DE ZEVEN Sportvelden in Haarlem De jubileerende kathedraal P.T.T. te Haarlem 55 75 22 ALBERT HEIJN Haarlem, 13 April £RANK£N FT» .7, A 1 P. H. BORGHOIJTS WUüiNbJJAG 15 AirKiL 1958 Het Kathedraal jubileum S&c&s 5ck.pMf7a& het laagst in prijs en Binnen enkele weken aanbesteding van de terreinen tusschen Kle verlaan, de Delft en de spoorbaan De rest is toekomst muziek Nog meer toekomstplannen Sporthaven Geen tennisbanen WERKTIJD KAPPERS- PERSONEEL t MAAKT U HET LE.VEN G0B)K00P£r| Sardines, Philippe Philippe Canaud, 'XJK De kathedrale kerk Sint Bavo De symboliek van 't kerkgebouw Ongeweten schoonheid Verbouwing der goederenloods in verband met voorgenomen reorganisatie Nog dit jaar gereed Worchester Sauce, 38 Stemgember, Gemengde Biscuit, Roomboter AGENDA Bioscopen 14 April Bioscopen MAKELAAR IN ONROERENDE GOEDEREX Programma Radio-Centrale Witter dan wit STAD Op 2 Mei a.s. zal het veertig jaar geleden dat de kathedraal aan de Leidschevaart ®°or z.H. Exc. Mgr. Bottemanne werd inge wijd. De parochianen van St. Bavo zullen dit 'eit vastleggen door aan de in 1930 voltooide, "och nog altijd stomme en blinde torens van monument leven en actie te geven door er bokken in te hangen en ze den tijd te laten Aangeven. Maar niet alleen voor de parochianen van St. ®avo is dit jubileum gedenkwaardig; het ver ent de aandacht van heel Haarlem, van heel ket diocees. Want voor den bouw van de nieuwe St. Bavo Werd onze stad een groote architectonische Schoonheid rijker en opgenomen onder de wei dse Nederlandsche steden, welke om haar ka thedralen bezienswaardig zijn. En voor de ka pelleken van het diocees is de nieuwe St. Bavo symbool van eenheid en herwonnen kracht; de eerste krachtige geloofsuiting na het herstel "er kerkelijke hiërarchie in Nederland; het bootste kerkelijk katholiek bouwwerk in Ne erland na de hervorming. Ach, laten wij het zeggen met de bescheiden- e'd, welke ons past, maar toch met een hart boordevol van vreugde: de nieuwe St. Bavo, ge duwd door de katholieken van dezen tijd, is even mooi als de oude St. Bavo aan de Groote ^Prkt, die glorie van onze katholieke voor- aderen uit de middeleeuwen. Wij hebben ons eVeh offervaardig, even vurig in het geloof ge jond als zij. Vroeger bouwde men over kathe dralen soms eeuwen. Dat de Haarlemsche ka- Pedraal binnen den duur van één menschen- 'oeftijd werd voltooid, is de glorie van het nu 1 Holland en Zeeland levend katholiek ge dacht. Binnen is zij nog niet af. Maar wij vin- "eh dat een geluk en men make er vooral geen baast mede. In onze kathedraal dienen niet a"een de kunstenaars van dezen tijd, maar ook van komende geslachten hun lofzang aan G°d te brengen. Dé kathedraal, gebouwd en ÏQltooid in dezen tijd moge in haar groei het labelend Te Deurn worden van de beste Nederlandsche kunstenaars der toekomende 5eUwen! En hoe heeft de nieuwe St. Bavo reeds be antwoord aan de verwachtingen, welke men er Vatl had! Hoe is zij in de afgeloopen veertig )aar inderdaad het centrum geworden waar de barteklop van ons bisdom wordt gevoeld! Eiet op de eerste plaats denken wij aan de ^'esterwij dingen, welke hier in de afgeloopen ^ertig jaar hebben plaats gehad, zoodat van >üt de priesters, die het bloed zijn waar- b°°r het katholiek geloof in ons bisdom wordt SeVoed en levend gemaakt werden uitgezonden, Paar wij brengen in herinnering, dat de oogen Vai alle katholieken van ons Diocees op onze haarlemsche kathedraal zijn gevestigd; dat ëeeh katholiek, die in de omgeving van Haar- komt, zal verzuimen haar even zoo moge- 'bk van binnen en anders van buiten te be- 2ichtigen; dat in ons bisdom het hoogtepunt van e'ke viering van kerkelijke jubilea is gelegen in bijeenkomst te Haarlem in de nabijheid vati den bisschop en een godsdienstoefening in kathedraal, hoe dikwijls werd in die veertig jaren de ^hdacht reeds naar Haarlem getrokken! öat gebeurde als wij treurden om den dood Vah een Prins der Haarlemsche Kerk, dat ge arde ook als God ons had verblijd met een bauwen Herder. Machtige uitingen van ge meenheid en geloofskracht hadden plaats bij Voltooiing van de kathedraal in 1930, bij de °v6rbrenging van de reliquieën van St. Bavo; BOVENAAN IN KWALITEIT! Hoor CHRBSnAN Hatjgen bij het gouden priesterfeest van Z.H. Exc. Mgr. A. J. Callier en vele andere malen. Bij dit veertigjarig jubileum is er alle reden even in ons zelf te keeren. Dankbaar zijn wij, omdat Mgr. Bottemanne z.g. indertijd de gedachte opvatte de feestgave voor zijn gouden priesterjubileum te bestem men voor den bouw van deze kathedraal; dank baar ook al dengenen, die aan de uitwerking van deze grootsche gedachte in den loop der jaren hebben medegewerkt: Mgr. Callier z.g., Mgr. M. P. J. Möllmann, zijn vicaris-generaal en zeker niet het minst den hoogeerwaarden heer Westerwoudt, den vorigen plebaan, aan wiens krachtig optreden de uiterlijke voltooiing van de kathedraal te danken is. .Herring voelde zich werkelijk opgelucht, toen Aij deze bijzonderheden vernam, want juist dit Puht was 't geweest, hetwelk hem 't meest on verklaarbaar voorkwam. »En wien verwacht u?" vroeg hij verder. »Lord Percy Monthfort." »Zei u daar juist niet, dat hij gezonden as geworden naar 'n strafkolonie?" »'n Maand geleden werd hij vrijgelaten en {vvvam toen direct naar Europa terug. Hij is sinds Bisteren weer hier." •Hoe laat zou hij hier komen?" E»e man met 't litteeken spande zich blijkbaar om scherp te luisteren. »Hü zal zoo komen," antwoordde hij. „paar „Wie onze stad binnenkomt, ongeacht welke zijde, ziet reeds de sportvelden liggen waarop de jeugd zich vermaakt en nieuwe kracht en levenslust opdoet voor de groote taak, die aan stonds wacht in het harde leven van den dag", zoo roept de „Haarlemsche gids" in vervoering uit. In zijn enthousiasme heeft de gids wel wat lichtelijk overdreven. Als men b.v. van Amster dam komt of den Wagenweg afrijdt, dan duurt het lang voordat men die nieuwe kracht en levenslust gevende sportvelden kan aanschou wen! Maar niettemin, Haarlem kan bogen op een prachtig pas aangelegd complex, n.l. het Noordersportpark, waarvan het hoofdterrein verhuurd is aan de voetbalvereeniging Edo en dat voor de rest voetbal-, korfbal-, handbal- en hockeyterreinen bevat. Dan heeft de gemeente nog een sportterrein aan de Van Oosten de Bruyn- straat, het welbekende veld aan de Kleverlaan en voorts nog een aan den Vergierdeweg in de nabijheid van de Nieuwe Algemeene Begraaf plaats, waarmede echter in het geheel geen on aangenaamheid bedoeld is. Als we nu verder nog noemen het voebalveld van H. P. C. aan de Spanjaardslaan mis schien wel het allermooiste van Haarlem dan zijn we volledig, voorzoover mogelijk bü een vluchtig overzicht van den plattegrond van onze stad. De diverse in-officieele voetbalvelden waarvoor elk nog leeg bouwterrein dienst doet want de jeugd is, als het moet, met weinig tevreden zullen we maar stilzwijgend voor bijgaan! Haarlem krijgt binnenkort een paar ter reinen er bij. Dan wordt de aanbesteding gehouden van den aanleg van sportvelden tus schen de spoorbaan de Delft langs Klever parkweg en de Kleverlaan. Dit terrein is een groote driehoek want de huizenrij langs den Kleverparkweg en de Brederodestraat loopt naar den spoorweg HaarlemBloeir.endaal toe. De aanleg bestaat in ophooging met zand, drainage en het dekken met een gras mat. Waarschijnlijk zal ook een kleedhuisje worden gebouwd. Een en ander met steun van het Werkfonds, de toevlucht van alle gemeenten, die op zwart zaad zitten. De aanleg van dit sportterrein was al voor zien op den kapitaalsdienst van de gemeente- begrooting 1937. Een bedrag van f 29.500 was er voor uitgetrokken. Het heeft dus anderhalf jaar moeten duren voordat het plan nu inder daad tot uitvoering komt. Op de begrooting 1937 staan trouwens wel meer „toekomstplannen", zooals de aanleg van een sportterrein aan den Schalkwijkerweg bij de nieuwe brug over het Z. B. Spaarne (f 51000) en aanleg van een speelterrein aan het Noorder Buitenspaarne met gedeeltelijk graven van de sporthaven met bijkomende werken. 15000). Het eerste terrein is, naar Openbare Werken ons mededeelde, nog niet meer dan een groene vlek op het uitbreidingsplan, en het laatste is al evenzoo nog maar in groote lijnen uitgestippeld. Bovendien zijn op het uitbrei dingsplan nog sportvelden ontworpen bij den Orionweg in Haarlem—Noord, maar daarvoor moet zelfs de grond nog door de gemeente wor den aangekocht, zoodat het nog wel geruimen tijd zal duren voordat hockeyende of voetbal lende jongelui er hun spieren kunnen stalen en naar ballen kunnen meppen om van andere genoegens in dit opzicht nog maar te zwijgen. is hij." Herschel maakte aanstalten om op te staan. „Blijf zitten," zei Perring ernstig, „draai u ook niet om en geef den man, die daar komt. geen enkel teeken." Hij zette zich zoo, dat ook de deuropening binnen zijn schootsveld viel. Enkele oogenblikken later trad een man de helverlichte kamer binnen, welk vertrek hij natuurlijk voor 't juiste hield. Hij was een flink opgeschoten, elegant gekleed jongeman met 'n voorname houding en niets aan zijn uiterlijk verried, dat hij langen tijd dwangarbeid had verricht. Hij bleef in de deur staan en keek eens rond. De majoor maakte al zittende een lichte buiging en speelde slechts met de béide wapens. De vreemde deed een paar passen nader. „Wat voor den drommel, beteekent dat?" vroeg hü. „Ben je in de val geloopen, Herschel?" „Ja," antwoordde deze vol schaamte. „Mijn naam is Perring," zei de majoor. „Ik ben Kenton's vriend. Laat u zich echter door mijn wapens niet afschrikken," voegde hij er aan toe. „Ik zal er geen gebruik van maken, als u kalm terug gaat en mijn vriend de noodige rust gunt." Lord Percy nam de situatie al heel flegma tiek op. Hü bekeek even Mr. Granger's in elkaar In de nota van toelichting op de herziening van het uitbreidingsplan van de gemeente Haarlem ziezoo de lange naam is er uit! worden interessante beschouwingen gewijd aan het vraagstuk van het aantal sportvelden voor toekomstig Haarlem. Als een goed staticus slaat men eerst aan het rekenen hoe groot de tegenwoordige opper vlakte aan sportterreinen is en hoe groot die in de toekomst moet worden. Over het benoo- digde oppervlak loopen de meeningen sterk uit een, zegt het rapport. Op grond van berekenin gen is voor het Haarlemsche uitbreidingsplan een bruto-oppervlak van 5 vierk. meter per huidigen inwoner en 4 vierk. meter voor den inwoner in het jaar.... 2000 aangenomen. Thans is er totaal aan sportterrein een opper vlakte van 586.100 vierk. M. aanwezig, d.i. ongeveer 4 vierk. M. per inwoner. Er moet du? een tekort worden geconstateerd, hetgeen door de practijk wordt bevestigd want verschillende Haarlemsche sportclubs hebben hun terreinen buiten de gemeente. Als men nu nagaat hoe het aanwezige oppervlak aan sportvelden over Haarlem verdeeld is, dan wordt de kwestie er niet mooier op dan ze al is. Want het grootste deel van de aanwezige sportterreinen is van tijdelijken aard en zal dus t.z.t. als de bebouwing zich uitbreidt moeten verdwijnen. En bovendien worden de velden om hun tijdelijkheid minder goed verzorgd zoodat de kwaliteit vaak twijfel achtig is en de aan er ten koste gelegde gel den meerendeels weer verloren gaan. Voorts zijn de aanwezige velden allesbehalve syste matisch in Haarlem gelegen. De meeste lig gen in het uiterste Noorden en zijn slecht toegankelijk. Het rapport komt dus tot de conclusie dat verbetering niet lang mag uitblijven, maar meent tegelijkertijd dat het op het oogenblik uit tactische overwegingen beter is de ontbre kende sportvelden nog niet vast te leggen, zoo dat slechts aangewezen blijven (op papier!) de velden aan den Orionweg' en den Schalkwijker weg, waarvoor al een bedrag op de begrooting 1937 was uitgetrokken! Breedvoerig wordt uitgewijd over de toekom stige sporthaven aan het Noorder Buiten Spaarne. Daar ter plaatse zijn al allerlei min of meer primitieve aanlegsteigers, bootenhuizen en dergelijke aanwezig. Vooral voor wat betreft de aanlegsteigers was het ons steeds een wonder dat men daar nog durfde op te klimmen! Deze opstallen zijn natuurlijk allesbehalve systema tisch samengesteld en bedreigen het gelukkig nog in ruime mate aanwezige natuurschoon. Daarom is bij de uitmonding van de Jan Gijzenvaart een jachthaven ontworpen, zoodat al het rommelig gedoe kan verdwijnen. Maar zelfs als die jachthaven er is (wanneer zal dat zijn?) dan is het vraagstuk nog niet opgelost, want de beschikbare ruimte zal direct door de zich lang van tevoren aangemeld hebbende lief hebbers bezet zijn, zoodat het noodzakelijk is om nu al weer naar andere terreinen,1 geschikt voor de watersport, om te zien. Nederland is nu eenmaal een landje van waterratten! Tenslotte kunnen wij hieraan toevoegen dat het terrein, gelegen naast de zwemin richting aan de Kleverlaan en bestemdl voor tennisbanen, nog steeds niet verhuurd is. De concurrentie is dan ook wel erg groot en de aanleg van nieuwe banen zeer kostbaar. Hoewel nu toch de tijd daar is.... En passant valt nog te vermelden, dat het plan om de zweminrichting van hout in steen te veranderen, te verbeteren en te vergrooten, van de baan is. In verband met het besluit van den Raad der gemeente Haarlem, waarbij is toegestaan, dat barbiers- of kapperswinkels op Donderdag 14 April 1938 geopend zijn, vestigt de hoofd inspecteur van den arbeid, hoofd van het 6e district der arbeidsinspectie er de aandacht op, dat door het personeel van 16 jaar of ouder dien dag gedurende ten hoogste 9 <4 uur mag worden gewerkt en in de week van 11 tot en met 16 April 1938 gedurende ten hoogste 58 uur, onder voorwaarde, dat de betrokken arbeiders op den tweeden Faaschdag geen arbeid ver richten. De gedurende deze week voor hen' geldende werktijdregelingen moeten op een geschrift wor den aangegeven, hetwelk in den winkel moet zijn opgehangen. gezakte gestalte, wiens gezicht hij niet zien kon. „Is dat Kenton?" vroeg hij. „Neen, hij is slechts een van zijn vijanden. Hij was 't, die vanavond in 't bosch op hem schoot." „Het verwondert me heelemaal niet, dat Ken- ton vijanden heeft," antwoordde Percy. Een zoo eerlooze schurk wordt door iedereen gehaat." „Ik verzoek u dat woord onmiddellijk terug te nemen," stoof Perring woedend op. „Mijn vriend is een gentleman." „Het spijt me, dat ik niets van m'n woorden terug nemen kan," antwoordde Percy onver stoorbaar. „Mag ik mij er eerst even van over tuigen, dat wij werkelijk te doen hebben met den diamantendief, den valschen speler en moordenaar Richard Kenton? 'n Vergissing acht ik echter in ieder geval uitgesloten." Het kostte Perring moeite, zijn drift in te toornen en hij stond op, om met de beide anderen de kamer te verlaten. Hij volgde hen als laatste en wierp in 't voorbijgaan even 'n blik op Granger's gezicht. En hü bemerkte dat diens bewusteloosheid slechts geveinsd was. Hij zag nu ook zün gezicht zooals 't in werkelük- heid was. De bakkebaarden waren bij de wor steling losgewrongen en hingen nog slechts met enkele haren vast. Perring bleef even ver- Y- UOFLBUANClie per blik 52, Het was in het voorjaar van 1895, op den tweeden dag der Mariamaand, dat door den Stichter van de kathedraal, Mgr. Bottemanne, het Hoogkoor en het Bisschopsaltaar van de toen nog ganschelijk onvoltooide bisschopskerk plechtig werden geconsacreerd. En nog, na tientallen jaren, nu nog slechts enkele weken ons scheiden van het veertig jarig bestaansjubileum, nog is Haarlems ka thedraal niet geheel voltooid. O, er zijn plan nen te over, voor waardige versiering van het interieur, voor inrichting van de vele kapelle tjes, voor schilderingen, voor een majesteitelijk orgel op de Westelijke tribune, vanwaar de machtige tonen de geheele grootsche kerk ruimte zullen vullen, etc. Zü zijn echter, in deze zorglijke tijden, niet te verwezenlijken. Zij bhjven weggelegd voor een hopenlijk niet te verre toekomst. Toch is het feit, dat de kathedraal nog niet voltooid is, geenszins een reden om te spreken over een tragen bouw. Is het niet zooals de ka nunnik Westerwoudt, toenmaals plebaan, bü het 25-jarig bestaan schreef; „25 jaren.... wat mag het beduiden voor dezen machtigen bouw, die immers werd gegrondvest en omhoogge- voerd, met inspanning aller krachten, om eeuwen te trotseeren?" En waren het niet min stens vier geslachten, die arbeidden aan de overweldigende kathedralen der middeleeuwen? Met zijn ranke torentjes, die alleen al om hun verscheidenheid zouden imponeeren, met zijn majestueuzen koepel, zün veelheid van kapellen, zijn krachtigen stoeren mannen- en Vrouwentoren, die tezamen met het rijke beeld houwwerk den gerechtvaardigden trots vormen van alle diocesanen, van alle katholieken in den lande, geeft het kerkgebouw nu reeds veel schoonheid en veel kunst te genieten. En ieder onderdeel van den bouw heeft zijn symbolische beteekenis. Is de kathedraal in haar geheel de zinnebeeldige voorstelling van het Mystieke Lichaam van Christus, bezield door het bovennatuurlijk leven der Heiligma- kende Genade, de gewelven, de muren, de pi laren, zü hebben alle nog een andere functie dan hun stoffelijke. Zoo verzinnebeelden de lichtkronen in de kathedraal de verlichting door den H. Geest in de openbaring der Hen Geboden. Ook op de daken, waar slechts zelden men- schen zullen komen, werd door den architect, ir. Joseph Cuypers en door den beeldhouwer, den heer J. P. Maas, met dezelfde toewijding het kleinste onderdeeltje uitgebalanceerd en bedacht, als op den beganen grond en in het kerkgebouw, waar de bezoeker zich ten volle kan verlustigen in de schoone beeldhouwwer ken en de geniale architectonische ontwerpen. Waarom al die beelden op torentjes, hoog in de lucht, op haast onbereikbare plaatsen? Het antwoord is even eenvoudig als verrassend; De kathedraal is er niet op de eerste plaats ter bevrediging van den schoonheidszin der men- schen, doch bovenal ter eere van den Schepper. Zoo .staan als afsluiting der torentjes en op de topgevels vele versieringen, die nooit bewon derd worden, waarvan het bestaan den velen, die dikwijls het kerkgebouw betreden, die „de kathedraal van binnen en buiten kennen", onbekend is. De topgevel boven het bisschoppelijk altaar b.v. wordt afgesloten door een Christusfiguur met den Kelk in de hand. Aan Zijn linkerzijde staat de aartsvader Henoch en aan de andere zijde Mozes. Was de eerste grondlegger van rast en ontziet staan. Dan volgde hij snel de anderen. Lord Percy stond reeds naast het bed van den gewonde en beschouwde aandachtig het bleeke gelaat. De jonge Lord schudde onzeker het hoofd; hü trok een gezicht alsof hü niet geheel en al bevredigd was. Zonder een woord te spreken boog hü zich over Kenton heen en deed iets, wat Perring ten hoogste verbaasde. Hü hief voorzichtig Kenton's bovenlip op en bestudeerde nauwkeurig diens tanden. Dan wendde hü zich tot den majoor. „Dat is Richard Kenton niet," zei hij met groote beslistheid. XXII ,ja dat is Richard Kenton," zei Perring wien dit resultaat niet geheel onvoorbereid trof. „Maar hij is niet de Richard Kenton dien u zoekt.' „Ik bgrijp het," antwoordde Lord Percy. „Hij lükt veel op hem, doch ik zie, dat wü ons ver gist hebben. De ware Kenton heeft twee gouden tanden in de bovenkaak." „Dat wist ik," zei Herschel. „Maar ik dacht, dat hij ze had laten vervangen door minder op vallende. Nu wordt de zaak hopeloos," jammerde hü, „en we moeten weer van meet af aan be den publieken eeredienst, Mozes was het van den officieelen. Boven de H. Familiekapel zijn het de schoor - pijlers, die met beeldhouwwerk worden afge dekt. Het zijn afbeeldingen van hen, die in het Oude Testament Jozefen Maria in naam en persoon vtiorafbeelden. Vanaf de Leidsche vaart heeft men hierop nog het mooiste ge zicht. Er zijn daar nog vele andere symbolische versieringen aangebracht, o.a. de figuren van de vier mindere orden, die voorbereiden tot het H. Priesterschap en die van een monnik en een non. 'Elk dezer dienende ambten wordt zoowel door een menschfiguur als door een dierfiguur uitgebeeld. Er zullen in de toekomst nog vele dergelijke versieringen worden aangebracht. Men kan ge- imponeerd worden door het massale, het groot sche van het bouwwerk in zijn geheel, men wordt het nog meer bij nauwkeurige beschou wing van zelfs het kleinste onderdeeltje. Dan verwondert het niemand, dat er meer dan 40 jaren noodig zün om een kathedraal als deze te voltooien. Op 19 April a.s. zal de Rijksgebouwen dienst te Den Haag in een der lokalen van het Departement van Financiën aanbeste den het uitbreiden en verbouwen van de goederenloods op het terrein van het sta tion te Haarlem. Deze verbouwing staat in verband met de reorganisatie van de P.T.T. te Haarlem. De hierboven genoemde goederenloods van de Ned. Spoorwegen staat aan de Baljuwslaan en werd niet meer gebruikt. Deze loods zal nu wor den ingericht voor de afd. bestelling en expedtiie van het Haarlemsche postkantoor. Daartoe wordt er een stuk bijgebouwd en het geheel op nieuw ingedeeld, terwijl ook electrisch licht en derg. zal worden aangebracht. Er komt een ver sterkte vloer omdat de afd. Bestelling nu of in de toekomst met een moderne sorteermachine zal worden uitgerust. De verplaatsing van de afdeelingen Bestel ling en expeditie naar deze te verbouwen loods heeft verschillende voordeelen. Aller eerst tüdwinst voor de post. De brieven enz. worden dan meteen al naar het station gebracht en niet zooals tot heden naar het postkantoor, waar vandaan ze dan weer naar het station moeten gebracht worden. Omgekeerd kan de post, die per trein arriveert, terstond aan de bestellers worden uitgereikt en behoeft niet eerst overgebracht te worden naar het postkantoor, waar nu nog de afd. bestelling is gevestigd. Een ander groot voordeel is de plaatsruimte, die in het postkantoor beschikbaar komt. De huidige bestellerskamer wordt ingericht voor de inspectie, die dan uit het Kenaupark zal ver dwijnen. Thans wordt aan het postkantoor aan de Raaks een nieuwe vleugel gebouwd, uiterlijk in denzelfden trant als de reeds bestaande gevel. Deze vleugel krijgt een fraai trappenhuis, ont vangkamer voor het publiek, lokalen voor het personeel, enz. terwijl ook de telefoondienst uit breiding in dien vleugel ondergaat. Aan het einde van dit jaar moet zoowel de verbouwing van de goederenloods aan de Baljuwslaan als de nieuwe vleugel aan de Raaks klaar zijn. Als dan tevens de Raaks zal zijn verbeterd en geasphalteerd, dan is de situatie daar wel veranderd! ■onder God geen gezag. ginnen. Maar ik geef den moed niet op, al moet ik tot aan het einde van de wereld gaan." Zwijgend had de majoor daar bij gestaan. Zoo zou dan de gedachte, die hem zooeven door het hoofd schoot, toen hij mr. Granger aankeek, toch bewaarheid worden. „II zult zoover niet behoeven te gaan, merkte hij glimlachend op, terwül hij Herschel het Herschel het pistool van Granger overhandigde. „Wat bedoelt u?" riep Lord Percy ongeduldig uit Weet u iets? Weet u, waar hü is?" „Ja, doch enkele minuten geleden wist ik van z'n bestaan nog niets af. M'n vriend en ik waren de overtuiging toegedaan, dat buiten hem geen enkele spruit uit het geslacht Kenton meer be stond, maar nu begrijp ik, dat er nog een in leven is, iemand,dien wij reeds lang dood waan den. De man heet Richard Erral Kenton. On geveer een jaar of tien geleden had hü zich aan enkele oplichterijen schuldig gemaakt en was toen plotseling uit Londen verdwenen. Kort daarop kwam bericht binnen, dat hü nog in leven was en was mijn vriend gestorven, dan zou hü vanzelfsprekend de eenige erfgenaam van de Kentonsche bezittingen worden." „Nu begrijp ik u," zei Herschel en schrok he vig. „Dan is het onze gevangene, de man, die een aanslag op het leven van uw vriend deed." L. P., per flacon 70. luxe groene pot 220, 120, per blik inhoud 3 pond, 22 fijnste biscuitsoorten 44#% deze week vanf 1.25 voor Verpakt, per pond Onze bekende Zaansche Koeken per bus a 20 stuks 9 9 99 99 99 IVoordee ligste Kruideniersbcdrijf I in Nederland Gebouw St. Bavo; Schaakclub, 8 uur; Best. Bouwvakbond, 8 uur; Proza, 8 uur; Best. Over- heidspers., 8 uur; R. K. Turnkring, 8 uur. Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering Toon kunst, kwart over 8. Hoofdwacht, Gr. Markt: Expositie, 25 uur. Frans Hals-museum: Expositie, 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Kunstzaal Reeker: Exposities, 105 uur. Rembrandt-theater: „Het getrouwde school meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac, 115 uur; „Lachend door het leven", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „San Francisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Fed. Gr. en Fr. Handela ren, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg: Exposities 10 5 uur. Kunstzaal De Bois, Kruisweg: Expositie 95 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Hoofdwacht, Gr. Markt: Expositie 25 uur. Rembrandt-theater: „Het getrouwde school meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Lachend door het Leven", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „San Francisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Kenaustraat 5b - Tel. 17130 DONDERDAG 14 APRIL Progr. 1: Hilversum 2. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.30 Parüs Radio; 10.05 London Regional; 10.50 Parijs Radio; 11.05 Ra dio P.T.T.; 11.20 Parijs Radio; 12.20 Nederl. Brussel: 1.20 Keulen; 2.20 London Regional; 3.25 Keulen; 4.20 Ned. Brussel; 5.20 Fransch Brus sel; 6.20 Radio P.T.T.; 6.50 Diversen; 735 Pa rijs Radio; 9.50 Stuttgart. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 8.20 Diversen; 9.20 Droitwich; 11.50 Keulen; 12.20 Droitwich; 5.40 London Regional; 6.20 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert, Jazz-programma: 1. Pia no Medley no. 7; 2. Mood Indigo; 3. Throw another log on the fire; 4. Six hits of the day; 5. I heard; 6. Sailor beware! 7. Dizzy fingers, dizzy keys; 8. Little girl what now; 9. Louisia na Hayride; 10. Six hits of the day; 11. How I'm doing; 12. Foxtrot medley; 13. Stay as sweet as you are; 14. My heart and I; 15. One minute to one; 8.00—13.00 Diversen. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct IVOROL „Ja", antwoordde de majoor. Toen ik hem daarjuist passeerde, zag ik zün gezicht ongegri- meerd en zag toen, dat zün trekken een treffen de overeenkomst vertoonden met die van mijn vriend, welke ontdekking mü de geheele situatie ophelderde. Ook het hoofdkenteeken ontbreekt niet, de twee gouden tanden in da boven- kaak." „Alle duivels!" riep Lord Percy uit, dan is hü het." Hü sprong het balcon over, gevolgd aoor de beide anderen. Toen zü echter Granger's kamer binnenstormden, was deze leeg. Het touw, waar mede zij hem gekneveld hadden lag op den grond naast den stoel. „Hij is gevlogen!" riep Herschel wanhopig uit en zonder zich ook maar één oogenblik te bezin nen, liet hü zich van het balcon naar beneden glüden en rende de duisternis to. (SM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5