3-- 15 HOOFDPRIJZEN X 2000 ANDERE PRIJZEN NATIONALE PAASCHLOTERIJ DERDE PRIJZEN SERIE FASCISME IN DE KIEM? Europa en het optreden van 't kabinet-Daladier DE ONZIJDIGHEID DER VEREENIGDE STATEN WOENSDAG 13 APRIL 1938 Vervanging van den s tempelplicht? Sympathiek Bredaasch initiatief nieuw kazerneterrein TE BERGEN OP ZOOM Gemeenteraad beslist tot aankoop Westlandsche tuinbouw BIJEEN Ieder stukje afzetgebied dient benut D.C.-3 MET GROOTER MOTOREN UITGERUST Indië-vlucht tot Timor REIS UITGESTELD V reemdelingen verkeer In Januari bezochten 12.877 buitenlanders ons land VOOR DE DEFENSIE VAN NEDERLAND EN INDIË INTERNATIONALE PUBLIEKE VOORLICHTING De Regeering zou het wetsontwerp intrekken DE ROOFOVERVAL OP EEN DOKTER Medeplichtige in hooger beroep veroordeeld Christus verworpen Waarborg de rust van Uw levens avond door een polis van levens verzekering van de Utrecht". K.N.I.L.M.-PROEFVLUCHT NAAR AUSTRALIË Met Lockheed-ioestel AANKOOP VAN PANDEN VOOR DE P.N.E.M. ARM BOERTJE GEHOLPEN H. M. de Koningin schonk een schaap met lammeren BUITENLANDSCH OVERZICHT Hun toekomstige rol BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP Babyroosjes worden naar zwemsters genoemd ONDERZOEK NAAR SCHIP, Geen onregelmatigheden ge constateerd Naar wij vernemen, pleegt het gemeentebe- Stuur van Breda, daarbij gesecundeerd door de gemeentelijke autoriteiten op het gebied der steunverleening, met het Departement van So- Clale Zaken overleg, of de voor velen zoo de- Mmeerende stempel-plicht niet te vervangen is ö°or een systeem, waarbij aan den aanmeldings plicht wordt voldaan door het verrichten van Beest en lichaam opbeurende bezigheden in Bfoepsverband. Onder bezigheid verstaat men hier geen ar- feid ofschoon deze te prefereeren zou zijn, 'bdien hij beschikbaar ware, doch.... ver- ler, het verzetten der zinnen, het volgen van &en natuurlijken drang naar beweging, afleiding ®h ontwikkeling. Het louter voldoen aan den stempelplicht heeft men te Breda terecht geredeneerd ®°odt het zelfbewustzijn; doodt de energie, on tmijnt de geestes- en lichaamskrachten. Haarom moet er iets anders en iets beters voor 111 de plaats komen. Hn. nu stelt men zich voor, de werklcozen te °btslaan van den stempelplicht, mits zij zich 111 eenig groepsverband laten opnemen, om on- ^er deskundige leiding men heeft hierbij het °°6 op de vele intellectueele werkloozen zich k oefenen in datgene, waartoe zij den mees- aanleg hebben, sportieve en prettige bezig heden geenszins uitgesloten. Er is sprake van voetballen, tennissen, ver- ^rging van volkstuintjes, wandeltochten, excur- s'es in natuur en stad, bezoeken aan indus- kieele bedrijven, enz. enz. Hi de Maandag gehouden vergadering van öeh gemeenteraad is besloten tot aankoop van 138;/, h a. grond tot een bedrag van f 46.000. Hit terrein is? gelegen aan de oude Huyberg- ®che Baan en is bestemd voor militair oefen- «rrein. Bovendien besloot de raad tot aankoop van Het landgoed van den heer Rogier, groot 28 A. voor de somma van f 80.000. Hiervan wor- ö®n 7 H.A. bestemd voor den bouw van een Nieuwe infanteriekazerne, de overige grond ^°rdt bestemd voor villapark. v, He Bond Westland, de organisatie waarin de ^estlandsche tuinbouw is vereenigd, heeft 'hsdag te Naaldwijk de algemeene vergadering Behouden. Irr zijn openingswoord heeft de voorzitter, do Heer j. Barendse uit Poeldijk, de aandacht ge- vestigd op het feit, dat het keurslijf den tuinder steeds nauwer om het bestaan is gesnoerd. Noodzakelijk moest in de bedrijven worden in grepen, doch de tuinbouw zal dankbaar zijn, 'hdien weer zonder hulp der Regeering in vrij- Heici kan worden gewerkt. Evenwel zullen dan «erst de politieke en economische verhoudin- 6eh in Europa zich moeten wijzigen. Tenslotte wees de heer Barendse op het feit, de Bond Westland thans zijn vijftigste yens jaar is ingeslagen, en het volgend jaar z'jti gouden jubileum zal worden gevierd. He vergadering ging accoord met het voorstel Vah het bestuur, om van iedere 1000 kilo drui- in 1937 geveild, 25 cent te heffen ten be- H°eve van het speciale reclamefonds voor den Hünbouw. He heer P. V. Valstar heeft vervolgens een bleiding gehouden over de diverse tuinbouw- raagstukken, die om antwoord vragen, naar ^Weiding waarvan uit de vergadering nog H^erse opmerkingen werden geplaatst. He heer Valstar heeft in zijn uiteenzettingen gewezen op de noodzakelijkheid, om ieder ^Okje afzetgebied te benutten, daarbij ook Rijzend op eventueele productenruiling met "bid-Afrika. De tuinbouw moet niet te spoedig C^Bgen, dat het toch niet gaat. De marktorde- door Duitschland toegepast is voor den Zinbouw aanleiding om na te gaan, of wijzi ng moet worden aangebracht in het veiling- ®ysteem, zulks vanwege de vermindering der °hcurrentie. Nagegaan zal worden of het mogelijk is, even- ?ls voor boter geschiedt, overtollige hoeveelheden platen b.v. naar Engeland af te voeren, hoe- bi hieraan ook gevaren zijn verbonden. Spr. was van oordeel, gezien de moeilijkheden P tuinbouwgebied ook in andere landen, dat economische politiek door onze Regeering ?®v°erd, nog zoo slecht niet is voor onzen tuin- c°uw, en gedaan wordt hetgeen mogelijk is om Hjp te verleenen. He voorzitter heeft in zijn slotwoord de ver kering nog opgewekt, om de uiterste zorg te ^steden aan het product, teneinde den export z°oveei mogelijk te behouden. Onderstaand staatje geeft een overzicht van de voornaamste landen van herkomst der vreemdelingen. aantal aangekomen aantal over buitenlanders nachtingen Duitschland 4719 12.388 België 1897 4.220 Engeland 1635 5056 Frankrijk 1097 2940 Vereenigde Staten 424 1400 Ned. overz. gew. 336 3999 Overige landen 2769 11.717 v HATaVIA, 13 April (Aneta) Het K.L.M.- jHegtuig „Nandoe", dat 16 April uit Amsterdam 0*ar Indië vertrekt, zal worden uitgerust met ^clone-motoren, welke een grooter vermogen Jp'en, dan die welke thans voor de DC 3 wor- öeh gebruikt. Gezagvoerder van dit vliegtuig is heer Parmentier. De heer Aler, chef van den v T-M.-vliegdienst, zal als tweede piloot deze jHieht meemaken. Bovendien vliegt op dezen ,°°ht mede een deskundige van de Wright-fa- ?®ken. V]re Indië-vlucht zal worden uitgestrekt tot de legterreinen te Soerabaja, op Bali, te Wain s'0®. Rambang en Koepang. Deze vliegvelden Ih tot dusver nog niet door dit soort vliegtui- aangedaan. Het doel van deze verlengde v'Hcht is inzicht te krijgen in de bruikbaarheid (C1 verschillende soorten vliegterreinen voor nieuwe combinatie van vliegtuigen en mo eren 3 bATavia, 12 April. Naar Aneta verneemt, r,1 het reeds aangekondigd bezoek van den Vo°llverneur-Generaal aan Borneo en Celebes °rloopig worden uitgesteld. In samenwerking met de statistische bureaux der vier groote gemeenten heeft het centraal bureau voor de statistiek een begin gemaakt met het verzamelen van gegevens betreffende het verkeer van buitenlandsche reizigers hl Nederland. De voorloopige cijfers over de maand Januari 1938 zijn thans in de derde aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerd. In Januari zijn in totaal 12.877 buitenlan ders in hotels en pensions aangekomen, die aldaar in totaal 41.720 nachten hebben door gebracht. Zooals uit deze cijfers blijkt, kwam niet min der dan 37 pCt. der reizigers uit Duitschland, terwijl daarnaast ook de Belgen en Engelschen een belangrijk deel uitmaakten. Van de fn totaal 41.720 overnachtingen waren er 15.823 d.i. 38 pCt. te Amsterdam. Niet minder dan 82 pCt. der overnachtingen werd doorgebracht in de drie groote steden. Tenslotte geeft het maandschrift eenige nog niet volledige cijfers betreffende het aantal overnachtingen in Februari. Voor na dere bijzonderheden moge naar de Maart aflevering van het maandschrift verwezen worden. Aan vrijwillige bijdragen voor onze defensie is gisteren bij het departement weer een bedrag van 1200.55% binnengekomen. Hiermede is de som van 95.368.02 bereikt. Bij het departement van Koloniën zijn de volgende vrijwillige bijdragen ontvangen ten behoeve van de defensie van Nederlands over- zeesche gewesten: 54 van S. te Amsterdam en 50 van ir. S. te 's Gravenhage. Eventueele verdere bijdragen zullen gaarne worden ontvangen op de postrekening voor de Koloniën te 's Gravenhage no. 8583, met de aan duiding „Voor defensie overzeesche gewesten." Onlangs heeft de Regeering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om bij aan vullende begrooting f 12.500.beschikbaar te stellen ten behoeve der uitgifte van een orgaan van internationale publieke voorlichting. Van particuliere zijde zou een ernstig plan aan de regeering zijn voorgelegd omtrent de uitgifte van een zoodanig orgaan. Naar onze parlementaire redacteur thans meedeelt, zou de regeering bij nader inzien hebben besloten, het wetsontwerp in te trekken. Als medeplichtig aan den roof-overval op den Haagschen arts, dokter De Ridder, was de 18- jarige T. C. J. V., broer van een der hoofd verdachten, door de Haagsche rechtbank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Officier van Justitie, die drie jaar had ge vorderd, teekende van dit vonnis hooger beroep aan en de procureur-generaal bij het Haagsche Hof eischte verhooging van de straf tot 2i/2 jaar. Het Hof, arrest wijzend, heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank (een jaar gevangenis straf) met de bepaling, dat vier maanden voor waardelijk zullen worden opgelegd. Door de radio Brussel zal op Goeden Vrijdag te 1 uur 20 min. Holl. tijd uitgezonden worden het passiedrama „Christus Verworpen", van Jan Vuy.sters. Het Vlaamsche Volkstponeel, groep Staf Bruggen, zal de uitzending verzor gen. De muzikale illustratie van W. van Beu- ningen Jr. uit Vucht, thans te Parijs, zal dan ten gehoore wPrden gebracht. N.V. LEVENSVERZËKERING-MAATSCHAPPU .UTRECHT" TE UTRECHT. Nu de Lockheeds definitief nog deze maand in Indië zullen zijn, kan worden medegedeeld, dat de K.N.I.M. een proef vlucht naar Australië zal maken. Voor deze vlucht zal gebruik worden gemaakt van een der nieuwe Lockheed-Super-Electra's 14, welke in de toekomst ook de geregeld ge bruikte toestellen op de komende Australië- verbinding zullen zijn. Vermoedelijk zal als commandant van het toestel worden aangewezen de K.N.I.L.M.-com- modore Schott, die reeds eerder een vlucht naar Australië maakte als bestuurder van een door Sir Philips gecharterde Douglas. Op welken datum de proefvlucht zal aan vangen, staat nog niet vast. Wel zal ze geheel volgens dienstregeling worden gevlogen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp houdende goedkeuring van den onder- handschen verkoop aan de Naamlooze Vennoot schap „Provinciale Noord-Brabantsche Electri- citeits-Maatschappij" te 's-Hertogenbosch, van de perceelen aan den Koningsweg te 's-Herto genbosch, plaatselijk gemerkt nos. 101 en 103. TFN BATE VAN DE ACTIE „VOOR GOD" Goedgekeurd bij Ministerieel Besluit van 5 Februari 1938 No. 1179, 4 April 1938 No. 1147 en 11 April 1938 No. 1143 Wegens de groote deelname is een uitgeloofd, wederom geheel gelijk aan de eerste serie, als vermeld op de lotkaarten De TREKKINGEN worden gehouden ten overstaan van Notaris G. F. M. Roozen te Haarlem, op: 29 APRIL '38, trekking van lot-nummers, ingezonden vóór of op 1 April, 17 MEI '38, trekking van lot-nummers, ingezonden vóór of op 11 April, 20 JUNI '38, trekking van lot-nummers, ingezonden na 11 April. Trekkingslijsten verkrijgbaar bij Postbus 2 te Heemstede, door bij de aanvrage 10 ets. postzegel in te sluiten. Zij, die vóór 12 April een trekkingslijst aanvroegen, ontvangen deze omstreeks 25 Mei, bevattende de eerste en tweede trekking. Zij, die na 12 April om een trek kingslijst verzochten, ontvangen deze omstreeks 1 Juli, bev. de tweede en derde trekking. Wanneer lotkaarten ongebruikt mochten blijven, zende men die s.v.p. terug naar Postbus 2 te Heemstede. Op aanvraag zijn dan aan dat adres uit beperkten voorraad nog kaarten verkrijgbaar. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllilllllNIIIIIIIIHIIIIIII De liberale „Vrijheid" heeft onlangs een opsomming gegeven van oorzaken, welke er toe zouden leiden, dat ka tholieken zich al te licht bukken voor pries terlijk en ander gezag, en met instemming haalt het blad de eveneens liberale ,N- Rott. Crt." aan, die over het opzij zetten van eigen oordeel o.m. het volgende schreef: „Eigen oordeel moet zoo vaak wijken voor de meening van wereldlijke en geestelijke heeren, dat hierbij een eigenaardige feodale mentaliteit ontstaat of in ieder geval gemak kelijk blijft bestaan. Wie marionetten kweekt, kweekt onbewust onzedelijkheid. De Room- sche kerk heeft tot nu toe weinig aan haar discipelen geleerd om neen te zeggen tegen „meerderen". In het Zuiden plukt zij daar van behalve smakelijke, ook zeer wrange vruchten. In het buitenland is het niet an ders. De dictatuur is ontstaan en gedijt het beste in Roomsch-Katholieke of Griekseh- Katholieke landen. En in Duitschland, waar de meerderheid der bevolking ook na de aan sluiting van Oostenrijk nog protestantsch is, zijn mannen als Hitler en Goebbels van Roomsch-Katholieken huize en is dit even zeer het geval met den man, die zoowel in 1933 bij het aan het roer komen van de nazi's, als in 1938 bij de aansluiting van Oostenrijk een eerste rol heeft gespeeld: Von Papen, die ook nog altijd practiseerend roomsch-ka- tholiek is en als zoodanig dan ook eenigen tijd geleden uitverkoren heette te zijn tot gezant bij het Vaticaan." „De Vrijheid" voegt hier aan toe, dat het tot dezelfde slotsom is gekomen. „De voor naamste fascisten zijn katholiek of van room- sche afkomst. Bij de velen, die wij reeds ge noemd hebben, zouden wij o.a. ook nog wijlen maarschalk Pilsoedski kunnen noemen. Hoe opportunistisch is nog pas weer de hooge Oostenrijksche geestelijkheid geweest! Zóó opportunistisch, dat dit zelfs het Vaticaan verbaasd heeft en dat Kardinaal Faulhaber daardoor in zeer moeilijke positie is ge bracht." Ziezoo, en met deze zich zelf aan alle kanten tegensprekende redeneering acht het liberale blad dan bewezen, wat het be wijzen wilde n.l. dat het Katholicisme fas cisme in de kiem is. Laten wij even dit wonderlijk verwar de kluwen van drogredenen uiteen- plukken. Het Katholicisme leert, dat de mensch, niet alleen de wereldlijke, maar ook de geestelijke heeren, ja zelfs de ge ringste knecht, door God begiftigd is met een vrijen wil en dus een volle^eigen verant woordelijkheid draagt voor al zijn doen en laten. Deze leer laat heel wat meer vrij heid aan het eigen oordeel van den mensch dan de leerstellingen van vele niet-katholie- ken, die den mensch als een willoos pro duct van omstandigheden beschouwen. Het Katholicisme kweekt dus geen marionetten, maar zelfstandig oordeelende menschen, die uit vrijen wil zich onderwerpen aan den Wil van God, Die hen geschapen heeft. De Roomsche Kerk heeft steeds geleerd en leert ook nu nog aan haar discipelen om neen te zeggen tegen alle „meerderen" zon der onderscheid of aanziens des persoons die hen willen dwingen tot het schenden van de rechten van en de verplichtingen jegens God en de daaruit voortvloeiende rechten en verplichtingen van de menschen onder ling. Het Katholicisme eerbiedigt dus de vrije persoonlijkheid en cultiveert deze, maar het verklaart het individu niet tot een absolute alleenheerscher over zich zelf, die zich desgewenscht aan geen God of ge bod zou hebben te storen. De Roomsche Kerk, door God zelf bekleed met een on feilbaar leergezag in zake geloof en zeden, eischt, dat de mensch met zijn vrijen wil leeft en werkt in harmonie met den Wil Gods en de door God gewilde orde, buiten welke orde er geen ware vrijheid voor de persoonlijkheid te vinden is, omdat buiten die orde de mensch de slaaf wordt van kortzichtigen eigenwaan, ongeregelde be geerten en toevallige omstandigheden. Dat de dictatuur het beste in Roomsch-Katho lieke of Grieksch-Katholieke landen zou ge dijen, is in strijd met de werkelijkheid. Ten eerste worden hier ten onrechte de Roomsch- Katholieke en de Grieksch-Katholieke lan den op één ljjn gesteld, terwijl de schisma tieke Grieksch-Katholieke Kerk juist het onfeilbaar leergezag mist, dat de Roomsch- Katholieke Kerk beheerseht. Ten tweede zal men landen als Turkije, Japan, China, waar de dictatuur toch nogal aardt, moeilijk Ka tholiek kunnen noemen. De dictatuur schijnt veeleer de politieke vluchtheuvel van liberalen, die met hun persoonlijke vrijheid geen raad meer wisten recruteerde de N. S. B. niet een groot contingent gewezen liberalen? dan van Katholieken. Wie ver zetten zich het meest principieel tegen be paalde handelwijzen en leerstellingen van de dictatuur in Duitschland? De Katholie ken. Dat Hitier en Goebbels van huis uit katholiek zijn heeft evenmin iets met him dictatoriale neigingen, die zich bovendien eerst demonstreerden, toen zij als Katho lieken niet meer practiseerden, te maken als dat de Katholiciteit van den politicus Van Papen iets te maken zou hebben met zijn mislukten opzet; Hit-Ier en het natio- naal-socialisme te aanvaarden om hen in toom te kunnen houden. Hoe zwak de Vrij heid haar eigen redeneering vindt, moge blijken uit het argument, dat zij uit een loos gerucht over een nooit afgekomen be noeming van Von Papen bij het Vaticaan tracht te smeden. Acht „de Vrijheid" Kardinaal Innitzer meer en beter katholiek dan Kardinaal von Faulhaber, de Duitsche bisschoppen en den H. Vader zeiven? Zoo niet, waarom speelt het blad dan diens „opportunisme" uit te genover hun beginselvastheid? Heeft „de Vrijheid" dan nog niet bemerkt, dat juist in de autoritair geregeerde landen de zgn. fascisten al of niet van katholieken huize er vaak op uit zijn de katholieken te be wegen zich niet aan het herderlijk gezag van hun kerkelijke overheid, maar aan dat van het absolute staatsrégime te onderwerpen, óók wanneer dat handelt en leeraart lijn recht in strijd met de goddelijke leer der Kerk? Neen, niet het Katholicisme, maar het liberalisme met zijner hyper-individua- lisme heeft de fascistische reactie met haar anti-individualistische collectiviteit, gecon centreerd in het individu van een opper machtig dictator, in het leven geroepen. „De Vrijheid" deed beter zich hierop ernstig te bezinnen in plaats van niet-steekhoudende suggesties tegen het Katholicisme en de Roomsche Kerk te wekken. Dinsdagochtend is aan een klein boertje wo nende in een van de oude Schermermolens te Hoogwoud een schaap met twee lammetjes aan geboden namens H. M. de Koningin. De man had al zijn schapen verloren. Een assistent van den bedrijfsconsulent voor steun aan kleine boe ren, de heer H. Bruin te Schermerhom, had, met Zooals te verwachten was, heeft Daladier een overweldigende meerderheid in de Kamer gevonden. Op een vraag van Vin cent Auriol heeft de nieuwte premier verklaard, dat het nooit zijn bedoeling was geweest, de oude meerderheid te breken, maar dat de basis, waarop de regeering steunt, aanzienlijk verbreed moest worden. Socialisten en communisten heb ben met deze verklaring voorloopig genoegen genomen en vóór de ingediende motie van ver trouwen gestemd. De innerlijke reden voor dezen houding is, dat de roode heeren drommels goed inzien, dat de internationale positie van Frank rijk gevaarlijk is en dat er thans maar één groot probleem moet overheerschen: de nationale de fensie. Ook de Engelsche bladen vatten het al dus op, door de „groote overwinning" van Dala dier toe te schrijven aan het unaniem verlangen van de Kamer, met kracht de bewapening ter hand te nemen. Voorts werd de Fransche Ka mer tot éénheid gedreven in afwachting van de publicatie van het accoord tusschen Engeland en Italië, dat voor de Europeesche constellatie van het grootste belang kan zijn. Ook de houding van de Vereenigde Staten te genover de bewapening en een mogelijk Euro- peesch conflict is met dit alles gemoeid. Zooals de zaken op het oogenblik staan, kunnen de lan den in Europa, die naar uitbreiding van macht streven, van de materieele onzijdigheid der Vereenigde Staten vrijwel verzekerd zijn. Dit beteekent echter niet, dat deze landen in de Vereenigde Staten veel sympathie ontmoeten. Vooral de Anschluss heeft veel kwaad bloed gezet. De regeering der Vereenigde Staten heeft tot dusver geweigerd de Duitsche notificatie omtrent het verdwijnen van Oostenrijk als zelf standigen staat te aanvaarden. Anders dan En- gëland en Frankrijk, weigert de groote republiek de verdwijning van Oostenrijk als een voldongen feit te erkennen. Dat beteekent dat Washington den Anschluss als een gevolg van een, dooi Duitschland toegepaste, politiek van dWang en geweld beschouwt. Oostenrijk is voor Washing ton door Duitschland „veroverd", en veroverin gen worden door de regeering der Vereenigde Staten niet erkend. Desondanks is en blijft de groote meerderheid van de Amerikaansche staatsburgers van oordeel dat er van een daad werkelijke interventie der V.S. in Europeesche aangelegenheden geen sprake kan zijn. Terecht heeft men op het feit gewezen dat in openbare zitting geen enkel lid van het Congres tot dus ver zijn stem tegen Hitler's optreden verheven heeft. De houding van het Congres blijft uiterst gereserveerd. Een oogenblik had men kunnen veronder stellen dat de Amerikaansche volksver tegenwoordiging een herziening van de befaamde onzijdigheidswet althans in studie en overweging zou wenschen te nemen. Van vele zijden is er reeds uit den treure op gewezen dat de Neutrality Act, in feite, vooral den aanvaller bevoordeelt, omdat zden aangevallene, iederen Amerikaanschen steun onthoudt. De commissie voor de Buitenlandsche aangelegenheden van de Kamer had reeds besloten het vraagstuk van de herziening der betrokken wet in studie te nemen, maar een schrijven, door Cordell Huil gericht aan een der directeuren van de „Fo reign Policy Association", die opheffing van het embargo op wapenen ten bate van de republi- keinsche regeering van Spanje had gevraagd, is de reeds gewekte hoop den bodem komen in slaan. In dit schrijven van Roosevelt's staats secretaris toch wordt niet alleen betoogd dat opheffing van het embargo onmogelijk is, omdat de Neutrality Act den president volstrekt bindt, maar, anderzijds, óók verklaard, dat de regee ring het oogenblik niet gunstig acht om een de bat over deze wet en haar eventueele wijziging te ontketenen. Onder die omstandigheden heeft de Commissie voor de Buitenlandsche Aangele genheden gemeend aan haar plannen geen ge volg te moeten geven en haar besprekingen over dit onderwierp „sine die" verdaagd. Met een aanstaande wijziging van de onzijdigheidswet zal men derhalve goed doen niet te veel reke ning te houden. Gok pogingen om de overeenkomsten tus schen de V. S. en de Europeesche mogendheden in zake de terugbetaling der oorlogsschulden te herzien, vinden koel onthaal. Het aanbod van Hongarije de hoofdsom te betalen, maar in ruil daarvoor kwijtschelding van de betaling van rente te erlangen, zou misschien in welwillende overweging genomen zijn, ware het niet dat vele Congresleden bevreesd waren een precedent te scheppen, waarop andere mogendheden zich zou den kunnen beroepen. De voorstanders van een herziening verdedigen de stelling, dat het nog altjjd beter is kleine bedragen dan in het ge heel niets te ontvangen en betoogen, dat een regeling van deze nu reeds zoo lang hangen de kwestie verbetering der internationale ver houdingen ten gevolge hebben zou, maar hun tegenstanders blijven van oordeel, dat het niet aangaat den Europeeschen mogendheden groote voordeelen te bezorgen in een tijd, waarin de Amerikaansche schuldenlast steeds zwaarder drukt. Bovendien meenen zij dat de „Johnson Act", die landen, welke aan hun verplichtingen tegenover de V. S. niet voldaan hebben, belet op de Amerikaansche markt leeningen te slui ten, mede tot het behoud van den vrede bij draagt. Velen beschouwen de .Johnson Act" als een garantie tegen de kans, dat de V. S. op nieuw in een wereldoorlog zullen worden meege sleept. Men geeft toe dat deze garantie duur ge kocht wordt, maar men wenscht haar daarom nog niet te laten varen. Herziening der schuld- overeenkomsten zou de Europeesche rijken in de gelegenheid stellen op de Amerikaansche markt leeningen te sluiten, waarvan de op brengst voor uitbreiding der bewapening strek ken zou. Op deze wijze zouden de V. S., langs een omweg, in de Europeesche twisten onver mijdelijk betrokken worden. „Veiligheid" wenscht de gemiddelde Ameri kaan vóór alles. Ieder land, dat die „veiligheid" in gevaar brengt, wekt in zeer breede lagen der bevolking wantrouwen en vijandschap. De jong ste gebeurtenissen in Oostenrijk hebben Duitschland onmiskenbaar van veel sympathie beroofd. Duitschland heeft de millioenen Joden, die in Amerika leven, als klanten verloren. Geen hunner koopt nog Duitsche producten. De wei gering van Toscanini in Salzburg te dirigeeren heeft den Italiaanschen dirigent de meest voor- deelige aanbiedingen uit Amerika bezorgd. De arrestatie van Oostenrijksche intellectueelen heeft in universitaire kringen groote verontwaar diging gewekt. De directeuren van de „Rocke feller Foundation" wijzen op de onmogelijkheid de samenwerking op wetenschappelijk gebied te blijven voortzetten met landen, die den geest van het vrije onderzoek op het gebied der sociale en humanitaire wetenschappen geweld aandoen." De Amerikaansche opvattingen omtrent de toekomstige rol, die de V.S. op het gebied der algemeene politiek te spelen zullen hebben, zijn in volle evolutie. De officieele neutraliteit blijft voor het oogenblik gehandhaafd, maar dat de sympathieën van een groote meerderheid voor de democratische staten van Europa steeds krachtiger worden is aan geen enkelen twijfel onderhevig. medewerking van den burgemeester van Scher merhom, een verzoek aan de Koningin gericht, om een schaap met lammetjes te mogen koopen. welk verzoek is ingtewilligd. Men heeft dadelijk een rasecht Texelsch schaap met lammetjes ge kocht. Verbaasd keek het boertje, G. Seenstra, op toen hem de schapenfamilie werd aangeboden juist toen hij thuis kwam van de weekmarkt te Purmerend. m oprechten dank is het geschenk aanvaard. Vanmorgen werd de laatste hand gelegd aan de groote bloemententoonstelling te Boskoop onder architectuur van den heer Lebbink te Rotterdam. Vanmiddag heeft de internationale jury haar werk gedaan en morgenochtend zal Z.Exc. Jhr. Van Kamebeek, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de expositie officieel openen. Daarna zal een speciale plechtigheid plaats hebben bij de inzending van de N.V. van Kers bergen. Deze firma noemt haar soorten baby roosjes steeds naar onze nationale zwemsters. De nieuwe soorten zullen de namen dragen van Jopie Waalberg, Iet van Feggelen, Nida Senf, Rietje van Veen, Corrie Kint en Rie Masten broek. Bij deze doopplechtigheid zullen, naast Z.Exc. jhr. Van Kamebeek, aanwezig zijn de zwem sters Nida Senf, Rie van Veen en Corrie Kint, alsmede de bekende trainster mevr. v. Wuijck- huisen. Op de inzending der expositie komen wij nog nader terug. Dinsdagmorgen arriveerde in de visschers- haven te IJmuiden een, Engelsche stoomdrifter, de „Faithful Friend", afkomstig uit Grimsby. Het bleek, dat dit visschersvaaxtuig geen vischtuig aan boord had en ook geen visch- merk voerde. Toen bovendien de politie den schipper en eenige opvarenden van boord haal de en een onderzoek in het schip instelde, de den spoedig allerlei geruchten de ronde. Naar wij thans vernemen, heeft de politie een onderzoek ingesteld, omdat twijfel be-' stond, of van de radio-zendinstallatie. welke zich aan boord van het vaartuig bevindt, een ander dan wettelijk toegestaan gebruik werd gemaakt. Nadat uit het verhoor van opvarenden en een onderzoek ter plaatse was gebleken, dat geen onregelmatigheden plaats vonden, is het vaartuig weer vrij gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9