Jubileum Raad van State op sLot We luisteren naar FINANCIEN EEN GESCHIEDKUNDIGE BESCHOUWING mmmm De weerstoestand MARKTEN Dagfilm DINSDAG 12 APRIL 1938 Het jaar 1588 is beslissend geweest voor den regeeringsvorm der republiek Nationale gebeurtenis herdacht Het land in verval Zaligverklaring van Pater Damiaan Inperking RECLASSEERINGSDAG Minister Goseling voor de microfoon INBRAKEN OP DE VELUWE Twee daders gearresteerd OP SLAG GÈDOOD Vrouw voor haar woning aangereden Melaatschen als getuigen opgeroepen Koning Faroek opent het parlement MOORD OM DRIE CENT HET KOUDE WEER De toestand is thans abnormaal VOETBAL Om den wereldtitel Een protest van Suriname Woensdag 13 April NED-INDIË—VEREENIGDE STATEN Niet op Hemelvaartsdag, doch 29 Mei In verband met het 350-jarig bestaan van den Raad van State heeft de vice- president, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland in de heden gehouden ver gadering van dezen Raad een toespraak gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen Het was op 12 April 1814, dat de souvereine Vorst den na het herwinnen onzer onafhanke lijkheid aanstonds weder ingestelden Raad van State in plechtige zitting, in het voormalig Hotel der Heeren van Rotterdam, het tegen woordige departement van Defensie, heeft ge ïnstalleerd met een toespraak waarin de Vorst de belangrijke taak van den Raad, als advisee- rend lichaam, heeft uiteengezet. Een bijzondere reden, om juist in dit jaar den 12den April in ons midden in herinnering te brengen, ligt evenwel minder in het gebeurde van 1814 dan in het feit, dat het heden 350 ja ren geleden is, dat de Staten-Generaal der Ver- eenigde Nederlanden de instructie hebben vast gesteld, die de grondslag is gebleven voor de werkzaamheid van den Raad van State voor den ganschen duur onzer republiek. Spr. gaf een uitvoerige historische beschou wing over de jaren voor 1588 en vervolgde dan: Nadat Leicester's tijdelijke afwezigheid van November 1586 tot Juli 1587 reeds tot allerlei moeilijkheden aanleiding had gegeven, vertrok hij in het laatst van 1587 voor goed, het land in nog grcoter verwarring achterlatende dan die, waarin hij het bij zijn komst had aangetroffen. In Engeland gekomen legde hij zijn ambt van gouverneur en kapitein-generaal neder, maar zonder dat daarvan aan de Nederlandsche over heid werd kennis gegeven. Zoo zagen de Staten- Generaal zich in Februari 1588 genoopt de gene rale regeering in eigen naam op te dragen aan den Raad van State, met tijdelijke verlenging van diens rechtens afgeloopen mandaat. De Raad van State miste toen echter alle ge zag. Hij beschikte niet over de geldmiddelen om het slecht betaalde krijgsvolk te voldoen. Van daar oproerigheid en muiterij in tal van plaat sen, afgezien nog van het feit, dat de eveneens gebrek lijdende Engelsche hulptroepen zich aan de Nederlandsche autoriteiten weinig gelegen lie ten liggen. Maar ook de Nederlandsche bevolking zelve was tengevolge van Leicester's wanbeleid 'én de bemoeiingen van de tot diens aanhang be- hoorende drijvers in een toestand van weerspan nigheid tegen hare eigen regenten komen te ver- keeren. Alom traden een hopelcoze verdeeldheid en schromelijke verwarring aan den dag, die te meer te duchten waren, nu Parma's diplomatie en legermacht ons zeer ernstig bedreigden en in de Spaansche havens de laatste hand werd ge legd aan de uitrusting van de Armada, bestemd om Engeland en de Nederlandsche gewesten onder het Spaansche geweld te doen bukken. Eerst toen met April de Staten-Generaal offi cieel van het ontslag van Leicester kennis had den gekregen, gevoelden zij zich vrij om tot her stel van de openbare orde en regeling van de al- gemeene landsregeering met doortastendheid op te treden. Een van hun eerste besluiten gold teen het vaststellen van de instructie voor den nieu wen Raad van State. Het voor dien Raad bestemde, op francijn ge- sfchreven, exemplaar van deze instructie van 12 April 1588 is verloren geraakt, maar in het ar chief der Staten-Generaal, op het algemeen rijksarchief, is de minute nog voorhanden; zij vertoont enkele kleine verbeteringen en aanvul lingen van de hand van Van Oldenbamevelt. Ook is neg -in het archief van den Raad van State een officieel afschrift aanwezig, dat eenige weken later door den griffier der Staten-Gene raal in een vergadering van den Raad van State werd aangeboden. Duidelijk blijkt, dat bij het opstellen van deze instructie de vroegere in structies, met name die van 1586, tot voorbeeld hebben gediend. Maar er is meer dan een be langrijk verschil. De gedachte aan een landsheerlijk, eenhoofdig gezag is thans losgelaten. De Staten-Generaal hebben voorgoed de plaats van den landsheer in genomen. Zoowel uit de bepalingen zelve der instructie als bij een vergelijking met die van vroegere instructies blijkt de bezorgdheid van de Sta ten, dat de Raad van State te groote macht zal hebben. auto, bestuurd door den heer K. uit Klarenbeek, gegrepen en op slag gedood. De vrouw wilde den weg oversteken, om bij een groentenkar te komen. Doordat zij wat doof was, heeft zij blijkbaar den auto niet bemerkt. De heer K. staat bekend als een voorzichtig autorijder. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- president van den Raad van State De inperking kwam, naar het mij voorkomt veeleer voort uit het streven van de Staten zelf, zooveel mogelijk de macht in handen te houden. Met vrij groote zekerheid mag men aanne men, dat het ook in de Staten-Generaal de Hollandsche afgevaardigden zijn geweest, die er het meest toe hebben bijgedragen, aan den Raad van State het gezag te onthouden, dat dit col lege behoefde om daadwerkelijk als centraal regeeringslichaam op te treden. April 1938 luidt niet alleen het einde in van de gedachte aan een eenhoofdig bewind, het is tevens het tijdstip waarop zij, die altijd in de eerste plaats op de bres hadden gestaan voor het nauwgezet eerbiedigen van de privilegiën en rechten van steden en gewesten, voorgoed het streven naar een werkelijk centraal gezag hadden over wonnen. Men kan met recht zeggen, dat het jaar 1588 beslissend is geweest voor den regeeringsvorm der republiek. Het is het jaar waarin de Raad van State geacht kan worden zijn nationale taak als orgaan van de onafhanke lijke gewesten, waaruit ons tegenwoor dig koninkrijk is voortgekomen, te heb ben aangevangen. Want al waren in de eerste maanden na het vaststellen van de instructie van 12 April nog slechts Gelderland, Holland en Zeeland door onderscheidenlijk 1, 3 en 2 leden in het college vertegenwoordigd, de Raad van State was toch van den aanvang af aange wezen als het lichaam, dat, onder toezicht van de Staten-Generaal, de gemeene zaken van alle Noord-Nederlandsche gewesten zou be sturen. Wanneer wij heden de vaststelling her denken van de instructie van 1588, dan rer- denken wij daarmede een nationale gebeur tenis, die gedurende meer dan twee eeuwen den regeeringsvorm van ons vaderland heeft beheerscht. En al heeft het sterk ontwikkeld stedelijk en gewestelijk particu larisme niet gedoogd, dat in het staats bestel der republiek de Raad van State een zoo belangrijke plaats inname als aan Prins Willem van Oranje voor oogen had gestaan, dit neemt, niet weg, dat de Raad zich als ministerie van oorlog en tot op zekere hoogte ook minister van financiën der unie en bestuursorgaan der generali teitslanden bij voortduring van een gewich tige taak heeft mogen kwijten. Hij heeft het voorrecht gehad alle stari- rouders en ook de meeste jongere Prinsen uit het Huis van Oranje aan zijne vergaderingen te zien deelnemen en geregeld met hen te mo gen samenwerken in het belang van onze weer macht. Die uitzonderlijke band met het Huis van Oranje is ook onder de gewijzigde omstandig heden, waaronder ons college sedert 1814 werk zaam is, nooit verslapt. De zeer gewaardeerde aanwezigheid van H. K. H. Prinses Juliana ook in deze vergadering is daarvan het tref fend bewijs. En het is nog voor slechts enkele dagen door H. M. de Koningin op zoo bij zonder innemende wijze aan den dag gelegd in de herdenking van de 'gebeurtenis van 1588. Ik stel u voor, van die erkentelijkheid te doen blijken door op heden aan Hare Majesteit, onze hoogvereerde presidente, een telegram van eerbiedige hulde te zenden. Naar wij vernemen, zal de minister van Justitie, Exc. mr. C. Goseling; Dinsdag 3 Mei as., des avonds van 7.458 uur voor de korte golf-microfoon, het woord voeren in verband met den Nationalen Reclasseeringsdag. Gelijk bekend is, bestaat er tusschen het departement van Justitie en de Reclasseerings- instellingen voortdurend contact en wordt ook door het Departementshoofd de organisatie van den Nationalen Reclasseeringsdag met belang stelling gevolgd. Maandagnacht om half 4 heeft de politie te Apeldoorn op heeterdaad bij het plegen van inbraak betrapt de twee gebroeders B„ te Beekbergen, die de laatste paar maanden deze omgeving door talrijke inbraken en diefstallen onveilig hebben gemaakt. Zij verschaften zich steeds toegang tot de huizen door het uitsnij den van ruiten. Beiden zijn in het politiebureau ingesloten. Hoewel het onderzoek nog wel een paar da gen zal duren, kan nu reeds worden aangeno men, dat beide mannen aan meer dan vijftig inbraken schuldig zijn, te Apeldoorn en tal van andere plaatsen op de Veluwe gepleegd. Vaak namen zij op één nacht vier vijf inbraken voor hun rekening. Beiden hebben volledig bekend. Hedenmorgen omstreeks half twaalf is op den Hoofdweg te Loenen gemeente Apeldoorn de on geveer 60-jarige gehuwde mej. Hinrichs op den rijweg voor haar woning door een passeerenden Men seint ons uit Honoloeloe dat verscheidene personen die pater Damiaan, den held van Molokai persoonlijk hebben gekend door de ker kelijke autoriteiten zijn opgeroepen om tijdens de eerste zitting van deze kerkelijke rechtbank ge tuigenverklaringen af te leggen. Onder de getuigen die zijn opgeroepen bevinden zich twee verpleegden uit de melaatschenkolonie Kalaupapa: een hunner was de huisknecht van pater Damiaan, terwijl de andere getuige een vrouw is, die als kind van 10 jaar pater Damiaan zeer goed heeft gekend. Verder zullen worden gehoord een inlandsche religieuze, zuster Elisa beth, die in Honoloeloe werd geboren en in 1881 voor het eerst naar de melaatschenkolonie kwam, alsmede enkele familieleden van pater Damiaan. CAIRO, 12 April. (Reuter.) Met de traditio- neele pracht en praal heeft koning Faroek he den de zitting van het parlement geopend. In de door minister-president Mahmoed Pasja voorgelezen troonrede wordt o.a. gezegd, dat de besprekingen te Rome, waaraan de Egyptische regeering deelneemt, indien zij eindigen in den geest, welke hen thans kenmerkt, een der krach tigste factoren van den vrede beloven te worden. Ja. heusch, er zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten' staan I Ideaal, zooietsvoor los- loopende Jongens om zoo n auto even te „leenen'" voor 'n „vroolijken avond 1" En wat erop volgtiPolitie..., rechtbank.... II Srengt hen niet in verleiding: sluit uw auto af II Een Javaansche kippenkoopman heeft op den pasar van Pasoeroean amok gemaakt met het gevolg, dat de pasarmantri Warto werd dood gestoken, de marktmeester Sumanpouw en de adjunct-marktmeester Franquemont beiden licht werden gewond. Aan het relaas, dat de „Ind. Crt." van dit drama gaf, ontleenen wij het volgende: Een Javaansche kippenkoompan uit Grati werd door den mantri van den pasar gemaand om zijn entrëe, de somma van. 3 cent, te be talen. De koopman voelde hiervoor echter weinig, waarop de hulp werd ingeroepen van den adj.- marktmeester Franquemont, die eveneens tever geefs trachtte het geld los te krijgen. Daarop kwam de marktmeester Sumanpouw. die tegen de menschen zeide: „Ga maar weg, ik zal dat zaakje wel opknappen." De koopman vertelde toen, dat hfj geen geld had, om de entree te betalen, waarop de heer Sumanpouw zijn portemonnaie uit den zak haalde met de bedoeling, den man de 3 centen voor te schieten. Op het zeifde oogenblik trok de koopman ech ter zijn kris en stak twee maal naar den markt meester, die licht gewond werd. De heer Sumanpouw gaf den aanvaller een trap, waarop deze wegliep en op de twee andere marktambtenaren afging. Hij stak den mantriWarto dwars door het hart, zoodat dezé op de plaats dóód neerviel. De heer Franquemont, die te hulp wilde schieten, liep een paar steken op en werd hevig bloedend naar het ziekenhuis vervoerd. Hij maakt het thans naar omstandigheden goed. De dader werd door politieagenten over meesterd en op het politiebureau achter slot en grendel gezet. De moordenaar heeft reeds meermalen aanlei ding gegeven tot moeilijkheden; zijn geestver mogens schijnen lichtelijk gestoord te zijn. Dit blijkt o.m. uit hetgeen zich in 1936 bij 's Lands kas heeft afgespeeld. Op zekeren dag kwam hij daar binnen wandelen om zijn honorarium ad 200, dat hij als zanger bij de Nirom verdiend zou hebben, te innen. Hij werd daarop naar „Forrong" gebracht, doch na 6 maanden verple ging weer vrijgelaten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiii Onze weerkundige medewerker schrijft: Het weer, dat sedert het midden van de maand Februari van een heel bijzonderen aard is geweest, die afwijkt van het verloop in verre weg de meeste jaren, blijft dit karakter voor- loopig behouden. We hebben hierop reeds her haaldelijk gewezen. Het weer der laatste dagen was bovendien al heel merkwaardig. Het gaat hierbij niet enkel om het feit, dat het koud is geweest omdat guur weer in dezen tijd van het jaar iets heel gewoons is. Maar wanneer wij de oorzaken hiervan nagaan en daarbij den weerstoestand over het geheele gebied van Europa en de wijde omgeving nagaan, dan zien wij pas goed hoe buitengewoon de weerstoestand is. In het laatste gedeelte der vorige week werd het grootste gedeelte van Europa overstroomd door zeer koude lucht. Een luchtstroom van meer dan 1500 k.m. breedte, die een snelheid had van' ten minste 40 k.m. per uur, en die uit het Noordpoolgebied afkomstig was, stortte ge weldige massa's koude lucht over ons wereld deel uit en het is dus geen wonder, dat de temperatuur sterk gedaald is. Deze koude lucht- massa heeft over de Westelijke helft van Europa een groot gebied van hoogen druk opgebouwd. In ons land steeg hierdoor Zondag de barometer tot boven 780 mm, een hoogte, die maar zelden bereikt wordt. In de heldere nachten en bij de groote droogte der koude lucht daalde de thermometer tegen den ochtend tot een paar graden beneden het vriespunt. Op den grond, waar de temperatuur in heldere nachten altijd lager is dan op een paar meter hoogte, daalde de thermometer tot 5 graden C onder nul, d.w.z. er kwamen scherpe nachtvorsten voor, die wellicht hier en daar schade hebben aangericht onder het jonge ge was. Zondagmorgen vroeg kon men buiten wit bevroren velden waarnemen. Overdag stond er een scherpe N.-wind, maar het weer was prach tig. Na het licht-buiige weer is opnieuw groote droogte ingetreden. Deze nieuwe algemeene weerstoestand is voorloopig stabiel maar zal meer bewolking brengen, die echter geen aanleiding geeft tot regen. In verband met het jaargetijde is deze weerstoestand abnormaal. (Nadruk verboden). Naar bekend is het organisatiecomité der wereldkampioenschappen voetbal tijdens het jongste weekende te Parijs bijeengekomen, op welke vergadering verschillende aangelegenhe den, betrekking hebbende op voorwedstrijden en eindtournooi, behandeld werden. Men her innert zich, dat Suriname onverwacht niet meer aan de voorwedstrijden der Centraal- Amerikaansche groep waarvan de winnaar in de achtste finale te Lyon op 5 Juni tegen Roemenië moet uitkomen zou deelnemen en, dat er slechts een toumooi tusschen Cuba, Salvador en Oosta Rica zou worden gehouden. De oorzaak van dit plotselinge uitvallen van Suriname was niet bekend en het lid van het organisatiecomité, de heer K.J. J. Lotsy .heeft te Parijs tevergeefs om nadere inlichtingen ge vraagd. Naar wij vernemen zijn thans nieuwe moeilijkheden ontstaan ten gevolge van het feit, dat Suriname telegrafisch geprotes teerd heeft tegen de te Parijs genomen beslissing, waarbij Suriname van de voor- wedstrijden moest worden uitgesloten, om dat men van dit land geen bericht had ontvangen. De heer Lotsy heeft n.l. uit Paramaribo een HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie, gew. muz. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Vioolvoordracht met piano. 3.00 Christ, lectuur. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.00 Zang met piano. 4.45 Gelukwenschen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.30 Taalles en Causerie over het Blnnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, SOS-berlchten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Kon. Christ. Oratoriumver. Amster dam, Utr. Sted. Orkest en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Dampraatje. 10.50 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uttzenc'ing 8.00—10.00; 10.20—7.30; 8.00—12.00 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Voor Arbeiders in Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45—1.45 VARA-Orkest. 2.00 Knipcursus. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.05 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.10 Zang. 8.00 Herhaling SOS-berichten ANP en VARA-Varia. 8.15 Radiotooneel. 9.30 Noviteiten-Orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.20 Zang en piano. 11.00 Esmeralda-Septet,. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Orgelspel. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.35 BBC-Midland-Orkest. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.05 Schotsch Studio-Orkest. 1.35 BBC-Zangers. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.40 Populair concert. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.40 Billy Cotton's Band. 5.20 Berichten. 5.40 Landbouwpraatje. 6.00 Cabaretprogramma. 6.50 Charles Ernesco's kwintet. 7.35 Variété-programma. 8.20 Berichten. 8.40 Pianoduetten. 9.20 Kutcher-Striikkwartet. 10.20 Joe Loss' Band. 10.5011.20 Jazzmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.10 Gramofoonmuziek. 11.35 Orkest Garc'e Républicaine. 12.50 Zang. 2.05 Clavecymbelvoordracht. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Vioolvoordracht. 4.20 Cantrelle-Orkest. 5.20 Cellovoordracht. 5.35 Zang. 7.50 Cellovoordracht. 8.20 Gevarieerd programma. 9.5010.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkest van Trampersoneel. 12.35 en 1.30 Rhein. Landesorkest. 3.50 Gramofoonmuziek. 5.50 Kamermuziek. 6.3012.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 323 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroepsalonorkest. 12.30 Omroepdansorkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepsalonorkest. 5.50 Cellovoordracht. 6.20 Zang. 7.20 Kapel Reg. Grenadiers m. m. v. sol. 9.5010.20 Omroepdansorkest. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Ludo Langlois' orkest. 4.20 Fud Candrix' orkest. 4.55 Gitaarsoli. 5.30 Zang en piano. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest en solisten. 9.30 en 9.4510.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Herbert Fröhlich's orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Uit Rome: „Turand'ot", opera. 10.50 Berichten. 11.0511.20 Gramofoonmuziek. telegram ontvangen van den Surinaamschen voetbalbond, waarin in de eerste plaats ge constateerd wordt, dat deze bond vandaag on officieel vernomen heeft, dat Suriname van de voorwedstrijden der Centraal Amerikaan- sche groep is uitgesloten. Verder wordt den heer Lotsy verzocht bij de F.I.F.A. ten krach tigste te protesteeren tegen deze beslissing, daar de Surinaamsche Voetbal Bond met den F.I.F.A.-vertegenwoordiger, den heer Campbell, afgesproken had, dat men wel zou deelnemen. De heer Lotsy heeft zich onmiddellijk met het F.I.F.A.-secretariaat te Zürich en met het organisatiecomité te Parijs in verbinding ge steld met het verzoek Suriname alsnog in de gelegenheid te stellen aan het voortournooi deel te nemen. Dr. Schricker, de F.I.F.A.-secre- taris heeft zich telegrafisch tot den heer Camp bell gewend met het verzoek om inlichtingen over deze zonderlinge aangelegenheid. Al het mogelijke zal worden gedaan om dit nieuwe probleem op te lossen. De mogelijkheid is lang niet uitgesloten, dat de vier genoemde Cen traal Amerikaansche landen het voortournooi tenslotte hebben georganiseerd buiten Suri name om. 1 cbJscbcpcRcbmcbcpcbAcbcb^djJjcfecbcpcBcbqic^cbcbcjDcócbcbcfeiicncpcbcbcncbcticfccbcbcpcnAcbcbcbJiiitcbcfccpcbcfccbcbctKfccbffecti In het bericht, waarin de besluiten van het organisatiecomité voor de wereldkampioen schappen, hetwelk dezer dagen te Parijs bijeen kwam, stonden vermeld, is medegedeeld, dat de ontmoeting tusschen Nederlandsch-Indië en de Vereenigde Staten op Hemelvaartsdag te Rot terdam zou worden gespeeld. Dit is natuurlijk onjuist: de wedstrijd vindt op Zondag 29 Mei in het Feijenoordstadion te Rotterdam plaats. BROEK OP LANGENDIJK, 12 April Lan- gendijker Groenten veiling 41.000 kilo roode kool f 5.30—7.10, 120.000 kilo gele kool f 2.30— 3.90, 67.000 kilo Deensche witte kool f 2.803.80, 1150 kilo Savoye kool f 2.80—3.80, 1300 kilo bie ten f 2—3.30, 650 kilo aardappelen f 1.902, eigenheimers f 3.40, 100 kilo rammenas f 30. BODEGRAVEN, 12 April. Aangevoerd 108 partijen Goudsche kaas, 8860 stuks. Prijs met R.M., le soort 22—23, 2e soort 19—21. Handel matig. BOVENKARSPEL, 11 April. „De Tuinbouw" 15 baal aardappelen: Blauwe 1.301.85, Eigenh. 1.25 per baal. 1000 kg. Roode kool 4.306.50, 2650 kg. Deensche kool 1.502.10 per 100 kg. Poot- aardappelen 1029 cent per bak. Aanvoer 300 BEVERWIJK, 11 April. Vereen. Veilingen Ken- nemerland en Vrije Veiling. Spinazie 2032 et. per kist. Sla 1.705 per 100 stuks. Andijvie 10 12 cent per kist. Rabarber 68, Raapstelen 1.5, Radijs 34.5, Peterselie 12, Selderie 12 cent per bos. Prei 34.5, Aardappelen 33.5, Witlof 46, Wortelen 22.5 cent per kg. Knollen 24, Bloemkool 1618 cent per stuk. Gele kool 24, Roode kool 36 cent per kg. BLOKKER, 11 April. „Op Hoop van Zegen" Andijvie 8.00^9, Postelein 13.00—14, Rabarber 4.50—4.90, Spinazie 7.30—7.70. Sla 2.70—2.90, Witlof 6.10—7.90, Bevelanders 3.20, Br. Seedling 17.0020, Goudreinet 9.8026.30, Pr. V. Engeland 8.3023.10, Winterjannen 8.3013.90. GRONINGEN, 12 April. Veemarkt. Kalf- en Melkkoeien le srt. 290310, 2e srt. 260280, 3e srt. 180220. Kalfvaarzen 140280, 180240. Vare koeien 170190, 130—160. Vaarzen 160- 190, 110—130. Stieren 58—59, 54—56 ct. p. kg. Kalveren en Pinken 90130. Slachtvee 6566, 57—58, 39—40 ct. Vette kalveren 72—76, 64—68 ct. p. kg. Wëldeschapéïi 1'8—24. Véttè Lammeren 1721. Vette schapen 2832, 2024. Biggen 12 20, 2.250 de week. Vette varkens 5152, 44—46 ct. Zouters 4849. Aanvoer: Runderen 1451, Kalveren 1418, Scha pen 274, Lammeren 39, Varkens 512, Biggen 143 Paarden 36. Overzicht: Het kalf- en melkvee werd vrijwel prijshoudend verhandeld; alleen door de hooge prijzen en vraagprijzen eindigde de markt minder vlug; voor het slachtvee bleven mede de prijzen onveranderd. Stieren bij geringen aanvoer, prijzen ruim zoo hoog. Vette kalveren handel iets vlug ger met iets hoogere prijzen; de nuchtere kalveren welke goed waren te plaatsen, werden verhan deld van 4.7.50; in wolvee verliep de handel in alle soorten bij geringen aanvoer lusteloos. De zesweeksche lammeren waren bij geringen aan voer met moeite te plaatsen; wegens den kleinen aanvoer heden nog geen noteeering. Voor de vette varkens en zouters liepen de prijzen bij minder vluggen handel iets terug. Voor biggen bleven c'e prijzen onveranderd. LEIDEN, 12 April. Veemarkt. Aanvoer 159 varkens 5455 cent. Handel sleepend. NOORD-SCHARWOUDE, 12 April 500 kilo aardappelen: bevelanders f 2.30; 500 kilo uien: drielingen f 10.70, uien f 11.80, grove uien f 11.60; 3500 kilo peen f 3.603.80, kleine peen f 0.801.40, 44.900 kilo roode kool f 6.20 7.30; 105.300 kilo D. Witte kool f 2.80—4.30,, 76.300 kilo gele kool f 2.203.80, 500 kilo taaie gele kool f 5.20, 400 kilo witlof f 4.506.20. PURMEREND, 12 April Boter 925 kilo; melkboter f 1.28—1.34, weiboter f 1.261.29. Runderen, totaal 1106 stuks: vette koeien 225 f0.640.72 per kilo stug; gelde- en melk koeien 837 f 130310 per stuk, matig; stieren 44 f 0.540.60 per kilo, matig; paarden 14 f 80 185 per stuk, stug; vette kalveren 22 f 0.300.60 per kilo, matig; nuchtere kalveren voor de slacht en voor de fok 1096, voor de slacht f 6 12 per stuk, vlug; voor de fok f 1118 per stuk, vlug; vette varkens 164 f 0.520.57 per kilo, vlug; magere varkens 23 f 2843. per stuk, matig; biggen 356 f 1628 per stuk, matig; schapen 869 f 1734 per stuk, matig; bokken 64, f 313 per stuk. Kipeieren f 2.903.20 per 100 stuks, eend eieren f 2.20 per 100 stuks, kievitseieren 650 1517 ct. per stuk. ROTTERDAM, 12 April. Veemarkt. Totaal aanvoer 5233. Paarden 134; Veulen 1; Magere runderen 1612; Vette runderen 850; id. kalve ren 73; Graskalveren 126; Nuchtere kalveren 2067; Schapen en lammeren 252; Varkens 3; Big 1; Bokken en geiten 114. Prijzen per Kg.: Vette koeien 76, 68 50—54 ct.; Vette ossen 70, 66, 5456 ct.; Stieren 64, 58, 54 ct.; Vette kalveren 115, 100, 6575 ct.; Schapen 504540 ct.; Nuchtere kalveren 40, 35, 30 ct.; Veulens 60, 52, 44 ct. Prijzen per stuk: Schapen ƒ28—2420; Zuig- lammeren 161410; Nuchtere slachtkalve- ren 976; id. fokkalveren ƒ25—22—18; Slachtpaftrden ƒ250195140; Werkpaarden 380—330—200; Hitten 250—200—100; Stieren 335—275—200; Kalf koeien 320—280—25; Melkkoeien ƒ325285205; Varekoeien 215— 180—150; Vaarzen 225—170—120; Pinken ƒ185 150lift; Graskalveren 1208050; Bokken en geiten ƒ12—8—4. Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen als gisteren prima koe 80, prima os 74; Stieren aanvoer ruim, handel flauw, prijzen iets lager; Vette kalveren aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen als vorige week, prima 1.25; Schapen en lammeren aanvoer gelijk vorige week, ham del traag, prijzen onveranderd; Zuiglammeren aanvoer tamelijk, handel goed, prijzen als giste ren; Nuchtere slacht- fokkalveren aanvoer rui mer, handel tamelijk, prijzen iets stijver; Paar den aanvoer iets kleiner, handel lui, prijzen beste slachtpaarden iets duurder betaald overi gens onveranderd; Kalf- en melkkoeien aan voer gelijk vorige week, handel redelijk, prijzen iets hooger; Varekoeien aanvoer flink, handel matig, prijzen prijshoudend; vaarzen en pinken aanvoer iets ruimer, handel stil, prijzen als vo rige week; Graskalveren aanvoer gelijk vorige week, handel matig, prijzen prijshoudend; Bok ken en geiten aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Er was op de markt een af deeling voor t-.b.c.- yrij rundvee. De „Assam Thee-onderneming Soemadra" is voornemens over 1937 een dividend uit te keeren van 6 pCt. tegen 3 pCt. het vorig jaar. De Cultuur Mij. „Tjimonteh" keert over 1937 een dividend uit van 27 pCt. tegen 15 pCt. het vorig jaar. Een interim-dividend van 10 pCt. is reeds uitgekeerd. De Cultuur Mij. „Tjimonteh keert over 1937 een dividend uit van 14 pCt. tegen 6 pCt. het vorig jaar. De Vereenigde Blïkf abrieken zijn voorne mens over het jaar 1937 een onveranderd dividend uit te keeren van 10 pCt. De Nivas verkocht 430 suiker voor consumptie. ton superieure De „Javabode" meldt, dat de Bataaf sche Petroleum Mij. dezer dagen zal beginnen met een boring op het land Tjitjaoe van Michiels Arnold Landen. Emplacementen voor deze boring zijn reeds gebouwd. De Rottèrdamsche Droogdok Mij. boekte in 1937 'n winst van f 995.000 tegen 275.000 in 1936 én keert een dividend uit van 10 pCt. tegen 5 pCt. De sterk verbeterde be drijfsresultaten en de liquiditeitspositie stelden in staat, diverse inrichtingen in overeenstemming te brengen met alle eischen. De machinefabriek werd uitge breid. Belangrijke afschrijvingen werden toegepast. De eerste Nederl. Verzekering Mij. keert over 1937 een dividend uit van 25 pCt. tegen 30 pCt. het vorig jaar. De Koninkl. Nederl. Spoorboot Mij. heeft 2064 Amortisatiebewijzen met f 50 per stuk uitgeloot. Op de beurs te Parijs neemt men aan, dat het nieuwe Fransche Kabinet voor de zelfde moeilijkheden komt te staan als het vorige, maar acht men zijn houding voor de beurs en de zakenwereld geruststellend- Men acht op financieel gebied de combina tie ChautempsMarchandeau een lib$re politiek. Het feit, dat de regeering weder een verhooging met fr. 5 milliard van het voorschot bij de Banque de France zal aan vragen, acht men het begin van een nieuwe inflatie, hetgeen zijn invloed op het betaal middel zal doen gelden. De Chemin de Fer de Paris a Orleans is voornemens over 1937 een bruto-dividend uit te keeren van fr. 64 tegen fr. 66.60 per aandeel het vorig jaar en een dividend van fr 49 tegen fr. 51.60 per winstbewijs. De goudprijs te Londen daalde met 1 d- tot 140/Vz274.000 werd aan goud om gezet. De Union Minière du Haut Katange boek te in 1937 een netto-winst van fr. 406.55 mïllioen en keert een dividend uit van fr. 100 bruto. De leeningen in Engelsche ponden en Nederlandsche guldens werden afgelost. -jijtfc*--':"".*"- "'J De Amerikaansche Senaat nam de wet aan welke, voor 5 milliard belastingen vaststelt voor 1939. Volgens deze wet zal de belasting op de niet verdeelde winsten wor den opgeheven en zal een belasting van 15 pCtop de winsten worden geheven op mijen boven 25.000. Voorts zal een belas ting worden geheven van 15 pCt. op kapi taalwinsten. Ten slotte zal de belasting voor schotkist-emissies worden opgeheven. In zijn boodschap aan het Congres heeft president Roosevelt zijn steunplan voor de Spoorwegen kenbaar gemaakt. Het plan omvat het volgende: een regeeringsleeninQ van 300 mïllioen voor aankoop van ma teriaal en verlichting van de eischen der Reconstruction Finance Corporation voor het verstrekken van leeningen. Voorts de oprichting van een federalen trdnsportraad voor tioee jaar, welke verspilling moet voor komen en coördinatie moet bevorderen. Al le executieve functies, inzake het transport wezen moeten ressorteeren onder één fede raal departement en alle gerechtelijke en wettelijke quaesties betreffende het vervoeg moeten door een onafhankelijke commissie worden behandeld. Roosevelt gaf andermaal zijn afkeer te kennen van regeeringssubsi- dies en overheidsexploitatie van de Spoor- v:egen. De Refico zal, blijkens Roosevelts bood schap gedurende een jaar aan de spoorwe gen credieten mogen verschaffen, zonder dat hiertoe speciale vergunning noodig is van de Interstate Commerce Commission- De voorzitter van de Security and Exchan ge Commission noemde het rapport onvol doende, niet concreet gesteld en niet Q0' eigend om de huidige crisis op te lossen. De uitgaven der Amerikaansche Sporen bedroegen in 1937 966.83 mïllioen, hetgeen 162.96 millioen of 20.3 pCt. meer is aan W 1936. Zij waren grooter dan in eenig jaa sedert 1930. De New York Central boekte in Februari j.l. een verlies van 4.39 mïllioen tegen een winst van 1.02 mïllioen in Februari 1937- In de eerste twee maanden een verlies van 7.29 millioen tegen een verlies van 1-W in de overeenkomstige periode van het bo na jaar. Roosevelt moet voornemens zijn, in de eerst volgende maanden 5 milliard uit tv geven tot bestrijding van de economische depressie. De staalproductie in Amerika wordt voo^ deze week op 32.7 pCt. der capaciteit 9e'_ raamd tegen 32.6 pCt. de vorige week e*. 90.3 pCt. in dezelfde periode van het vont jaar. De Federal Reserve Board deelt mede, dat de omzetten van de Amerikaansche waren huizen in Maart 14 pCt. lager waren dan in Maart 1937. In het eerste kwartaal 9 pU*: lager dan in het eerste kwartaal van he* vorig jaar. De staalschroot-prijs in Amerika met dollarcent tot 8Y* dollarcent per De Standard Oil of California behaald^ in 1937 een winst van 3.15 per aanaef tegen 1.78 per aandeel in 1936. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.95%—8.96Y. sl 8.96yB); de Dollar op 1.80—1.80% (v. SK 1.80 7/16); de Frank op 5.56—5.59 (vorig 5.59%); de Belga op 30.35—30.40 (vorig 30.39%) en de Zwitsersche Frank op 41.40 41.45 (vorig slot 41.39%).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6