windbuks. Hij trok zijn revolver en vuurde driemaal snel achtereen in de richting waar hij het licht gezien had, zon der zijn vaart te minderen. Hij rende zijn gevallen vriend voorbij en stortte zich in het dichte kreupelhout, zonder op de takken en twijgen te letten, die hem in 't gezicht striem den. Eindelijk bleef hij staan en luisterde. Maar niets verbrak de diepe stilte en de ondoordringbare duisternis; geen enkel geluid van brekende twijgen of ritselende blaren ver ried den weg welken de moordenaar genomen had. En hoewel hij van woede en wraakzucht sidderde, kon hij toch niets uitrichten. Iedere poging tot achtervolging zou nutteloos blijken. Met vertwijfeling in 't hart, probeerde hij den weg terug te vinden naar zijn vriend en bij 't flakkerend licht van een lucifer keek hij den getroffene in 't bleeke gezicht. Een bloed- straaltje sijpelde uit op de witte huid. Het begon zacht te regenen, 'n monotoon ge suis door de diepe stilte. Langzaam als tranen uit droeve oogen, rolden cfe druppels van blad tot blad. De majoor wischte met zijn zakdoek het bloed weg, onderzocht de wonde en constateerde tot zijn groote vreugde, dat de kogel op een der beenderen afgeschrampt was. Het wondje was onbeduidend en Perring verbond het met zijn zakdoek. Doch nu viel hem in, dat hij twee schoten gehoord had, en spoedig had hij 't doel van 't ander schot gevonden. Op de borst, even onder den linkerschouder zga hij een roode vlek op 't witte linnengoed. Deze woade was blijkbaar van een,zeer ernstig karak ter, doch Perring gunde zich niet den tijd, haar nader te onderzoeken. Nadat hij geconstateerd had, dat Kenton's pols nog klopte, nam hij zijn vriend in de armen en droeg hem weg. De vijf minuten lange wandeling door den regen en den nacht, scheen hem een eeuwig heid toe. Onderweg brak nu ook het onweer los, de regen stroomde, de bliksem flitste. Zuchtend droeg Perring hem de trap van 't pension op, legde hem op bed en gaf dan aan stonds order een dokter in Goed te Telefonee ren. Zoover de majoor het beoordeelen kon, was ook de wonde in de borst niet direct levensge vaarlijk. De kogel had hem getroffen tusschen de eerste en de tweede rib, boven het hart en was in 't lichaam blijven steken. Doch hij kon niet constateeren, welke richting de kogel na 't passeeren der ribben genomen had. Mis schien kon een slagader doorgesneden zijn, met gevolg een inwendige verbloeding. Gedurende het martelende wachten op den dokter, waren zijn gedachten voortdurend bezig met den man, die deze snoode daad op zijn ge weten had. Hij twijfelde er niet aan, dat het Mr. Granger geweest was. Vanaf het gemeen schappelijk balkon zag hij, dat deze zich nog steeds niet op zijn kamer bevond en dit sterkte zijn vermoedens in niet geringe mate. En wat voor nut had 't, zich met de politie in ver binding te stellen. Het laatste gesprek met inspecteur Burdack herinnerde hij zich nog levendig. De politie zou wel onverschillig staan tegenover iederen aanslag op zijn vriend. 't verlangen, Mr. Granger's kamer nader te onderzoeken. Het nam niet veel tijd in beslag, want bagage had hij hoegenaamd niet bij zich. Maar hij had enkele sigaretteneindjes achteloos op den grond gegorpen en Perring verzamelde die zorgvuldig en stak ze in zijn zak. Hij kende het merk, dat zijn buurman bij voorkeur scheen te rooken, zeer goed. Ja, hij wist zelfs toevallig, dat zij slechts door één firma in geheel Enge land geïmporteerd werden. Het waren zware Indische sigaretten, waarin een beetje opium gemengd was en die weinig bekend waren. Nog maar kort geleden, wist Perring heeiemaal niet, dat ze in Londen te krijgen waren, tot hij op een goeden dag bü een uit Indië gerepatrieerden vriend een doosje zag staan en van deze ver nam, waar ze verkocht werden. Een importeur leverde ze direct aan enkele rookers, zonder ze in den tusschenhandel te bengen. Het resultaat van deze vondst was een lang telefoongesprek met een particulier-detective in Londen, die ondanks het late uur. toezegde, dat hij aanstonds op onderzoek zou uitgaan, om nog den volgenden dag den majoor de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Hij zou van den importeur de namen trachten te weten te komen en aan de hand van de ontvangen adres sen nagaan, welke cliënt twee gouden tanden in 't bovenste gebit had en de laatste dagen afgereisd was. (Wjorck.vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5