ASPIRIN Nieuwe behandeling van de „Blauwe Zand"-affaire We luisteren naar By de koffietafel FINANCIEN DRIE VERDACHTEN STAAN TERECHT De weerstoestand Dagfilm WOENSDAG 13 APRIL 1938 Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. De vraag, of ir. A. Mussert uit noodweer handelde, voor t Amsterdamsche hof Het getuigenverhoor Groote belangstelling EEN WEINIG SOLIDE GEVANGENIS Hoe twee dieven te Garoet konden ontvluchten DREIGENDE STAKING BIJ WEGENBOUW Hr. Ms. „Hertog Hendrik" naar Tanger Aftrek ouderdomsrente groep C kleine boeren H. Baur en mevr. Mann- Bouwmeester De Patria-zaak Requisitoir en pleidooien WIELRENNEN De sterkste Hollandsche renners in Parijs-Roubaix Van Kempen derde te Indianapolis KANOSPORT Zomerprogramma N.K.B. PRUS Fl. 155. WEINIG VERANDERING IN HET WEER De mist in Europa verdwenen Stuurlieden-examen Machinisten-examen Nijverheidsonderwijs Donderdag 14 April %r tegen 3.39 millioen in het eerste kwarta' 1937. Regeeringsgecommitteerde bij muziekexamens Academische examens E.N.S.A.I.D.-examens m Toen in Januari van dit jaar de rechtbank de strafzaak behandelde tegen den leider der N. S. B., ir. A. A. Mussert, die wegens mishan deling terecht stond, zeide de substituut-offi cier van Justitie, mr. B. Kist, ter zitting in zijn requisitoir, dat onder de leden van het Am sterdamsche parket geen eenstemmigheid be stond over de vraag of verdachte zich terecht op noodweer beriep. Mr. Kist was van meening, dat dit wel het geval was, zoodat hij ontslag van rechtsver volging requireerde, conform welken eisch de rechtbank vonnis wees. De Officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, was van meening, dat waar het hier een zoo quaestieus vraagstuk als „noodweer" betrof ook het hof zijn be slissing over deze vraag diende te geven, zoodat het O. M., in weerwil van het feit, dat de rechtbank den Officier in zijn vordering had gevolgd, hooger beroep aanteekende. Zoo zal dan vandaag het Amster damsche gerechtshof het incident op het Blauwe Zand in zijn geheel be handelen, want de beide andere hoofdfiguren in deze strafzaak, P. Melchers en H. J. Bunning zijn zelf in hooger beroep gegaan. Melchers zou ir. A. A. Mussert een klap hebben gegeven en de recht bank had hem wegens deze mishan deling conform den eisch veroor deeld tot f 1 5.boete. B. was wegens openlijke geweldpleging tot drie maanden en drie weken gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van denzelfden tijd in voorarrest doorgebracht. Deze laatste verdachte is reeds op 30 September j.l. door de rechtbank veroordeeld, doch het Hof heeft de drie zaken voor heden op de rol gebracht. Zooals men zich zal herinneren bracht ir. Mussert kort vóór de verkiezingen in Mei van het vorige jaar een bezoek aan eenige van zijn geestverwanten, die in de volksbuurt wonen, die vroeger het „Blauwe Zand" heette. Bij dit be zoek, dat al spoedig in de buurt bekend was geworden, ontstond een oploop. Ir. Mussert, die zich zooals hij later verklaarde bedreigd had gevoeld door Melchers, die hem een klap zou hebben gegeven, gaf Melchers een tik met een zweepje, dat hij bij zich droeg. Ir. Mussert houdt vol, dat hy eerst is geslagen. Daartegen over handhaafde voor de rechtbank Melchers een tegenovergestelde lezing: ir. Mussert zou hem eerst een tik hebben gegeven. Na de uitwisseling der klappen loste de chauf feur van den N. S. B.-leider een revolverschot in de lucht en tenslotte konden de heer Mus sert en zijn fotograaf, dien hy by dit Blauwe Zand-bezoek had meegenomen, den auto be reiken, die door enkele steenen, waarvan er een door Bunning was geworpen, werd getroffen. De ruiten waren echter van triplex-glas en niemand liep dan ook verwondingen op. Bun ning werd gearresteerd en in het Huis van Be waring ingesloten, waar hy bijna vier maanden verbleef. De N. S. B.-leider stelde zich onmiddeliyk op het standpunt, dat hij uit noodweer had ge handeld. Hij diende een bezwaarschrift tegen de dagvaarding in, doch tenslotte werd zijn zaak toch naar de openbare zitting verwezen. Het Hof werd gepresideerd door jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein. Als verdedigers traden op voor ir. Mussert mr. A. J. van Vessem, voor verd. Melchers mr. F. Heemskerk en voor verd. Bunning mr. A. Rodrigues de Miranda. Voor de zitting bestond groote belangstelling. Buiten voor het paleis van justitie had zich een groot aantal fotografen opgesteld en in de om geving van het gerechtsgebouw was het druk. Vele politiemannen patrouilleerden langs de Prinsengracht en ook in het gebouw waren vele rijksveldwachters aanwezig. De publieke tribune was tot op de laatste plaats bezet en ook de advocatenbanken en de gereserveerde tribune waren goed gevuld, toen de president te ruim tien uur de zitting opende. De president vraagt Mussert, of hy het pu bliek gegroet heeft, toen hij de woning van Zoutberg verliet. Voor zoover ik me herinneren kan niet, zegt verdachte. De menschen waren me zeer vijan dig gezind, toen ik nog binnen was hoorde ik het rumoer al. Verdachte beschrijft dan de houding van Melchers. Hij probeerde me zoo vertelt hy den pas af te snijden en toen hy in mijn buurt was, bedreigde hy me. De woorden herinner ik me niet letterlijk meer, hij zei zooiets van: Ben jij Mussert, ik zal je een kop kleiner ma ken. Kort daarop volgde zijn aanval, hij gaf me een slag op m'n linkerwang en een trap tegen het onderUjf. Ik gaf uit afweer een slag met het zweepje en toen kreeg ik nog een trap tegen het been. We wisten den auto te berei ken en een regen van steenen daalde op den auto neer. Ik ben er van overtuigd, dat ik er niet levend afgekomen zou zyn, wanneer ik me niet verweerd had, Hierop neemt het getuigenverhoor een aan vang, dat weinig nieuws oplevert. Melchers komt voor het hekje, om in deze zaak als getuige op te treden. Denkt u er om, zoo waarschuwt de president hem, dat u nu als getuige wordt gehoord en u de waarheid moet zeggen! Getuige: Ik zeg niets anders dan de waar heid. Ik heb niet gedreigd en ik heb niet eerst ge slagen, is de kern van getuige's verklaring. Ik heb de menschen zelfs aangeraden om zich kalm te houden, 't Lag er immers dik boven op, dat 't toch maar reclame was. Pres.: Dus toen u een klap kreeg, hebt u zich verdedigd. Getuige: Juist. Pres.: Waarom bent u dan niet direct naar de politie gegaan, om te zeggen, dat u was aan gevallen en u zich moest verdedigen? Getuige: ik moest stempelen en ik kon pas den volgenden dag gaan. Pres.: Zijn er menschen bij u geweest, die u hebben aangeraden een klacht in te dienen? Getuige ontkent dit, hij was uit eigen bewe ging naar de politie gegaan. Dan komen de getuigen voor, die bij het rel letje aanwezig zijn geweest. Hun getuigenver klaringen zijn vrij vaag en het Gerechtshof moet alle moeite doen om de antwoorden er uit te trekken. De chauffeur van Mussert heeft Melchers hooren zeggen: Zoo, ben jij Mussert, die mooie man, dan zullen we je een kopje kleiner maken. Ook heeft deze getuige heel duidelijk gezien, dat Melchers den eersten klap gaf. De stem ming van het publiek was vijandig; toen trok Mussert de zweep uit zijn binnenzak. Pres.: Dus u kunt onder eede verklaren, dat de eerste klap door Melchers werd gegeven? Getuige: Ik ben er absoluut zeker van. De verklaringen van dezen chauffeur worden door een man, die zich ook in het gevolg van Mussert bevond bevestigd. Een fotograaf, die ook bij het bezoek van Mussert op het Blauwe Zand aanwezig was, wist eveneens zeker, dat Mussert eerst was aan gevallen. Eenige vrouwen leggen tegengestelde verkla ringen af. Het getuigenverhoor in de zaak tegen Mus sert is hiermede ten einde. Na de pauze zullen de getuigen tegen Mel chers worden gehoord, waarna de procureur- generaal in beide zaken requisitoir zal nemen. Maandagavond 4 April zyn naar Aneta ons per luchtpost meldt twee gevangenen uit het huis van bewaring te Garoet ontvlucht. Beiden waren wegens diefstal tot gevangenis straffen veroordeeld. De gevangenen hebben kans gezien de tralies van de cel, waarin zy verblijf hielden, los te trekken, hetgeen hun niet bepaald veel moeite moet hebben gekost, daar het hout, waarin de tralies bevestigd waren, vermolmd bleek te zijn. Vervolgens zijn ze met behulp van een stuk bamboe, dat dien de ter bevestiging van de katrol boven een df-r putten, over den muur der gevangenis ge klommen, na eerst de zich op dien muur be vindende glasscherven met een hoofdkussen te hebben bedekt. Noch de beide oppassers van het nuis van bewaring, die met den nachtdienst belast wa rn., noch de hoofdoppasser, die omstreeks dien tijd een controle verrichtte, hebben iets van de ontvluchting gemerkt. De samenwerkende bouwarbeidersbonden heb ben een ultimatum gesteld aan J. de Kroon aannemer te Rhenen, waarin de naleving ge- eischt wordt van de landeiyke collectieve ar beidsovereenkomst voor de bouwbedrijven, wa ter-, spoor- en wegenbouw 1938-39. Het geschil gaat over de loonen, welke drie tot vier cent per uur te laag geacht worden. Morgenochtend zeven uur loopt het ultima tum af. Indien de eisch niet wordt ingewilligd, gaat op genoemd tijdstip de staking in bij een wegenbouwwerk aan den provincialen weg BaarnHilversum, waarby veertig personen zyn betrokken. Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. J Bueninck, is 12 April van, Funchal naar Tan ger vertrokken. De minister van Economische Zaken heeft thans termen aanwezig kunnen vinden ouder domsrente, welke grondgebruikers genieten, voortaan slechts voor twee derden van 't basis bedrag te doen aftrekken. De ten onzent zoo gevierde Fransche film speler, Harry Baur, is te 's Gravenhage opge treden in het tooneelstuk van Maurice Rostand „het Proces van Oscar Wilde." In het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen werd hem tij dens de pauze namens mevr. Mann-Bouw- meester een krans aangeboden welke onder scheiding de Fransche kunstenaar op hoogen prys stelde. De behandeling van de zaken tegen de wegens valschheid in geschrifte en bedrieglyke bank breuk vervolgde directeuren J. H. en dr. R. L. van de in October 1935 gefailleerde N.V. Verze- keringsmaatschappü „Patria", te Rotterdam, werd heden voor het Haagsche gerechtshof in hooger beroep voortgezet. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, nam requisitoir. „Het is een treurige zaak, welke wy thans behandelen," aldus spr., „de onder gang van 'n groote maatschappij, aan welke tal van menschen hun geld hebben toevertrouwd. Op schromelijke wijze hebben de bestuurderen der Patria dit vertrouwen misbruikt. Ze namen risico's, die ontoelaatbaar waren, ze hebben zich door een willekeurige buitenlandsche groep bij den neus laten nemen. Ze zyn niet over rompeld, maar in een langdurig tydsverloop hebben ze zich laten beetnemen." Uitvoerig schetste de procureur-generaal den gang van zaken, nadat gebleken was, dat de Patria er slecht voor stond. Uitvoerig weidde hy ook uit over de transac tie met de Anglo Marine en de Patria-aan- deelen. Spr. achtte verdachte H. schuldig aan valsch heid in geschrifte en bedrieglyke bankbreuk Het sub. 3 en 4 ten laste gelegde, valschheid in de boeken en bevrijding van de aandeelhouders van hun verplichting tot bijstorting, waaraan de rechtbank verdachte ook schuldig achtte vond spr. niet bewezen en vroeg daarvoor vrij spraak. Wat verdachte dr. L. betreft, aldus de pro cureur-generaal, deze was niet anders dan het knechtje van Tester. Van de heele zaak heeft hij niets begrepen. Spr. hoopte, dat dr. L. het hem niet kwalijk neemt, maar op dien grond moet spr. vrijspraak vragen. Het vonnis tegen verdachte H. gewezen, acht te spr. juist. In aanmerking nemende, dat één ten laste legging vervalt, vorderde spr. zes maanden gevangenisstraf. Na dit requisitoir zag de verdediger van dr. L., mr. G. C. A. Oskam, van pleidooi af. De zitting werd daarop gesehorst tot den mid dag, voor het pleidooi van mr. Kokosky. Zondag a.s., op eersten Paaschdag, wordt in Frankrijk de eerste klassieke wegwedstrijd van dit seizoen verreden, namelijk Parys—Roubaix. Aan dezen wedstryd nemen dit jaar de sterkste Hollandsche wegrenners deel, namelijk Anton van Schendel, zijn broer Albert van Schendel, de „coming-man" Schulte, Overweel en Ver veer. In totaal nemen meer dan 150 renners deel behoorende tot 8 landen. De uitslag van de zesdaagsche van Indiana polis luidt: 1. Fernand Wambst—Lepage 539 punten; 2. op 1 ronde AndyBuchler 804 pnt.; 3. op 3 ronden Piet van KempenZach 751 pnt.; 4. op 8 ronden PedenSaetta 236 pnt.; 5. op 9 ronden Nauwens—Rodak 270 pnt.; 6. op 11 ronden Fred SpencerFlynn 194 pnt. Het zomerprogramma van den Nederland- schen Kano Bond is thans als volgt definitief vastgesteld 4 en 5 Juni internationale Zaanrace te Wor- merveerZaandijk. 26 Juni nationale kampioenschappen korte Daan te Haarlem. 10 Juli landenwedstrijd West Duitschland Nederland te Duisburg. 17 Juli landenwedstrijd NederlandBelgië en nationale wedstrijden te Rotterdam. De ontmoeting tusschen Nederland en Bel gië is de eerste officieele landenwedstrijd, de kamp tegen West-Duitschland daarentegen bestaat reeds een aantal jaren. Ml/Z/EKAPPAPATEN roorQAD/O EDERLANDSCHE SIEMENS MIJ. N.V. DEN HAAG IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI Het gebied van hoogen luchtdruk over de Britsche Eilanden nam verder in beteekenis af De kern ligt thans ten Noordwesten van Ier land op den oceaan. De depressie, welke gis teren over Noord-Scandinavië lag, breidde haar invloed ver naar het Zuiden tot in Polen uit. Hoog in het Noorden passeert een nieuwe de pressie. Op de Britsche Eilanden en in Frank rijk blijft de wind zwak, en de bewolking licht. Alleen komt plaatselyke ochtendnevel voor. Ge heel Scandinavië, Oost-Duitschland en Oost- Europa ondervinden den invloed van de depres sie in het Oosten. Er waaien matige tot krach tige Noordwestelijke winden met betrokken lucht. De neerslag blijft echter van weinig be teekenis. Op de Britsche Eilanden en in Frank rijk blijft de temperatuur nog onder normaal overigens is zij meest boven normaal. Op IJsland bedraagt deze positieve afwijking plaatselijk ruim elf graden. De vorst is vrywel geheel uit het waar nemingsgebied verdwenen. Voor morgen wordt voor onze omgeving nog weinig ver andering in de weersgesteldheid verwacht. 's GRAVENHAGE. Voor eersten stuurman groote handelsvaart zyn geslaagd de heeren L. C. L. Theunisse, J. Th. Sonderman en P. Vuyk. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma b de heeren L. van Sluys te Zoutelande, L. Meijer te Gorssel en G. D. Trompetter te Zwijndrecht. Voor het eindexamen 5-jarig Nyverheids- pndqrwys.. aan de Bisschoppelijke Nyverheids- schöól te Voorhout zyn geslaagd voor de af- deeling timmeren: G. Ausems uit Culemborg; N. Bot uit Wervershoof; A. v. d. Linden uit Haarlem; J. Becker uit Haarlem; J. Richter uit Büssum; J. Bosdriesz uit Amsterdam: G de Groot uit Bakkum. Afdeeling machine bankwerken; K. Bluys uit Noordwijk; P. Ruyter uit Zwaagdijk; J. Bos- land uit Ter Aar; B. Peeters uit Voorschoten; K. Walraven uit Baarn; N. Pot uit Medem- blik. Afdeeling electrotechniekH. Besseling uit Houten; B. Reefman uit Hengeloo; G. Miede- ma uit Hilversum; L. Lestrade uit Voorhout. Afdeeling bakken: J. Buts uit Amsterdam; L. Schalk uit Breukelen; J. Crone uit Hoorn: J. Minnebo uit Heemskerk. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Plechtige H. Mis en gramofoon muziek. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 6.00 Cellokwartet en gramofoonmuziek. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Declamatie en gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-ber. 8.15 Christ. Radiokoor en gramofoonmu- 9.00 Lijdensmeditatie. 9.30 Orgelspel. 10.00—10.05 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Knlples. 11.30 De Palladians. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Ensemble Willy Kok. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Ensemble Willy Kok. 3.00 Kniples. 3.45 Pianovoordracht. 4.00 Ziekenhalfuur. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gino Bordin's ensemble en solisten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor Ce kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest, Hilversumsch Vrou wenkoor en solisten. 9.15 Declamatie. 9.45 Lijdensbijeenkomst. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 gra mofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.25 Gramofoonmuziek. 10.50 BBC-Variété-orkest m. m. v. orkest. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.40 BBC-Welsh orkest m. m. v. soliste. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.35 Sted. Orkest v. Bournemouth m. m. v. solist. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Frank Walker's Octet. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Orgelspel. 6.50 BBC-Harmonie-orkest. 7.20 Benny Frankel's orkest en solisten. 8.45 Pianovoordracht. 9.40 Alfredo Campoli's salonorkest. 10.20 Michael Flome's Band. 10.5011.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.10 Gramofoonmuziek. 11.40 Giardino-orkest. 12.50 Zang. 2.05 Ceilovoordracht. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Vocaal vrouwenkwartet. 3.50 Piano voordracht. 6.20 en 6.35 Zang. 7.35 Pianovoordracht. 7.509.50 Nationaal Orkest. KEULEN, 456 M. 11.20 Omroeporkest. 1.30 Schrammelensemble. 2.20 Literair-muzikaal programma. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 5.30 Piano en cello. 6.30 Volksliederenconcert. 7.20 Kamerorkest, koor en solisten. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.5011.20 Kleinorkest, koor en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroeporkest en soliste. 12.50 Zang. 1.001.20, 5.20 en 6.23 Gramofoonmuz. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Omroepc'ansorkest. 12.501.20 en 4.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Omroepsalonorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Symphonie-orkest en solisten. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEÜTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Gevarieerd concert. 7.20 Militair orkest. 8.35 Militair orkest en soldatenkoor. 9.20 Berichten. 9.50 Karl Ristenpart's kamerorkest. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Eugen Jahn's orkest. De Modjokerto Stoomtram Mij. Doekte in Maart aan bruto-ontvangsten f 4560 tegen f 3S57 in Februari en f 6930 in Maart 1937. Furness Scheepvaart en Agentuur Mij. behaalde in 1937 een winst van 1 506.228 tegen f 206.994 in 1936 en keert een dividend vit van f 10 tegen nihil het vorig jaar. De Cultuur Mij. „Ngambezi" heeft de pro ductie hervat, nadat het bedrijf ivas stil gelegd wegens vergrooting der fabrieks- capaciteit. De Cultuur Mij. „Pangledjar" is voorne mens, over 1937 een dividend uit te keeren van 33 pCt. tegen 20 pCt. het vorig jaar. De Hollandsche Stoomboot Mij. is voor nemens, over 1937 een dividend uit te kee ren van 9 pCt. tegen 7% pCt. het vorig jaar. De Cultuur Mij. „Goenoeng Anaga" boek te in 1937 een netto-winst van f 39.396 tegen f 10.386 in 1936 en keert een dividend uit van 7 pCt. tegen 2 pCt. het vorig jaar. De Kon. Stearinekaarsenfabriek Gouda boekte in 1937 een winst van f 229.238 tegen f 215.634 het vorig jaar. De uitkeeringen bleven onveranderd. De Twentsche Trust Mij. keert over 1937 een onveranderd dividend uit van 40 pCt. Het American Hotel boekte in 1937 een bruto-winst van f 96.866 tegen 1 60.371 in 1936 en hervat het dividend met 4 pCt. De Vereen. Kleeding Mij. boekte in 1937 een winstsaldo van f 41.603 tegen f 22.212 het vorig jaar. De Nivas verkocht 568 ton superieure suiker en 302 ton bruine suiker voor con sumptie. De Holl. Draad- en Kabelfabriek boekte in 1937 een winst van f 481.977 tegen f 93.064 in 1936 en keert een dividend uit van 7 pCt. tegen nihil het vorig jaar. De depreciatie van den gulden en de toenemende vraag naar artikelen hebben allereerst tot de ge stegen winst aanleiding gegeven. In de eerste maanden van 1938 is echter de vraag weer afgenomen. De Droogdok Mij. „Tandjong Priok" be haalde in 1937 een exploitatie-winst van f 373.421 tegen f 118.869 in 1936 en keert 'n dividend uit van 5 pCt. tegen 21/2 pCt. het vorig jaar. De omzet verdubbelde, het aan tal werklieden is drievoudig gestegen; de metaalvoorziening baarde geen zorgen. Tin baggermolens aan de Billiton werden afge leverd. De bouw van vaartuigen nam sterk toe. De goudprijs te Londen daalde met 2 d. tot 139/lOVz. 428.000 werd aan goud om gezet. Te New-York werd gisteren 7.64 mill, goud uit Engeland ingevoerd en 5.86 mill, vit Japan. Bovendien werd de invoer van 382.000 aan goud uit Japan besproken. De Standard Oil of California boekte in 1937 aan netto-ontvangsten 3.15 per aan deel tegen 1.78 per aandeel het vorig jaar. De president van de Bethlehem Steel Corp. verklaarde, dat de Mij. in het eerste kwartaal nog met winst heeft gewerkt. De staalproductie bedroeg 35 pCt. van de ca paciteit. Momenteel nemen de staalverkoo- pen toe. De staalschroot-prijs te Pittsburgh daal de met 0.25 tot 12.50 per ton. De Colgate Palmolive boekte in 1937 een netto-winst van 782.000 tegen 4.218.000 in 1936. De afschrijvingen bedroegen S 3.916.000. De North American Co. boekte in het eerste kwartaal een 8 pCt. lagere electnci- teits-productie dan in het eerste kwartaal 1937. m De Illinois Central Rrd. boekte in Febr. aan netto-ontvangsten 887.118 tegen 440.426 in Februari 1937. In de eerste twee maanden 2.135.285 tegen 841.132 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Western Union boekte in Februari j.l. •n netto-tekort van i 533.000 tegen 197.000 aan netto.-ontvangsten in Februari 1937. In de eerste twee maanden een netto-tekort van 1.24 millioen tegen 536.000 odO netto-ontvangsten in dezelfde periode va71 het vorig jaar. De Chicago North Western leed in 193J. een verlies van 15.33 millioen tegen 9" millioen in 1936. De New York Central boekte in Februdrt een netto-verlies van 4.39 millioen teQty S 1.02 millioen aan netto-ontvangsten t1\ Februari 1937. In de eerste twee maandsft een netto-verlies van 7.29 millioen teg S 1.80 millioen aan netto-ontvangsten in de overeenkomstige periode van 't vorig jo-ar' Te New York werd een beurszetel net' kocht voor 59.000 tegen 52.000 bij de vorige transactie. Het Amerikaansch Congres gelooft. door Roosevelts boodschap de steunveriet' ning aan de Spoorwegen een vertraging za ondergaan. De Spoorwegleiders zullen een verlaging der loonen in overweging nemen De Tidewater Associated Oil boekte het eerste kwartaal een netto-winst 3.25 millioen of 0.42 per aandeel 3.22 millioen of 0.39 per aandeel in W eerste kivartaal van 1937. De nieuwbouw in 215 Amerikaansche rte' den bedroeg in Maart 41.8 pCt. meer dan 1 Februari j.l. De United Fruit behaalde in het eefrt? kwartaal een netto-winst van 2.52 m ill- De benzine-voorraden in Amerika bedrog gen aan het einde der vorige week 59.452.0 vaten en de voorraden benzine en stooko te zamen 125.100.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum productie in Amerika is in de a.fgelooV week ten opzichte van de voorafgaan week met 24.750 vaten tot 3.392.000 vcd" toegenomen. Het Pond Sterling bewoog zich ochtend te Amsterdam op 8.968.96Vs L sl. 8.96 1/16); de Dollar op 1.80Vs (v. sl. 1.80 1/16); de Frank op 5.665.67 sl. 5.571/2); de Belga op 30.35—30.38 w. 30.35) en de Zwitsersche Frank op 41 41.45 f vorig slot 41.42). Tot gecomitteerde der regeering by de ei examens van het Amsterdamsch conservator is benoemd prof. dr. A. Smyers, hoogled aan de Ryksuniversiteit te Utrecht. d« AMSTERDAM Doctoraal examen 1» jj, rechtsgeleerdheid de heeren J. Boeldijk en L. de Vries. v.s- UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de en Natuurkunde de heer L. Pons, geboren j, Pangkalan, op proefschrift „Onderzoekin» over biotene"; -ti de heer H. D. Mayer, geboren te Hazersw de, op proefschrift „Das Tibi-Konsort nebst einem Beitrag zur Kenntnis der Ba rien-Dissonation"; ^e\, en de heer C. A. Campagne, geboren te 1 op proefschrift „Onderzoekingen over het w®1 tetransport in Haagbuizen". C- UTRECHT. Veeartsenij kundig examen: van Bousekom en B. L. Thien. T?erste Na de examens, gehouden door de Nederl. Modevakschoolvereeniging, behaa de volgende dames het diploma voor: ej, Costumière: Mej. T. v. d. Vlugt, C. de YOV E. v. Ginkel te Neerbosch. jj. Lingerie: Mej. M. Cornelissen, A. de Be Vermeulen, J. Visser, J. Schram, J. v. Don° M. v. Velzen, M. v. Welie, M. Schavemaker, Groeneveld, W. Molendyk, J. v. d. OeveJ' r- Toetenel, B. de Bel, M. W. Schaap te bosch. T 6- Diploma A: Mej. H. J. Groothuis, M- J' <j- Grob te Albergen; M. G. Langeveld, A. J. z ]0o'. huis, W. B. Hofsté, M. G. Lubbers te Aime' ;s J. H. Alberink te Tubbergen; J. G. G. YJe$. te Maria Parochie; E. A. Frielink, J. M. fril gink te Harbrinkhoek; J. te Hove te RÜ® j{. A. v. d. Berg, S. T. Kroon te Sliedrecht; A- v. Dam te Harbrinkhoek; A. S. Reintje^pj Schimmel te Bussum. Allen leerden vol» methode E. N. S. A. I. D.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6