HANDELS- EN BOUWCREDIETEN ANTHRACIET? DRUPSTEEN'S KOLENHANDEL F IETS NIEUWS! OTTGERING mét Haarlem, 9 April Kort en volledig RADIO MOORS ».v. voor Ontbijt- en Koffietafel UNKE'S ROGGE BROOD FABRIEK - HAARLEM STOOMEN STOPPEN VERVEN persen ZATERDAG 9 APRIL 1938 HAARLEM AMSTERDAM B E V E R W IJ K WIJ VERSTREKKEN Een verheugende tijding voor Kennemerland Onderwijs aan zieke en zwakke kinderen VER. GELOOF EN WETENSCHAP Ed. Verkade declameert „Macbeth" St, een ?r°°t: Kik r<lers te laten zien 101 wat voor verschrikke" in ZOMERPOSTZEGELS Comité van aanbeveling VAN ONZEN WINKELSTAND Franken's filiaal aan den Kruis weg herbouwd Sigarenfabriekje uitgebrand Kwijtschelding van schulden aan debiteuren van oude bloem bollenveiling ,DE DIENSTHOND' DEMONSTREERT Haarlem te gast in Hoofddorp „PRIMAVERA' Den 4en Mei hoopt het echtpaar R. Nauta en N. Nauta-Molenaar, wonende te Haarlem, Tugelastraat 57, den dag te herdenken dat het voor 50 jaar in den echt werd verbonden De bekroningen St. Jozefsgezellenver. Haarlem I Week-agenda GRAALNIEUWS TELEFOON 12157 28504 De nieuwe voorzitter van de Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap", de heer J. Tideman, oud-gouverneur van de Molukken COMITÉ VAN KATH. ACTIE FUNKE'S GESTOOMD ROGGEBROOD Eens geprobeerd - Altijd begeerd Spaarnwouderstraat 39 - Tel .11062 HOE ZEG IK HET HUN? Lezing voor „Pro Juventute" HAARL. R. K. DAMBOND Internationale problemisten- wedstrijd AGENDA Bioscopen 10 April Bioscopen 11 April Bioscopen Apotheekdiensten Programma Radio-Centrale Bekerwedstrijd R.F.C.R.C.H. SPAARNE STAD Sinds 1916 bezit Haarlem, evenals verschil- '«nde andere gemeenten in ons land, een com missie, die zich tot taak stelt huisonderwijs te Seven aan zieke kinderen, die niet in staat zijn school te bezoeken. Dat deze commissie goed i^rk doet, kan blijken uit het feit, dat in het aigeloopen jaar niet minder dan 78 kinderen Xah haar arbeid profiteerden en dat dit aantal 111 de laatste acht jaren in totaal 515 bedroeg. zijn kinderen, die tijdelijk niet in de gele- §enheid zijn de school te bezoeken. Als dit ver- 2dim lang duurt, dan worden zij wel zwaar be hoefd als daarvan het gevolg is, dat zij de les- Se'i in hun klas niet meer kunnen volgen. Voor c'e kinderen, die nimmer in de gelegenheid zijn naar school te gaan, is het huisonderwijs van ;iog grooter belang, omdat zij daardoor een 'bassa levensvreugde krijgen, waarvan zij anders '>Un geheele leven verstoken blijven. In de commissie zitten ook katholieken, zoo- dat voor den aard van het onderwijs, dat ge- Seven wordt, geen vrees behoeft te bestaan. Het is een mooi werk en daarom ondersteunen gaarne het verzoek van de commissie om ^ar financieel te helpen. Zij vestigt er de aan dacht op, dat biiv. tooneel-, zang- en sport- Vereenigingen haar kunnen helpen door te haren ate een uitvoering te organiseeren en dat an dere vereenigingen lid zouden kunnen zijn of Jaarlijks een bijdrage zouden kunnen storten, ^aar vooral ouders van schoolgaande kinderen 0£ die geen schoolgaande kinderen meer tot 111111 last hebben, kunnen hier hun sympathie toonen. Ook leerlingen van scholen kunnen °'ubjes vormen om hun zieke medeleerlingen 16 helpen. Vroeger ontving de commissie van de ge meente een jaarlijksch subsidie, maar door de 'diancieele moeilijkheden is dit geschrapt. Het P'eit voor de leden der commissie, dat zij des- 0lldanks hun werk voortzetten. Voor hen, die meer van dit mooie werk willen Veten of op bijzondere wijze willen steunen, Seven wij hier het adres van den ijverigen tWee- detl secretaris, den heer J. H. W. Habermehl, "inderhuissingel 30. t öe kans dat men „Macbeth" van Shakespeare - zi«n kan krijgen is zeer klein. De kosten van V'Vage en de rolbezetting stellen geweldige Jchen, dat een tooneelgezelschap er niet licht j^ckomt het stuk op zijn repertoire te nemen. a&rom mogen de leden van de vereeniging geloof en Wetenschap" zich gelukkig prijzen dat een zoo kundig declamator als Eduard ®rkade het voor hen gisterenavond in den adsschouwburg heeft gedeclameerd, al blijft volledige opvoering natuurlijk het ideaal. t\v - Verkade gaf zelf antwoord op de onge- 'Jfeld bij de leden opgekomen vraag waarom be"Macbeth" had gekozen. Wijl het een tegen- d is van „Hamlet" dat hij vroeger voor p, Aö Vfctir ..XlcllIlICU Ucll J.1JJ VlUCgCi V'-JW-i fj el°°f en Wetenschap" heeft gedeclameerd. «Waart. miet is de man, die zijn leven wijdt aan een lLotsche taak en daarbij den innerlijken vrede n, Vaart. Macbeth geeft zich over aan een do 5l3egeerte, die hij ten koste van alles vol- 'iikt tegen den stem van zijn geweten in. Al 'is 0Rs deze opvatting wat simplistisch toe va Macbeth eigenlijk niet sterker slachtoffer bcw lle£ geloof aan booze geesten dan actief 5(.Pst volbrenger van zijn eigen plannen?) toch ari ze de tegenstelling zeer scherp. En zeer ye letn was de terloopsche politieke noot, die Ed. ,jyj ade aan zijn verklaring toevoegde. t'Jd zoo vertelde hij, werd als uit den Sj. a'jod stuk beschouwd omdat men vond, dat Sciyia^eare 't er wat al te dik oplegde in zijn ter.ï ring van iemand, die macht ondanks en koste van alles wil bereiken en behouden, men behoeft thans niet ver te zoeken in tf„fdPa om zoo iemand in volle realiteit aan te ''en! k'a^akespeare schreef zijn stuk in een tijd, Wasrin Koningin Elisabeth zonder nakomelingen h0. 0verleden, met de bedoeling aan de toe- l^0Pn strijd en gevolgen het uitsterven van een 'ngshuis kan hebben. Krachtig door de aan- VCr!8en 'net applaus ingestemd merkte de neer de op, dat wij ons mogen verheugen dat Cct, v°°rtbestaan van ons Koninklijk Huis tot O V» Ver verschiet verzekerd is! •,deci llet programma was terecht niet van V 'amatie- maar van een „ten tooneele Pn van „Macbeth" gesproken. Inderdaad, ölll Verkade gaf een zoo'n suggestieve uitbeel- cjfag van verschillende scènes uit het geweldig bw atische, erg deprimeerende treurspel, dat e«h phantasie meer noodig had om zich tCu g«t>eel tafereel met diverse spelers en requisie- te stellen. In sommige gedeelten ging dat deci Jker, zij leenden zich ook minder zoo voor Ici^ajPatie-zonder-meer maar waren ongetwij- aIs karakteristiek voor de lijn in het stuk 9racuen- Het hoogtepunt vonden wij de die £'ge slaapwandelscène van Lady Macbeth, dien!?6Vee' zwier, fijngespeelde ironie en droo- s de Werkelijkheid „Macbeth" op zijn best gaf. ho0J. üec'amatie van een tooneelstuk is de bijbe- toelichting voor het begrijpen der dat q11 van veel belang. Wij kregen den indruk d6r toelichting van Verkade soms niet hel- Wet-jj Was. dikwijls zeker niet duidelijk gezegd vOorLCnd °P deze laatste bijeenkomst gaf de van „Geloof en Wetenschap", mr. F. baan, een overzicht van het afgeloopen seizoen. Hij kon wijzen op een over het alge meen zeer bevredigende belangstelling der leden voor de bijeenkomsten, op een groote interesse speciaal voor de tooneelavonden. Dat is voor het bestuur een spoorslag om op den ingeslagen weg voort te gaan, al verheelde mr. Vorstman voor de toeschouwers de moeilijkheden bij de keuze van tooneelstukken niet. Ongetwijfeld is deze laatste avond, waarop de vele aanwe zigen met intense aandacht en onder hoorbare stilte luisterden naar den kunstenaar Verkade, die na afloop ovaties kreeg, een alleszins waardige afsluiting van een seizoen, dat weer den leden een breede mogelijkheid tot eruditie en kunstzinnige ontwikkeling in verschillende vorm heeft verschaft. Voor den verkoop van Zomerpostzegels heeft zich het volgende comité van aanbeveling ge vormd: Eereleden: mr. dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk; C. Maarschalk van Egmond en Rin- negom; mr. M. Slingenberg. Leden: Ds. H. E. Beker, A. G. Boes, mr. A. 'Bruch, mr. L. G. van Dam, mevr. A. Del BaereJiskoot, mevr. de Wed. C. Droste—-Savry, F. Filbry, Plebaan. H. Franken Jr., mr. J. N. J .E. Heerkens Thijssen, Th. S. J. Hooy, dr. L. C. Kersbergen, J. G. van Kessel, Ernst H. Kre- lage, dr. W. C. van der Laan, dr. A. A. G. Land, W. J. B. van Liemt, Ph. A. Mees, A. W, Michels, ds. G. H. Moll van Charante, R. Peere boom, J. H. T. Pfaff, mr. S. J. Pit, M. A. Reinalda, S. J. van Slooten, H. C. J. Sondaal, Deken; J. J. Swens, jhr. F. Teding van Berk hout Jr., mr. E. J. W. Top, mr. dr. W. P. Vis, P. Voogd, S. Ph. de Vries Mzn„ Rabbijn, E. van de Wall, mr. Th. A. Wesstra, ds. J. Yntema. Het filiaal van de N. V. Electrische Luxe broodfabrieken H. Franken Jr. aan den Kruisweg 55, heeft groote veranderingen ondergaan. De winkel werd geheel verbouwd. En hij staat in het teeken van vernieuwing en van Paschen. Cho colade-eieren, met gele kuikentjes, versierde bon- bondoozen en taarten vullen de gloednieuwe vi trines. Vitrines zijn er te kust erv te keur. Met glas afgesloten etalagekasten, vitrines in de toonbanken en kasten van geslepen glas tegen de wanden, die geheel van mahoniehout zijn. Een keurigte verlichting tusschen de vitrines ook verlichting-zuiltjes doet de eetbare heer lijkheden op haar best uitkomen. Ook is er een nieuwe broodsnijmachine, een ingebouwde warme kast voor croquetjes en der gelijke, nieuwe broodstellingen, terwijl de winkel ruimte door de verbouwing belangrijk is uitge breid. Wij wenschen de fa Franken veel succes toe met deze zaak, die, in het centrum van de stad gelegen en gezien den! goeden naam van Fran ken's artikelen, wel een groote ruimte noodig' heeft. Vannacht om 5 uur werd brand gemeld in het perceel Spaarnwouderstraat 36, waarvan het bovengedeelte de sigarenfabriek van den heer G. J. Goyaerts is. Dit gedeelte is nagenoeg ge heel uitgebrand. De brandweer heeft het vuur met twee stralen op de waterleiding gebluscht. De brand is in het voorste gedeele ontstaan, waar doorgaans een kachel brandt. Deze was echter gisterenmiddag volgens de verklaringen van den fabrikant (die zelf niet bij de fabriek woont) en zijn knecht uitgegaan. Een sorteer der heeft gisterenavond om 8 uur de fabriek verlaten zonder iets bijzonders te hebben be merkt. De oorzaak van den brand kan 'n vonk zijn, die uit de kachel in een naad van den vloer tusschen vloer en zoldering is geraakt of het wegwerpen van een eindje sigaar door den sor teerder, toen hij wegging. Verzekering dekt de schade. Het benedengedeelte was in gebruik van de Haarl. Blikindustrie en kreeg water schade. De Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, was op het terrein van den brand aanwezig. Zoo juist vernemen wij, dat door de dagelijk- sche besturen van de veilingvereenigingen Ken nemerland en Vrije Veiling, de bloembollenvei ling, de Boerenleenbanken en 't rijk, een nadere overeenkomst is geteekend, waarbij een algehee- le kwijtschelding van schulden zal kunnen plaats hebben aan alle debiteuren van de oude bloem bollenveiling Beverwijk, dateerende van 1 Ja nuari 1933, welke schulden in 1934 werden aan gegaan bij de regeling der moeilijkheden van de bloembollenveiling. De bijzonderheden van deze regeling, die ge troffen kon worden, dank zij de bereidwilligheid der regeering en den boerenleenbanken te Be verwijk (Eindhoven en Utrecht) zullen in de a.s. jaarvergadering der veilingvereenigingen worden medegedeeld, waarna de afwikkeling zal kunnen geschieden. Vrijdagmiddag had op het concoursterrein te Hoofddorp, daartoe vrijwillig door 't gemeente bestuur afgestaan, een demonstratie plaats van den Ned. Bond voor den Diensthond, afd. Haar lem, waarbij vele uitgenoodigden, o.a. burge meester mr. A. Slob en de Commissaris der Po litie te Haarlem, de heer Tenckinck en tal van autoriteiten en notabelen uit de gemeente, zoo mede publiek aanwezig waren. Aan deze demonstratie namen de volgende honden deel: Kazan (Duitsche Herder), Kazan (Holl. Herder), Bob, Kazan, Beer, Rigo, Nora en Dolly (alle Bouviers). De geleiders bevonden zich bij hun honden; de demonstratie geschiedde o. l.v. den heer Doornbos, commandant van de Hondenbrigade te Haarlem. Toen de geleiders met hun honden voorkwamen, was het oog van het publiek op deze dieren gericht en stond men af te wachten wat gebeuren zou, omdat deze demonstratie iets nieuws voor Hoofddorp was. Eerst werd een demonstratie gegeven (het vol gen aan de lijn) en daarna het vrij volgen, het volgen naast het rijwiel, het vooruit sturen, af leggen, blijven liggen en voedsel weigeren. Dit laatste viel bijzonder bij het publiek in den smaak, omdat de honden het toegeworpen vischje niet verorberden, er zelfs niet naar om keken. Het bewaken van een voorwerp werd prompt door de dieren uitgevoerd en hoewel de leider van deze demonstratie vroeg of er liefhebbers waren om deze voorwerpen weg te halen, meld de zich niemand aan. Het „revieren" van voorwerpen werd prachtig door de dieren uitgevoerd. Het revieren naar een persoon was wel 't mooist, vooral de wijze van aanblaffen, de wijze van bewaken en het werken op commando. Bij de oefening op stokvastheid, schotvastheid en rijwielstellen kon men eerst zien, wat een hond presteert. Deze oefeningen werden ook keurig door de dieren uitgevoerd en menigeen hoorde men zeggen „Hoe is 't mogelijk dat een Alle aandacht hadden Nora en Dolly. Oogen- schijnlijk zagen deze dieren er niet vreesaan jagend uit en waren ietwat kleiner dan de an dere honden. Zij presteerden buitengewoon werk en waren in het stellen keurig. Ze gingen zon der eenig geblaf op het doel af en weerden zich dapper. Een dikke hagelbui bracht de honden niet uit hun humeur. Na deze oefening werd de springdemonstratie gehouden. Jammer, dat de schutting van 1.80 M. hoog mede door de regen- en hagelbuien glad was geworden en het springen van de die ren bemoeilijkte. Hiermede was de demonstratie ten einde en een woord van dank aan de geleiders en den commandant is hier zeker op zijn plaats. Binnenkort hoopt de afd. Haarlemmermeer met het oefenen van eenige honden te begin nen en wel te Hoofddorp en te Nieuw-Vennep. Dit alles voorloopig onder leiding van den heer Doornbos. Ingezetenen van deze en omliggende gemeen ten die prijsstellen met een hond aan deze oefe ningen deel te nemen, kunnen zich opgeven het zij mondeling of schriftelijk bij het bestuur. Den navolgenden inzendingen op de Prima- vera" te Rotterdam is een bekroning ten deel gevallen: Eereprijzen: Zilveren medaille Z.K.H. Prins Bernhard, rozeninzending de Ruyter, Hazers- woude. „Het Gouden Kompas" van A. J. M. Goudriaan, inzendingen D. Baardse Dz, Aals meer. Zilveren beker, aangeboden door den Bond van Bloemenveilingen in Nederland te Naald wijk, Bromelia's Diergaarde Rotterdam. Medaille gemeente Rotterdam, inzending G. Lubbe Zn., Oegstgeest. Verg. zilveren medaille gemeente Overschie, bolleninzending B. Slikkerveer, Sas- senheim. Zilveren medaille gemeente Rotterdam, groep Anthuriums G. Oud, Aalsmeer. Extra prijzen: Verg. Zilv. Medaille, groep bloeiende Azalea's, D. Baardse Dzn.; groep Hor tensia's, D. Baardse Dzn.; groep seringen enz., D. Baardse Dzn., Aalsmeer; groep rotsplanten, Kw. Armeria, Rockanje; rozentuin van G. de Ruiten, Hazerswoude; Zilv. Eerepenning, groepen Begonia's, D. Baardse Dzn., Aalsmeer. Gouden Medaille: Rozentuin van rozen sorti ment de Ruiter, G. de Ruiter, Hazerswoude. Groep bloeiende Azalea's, D. Baardse Dzn., Aals meer. Groep bloeiende Hortensia's D. Baardse Dzn., Aalsmeer. Groepen Begonia's D. Baardse Dzn., Aalsmeer. Groep seringen enz., D. Baardse Dzn., Aalsmeer. Groep bolgewassen, L. Slikker veer Jr., Sassenheim. Groep Narcissen in pot enz., G. Lubbe Zn., Oegstgeest. Kleine Gouden Medaille: Dec. Groep Anthu riums, G. Oud, Aalsmeer. Verguld Zilveren Medaille: Groep Rotsplanten, J. van Ester Co., Hazerswoude. Zilveren Medaille: Groep Narcissen, A. Frij- link Zn., Sassenheim. Groep rotsplanten, Jan Dix Jr., Heemstede. Getuigschrift le Klasse: Polyantha roos R. 16, G. de Ruyter, Hazerswoude. Sering „Sensation", Fa. W. Topsvoort Fa. K. Keessen Jr., Aalsmeer Getuigschrift van verdienste: Polyantha roos R. 19, nieuw, G. de Ruiter, Hazerswoude. Narcis Incomparabilis enz., G. Lubben Zn., Oegst geest. Narcis Gele Trompet Caland, G. Lubbe Zn„ Oegstgeest. Narcis Incomparabilis Mo- rea, G. Lubbe Zn., Oegstgeest. Narcis Incomp. Savoy, G. Lubbe Zn., Oegstgeest. Triumph tulp „Alberio", L, Slikkerveer Jr., Sassenheim Parkiettulp Fantasie, L. Slikkerveer Jr., Sassen heim. Erychronium revolutum White Beauty, L. Slikkerveer Jr., Sassenheim. Astilbe Duitsch- land, G. Lubbe Zn., Oegstgeest. Zondag 12.30—13.00 spreekuur bij den praeses, P. Krugerstraat 43; 8.15 ontspanning, tafel tennis O. Z. (tournooi)8.45 adspirantencursus A. Maandag 8.00 Damclub T.E.P.; tooneelrepetitie. Dinsdag 9.30 Schola cantorum; 8.30 adspir.- cursus B; 9.30 E.H.B.O.-cursus; 8.00 biljartclub. Woensdag geen verplichte avond. Donderdag 9.00 Schola cantorum; 8.00 Schaak club. Vrijdag 8.00 alleen tooneelrepetitie; voor het overige gesloten. Zaterdag 8.00 tafeltennis O. Z. Zaterdag. Om 8.15 uur instuif voor de leidsters. Zondag. Om 12 irur inwijding(scursus in de Leeghwaterstraat. Om 8 uur Passie-avond in de Leonarduszaal voor de Graaleden. Vrij toegang. Om 8.15 uur Lichtbeelden over den Passie-tijd, op het Spaarne. voor Graalleden boven 16 jaar (in- plaats van Stormlamp). Het Clubhuis Spaarne is van Woensdagavond tot Dinsdag na Paschen gesloten. De andere clublokalen zijn Donderdag pas gesloten. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG, 10 April, 12 uur: Conditietraining R.K. Athletiek-vereeniging „Holland" van uit de Blokhut Tetterodeweg 12, bij Zeeweg, Overveen. MAANDAG 8.45 uur: Cursus in wijsbegeerte van Geloof en Wetenschap door den zeereerw. pater H. van de Vrande, in het St. Elisabeths- gebouw, Jansstraat 49. DINSDAG 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Konin ginneweg 8bis. 7 uur: Indoortraining jongensafd. Haarl. R.K. Athletiekvereeniging „Holland", in het gym nastieklokaal Zandvoorterpad, Overveen. 8 uur: Repetitie St. Cecilia in Gebouw St. Bavo. 8 uur: Vergadering van den Bijzonder Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vin- centiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Bestuursvergadering in „De Leeu werik" voor de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters van de Vrande en Strijbosch in het gebouw Bagijnhof, achter de St. Jozefkerk. WOENSDAG 2.30 uur: Repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal Eemstraat. Haarlem-Noord. 5 uur: Repetitie gymnastiek jongensafdeeling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „De Spaarnespelers" in de bovenzaal Lunchroom, Jansstraat 55. 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie R. K. Oratoriumvereeni- ging voor dames en heeren in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74. 8.30 uur: Cursus Esperantistenvereeniging Abbé Richardson", in het gebouw St. Bavo. DONDERDAG 4.30 uur: Repetitie gymnastiek me: sjesafdeeling R. K. Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de school aan de Tempe liersstraat 1. 6 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Aloysiusschool, Overveen. 7 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8 uur: Indoor-training Heerenafd. Haarl. R.K. Athletiekvereeniging „Holland", in het gym nastieklokaal Zandvoorterpad, Overveen. 8.15 uur: Repetitie R. K. Harmonie „Utile Dulci", in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: Repetitie gymnastiek R. K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de Doelen zaal voor dames. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg, Haarlem-Noord. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis R. K. Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K School aan de Nieuwe Gracht. 8.30 uur: Bureau vergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentius- gebouw, Groenmarkt. 8.30 uur: Repetitie R. K. Gemengd Tooneel „Thalia", in het clublokaal Spekstraat 8. VRIJDAG 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht, hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 5.30 uur: Gymnastiek-repetitie kleuterafdeeling van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan in de Broedersschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensafdee ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigingen bij het uitschrijven van vergaderingen verzocht, vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Klever laan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. (RONDMODEL) 't Is verrukkelijk, vooral mei boter, kaas, jam, etc. - Uw eigen bakker kan het U bezorgen, doch eisch dat men U ook inder daad FUNKE's gestoomd Roggebrood levert Op uitnoodiging van het bestuur van „Pro Juventute" heeft de heer Frits van Raalte uit Amsterdam Vrijdagavond een inleiding ge houden over de vraag „Hoe moeten wij kinde ren. die zich misdragen hebben, toespreken?" Spr. wees er allereerst op, dat de eerste toe spraak tot het kind. dat iets misdreven heeft, reeds beslissend kan zijn. Een bepaalde gedrags lijn is moeilijk aa nte geven: men heeft te maken met de ontwikkeling van den psychi- schen toestand van den deliquent. Het is aan bevelenswaardig de ouders slechts te hooren in tegenwoordigheid van het kind, opdat het niet den indruk krijgt, dat er geroddeld wordt. Voor alles dient men er voor te waken, dat het zelf vertrouwen van het kind niet ten gronde gaat. Spr. weidde uit over de beteekenis van de suggestie in de opvoeding, over de grove fout, wanneer over erfelijke belasting gesproken wordt. Noch de maatschappelijke stand der ouders, noch de godsdienstige opvoeding zijn waarborg voor een goeden levenswandel. Men moet bij kinderen optreden met aan- ziens des persoons: een kind, dat bij vergissing in een zwak oogenblik heeft gestolen, moet anders behandeld worden dan een recidivist. Uit psychologisch oogpunt is het juist, dat de gene. die het kind toespreekt, diens persoon lijkheid, milieu, verleden en toekomstwenschen kent. Na de pauze ontstond een aangename dis cussie, waarbij de spreker talrijke voorbeelden uit de practijk opsomde. Wij laten hieronder den uitslag volgen van den int. problemistenwedstrijd, welke was uitgeschreven door „Ons Orgaan",, oficieel or gaan van bovengenoemden bond. Zoowel in kwaliteit als kwantiteit is deze wedstrijd een groot succes geworden. Zooasl bekend was het aantal inzendingen vijf en vijftig. le prijs G. Zonneveld, Heemskerk 185 p.; 2e pr. W. J. v. d. Voort, NieuwVennip 184 p.; 3e pr. J. Wagter, Groningn 183 p.; 4e pr. A. Polman, Almelo 182 p; 5e pr. J. H. Winter, Oude Pekela 181 p. Eerv. verm.: G. L. Gortmans, Londen 177 p.; id. M. Nicolas, Parijs 175 p.; id. L. Schut. En schede 173 p.; id. A. de Nas, Utrecht 172 p.; id. P. Lourans, Libourne Fr. 170 p. Het is dus den D. C. H.-er G. Zonneveld in dit concours gelukt, diverse grootheden uit de probleemwereld onder zich te houden, hetgeen op zich zelf reeds een pracht prestatie ge noemd kan worden. Het geleverde werk was ook werkelijk af. Tenslotte kan de Haarl. R.K. Dambond zich er op beroemen, problemisten onder haar leden te tellen, die in staat zijn een dergelijk bezet concours te winnen. Aan den heer G. Hulsebosch te Bloemendaal is door den minister van Waterstaat gegund *het maken van werken voor de scheepvaartverbin ding AmsterdamBovenrijn. De gemeenschappelijke sluitingsavond van alle cursussen der Federatie van Haarlemsche Jeugdwerkbesturen (cursussen voor de school vrije jeugd) wordt gehouden op Dinsdag 12 April in het Gemeentelijk Concertgebouw om 8.15 uur. Van 7 tot 8 uur dien avond kunnen genoodigden de vervaardigde voorwerpen be zichtigen. Tot consul van den Ned. Amateurgldsenbond (Bond ter Behartiging der Toeristische Belan gen van Buitenlandsche Automobilisten) is voor Haarlem benoemd de heer A. G. Alewijn, Kle- veiparkstraat 12. Het verkeershuis der Stichting „Kaa-iflem's Bloei" behoort tot de drukste inlichtingenbu- reaux in den lande onder de V.V.V.'s. In de tweede week van April is reeds de vierduizend- ste bezoeker voor 1938 genoteerd, zoodat de ser vice die van 1937 ongetwijfeld verre zal gaan overtreffen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft aan de Vereeniging Vacantiebezigheden voor school kinderen toestemming gegeven op 30 April a.s. een Bloempjesdag te houden. In de plaats van dr. A. M. Ypma, die naar den Haag is vertrokken, is tot dokter te Heems kerk benoemd dr. P. van Genderen Stort uit Nieuwe Schans. Hij zal na Paschen zijn prac tijk beginnen. Gedeputeerde Staten hebben bezwaar ge maakt tegen het raadsbesluit van de gemeente Haarlem, waarbij een bedrag werd genoteerd voor de verbouwing van het gebouw van Open bare Werken in de Jacobijnestraat om het in te richten voor rijwielbergplaats van het stede lijk gymnasium. Waarschijnlijk zijn de geraam de onkosten wat hoog. Op 13 April zal de heer M. F. Heemskerk te Haarlem den dag herdenken, waarop hij vóór 35 jaar in dienst trad op het kantoor der Er ven F. Bohn, uitgevers te Haarlem. Ds. A. J. Montijn, die gedurende 17 jaar directeur van de Nationale Christen Geheel Onthouders Vereeniging is geweest, is als zoo danig afgetreden. Hij heeft als geheelonthou der veel contact gehad met katholieke kringen en was ook bij hen zeer gezien. Bij zijn af scheid is hij gehuldigd en kreeg bij een boek waarin bijdragen waren opgenomen van drank bestrijders van alle richtingen. Gebouw St Bavo: Geel Wit, uur; Gew. zit tingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: „De Koning gaat voor", kwart over 8 Hoofdwacht, Gr. Markt: Expositie .Haarlem en de Haarlemmers" 25 uur. Frans Halsmuseum: Exposities 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 105 uur. Rembrandt-theater: ,Het getrouwde school meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur: „Lachend door het leven", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „San Francisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: „Het droomschip", kwart over 8. Hoofdwacht, Groote Markt: Tentoonstelling „Haarlem en de Haarlemmers", 25 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 24 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt-theater: „Het getrouwde school meisje", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Bibayak" half twaalf. Cinema Palace: „Lachend door het leven" 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „San Francisco", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 mannen en een meisje", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: „Haarlems Zanggenot", 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Comité „Winterhulp", 8 uur. Hoofdwacht Groote Markt: Tentoonstelling „Haarlem en de Haarlemmers", 25 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities 10—5 uur. Rembrandt-theater: „Het getrouwde school meisje", 230, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Lachend door het leven", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „San Francisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. 0 De Zondags- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. G. Loomeijer, Barteljorisstr. 11Park Apotheek, Kleverparkweg 13; Teyler Apoitheek, Teyler plein 79. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Zondag 10 April Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: Keulen. Programma 4: 8.30 Brussel Ned., 12.50 Droit- wich, 1.20 Brussel Fr., 1.35 Brussel Ned., 2.35 Droitwich, 3.20 Brussel Ned„ 3.40 Droitwich, 4.20 Londen Reg., 4.50 Brussel Ned., 5.20 Lon den Reg„ 5.50 Droitwich, 8.25 Londen Reg„ 9.10 Droitwich, 10.05 Brussel Fr., 10.30 Parijs Radio. Maandag 11 April Programma 1: Hilversum 2 Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 10.05 Londen Reg., 10.50 Parijs Radio. 11.05 Radio PTT Nord. 11.20 Keulen, 12.20 Brussel Ned„ 1.20 Keulen, 2.20 Droitwich, 3.00 Dan- marks Radio, 3.20 Keulen, 4.20 Parijs Radio, 5.20 Londen Reg., 6.20 Keulen, 7.50 Parijs R., 9.50 Keulen, 11.20 Stuttgart. R.C.H. vertrekt met het volgende elftal naar den sterken eerste-klasser R. F. C. om te trachten door minstens een gelijk spel in de volgende ronde te komen: Verkaaik v. Thiel Kors Slot v. Dansik, v. d. Bel Troost Biesbrouck' Witkamp Hellingman Lenselink. Ongecorrigeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5