Brabantia en H.B.C. beginnen met een overwinning fee i R.K. Noord slaat R.K. Zuid FORTITUDO VERLIEST IN IJSSELSTEIN MAANDAG 11 APRIL 1938 UIT HET KATHOLIEKE KAMP In het Oosten is de strijd om den titel bijna ten gunste van Vosta beslist t^ongen toch nog op de laatste plaats Promotie-degradatie\ De competitie S?a a N" s. H.B.C. klopt V.V.H; Overrompelend spel in het eerste half uur fPfKr Volendam kansloos in Eindhoven Brabantia vond in Hessels een goalgetter G.V.O.Haarl. elftal Een verdiende, doch eenigszins geflatteerde 52-zege Ruststand 3-2 De opstelling luidde: Achter: a. Noom (G.V„Q.) en A. Gigengack «as*-*. De wedstrijd Wilskracht verliest in Krommenie De Amsterdammers begonnen met 9 spelers Reserve-voorhoede van Excelsior op dreef S.J.C. verloor met 6I Het Duitsche elftal RUGBY BeerschotAmsterdam m DE SPORTWERELD dwongen zijn hun plaats in de eerste klasse te gaan verdedigen. Wilhelmina wist wel raad met Best Vooruit en verstevigde door een 32 overwinning zijn derde plaats, waar het nu slechts twee punten minder heeft dan de kam pioenen. Met een tweetal wedstrijden om het landskampioenschap, een aantal promotie degradatiewedstrijden en de restjes van het competitieprogramma, dat zoo hier en daar zeker niet van belang verstoken was, is er °Pnieuw een drukke voetbalzondag achter den rug. Er viel één nieuwe beslissing en Wel in Zuid II, waar Dongen definitief tot het spelen van degradatiewedstrijden werd veroordeeld. Verrassingen heeft de strijd om den lands pel op den eersten dag van dezen kamp der h'atadoren niet gebracht. Brabantia toonde z'ch, gelijk verwacht, de meerdere van Volen dam en wel met cijfers, die aan duidelijkheid hiets te wenschen over laten. Zeker, wij had den de Westelijke kampioenen in Eindhoven hiet tot een verrassing in staat geacht, maar een 4o nederlaag bewijst toch dat de wijd- woeken eigenlijk maar bitter weinig te ver halen hebben gehad. In ieder geval voor Bra bantia een uitstekend begin. Deze club heeft alweer bewezen, ook dit jaar van goeden huize te komen en zal in den strijd om de hoogste eer hog wel een hartig woordje meespreken. Ook B. C. voldeed aan de verwachtingen en even- ^hs met cijfers, die bewijzen dat de Heemste denaren hun mannetje stonden. V. V. H. uit Heerlen toch waarlijk niet de eerste de beste moest op Berkenrode met 6-3 de meerder heid van zijn gastheeren erkennen. De zwart- Witten zijn dus weer hoopvol gestart en dat Seeft moed, vooral wanneer men bedenkt, dat hfen het over de meerderheid van H. B. C. te- ®eh de Limburgers „voorshands" nog lang niet eens was. Maar nu het vertrouwen binnen en huiten de lijnen weer is teruggekeerd, kan de club uit Heemstede, gesteund door deze eerste, hüttige overwinning op een van zijn zwaarste concurrenten, den verderen strijd met vertrou wen tegemoet zien. Jhabantia HBc VVH Molendam 1 1 0 0 2 4—0 1 1 0 0 2 6—3 1 0 0 1 0 3—6 1 0 0 1 0 0—4 Ook de promotie-degradatiewedstrijden zijn lasteren begonnen. In het Zuiden hebben S. C. en Boxmeer op het terrein van eerstge- h°emde eikaars krachten gemeten en wel met het resultaat, dat de bezoekers een kleine 3—2 overwinning op hun naam mochten boeken. Na- "Urlijk is er in den aanvang van deze tus- Schencompetitie nog maar weinig van den ^aarschijnlijken afloop of zelfs van de kansen er deelnemende clubs te zeggen, maar in ieder ®eval hadden we van S. C. E. op eigen veld "Uch wel iets meer verwacht en heeft Boxmeer 6t deze overwinning een zeer nuttige stelling etoverd. boxmeer SCE 1 1 1 0 0 0 2 0 10 3—2 2—3 Ook in het Westen was de uitslag van den h"i]d om een plaats in de eerste klasse min of ?}eer een verrassing. Ongetwijfeld mocht For- ltudo in Usselstein tegen V. V. IJ. geen VfUk-over verwachten, maar een kleine over fishing durfden we den Culemborgers toch wel oorspellen. Het is echter anders geloopen. V. Y- IJ. het zich niet van de wijs brengen door e glorieuze manier waarop hun gasten het ampioenschap van de tweede klasse hadden chaald, noch door de daverende 120 over- 'Uhing waarmede zij het seizoen hadden af floten en wist zoowaar de belagers van zijn ®rste klasse-schap een nederlaag en wel vrij overtuigende (41) toe te brengen. Een wstekend resultaat van de rood-zwarten. jfj 1 1 0 0 2 4—1 bo'ggUdo 10 0 10 1—4 Voorioopig vraagt naast de kampioenscom- fitie en de promotie-degradatiewedstrijden ^O de competitie nog onze volle aandacht. Er i n.l. nog één kampioenschap en een vier- onderste plaatsen twee in het Oosten verdeelen, zoodat er nog spanning genoeg is. jjjhi Zuid I heeft de situatie rond de laatste Uats weinig verandering ondergaan, daar de g l® candidaten alle verloren. Kimbria was te bij R.k.V.V.L. en heeft daar hardnekkig f chten voor een kostbaar puntje. W heeft niet mogen baten want tenslotte rd het toch een 10 zege voor de thuisclub, b zich hiermede zoo goed als veilig stelde, k R.K.N.A.C. wist het niet tot een over- tjfing te brengen en moest eveneens na hef- sen etl hardnekkigen strijd de meerderheid ihpf 2iJn gastheeren erkennen. R.K.O.N.S. won <j 1 dezelfde cijfers als RKVVL en verdedigde Ea door met succes zijn derde plaats tegen Qjf a> dat den derden degradatiecandidaat ovremont met 4—3 aan zijn zegewagen Ud fkenburg Sitt v- v- L*NySA. <Vbremont oria 18 11 4 3 26 53—27 15 8 2 5 18 31—26 16 7 3 6 17 27—31 15 7 2 6 16 44—42 15 7 1 7 15 36—42 L. 16 6 3 7 15 33—29 16 7 1 8 15 31—40 C. 14 6 0 8 12 27—38 16 5 2 9 12 34—41 15 4 2 9 10 34—39 ®ist r,Uid 11 18 Dougen's lot nu eindelijk be ll^ 6 laatste wedstrijd in Venlo leverde niet bègfene Puntje op dat noodig was voor den ^uigswedstryd, zoodat.de Dongenaren ge Brabantia 22 16 3 3 35 86—36 Kolping 22 16 2 4 34 98—51 Wilhelmina 22 15 3 4 33 80—35 Schijndel 21 9 6 6 24 46—40 R. K. T. V. V. 22 11 2 9 24 59—39 Treffers 22 9 6 7 24 49—38 Venl. Boys 21 9 3 9 21 50—59 S. V. B. 20 6 7 7 19 39—50 Best Vooruit 21 6 4 11 16 50—52 Mulo 22 5 4 13 14 43—64 Eendracht 22 3 3 16 9 31—81 Dongen 22 3 2 17 8 33—74 in het Oosten is noch aan den kop, noch aan den staart van de ranglijst een beslissing ge vallen. De groote strijd tusschen Vosta en S. D. O. U. C. eindigde in een gelijk spel zoo dat Vosta zijn voorsprong van twee punten behoudt, terwijl S. D. O. U. C., dat uitgespeeld is, moet afwachten wat Vosta er in zijn laat- sten wedstrijd tegen N. E. O. van terecht zal brengen. Deze ploeg zal het den Enschedéërs ongetwij feld niet cadeau doen, daar ze zelf nog degra datiekansen heeft, doch het wil ons voorkomen, dat de kansen van de Ulftenaren toch maar zeer gering zijn. In den strijd om de onderste plaats is nog niet veel teekening gekomen en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal jiit niet eerder dan op den laatsten dag, misschien zelfs slechts middels een of meerdere beslis singswedstrijden, gebeuren. Achilles won thuis met sprekende cijfers <51) van Huihuizen en stelde zich daardoor definitief veilig. Lob. Boys, dat niets meer te winnen of te verliezen had, deed zijn sportieve plicht en klopte Emos, zü het met klein ver schil (10). De drie laagst geplaatste clubs, waartusschen het uiteindelijk wel zal gaan, moeten nu nog het volgende programma af werken: Emos. thuis tegen N. E. O. Altior uit tegen Vogido, N. E. O. thuis tegen Vosta, uit tegen Emos. V. V. G., dat hier al lang geen rol van beteekenis meer speelt, neemt afscheid van de eerste klasse met een bezoek bij V.D.Z. Vosta 21 13 6 2 32 58—29 S. D. O. U. C. 22 14 4 4 32 48—24 Lob. Boys 22 10 5 7 25 61—45 V. D. Z. 20 9 3 8 21 51—47 Achilles 22 10 1 11 21 45—54 Vogido 19 9 2 8 20 47—45 Quick 22 9 2 11 20 47—42 Huihuizen 21 8 3 10 19 47—61 Altior 21 7 4 10 18 32—39 N. E. O. 20 6 5 9 17 39—42 Emos 21 7 3 11 17 32—39 V. V. G. 21 3 4 14 10 34—67 In het Westen is een vrijwel onbeteekenend programma afgewerkt. G. V. O. en Wilskracht speelden in afd. I hun laatsteri wedstrijd. Met 21 bleef G. V. O. in de meerderheid en legde daardoor voorloopig beslag op de vierde plaats. In West H bracht Excelsior zijn gast, het Noordwijksche S. J. C. volgens de regelen van de kunst een 3— 1 nederlaag toe. H. B. C. 18 13 3 2 29 42—33 Santpoort 17 10 2 5 22 57—32 S. J. C. 18 8 5 5 21 52—44 Excelsior 17 9 2 6 20 53—38 Spartaan 18 8 4 6 20 40—29 D. H. L. 18 8 2 8 18 47—49 Leonidas 18 6 3 9 15 41—55 T. Y. B B. 18 5 4 9 14 37—62 Onze Gezellen 17 3 3 11 9 35—95 Graaf) Willem 17 2 4 11 8 32—62 Met cijfers welke weinig reden tot com mentaar geven is H. B. C. er in geslaagd den eersten wedstrijd om het kampioen schap van Nederland tot een goed en hoop gevend einde te brengen. In een wedstrijd welke vooral in het eerste half uur H.B.C. in zijn volle sterkte te zien gaf. En toch dienen de H.B.C.-supporters zich niet blind te staren op dezen uitslag, want zoo wel de 6 vóór- als de 3 tegenpunten hebben maar al te duidelijk aangetoond, waar bij H.B.C. de schoen wringt. En als we dan op merken, dat het aantal doelpunten dat H. B. C. ter wereld bracht, in het eerste half uur ge schiedde, in een periode waarin de Zuidelijke kampioenen nog niet de juiste opstelling had den gevonden voor hun spil Vaessen, die we gens ziekte niet kon spelen en daar op die zoo belangrijke plaats den oorspronkelijken links buiten De Bock hadden opgesteld, welke spe ler er niets, maar dan ook letterlijk niets van terecht bracht, dan hadden we eenige reserve voor de kracht van den Heemsteedschen aan val. Maar we zouden Martin en zijn mannen te kort doen, wanneer wij him niet die hulde brachten, waarop zij krachtens hun prestatie in dezen wedstrijd recht hadden. Want de manier waarop zij deze Limburgsche handicap hebben uitgebuit dwingt ieders bewondering af. Dat was boven alle lof verheven en de talrijke toe schouwers die op dezen fraaien voorjaars-Zon- dagmiddag het keurige H.B.C.-terrein bevolk te^ zullen de overtuiging hebben gekregen, dat hier ongetwijfeld Neerlands beste clubvoor hoede aan den gang was. Het inmiddels beroemd geworden binnentrio van de Heemstedenaren liet zich onmiddellijk van haar beste zijde zien. Daar ook de vleu gelspelers Gieske en Toledo al direct een uit- nemenden vorm demonstreerden werden de Limburgsche kampioenen geheel overspeeld en dat reeds na vijf minuten de eerste goal ter wereld kwam, was een verdiende belooning van prachtig combinatiespel der geheele voorhoede. Van der Linden was de maker van het doel punt en de andere goalgetter, Van Bakel, liet de aanwezigen niet lang in het onzekere-omtrent de vraag of hij eveneens op schot was. Op waarlijk schitterende wijze wist de jeug dige H.B.C.-rechtsbinnen even later een voor zet van Gieske te benutten en met 20 was XyacvW»..-:- Spelmoment voor het doel van de gasten tijdens den wedstrijd om den landstitel tusschen H. B. C. en V. V. welke den Heemstedenaren een 63-zege opleverde Een „kop"-taj er eelt je uit den wedstrijd V osta—S.D.O.U.C., welke in een gelijk spel (11) eindigde HB.C. binnen tien minuten dus prachtig van stapel geloopen. Ondertusschen kon ook de Heemsteedsche achterhoede zijn talenten gaan toonen, maar deze bleef ver onder het peil van dat der voorhoede. Het opstellen, zoowel van backs als van den keeper laat nog alles te wenschen over en dat de rechtsbuiten der gasten, Smeets, vóór er een kwartier gespeeld was, met een on verwacht schot, dat blijkbaar meer als voorzet was bedoeld, Neve het nakijken gaf, bevestigde de meening dat het met de Heemsteedsche ach terhoede nog niet goed gesteld is. En juist toen de toeschouwers den indruk kregen dat V.V.H. over een voorhoede beschikte, welke van voet bal meer wist dan verondersteld werd, kwam de H.B.C.-motor op volle toeren. Prachtig combi neerend trok regelmatig het H.B.C.-vijftal ten aanval, daarbij uitnemend gesteund door de halflinie en in minder dan geen tijd hadden Van Bakel en v. Linden den V.V.H.-doel- man ieder eenmaal gepasseerd en toen Kuckel- kom bovendien bij een dier aanvallen het le der tegen den aanstormenden v. d. Linden aansloeg was de stand 51 geworden. De Lim burgers waren totaal overspeeld, maar het pleit voor het moreel der ploeg dat zij zich nog lang niet gewonnen gaven. H.B.C. deed het welis waar iets kalmer aan, maar dit had dan ook direct tot gevolg dat V.V.H. het initiatief over nam en hierbij bleek dat vooral de beide bin- nenspelers Feyerabend en Conemans over meer dan gewone capaciteiten beschikten. Een zwak moment in de H.B.C.-achterhoede werd dank baar door laatstgenoemde uitgebuit en de stand was 52. Maar het antwoord liet niet lang op zich wachten. Wederom een van die flitsende aanvallen en het was v. d. Linden die den stand op 62 bracht. Hiermede was dan ook het onweer van de lucht. V. V. H. wijzigde eenige malen de op stelling, liet rechtshalf Maenen vervangen door Brouns en slaagde er in voor de rust verder ge vaar te voorkomen. Dat de aardigheid er na de rust betrekkelijk af was, lag voor de hand, maar het spelver- loop was toch van geheel anderen aard dan we in de eerste helft te aanschouwen kregen. De Zuidelijke kampioenen hadden thans Feyer abend op de spilplaats en dit bleek direct een groote verbetering. Nu ging het niet zoo mak kelijk en de H.B.C.-voorhoede kwam voor een verdediging die honderd procent meer waard was dan voor de pauze. Bovendien bleek het enorme tempo in de eerste helft te zwaar te zijn geweest voor de H.B.C.-ers, althans zij de den het nu wat kalmer aan. Het gevolg hiervan was, dat de strijd nu gelijk opging met de Limburgers als de beste voetballers. Herhaalde lijk werden de toeschouwers onthaald op fraaie staaltjes voetbal, maar het ging allemaal in een te langzaam tempo, waardoor de H.B.C.- achterhoede, zij het dan ook met moeite, zich staande kon houden. Begrijpelijk was de span ning nu ver te zoeken en naarmate de tijd ver streek, werd de strijd vrij eentonig en viel er weinig spannends te genieten. Ook het doel punt, dat Conemans ten slotte zeer verdiend tien minuten voor het einde wist te scoren, bracht niet de nooaige opleving, maar wel de zekerheid, dat de HB.C.-doelman ditmaal niet zijn dag had, want ook nu ging hij niet vrij uit. De wedstrijd verliep dus in een vrij saaie de monstratie en zal H.B.C., behoudens dan de winst van twee kostbare punten, toch nog de noodïge hoofdbrekens hebben bezorgd, want om kampioen van Nederland te worden zal de achterhoede er wat meer van terecht moeten brengen. Brabantia zette de Volendammers, die giste ren naar het fraai aangelegde St. Trudo-sport- park te Eindhoven waren gekomen, om de ronde om het landskampioenschap van den I.V.C.B. in te zetten, een klem op den neus, die lang zal heugen. Met een klinkende 40- nederlaag, die men oogenschijnlijk alleen aan den goalgetter Hessels te danken heeft, wer den de wijdbroeken, die voor een talrijk pu bliek een technisch uitstekenden propagandis- tischen wedstrijd hebben gespeeld, naar huis gestuurd. Beide ploegen hebben een interessante par ty voetbal, steunend zoowel op een technisch fundament als op een behoorlijk tempo ont plooid. Aan beide zijden waren er geen opval lende zwakke plekken in de ploegen te vinden. In het veld leek het er op of beide in alle opzichten aan elkaar gewaagd waren. De wind heeft echter een hartig woordje meegesproken, wat achteraf gebleken is. Het verschil tusschen Brabantia en Volen dam bestond hierin, dat de Eindhovenaren over een hooger tempo beschikten. Voor de rust voelden de Brabantianen den wind in het gezicht steken. Ondanks het zwaar dere spel bleven zij het tempo aangeven en tevens hielden zij 'het leer onder controle. Den Volendammers, die zich met den steun van den wind voor betere scorekansen zagen geplaatst, gelukte het niet tot een doelpunt te komen. Koning, die op de vleugelplaats een naam veroverd heeft, werd stevig bewaakt. De linkervleugelman had te weinig tyd om geraf fineerd te kunnen spelen. Stoker gesteund door v. Dooren gaven hem daartoe geen kans. Spil van Osch deed in den opbouw van het spel niet voor Tuyp onder. De middenlinie der Volendammers, die waarachtige bewondering verwekte, verloor haar veerkracht naarmate de tijd verder verstreek. In het bijzonder werd de steun van de verdediging minder. Dit zou ern stige gevolgen met zich meebrengen. Hessels kreeg daardoor viermaal de kans een onhoud baar schot op goal te lossen. De robuste Bra- bantia-linksbinnen was een geheele achter hoede en middenlinie te sterk af. Een kwartier na de hervatting forceerde de Vaan, die tengevolge van een onoverkomelijke bewaking niet gevaariyk kon worden, een cor ner. Uit den hoekschop ontstond een scrim mage voor de kist van Sier. De Brabantla- midvoor d'Hooghe tikte het leer terug, juist op de plaats waar Hessels een afwachtende hou ding aannam. Zonder dralen joeg deze het leer onhoudbaar in het doel 10. De Volendam-voorhoede. die te sloom werk te en tevens op instigatie van Koning het spel te kort hield, schoot ineens uit haar slof. Smit en Pooyer toonden een verdienstelijken vleugel te vormen. Louwers, in het Brabantia- doel, kreeg enkele benauwde momenten te verduren. Hy bleek niet van plan te zijn voor de schoten van Koning en van Smit te capituleeren. Onder grooe belangstelling vond op het G. D. A. Sportpark te Loosduinen (Den Haag) een wedstrijd plaats tusschen R.K. Noord-Nederland en R.K. Zuid-Nederland. Ongeveer 4000 toeschouwers volgden den snellen en aantrekkelijken wedstrijd, welke den Noord-Nederlanders een verdiende, zij het iets geflatteerde, overwinning bracht. Door meer productiviteit en doortastend heid van de Noord-Nederlandsche voorhoede werd dit succes bereikt. De Zuideiyke voorhoede toonde een snel en pittig combinatiespel, dat echter te ver werd doorgedreven en veel te kort werd gehouden, waardoor op het critieke moment steeds de vijandeiyke verdediging kon ingrypen. Het Zuid-Nederlandsche elftal was ook erg gehandicapt door het vervangen van een viertal spelers. Het noordeiyke elftal vormde een goed ge heel. De voorhoede, goed gesteund door de middenlinie, speelde met lange passes en steeds school er gevaar in de aanvallen, daar er te vens goed schot in zat. De internationale doelman, W. Alsemgeest, Bad het niet ecg moeilijk, doch het werk, dat hy kreeg, verrichtte hy goed. In de verdedi ging was Gigengack de man, alhoewel hy zyn gewone spel niet kon ontplooien, daar zyn buurman Noom veel last van zenuwen scheen te hebben en menige gevaariyke situatie schiep. De middenlinie was in haar geheel goed en voor haar taak berekend. De Spartaan-man Kehnen was hier uitblinker. Van Lingen was goed op dreef en steunde op goede wijze met lange passes den aanval. Na rust werd hij door Pik vervangen, van wien niet zooveel kracht uitging. V. d. Linden bleek een struikelblok te zyn en kan op een goeden wedstiijd terug zien. Het debuut van den oud K. N. V. B.-internatio- naal J. Mol was zeer goed. Hij beschikte over een hard schot, doch betrok te weinig zyn vleu gels in het spel. C. Alsemgeest verstond hem goed en wist evenals J. Mol, tweemaal te doelpunten. Hettinga, de derde man van het binnentrio, vervulde de rol van .swerving forward", hetgeen hem zeer goed afging. Steeds was hij daar, waar men hem noodig had. Van de beide vleugelspelers was wybenga de beste, alhoewel Peeters weinig te doen kreeg. Doelman Voeten had geen gemakkelijke taak en ondanks de vijfmaal, dat hij moest visschen, kan zijn wedstrijd goed genoemd worden. De invallers Brun en Oelers, die de verdediging vormden, waren matig en werden nogal eens gepasseerd. In de middenlinie speelde de oud-K. N. V. B.'er De Leeuw een goede party, terwyi Martens en Coolen te weinig steun voor de voorwaartsen waren. Van de voorhoedespelers kan van allen hetzelfde gezegd worden. Het samenspel en het voor zetten was goed, doch er werd te ver doorge dreven, terwijl er veel te weinig werd gescho ten. R.K. NOORD-NEDERLAND: Doel: W. Alsemgeest (D.H.L.). Midden: L. v. d. Linden (Zwal. Vooruit), R. v. Lingen (Excelsior) en A. Kehnen (Spar taan) Voor: N. Wybenga (V.V.Z.), A. Hettinga (H.M.S.), J. Mol (R.K.A.V.), O. Alsemgeest (D.H.L.) en H. Peeters (G.D.A.). R.K. ZUID-NEDERLAND: Doel: J. Voeten (Roosendaal). Achter: Brouns (Wilhelmina) en Oelers (R.I.O.S.). Midden: Martens (RAC.), H. de Leeuw (Cosama), M. Coolen (R.K.T.V.V.). Voor: W. Seykens (Kolping), M. Bremen (Kerkrade), v. Hee (Steijl), w. Vondenhof (Kerkrade) en J. Schings (Kerkrade). Noord-Nederland won den toss en koos den straffen wind tegen. Vanaf den aftrap gingen de Zuiderlingen ten aanval, waar v. d. Linden hun een halt toeriep. Goed combineerend kwamen zij terug, een scherpe voorzet van Schings volgde, doch Van Hee stond buitenspel. De eerste Noorö- sche aanval besloot Wijbenga met een hard schot, dat Voeten stopte. Tweemaal kreeg J. Mol een kans om de score te openen, doch eerst zette Oelers hem den voet dwars, de tweede maal miste de R.K_A.V.'er jammerlijk. Veel moeite had Voeten met een schot van Kehnen, die zoowel aanvallend als verdedigend zeer actief was. Een snelle doorbraak van de Zuid-Nederlanders volgde. Van Bremen maakte het leder vrij en gaf door aan Von denhof, die echter een opgelegde kans miste door naast te trappen. Na een kwartier spe len, zette Wijbenga scherp voor, waarna C. Alsemgeest onhoudbaar Voeten passeerde, 10. De Noorderlingen hadden weinig plezier van hun voorsprong, want Noom maakte direct na „den aftrap hands binnen de beruchte lynen, hetgeen den arbiter niet ontging. Van Hee voltrok het vonnis, 11. Toen Martens daarop hoog voor de goal zette, schoot Schings in eens in, doch van den paal stuitte het leder weer het veld in. De Noorderlingen hadden meer succes, toen C. Alsemgeest, na fraai samenspel met Mol, met een listig trucje den Zuidelijken doelman passeerde, 21, terwyi een onverwacht hard schot van Mol eveneens doel trof, 31. Een goed schot van Peeters werd op fraaie wijze door Voeten gestopt. Bremen kreeg toen een opgelegde kans om den achterstand te ver kleinen, doch huizenhoog ging het schot over. Nogmaals kwamen de Zuiderlingen terug en uit een pass van Coolen wist Vondenhof on houdbaar het leder in de goal te jagen, 32. Hierna was het rusten. Na de thee bleek R. v. Lingen door Pik van V.D.Z. vervangen. Een snelle aanval der Zuiderlingen eindigde met een hard schot van Bremen, dat rakelings naast ging. Goed sa menspel van het Noordelijke binnentrio gaf Mol gelegenheid onhoudbaar den voorsprong te vergrooten, 42. De Zuid-Nederlanders gaven den moed niet op en belaagden de Noordelijke veste. Op fortuinlijke wijze ont kwam Noord-Nederland aan tegenpunten, want tweemaal schoot Bremen tegen de dek- lat, terwijl Seijkens voor open goal naast schoot. Na fraai solospel wist Peeters den doelman der Zuidelijken voor de vyfde maal te passeeren, 52. Nog gaven de Zuideiyken het niet op, doch weer redde de deklat, toen Van Hee hard inschoot. Eten hard schot van Bremen kon Alsemgeest onschadeiyk maken. De laatste tien minuten waren voor de Noord- Nederlanders, doch in den stand kwam geen verandering meer. Scheidsrechter J. van Rooy leidde zeer cor rect. De voorwedstryd Haagsch elftal—West- landsch elftal eindigde met een 32 over winning voor de Hagenaars. Op Tweeden Paaschdag speelt het voorloopig Haarlemsch Elftal een oefenwedstrijd tegen den I. V. C. B.-eerste klasser G. V. O. te Krommenie. In verband met den komenden strijd tegen het R. K. Nederlandsch Elftal, welke op 1 Mei as. te Heemstede plaats vindt, is deze ontmoeting voor de Haarlemmers zeer nuttig. HB.C- en O.G.-spelers waren niet beschikbaar, zoodat de volgende ploeg in Krommenie in het veld komt: Kockx (Santpoort) Zandstra winicVpnK (Santpoort) (TYBB) Nunnink Slok Haukes (TYBB) (Santp.) (DSSH) Raaymakere Zandstra v. Riel Gerrits (Santpoort) (DSSH) (TYBB) (Santp.) Kaldenbach (Santpoort) Reserves: v. d. Lit (TYBB), Nijssen (Santp.), Assendelft en v. Barkel (TYBB) en Bosdijk (DSSH). De reactie van de Volendammers ijaö in de kortste keeren geen succes. Eln de prikkel om te blijven domineeren bezat de ploeg niet. Of had het goede spel gedurende het verloopen deel van den wedstrijd te veel van de energie gevraagd? In ieder geval, acht minuten na de eerste goal, ging de overwinning weer verder van huis weg. De zwervende Hessels was toen op den rechterwing verzeild geraakt, waar men den bal speelde. Op een bepaald moment druk te hij zich door een kluwen Volendammers heen. Met den bal aan den voet schoof hij in vervaarlijk tempo op de goal toe. Hij besloot de rush met een keihard onhoudbaar schot 2—0. Weer raakte het spel eenigen tyd verdeeld. Het zat de Volendammers ook niet mee met hun schoten. Ze werden verdiensteiyk gestopt en wanneer de score-kans opgelegd was, dan werd het leer langs de goalpalen gekanjerd. Bij een dier Volendam-attaques, waarbij de rechtervleugel het meeste gevaar ging veroorza ken, haalde Hessels den bal uit de gevaarlijke linie. Op zijn eentje zwierf hy over het veld heen, ieder passeerend, tot hij voor de Volen- dam-backs belandde. Ook zij moesten met den moed der wanhoop in dit strijdperk sneuvelen. Het eind van dit voetballied was, dat Hessels een onhoudbare kanjer op de kist van Sier afvuurde, die het net liet trillen of er een steur in verward zat 30. Driemaal is scheepsrecht. Volendam wist, dat men een verloren wedstrijd speelde. Klaarbiy- kelijk wilde men de eer redden, want het ver zet bleef even heftig als te voren. Dit kon niet verhinderen, dat even voor het eindsignaal Bietter een voorzet aan Hessels gaf. De Bra- bantiaan maakte met één tik het leer dood. Meteen volgde een schot, waarbü Sier weer moest capituleeren 40. Toen floot de scheidsrechter einde. G.V.O. verschijnt met één invaller. Wilskrachi stelt zich op met 9 spelers, doch na 20 minuten wordt het elftal gecompleteerd. De eerste aan vallen zijn voor G.V.O., doch het doeltreffende schot ontbreekt. Nadat G.V.O. eenigen tyd in de meerderheid is geweest, komt Wilskracht er ge- leideiyk beter in en gaat de strijd hierna vrijwel gelijk op. Na 25 minuten krijgt G. de Jong den bal toegespeeld en geeft zijn club met een on houdbaar schot de leiding, 10. Nadat het spel geruimen tijd over en weer gegaan is, met wis selende kansen, weet de midvoor van Wilskracht tenslotte met een kalm schot den gelijkmaker te scoren, 11. Na de rust blijkt, dat Betjes voor Boon is in gevallen, v"at nu direct voor de thuisclub geen handicap beteekent, want ook deze speler kwijt zich behoorlijk van zün taak. G.V.O. is weder om direct de meerdere en wanneer de rechts buiten van G.V.O. den bal goed en hoog voor zet, is het van Gelderen die met een prachtigen kopbal zijn club wederom de leiding geeft, 21. Hierna komt Wilskracht echter verwoed opzet ten en moet G.V.O. alle zeilen bijzetten om zijn voorsprong te behouden. De achterhoede van G.V.O. blijkt echter niet te passeeren. Met Wilskracht in de meerderheid kwam het einde van dezen in goede verstandhouding gespeelden wedstrijd. Ons rest nog te vermelden, dat een aan beide zijden genomen penalty zijn doel miste. Beide ploegen tellen vier invallers. Het biykt al spoedig, dat Excelsior technisch superieur is en haar by na geheel uit invallers bestaande voorhoede het de solide S.J.C.-verdediging zeer lastig 'maakt door haar snel en open spel. Reeds spoedig breekt F. Hendriks door en naar binnen gekomen geeft hy Broekhof geen schijn van kans (10). Direct hierna onder neemt H. Nieberg een soloren en onhoudbaar vergroot hy den voorsprong (2—0). Door het betere positiespel blijft de thuisclub sterker en uit een door F. Hendriks fraai genomen corner kopt A. Driels onhoudbaar in (30). Na de thee is S.J.C. meer in het offensief, maar als F. Hendriks doorbreekt, brengt hy de stand op 40. Ofschoon S.J.C. moedig vol houdt en veel sterker is, biyven de Excelsior- aanvallen veel gevaarlijker; na een keurige combinatie jaagt Nieberg den bal laag in de touwen (50). Tenslotte redt v. Dam met een strak schot verdiend de eer (51). In de laat ste minuut maakt A. Dries zwaar gehinderd op fraaie wijze het halve dozijn vol (61). Het Duitsche elftal, dat op 24 April a.s. te Frankfurt tegen Portugal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Jakob; achter: Janes en Muenzenberg; midden: Kupfer, Goldbrunner en Kitzinger; voor: Lehner, Gellesch, Siffling, Szepan en Fath. Een Amsterdamsche rugby-ploeg speelde Zondag tegen het vyftiental van Beerschot. De Belgen wonnen met 3223, nadat onze land- genooten bij de rust een voorsprong van 118 .hadden behaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9