De Anschluss bekrachtigd i Daladier vormt een nieuwe regeering Luchtaanval op Kanton „SINT PETRUS" OOSTENRIJK DUITSCHER DAN DUITSCHLAND Vluchtelingen uit Spanje HET ACCOORD ROME- LONDEN GEEN DEELNEMING DER SOCIALISTEN Het nieuws van heden De ongeregeld heden te Tunis DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 11 APRIL 1938 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21117 De Duitschers stemden met 99.3 procent „ja", terwijl het Oos- tenrijksche volk 99.75 procent „ja"-stem- men uitbracht Hoe er gestemd werd Weenen matineus De stemmingsmethode Tsjecho-Slowakije bestaat 20 jaar ''^oet onze politiek van richting Veranderen?" vraagt Benesj De uitslagen der volks stemming Onafgebroken stroomen zy Frankrijk binnen MOSKOU INFORMEERT HU Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiuRioii^ De Chineezen rukken op naar den heiligen berg T ais jan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben Zaterdag het concours hip- pique in de Houtrusthal te Den Haag bijgewoond. Vanaf de eeretribune volgen de Koninklijke Bezoeksters het programma. De Britsch-Italiaansche bespre kingen geëindigd Nog deze week de onderteekening GASVERSTIKKING Het kabinet bestaat bijna uitslui tend uit radicaal-socialisten met eenige figuren uit het Centrum Comité van vijf houdt dagelijks zitting Een beroep op het volk sterk behang mooi behang modern behang voor een lageren prijs H. M. Bakker, Gen. Cronjéstraa! 135, Telefoon 11657 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Verscheidene personen ernstig gewond MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zondag is in geheel Duitschland en Oostenrijk de volksstemming gehouden °ver de aansluiting van het Oosten- rijksche gebied bij Duitschland. De gevolmachtigde van den Führer in Oostenrijk, gouwleider Buerckel, heeft medegedeeld, dat de uitslag van de volksstemming in Oostenrijk als volgt is: Uitgebrachte stemmen 4.284.795, hiervan stemden 4.273.884 of 99.75 pet. met „ja". Zondag om middernacht werd de volgende Uitslag bekend gemaakt van de volksstemming 'n Duitschland. Totaal aantal uitgebrachte stemmen 43.906.000. "ia-stemmen 43.453.000. Neen-stemmen 426.000. Percentage ja-stemmen 99.03. Nadat gouwleider Buerckel te Weénen het fesultaat van de volksstemming in Oostenrijk had medegedeeld, heeft de Fuehrer een korte mdiorede gehouden, waarin hij zeide een groo- hoop te hebben gesteld op zijn vaderland, ®°ch het resultaat van de volksstemming over- tr°f nog zijn verwachtingen. Adolf Hitler is ?®er gelukkig over het vertrouwen dat de Duitsch-Oostenrijkers in hem hebben gesteld; dit uur is het meest trotsche van zijn geheele ieven en hij dankte de Oostenrijkers voor dit te-!ultaat. Na het bekend worden van het resultaat "an de verkiezingen kende de vreugde in Wee- hen geen grenzen meer. Een afdeeling politie h'ok met brandende fakkels naar het Konzert- haus, waar zij met de duizenden, die zich ach- ter de afdeeling hadden aangesloten, voorbij géneraal Daluege en gouwleider Buerckel defi- eerden. Steeds opnieuw klonk de kreet; „één 0lk, één rijk, één Fuehrer". Nit alle deelen van het Duitsche Rijk zijn erichten binnengekomen over de groote be- 'ahgstelling, welke allerwegen bestond voor de Jandaag gehouden volksstemming en verkie- 'hg voor den nieuwen Rijksdag. Reeds vroeg in den ochtend werd overal druk ®6stemd. In vele plaatsen trokken de stemge- €°htigden in gesloten kolonnes achter muziek- orpsen naar hun stembureau, waar hun een "signe als herinnering aan den door hen ver fden stemplicht werd uitgereikt. Tn het buitenland wonende Duitschers heb- zich met extra-treinen naar de grens be- en om er hun stem uit te brengen of be gaven zich aan boord van in buitenlandsche avens liggende schepen, welke opstoomden tot Wten de territoriale zóne, waar dan gestemd J1 worden. .■ih vele steden had reeds om elf uur .morgens de helft der kiezers hun stem uitge dacht. ^it Innsbruck wordt gemeld, dat daar on- ahks den hevigen sneeuwval druk gestemd is. kouh'C 111 de Beiersche ^Pen was het tamelijk Overal in Weenen werd zeer druk gestemd A1 ih vele bureaux hadden de kiezers reeds vroeg hun stem uitgebracht, zoodat reeds slotfen miclciag de bussen konden worden ge- Th Salzburg was het bitter koud, sneeuw- en j,. gelbuiep wisselden elkaar af. Toch stonden ®hs vroeg in den ochtend de kiezers voor de embureaux te wachten, g, 11 het gebied Vorarlberg werd de verkie- j^^Ssdag aangekondigd door kanonschoten; ook deden de sneeuw- en hagelbuien geen af- euk aan het enthousiasme. In- binnen- jyPe aartsbisschop van Weenen, kardinaal sta^r'. in een stembureau in de bin; u zijn stem uitgebracht Ovej. öe wijze> Waarop men zijn stem uit- 5cht. kris kiezer, die een stembureau binnentreedt, Jgt een enveloppe en een stembiljet met de 10 April. (Havas). Ter gelegenheid tijj ^eri twintigsten verjaardag van de stich ter. der republiek Tsjecho-Slowakije heeft 7"Sj 'dfht Benesj een schrijven gericht tot den ijj ?n°-Slowaakschen nationalen raad, waar- Jaai-ri met name verklaart: „De twintigste ver- 6e dag der Tepubliek zal ongetwijfeld, zooals het .^ster-president dat reeds te kennen gaf, met e'ndpunt vormen der politiek, welke begon 111 1920 gehouden verkiezingen en haar dat dnt bereikte in 1926 op het oogenblik, va *enige Duitsche partijen ook hun afge- digden in de regeering lieten plaats nemen. Voor®®ri°de, welke thans ingaat, plaatst ons der -de noodzakelijkheid na te gaan, of zon- te r d basis van onze democratische grondwet ^isch de staatkundige richting in econo- Öiet, shciaal of nationaal opzicht gewijzigd te worden." bekende vragen. Vervolgens wordt hij naar een hokje geleid, dat door een gordijn is afgesloten. Hier vult hij het stembiljet in, sluit dit in de enveloppe en biedt die aan den chef van het stembureau aan, die de identiteit van den kie zer controleert, waarop deze de enveloppe in de stembus werpt. Voordat hij tenslotte het lokaal verlaat, "Wordt hem een speldje aangeboden met den kop van Hitier en de leus: „Eén volk, één rijk, één Führer". WEENEN, 10 April (D.N.B.) Uit de verschil lende deelen van Oostenrijk worden de volgende voorloopige cijfers gemeld. plaatsnaam uitgebr. st. 3a neen ongeld. Karinthië 239.504 238.772 407 375 Weenen 1.226.586 1.219.331 4.939 2.316 Tirol 214.403 212.851 1.218 334 Vorarlberg 93.690 91.905 1.274 511 Graz 105.420 104.934 372 114 Neder Oostenrijk 988.755 986.196 1.453 1.106 Linz 78.426 78.328 66 32 Opper Oostenrijk 601.492 600.488 647 357 Weenen (arbeiderswijk Ottakring) 105.594 105.068 418 108 Weenen (Floridsdorff) 80.387 80.021 235 131 Stiermarken 623.287 621.400 831 396 De soldaten van het oude Oostenrijksche leger 53.960 53.872 66 22 De soldaten van het oude Oostenrijksche Bondsleger brachten hun stem uit in afzonder lijke stembureaux. Het D.N.B. geeft de volgende voorloopige uit slagen van de stemming in Duitschland: plaatsnaam Geheel Berlijn Fotsdam Hamburg Aken Keulen Dusseldorf Saarbruecken Westf alen-N. Westfalen-Z. Opper Beieren- Zwaben München- Augsburg uitgebr. st. 3.183.614 3 1.094.630 1, 1.123.142 1. 117.401 542.118 378.669 89.121 1.693.773 1 1.731.748 1, Ja .156.774 ,082.736 100.012 116.975 541.232 376.864 89.080 .665.076 .713.207 neen ongeld. 23.997 2843 9.345 21.322 396 748 1.427 35 25.444 15.373 2.549 1.807 30 136 378 6 3.253 3.1G8 1.870.533 1.857.308 11.550 1.678 1.864.399 1.851.101 11.625 1.673 TOULOUSE, 11 April (Havas) De stroom van vluchtelingen, die van Spanje uit hun heil zoeken in Frankrijk, blijft aan houden. Zaterdag zijn ongeveer 2000 vluch telingen, onder wie 300 militiesoldaten, in het kamp van Merignac aangekomen. Er werd met alle waarborgen tot handhaving der onpartijdigheid een stemming georganiseerd om ieder in staat te stellen aan te geven over welke grens hij weer naar Spanje wilde terug- keeren. 20 militiesoldaten vroegen naar Hendaye te worden geleid. De overigen zijn naar Cerbère en Barcelona vertrokken. De burgervluchtelin gen zijn per trein naar Cahors en Poitiers over gebracht. Zesduizend personen uit dorpen in de provin cies Aragon en Lerida zijn met hun huisraad en vee in Durgell aangekomen. De Spaansche autoriteiten leiden hen naar Pudgcerda en Ge- rone om te voorkomen, dat zij de Fransche grens overschrijden. Zondag zijn tweeduizend vluchtelingen uit Aragon en Lerida van Val Aran naar Frank rijk uitgeweken. Zij werden door de grenswacht bij de Pont au Iioi ontvangen. Onder sterk es corte werd een aantal vooraanstaande anarchis ten, o.a. Manzanares en Fernandez, die bij het begin van den burgeroorlog almachtig waren in het gebied van Tremp, over de grens naar Barcelona teruggeleid. Men verwacht, dat binnenkort de stroom van vluchtelingen nog grooter zal worden, want de troepen van Franco staan op het punt de Col Bonaigue over te trekken, welke de Val Aran beheerscht. Bij de Poolsche ambassade te Moskou zijn, naar Tass verneemt, stappen ondernomen, in verband met het optreden van Poolsche ambte naren, die getracht hebben inlichtingen over de Sovjet-Unie te verkrijgen door reizigers uit dat land uit te hooren. Op het oogenblik dat minister Goebbels Zaterdag te Weenen „den Duitschland" afkondigde stond in het geheele rijk twee minuten De Alexanderplatz te Berlijn dag van Groot- alle verkeer stil. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, gedeelte- 5 lijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets zachter des nachts, overdag zelfde temperatuur. Hoogste barometerstand 782.7 te Croydon Laagste barometerstand 757,0 te Isafjord Zon op 5.14 - onder 6.49 - Licht op 7.19 5 Maan op nam. 3.23 onder v.m. 3.29 14 April V. M. Uil KANTON, 11 April (Reuter) Zondag ochtend hebben Japansche vliegtuigen de stad gebombardeerd en men vreest, dat hierbij 150 personen om het leven zijn ge komen en 120 gewond. Een bom is op een confectiefabriek gevallen en doodde vijftig of zestig meisjes, die daar werkten. Zes an dere huizen werden vernield. In een luchtgevecht boven Kweiteh heeft de Japansche luchtmacht 24 van in totaal 30 Chi- neesehe stellingen aan den bovenloop van den Jangtse gebombardeerd. De strjjd om Tsinan duurt nog voort. De Chi- neesche troepen doen alle mogelijke moeite om de stad te heroveren. Langs den Talan-spoorweg rukken de Chinee- sehe troepen op naar den heiligen berg Tai- sjan en Jentsjau. Onderwijl zenden de Japanners versterkingen uit Mandsjoekwo naar Noord-China. Gisteren zijn twee- tot drieduizend man te Tientsin aan gekomen. ROME, 11 April (Havas) Lord Perth, de ambassadeur van Groot-Brittannië, heeft Zondagochtend een onderhoud gehad met graaf Ciano, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken. Het verluidt, dat dit onderhoud het laatste is van de Britseh- Italiaansche besprekingen, die hebben geleid tot de totstandkoming van een overeen komst. Vandaag begint men met het opstellen van de overeenkomst, waaraan zal worden deelgeno men door Ingram, den directeur van den Brit- schen dienst voor Europa langs de Middelland- sche Zee, die Zaterdag te Rome is aangekomen. Indien alles goed gaat, kunnen de docu menten einde dezer week gereed zijn, om onderteekend te worden. De documenten bestaan uit een protocol, dat de betrekkingen tusschen de beide landen in groote lijnen vastlegt, en een serie aanhangsels, die de bijzonderheden betreffen. Bovendien zul len de beide regeeringen brieven uitwisselen, waarin zij zich eenerzijds verplichten tot er kenning van het Italiaansche keizerrijk, ander zijds tot terugtrekking der Italiaansche troepen uit Spanje. De Romefnsche correspondent van de Matin geeft de volgende bijzonderheden omtrent het accoord: Middellandsche Zee. In een pro tocol zullen de bepalingen van het gentle men's agreement van Januari 1937 bevestigd worden. Herhaald zal wtorden, dat de beide lan den zich verplichten, elkaar in deze zee volko men vrij te laten, en van tijd tot tijd elkaar op de hoogte te brengen van de aangelegde vloot- versterkingswerken. Roode Zee. Italië zal het protectoraat over Aden erkennen en de beide landen zullen de Suez-kanaalconventie van 1888, die de algeheele vrijheid van doortocht voor alle schepen verze kert, bevestigen. Palestina. Italië zal zich verplichten, de bestuurspolitiek van Engeland niet te belem meren, hetgeen het einde zal beteekenen van de politieke concurrentie en de radiopropaganda. Libye. Italië zal zich verplichten, na de in werkingtreding van het accoord ongeveer de helft van zijn troepen terug te trekken. Abessinië. Engeland zal zich verplichten den Volkenbond zoo spoedig mogelijk te verzoe ken, de leden van de verplichting, het fascisti sche keizerrijk niet, te erkennen, te ontslaan. Spanje. Wat het politieke en territoriale aspect van den oorlog in Spanje betreft, zullen de beide landen zich verplichten, den status quo te erkennen zonder verder te gaan. Wij meenen te weten, aldus de correspondent, dat de alge- meene besprekingen gisteren nog liepen over de voorwaarde, die Engeland gesteld heeft voor de inwerkingtreding van het accoord: algeheele terugtrekking van de Italiaansche legionnaires. Deze voorwaarde wordt van Italiaansche zijde tegengesproken. In een nabij Pampa gelegen huis heeft men zeven personen dood gevonden, die blijkbaar door gasverstikking om het leven waren ge- 1 komen. PARIJS, 1 1 April. (Havas). Om kwart voor drie Zondagmiddag is Daladier gereed gekomen met de vorming van een nieuw ministerie. Het nieuwe kabinet is volgens officieele mededeeling als volgt samengesteld: Minister-president en minister van Lands verdediging: Daladier (rad.). Vice-voorzitter van den ministerraad en mi nister voor de coördinatie van de diensten van den minister-president: Chautemps (rad.). Nationale Economie: Raymond Patenotre (soc. rep. un.). Justitie: Paul Reynaud (linksch rep.). Binnenlandsche Zaken: Albert Sarraut (rad.). Buitenlandsche Zaken: Georges Bonnet (rad.). Financiën; Marchandeau (rad.). Openbare Werken: Frossard (soc. rep. un.). Arbeid: Ramadier (soc. rep. unie). Luchtvaart: Guy la Chambre (rad.). Marine: Campinchi (rad.). Koloniën: Georges Mandel (onafh. rep.). Opvoeding: Jean Zay (rad.). Oud-strijders en Pensioenen: Champetier de Ribes (volksdem.). Landbouw: Queuille (rad.). Handel: Gentin (rad.). Posterijen: Jules Julien (rad.). Koopvaardij: Chappedelaine (linksch dem.). Volksgezondheid: Mare Rucart (rad.). De nieuwe regeering is in wezen een radicale regeering (twaalf radicaal-socialisten) terwij! tevens nog zitting hebben drie leden der republ. unie, één lid van de democratische alliantie (Reynaud), één lid der democratische en on afhankelijk radicale linkerzijde (de Chappe delaine), één lid der groep onafhankelijke re publikeinen (Georges Mandei) en Champetier de Ribes, die tot geen enkele fractie behoort, doch lid is van het bestuur der democratische volkspartij. Omtrent de verdeeling der portefeuilles dient te worden opgemerkt, dat Daladier zich voorstelt dagelijks een bijeenkomst te houden met Chautemps, Reynaud, Sarraut, Bonnet en Marchandeau, die een klein mi nisterieel comité zullen vormen, om over de meest dringende besluiten in overleg te treden. Overeenkomstig het heden door den natio nalen raad van de socialistische partij geno men besluit, waarbij deelneming geweigerd werd, heeft geen enkele socialist in het hui dige kabinet zitting. Het huidige kabinet gelijkt in niets meer op een Volksfront-gouvernement. Parle mentair gesproken heeft het Volksfront tot nader order afgedaan. Zondagavond heeft de nieuwe minister-pre sident Daladier een rede voor de radio ge houden. Hij zeide: „Ik richt mij vanavond tot alle Franschen als hoofd van de verantwoordelijke regeering. Ik heb de macht niet gezocht. Nauwelijks en kele maanden geleden heb ik ze niet aan vaard, om mij geheel te wijden aan de lands verdediging. Vandaag heb ik zonder aarzelen beantwoord aan het beroep van het staats hoofd. De ernstige moeilijkheden, welke zich in ons land ophoopten en de nog grootere moeilijkheden aan de grenzen, noopten mij er toe mijn plicht te vervullen als republikein en Franschman. Uit naam van dezen dubbelen plicht wend ik mij tot u. Voortgekomen uit een werkzaam volk, waaraan ik besloten ben trouw te blijven, richt ik mij tot u, het Fran sche volk. Toen ik u zware offers heb ge vraagd voor de landsverdediging, hebt gij hier aan beantwoord, gij hebt het werk, dat ik in de stilte van het ministerie van Landsverde-, diging heb gedaan, goedgekeurd. Op het oogenblik zijn echter alle politieke sociale, economische en financieele vraagstuk ken nauw verbonden aan het vraagstuk der veiligheid, dat zelf verbonden is aan het vraagstuk van het behoud van den vrede. Er bestaan thans geen nauw omschreven vraag stukken meer, er is slechts één probleem, het welzijn van het land in zijn geheel. Hiervan moet men alle lasten aanvaarden en ik vraag u mij in mijn moeilijke taak te helpen. Deze is moeilijker en ingewikkelder dan ik ooit op mij heb genomen. Namens het bewonderens waardige Frankrijk richt ik mij tot alle Franschen. Ieder moet denken aan dat, wat hjj van zijn land heeft gekregen aan materieele goederen, moreele waarde en vrijheid. Ik zou wenschen, dat vanavond in iedere Fransche huiskamer mijn stem de ernst van het oogenblik zou doen beseffen, zonder evenwel pessimisme te wek ken. Vooral zou ik een beroep willen doen op de discipline en den arbeid, dit brengt allen Franschen de zekerheid dat ieder mee kan werken in alle broederlijkheid. In het jaarlijksch congres van den depaxte- mentalen bond van vakvereenigingen, heeft Leon Jouhaux, de secretaris van de C.G.T. ver klaard, dat indien de parlementsleden gelooven, dat het Volksfront dood is, zij zich vergissen. De regeering moet gegrondvest blijven op het Volksfront, iedere -andere formatie zou het ge vaar loopen het volk teleur te stellen en moei lijkheden te verwekken, welke op een onder gang zouden uitloopen. De nieuwe Fransche minister-president, Daladier Vertrouwd vakkundig personeel beschikbaar Daladier vormt een nieuwe regeering. Het Oostenrijksche volk bekrachtigt de inlijving bij Duitschland. Kanton door de Japanners gebombardeerd. Bij de ongeregeldheden te Tunis werden ver scheidene personen ernstig gewond. Men verwacht nog deze week onderteekening van het Britsch-Italiaansche accoord. Talrijke branden tijdens het weekeinde. Autobus met voetballers te Nijmegen door tram gegrepen. Ernstige autobotsing bij Breda. Eén doode. Geslaagde zweefvluchten van Teuge naar Wel schap en van Ypenburg naar Zeeland. Dader van den moordaanslag te Maarssen ge arresteerd. PARIJS, 11 April (Havas) Bij ongere geldheden te Tunis werd een Fransche gendarm gedood. Een zouaaf werd zeer ern stig gewond, terwijl drie andere zouaven en een Senegaleesche tirailleur er ernstig aan toe zijn. Zestig personen, die in het bezit van wapens werden bevonden, zijn gearresteerd. Op bevel van den commandant der troepen zijn vannacht de onruststokers gearresteerd. Ook Abib Bourguida werd gearresteerd. In het binnenland, te Grombalia, dat op 30 K.M. van Tunis is gelegen, heeft een groote groep inheemsche betoogers geprobeerd een stoet te formeeren om op te marcheeren naar Tunis. Zij werden door militairen verspreid. Bij de bot singen, die daarop ontstonden, werden eenige personen gewond. De staat van beleg is afge kondigd. De politie verwacht versterkingen van de mi litaire overheid. Zondagmiddag bleef het te Tunis kalm. Poli tie en militairen konden zonder moeite samen scholingen verspreiden. Op sommige plaatsen werden versperringen opgericht en werden voor bijgangers gefouilleerd. Velen bleken gewapend te zijn. Aangezien voor vandaag betoogingen worden verwacht, is de staat van beleg afgekondigd in de provincie Sousse. iNo i i v uinuuiiiuiiiiii ii i i i i 4/P? Stand op Maandag 1 uur n.m.: 779.9 Vorige stand: 779.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1