Electriciteitsvoorziening in ons land WERELD GLOBE f2.- ■Ill WEINIG TEVREDENHEID IN TWEEDE KAMER ZONDAG 10 APRIL 1938 Derde nota van wijziging heeft de bezwaren tegen het wetsont werp niet weggenomen, eerder versterkt Koersverandering betreurd Invloed van de provincies Voordeelen van koppeling AANKOOP VAN STUKKEN OF EIGEN LOTERIJ? Opnieuw hooge geldboeten tegen commissionnairs geëischt Moordaanslag op een meisje De dader voortvluchtig H.A.C.O. IN STRIJD MET DE LOTERIJWET? Duizend gulden boete geëischt BOEKENWEEK GESLOTEN Een litterair koffiemaal in de Residentie VOETBAL IN ENGELAND Portsmouth verslaat Wolv. Wanderers Arsenal en de Villa verbeteren hun leiderspositie I Schotland wint van Engeland Een spannende wedstrijd, waarin vaak schitterend voetbal werd gedemonstreerd MODEL 1938 m NED. LAWNTENNISBOND De competitie-indeeling HOCKEY NED. KAMPIOENSCHAP DAMES UnionAmsterdam 13 AUTOMOBILISME De damesrit der K.N.A.C. paardensport Het ruiterfeest op Houtrust Koninklijk bezoek OFFICIEELE CRISIS-PUBLICATIE t Verschenen is het Voorloopig Verslag dex Tweede Kamer op de derde nota van wijzi gingen van het wetsontwerp algemeene rege len ter zake van de electriciteitsvoorziening. Aan het verslag wordt ontleend: Vrijwel algemeen gaf men uiting aan zijn teleurstelling over de weinig duidelijke en weinig standvastige houding van de re geering bij de voorbereidende behandeling van dit wetsontwerp. Tegen deze wijziging zou men %een be zwaar gehad hebben, indien het ontwerp daardoor ware verbeterd. Het tegendeel is echter, naar men meende, het geval. Vele leden zouden het beter hebben geacht, in dien de regeering deze derde nota niet had ingediend, maar het wetsontwerp, zooals het luidde op 4 October 1937 datum van het eindverslag met de Kamer behandeld had. Vele leden hadden overwegend bezwaar te gen artikel 11, zooals dat na de eerste en de derde nota van wijziging luidt. Oorspronkelijk hield dat artikel slechts een bepaling in om trent het voortbestaan van provinciale en ge meentelijke verordeningen in zake de electri citeitsvoorziening, in welk onderwerp, volgens het ontwerp, de wet of een algemeene maatre gel van bestuur zouden voorzien. Na de wijzi ging is de onderhavige bepaling lijnrecht in strijd met den oorspronkelijken opzet. Deze was, dat de provinciale verordeningen op het stuk der electriciteitsvoorziening geleidelijk het veld zouden ruimen voor de rijksregelingen. Door de genoemde wijzigingen echter her krijgen de provinciën haar zelfverordenings recht omtrent een onderwerp, dat voor som mige gemeenten niet alleen in technisch, maar ook in financieele opzicht van vitaal belang is. De hier aan het woord zijnde leden erken den, dat ingevolge de laatste wijziging van ar tikel 11 de Kroon omtrent dit onderwerp in hoogste ressort beslist, doch deze verbetering kon hen niet van hun afwijzend standpunt af brengen. 'Benige leden verklaarden zich met de aan de provinciale besturen toegedachte verorde nende bevoegdheid «zeer wel te kunnen vereeni gen. Zij meenden, dat deze volkomen past in ons staatsbestel en in overeenstemming is met de algemeen geldende regelen in zake de ge- zagsverdeeling tusschen de verschillende over heidsorganen. Dat de gemeenten met de elec triciteitsvoorziening een winst maken, die de 30 millioen gulden in elk geval ver overschrijdt, achtten zij zoozeer in strijd met de belangen van de electriciteitsvoorziening, dat zij op dit punt wel eenig toezicht van een hooger orgaan wilden aanvaarden, ook al zou de gemeente lijke autonomie daarbij inboeten. Voorts ves tigden zij er de aandacht op, dat de jongste wijziging van artikel 11 voldoende waarbo-gen geeft tegen misbruik van macht. De Kroon heeft preventief en repressief toezicht en de Electriciteitsraad moet worden gehoord. Vele leden gaven als hun oordeel te ken nen, dat de invoeging in het eerste lid van artikel 7 van de woorden „in buitengewone omstandigheden" het wetsontwerp weer ver der van zijn oorspronkelijken opzet verwij dert en allerminst een verbetering mag heeten. De bevoegdheid concessionarissen te ver plichten energie beschikbaar te stellen of te houden ten behoeve van bepaalde doeleinden van algemeen nut is ingevolge de derde nota van wijziging beperkt tot „buitengewone om standigheden''. Ernstig betreurden de hier aan het woord zijnde leden deze koersverandering. Naar hun meening wordt vrijwel algemeen in de electriciteitswereld de noodzakelijkheid erkend van koppeling tot vermeerdering van de zekerheid in de stroomlevering en vooral tot verlaging van de thans aanwezige overma tige reserve-capaciteit. Deze is in de laatste jaren in bedenkelijke mate toegenomen, zoodat zij op het oogenblik ongeveer 110 pet. bedraagt. In Engeland daarentegen, waar men het kop- peiingsvraagstuk in 1932 resoluut heeft opge lost, is deze capaciteit van ongeveer 80 tot 26 pet. teruggeloopen. Daartoe is een kabelnet aangelegd, dat rond 30.000.000 pond sterling heeft gekost, maar na een tijdvak van vier jaren (per ultimo December 1936) heeft men dientengevolge reeds een besparing verkregen van 14.000.000 pond sterling. Een dergelijke politiek, aldus de leden, hier aan het woord, zou ook hier mogelijk zijn ge worden, indien het ontwerp op dit punt niet te elfder ure was gewijzigd. Deze leden erken den, dat bi) de samenstelling van dit ontwerp voor Nederland nog niet voldoende vaststond, welke besparingen op deze wijze zouden kun nen worden verkregen, doch zoodra hieromtrent zekerheid zou zijn verkregen, zou tot koppeling kunnen worden overgegaan. Thans is deze ge legenheid geblokkeerd. Als op een bijkomstige, doch overigens zeer belangrijke bijzonderheid wezen deze leden es voorts op, dat een gekoppeld net een primair defensiebelang is. Ten slotte ontneemt de wijziging van artikel 7 aan de regeering niet alleen de mogelijkheid om de onderlinge koppeling en samenwerking van electrische centrales tot stand te brengen, maar ook om deze samenwerking te noen strekken ten bate van de electrische tractie. Door deze wijziging achtten de leden, hier aan het woord, het karakter van dit wetsontwerp, zooals dit aanvankelijk tot uiting kwam, denatureerd. ge- Verscheidene andere leden hadden eveneens overwegend bezwaar tegen de hier besproken wijziging van artikel 7, "aangezien het nu ten eenenmale onmogelijk gemaakt wordt in nor male omstandigheden tot samenwerking te verplichten. Toch de meening van deze ieden is reeds in het Voorloopig Verslag tot uitdrukking ge komen achtten zij ook het oorspronkelijke artikel 7 voor het bereiken van het gestelde doel niet geschikt. Wanneer de regeering sa menwerking desnoods gedwongen samen werking van bedrijven wil bevorderen, dient dit niet te geschieden in den vorm van een machtiging aan den minister van Waterstaat tot het opleggen van de verplichting energie beschikbaar te stellen of te houden ten be hoeve van door de Kroon aangewezen doelein den. Naar de meening dezer leden kwam de verplichting om aan een landskabelnet ener gie te leveren, in dit artikel niet tot uitdruk king en zeker bleek uit dit artikel niet, dat er een afzonderlijk koppelingsbedrijf zou worden opgericht, waaraan de provinciale en gemeen telijke bedrijven stroom zouden moeten leveren en uit welk net deze centrales den stroom weder zouden moeten terugkoopen. De uitoefening van een zoo ingrijpende be voegdheid kan, naar hun meening, niet aan den minister van Waterstaat worden over gelaten. Op grond van deze en andere be zwaren oordeelde men vrij algemeen, dat de derde nota van wijziging niet te gemoet is gekomen aan de tegen het ontwerp, gelijk het op 4 October 1937 luidde, gerezen bezwaren, in tegendeel die bezwaren nog heeft versterkt en vermeerderd. Men achtte het het meest wenschelijk, dat de Regeering dit ontwerp zou intrekken en vervangen door een ander. Men hoopte, dat de regeering bij de verdere behandeling van dit onderwerp blijk zal geven te weten wat zij wil. Eenige leden verklaarden, afgezien van en kele bezwaren, die niet op de derde nota van wijziging betrekking hebben accoord te gaan met de bedoeling van dit wetsontwerp. Het wil orde brengen in den electriciteits-chaos en de mogelijkheid verminderen om de electri- citeit als belastingobject te misbruiken. Vele leden hoopten, dat het nieuwe wetsont werp concreet en duidelijk zal zijn. Een van him ernstigste bezwaren tegen het onderhavige ontwerp was, dat het, niet het minst na de derde nota van wijziging, uitgebreide bevoegd heden verleent, waarvan men niet kan over zien, welk gebruik er van zal worden gemaakt. Sommige leden spraken den wensch uit, dat de minister de indiening zal bevorde ren van een nieuw wetsontwerp, na te vo ren doelbewust ten aanzien van de electri citeitsvoorziening zijn standpunt te hebben bepaald voor of tegen een staatsbedrijf, om dan, met de gekozen opvatting als basis, daarop een logisch sluitend geheel op te trekken. Alleen zoo kan de Kamer haar stem uitbrengen met volkomen kennis van wat het haar voorgelegde wetsontwerp brengen zal. De commissionnairs in premie-loten C. van den B. en E. M. H. hadden voor het publiek de gelegenheid opengesteld tegen termijnbeta ling stukken te koopen en wel een 4 pet. 100. obligatie Nederland, 5 Congo-loten frs. 100. van 1888 en 4 loten van de eerste serie van de stad Preiburg van 1878. De verkrijgbaarstelling in Nederland van de twee laatstgenoemde premie-loten was geoor loofd, daar de uitgifte daarvan was geschied vóór dat de loterijwet 1905 in werking trad. Niettemin waren de beide commissionnairs we gens overtreding van de loterijwet vervolgd. Het O. M. legde hun n.l. ten laste, dat zij een eigen loterij hadden ingesteld, omdat niet bleek, dat zij zich werkelijk in het bezit van de stukken hadden gesteld. Subsidiair was hun ten laste gelegd, dat de contracten, welke tus schen beide partijen waren opgesteld en de specificatie van de aangekochte loten als cer tificaten in den zin van de loterijwet konden worden beschouwd. De kantonrechter had hun daarvoor een geld boete van 2000.subs, zes maanden hech tenis opgelegd. Deze zaak diende thans in hooger beroep voor de Haagsche rechtbank. De Officier van Jus titie, mr. Cohen Tervaert-, zeide in zijn requi sitoir, dat, hoewel de verkoop van de genoem de loten geheel geoorloofd is, verdachten dien aankoop hebben „omgesmeed" tot een eigen loterij. Zij stelden de loten op afbetaling be schikbaar en garandeerden zelf de winstkans. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Voor beide verdachten, die niet waren ver schenen, trad op mr. L. P. Denekamp, die con cludeerde tot niet-ontvankelijk verklaring van het O.M., subs, ontslag van rechtsvervolging Uitspraak 23 April. Zaterdagmorgen is te Maarssen een moord aanslag gepleegd op de 20-jarige dochter van den heer W. v. Klarenbeek aan den Binnen weg aldaar. De dader, een zekere J. uit Breda, was het vorige jaar, toen hij te Maarssen werkte, bij de ouders van het meisje in den kost geweekt. Geruimen tijd heeft hij met haar verkeering gehad, maar later had het meisje, tegen den zin van J. in, de verloving verbroken. Na dien tijd heeft hij het meisje eenige ma len bedreigd. Zaterdagochtend belde hij aan de woning aan. Toen het meisje opendeed, loste hij plotseling twee schoten op haar. Een van deze schoten trof haar in de hartstreek, het andere schot raakte haar in een van de han den. De dader loste nog een derde schot op eenige voorbijgangers, terwijl hij vluchtte in de richting van Tienhoven. Het was niet mo gelijk hem tegen te houden. Hij is nog steeds voortvluchtig. De toestand van het meisje is van dien aard, dat zü thuis kan worden verpleegd. Het was Zaterdag niet voor de eerste maal, dat L. B. in zijn hoedanigheid van directeur der N.V. Handels-, Assurantie- en Crediet-On- derneming (H.A.C.O.) voor den Haagschen kantonrechter ter verantwoording was geroe pen wegens overtreding van de loterij we". Reeds eerder heeft de H.A.C.O. tot in hoogste instantie geprocedeerd. Verdachte was niet verschenen doch had zich laten vertegenwoordigen door een ge machtigde. In een uitvoerige tenlastelegging was o.a. gesteld, dat B. had uitgegeven schuldbrieven aan toonder, elk groot f 100.— in 20 series van elk 21.000 stuks, tot een totaal bedrag' van f 42 millioen. Behalve dat de houders van deze schuldbrieven recht hadden op een jaarlijk- sche rente, speelden zij ook mede in een lote rij met premiën, gelijk aan die op een 1/20 lot in de staatsloterij. Vergunning voor deze lote rij was aan B. niet verleend. De Hooge Raad heeft de H.A.C.O. indertijd veroordeeld wegens het spelen op de trekkin gen der Staatsloterij. De directie der H.A.C.O. voerde na deze be slissing eigen trekkingen in, welke volgens den ambtenaar van het O.M. bij het Haagsche kantongerecht in zijn tenlastelegging niet conform de bepalingen, vervat in het prospec tus der H-A.C.O. zijn. Verschillende getuigen werden gehoord. De ambtenaar van het O.M., Mr. F. Hollan der, was van oordeel hier te doen te hebben met loterijwetsovertreding en hij requireerde f 1000.— boete subs, een maand hechtenis. Verdachtes raadsman, mr. dr. E. Hollander (broeder van den ambtenaar van het O.M.), meende, dat verdachte niet in overtreding is geweest, daar nog geen enkele serie volledig is geplaatst. Na re- en dupliek deelde de kantonrechter mede, dat hij de volgende week schriftelijk vonnis zou wijzen De Nederlandsche Boekenweek is Zaterdag te 's Gravenhage besloten met een litterair koffie maal in de boerderij „Hoogwerf" in Marlot. De 's Gravenhaagsche boekhandelaarsvereeniging was gastvrouw en zij had verschillende schrijf sters en schrijvers tot dezen maaltijd uitgenoo- digd. Verder waren er lezeressen en lezers, die deze gelegenheid om met schrijfsters en schrijvers kennis te maken, gaarne benut hadden. Tijdens den maaltijd, welke in een opgewekte en gemoedelijke stemming genoten werd, heb-t ben verschillende gasten het woord gevoerd. De uitslagen van de Zaterdag in de Engel- sche League gespeelde voetbalwedstrijden luiden: Eerste afdeeling. BirminghamBolton Wanderers 2U Charlton AthleticSunderland 2—1 ChelseaLeicester City 41 Grimsby TownManchester City 31 Leeds UnitedArsenal 01 LiverpoolBlackpool 42 MiddlesbroughHuddersfield Town 01 PortsmouthWolverhampton Wanderers 10 Preston North End—Derby County 41 Stoke CityEverton 1l West Bromwich AlbionBrentford 43 De stand is nu: Arsenal 36 18 Wolv. Wanderers 35 17 Middlesbrough 36 18 Preston N. E. 36 14 Charlton Athletic 35 15 Brentford 37 16 Bolton Wanderers 36 12 Sunderland 36 13 Liverpool 36 14 Derby County 36 14 Leeds United 36 11 Stoke City 36 12 Chelsea 35 12 Blackpool 37 13 W. B-romw. Albion 35 12 Leicester City 36 11 Everton 36 13 Manchester City 36 12 Birmingham 36 7 Portsmouth 36 10 Huddersfield Town 36 13 Grimsby Town 36 9 Tweede afdeeling. 6 14 11 9 9 45 8 10 42 12 42 8 42 9 41 8 13 40 14 10 38 14 10 38 9 13 37 9 13 37 14 11 36 11 13 35 10 13 34 8 16 34 8 15 32 10 15 68—38 54—44 32 5 18 31 7 17 31 17 12 31 11 15 31 5 18 31 12 15 30 63—54 56—40 60—73 63—43 55—49 49—52 60—61 60—74 55—58 5451 58—58 52—58 61—84 52—59 64—67 65—69 47—52 51—61 43—58 45—66 BarnsleyChesterfield 11 BurnleyWest Ham United 20 BurySouthampton 21 Coventry CityBlackburn Rovers 32 Luton TownPlymouth Argyle 11 Manchester UnitedNorwich City 00 Newcastle UnitedFulham 12 Nottingham ForestSheffield Wednesday 01 Sheffield United—Aston Villa 0—0 StockportSwansea Town 10 Tottenham HotspurBradford 21 De stand aan den kop is nu: Aston Villa Manch. United Coventry City Sheffield United 36 21 6 36 19 8 36 18 10 9 48 59—32 9 46 71—45 8 46 59—38 37 19 8 10 46 64—50 Reeds sedert weken was het Wembley-stadion voor den 62sten landenwedstrijd tusschen En geland en Schotland, welke Zaterdagmiddag is gespeeld, uitverkocht. Niettemin trachtten dui zenden nog op de een of andere wijze een plaats je voor den wedstrijd tusschen de beste voetbal lers ter wereld te bemachtigen. In korten tijd waren 93.000 personen de loketten van het stadion gepasseerd om getuige te zijn van den laatsten wedstrijd in het landentornooi om het Britsch kampioenschap. Als zoodanig echter had deze ontmoeting geen beteekenis meer, daar Engeland reeds den titel heeft veroverd. Het was zonnig, maar uitstekend voetbalweer. De eerste helft was slechts vijf minuten oud toen de Schotsche rechtsbinnen, Walker, een goed doelpunt maakte, dat, naar later bleek, voHljende was om zijn land aan de overwinning te helpen. In de eerste helft waren de Schotten in de meerderheid, maar tot doelpunten kwam het niet meer. Na de rust speelden de Engel- schen veel beter voetbal dan in de eerste helft, maar de Schotten verdedigden hun voorsprong met beleid. Het werd een uiterst spannende strijd, waarin vaak schitterend voetbal gede monstreerd werd. Het einde kwam tenslotte met een kleine, maar over het algemeen welverdiende 10-overwinning van de gasten. De Schotten iiebben van de twee en zestig wedstrijden tegen Engeland er 29 gewonnen, terwijl vijftien ont moetingen in een gelijk spel eindigden. De elftallen waren als volgt samengesteld: Engeland: Doel: Woodley (Chelsea). Achter: Sproston (Leeds United) en Hapguod (Arsenal) Midden: Willingham (Huddersfield Town); BIJZONDERE AANBIEDING VOOR DE LEZERS VAN DIT BLAD Met lagen voet, Meridiaan, KOMPAS en LOUPE. WH leveren U nevenstaande globe, omvang 110 c.M„ herzien e.t zecomoleteerd, in de Nederlandsche taal met loupe en kompas VOLGENS DE NIEUWSTE GEGEVENS BIJGEWERKT voor slechts f24-, desgew. betaalb. in maandel. term. van mmst. Een uitgebr. gebruiksaanw. met zeer mteress. tabellen wordt gratis bijgevoegd. Men vindt op de globe de nieuwste grens wijzigingen, de stoomvaart- en kabelver bindingen, de warme en koude zeestroo- mingen, de keerkringen, den loop van den Chineeschen muur, het internationaal ver- keersnet der spoorwegen, enz. enz. Het aardbeeld is in meer dan 22 verschil lende tinten weergegeven. De koloniën dragen dezelfde kleur als het moederland, zoodat het machtsbereik der groote staten duidelijk naar voren treedt. De globe is met glasheldere lak overtrokken en af- waschbaar. Bestellingen uitsluitend rechtstreeks in te zenden aan: N.V. BOEK- EN KUNSTHANDEL H. NELISSEN, Prinsengracht 627, AMSTERDAM Giro 60092 ondergeteekende wenscht te ontvangen de WERELDGLOBE. Het verschuldigdte bedrag ad f 24.— de le maandelijksche termijn van f is door mij verzonden. (Doorslaan wat niet wordt gewenscht). NAAM: ADRES: 62 is mijn jurkje nu wee prachtig wit, hè Moeder? En wat ruikt het frisch! Het is véél mooier dan d vorige keer!' Ja kind, maarnü is hei ook weer in Persil gewasschen! Moeder heeft éénmaal een goedkoop zelfwerkend waschmiddel genomen, dat doet ze nóóit meer. Voor de wasch gaat er niets boven Persil 1 Cullis (Wolverhampton Wanderers) en Copping (Arsenal). Voor; Matthews (Stoke City); Hall (Totten ham Hotspur)Fenton (Middlesbrough)Ste phenson (Leeds United) en Bastin (Arsenal). Schotland: Doel: Cumming (Middlesbrough). Achter: Anderson (Heart of Midlothian) en Beattle (Preston North End). Midden: Shankly (Preston North End); Smith (Preston North End) en Brown (Glasgow Ran gers) Voor: Milne (Middlesbrough); Walker (Heart of Midlothian); O'Donnell (Blackpool); Mutch (Preston North End) en Reid (Brentford). De indeeling van de hoofd- en eerste klasse van den Ned. Lawntennis Bond voor de compe titie 1938 is als volgt: Hoofwdklasse: 1) Leimonias I (Haag); Thor I (Haag); Anglo Dutch I (R'dam)Festina I (A'dam). 2) DDV I (A'dam); Leimonias II (Haag); Arnh. Ver. I; Het Spiegel I (Buss.). Eerste klasse: 1) Groen Wit I (A'dam); Haar lem I; P. Marlot I (Haag); Mattenklopper I (Haag). 2) Kat I (A'dam); DDV II (A'dam); Leiden I, Schiedam I. 3) Hilversum I; Rijnauwen I (Utr.)Alta I (A'foort)Enschede I. 4) Woburnpark I (Bosch); Philharmonie I (Tilburg); Eindhoven Venlo I. Zaterdag is te Nijmegen de wedstrijd UnionAmsterdam voor de kampioenscompe titie van den Nederlandschen Dames Hockey Bond gespeeld. De Amsterdamsche dames won nen verdiend met 31. De sportcommissie van de K.N.A.C. heeft be sloten den datum van den damesrit te wijzigen ten einde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat de rit met eenige andere belangrijke sport gebeurtenissen zou samenvallen. De rit zal nu op 28 Mei e.k. en dus niet op 21 Mei worden gehouden. Het ruiterfeest, dat wordt gehouden in t- groote zaal van Houtrust, werd gistermiddag vereerd door het bezoek van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana. Te kwart over drie kwamen de hooge gasten in het ge bouw aan, waar zij werden begroet en ontvan gen door de leden van het uitvoerend comité de heeren van Alphen, van Hoboken, kapitein Breunese en ir. Gerhardt. Bij het binnenkomen van H. M. de Koningin en van Prinses Juliana speelde de muziek het Wilhelmus en verhieven de aanwezigen zich van hun zitplaatsen. De hooge gasten namen met gevolg plaats op de voor Haar gereserveerde eeretribune. Het programma van het concours werd op de gewone wijze voortgezet. Hoewel het bij de voorkeuring aan verschil lende paarden te merken was, dat het nog zeer vroeg in het seizoen was, vielen er toch reeds verscheidene goede verrichtingen te waardee- ren. Precies om twee uur des middags werd een aanvang gemaakt met de voorkeuring der jachtpaarden. De voorkeuring nam zeer geruimen tijd 111 beslag, temeer, daar alle paarden ook door een der juryleden gereden moesten worden. keuring werd onderbroken voor de komst van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, waarbij de 22 deelnemers zich in twee gelede ren met het front naar de Koninklijke loge op stelden, tijdens het spelen van het Wilhelmus door de muziek van de 3de half regiment hu zaren. Direct na de voorkeuring volgde de keunns op capaciteit, en vervolgens het individueels springconcours, dat over het algemeen zee' goed werk liet zien. Eerste werd K. Hensen met Blarney Boy van dr. H. M. E. Schurmann- Na een herhaling van enkele demonstraties van den eersten dag, waaronder het voorrijden van het paukenpaard voor de Koninklijke Fa milie, kwam het vervolg van dressuurproef waarvan des morgens de voorkeuring ha plaats gehad. 1. Kapitein J. J. Mojet met Thronfolger. 2' Luit. J. Hoytema van Konijnenburg met Tatja- na. 3. Mevrouw van Hoboken van Hoedekens- kerke met Romi van stal Duinhoe, enz. De middag werd, wat het sportieve gedeelt betreft besloten met een nummer rijpaarden gereden door dames. Dit zeer geslaagde nummer werd gewonnen door freule Just de la Paissiere met Gidran Biber van H. Modderman. De NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b' onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van mklaring van Inklaring van Inklaring van 11 April af t/m 1 Mei af t/m 1 Juli af t/m 1 Sept. aft/B> 30 April 1938: 30 Juni 1938: 31 Aug. 1938: 31 Dec. 1938: voor lijnkoeken 1.20 1.15 1.15 1-15 voor sojaschroot 0.30 0.25 0.25 0.25 voor sojakoeken „0.45 „0.40 „0.40 „0.40 voor grondnootkoeken 0.75 0.65 0.75 0.75 voor grondnootschiliers „1.50 „1-45 „1.50 „1-50 voor grondnootmeel „1.50 „145 „1.50 „1-50 voor cocoskoeken 1.50 1.45 1.45 1-50 voor Ned. Oost-Indische "cocoskoeken „1.2T0 „110 „110 „110 voor maïsveekoeken e.d. 0.75 0.75 0.75 0.75 voor sesamkoeken 0.60 0.30 0.40 0.40 voor palmpitkoeken -1.10 „1.25 „1.25 „1.25 voor alle andere niet ge noemde soorten vee koeken (al dan niet verwerkt met bijprod en/of afvallen) 0.10 010 o.ro 0.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artlk®' b, onder lo, van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bove fe noemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Stichting Nederlandsche centrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6