Chineesche troepen over de Gele Rivier Hebben tegenaanvallen linkschen succes? der m Vijfvoudige moord te Lochem Het grondstoffen- vraagstuk De overeenkomst van Rome Het nieuws van heden Daladier krijgt volmachten CARDENAS' ANTWOORD TE LONDEN aarschuwing van Laguardia JAPANSCH GENERAAL GESNEUVELD BEIDE ZIJDEN MELDEN OVERWINNINGEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 14 APRIL 1938 - OCHTENDDLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21122 De slachtoffers zijn vermoord, vóórdat de brand werd gesticht Britsche protestnota werd afgewezen ''Dictatuurlanden veroveren onze markten in Zuid-Amerika" Bij een bombardement op Hankau vielen zeven dooden en drie gewonden Een kabinetscrisis in Japan? Paul-Boncour uit de rep. unie Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Stormwaarschuwingsdienst 1 minimiurn De Galicische troepen van Franco zijn 20 k.m. in vogelvlucht van de zee verwijderd Britsche invloed te Burgos Geen kwestie van overheerschend kolonialen aard, zegt Plymouth Londen blijft hopen op een regeling Tekst der Britsch-Italiaansche overeenkomst reeds door Britsch kabinet goed gekeurd Zaterdag parafeering Huizen ingestort in Turkije Verscheidene personen onder het puin bedolven Wintersch weer in Italië Scheepvaart door storm gestagneerd Dit is voor u Slechts één stem in den Senaat tegen zijn financieel ontwerp Russisch consulaat te Dairen gesloten 9 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. rr.ededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Woensdag hebben dr. Hulst uit Leiden en dr. Hesselink uit Arnhem sectie verricht op de lijken van de vijf slachtoffers van rien moord te Lochem en op dat van den dader. Hierbij is komen vast te staan, dat de slachtoffers door moord om het leven zijn gekomen, nog voordat de brand werd gesticht. In de nabijheid van de boerderij is een biet bloed besmeurde lantaarn en voorts een bijl gevonden, waarmede de moord moet zijn gepleegd. Wat de dader na den moord gedaan heeft is niet precies komen vast te staan. Zijn lijk, 4at onder de resten van den hooiberg werd Avonden, was door het vuur verkoold, hetgeen sectie zeer bemoeilijkte. Het is niet komen vast te staan, dat de man Zich door ophanging van het leven heeft be- roofd. Na de sectie zijn de stoffelijke overschotten baar het lijkenhuisje te Lochem overgebracht. Woensdagmiddag smeulden de puinhoopen Van de gedeeltelijk afgebrande boerderij nog. He nog overeind staande resten zijn in den la- icn middag omvergehaald. LONDEN, 13 April. (Reuter) In het Britsche lagerhuis heeft Butler medegedeeld, dat het ^exicaansche antwoord betreffende de onteige ningen zoo juist was ontvangen en thans ge decodeerd werd. Naar verluidt beslaat het antwoord van pre sent Cardenas op de Britsche nota inzake de °hteigeningen tien bladzijden. Het wijst beslist het Britsche verzoek tot teruggave der eigendommen van de Mexi can Eagle maatschappij af, doch is gesteld in gematigde termen en weerlegt afzonder lik elk Britsch argument. He „New York Times" meldt, dat de onder- ahdelingen tusschen Rickett en de Mexicaan se regeering voorgoed gestaakt zijn. Rickett n°emde de Britsche nota als motief voor zijn bandelen. Nader wordt gemeld, dat het antwoord der ^iexicaansche regeering zegt, dat de onteige- bihg der petroleum-ondernemingen ten uitvoer is gelegd op grond van het openbaar belang. Mexicaansche regeering kan niet toegeven, öat de strengheid van den maatregel in geen Ve*houding staat tot de noodzakelijkheid van ^€n toestand. Liet kracht wordt tegengesproken, dat de dteigening van politieken aard is. De „Mexican bagle Oil Co." was als nationale onderneming ah de wetten van Mexico onderworpen en bh geen beroep doen op buitenlandsche diplo matieke tusschenkomst. De Mexicaansche re aving beschouwt de Britsche nota slechts als etl Protest. e LlEW YORK, 13 April (Reuter). In de bste radiorede die Laguardia voor het geheele j/bcrikaansche volk gehóuden heeft sedert hij Urgemeester van New York werd, heeft hij l^t volgende gezegd: •■Europeesche en Oostersche naties, in ^et bijzonder die, welke onder dictatoriaal bewind leven, zijn binnengedrongen in de Latijnsch-Amerikaansche Republieken en hebben onze markten veroverd." V^ardia stelde voor, dat de regeering der 8(^.eehigde Staten een overzicht zou op- Ajn van de markten in Zuid- en Midden- V^rika, ter voorbereiding van de uitvoering j, b een uitgebreid program van handelsex- rjh sie> met subsidie der regeering. De regee- Zou verkoopbare goederen moeten opkoo- Arc Van Ahierikaansche producenten en die aan Pfj^Nbaansche exporteurs verkoopen voor iti t Iager dan de kostprijzen, teneinde ze atijnsch Amerika af te zetten. „Het in- tat016vere commercieele optreden der dic- b6f riale landen in Latijnsch Amerika ver- politieke doeleinden", aldus Laguardia. e^ctatuur staat voor onzen drempel. Het is levensbelang, dat wij onmiddellijk stap- om dit nieuwe, opkomende zeer te liit Aderen van den bodem van het Weste- halfrond. In in «en J»r< sommige politieke kringen ziet men •leze radiorede een eersten stap naar candidatuur van Laguardia voor de bsidentsverkiezingen in 1940, De nieuwe Duitsche gezant v. Mackensen te Rome is met groote statie ontvangen HANKAU, 13 April (Reuter). De Chi neesche troepen overschrijden de Gele Rivier in het noordwesten van Honan. Zij hebben een algemeen offensief ingezet tegen de Japansche troepen in de drie steden Tsjijoean, Pingloe en Menghsien. Tevergeefs hebben zestig Japansche vlieg tuigen vandaag gepoogd tweemaal een Aanval te doen op Hankau. Zij slaagden er door de slechte weersomstandigheden niet in de stad te bereiken. Volgens een bericht uit Japansche mili taire bron te Sjanghai, aldus meldt het Chineesche persbureau, is luitenant-gene raal Isogai, commandant van de tiende Japansche divisie, bij den strijd om Taier- tsjwang gesneuveld. Isogai is militair attaché in China geweest, en was een der felste voorstanders van een militair optreden tegen de centrale regeering. Volgens het Chineesche persbureau wordt Jihsien, het eenige punt in Zuid-Sjantoeng waar nog hevig gevochten wordt, door de uit drie richtingen optrekkende Chineesche troe pen bedreigd. In den afgeloopen nacht is een kleine Japansche afdeeling in Oostelijke rich ting uit de stad ontsnapt; de rest blijft bele gerd. Intusschen komen steeds Japansche ver sterkingen uit Tientsin in Zuid-Sjantoeng aan. Maandag alleen trokken 4000 man door Tien tsin. Tusschen 3 en 25 Maart zijn in Sjansi minstens 15.000 Japanners gesneuveld. On der meer vielen den Chineezen 2300 gewe ren, acht stukken veldgeschut, dertig vrachtwagens en 500 paarden in nanden. Negentig vrachtwagens werden vernield. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat men aan den mond van de Min Ho, ter hoogte van Foetsjau, dertig Japansche oorlogsschepen ge zien heeft. Veertig vliegtuigen, waarschijnlijk opgestegen van een vliegtuigschip, bombardee ren Foetsjau en Kanton. Japansche vliegtuigen hebben gisteravond de vreemdelingenwijk van Hankau gebom bardeerd. Een" vijftiental luchttorpedo's kwamen neer in de tuinen, die nabij de Duitsche ambassade gelegen zijn, en twee op de raceclub. Bij het bombardement vie len zeven dooden en drie gewonden. Naar aanleiding van het Japansche protest tegen misbruik van neutrale vlaggen, en neu tralen eigendom door Chineesche troepen heeft de officieele Chineesche woordvoerder te Han kau verklaard, dat men hier te doen heeft met een der Japansche propagandatrucs. De Chi neezen hebben in het geheel geen misbruik ge maakt van neutrale vlaggen of neutralen eigen dom; zij hébben die juist van het begin der vijandelijkheden af op wonderbaarlijke wijze weten te ontzien. De politieke besprekingen, die aan het ziek bed van den thans herstellenden prins Konoye zijn gevoerd, zijn thans bijna beëindigd. -Alle bladen wijzen erop, dat de Japan- PARIJS, 13 April. (Havaj) Paul-Boncour is afgetreden als voorzitter der Fransche socialis tische en republikeinsche unie. De vice-voorzit ter, Villette, was reeds als zoodanig afgetreden en is buitendien uit de partij getreden. In zijn ontslagbrief geeft Paul-Boncour te ken nen, dat hij als voorzitter aftreedt wegens de houding der door de partij afgevaardigde parle mentsleden, die verleden week in Kamer en Senaat het Volksfront hebben verbroken, zonder daarbij voordeel te hebben getrokken voor de nationale unie sehe minister-president voor de volgende keuze is gesteld: ofwel aftreden, hetgeen tot ernstige verwikkelingen zou leiden, daar het moeilijk zou zijn een opvolger voor hem te vinden; ofwel de regeering verstevigen door de vorming van een reformistische eenheidspartij, welke methode echter weinig in overeenstemming is met zijn politiek temperament. Het stijgen van de kosten van levensonder houd, een gevolg van den langen duur van den JapansohChineeschen oorlog, heeft on tevredenheid onder de bevolking van Mand- sjoekwo veroorzaakt. De regeering heeft daarom besloten een wet tegen oorlogswinst uit te vaardigen. Prijsopdrijving Wordt zwaar gestraft. Verwachting: Meest matige Noord- Westelijke wind, betrokken tot zwaar be- wolkt, weinig of geen regen, weinig ver- andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog weinig verandering. Geseind 13 April te 14.40 uur aan de 1| posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: H „Weest op uw hoede." BARCELONA, 13 April (Havas). Ten Noorden van de Ebro bieden de regeerings- troepen feilen tegenstand aan de rechtschen. Verbitterde gevechten zijn gisteren geleverd in den sector van Balaguer, in den driehoek, die gevormd wordt door de wegen van Baiaguer naar Lerida, en Val Balaguer naar Vilagrasa. Aan het einde van den dag omsingelden de regeeringstroepen het dorp Vallfogona, aan den weg van Lerida naar Balaguer, 5 K.M. ten Zui den van laatstgenoemde plaats. Ten Zuiden van de Ebro, in de sectoren van Tortosa, zijn hevige aanvallen ontketend door de Italianen, ter hoogte van Cherta. Zij werden krachtig teruggeslagen. Dp opmarsch van de rechtschen op den weg GandesaTortosa is uiterst moeilijk. Den geheelen dag is verwoed gestreden op den linkeroever van de Segre, ter hoogte van het dorp Granja Escarpe, waarvan de regee ringstroepen zich meester wisten te maken. De rechtschen waren genoodzaakt, de Segre weder over te trekken. Uit Saragossa wordt gemeld, dat op verschei dene punten van het Noordelijk front de re geeringstroepen tegenaanvallen hebben onder nomen, o.m. bij het bruggehoofd van Balaguer voor Turmell. Al deze aanvallen mislukten, waarbij de linkschen groote verliezen leden. Voor de eerste maal sedert gerulmen tijd ver schenen bombardementstoestellen aan het front; zij wierpen luchttorpedo's neer in de omgeving van Morella en verdwenen na een raid van enkele minuten. Het leger van Aranda heeft vanmorgen om tien uur zijn krachtige aanvallen in den sector van Morella voortgezet. Cherta en Cati werden bezet. Aan het einde van den morgen waren de troepen San Mateo in het Noorden gepasseerd; San Mateo is half omsingeld. Om 12 uur vanmiddag bevonden de Galicische troepen, die in dezen sector optreden, zich op De vluchtelingenstroom aan de FranschSpaansche grens neemt dagelijks in om vang toe LONDEN, 13 April. (Reuter) In het Britsche Hoogerhuis heeft de Labour-afgevaardigde Mor- ley het vraagstuk van de internationale verdee ling der grondstoffen ter sprake gebracht. Plymouth, die namens de regeering sprak, zeide: „Dit vraagstuk hangt samen met den inter nationalen handel en kan slechts geregeld wor den door samenwerking van alle staten. Op het oogenblik maakt de totale productie van alle grondstoffen, die voor den handel belangrijk zijn, in alle koloniale gebieden niet meer dan drie procent van de .wereldproductie uit. Men kan niet volhouden, aldus Plymouth, dat de moeilijkheid van het verkrijgen van grondstoffen een overheerschend koloniaal vraagstuk is, en dat de koloniale zijde van het probleem, indien zij geregeld werd, nood zakelijk zeer zou bijdragen tot de oplossing van het grootere vraagstuk. De Britsche regeering heeft de Volkenbonds commissie voor de grondstoffen geantwoord, dat zij over het algemeen instemt met de door de commissie geformuleerde beginselen. Wij zijn Van Zeeland groote dankbaarheid verschuldigd voor zijn verslag. Plymouth zeide verder, dat de economische vraagstukken niet geheel van de politieke kunnen worden losgemaakt. Een bevredigende oplossing van de grootere internationale economische moeilijkheden zou een zeer gunstigen invloed hebben op den algemeenen toestand. Voor de regeling der economische vraagstukken is het ook van groot belang, dat de betrekkingen tus schen de landen vrij zijn van vrees, verdenkin gen en bezorgdheid, en dat er een geest van wederkeerig vertrouwen heerscht. Niet ontkend kan worden, dat de jongste politieke gebeurtenissen een algemeene rege ling dezer economische vraagstukken zelfs nog moeilijker gemaakt hebben, doch, zoo vervolgde Plymouth, ik wensch er den na druk op te leggen, dat dit niet beteekent, dat de Britsche regeering de hoop op rege ling van vele internationale economische moeilijkheden volgens de door Van Zeeland aangegeven richtsnoeren heeft opgegeven. De regeering hoopt, dat de atmosfeer binnen niet al te langen tijd zal verbeteren en dat het. dan mogelijk zal zijn deze moeilijke punten opnieuw in behandeling te nemen en te komen tot een verstrekkende regeling der problemen van den wereldhandel. nog geen 20 K.M., in vogelvlucht gemeten, van de Middellandsche Zee. De Staatscourant te Barcelona publiceert een decreet van den minister van Landsverdediging, waarbij alle mannen, die in 1907, 1908 en 1921 geboren zijn, onder de wapenen worden ge roepen, In den gisteren gehouden ministerraad te Barcelona, die zeven uur duurde, heeft Negrin verslag uitgebracht over den militairen toestand en de ontwikkeling van de maatregelen, die in verband met de verwezenlijking van het oor logsplan van de regeering genomen zijn. De ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan een decreet, waarbij de waterkrachtstations onder toezicht van het ministerie van Landsverdedi ging worden geplaatst. In een vergadering van de Kamer van Koop handel van Warschau heeft de Poolsche oud minister van Handel, Szydlowski, die als afge vaardigde van de Poolsche exporteurs drie we ken heeft doorgebracht in het onder bestuur van Franco staande Spaansche gebied, een op timistische verklaring afgelegd over de moge lijkheden om het handelsverkeer met dit deel van Spanje uit te breiden. Voorts deed Szydlowski mededeeling van een toenemenden Engelschen invloed te Burgos, Bilbao en Salamanca. Het rechtsche Spanje, zoo zeide hij, hoopt van Groot- Brfttannië credieten te verkrijgen voor den opbouw van het land. LONDEN, 13 April (Havas). Het Britsche kabinet heeft in zijn laatste bijeenkomst voor de verdaging van het parlement den tekst goedgekeurd der BritschItaliaansche overeenkomst. De ministers hadden een exemplaar daarvan in hun bezit. De overeenkomst zal Zaterdagochtend te Rome worden geparafeerd, en des avonds te Londen worden gepubliceerd. Waarschijnlijk zal de onderteekening geschieden in Juli. Britsche diplomatieke kringen beweren niets te weten van een reis van graaf Ciano naar Londen. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft in het Chigi-paleis te Rome den ambassadeur van Groot-Brittannië, Lord Perth, ontvangen, met wien hij een on derhoud had. Volgens de eerste aanwijzingen zouden de BritschItaliaansche accoorden vier hoofd stukken omvatten, t.w. 1. Arabië; 2. Het Suez-kanaal; 3. De Middellandsche Zee: Italië zou besloten hebben, toe te treden tot het Londensche Vloot- verdrag van 1936. 4. Spanje: Italië zou verwijzen naar de Duitsch-Italiaansche verklaring van October 1936, waarin het, evenals Duitschland, ver klaart geen territoriale oogmerken in Spanje na te streven. Men verwacht te Rome, dat binnenkort tus schen Italië en Egypte onderhandelingen zullen worden geopend, teneinde een accoord van goede nabuurschap te sluiten voor de gemeen schappelijke grenzen der beide landen. ISTAMBOEL, 13 April (Havas). Tengevolge van de aanhoudende regens van de laatste da gen zijn zeven huizen aan den Gouden Hoorn ingestort. Verscheidene personen zijn onder het puin bedolven. Eenige kinderen werden levenloos uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. NAPELS, 13 April. (Reuter) De scheepvaart in de haven van Napels is gedurende twee da gen door een zwaren storm hevig belemmerd. De „Conté di Savoia", welke Maandag voor een tocht door de Middellandsche Zee zou vertrek ken, moest het vertrek uitstellen. Onder de pas sagiers bevond zich ex-koning Alfonso van Spanje. De „Conté Bianco Mano", welke van een reis terugkeerde, moest geruimen tijd buitengaats blijven liggen. Zoowel in Napels als in andere deelen van Italië heerscht nog wintersch weer. Men vreest het ergste voor den fruitoogst. De Britsche ministers hebben den tekst van de BritschItaliaansche overeenkomst, die Zater dag geparafeerd zal worden, goedgekeurd. In het Britsche Hoogerhuis besprak Lord Ply mouth het grondstoffen vraagstuk. De Chineesche troepen trokken over de Geie Rivier. In Japan dreigt een kabinetscrisis. Z. H. de Paus heeft het woord gericht tot een aantal Oostcnrijksche studenten, die door Z. H. werden ontvangen. Aan de Spaansche fronten melden beide par tijen overwinningen. De Fransche Senaat aanvaardde het financieel# ontwerp van het kabinct-Daladier met slechts één stem tegen. Laguardia waarschuwde ervoor, dat de V. S. in Zuid-Amerika door den handel der dictatuur- staten verdrongen worden. Bij rechterlijke beslissing is bevel gegeven tot ontruiming van een bezette fabriek in Frank rijk. In verschillende fabrieken werd het werk hervat. Schuschnigg zou in Duitschland een betrek kelijke vrijheid krijgen. Het antwoord van Cardenas op het Britsch pro test inzake de onteigeningen is te Londen ont vangen. Het protest zou in gematigde termen worden afgewezen. Tien inbraken te Assen opgehelderd. Procureur-generaal heeft bevestiging geëischt van de vonnissen tegen de drie verdachten in de Blauwe Zand-affaire. Beurs van New York: Herstel breekt door. Er zijn lezers die de verbeelding hebben dat bepaalde stukjes in deze rubriek hun „op 't lijf geschreven" zijn. Natuurlijk is geen enkel gericht tegen een bepaald persoon maar te gen een verkeerd idee. Overigens geldt steeds het oude „wien de schoen past trekke hem aan." En dit artikeltje is nu geschreven geheel alleen voor ja voor u! U weet zelf het allerbest waarin u tekort schiet, wat er aan u mis is. Ge kunt het tenminste weten en moet het weten. Niemand anders kent zóó uw bedoelingen, uw oogmer ken, uw drijfveer als u zélf. En nu is het de juiste tijd om eens goed zich zelf te leeren kennen zonder bevoor oordeeld te zijn. We moeten ons leven en ons zelf eens beschouwen niet zoo als anderen er tegenaan zien, maar zooals wij zelf de onder gr ondsche roerselen kennend, er het best over kunnen oordeelen. Leer u zelf kennen en handel dienovereenkomstigDit is nu op den persoon af eens voor u ja voor u! PARIJS, 13 April (Havas). De Fransche Senaat heeft het financieele regeeringsontwerp aangenomen met 288 stemmen tegen 1. Tevoren had de financieele Senaatscommissie het ontwerp met algemeene stemmen aange nomen, zonder eenige wijziging aan te bren gen. Een lid onthield zich van stemming. DAIREN, 13 April. iD. N. B.) Het Russische consulaat te Dairen is op order der regeering te Moskou gesloten. Rusland heeft thans nog een handelsvertegenwoordiging in deze plaats. Ir-a IV mu:millllllM)ii))i Stand op Donderdag 1 uur v.m. 766.5 Vorige stand 768.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1