Ruzie met een jachtopziener De nieuwe verbinding van het Gooi met het Noorden Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan een „Omroeper" J voor 80.000 gezinnen j WORSTELING OM HET GEWEER BRUG OVER DEN EEM- NESSERWEG DE VOLMACHTEN DOOR DALADIER GEVRAAGD den tijd.. WOENSDAG 13 APRIL 1938 mi Wat tot stand kwam Op de cursussen voor de school vrije jeugd UIT HET MISSIEGEBIED VAN MGR. STAM Een pontificale H. Mis op Witten Donderdag POST- EN TELEGRAAFDIENST OP DE PAASCHDAGEN Brand in een pension te Rotterdam Twee gewonden naar het ziekenhuis Waarom de K.L.M. te Den Haag blijft Beschouwing van het Haagsche I.A.P. Jubileum Raad van State DE „ALDABI" OP DE ROTSEN GELOOPEN Kapitein in de gevoerde navigatie te kort geschoten Heeft de getuige een fooi beloofd aan anderen die voor hem moesten spreken? Aanri j dingen Stroopersdrama baarn Baarnschedijk onder den auto snelweg - V er schillende voor zieningen voor landelijk verkeer Hooge vaste brug over de Eem (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Fransche Kamercommissie van financiën neemt het ontwerp eenstemmig aan Vrouw vermoord De dader is voortvluchtig ERNSTIG VERKEERSONGELUK Twee personen zwaar gewond DE TROMP NAAR DE HOOFDSTAD Na Paschen naar Schotland LOONCONFLICT IN HET STEENHOUWERSBEDRIJF De werknemers dreigen met staking JONGEN DOODGEREDEN ^IIIIIlNIIIIIIIIllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllli NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinmiiiiiini| STAD Als waardig slot van de cursussen voor de schoolvrije jeugd, uitgaande van de federatie van Haarlemsche jeugdwerkbe- sturen, werd gisterenavond in een der zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw een tentoonstelling gehouden van bet door de cursisten vervaardigde. Drie wanden van de ruime zaal waren in genomen door de door de meisjescursisten ge maakte japonnen, kinderkleeding, rokken, blou ses etc. etc. In een groote verscheidenheid hingen en lagen daar alle mogelijke kleeding- stukken, die ervan getuigden, dat de leer krachten niet voor niets de meisjes onder wezen hadden in de kunst van het naaien en costuumknippen. Het werk van de jongens op het gebied van handenarbeid was dikwijls verbluffend. Noe men wij slechts een radiokast met uitgezaagde koperen figuren, ingelegde schaakspelen, alle mogelijke gereedschap en van het gedreven koperwerk een prachtige aschbak en een vloei- blok. Een der cursisten had zelfs een apparaat uitgevonden, waarmee men ping-pong-balletjes op hun veerkrachtigheid kan beproeven; een eenvoudig apparaatje, doch aardig gevonden. Daar waren voorts linoleumsneden, een groot voetbalspel, poppen wiegjes, een kinderbox en vele andere voorwerpen, alle tot in de puntjes uitgewerkt. En er waren voorwerpen bij, die van 'n groote vakbekwaamheid getuigden. Ook de resultaten van den cursus handschriftver- beteren kon men in oogenschouw nemen. Om kwart over acht begaf men zich naar de groote zaal, die tot in de hoeken werd gevuld door de jongens en' meisjes van alle cursussen. De heer mr. L. G. van Dam, lid van het dage lij ksch bestuur, heette allen welkom, in het bijzonder den heer E. v. d. Wall, wethouder van financiën en waarnemend wethouder van on derwijs, den chef van de afdeeling onderwijs, de leden van de federatie van Haarlemsche jeugdwerkbesturen en de leerkrachten. Aan den voorzitter van het dagelij ksch bestuur, den heer P. Voogd, de leidende figuur, werd een telegram gezonden. Spr. verheugde zich over de belangstelling, die voor deze cursussen bestaat. Bij den aan vang was er een ware stormloop van de Haar lemsche jeugd om zich als deelnemers in te laten schrijven. Zij toonden daarmede hun vrijen tijd nuttig te willen besteden. Al eischte het volgen van den cursus na een dag van werken soms nogal eenige energie, zij zijn daardoor weer beter uitgerust in den strijd om het bestaan, waarin de besten zullen zegevieren. Namens het dagelijksch bestuur dankte spr. de gemeente voor de door haar verleende sub sidie, waardoor men in staat werd gesteld deze cursussen te organiseeren. Dank bracht spr. ook aan de particulieren, die een steentje hadden bijgedragen en aan de leerkrachten, die tegen zeer geringe vergoeding him beste krachten gaven. Naast den heer Voogd meende spr., dat een speciaal dankwoord tot den pen ningmeester, den heer J. L. Munnik wel op zijn plaats was. Nadat spr. den wensch had geuit, dat nog duizenden en duizenden jongens en meisjes hun kennis op deze cursussen mogen verrijken, was het woord aan den wethouder v. d. Wall, die de gevoelens van sympathie, die het ge meentebestuur voor deze cursussen koestert, tot uiting bracht. Een mooi sociaal en opvoe dend werk werd tot stand gebracht. Een woord van lof bracht spr. aan de leer krachten en aan de commissie van advies, die ongezien bergen werk heeft te verzetten. Indien mogelijk zal de subsidie ook in de vol gende jaren gehandhaafd blijven. Spr. ein digde met de hoop uit te spreken, dat de cur sussen in het belang van de schoolvrije jeugd, van de gemeente en van het algemeen nog lange jaren zullen worden gehouden. Tot slot van den avond werd de film „Een lied van de aarde" vertoond. Naar wij per luchtpost uit Kisumu (Oost- Afrika) vernemen, maakt de Haarlemsche missiebisschop Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu, 't momen teel goed. Zoo juist is de bisschop van een groote missie reis in het binnenland teruggekeerd en nu wachten hem de liturgische plechtigheden van de Goede Week en het Hoogfeest van Paschen! Dat deze feestelijkheden ook te midden van de negerbevolking van Afrika met bijzonderen luister gevoerd worden, moge blijken uit 't feit, dat Mgr. N. Stam op Witten Donderdag een pontificale H. Mis zal opdragen in de kerk van de plaats Kakamega. Mgr. heeft namelijk de kerk van Kakamega als „pro-kathedraal" ver kozen, omdat deze missiekerk een betrekkelijk ruim priesterkoor heeft, waarover slechts wei nige kerkjes in de arme missie van Afrika be schikken en dat toch bij grootsche kerkelijke plechtigheden een vereischte is. Daarnaast levert ook het gebrek aan priesters vaak groote moeilijkheden op, om nog maar niet te spreken van het feit, dat de missionarissen, die Mgr. Stam terzijde staan, over het geheele vicariaat van Kisumu, dat meer dan viermaal grooter is dan ons land, verdeeld zijn! Zoo behooren niet minder dan 21 priesters, of zeven priesters, zeven diakens en zeven sub diakens, hun assistentie te verleenen bij de plechtige H. Mis op Witten Donderdag, waar onder de bisschop de H. Olie zal consacreeren! Dat dus voor het houden van grootsche liturgi sche plechtigheden een uitgebreide organisa tie vereischt is, laat zich indenken. Verheugen wij ons er intusschen over, dat de gezondheidstoestand van dezen sympathieken bisschop thans weer van dien aard is, dat hij hem tot het houden van deze plechtigheden, welke voor den bisschop, ook al door t nood zakelijk daaraan verbonden reizen in het veelal moeilijk begaanbare land, weder in staat stelt. Mogen zijn talrijke Nederlandsche vrienden hem in hun gebeden dan toch ook blijven gedenken. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem brengt ter kennis van belangheb benden, dat de dienst op den eersten Paasch- dag geheel zal worden uitgevoerd als op Zon dagen. Op den tweeden Paaschdag is de openstelling van het hoofdkantoor geregeld als op Zondagen met dien verstande, dat van half negen tot half tien tevens gelegenheid bestaat tot het aan bieden van aangeteekende stukken. Op den tweeden Paaschdag zal één brief- en één pakketpostbestelling in de morgenuren wor den uitgevoerd. In eerstgenoemde bestelling zal ook aangeteekende correspondentie worden op genomen. In verband hiermede wordt op dien dag geen gelegenheid gegeven tot het afhalen van gewone correspondentie, uitgezonderd aan bus rechthouders. De openstelling van de bijkantoren Bloemen- daal, Overveen en Heemstede, van de hulpkan toren Bennebroek, Santpoort-dorp, Santpoort- Station en Spaarndam is op den 2en Paaschdag gelijk aan die op Zondagen. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, het poststation Vogelenzang en de postagentschappen zijn op dien dag ge sloten. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Dinsdagochtend te elf uur is brand uitgebroken in het pension van den heer J. Dekker, gevestigd op de tweede verdie ping en den zolder van het perceel Sta tionsplein 8 te Rotterdam. De heer Dekker was alleen thuis in de voorkamer van de tweede verdieping, toen er ten gevolge van het omtrekken van een petroleumtoestel brand ontstond. De vlammen sloegen zoo snel om zich heen, dat de weg naar de gang en de trap hem afgesneden werd. Met hulp van een touw, dat hem van buiten af werd toegeworpen, slaagde de heer D. er in via een raam het pand te verlaten, doch toen hij zes meter boven den grond was, brak het touw, waardoor hij in een door toegesnelde omwonenden opgehouden zeil terecht kwam, evenwel juist op den rand er van, zoodat hij toch op straat viel. Hij brak daarbij den rech terpols. De brandweer was spoedig met eenige slan genwagens ter plaatse. Met zes stralen werd het vuur, dat zich door de sterke rookont wikkeling aanvankelijk ernstig liet aanzien, aangetast en na korten tijd was men den brand meester. De beide verdiepingen zijn vrijwel uitgebrand. De eerste verdieping, bewoond door den heer Winkl, en de in het benedenhuis gevestigde fietsenstalling, kregen vrij veel waterschade. Tijdens de blussching kreeg een lid van het personeel der afdeeling brandbluschmiddelen een vallenden steen op zijn hoofd, waardoor hij een bloedende wonde onder zijn rechteroog opliep. Evenals de pensionhouder is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De heer Dekker was tegen brandschade verzekerd. De mededeeling der K.L.M., dat zij zal overgaan tot den bouw van een nieuw hoofdkantoor te 's Gravenhage neeft in vele kringen het commentaar uitgelokt, daft de KL.M. deze gelegenheid diende aan te grijpen om haar bedrijf te vestigen in de hoofdstad des lands. International Aero Press te 's Gravenhage geeft naar aanleiding daarvan de volgende beschouwing. Sinds de oprichting der KL.M. is het hoofd kantoor van deze onderneming in Den Haag gevestigd en het ligt voor de hand, dat er zich een zeer bijzondere reden zou moeten i oordoen om hierin wijziging te brengen. Het is bekend, dat men vaak heeft overwogen om dit hoofd kantoor te plaatsen op het vliegveld Schiphol waar een groot deel der activiteit van de Maat schappij wordt ontwikkeld. Doch naarmate de Amsterdam-Batavia-dienst en het bedrijf in West-Indië zich uitbreiden, en de internatio nale beteekenis der K.L.M. toeneemt, worden de argumenten steeds zwakker, die zouden pi::ten voor de plaatsing van het hoofdkantoor nabij het centrum der verkeersactiviteit, het vliegterrein Schiphol. De directie en de staf behooren, zoo oordeelt men. op een plaats te zitten, waar zij een open oog houden voor de ontwikkeling als wereldbedrijf, en waarbij de leiding zich vrij weet te houden van ir cale in vloeden. (Zijn die in Den Haag niet aanwezig' Red.). Toen bleek, dat de bestaande kantoor ruimte ohvoldoende waren en een juimere opzet noodzakelijk was, is natuurlijk over wogen of verplaatsing naar een andere stad wenscheljjk zou zijn. Dit beraad i-eeft, zooals vanzelfsprekend is, plaats gevonden in den raad van bestuur der K.L.M., waar in vijf gedelegeerden der regeering zitting hebben, hetgeen zeggen wil, dat de ragee- ringsgedelegeerden daarin de meerderheid vormen. Na ampele overweging en in over eenstemming met de regeering is aus het besluit gevallen om het hoofdkantoor te behouden in de plaats van oorspronkelijke vestiging der maatschappij. Gronden, uitgestrekt genoeg om iedere uit breiding te kunnen opvangen, konden op voor- deelige voorwaarden worden verkregen; bovan- di:n is de exploitatie van het hoofdkantoor te 's Gravenhage voordeeliger dan bijv. in de stad Amsterdam. Dat de regeering van Nederland in Den Haag gevestigd is, evenals het hoofdbestuur d-r P.T.T., het hoofdkantoor van de Bataaf sche Fetroleum Maatschappij, de Internationale Kamer van Koophandel en vele andere inter nationale lichamen, zijn wel aanwijzingen, zoo besluit het Haagsche I. A. P. zijn beschou- ing, dat het niet noodzakelijk is om bij het i - tigen van belangrijke instanties uitsluitend liet oog op Amsterdam gevestigd te houden. Ter gelegenheid van het jubileum van den Raad van State werd Dinsdag 'n telegram van gelukwensch van Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden ontvangen, waarvan de vice-pre sident bij den aanvang van de vergadering mededeeling heeft gedaan. H. K. H. Prinses Juliana heeft deze vergade ring bijgewoond. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het op de rotsen loopen en verloren gaan van het stoomschip „Aldabi" bij den lichttoren van Kaap Santa Marta Grande (Brazilië) tijdens mist op 9 December 1937. De Raad is van oordeel, dat deze ramp is veroorzaakt door vele omstandigheden, waar van sommige niet, andere echter wel voor re kening van den kapitein komen. De kapitein moest toegeven, dat reeds het middagbestek van 8 December niet geheel zui ver was, daar dit bestek was gebaseerd op de lengte van 8 uur v.m., zoodat de stroom hier van invloed kan zijn geweest. De Raad constateert, dat de kapitein ten on rechte het nut van het gebruik van het lood niet heeft ingezien en dientengevolge in de gevoerde navigatie is te kort geschoten, zoodat de onderhavige ramp mede aan zijn schuld is te wijten. De Raad heeft den kapitein derhalve ge straft door hem de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op een schip, als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van 14 dagen. Ook aanrijdingen met auto's veroorzaakt, zijn nog steeds zaken, welke bij Rechtbanken aan de orde van den dag zijn. Zoo moest een Almelooër, n.l. de koopman A. de Gr., zich voor zulk een feit voor de recht bank te Almeloo verantwoorden. Verdachte zou op 31 Dec. 1937 op de Olden- zaalschestraat te Enschede met zijn auto een aanrijding veroorzaakt hebben met den wiel rijder J. Schipholt, met het gevolg, dat deze zijn werk als electricien eenigen tijd niet heeft kunnen uitoefenen. Verdachte zegt, dien morgen om ongeveer half elf ter plaatse gereden te hebben in de richting van het kruispunt De Klomp, met 15 K.M. snelheid. Hij zag daar toen maar één stil- staanden auto aan den rechterkant en zegt, dat aan den anderen kant ruimte genoeg was om te passeeren. Er konden wel 3 fietsen pas- seeren. Hij zag den fietser wel, maar die reed pardoes recht op zijn auto aan. Hij, verdachte stond toen direct stil. Hij werd kwaad op den fietser en zeide tegen dezen: hoe kun je toch zoo stom zijn! De fietser gaf toen voor 100 pet. toe, dat hij schuld had. De Pres.: Er zijn ook getuigen, die zeggen, dat u gezegd had: denk je, dat ik voor een fiet ser van den weg af ga? Verdachte zeide, dat er menschen waren, die zeiden, dat hij achter had moeten blijven en dat hij toen gezegd heeft, dat hij dat niet be- behoefde te doen. De Pres.; Dus dat gezegde was een reflex op de beweringen van die menschen. Verdachte: Ja, mijnheer S. heeft voor 100 pet. de schuld ojfc zich genomen. Ik heb nog gezegd tot de menschen: als u meent, dat ik schuld heb, laat ik den wagen hier staan. Haai dan de politie. Er was toen al een heele op stopping van wagens, enz. Als getuige komt voor de aangereden elee tricien Johan Schipholt, die zegt, dat ver dachte hard gereden moet hebben, want hij zal, er met zijn fiets direct boven op. Verdachte kwam met zijn auto eensklaps achter een vrachtwagen vandaan. Nadat ik aangereden was, kwamen twee menschen uit den auto en vroegen: Heb je de botten nog heel? Ik zei toen: gelukkig wel. De menschen uit den auto zeiden toen, dat ik meer rechts had kunnen houden. Dit gaf ik toe, echter als ik hem maar eerder had kunnen zien. De Pres.: Hoe groot is uw schade? Getuige95, maar later is met verdachte overeengekomen ze op 75 te bepalen. De Pres.: Hebt u die gekregen? Getuige: Neen. De Pres.: Dus wordt gewacht op den afloop van de rechtszaak. Getuige: Allicht wel. .De Pres.: Hoe lang hebt u niet kunnen wer ken? Getuige: Veertien dagen. De schildersknecht H. A. v. Dalen meent, ge zien de omstandigheden ter plaatse, dat de auto niet zoo snel had mogen rijden. Hij geeft een uitvoerige verklaring van het geval. De Officier van Justitie wijst in zijn requi sitoir er op, dat er dien morgen sneeuw lag, wat een gewichtige factor is in dit geval, omdat dan een auto licht kan slippen, vooral als er hard gereden wordt, zooals verdachte gedaan heeft. De Officier acht het ten laste gelegde bewezen en eischt, alle omstandigheden in aanmerking nemende, een boete van 10 of 5 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Hattink, acht het requi sitoir van het O. M. zwak en de opvatting van den Officier verouderd. Pleiter zegt, dat ver dachte geen schuld treft en vrijgesproken zal moeten worden. Als de Rechtbank dat niet aanneemt, dringt hij aan op het verhoor van andere getuigen. Uitspraak over 8 dagen. Schaal 1-.2SOOO temncs MiFt/W r^r8r<ellt^ Öro>-n<vcj« In verband met de op handen zijnde tot standkoming van den nieuw ontworpen Rijksweg Baarn—Hoevelaken, waardoor een snellere en rechtere verbinding met het Noorden des lands mogelijk zal worden, heb ben thans de desbetreffende ontwerpen het Departement van Waterstaat verlaten en zijn aan de resp. betrokken gemeentebestu ren gezonden. Deze nieuwe verbinding welke haar beginpunt heeft op den rand van het Gooi, zal zeer zeker de snellere communicatie van Amsterdam met het Noorden des lands bijzonder bevorderen. Omtrent dit nieuwe object kunnen wij het vol gende mededeelen: Het als autosnelweg aan te leggen weggedeelte takt bij kilometerpaal 30 aan de Noord-Oostzijde van den bestaanden Rijks weg AmsterdamAmersfoort af, dat is ongeveer ter hoogte van het benzine-pompstation nabij de uitspanning „Groeneveld", in verband waar mede deze weg tusschen de kilometerpalen 29,9 en 31,1 van een tweede rijbaan met langsgelegen rijwielpad zal worden voorzien, welke met behulp van een viaduct onder den autosnelweg zal wor den doorgevoerd, Het uitwegen op of het gelijkvloers kruisen van den autosnelweg zal buitengesloten zijn, in ver band waarmede de kruisende land- en water wegen zullen worden afgesloten, omgelegd en overbrugd. De kruisende landwegen zijn de volgende: 1. de bestaande Eemnesserweg, meer bekend als de Wakkerendijk, waarover een brug ge bouwd zal worden; 2. de Drakenburgergracht (wetering), welke zal worden omgelegd en met een duiker, inwen dig breed 1.50 M. en hoog 1 Meter, onder den autosnelweg zal worden doorgevoerd; 3. de Baarnschedijk, waarin een plaatselijke omlegging zal worden tot stand gebracht, wel ke met behulp van een viaduct onder den auto snelweg zal worden doorgevoerd en door twee aan te leggen parallelwegen op dien weg zal worden aangesloten; 4. de rivier de Eem zal met een hooge en vaste brug worden overbrugd; 5. het Zuidereind of Eemdijk, welke door middel van een in den autosnelweg te bouwen onderdoorgang zal worden gekruist. Uit bovenstaande blijkt wel zeer duidelijk, dat de oplossing van het onderhavige verkeers- vraagstuk nog niet zoo eenvoudig is geweest. Op het nieuwe gedeelte ter grootte van pl.m. 4 K.M. zijn liefst twee vaste bruggen, een via duct, een onderdoorgang en een duiker gepro jecteerd. Voorts zal in den toegang tot afgesneden ter reinen en de afwatering der doorsneden polders worden voorzien door den aanleg van de noo- dige wegen voor landelijk verkeer, het graven van slooten, het maken van duikers en het treffen van verdere voorzieningen. Het zal natuurlijk noodig zijn, dat ook in Eemnes verschillende gronden voor onteigening in aanmerking komen. Deze gronden beslaan een gezamenlijke op pervlakte van 7 H.A. 81 A. en 85 c.A. Volgens de thans wettelijke bepalingen is hiervoor thens geen langdurige procedure noodig en zal Rijkswaterstaat direct met de werkzaamheden een aanvang kunnen maken. De nieuw aan te leggen autosnelweg is dan ook al reeds geheel opgemeten en uitgepaald, zoodat verwacht kan worden, dat thans spoe dig een aanvang met den aanleg gemaakt zal worden. Het is "n trio stroopers, dat thans komt bin nen stappen en wel B. B., betonwerker, L. v T., grondwerker, en E. de R., los-werkman, al len uit Stad Delden. Zij moeten op 17 Januari j.l. in 't jachtveld onder Oele, in de gemeente Hengeloo (O.), toen zij door den jachtopziener Maus Pluim betrapt werden, en deze Br. aan greep om hem te fouilleeren, zich met geweld tegen dien ambtenaar hebben verzet. Allereerst wordt verdachte Br. gehoord, die zegt op gemelden dag met de twee andere ver dachten en een hond, die aan hen gezamenlijk toebehoorde, op den Noordelijken oever van het Twenthe-Rijnkanaal geloopen te hebben in de richting Delden. Zij zagen toen een persoon in uniform, die jachtopziener was. Verdachte Br. zegt, dat het hondje aansloeg; ofschoon hij het teruggeroepen had, kwam het niet. De Pres.: Waarom had u dat hondje? Verdachte Br.: Met de bedoeling om konijn tjes te vangen. Verder vertelt verdachte, dat de jachtopziener bij hem kwam, hem aangreep en zeide: Jou zal ik fouilleeren. Verdachte heeft hem toen afgeweerd. De Pres.: Heeft u hem gestompt, geduwd ol geschopt? Verdachte Br.: Neen, alleen zijn geweer vast gegrepen. De Pres.: Hebben de anderen dat ook ge daan? Verdachte Br.: Eerst niet, later wel. De Pres.: En toen ging eensklaps een schot af? Verdachte Br.: Ja. De Pres.: Hebt u dat schot gelost? Verdachte Br.: Neen. De Pres.: Wie dan? Verdachte Br.: Ik denk de jachtopziener zelf. Verdachte L. v. T. zegt, dat de jachtopziener zelf het geweer van zijn schouder rukte. Hij verdachte, greep het toen vast om te voorko men, dat hij er mee zou slaan. Toen het schot af ging, heeft getuige den jachtopziener tot kalmte aangemaand. Verdachte E. de R. bevestigt de verklaringen van vorige verdachten. De Pres.: Als Br. zich kalm had laten fouil leeren zou er niets gebeurd zijn, ook al ge beurde dat niet op verboden grond, want daar had de jachtopziener het recht toe. De verklaring van den jachtopziener wordt voorgelezen, welke, geheel afwijkende van die der drie verdachten, door den jachtopziener M. Pluim bevestigd wordt. Deze zegt nog, dat hij Br. heel kalm bij zijn jas pakte om dezen te fouilleeren in verband met mogelijke overtreding van de vuurwapen- wet, maar Br. rukte toen zoo hard, dat de knoopen van zijn jas sprongen. Daarna kwa men ze met z'n drieën als woestelingen op hem afstormen en ontrukten hem zijn geweer. Maar dat wist hij, getuige, nog juist vast te houden. Hij is toen getrapt en heeft ook teruggetrapt Bij de worsteling met het geweer, ging onver wacht een schot af. Verdachten Br. en v. T rukten het hardst, maar verdachte de R. deed niets anders dan de kolf van het geweer stevig vasthouden, waar getuige misschien wel voor deel van gehad kan hebben, want v. T. deed alle moeite om den loop op hem, getuige, gericht te krijgen. Toen getuige eindelijk met een for- schen ruk zijn geweer bemachtigd had, waarbij hij bijna achterover viel, was het verzet afge- loopen. Hierna werd aanschouwelijk voorgesteld hoe men het geweer vast moet hebben gehad. Verdachten bestrijden dan de verklaringen van getuige Pluim. De verdediger, Mr. van Rhyn, zegt, dat ge tuige Pluim aan twee niet verschenen getuigen gezegd heeft, dat als ze in zijn voordeel voor de Rechtbank zouden getuigen, een fooi van hem zouden ontvangen. Getuige Pluim ontkent dat. De Rechtbank gaat hierover in Raadkamer Na Raadkamer wordt de verdere behandeling dezer zaak aangehouden tot 3 Mei a.s. PARIJS, 12 April (Havas) In de Fransche Kamer, commissie van Finaciën, zette de nu" nister van Finaciën, Marchandeau, uiteen, dat hij van de volmachten geen gebruik wilde ma* ken om een wisselcontröle in te stellen, noch om het kapitaal van de Fransche Bank te her waardeeren, noch om een kapitaalsbelasting in te stellen. Wel is hij voornemens een extra be lasting te heffen van hen, die vrijgesteld zUn van militairen dienst en die inkomstenbelasting betalen. De regeering denkt er niet aan de in voerrechten te verlagen; veeleer zullen deze voor sommige artikelen worden verhoogd, teneinde zoo de nationale productie te steunen. Na de uiteenzetting van Marchandeau nam de commissie een amendement aan, waarin wordt vastgesteld, dat een overeenkomst moet bestaan tusschen den duur van de volmachten en van de rest van de huidige gewone zitting van het parlement, welke niet voor 12 Juni en niet na 31 Juli kan worden gesloten. Voor de hervatting der vergadering van de Kamer besloot de socialistische groep, evenals de communisten, te stemmen vóór het door de regeering ingediende wetsontwerp. De republikeinsche federatie en de groep der onafhankelijke republikeinen en de sociale ac tie, die geen vertegenwoordiger in de regeering hebben, zouden zich van stemming onthouden- De commissie voor de Finaciën nam het door de regeering ingediende wetsontwerp aan met 20 tegen nul stemmen. Na het hervatten van de vergadering van de Kamer heeft de rapporteur van de Financieeie commissie, Jammy Schmidt, verklaard overtuigd te zijn, dat het parlement eensgezind zal stem men over het ontwerp, dat noodzakelijk is voor de Landsverdediging. Van de vijf milliard, welke eenigen tijd geleden aan Blum werden toege staan voor dit doel, is nog de helft over. Flandin verklaarde, dat hij vóór het ont werp zou stemmen. De socialist Gouin vroeg de regeering welk® garanties zij gaf tegen verhooging van de prij zen, en hij verlJtfigde pensioen voor oude arbei ders. De 24-jarige gescheiden vrouw Clara van geboortig uit Rotterdam, is op haar kamer te Berchem bij Antwerpen vermoord gevonden. De dader H. V., die met haar samenleefde, heeft de vlucht genomen. Dinsdagmiddag heeft op den Rijksstraat weg naar Haarlem tusschen Sloterdijk en het Kruithuis een zeer ernstig ongeval plaats gevonden, waarbij twee personen zwaar zijn gewond. Een motorfiets is door tot nu toe onbekende oorzaak met groote vaart gebotst op een driewielige transport fiets, beladen met levensmiddelen. De motorrijder en zijn vrouw op de duo we1' den beiden over de straat geslingerd. De brak zijn rechter bovenbeen en kreeg verscbw- lende snijwonden. Zijn vrouw bekwam een sC^e' delfractuur, een gecompliceerde beenbreuk eIJ verschillende snijwonden. Op de platas van b® ongeval was spoedig marechaussee en poli® aanwezig. De G.G.D. uit Amsterdam was met twee am bulance-auto's spoedig ter plaatse. De man di® De jongste aanwinst van de Nederlandsche marine, de flottieljeleider Tromp, die twee we ken'op de reede van Nieuwediep heeft gelegen, terwijl verschillende onderdeelen van de uitrus ting van het schip werden beproefd, zal heden- Woensdag-) ochtend de reede van Den Helder verlaten met Amsterdam als bestemming, waar op de werf van de Amsterdamsche Droogdok- maatschappij gedokt wordt. Direct na Paschen zal, naar de commandant kolonel L. A. C. M. Doorman ons mededeelde, de Tromp koers zetten naar Schotland, waar ter hoogte van Glasgow in diep water de snelheids proeven zullen worden genomen. Daarna zal het schip naar Amsterdam terug- keeren voor de verdere afwerking van het ge heel. de transportfiets bestuurde bekwam een licb pols-ontwrichting. Het echtpaar werd naar het BinnengasthU1 te Amsterdam overgebracht. De toestand v»b de vrouw is zorgwekkend. Het motorrijwiel en transportfiets zijn zwaar beschadigd. Het ong®' val bracht op den drukken weg een groote op stopping teweeg. Ats u soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is "t een prettige zekerheid, dat er een andere wagen voor u Waar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n beurt afwacht Reeds twintig jaar bestaat in het steenbob wersbedrijf een landelijke collectieve arbei"0' overeenkomst welke elk jaar is vernieuwd der dat daarbij ernstige storing heeft plaats S® vonden. e Dit jaar schijnt dit niet mogelijk te zijn. patroons hebben wel er in toegestemd de v9^ cantie van 4% dag op een volle week te bre11. gen, maar ten opzichte van de loonen willen Z J geen enkele toezegging doen. De besturen der werknemersorganisaties beP ben, na overleg met de leden, aan de patroo doen weten, dat zonder loonsverhooging g®e-s overeenkomst zal worden aangegaan. Verder medegedeeld, dat op korten termijn aan v®. schillende leden van de patroonsbonden een u timatum zal worden gesteld. Te verwachten is dus, dat in het steenh0 wersbedrijf, in verschillende plaatsen van 0 land, tot staking zal worden overgegaan. De leiding berust bij de hoofdbesturen der s menwerkende organisaties van bouwarbeiders- Dinsdagnamiddag om zes uur is op den rallelweg te 's Gravenhage een ongeluk gesc dat aan een negenjarigen jongen, M. F. G- naamd, het leven heeft gekost. Tengevolge v pa- ;j,ied. het feit, dat de knaap, die op den Parallel- nabij de Hoefkade fietste, met een lantaarnp® in aanraking kwam, maakte hij een zoodan^ slingering, dat hij onder een juist passeerend vrachtauto terecht kwam. Een achterwiel S hem over het hoofd, met gevolg dat hij tersto1 overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4