Congres van het Blok van Belgische Katholieken RHEUMATIEK H BEGINSELEN EN WERKELIJKHEID HET VAN ZEELANDISME IN DISCREDIET BLIJFT DOOR FYNNON SALT GESPAARD VOOR DINSDAG 12 APRIL 1938 Nieuwe veerkracht in 't katholieke partijleven, ter afrekening met de lang verduurde socia listische hegemonie Rechtsche concentratie in zicht .MOOIER DAN OOIT" 38.000 bezoekers op de Primavera Ned. haringvisscherij Na vooruitgang is in den alge- meenen toestand terug gang gekomen haring kan, algemeen gesproken» een gunstige Tegen frauduleuzen invoer Nieuwe maatregelen ten aanzien van bontwerken, fotografie toestellen en kijkers NEDERLAND-BELGIË- LUXEMBURG Permanente economische commis sie heeft arbeidsprogramma vastgesteld BEDRIJFSSLAPTE Personeel op textielfabriek ontslagen Schilderij bijgewerkt Het doek wegens inbreuk op de auteursrechten in beslag genomen DE HONDERDDUIZEND BIJNA BEREIKT Steeds nog nieuwe giften voor defensie DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM Vacantie-oord wordt 15 Augustus geopend DE EERSTE BLAUWE DRUIVEN De moordaanslag te W armenhuizen Verdachte ontoerekenbaar ver klaard en ter beschikking van de regeering gesteld OPGEPAST VOOR BASTAARD- SATIJNVLINDER De rupsen beginnen de nesten te verlaten EEN PAASCHEI VOOR HET ZWAKKE KIND Aan alle kinderen, die een goede gezondheid genieten „VAN DEN VOS REINAERDE" Laatste première Amsterd. T ooneelvereeniging (Van onzen Brusselschen correspondent) 4 Het Blok der Katholieken van België had tegen Zondag 10 April een buitengewoon congres bijeengeroepen, waarop de pro blemen, gesteld door de op touw gezette hervor mingen van den Staat, zouden worden bespro ken, evenals de kwestie van de verplichte ver zekering tegen onvrijwillige werkloosheid, die bier aan de orde is en de politiek van volks gezondheid, zooals zij in een particulieren socia- 'istischen geest door het Ministerie van Volks gezondheid wordt gevoerd. Maar zooals de voorzitter der Katholieke Vlaamsche Volkspartij, de heer Verbist, het Zon dag zegde: het leven gaat hier snel, aan den Politieken horizont wisselen de beelden in een vinnig tempo en actualiteiten der practische po litiek verdringen op het oogenblik al het an dere Het partijcongres, dat Zondag te Brussel werd gehouden voor de gemandateerde afgevaardig den der Belgische Katholieken, in afzonderlijke zalen voor den Vlaamschen en den Pranschen vleugel der partij: Kath. Vlaamsche Volksparty en Parti Catholique Social, heeft slechts een vluchtige aandacht gewijd aan de hierboven op gesomde vraagstukken en als voornaamste punt aan de orde. kregen we de verklaringen, uit naam Van het Blok der Katholieken van België afge legd over de financieele ontwerpen, van regee- vingswege zoo pas ingediend. Deze verklaringen, die met groote nieuwsgierigheid werden ver dacht, geven uiting aan denzelfden oppositie geest, die de jongste dagen merkbaar was in na genoeg geheel de Katholieke Pers en die ook bij verschillende gelegenheden der jongste weken zich uitte in den Belgischen Senaat. Het katholiek verzet tegen de financieele ont werpen richt zich niet enkel tegen de techniek dezer projecten en tegen de wijze van belasting- beffing. Men moet er ook een ideologisch ver- Zet in zien, als men het begrijpen wil. De heer He Man, Minister van Financiën der tweede re geering van Zeeland, de vader van het beruchte ■■Plan van den Arbeid" en in feite de stut van bet Van Zeelandisme, is een maand geleden let terlijk ingestort en dit op het oogenblik, toen de slechte toestand van 's lands financiën aan 't bcht kwam. Maar geheel het Van Zeelandisme is hier vreeseiyk in discrediet geraakt en juist een jaar na de triomfanteiyke verkiezing van Zeeland in den strüd Van Zeeland Hegrelle in het kiesdistrict Brussel ziet bien de Katholieke Partij nagenoeg een drachtig de liquidatie bespoedigen van het Bel gisch Rooseveltisme, het Van Zeelandisme en Zijn Plan-economie. Men moet weten dat de socialisten den minister-president Janson er toe Verplicht hebben het grootste gedeelte van het economisch programma-Van Zeeland over te hemen, en dat dit het noodlot van den heer "anson dreigt te worden. Er is een nieuwe veerkracht in het Katho lieke party leven gekomen en men gaat aan het afrekenen met de te lang verduurde socialisti sche hegemonie. Politiek heeft het Van Zee- fandisme deze socialistische hegemonie bevor derd, terwijl economisch en financieel hetzelfde Tan Zeelandisme slechts een tweejarigen waan van welvaart heeft gebracht, waaruit men nu is opgeschrikt door een bittere realiteit. By den aanvang van dit parlementair zittings jaar (November j.l.) heeft de Minister van Fi nanciën der regeering Van Zeeland budgétten fbgediend bij Kamer en Senaat, gebaseerd op 'n •■Verwachte" groeiende welvaart en op zeer hoo- opbrengsten van belastingen, terwijl nu op bet einde van den eersten trimester 1938 blijkt dat tegenover deze budgetten een reëel tekort is vast te stellen van circa twee milliard frs. vDe nieuwe Minister van Financiën, de socia list Soudan, wil nu in dit tekort voorzien met bchte bezuinigingen en voor een 1400-tal mil- boen frcs. belastingen. Vervolgens zullen er lee- bingen worden aangegaan. Voor de eerste maal *b de Belgische politieke geschiedenis ziet men bu Katholieken het land afreizen om de bevol- b'bg te prikkelen tot verzet tegen belastingen ®b tegen de duurkostende budgetpolitiek der ab Zeeland- en Janson-regeeringen en voor drastische bezuinigingen. Tevens zyn er zeer kenschetsende feiten van ®eb rechtsche concentratie, die spoedig tot een pooten politieken ommekeer in België kunnen leiden. Hoe luidde nu het met spanning verwachte officieele standpunt van het Blok der Katholieken van België tegenover de fi- bancieele ontwerpen der regeering Janson? Alhoewel ernstig onderzoek der zoo pas in diende ontwerpen wordt beloofd, biykt dit landpunt afwijzend te zyn. Op 24 April dus «ven vóór het einde van het parlementaire ^aaschreces zal een geheel congres gewijd borden aan het financieel vraagstuk, maar de ^erklaring, namens het Directorium van het Blok ^er Katholieken van België afgelegd, laat aan duidelijkheid en aan scherpte niets te wen den over. ïh deze verklaring wordt aan een vorig stand punt herinnerd, dat aldus werd geformuleerd: °°reerst besparingen. Er wordt vastgesteld dat ontwerp van den Minister van Financiën in pbeorie een besparing in het vooruitzicht stelt b 400 millioen frcs. Echter zyn er slechts om- v ent 150 millioen besparingen positieve gege- (j bs verstrekt. Waar zijn de waarborgen voor besparing der overige 250 millioenen? vraagt het katholiek partybestuur. Op welke pos- b van de begrooting hoopt de regeering haar te 'Wezenlijken? bi' wordt in de verklaring verder gezegd dat Jj-bfk een voorstel van besparingen, indien het eo beperkt tot 150 millioen (dit is amper... een j., vierde ten honderd van de gewone begroo- Jbg) eenvoudig belachelijk *zou zyn en onaan- ïneljjk voor het Blok der Katholieken". enge herziening der budgetten wordt ge vraagd, zware besnoeiingen, en het geheel der voorgestelde belastingen wordt genoemd als van den aard te zyn „het kwaad te vergrooten, de levensduurte te verhoogen, wat automatisch een nieuwe verzwaring van belastingen met zich brengt en ons in een straat zonder einde voert". Het partijbestuur trekt verder te velde tegen den nasleep van het fameuze Plan van den Arbeid op financieel gebied. „Een begrooting van 11 milliard, die eenige maanden geleden voorgesteld werd als zijnde in evenwicht, verschijnt nu met een tekort van 2 milliard. Dit evenement werd ons aan de hand gedaan door een vermaarden socioloog, die ons met de eene hand een optimistische begrooting aanbiedt en met de andere hand een onverteer- baren belastingbrief". En schamper werd er bygevoegd: „Indien het plan van den arbeid dezelfde waarborgen biedt van ernst en zekerheid als dit financieel plan van den man van het plan, dan weet thans het land wat het heeft aan plannenmakerij". Het partijbestuur toont zware bezorgdheid. De crisis, die ons land zoo moedig te boven is ge komen, maar die thans opnieuw verschijnt, ver toont oorzaken van bestendigen druk op het eco nomisch leven. Buitenlandsche markten ontsnap pen ons, de economische autarkie der groote mogendheden schijnt niet te verminderen. De gespannen internationale toestand loopt naar een hoogtepunt. Europa is ziek en zwarte golf slagen komen over België heengerold. We zyn aangewezen op zelfredding. Indien wij acht mil lioen menschen willen in 't leven houden op dit klein grondgebied, moet onze economie zich aan passen aan de nieuwe behoeften en omstandig heden. Veel blijft te doen voor de methodische ontwikkeling onzer binnenlandsche markt; onze buitenlandsche handelspolitiek heeft nog vele afzetgebieden in den vreemde op te sporen. Er werd dan verder gepleit voor bedrijfs organisatie. Op de congresvergaderingen heeft staats minister Van Cauwelaert nog een hoog staande inleiding gehouden voor bespreking van het vraagstuk der groote hervormingen en de rol van den staat. Vraagstukken, hiermede verwant, zooals het credietvraagstuk, de natio nalisatie van de grondbedrijven, enz. zullen het voorwerp uitmaken van de beraadslagingen op een volgend congres. Zoo zal de katholieke partij haar programma van politieke actie progressie- velijk, met volledige aanpassing bij de tijdsnood- wendigheden, op stevige wijze uitbouwen. Ook het vraagstuk van de noodzakelyke be- zorgheid van den staat voor de cultuurbelangen werd door den heer Van Cauwelaert ingeleid, waarna het systeem, door de katholieken ver dedigd inzake de verplichte verzekering tegen de onvrywillige werkloosheid, werd gerechtvaardigd door den heer Aug. Cool, algemeen secretaris van het Algemeen Christelijk Vakverbond. Dit sys teem voorziet de tusschenkomst der syndicaten voor de afhouding der bydragen op het loon. Spr. is van meening dat de syndicaten een belang rijk element van orde en rust in het land ver tegenwoordigen. Een verzwakking van de syndi caten vergroot het gevaar voor extremistische bewegingen. Zeer scherp is ook o.a. in een verslag van sena tor J. J. de Clercq uitgekomen tegen de budget- politiek van het ministerie van Volksgezondheid in België, dat onder leiding van den socialist Wauters allerlei vrye sociale werken tracht in te palmen, feitelijke monopolies van werken en in stellingen voor volksgezondheid tracht te vesti gen en zelfs een etatisatie der geneeskunde na streeft, wat nooit door de katholieken zal worden aanvaard. Op de congresvergaderingen van de Parti Catholique Social werden dezelfde onderwerpen behandeld in denzelfden geest. Ook daar is ech ter gebleken dat de aandacht der katholieken vooral gespitst is op de practische politiek, op de wending der staatszaken in België, veeleer dan op de groote staatkundige beginselproble men. De katholieken willen een anderen koers doen zetten in het landsbestuur. Deze gesteld heid kan meebrengen, en misschien vrij spoedig, dat de regeering Janson in moeiiykheden komt. Men heeft uit den mond van den Eersten minis ter de jongste dagen woorden van vermoeienis gehoord, en ook de heer Dierckx, de liberale minister van Binnenlandsche Zaken, heeft op de vergadering van het liberaal partijbestuur Zon dagochtend bekend dat de regeering er zich be wust van is dat zy zonder moreelen steun van de bevolking staat, wat voor haar een onbehaaglijke gewaarwording is. België evolueert terug naar rechtsch. Dat de leuze van de Rotterdamsche Voorjaars bloemententoonstelling „Mooier dan ooit" haar waarheid heeft bevestigd, blijkt wel uit de cijfers der belangstelling wat de verhouding van de Te Scheveningen heeft de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisschery verga derd in het bijzijn van den vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken, dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal, tevens waarnemend regeeringscommissaris voor de visscherijen en dr. T. P. van der Kooy, chef van den economischen Voorlichtingsdienst, en tal rijke visscherij-autoriteiten. In zyn jaarrede, zeide de voorzitter, mr. J. H. Kiewiet de Jonge, aangaande den algemeenen toestand der haringvisscherij in het afgeloo- pen jaar, dat de eerste maanden na de ople ving van 1936, in verschillend opzicht nog ver dere opleving te zien gaven. Daarna is even wel een stilstand ingetreden en ten slotte een teruggang gekomen. Voorts zeide spr., o. m., dat de vooruit gang van 1936 in de eerste plaats verband hield met de toename van den uitvoer van ons hoofdproduct, de pekel- en steurharing. De toename van den aanvoer van zoute ha ring in 1936 heeft zich in het afgeloopen jaar voortgezet en wel in die mate, dat de to tale aanvoer van zoute haring dicht bij de 1.000.000 kantjes heeft gelegen. Hiermede is een record-cijfer bereikt, hetwelk nagenoeg het dubbele was van 1935. De positie van de zouten voorgaande jaren en thans betreft. Het „mooier dan ooit" ligt vast in de resultaten. Alhoewel het bezoekcijfer niet op eenige honderden nauw keurig is te bepalen zulks tengevolge van den verkoop van gecombineerde reis/entreebiljetten van de spoorwegen, reisbureaux en autobussen waarbij het geheele land betrokken is staat toch definitief vast, dat het totaal bezoek vanaf de opening op j.l. Donderdagmiddag tot Maan dagavond de 38.000 personen ruim overschrijdt. Naar ons van officieele zijde wordt medege deeld, zullen binnenkort, als gevolg van de klachten van den binnenlandschen handel over frauduleuzen invoer als reisbagage van bont werken, fotografie-toestellen en kijkers, welke door reizende personen gedurende hun reis in het buitenland zijn aangeschaft, nieuwe voor schriften in werking treden. Hier te lande wonende personen, die van een buitenlandsche reis terugkeeren, zullen dure bontwerken, dure fotografie-toestellen en dure kijkers slechts zonder betaling van invoerrecht kunnen invoeren, indien zij daarvoor een gel dig, vóór den uitvoer uit Nederland door een ambtenaar der invoerrechten en/of accijnzen afgegeven, identiteitsbewijs kunnen vertoonen. Bedoelde identiteitsbewijzen kunnen op alle plaatsen, waar ambtenaren der invoerrechten en/of accijnzen geplaatst zijn, worden aange vraagd. De aanvraag moet schriftelijk geschie den op daartoe verkrijgbaar gestelde aanvraag formulieren, terwijl het bontwerk, fotografie toestel of kijker moet worden vertoond. De onder de thans bestaande regeling afge geven identiteitsbewijzen zullen als over gangsmaatregel nog korten tijd geldig zijn Ter vermijding van moeiiykheden bij terug komst van een buitenlandsche reis zullen be langhebbenden goed doen, zich op de hoogte te stellen van de nieuwe voorschriften, waartoe zij zich over enkele dagen kunnen wenden tot de ambtenaren der invoerrechten en/of accijn zen in hun woonplaats. Na de installatie van de permanente econo mische Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsche commissie, onder voorzitterschap van den heer Van Isacker, oud-minister van Economische Za ken in België, heeft de permanente commissie dezer dagen haar eerste bijeenkomsten ge houden. Gedurende deze vergaderingen werden de sta tuten der permanente commissie definitief vast gelegd en werd in een atmospheer van hartelijke verstandhouding een algemeen arbeidsprogram ma vastgesteld. Op de textielfabriek Rigtersbleek te Enschede zijn in den loop van dit jaar ongeveer honderd textielarbeiders ontslagen. Wegens het uitblijven van exportorders is het, naar ons wordt mede gedeeld, zeer waarschijnlijk, dat tot verdere in krimping van het bedrijf zal moeten worden overgegaan. Dezer dagen is een merkwaardig geval van inbreuk op auteursrechten aan het licht geko men. Het betreft hier een schilderij van een Amsterdamschen schilder, een landschap voor stellende. Dit werk was eenige jaren in het be zit van een particulier, die het onlangs aan een kunsthandelaar in de P. C. Hooftstraat te Am sterdam heeft verkocht. Toen de schilder toe vallig de vorige week langs den winkel wandelde, zag hij zijn doek in de étalage hangen, doch tot zijn verbazing bemerkte hij, dat het schil derstuk een grondige wijziging had ondergaan. Op sommige plaatsen was een andere kleur aangebracht en nog op andere manieren was het stuk bijgewerkt. De onderteekening was evenwel biyven staan. De schilder heeft den kunsthandelaar opheldering over een en ander verzocht. Deze verklaarde, dat hy als eigenaar van het schilderü gerechtigd was, er mee te doen, wat hij wilde. Hy had gemeend, door de veranderingen de verkoopsvoorwaarde te ver hoogen. Om dezelfde reden had hij nagelaten, de signatuur te verwijderen. De schilder vond hierin aanleiding bij de justitie tegen den kunsthandelaar een klacht in te dienen wegens schending der auteursrechten. De politie heeft het schilderij in beslag genomen. Aan vrywillige bijdragen voor onze defensie is tot nu toe ontvangen 94.167.46M. By het bureau van de Vereeniging voor Na tionale Veiligheid is sedert de laatste opgave f 190 aan voor de defensie bestemde gelden binnengekomen. In totaal heeft deze vereeniging voor dit doel thans ƒ9688.68 ontvangen. Dezer dagen kwam het hoofdbestuur van de Hanze in het bisdom Haarlem in vergadering byeen. Speciaal werd nogmaals aandacht besteed aan het Hanze-vacantieoord te Groesbeek, dat 15 Augustus plechtig en feestelijk zal worden ge opend. Vervolgens werden de agenda, dagorde en voorstellen van hoofdbestuur en afdeelingen voor den Voorjaars-Centrale Raad behandeld en de prae-adviezen vastgesteld. In de middagvergade ring zal het woord worden gevoerd door mr. dr. T. J. Verschuur. Besloten werd, da-t de arbeid van de commissie ziektekostenverzekering zal worden voortgezet. Terwyi uit de koelhuizen nog de blauwe druiven, voorraad 1936 worden verhandeld, zyn Maandag de eerste nieuwe druiven in het Westland weer aangevoerd. De kweeker J. P. Jansen bracht aan de vei ling Honselersdijk de eerste kasdruiven, waar van f 1.80 per kilo werd betaald. De nieuwste Russische bommenwerper, welke in Amerika wordt gebouwd, is gereed gekomen. Het vliegtuig zal gedemonteerd naar Rusland worden gezonden, waar na proefvluchten zal worden beslist of de Russische luchtvloot met dit type zal worden uitgebreid worden geacht. Van uit den gezichtshoek van den afzet bezien, is de positie der haring visscherij in de crisisjaren beduidend minder geweest dan die van andere takken van be- dryf. De geheele crisis door is nagenoeg de geheele vloot in zee geweest, zij het met een bescheiden beperking in de netten. By den prijs ligt echter voor 1937 de keerzijde der madaille: de gemiddelde prijs van zoute haring in 1937 was per kantje bruto f 7.50 tegen f 8.75 in 1936 en f 9 in 1935. Een zoo lage ge middelde prijs is de laatste 25 jaren niet. voorgekomen! Wat betreft de toeneming van den uitvoer naar de Randstaten en naar Polen, ging het hier, vergeleken bij 1936, om een uitbreiding van ongeveer 75.000 Schotsche tonnen of wel 100 procent. j Roemenië gaf vooruitgang te zien, terwijl ook in Duitschland. onze zout-haringinvoer belang rijke toeneming toonde. België bleef in 1937, gelyk in 1936, onze grotste buitenlandsche afnemer: in 1936 by na 20 millioen Kg. bruto, in 1937 meer dan 20 millioen Kg. bruto. T. a. v. de Ver. Staten erf Canada, was er in 1936 vooruitgang te constateeren, die zich in 1937 niet heeft voortgezet. Vergeleken met 1936, was er een achteruitgang van ruim 400.000 Kg. bruto. Naar algemeen wordt aangenomen, heeft de stygende lijn in het binnenlandsch verbruik zich voortgezet, doch niet kunnen verhoeden, dat een te groote voorraad ontstond. De ervaring tydens de teelt 1937 heeft ge leerd, dat een aanvoer van niet veel minder dan 1 millioen kantjes aan den hoogen kant is te achten. Indien dit juist is, ligt de aan beveling voor de liand, een beperking in den aan voer toe te passen, wat verder gaande dan die in 1937! Deze beperking zou speciaal de voor- jaarsvisscherij moeten beperken, waarvoor reeds plannen in deze richting in de maak zyn. In zooverre om redenen van practischen aard naast het initiatief van het bedrijf in dit op zicht medewerking der overheid noodig zou zijn, hoopte spr., dat deze niet geweigerd zal worden. Als het gaat om den handel, zou spr. niet ver der willen gaan dan in de richting van de samenwerking-Rusland en van de Amerikaan- sche plannen, in beide gevallen wegens speciale omstandigheden, daar geldende. Met name acht spr. gedachten in de richting van een centraal verkoopkantoor te vergaand. De tótale Nederlandsche aanvoer van ver- sche haring van de haringdrijfnetschepen be droeg in 1937 van 1 Juli tot 31 December li% millioen Kg., in 1936 van 1 Juli tot 31 Decem ber 5 millioen Kg., dus een uitbreiding van groote beteekenis. Duitschland was onze groot ste buitenlandsche afnemer met bijna 9 mil lioen Kg., dan volgt Tsjecho-Slowaküe met 3 y, millioen K.G. Het binnenland liet eveneens toeneming van verbruik zien. Thans, zoo besloot spr., zyn we op den be teren weg en het staat aan de visschery zelf om er voor te waken, dat van dit goede pad niet wordt afgeweken. Het Nederlandsche be- dryfsleven in zyn geheel kan onzen huidigen minister van Economische Zaken niet erkente- lük genoeg zijn, dat onder zijn bewind de ge legenheid is geopend tot een zoo nauw moge lijk contact tusschen de overheid en dat be drijfsleven op het onderhavige terrein. Voor de visscherij en voor de haringvisschery in het bij zonder, geldt dat heel sterk, omdat in deze takken de uitvoer een zoo groote rol speelt, De eenige weg om Uw lichaam te zuiveren van het urinezuur is eiken morgen een halve theelepel Fynnon Salt in een kop thee, koffie of een glas water te gebruiken. Urinezuur zal zich dan niet vormen, omdat de samenstelling van dit heilzame middel o.a. bestaande uit Soda, Potasch en de elementen van Lithium, een natuurlijke bescherming is. Bedenkt eens wat het zeggen wil nooit meer geplaagd te worden door Rheuma- tische pijn of Spit. Het weldadige gevoel te kunnen zeggen, dat U weer geheel beter bent. Probeert eens een flesch Fynnon Salt, welke U voor f 1.25 bij eiken drogist of apotheker kunt koopen, en ook U zult enthousiast zijn over het resultaat van Fynnon Salt. Imp. The Globe Trading Comp. Ltd. Singel 44 - Amsterdam - Tel. 31326 De Alkmaarsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den arbeider C. S., uit Warmenhuizen, die in den nacht van 1 op 2 Februari van dit jaar de woning van de familie M. was binnengedrongen en de bejaarde vrouw des huizes, die alleen in de benedenkamer sliep, met een mes verscheidene zware wonden had toegebracht. De rechtbank veroordeelde S., dien zy sterx verminderd toerekenbaar achtte, overeenkom stig den eisch van den officier, tot één dag gevangenisstraf met aftrek van één dag pre ventieve hechtenis, terwijl zy hem voorts ter beschikking der regeering stelde om hem in een psychiatrische inrichting te doen opnemen. De Ned. Heidemaatschappij deelt mede: Nadat de rupsen van den zoo schadelijken en gevreesden bastaard-satijnvlinder de winter maanden in haar overwinteringsnesten hebben doorgebracht, zijn zü, door het zachtere weer daartoe verlakt, sedert Woensdag j.l. begon nen, deze nesten te verlaten en hebben zy be reids met hare schadelijke ]vreterü aan de knoppen een aanvang gemaakt. In den aan vang verlaten zij deze nesten nog slechts op warme dagen in de middaguren. Nog is het dus tüd om door het uitknippen van nesten, die gemakkelijk te herkennen zijn, dit schade- ïyke gedierte te bestrijden; maar spoedig in grijpen is geboden. Vooral in de buurt van boomgaarden verdient het aanbeveling, heg gen en ook andere aangrenzende beplantingen thans zoo spoedig mogelijk te zuiveren, opdat straks de rupsen, wanneer gebrek aan voedsel dreigt, niet overkruipen naar waardevoller cultuurgewassen. Uitknippen en verbranden der nesten is een afdoend middel, dat, indien het arbeidsloon geen overwegend bezwaar vormt, zeker de voorkeur verdient boven het toepassen van bestuivingen. Voor zulk een bestuiving is het tijdstip nog niet aangebroken; deze kan eerst met goed gevolg geschieden op een oogenblik, dat het meerendeel der rupsen zich buiten de nesten bevindt, dus op een mooien, war men voorjaarsdag. Maar ook al zijn de weers omstandigheden gunstig, dan nog dient men eenig geduld te hebben met de uitvoering der bestuiving, aangezien de rupsen niet alle ge- lijktydig hun winterkwartieren waar zy door het stuifpoeder niet getroffen kunnen worden verlaten. Daarmede gaat onder gunstige omstandigheden zeker nog een dag of tien heen: bij aanhoudend slecht weer zal er misschien een maand mee gemoeid zijn. Daar zijn heel veel soorten van Paascheieren! Van chocola of van suiker, kleine of groote, eenvoudige of heel mooie, dure en goedkoope! En niet te vergeten de „echte" eieren, die van een kip, welke nog de beste Paascheieren zijn, waarmee moeder je kan verrassen. Nu, zoo'n Paaschei komen we van je vragen! Je mag zelf uitzoeken welk je geven wilt. We zijn met een klein en simpel eitje tevreden, maar je mag ons ook een heel groot en koste lijk Paaschei cadeau doen! Niet voor ons zelf vragen we dat! Maar voor de vele kinderen in ons land, die met Paschen misschien geen Paaschei zullen eten; die het heele jaar door veel moeten missen, wat gy van vader en moeder met gulheid ontvangt; zwakke kinderen wier gezondheid heeft geleden en die op ons rekenen, om weer flink en sterk te worden. Voor die kinderen gaan wij met den korf rond. Want hun verpleging in onze gezond heidskolonies kost veel geld, dat in dezen tijd niet zoo gemakkelijk is bijeen te brengen. Het Ned. R.K. Huisvestings-Comité, dat graag alle kinderen, die het noodig hebben, zou willen helpen, weer kleuren als boeien, stevige knuis ten, kracht en gezondheid terug te winnen, zal dat alléén kunnen, als vele goede menschen z'n Paaschkorf vullen. Wilt gy niet een handje helpen? En moeder en vader vragen om ons de waarde van één Paaschei af te staan voor onze zwakke kinde ren? Wy sturen u rond Paaschdag een enve lopje thuis, waar gy, uw broertjes en zusjes, vader en moeder en allen, die maar willen hun bydrage kunnen steken. En na Paschen zamelen wy al die goede gaven in! En zou er thuis geen Faaschzakje worden afgegeven, dan kunt ge uw gave rechtstreeks zenden aan het Centraal Bureau van het Ned. R.K. Huisvestings-Comité, Hekellaan 6, 's Her togenbosch, Girono. 34348. Het zwakke kind, dat gij zoo vriendelyk helpt, bluft u jongens en meisjes dankbaar! In het maandblad ter voorlichting van de leden en de organen der R.K. Staatsparty staat een beschouwing te lezen over ,3e. ginselen en Werkelijkheid", waarin gewe2en wordt op den afstand, welke tusschen deze beide vaak bestaat en soms onvermydelijk ook bestaan moet. Beginselen, hoe schoon en edel en juist zij ook mogen zijn, kunnen niet altijd voor honderd procent in de werke lijkheid worden doorgevoerd, zeker niet in de politiek van 'n land als het onze met een geestelijk gemengde bevolking. Het „rück sichtslos" doorvoeren van beginselen zou zelfs de werkelijkheid soms onrecht kunnen aan doen zooals ook de werkelijkheid geweld aan het beginsel doet. De groote speelruimte, welke er vaak tusschen beginsel en werke lijkheid in de politiek bestaat, doet idealis ten en absolutisten niet zelden met verach ting neerzien op wat door realisten en rela- tivisten geprezen wordt als de nobele kunst van het bereikbare. .Staatkunde is voor sommigen een blank papier nemen en daar op beginselen als wenschen neerschrijven. Voor anderen is de werkelijkheid door geen beginselen aan te tasten; bestaat de eigen leefkracht der dingen en daarmee uit", schrijft de partyvoorzitter Mr. Verschuur in bedoeld artikel en hy vervolgt; „Staatkunde zonder hooger beginsel is bene den de menschelyke waardigheid. Aan de omstandigheden zijn wij, menschen en veel minder nog de Staat niet overgele verd. Als wy willen, dan leiden ons de om standigheden; hebben wy geen wil, dan sleu ren zij ons mee. Daarentegen, wie zich op beginselen inspireert, doet ze geen dienst, door de werkelijkheid te miskennen, of haar kracht te onderschatten, of te vergeten, dat hetgeen bestaat, terwyl het niet moest be staan, toch zekere rechten kan doen gelden." En de schrijver citeert dan het woord van Eturke: „Als ik niet hervormen kan in rede- lykheid, dan zie ik liever van alle hervorming af." Burke gebruikte echter het woord „equity", hetgeen veeleer billijkheid, recht vaardigheid, dan het meer berekende en berekenende redelijkheid beteekent. Na deze min of meer populair filoso- phische inleiding wijdt het artikel dan uit over hetgeen de Regeering op het stuk van bewapening reeds tot stand heeft gebracht en dat overeenstemt met dat gene, wat in het katholieke Program van Actie vóór de verkiezingen van 1937 over het defensievraagstuk werd gezegd. Aan het slot schryft V. dan om. het volgende: „Tot ge ruststelling van ons volk heeft de Regeering door krachtige daden by te dragen. Indien één dit kan, dan is minister Colijn daartoe in staat wegens het groote vertrouwen, dat hij geniet en den kijk, dien hij op onze massa blykt te bezitten." Dit monopoliseeren van de macht en den invloed van Colijn moge meer op de aanvaarde werkelijkheid dan op de beginselen zijn gefundeerd het houdt een erkenning in, die evenveel verklaart als laat denken. Met grooten dank voor „het ontzaglijke vele", dat de regeering ter be strijding van de grootste ramp, die der werk loosheid, reeds heeft tot stand gebracht, geeft de schryver den raad, dat „zoo noodig" gehamerd worde op het aanbeeld: dat de zenuwen van ons volk een groote rol spelen voor de zelfstandigheid en dat zy gezond blijven als ons volk, met name de jonge ge neratie, arbeidt. Welnu het is bitter noodig, dat op dit aambeeld gehamerd worde, want de zenuwen van ons volk zijn niet meer heelemaal gezond, gezien de ziekelijke extre- mismen, die er weer meer vat op beginnen te krygen, en een ontstellend groot gedeelte juist van de jonge generatie kan niet aan den arbeidsslag komen. Bij de bestrijding der werkloosheid vallen juist het christelyk beginsel en de dwang der werkelijkheid sa men, zoodat hier een beroep op een onver mijdelijke tegenstelling niet op zijn plaats zou zyn. Het christelijk beginsel eischt, da'» aan het recht op arbeid voldaan wordt en dat er verantwoorde arbeidsmogelykheid ge schapen wordt, indien de bestaande moge lijkheid te klein is, en de droeve werkelyk- heid van byna een half millioen werkloozen eischt dit evenzeer. Tegen deze eischen van beginsel en werkelijkheid mag geen finan cieel afweergeschut in stelling worden ge bracht, zoolang niet het verantwoorde uiter ste is beproefd. En dat is nog niet beproefd, ondanks minister Colijn, die volgens ,3e R.K. Staatsparty" tot krachtige daden beter dan wie ook in staat is, wegens het groote vertrouwen, dat hy geniet, en den kyk, dien hy op onze massa blykt te bezitten. Op Zaterdag 16 April as. te 8 uur is in den Stadsschouwburg te Amsterdam de laatste pre mière te wachten van de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging. Daarvoor is gekozen „Van den Vos Reihaerde", naar het middeleeuwsche dierenepos, bewerkt tot een comedie in verzen in 3 bedrijven door een auteur, die onbekend wenscht te blijven. Het stuk beleefde reeds te Antwerpen een buitengewoon groot aantal op voeringen. In deze vertooning werkt nagenoeg het ge heele gezelschap mede, onder regie van Albert van Dalsum. Met dit stuk zal tevens aan het einde van deze maand en begin Mei een afscheidstoumée door het land gemaakt worden, waartoe be reids een comité gevormd zal worden. oe meer men gelijk wil hebben, hoe minder men het krijgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9