PMtttL, geneest en de huid Nieuw Fransch ministerie en het plebisciet DE KONINKLIJKE MARECHAUSSEE PRACHTIG GESLAAGDE ZWEEFVLUCHTEN EXPORT-BEDRIJF VOOR BLOEMBOLLEN DRUKKE ZONDAG VOOR DE BRANDWEER EEN OVERGANGS KABINET? MAANDAG 11 APRIL 1938 Jan Hoekstra vloog van Teuge naar Welschap in ander half uur ^an de Residentie naar Zeeland De moordaanslag te Maarssen bader aangehouden. Hij heeft volledig hekend De zaak van het Blauwe Zand Jfooge politie-ambtenoren als getuigen gedagvaard I Autobus door tram aangereden zittende voetballers door glas scherven gewond Ernstige autobotsing bij Breda Dame aan de gevolgen overleden Politieke spanningen kunnen onaangename verrassingen bereiden Twee voetgangers aangereden Een van hen levensgevaarlijk gewond SNELLERE ENGELSCHE LUCHTDIENSTEN Naar Britsch-Indië, Australië en Zuid-Afrika VOOR ONZE DEFENSIE Op tal van plaatsen kraaide tijdens het week-end weer de roode haan Hei vernield Kinderen speelden met vuur f 4000 riet vernield Drie gezinnen dakloos Twaalf stuks vee omgekomen WEER GEHEIME ZENDERS IN DEN AETHER MOTORPOLITIE HAD TEGENSLAG DE BRAND TE BOEKELO BUITENLANDSCH OVERZICHT Volksfront parlementair dood GELDKISTJE IN DE HEI GEVONDEN De eigenaar had nooit aangifte gedaan INBRAAK TE ASSEN 100-JARIGE OVERLEDEN Zondagmiddag is de bekende zweefvlieger Jan hoekstra, instructeur van het Nederlandsche fcistituut voor Zweefvliegen, er in geslaagd ^et zijn zweefvliegtuig de P.H. 63 een °6fenvlucht te volbrengen, waarvan tevoren et doel het vliegveld Welschap reeds *as vastgesteld. het Te twaalf uur 50 was Hoekstra te Teuge door motorvliegtuig P.-H.-C.E.G., tot een hoogte an 4oo meter opgesleept, op welke hoogte hij ae verbinding met het motorvliegtuig verbrak, mistig steeg het Bussard-zweefvliegtuig, pro berende van de thermiet, die onder de bolle 6tte wolken, welke langs den blauwen hemel ^hoven, ruimschoots aanwezig was, tot aan- lenlijk grooter hoogte. tb bedoeling van den heer Hoekstra was naar ^ndhoven te vliegen. Spoedig richtte hij den steven naar het Zui- ®n. Op wisselende hoogten, nu en dan op 1800 steeds de gunstigste luchtstroomingen onder e wolken opzoekende, gleed de P. H. 63, °°rtgestuwd door den Noordoostenwind, in de lchting van Brabant en later duidelijk in de chting van Eindhoven, waar de bezoekers van et vliegveld Welschap te ongeveer kwart ver twee tot hun groote verbazing een vreemd IVeefvliegtuig in de lucht ontwaarden. Te tien minuten voor half drie pre cies anderhalf uur na het vertrek van Teuge daalde de P. B. 63 vlak voor den hangar. Hoekstra werd door de zweefvliegers bet gejuich begroet Verkleumd van koude boven vroor het vijf ^aden vertelde Hoekstra van zijn tocht aan Dn Eindhovensche sportvrienden, die ent-hou- ,'ast waren over de prestatie van den instruc teur. waren danig verrast en begroetten den 6er Hoekstra als eersten zweefvlieger, die op wijze Welschap bereikte, "e Eindhovensche Aeroclub zal binnenkort motorvliegtuig aanschaffen, welke het mo- elijk zal maken, dat voortaan zweefvliegtui- oS 5ot Srooter hoogten zullen kunnen worden .Pgesleept, hetgeen den prestaties ten goede zal *°men. ftet alleen zweefvlieger Hoekstra, doch ook heer H. van Zanten, lid van de Haagsche Weefvliegclub heeft Zondag een langen tocht ^blaakt. Te half twaalf werd hij in een Baby ^rUnau van het vliegveld Ypenburg gesleept 600 meter. Het was zijn bedoeling naar het Zegveld Woensdrecht te vliegen, doch de ^ihd was zoo gunstig, dat hij langs de kust is 6°°rgeviogen naar Vlissingen, een afstand van K.M. Te 13.40 uur daalde hij op het vlieg- Deze vlucht is van te meer beteekenis, 0lii<3at nog nimmer boven de Zeeuwsche eilan- 15611 een lange-afstandsvlucht is gemaakt. tb dader van den moordaanslag, welke Za- 2 rdagochtend te Maarssen is gepleegd op de "jarige mej. W. van Klarenbeek, Waarbij het eisje in haar ouderlijke woning aan den Bin- ehWeg werd gewond, is Zaterdagavond door de hoiitj bste, 8«bri in zijn woonplaats te Teteringen gear ed. Het is zekere J. uit Breda. Hij is over- acht naar Breda en Zondagmorgen op ahsport gesteld naar Maarssen. Tegenover den burgemeester van Maarssen hij een volledige bekentenis afgelegd. *öj van 6en Zal ter beschikking worden gesteld i1 Officier van Justitie te Utrecht. trent den toestand van het slachtoffer neinen we naher> dat er goede hoop bestaat een volledig herstel. bijf^risdagmorgen 13 April te kwart over tien Zan 2al de zaak der mishandeling op het Blauwe d voor het Hof te Amsterdam worden voort- flereh In verband met verklaringen, die de lei- Ie.. ,Van de N.S.B. Ir. Mussert zou hebben afge- vf.r óver de politie te Amsterdam, heeft de kew?ediser van de tegenpartij, mr. F. Heems- gedagvaard als getuige den hoofdcommis- 0 van politie, den heer H. J. Versteeg, den (Jgj/dbissaris van politie, den heer W. H. Schreu- A en den inspecteur van politie, den heer °°theest. gr^bdagmiddag omstreeks half zes kwam een bigi e autobus met voetballers van de veree- Eendracht uit Arnhem op de St. Anna- *iti» boek Groenestraat te Nijmegen in bot- ^boqbet de dieseltram van den Maasbuurt- 6e ,Wee. De autobus was reeds groo'tendeels ^are 1amrails gepasseerd, toen de tram den v, Wagen n°g aan den achterkant greep, üetjj. cbterkant van den wagen werd geheel in- ^ite», Door 156 hevige botsing werden alle 6i« j vernield. Alle inzittenden, Arnhemmers, bst een voetbalwedstrijd gespeeld hadden in Nijmegen, werden min of meer ernstig door de glasscherven gewond. Zekere W. de W. liep een hersenschudding op en moest oogenblikkelijk naar het nabij gelegen St. Canisiusziekenhuis worden over gebracht, waar hij, na geneeskundig onder zoek, werd opgenomen. Zijn toestand was Zon dagavond tamelijk ernstig. Twee andere sport lieden uit Arnhem kregen ernstige snijwonden in het gelaat en moesten in het Ziekenhuis verbonden worden. Dit waren zekere R. B. en J. V., die later per particuliere gelegenheid naar huis vervoerd konden worden. De andere inzittenden waren er, hoewel gewond, toch beter afgekomen. De wagen kon later verder rijden. De ver keerspolitie te Nijmegen stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. bouw van groot belang geweest en zij zullen dat ook blijven. Maar toch werpt zij bij mij de vraag op, of er niet teveel van het goede komt. Ieder oogenblik is er een tuinbouwtentoonstelling, en zooals nu worden binnen een beperkten kring zelfs drie belangrijke tentoonstellingen tegelijkertijd gehouden. Spr. waarschuwde voor het euvel van tentoonstellingsmoeheid en zeide, dat het bloembollenvak zich in dit opzicht niets te verwijten heeft. Spr. wijdde dan nog een beschouwing aan de dezer .dagen gepubliceerde heffingpercentages ten bate van het surplusfonds over den oogst 1937. Voor hen, die zich in deze percentages Zondagmiddag te vijf uur is op den rijksweg EttenRoosendaal een zeer ernstig auto-onge luk gebeurd. In de richting Roosendaal reed een personenauto, bestuurd door jhr. F. R. uil Amsterdam. Gekomen nabij de uitspanning „De Hooge Donk" zwenkte de auto, door tot nu toe onbekende oorzaak, naar de linkerweghelft. Uit de tegenovergestelde richting naderde op het zelfde oogenblik de personenauto van den heer De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur hield hedenmiddag haar 186e Algemeene Vergadering in het Krelagehuis te Haarlem. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, herdacht in zijn openingsrede allereerst de overledenen. Hij schetste de beteekenis van dr. H. J. Lovi^Jf, in even directeur-generaal van den Landbouw en eere-lid der vereeniging. De afdeeling Beverwijk zag haar oud-voorzit ter, den heer D. Koster, ontvallen, de afdeeling Heemstede betreurde het verlies van Jan Braam. Met den heer J. J. Bouman ging een vakman van den ouden stempel met een uitgebreide kennis heen. P. de Jong was een strijder in Westland en C. Kroon was een bekende Baarn- sche dahlia-kweeker. Over de reorganisatievoorstellen, ging spr. voort, vinden nog steeds besprekingen plaats, die echter nog niet tot zoodanige resultaten hebben geleid, dat her-behandeling vruchtbaar kan zijn. Men diene echter in het oog te hou den, dat de vereeniging is in de eerste plaats de het bloembollenvak vertegenwoordigende orga nisatie en men zal er mede te rekenen hebben, dat men haar in het bloembollenvak de positie zal moeten geven, die haar krachtens de bij haar georganiseerde oppervlakte en haar werk ten bate van het vak toekomt. Het ledental steeg zeer aanzienlijk en be draagt thans 4000. De belangstelling voor keu ringen en tentoonstellingen neemt steeds toe. Spr. beschouwde dan de politieke spanningen, die het economische leven en vooral het export bedrijf zeer groote en onaangename verrassin gen kunnen bereiden. Terwijl de bollen in den grond zitten, worden deze in het buitenland verkocht op condities van betaling, lang nadat de levering is geschied en daardoor is er haast geen bedrijf, waarvoor de gevaren van politieke conflicten en plotseling ingrijpende economi sche maatregelen zoo groot zijn als juist het bloembollenbedrij f Er is geen reden voor optimisme, maar ook niet voor pessimisme, men diene slechts zijn vak. Na een jaar van sterke verbetering der conjunctuur moet een inzinking helaas weer ge constateerd worden. Spr. wees op de belangrijke en met succes be kroonde inzending op de tuinbouwtentoonstel ling in Toronto, waardoor niet alleen in Canada, maar ook in de Vereenigde Staten, weer de aan dacht op de bloembollen is gevestigd, wat nog versterkt zal worden door de groote inzending op de in 1939 te houden Wereldtentoonstelling in New York, die in nog sterker mate het Ame- rikaansche publiek van de schoonheid en de on misbaarheid van het product moet overtuigen. Op de Gentsche Floraliën, de belangrijke en in ternationaal altijd zeer de aandacht trekkende 5-jaarlijksche tuinbouwtentoonstelling, is even eens een collectieve inzending verzorgd. Op de Primavera, die dezer dagen is geopend, en die gedeeltelijk samenvalt met de tentoonstelling in Boskoop, is uiteraard geen collectieve inzending aanwezig, maar op die belangrijke tuinbouwten toonstelling is het artikel toch ook vertegen woordigd. Men ziet: er is leven in de brouwerij, en de luxe tuinbouw maakt nog altijd via het tentoon stellingswezen propaganda voor zijn producten. Iets, wat toegejuicht moet worden, want ten toonstellingen zijn altijd voor den luxe tuin- verdiepen zullen ze logisch blijven. De lagere heffingpercentages zijn gedeeltelijk te wijten aan het slechte gewas. Spr. besloot zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat een werkelijke gezondmaking van het vak bereikt zal worden door vergrooting van den uitvoer. Zondagmorgen te ongeveer negen uur is nabij de katholieke kerk onder de gemeente Heesch, bij Oss, een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij twee personen, van wie één levensge vaarlijk, zijn gewond. Toen de 55-jarige Manders en de 50-jarige Egelmeer, beiden uit Heesch, den rijksweg, voorrangsweg, wilden oversteken, werden zij door een auto, komende uit de richting 's-Her- togenbosch, aangereden. In dezen tuto zaten twee personen, afkomstig uit Waalwijk, die op weg waren naar Duitschland om hun stemplicht uit te oefenen. M'. en E. werden met een smak tegen den grond geslingerd. Spoedig was geneeskundige en geestelijke hulp ter plaatse. De heer Egelmeer kon, na in een nabijzijnd café te zijn' binnengebracht en door dokter Bouman te zijn behandeld, per auto naar zijn huis worden vervoerd. De heer Manders was er erger aan toe. Hij is na van de laatste H.H. Sacramenten te zijn voorzien in levensgevaarlijken toestand naar het Liefdegesticht te Heesch overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De rijksveldwachter van Heesch heeft proces verbaal opgemaakt, doch gebleken is, dat den bestuurder geen schuld treft. De Engelsche luchtdiensten naar Britsch- Indië, Australië en Zuid-Afrika zijn sneller ge worden. De toestellen, die viermaal per week uit Londen vertrekken (tweemaal naar Cal cutta, tweemaal naar CalcuttaBataviaBris bane) komen twee dagen eerder in de plaats van bestemming aan dan volgens de oude dienst regelingen. Op de terugreis is dezelfde bespoe diging verkregen. De luchtpost, voor deze lijnen bestemd, wordt voortaan 's Maandags er 's Woensdags (niet verder dan Calcutta) en Dinsdags en Vrijdags (voor Australië) uit Am sterdam verzonden. De correspondentie moet voorzien zijn van de aanwijzing „Per Engelschen luchtdienst". De luchtpost voor Zuid-Afrika komt thans eveneens in twee dagen korter over dan voor heen. De verzending uit Amsterdam geschiedt des Dinsdags en des Donderdags. Volgens de laatste opgave is tot nu toe een bedrag van f 90.104,61% binnengekomen, als vrijwillige giften voor onze defensie. Bij de Vereeniging voor Nationale Veiligheid is sinds de vorige opgave f 647,95 binnengeko men. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste weken f 9498,68 ontvangen. Dijkhuis uit Voorburg. Deze kon niet tijdig meer uitwijken en reed met volle vaart op den ande ren wagen in. In den auto bevonden zich, behalve de heer D., diens vrouw en achtjarige zoon. De heer D. en zijn zoon bekwamen slechts lichte verwon dingen. Mevrouw D. evenwel werd met een ernstige schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht, waar zij Zondagavond te negen uur aan haar verwondingen is bezwe ken. Op last van den Officier van Justitie te Breda is het stoffelijk overschot in beslag genomen Jhr. R. kwam met den schrik vrij. Zondagmiddag te omstreeks drie uur is op het rijksschietterrein bij Ede op de groote hei de, in de nabijheid der militaire schietbanen door onbekende oorzaak een groote brand ont staan. Aangewakkerd door een vrij feilen wind joe gen de hoog oplaaiende vlammen over een breedte van 500 M. in de richting van het Edesche bosch. Met man en macht werkten de boschbrand weer en de Edesche politie onder leiding van den commissaris met schoppen en takken om den brand tot staan te brengen en een over slaan op het bosch te voorkomen. Groote donkere wolken stegen ten hemel en maakten tot ver in den omtrek den brand zichtbaar. Uit alle richtingen kwamen honderden be langstellenden opdagen. Militairen van het garnizoen werden gerequi- reerd om bij de blusschingswerkzaamheden as sistentie te verleenen. Dank zij het kordate optreden van brand weer en boschbrandweer, die krachtig werden terzijde gestaan door tal van jongelui o.m. leerlingen van het Roelof Hartinstituut, is de brand gebluscht, toen de vlammen nog slechts 100 M. van het bosch verwijderd waren. In het geheel is een terrein van 3 H.A. ver nield. De militairen behoefden geen hulp te verlee nen, daar de brand reeds voor hun aankomst kon worden bedwongen. De brand is veroorzaakt doordat eenige meisjes met lucifers hebben gespeeld. Deze lu cifers waren op de heide achtergelaten door een achtjarigen jongen, die Zaterdagavond een vuurtje had gestookt om eenige kippeneieren te kooken. Door tot nog toe onbekende oorzaak is Zon dagmiddag tusschen Lottum en Tienraay een perceel heide en jong opgaand hout over een oppervlak van ongeveer 10 H.A. in de asch ge legd. Van alle zijden werd hulp geboden, zoodat gevaar voor uitbreiding van den brand spoe dig geweken was. Zondagmiddag te vijf uur is een heidebrand uitgebroken tusschen de Punt, Norg en Eelde. Het vuur woedde in hoofdzaak op een stuk heide dicht bij het militaire kamp te Donde ren. Onmiddellijk vertrokken uit het garnizoen Groningen twee detachementen miltairen, om aan het blusschingswerk deel te nemen. De in Donderen gestationneerde munitiema gazijnen liepen geen gevaar. Na hard werken slaagde men er met vereende krachten in, het vuur te blusschen. Te half acht had men den brand onder de knie en konden de militairen naar Groningen terugkeeren. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Zondagmiddag te twee uur is brand uitgebro ken in een groote hoeveelheid riet, die op het terrein „Gorretje", in de onmiddellijke nabij- rfeid van de kom der gemeente Puttershoek, was uitgeslagen. De brand is vermoedelijk ontstaan door het wegwerpen van lucifers. Binnen zeer korten tijd stonden veel schel ven riet in lichter laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinde ren, dat voor een waarde van naar schatting 4000 gulden een prooi der vlammen is gewor den. De schade wordt slechts voor een gedeelte door de verzekering gedekt. Zaterdagavond, te omstreeks zeven uur zijn de drie arbeiderswoningen onder één dak, be woond door de gezinnen W. Rip, J. Rip en G. van Tol tot den grond afgebrand. Opstal en in ventaris waren, hoewel laag, verzekerd. De brandweer was spoedig ter plaatse en be hoefde zich te beperken tot nathouden van de aangrenzende openbare school en doodkisten- fabriek der firma van der Helm. Zondagochtend te negën uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de stallen, grenzende aan de groote boerderij van den land bouwer Zanting op het Bergje te Dedems- vaart. Met groote moeite slaagde men erin een gedeelte van het vee te redden, doch vijf koeieil en zeven varkens kwamen in de vlam men om. Ook een hoeveelheid hooi en een aantal landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. De stallen en de schuur zijn af gebrand. Het woonhuis kon evenwel, door het krachtig optreden van de brandweer, be houden blijven. Verzekering dekt de schade. Ook Zondag hebben geheime zenders zich weer doen hooren. Op een golflengte van 199 meter werd omstreeks elf uur gramofoonmuziek uitgezonden, doch er trad een ernstige stoornis op. De omroeper deelde mede, dat het een proefuitzending betrof, als vervolg op de uit zendingen van den in beslag genomen zendei de „Nachtegaal". Ook deelde hij mede, dat de zender zich in een auto bevond. De uitzending duurde tot twaalf uur. Een tweede geheime zen der werkte op een golflengte van 400 meter. Zondagmiddag te half drie hadden twee leden der verkeerspolitie te Groningen in een motor met zijspan op den Heerenweg de achtervolging ingezet van twee motorrijders, die een overtre ding hadden begaan en die met groote snelheid in de richting van Assen reden. Ter hoogte van de Willemsstraat draaide een voor de verkeers agenten rijdende auto, bestuurd door den heer L. E. te Groningen, links af, hetgeen de be stuurder van het politievoertuig te laat bemerk te. Het gevolg was, dat het motorrijwiel met volle vaart op den auto inreed. De agent H. M., die aan het stuur zat, kwam onder de motor fiets terecht, terwijl zijn metgezel, de agent G. van S. op straat geslingerd werd. Beiden werden met verschillende verwondingen in het katho lieke ziekenhuis opgenomen. Auto en motorrij wiel werden vrij ernstig beschadigd. De voort vluchtige motorrijders konden door dit ongeluk gemakkelijk ontkomen. Omtrent den brand te Boekelo wordt nog ge meld, dat dank zij het onmiddellijk ingrijpen van het personeel en van de Enschedesche brandweer de schade van zeer beperkten om vang geweest is. In de desbetreffende afdeeling, die voor de eigenlijke productie niet meer in gebruik is, brandden slechts een deel van het dak en een deel van den zoldervloer uit. Het bedrijf zelf ondervindt van een en ander niet de minste stoornis. Dit wordt nog duidelijker uit het feit, dat een aantal houten vaten, in de onmiddellijke nabijheid van den vuurhaard, een dieselauto, waarin waarschijnlijk kort sluiting is ontstaan volkomen gespaard bleef. Het vuur zocht direct door den trek der lucht kokers recht naar boven door zoldering en dak zijn weg. In Duitschland en Oostenrijk is gisteren alles zoo verloopen als tevoren iedereen wist dat het verloopen zou. De geest, dien het Duit- sche volk thans beheerscht en vooral tot uiting komt in de woorden der leiders en op de eerste plaats van den oppersten Fiihrer zelf, is er een van geweldig machtsbewustzijn. Het is te begrij pen. De woorden, die Hitier Zaterdag, heeft ge sproken, zullen niet licht worden vergeten. Fraai was het niet, dat hij zich niet kon onthouden de gevallen Oostenrijksche staatsleiders te karak- teriseeren als „dwergen die het land naar den afgrond regeerden". Fraai was het niet al is de weidsche trots ten overstaan van zóóveel enthousiasme, zóóveel verafgoding niets verwon derlijks toen hij uitriep: „Of iemand na honderd jaar zich nog den naam van mijn voor ganger Schuschnigg zal herinneren, weet ik niet, maar mijn naam zal blijven bestaan als die van den grooten zoon van dit land." En evenmin kunnen wij bewondering koesteren voor de stelligheid waarmede Hitier zich thans als instrument van God zelf proclameert. Het zou goed zjjn, als er in Hitler's omgeving mati gende invloeden waren of ontstonden. Leest men echter de uitlatingen zijner naaste medewerkers in hun redevoeringen, dan is er weinig hoop op meerdere gematigdheden. Roem stijgt naar het hoofd. Wierook bedwelmt. Wanneer een nieuwe Paus is gekozen en hij op de sedes gestatoria, omgeven van alle praal en pracht der Kerk, met de driedubbele kroon op het hoofd St. Pie- ter wordt ingedragen ter kroning, dan gaat vóór den Oppersten Herder van het wereldomvatten de Katholicisme een eenvoudige geestelijke, die telkens wat vlas verbrandt, daarbij den Paus toeroepen: „Beatisseme Pater, sic transit gloria mundi". Deze vermaning van onze Moeder de Heilige Kerk aan Haar oppersten waardigheidsbekleeder op het moment van zijn machtsaanvaarding is buitengewoon zinrijk. En Wanneer dit geschiedt tegenover een Waardig heid, welke reeds op twintig eeuwen boogt, hoe meer zou dit noodig zijn tegenover den expo nent van een machtsformatie van vijf jaren, die tegen de geheele empirie van de historie in droomt van een duizendjarig, van een eeuwig Germaansch Rijk! De Fransche pers brengt natuurlijk den uitslag van het plebisciet in verband met den ministerieelen jammer in Frankrijk. Zij klaagt over het verbroken evenwicht in Europa. Overdreven noodkreten worden gehoord. „Indien," schrijft de Eppque, „wij de Duitsche vloedgolf verder haar loop laten gaan, cfan zal de dag komen, dat wij er zelf in zullen worden ondergedompeld. Mogen alle volken, die be- bedreigd worden, zich van het gevaar bewust worden! Laat allen zich vereenigen. Het is mis schien nog niet te laat!" Andere bladen wijzen erop, dat de beste manier, Hitier tegen te hou den in zijn „stormloop ter verovering van Europa" is te laten blijken, dat Frankrijk er ge noeg van heeft en dat het in het vervolg aan zijn verklaringen den steun van daden zal geven. Dit alles is te begrijpen. Maar Frankrijk is zelf schuld. Het weet niet te ontkomen aan zijn treurige verdeeldheid. Wat te zeggen van het nieuwe kabinet-Da- ladier? Het is in hoofdzaak een radicaal-so cialistisch ministerie met een kleinen inslag naar het Centrum. De socialisten houden zich afzijdig vooralsnog. Of zij het kabinet in het parlement zullen dulden of met de commu nisten in de oppositie zullen gaan, is nog niet oekend. Feit is, dat parlementair gesproken het Volksfront dood is. Daartegenover staat, dat de secretaris van de vakbonden Léon Jouhaux te Saint Quentin heeft ver klaard: „Indien de heeren van het parlement gelooven, dat het volksfront reeds heeft afgs. aaan, vergissen zij zich. Op de werkelijkheid, die door het volksfront vertegenwoordigd blijft moet men een regeering opbouwen. Elke an dere kabinetsformatie kan moeilijkheden ver wekken, die een catastrofe zouden kunnen ver oorzaken." Men schijnt het dus op een kracht proef te willen laten aankomen. Van groot belang voor Daladier is, dat de partij van Flandin (46 zetels) het nieuwe ka« binet niet ongenegen is. Flandin sprak den wensch uit, dat het kabinet-Daladier een sterk en duurzaam zou zijn. En hij voegde er aan toe: „Wat ons het meest belang inboe zemt is het program van deze regeering Wij zullen haar naar haar daden beoordeelen Gis teren heb ik tot Daladier gezegd, dat wij van hem een politiek vragen, die den vrede in bin nen- en buitenland handhaaft, en het econo mische leven herstelt, dat door twintig maan den waanzinnige politiek verzwakt is. Men moet terstond en zonder dralen de normale betrekkingen met Italië hervatten. Men moet er mee ophouden, de werkelijkheid in Spanje voorbij te zien. Een gevoelspolitiek is over het algemeen in internationale aangelegenheden absurd. Het schijnt, dat de keuze van Georges Bonnet, als minister van Buitenlandsche Zaken, de waarborgen biedt voor een meer realistische politiek, die in nauwe overeenstemming met Engeland gevoerd wordt." Het nieuwe kabinet wekt niet den indruk, dat het in staat zal zijn het tijdvak der ver deeldheid te overwinnen. Het lijkt nog vast te steken in den overgangstijd. Misschien wordt deze overgangstijd ten gevolge der buiten landsche politieke constellatie méér verkort dan bij gewonen gang van zaken het geval zou zijn. Voorloopig komt Daladier met een program, dat elementen in zich heeft de meer recht- sche groepen aan te trekken met het natuur lijke gevolg van afstuiting der linksche. Of het kabinet daartusschen zal kunnen laveeren? Alleen het laveeren, het moeten laveeren is al geen bewijs van sterkte. Het program-Daladier ziet er als volgt uit; volmachten voor zes maanden, handhaving van de tegenwoordige, buitenlandsche politiek en dus ook geen inter ventie in Spanje, ontruiming der bezette fa brieken, vijf milliard voorschot van de Bank van Frankrijk voor de onmiddellijke behoef ten van de schatkist, later de uitgifte van een leening van vijf milliard voor de nationale verdediging, indiening van een wetboek voor de arbeidsconflicten (d. w. z. geheime stem ming vóór of tegen stakingen onder de arbei ders) en ten slotte het onmiddellijk uit het land zetten der buitenlandsche agitators. De eerstkomende dagen zullen het bewijs moeten brengen, of de meerderheid van het Fransche volk rijp is geworden voor de zoo noodzakelijke eenheid. Minister Goseling heeft in de Ka mer de genomen maatregelen tegen de door „overmaat van lof" tot „overijver" gedreven brigade der Kon. Marechaussee te Oss zoodanig verdedigd en gerechtvaardigd, dat zelfs tegenstanders werden bevredigd en overtuigd. Natuurlijk was er ook een enkele tegenstander, die zich niet mocht en niet wilde laten overtuigen, omdat dat niet in zijn politieke sensatiekraam te pas kwam, maar dit disqualificeerde dien tegenstander zelf en niet den minis ter. Zooals Z. Exc. min. Goseling aan het slot van zijn rede verklaarde, is door de „ernstige fouten", welke er in de Ossche brigade zijn gemaakt, de eer van het korps als zoodanig niet aangetast, en wij zijn het daarmee natuurlijk hartgrondig eens. De Koninklijke Marechaussee is een flink kordaat korps, dat zich in den loop der jaren een welverdiende reputatie heeft verworven, een reputatie, die te sterk is om door de gemaakte fouten in een bepaalde brigade, welke ook veel goeds heeft gepresteerd, te kunnen wor den te niet gedaan. En toch heeft de Minister in zijn rede, volgens het „Hbl.", een paar opmerkingen gemaakt, die te denken geven en in ieder geval een paar klemmende vragen wettigen. Zoo heeft Z. Exc. Min. Goseling uitdrukke lijk verklaard, dat de begane fouten uit de rapporten van de Marechaussee zelf bleken en dat de divisiecommandant en de inspecteur van het wapen der Mare chaussee na inzage van de dossiers „ontzet" waren. Hieruit blijkt naar onze meening ten eerste, dat de Marechaus see te Oss, die de rapporten samenstel de, zich er niet van bewust was, dat er in de brigade „ernstige fouten" waren begaan en de gemaakte fouten als in een rapport vermeldenswaardige goede of normale handelingen beschouwde, en ten tweede, dat nóch de divisiecomman dant, nóch ae inspecteur van het wapen kennis droegen van een dusdanig optre den der Marechaussee te Oss, vóórdat de minister hun inzage van de betreffende dossiers verleende. Wij vragen ons nu af, of de briga des der Marechaussee vooral bij het verrichten van politioneels opsporingsdiensten niet een te groote zelfstandigheid genieten en te weinig door de verantwoordelijke superieuren worden gecontroleerd. Bij de gemeente lijke politie komt een onderzoek van eeni ge beteekenis en belang al heel spoedig in handen van een inspecteur of com missaris, die doorgaans een breedere ont wikkeling bezit en een meer gespeciali seerde opleiding heeft genoten dan een wachtmeester of een opperwachtmeester van de Marechaussee. Wanneer de Mare chaussee-brigades niet voldoende geleid, gecontroleerd en geïnspecteerd worden door hun verantwoordelijke superieuren, dan kunnen er licht tactische fouten worden begaan, gelijk thans in Oss aan het licht zijn gekomen, fouten, die men het brigade-personeel eigenlijk niet al te zwaar mag aanrekenen, omdat het met een te groote verantwoordelijkheid on evenredig aan zijn opleiding in bepaalde gevallen Wordt belast. De eer van het korps heeft inderdaad niets geleden, maar het lijkt ons niet overbodig, dat de inwendige organisatie en verhoudingen in het korps eens grondig worden beke ken, opdat deze geschiedenis van Oss zich niet meer zal kunnen herhalen. Zondagmiddag heeft een tweetal leidsters van een welpengroep op de heide te Laren, nabij de Witte bergen, een metalen geldkistje gevonden, Het bleek geforceerd te zijn en nog ƒ95 aan bankpapier te bevatten, terwijl voorts enkele brieven in het kistje werden gevonden. Deze bleken te behooren aan een inwoner van Bus- sum, die evenwel nooit aangifte heeft gedaan van een inbraak. De politie stelt een onder zoek in. Uit dit onderzoek is inmiddels komen vast te staan, dat de familie K., aan wie het kistje toebehoorde, van de vermissing nog niets wist. Voor ongeveer 14 dagen heeft men het bewuste kistje op zolder gezet en in verband met een sterfgeval in de familie, hieraan geen aan dacht geschonken. De heer K. beweert echter, dat niets uit het kistje is medegenomen. Het blijft een raadsel, hoe het kistje op de heide bij Laren terecht gekomen is. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Assen ingebroken in het filiaal van de ban- ketfabriek „Gruno" te Groningen. Bij onderzoek bleek, dat de inbreker zich door het indrukken van een ruit toegang had verschaft tot den winkel en daar de kassa had weten te openen. Een bedrag van ruim 160, dat zich daarin had bevonden, bleek te zijn verdwenen. De gemeentepolitie heeft den geheelen Zon dag naar den dader gespeurd, waarbij mede werking werd verleend door den rijkspolitie- hond-geleider van den Berg uit Uffelte. Men heeft echter geen spoor gevonden. Zondag overleed op Villa Rustenburg te Hil- legom mevr. de Wed. Ritschi. Augustus van het vorig jaar vierde zij haar lOOsten verjaardag. Als officiersweduWe heeft zij een reeks van jaren van haar pensioen geprofiteerd. De overledene was tot op het laatst van haar leven helder van verstand. Zij was.de oudste inwoonster der ge meente.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5