Daladier is vastbesloten te slagen De ommuurde stad Tsinanfoe heroverd ENGELSCHE KLOKKEN Een trieste stroom vluchtelingen trekt Frankrijk binnen Hitier te Weenen DE JAPANNERS SLAAN OP DE VLUCHT FRANCO'S OPMARSCH GESTUIT DE WEGVERZAKKING TE LANDSMEER Het nieuws van heden DE BAROMETER „Mijn regeering zal een sterke regeering zijn VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f3.58 ZONDAG 10 APRIL 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21116 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM a Hij zou een regeering willen vor men, die alle nuances vertegen woordigt, van Blum tot Reynaud Het nieuwe kabinet heden gevormd? Verboden betooging Het Weer minimin Voorbereiding voor het plebisciet, dat heden wordt gehouden Bedreigingen voor Hitier Bulgarije wil geen oppositie Afgevaardigden van 't parlement uitgesloten Arabier doodt een Britschen officier VOOR SUIKERZIEKEN VOLLEDIGE VOEDING ,NUTRICIA" - ZOETERMEER Hevige gevechten worden geleverd in de straten der stad De beslissende slag in Zuid-S jantoeng LAM RIS Voor het eerst sinds het groote rechtsche offensief bieden de linksche troepen krach- tigen tegenstand Strijd om den weg naar de zee Da^^^defi.iie^^itereeyer.saa.de^Ebrp^ontmoetr. Oproep tot het leger De houding der Sovjets Kabinetswijziging in Japan? Het opgespoten zanddepot is loodrecht in den lossen veenbodem gezakt Praag bestrijdt de valsche geruchten DJT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De palm Lord Gowrie uit Indië vertrokken Keurig uitgeleide met vliegtuigen WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? i NIEUWE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. rr.ededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Bij Woluwe in België stortte een militair vliegtuig omlaag. Wat er overbleef van de verongelukte machine PARIJS, 9 April. (Havas.) De Fransche kabinetsformateur, Daladier, heeft vandaag verschillende personen geraadpleegd, ten einde te trachten, zooals hij voorzegd heeft, sijn ministerie Zondagmorgen gereed te hebben. Vanmiddag om drie uur kwam hij aan zijn dePartement dat van Oorlog aan, en ont- v«g terstond den heer Chautemps. Vervolgens °ntving hij de heeren Mandel, Campinchi en ®°hnet, alsmede een delegatie van oudstrijders. *h antwoord op vragen, welke journalisten den keer Chautemps stelden, toen deze van Data ller terugkeerde, verklaarde deze: „De bespre kingen vorderen uitstekend, en Daladier zal het Ministerie samenstellen, zoodra de socialisten kun houding hebben vastgesteld. Morgen vroeg, °i in den loop van den ochtend, zal het kabinet Sereed zijn." ■Lie vertegenwoordigers der minderheidsgroe- uit de Kamer hebben vanmiddag verga derd en zjjn het eens geworden over de hand having der voornaamste programmapunten, Velke een maand geleden zijn opgesteld en ^elke o. a. bshelsen: Handhaving der non- hterventie-politiek in Spanje, Fransch-Ita- 'aansehe toenadering, wijziging in de wet op 40-urige werkweek, geen wissel-contröle, keen gedwongen leening en geen bezetting van 'abrieken. In den ochtend heeft Daladier een onder houd van drie kwartier gehad met Léon Blum, over de deelneming der socialisten han de regeering. L>aar Blum ten gevolge van de jongste ge- hurtenissen vermoeid is, heeft Vincent Auriol Jkt naam van den oud-premier aan de socia- 'stische fractie de resultaten uiteengezet van ®et onderhoud tusschen Blum en Daladier. Naar men in de wandelgangen van de Ka- hoort, heeft Daladier de socialistische par ti aangeboden, aan de regeering deel te ne- jheh> teneinde een kabinet te kunnen vormen pstaande uit vertegenwoordigers der democra- ische partijen, die verknocht zijn aan het re- PUblikeinsche régime en de levende krachten r natie vertegenwoordigen. Volgens den hieraan in de wandelgangen kegeven uitleg zou Daladier een regeering billen vormen, die alle politieke nuances Vertegenwoordigt, van Blum tot Reynaud. Na de uiteenzetting van Auriol werd beslo- ®n> aan Daladier nadere inlichtingen te ver beken omtrent de vorming der nieuwe regee- Mg en het regeeringsprogram, en hedenmid- aS om 6 uur opnieuw bijeen te komen. Van- v°hd zal de nationale raad der socialistische Partij een beslissing nemen omtrent het aan- °h tot deelneming aan de regeering. Daladier heeft in een voltallige bijeenkomst rah de parlementsleden en het executief bu- eau van jje radicaal-socialistische partij zijn Mannen ontvouwd. Naar hieromtrent in de wan- e'gangen van de Kamer werd medegedeeld, „eeft Daladier nog eens uiting gegeven aan den asten wil, op zijn laatst morgenochtend en ook gebeure" een regeering te vormen, rpiadier wil een beroep doen op alle republi eken van goeden wil, om met hem samen te erken. Hij heeft het plan, alle nationale krach- •én te groepeeren rond de partijen der demo- rvi6' dle hü tot medewerking zal uitnoodigen. v De vergadering stemde volkomen in met de ^klaringen van Daladier en nam met alge- eeöe stemmen een motie van vertrouwen aan. 1°an Daladier het departement van Oorlog VeNiet om in de Kamer besprekingen te voe- met de leden der radicale partij, verklaarde J »Gij kunt zeggen, dat mijn regeering een ^M"ke regeering zal zijn." Op de vraag of hij gspead dacht te kpaügn,agtr woordde Daladier: besloten." „Zeker ben ik daartoe vast De fractie der socialistische en republikein- sche unie heeft haar voorzitter, Paul-Boncour Eugène Frot en Marcel Dsat opgedragen, in voortdurend contact met den toekomstigen pre mier te blijven. Geheel Parijs wacht met spanning de re sultaten van Daladier af. De politie doet alles, om de bevolking kalm te houden. Zij heeft daarom een optocht van het Volksfront, die morgen zou worden gehouden, verboden. Op het congres van den bond van vakvereeni- gingen in het district Parijs heeft de secretaris mededeeling gedaan van dit verbod. Het con gres besloot echter de demonstratie toch te doen plaats vinden en roept de arbeiders op er aan deel te nemen. Een delegatie zal den minister van Binnenlandsche Zaken opheffing van het verbod vragen. Daladier heeft Frossard, Dormoy, Auriol, Paul Faure en Flandin ontvangen. Ook Flan- din verklaarde na zijn onderhoud, dat Daladier vastbesloten was een regeering te vormen. Flan din zeide geen deel van de regeering te zullen uitmaken. Daladier heeft later nog Chappedelaine, voor zitter van de alliantie van linksche democraten en onafhankelijk radicalen, en Paul Reynaud ontvangen. E VERWACHTING: Matige Noordoostelijke tot Oostelijken wind, licht tot half be- S wolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, overdag zelfde temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Zonnig, 1 droog en guur weer met nachtvorst. WEENEN, 9 April. (D.N.B.) Kort na elven is Hitler per specialen trein te Wee nen aangekomen. Twaalfduizend soldaten van het Weensche garnizoen vormden een eerewacht. V Na zijn aankomst te Weenen, begaf Hitier zich door de met een juichende menigte ge vulde straten naar het raadhuis, waar burge meester Neubacher hem begroette met de woorden: „Wil deze stad onder uw beschermen de hand nemen. Wil haar laten opbloeien voor het land en de volken der aarde." Vervolgens sprak Hitier eenige woorden en bracht aan Weenen de groeten van geheel Duitschland over. Het eenige dat is en blijven zal, zal het Duitsche volk zijn, aldus Hitier. De sirenen loeiden, èn onder het gejuich der menigte betrad rijksminister Goebbels het bal- con van het raadhuis, om de volgende woorden uit Je spreken: „Ik proclameer hiermede den Dag van het Groot-Duitsche Rijk. Hijscht de vlaggen." Vervolgens werden aan Hitler betui gingen van trouw overgebracht uit de ver schillende gewesten van het Duitsche Rijk. Gisteravond zijn te Weenen op straat strooi biljetten gevonden, waarin dreigementen aan het adres van Hitier werden geuit. Enkele der strooibiljetten waren met een rubberstempel gedrukt, doch de andere waren met lood ge drukt. Van welingelichte zijde te Weenen wordt vernomen, dat kardinaal Innitzer vanmid dag een bezoek heeft gebracht aan Hitier. SOFIA, 9 April (D.N.B.). In een conferentie te Sliwes, waartoe de regeering alle nieuw ge kozen afgevaardigden der Sobranje (het Bul- gaarsche parlement) van Zuid-Bulgarije had uitgenoodigd, die zich voor het autoritaire be wind hadden uitgesproken, werd besloten, alle afgevaardigden der oppositie, voor wier verkie zing de radiozenders van een vreemde mogend heid nog wekenlang voor de verkiezing propa ganda gevoerd hadden, van de Sobranje uit te sluiten, omdat hun aanwezigheid in het parle ment indruischt tegen de waardigheid en de nationale belangen van het land. CAIRO, 9 April (Reuter). Op het Palestijn- sche vliegveld Ramleh is vanochtend een Brit- sche officier-vlieger door een Arabier doodge schoten. Als Glutenbrood, -Beschuit, -Meel, -Havervlokken, -Biscuits. Suikerarme melk, -Room, jams. etc. Vraagt prosp. aan In alleplaatsen vertegenwoordigd HANKAU, 9 April. (Reuter). De Chineesche troepen hebb ende om muurde stad Tsinanfoe, hoofdplaats van de provincie Sjantoeng, welke gedurende drie maanden in Japan- sche handen is geweest, heroverd. Na de poorten bestormd te hebben, zijn zij de stad binnengetrokken. In de straten wordt hevig gestreden. Deze Chineesche troepen vormen een deel van de legermacht, welke veertien dagen ge leden het Groote Kanaal is overgestoken, ter wijl een ander deel naar het Zuiden is ge trokken en de achterhoede der Japansche troe pen heeft bestookt. De Japansche troepen zijn volkomen gede moraliseerd. Zij trekken zich terug over de Gele Rivier. Het offensief tegen Tsinanfoe is Donderdag j.l. begonnen. Na verscheidene he vige gevechten, bereikten de Chineezen van morgen de Oostelijke poort. Om één uur van middag werd reeds een communiqué ontvan gen, waarin werd gemeld, dat tweeduizend man Chineesche troepen de stad zijn binnen gedrongen, en dat de Japanners zich haastig terugtrekken. Hiermede is de groote slag in Zuid-Sjantoeng naar de meening van Chineesche militaire des kundigen in een beslissend stadium getreden. De Japanners zouden, naar men zegt, gebrek aan wapens en munitie hebben. De terugtocht is hun afgesneden, doordat de Chineezen de bruggen in de lucht hebben laten vliegen. Se- UURWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT 18 to ii iT*T™2| 8 7 6 5 4§ LUCHON, 9 April (Havas) Vanmorgen vroeg is de stroom van Spaansche vluchte lingen weer begonnen. In kleine groepen begeven zij zich naar Frankrijk, waar de mo biele garde hen vergezelt naar de Konings- brug. Hier nemen zij plaats in den trein, welke hen naar het kamp van Marignac brengt. De vluchtelingen vertoonen allen een beeld van ontbering en ellende. Vanmorgen meldde zich aan de Fransche grens de Spaansche regeeringscommissaris, Felix Car- reras, die, te zamen met twee inspecteurs, dooi de regeering der generaliteit waren belast met de controle op het verkeer der vluchtelingen te Val Aran. Zij deelden mede, dat nog 7.000 uit gewekenen en een duizendtal miliciens in aan tocht waren, om toegang tot Frankrijk te krijgen. Aan het front in Catalonië schijnt eenige verandering te zijn gekomen. Konden de troepen van Franco tot nog toe bijna onge hinderd hun opmarsch voortzetten, thans weten de versterkte regeeringstroepen tus schen Tremp en Tortosa den opmarsch der rechtschen tegen te houden. Tusschen Mo- rella en Moradelanneva. ten de rechtsche troepen, die uit Candesa naai de kust optrokken voor het eerst in hun of fensief, krachtigen tegenstand. Het front langs de Ebro is thans gestabiliseerd, en de weg naar Valencia is ontruimd. Stoottroepen der regeering, gelegerd op heuveltoppen, in loopgraven en ravijnen, ver dedigen den toegang tot de kust der Mid- dellandsche Zee. In den sector ten Oosten van Morella heb ben de regeeringstroepen tegenaanvallen on dernomen en de stellingen heroverd, welke zij gistermiddag verloren hadden. De opmarsch der colonnes van Franco ondervindt vertraging, en de gemotoriseerde afdeelingen liggen onder het vuur van de artillerie der regeering. De minister-president van het linksche Spanje heeft een oproep gericht tot het leger, waarin hij de soldaten er aan herinnert, dat de wet on verbiddelijk zal zijn voor hen die hun post ver laten, maar dat zij die zich waardig gedragen beloond zullen worden. Vervolgens spoorde hij de soldaten aan tot verderen tegenstand. ,,Ik ben ervan overtuigd, dat wij zullen winnen. Daarvoor geldt slechts één consigne: weerstand bieden. Door dit te doen. antwoordt men niet aan de stem van één per soon, maar aan dien van het vaderland." Het nationale bestuur der U.G.T. (Algemeenen bond van arbeiders) te Barcelona heeft in een buitengewone vergadering eenstemmig zijn goedkeuring gehecht aan het pact der eenheid van actie tusschen U. G. T. en C. N. T. (na- tionalen bond van arbeiders). Inzake de kwestie der mobilisatie en der vrijwilligers besloot het bestuur voorts, dat de bonden en alle vakver- eenigingen moeten medewerken om te zorgen, dat al hun leden tot 35. jaar zich aanmelden, waarvoor zij verantwoordelijk worden gesteld. Daarna betuigde het bestuur opnieuw zijn ver knochtheid aan de linksche Spaansche regee ring. Volgens een Havas-bericht uit Madrid zetten de regeeringstroepen aan het front van Estra- madura, in den sector van Peunte del Arzobispo, met succes hun actie voort. De stellingen der rechtschen te Sordo zijn omsingeld. De artille rie der regeering bombardeert zonder ophouden de achterhoede van den vijand, ten einde de aankomst van versterkingen te verhinderen. In het Noorden der provincie Guadalajara hebben de troepen van Franco een verwoeden tegenaanval gedaan op de stelling Cerro Blanco, in den sector ten N.-W. van Cifuentes. Zij werden met zware verliezen teruggeworpen. De Engelsche vloot heeft in het Kanaal oefeningen gehouden, waarbij beveiliging vansch&aen.met.munitie en levensmiddelen geladen.-doelwas dert Vrijdagnacht bevindt Yi Hsien zich onder het vuur van de Chineesche artillerie. Ook de Chineesche luchtmacht neemt actief aan den strijd deel. IGNDEN, 9 April (Reuter). De Chi neesche ambassade te Londen heeft van het Chineesche ministerie van Buitenland- sche Zaken een telegram ontvangen, dat meldt, dat de Japansche troepen uit Taiertsjwang vluchten en door de Chinee zen, die Yi Hsien hebben bereikt, zijn in gesloten. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat Ja pansche troepen Yi Hsien, dat op bijna 50 K.M. ten Noordwesten van Taiertsjwang is gelegen, in brand hebben gestoken, om hun terugtocht uit Taiertsjwang te dekken. De vroegere Chineesche ambassadeur te Mos kou. dr. Tsjiang Ting Foe, die onlangs uit de Russische hoofdstad te Hankau teruggekeerd is, komt in een rapport aan Tsjiang Kai Sjek over de Chineesch-Russische betrekkingen tot de conclusie, dat de Sovjet-Unie China in zijn strijd alle mogelijk hulp zal verleenen, doch zich onder geen voorwaarde in een oorlog met Japan zal storten. De weigering van de Sovjet-Unie met Japan te vechten, vindt volgens dr. Tsjiang haar oorzaak in haar isolatie in de bui- tenlandsche betrekkingen en in de binnen landsche moeilijkheden. Aan dr. Tsjiang zou medegedeeld zijn, dat Rusland bereid is, aan China alles in beperkte hoeveelheid te leveren, doch dat China de ver antwoordelijkheid moet dragen voor het ver voer vanaf de Sovjet-Unie. Domei meldt uit Tokio, dat de Japansche minister van Binnenlandsche Zaken en de minister van Justitie den minister-president een wijziging van het kabinet hebben voorge steld om den moeilijken toestand, in verband met den oorlog in China, meester te kunnen blijven. In politieke kringen verklaart men, dat op binnenlandsch en buitenlandsch politiek ge bied moeilijke beslissingen genomen moeten worden, die een sterke eendrachtige regeering noodig maken. Buitengewoon dringend zijn de kwesties van buitenlandsch-politieken en mi litairen aard, die, aldus Domei, om een spoe dige oplossing vragen in verband met den uit- dagenden en openlijken Russischen steun aan China. Omtrent de wegverzakking nabij de buurtschap Het Schouw onder de gemeen te Landsmeer vernemen wij nog, dat de boringen, die Zaterdagmiddag van wege den Provincialen Waterstaat ter plaatse zijn verricht, hebben aangetoond, dat het op gespoten zanddepot loodrecht in den lossen veenbodem is gezakt. Maandag worden de boringen voortgezet en zal worden nagegaan of nieuw op te spuiten zand op het oude, weggezakte zand zal rusten of dat zich tusschen beide zandlagen nog slap pe veengrond zal bevinden. In het laatste ge val dienen maatregelen te worden genomen om te voorkomen, dat de grond onder den be- staanden weg opnieuw zal gaan werken, met alle gevolgen, welke daaraan zijn verbonden. Met man en macht zijn Zaterdag de herstel lingswerkzaamheden op het vernielde wegge deelte ter hand genomen. Het lag in de bedoe ling de stremming van het verkeer over de Oostelijke helft van het weggedeelte in den loop van den nacht van Zaterdag op Zondag op te heffen, waardoor de verbinding tusschen Amsterdam en Purmerend langs den kortsten weg zou zijn hersteld. Van wege de N. Z. H. T. M. is men eveneens druk bezig geweest met herstellingswerkzaam heden aan de vernielde trambaan. Maandag zal met een dubbele ploeg worden gewerkt. Men hoopt dien avond gereed te komen. PRAAG, 9 April. (Havas.) Het agentschap Ceteka publiceert het volgende: Onverantwoordelijke elementen verspreiden voortdurend valsche alarmeerende geruchten. Om aan deze misdadige propaganda een eind te maken, verzoeken wij de bevolking elkeen bij de politie aan te geven, die zich schuldig maakt aan het verspreiden dezer geruchten, ten einde in dezen moeilijken tijd mede te hel pen, om den vrede, de rust en de orde te be waren. Daladier hoopt hedenmorgen met de vorming van een kabinet gereed te zijn. De rechtsche troepen ondervonden krachtiger tegenstand in Catalonië. De stad Tsinanfoe in Sjantoeng door de Chi neezen heroverd. Hitier is met het oog op het plebisciet, dat heden wordt gehouden, te Weenen aangekomen. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming met een bedrag van f 30 millioen. Voorloopig verslag der Tweede Kamer op de wijzigingsnota in zake het wetsontwerp betref fende electriciteitsvoorziening. In afwachting van het resultaat der onderhan delingen, zal morgen op geen enkele sigaren fabriek gestaakt worden. Moordaanslag te Maarssen. Nadere bijzonderheden over de wegverzakking onder Landsmeer. New-Yorksche beurs: zeer vaste stemming. O De palm groeit, onder de verdruk king. Dit symbolisch gezegde herin neren we ons op den Palmzondag. De palm is zoo nauw verbonden met Je sus' leven, met Zijn verheerlijking en Zijn verguizing door de menschcn. Met palmen haalde de menigte Hem in binnen Jerusalem. De palm was aanvang van Zijn lijdensweek. De- palm dien we na de wijding heden in ons huis brengen herinnert ons aan het wispelturige hosanna van eertijds. De palm is symbool heden voor i .et komend lijden. Wij ook hebben Hem te volgen op den lijdensweg. We zullen vernederd en verdrukt worden. Zooals Hij. Is de dienaar meer dan de. Mees ter? Maar de palm groeit onder ver drukkingHet lijden en sterven zullen de zegening van de heropstanding brengen. De palm groeit onder de verdrukking. BUITENZORG, 9 April (Aneta). Gisteren middag zijn de Gouverneur-Generaal van Australië, Lord Gowrie, en zijn echtgenoote op Buitenzorg gearriveerd, waar zij de gasten wa ren van de familie van Starkenborgh. Des avonds was er een diner ten paleize. He denmorgen te half elf namen de hooge gasten afscheid van de familie van Starkenborgh, ver volgens maakten zij zich gereed voor het ver trek naar het vliegveld Tjililitan. Tegen elf uur vertrok het hooge gezelschap van het pa leis. Een eere-compagnie bracht de gebruike lijke eerbetuigingen. Reeds voor twaalf uur was er een groote drukte merkbaar op het vliegveld Tjililitan. Langs de startbaan stond een eerewacht op gesteld. Bij aankomst van het gezelschap speelde de regimentsmuziek het „God save the King". Lord en Lady Gowrie begroetten de leden van de commissie van uitgeleiding, waarna de Austra lische Gouverneur-Generaal de eere-compagnie inspecteerde. Onmiddellijk na de inspecte nam men afscheid. Lord en Lady Gowrie stapten in de Douglas, welke onmiddellijk koers zette naar Singapore, gevolgd door %de Glenn-Martins, aie in keurige formatie de hooge gasten uitgeleide deden tot de grens van het territorium, waarop zij naar hun basis te Bandoeng terugkeerden. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL iXi ik i uuuuuiiiiiiiiiiii);///;;^ 4 rx Stand op Zondag 1 uur v m. 773.1 Vorige stand: 769.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1