Welke planten in mijn tuin? We luisteren naar FINANCIEN TZ-frtiS-ifit rr\ BOSKOOP HELPT EN TOONT U TfjeJt ickaJk ^ea/miclM Dagfilm autorenner DONDERDAG 14 APRIL 1938 Kleurenrijkdom, kostbare arrange menten, maar ook het een voudige stadstuintje in volle glorie Hooge belangstelling bij de opening De opening Bekroningen Haar kind mishandeld Tegen vrouw drie jaar gevangenis straf geëischt STAKING BIJ WEGENBOUW Op den weg Baarn-Hilversum VESTIGINGSWET KLEIN BEDRIJF Contact-centrale van de drie Middenstandsbonden is en blijft. Sterfgeval aan boord der Sumatra Officier G. van Beusekom in Indië overleden EXTRA KALVERTOEWIJZING In verband met mond- en klauwzeer BRAND OP BIMA Geweldige windhoos in Indië Groote schade op Sumatra's Westkust WENKEN EN WENSCHEN VAN DEN MIDDENSTAND Overleg tusschen drie Neder landsche bonden VOORSTEL TOT PENSIOEN- VERBETERING Vrijdag 15 April TWEE WONINGEN AFGEBRAND Buren waarschuwden tijdig de bewoners DE PASSIESPELEN TE TEGELEN Pater Jac. Schreurs bespreekt den nieuwen tekst SOESTERDAL GEÖPEND Belangstelling voor luchtvaart tentoonstelling Landbouwhoogeschool SCHAKEN Simultaan-séance van Kmoch VOETBAL IerlandSchotland 21 KOMT DE AUTORENBAAN IN APELDOORN? Binnenkort onderhandelingen met de gemeente Voorlichting, door tentoonstellen van planten, die in ons klimaat in iederen tuin kunnen gedijen, hulp bij het maken van een goede keuze, toonen van de hoogere sierwaarde der verbeterde bekende tuin- bloemen.... ziedaar in een klein bestek het doel van de bloemententoonstelling, die van heden tot 30 April te Boskoop in de reeds zoo bekende omgeving wordt ge houden. De voorzitter der tentoonstellingsvereeni- ging, de heer P. J. C. Oosthoek, meent dan ook, dat het Boskoopsche gebeuren zich daardoor onderscheidt van alle andere bloemententoonstellingen, waarbij hij nog als nuttige factor voegt: het directe con tact van tuinbezitters met de producenten. Verleden jaar konden we de show niet ge noeg roemen, omdat de architect een waar sprookje geschapen had door de Dosch-ge- dachte bij zijn plan vast te houden. Een reus achtig décor tegen den grijzen achterwand van het expositiegebouw gaf o.a. een sfeer, die men niet graag had willen missen. Wij moesten er dan ook even aan wennen, toen we nu iets heel anders zagen: de archi tect, wiens werk dit jaar uit een prijsvraag be kroond werd, de heer A. Lebbink te Rotterdam, heeft van de zaal een park gemaakt, waarbij hy als bijzondere opdracht had te zorgen voor het artistiek mixen van een aantal stadstuin tjes. De achterwand rijst ditmaal kaal en kil op en we vragen ons dan ook af, waarom men het décor van verleden jaar niet heeft gehand haafd. ook al past het dan niet precies in het parkgeheel. Mocht de eerste indruk wij zijn wellicht te veel-eischend geworden, door het overgroot aantal bloemenshows ons niet bijzonder enthousiast maken, de nadere kennismaking met de bloemen en planten gaf weer volop gelegenheid tot waardeering en bewondering Het zwaartepunt is dit jaar dan ook gelegd in het toonen van de nieuwste variëteiten in af geronde combinaties. De 20 inzenders laten het publiek genie ten van zeldzaam bloeiende rhododendrons, van felroode tot ijlgele azalea's, van purpe ren clematis en rijk-genuanceerde rotspark- planten. Ge ziet er den wijd-neerhangenden blau wen regen op een stam, die minstens vijftig jaar de voorjaarspracht gedragen heeft; ge ziet hoe de gele brem langzamerhand in lila overgaat, de pyramide-azalea, die honder den bloemen telt. Hoe aardig en fijn van aanleg zijn de stadstuintjes. Op een paar vierkanten me ter grond staan tientallen planten bijeen, ge kunt kiezen; ge kunt de bloemen, die tusschen April en September bloeien tege lijk in vollen rijkdom aanschouwen. Het is niet mogelijk alle inzendingen afzon derlijk te bespreken, maar wij willen een uit zondering maken voor de firma Kersbergen, die een zeldzame variëteit baby-roosjes exposeert. In een groot rond perk, recht tegenover den ingang van de zaal, staan de pittoreske roode „Willy den Oude". Gestrengeld rondom een pergola vragen de witte en rose baby-roosjes uw aandacht. Zes nieuwe soorten, eveneens ge naamd naar bekende zwemsters, zijn heden morgen zooals gemeld met eenlge plech tigheid en met aanwezigheid van de sterren gedoopt. Vergeet u ook niet, de winterharde orchidee nader te bekijken, of de dwergroos, de kleinste ter wereld. Het wordt steeds moeilijker om dergelijke ten toonstellingen te beschrijven; wie er interesse voor heeft, gaat kijken en voor den outsider zeggen de ingewikkelde namen van nieuwighe den bitter weinig. Maar vast staat, dat de echte bloemenliefhebber Boskoop niet vergeten zal, terwijl de minder geïnteresseerde verbaasd zal staan van het kunnen onzer kweekers en voort aan voor goed voor Boskoop gewonnen zal zijn. Vanmorgen kwam een select gezelschap bijeen om de officieele opening luister bij te zetten. De voorzitter, de heer P. J. C. Oosthoek, heette bij zonder welkom Z. Exc. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat en Commissaris der Koningin in Zuidholland, Z. Exc. mr. J. A. N. Patijn, minister van Buitenlandsche Zaken, Z. Exc. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z. Exc. A. de Pury, Doyen van het Corps Diplo matique, de vertegenwoordigers van de ministers van Economische en Sociale Zaken en de talrijke gezanten van vreemde mogendheden. Den burgemeester van Boskoop dankte spr. voor zijn steun en belangstelling. Boskoop is slechts een dorp met 8000 inwo ners, aldus spr., maar het neemt toch een heel bijzondere plaats in in de rij van de Neder- landsche gemeenten; het oog van de beschaafde wereld is er op gevestigd. Lang voor de autarchie in de mode kwam heb ben de regeeringen van alle Europeesche en Amerikaansche landen het reeds noodig geoor deeld hun eigen boomkweekerij-bedrijven te be schermen tegen de meerdere bekwaamheid in *t vak, den grooteren ondernemingsgeest van die 8000 Boskoopers. Dit deden ze door tarieven te heffen die neer komen op 50 tot 250 pCt. van de waarde of door algeheele uitsluiting. De Boskoopsche export is door die maatregelen zeer zwaar getroffen maar de energie van de bevolking is daardoor niet verkleind, het tegen deel is eer waar. Onafgebroken blijft Boskoop vechten voor zijn voortbestaan. Deze tentoonstelling is dan ook niet een zoo maar opgekomen idee maar een der middelen om overeind te blijven. Onze Nederlandsche regeering weet dat, ook in allerhoogsten kring is dit bekend en wij ver trouwen dit jaar wederom een bewijs van be langstelling in den strijd om het bestaan, wel ken Boskoop te voeren heeft, te mogen ont vangen. Een ieder, die deze tentoonstelling bezoekt, moge dan ook met den indruk naar huis gaan, dat een bedrijf, dat zich zoo dapper weert en zulk een schoonheid weet te scheppen, niet mag ondergaan. Hierna verkreeg jhr. mr. dr. H. A. van Kar nebeek het woord. Gaarne zal ik, zeide spr., aan de uitnoodiging om deze tentoonstelling te openen gehoor geven. Het is verheugend, dat de opening zich kan voltrekken in een, althans voor Boskoop, verbe terende conjunctuur. Dit bevestigt hetgeen steeds geleefd heeft in het diepste der harten van de menschen, die de Boskoopsche bedrijven schragen. Dezen immers zijn nooit ontmoedigd geweest. Hier in Boskoop werkt niet alleen de werkzaamheid van het levende geslacht, maar ervaring van eeuwen. Daarom kan er hier, on danks de onzekerheid van het heden, geloof be staan in de toekomst van Boskoop. Deze tentoonstelling en dit gebouw zijn een symbool van Boskoop en omgeving, een mani festatie van de plaatselijke taak. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat deze tentoon stelling een schrede zal zijn op den weg van den vooruitgang van Boskoop. Aan het einde van zijn rede verklaarde de Commissaris der Koningin de tentoonstelling geopend. De aanwezigen zongen hierna staande het Wilhelmus. De internationale jury van de bloementen toonstelling te Boskoop heeft groote gouden me dailles toegekend aan de firma's M. Koster en Zn., Gebr. Goudkade, Felix en Dijkhuis, Adr. van Nes en L. J. Endtz en Co. De medaille van H. K. H. Prinses Juliana is toegekend aan de handelskweekerij Koster en Zn. aan welke firma tevens de burgemeester Verkerk-Wisselbeker is toegekend. Hedenmorgen behandelde de Groningsche Rechtbank de zaak tegen een 28-jarige moeder uit Bedum, die haar tweejarig dochtertje op 20 December 1937 dusdanig heeft mishandeld, dat het aan de gevolgen is overleden. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de vrouw vaak zeer hardvochtig tegen het kind is opgetreden. De psychiater dr. Van Mesdag kenschetste de moeder als een egocentrische vrouw met een hard, wreed karakter, die zich thans meer be kommert over hetgeen haar is overkomen, dan berouw heeft over hetgeen zij heeft misdaan. In zijn requisitoir schetste de Officier van Jus titie, mr. Polman, de daad van de vrouw als een uiting van een stil verlangen, om haar kind, dat in den weg stond tusschen haar en haar man, kwijt te raken. Hij achtte de ten laste legging bewezen en requireerde, de moeilijke huiselijke omstandig heden in aanmerking nemende, drie jaar ge vangenisstraf. Mr. Vos pleitte clementie. Uitspraak 28 April. Vanochtend hebben de ongeveer veertig arbei ders, die werkzaam zijn bij de moderniseering van den provincialen weg BaarnHilversum, 't werk neergelegd. De arbeiders eischen van den aannemer, J. de Kroon en Zn. te Rhenen, na leving van de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst voor de bouwbedrijven, water-, spoor- en wegenbouw 19381939, hoewel noch de aan nemer, noch een gedeelte van de stakers geor ganiseerd is. Op het oogenblik wordt gewerkt door zes vaste arbeiders van de firma De Kroon. De stakers posten by het afgesloten gedeelte van den weg. B« het werk zelf kunnen zij niet komen, omdat thans ook de bermen van den weg op last van den Provincialen Waterstaat voor voetgangers zijn afgesloten. De Vestigingswet-Kleinbedrijf stelt de af kondiging van de Vestigingseischen voor een bepaalden tak van bedrijf afhankelijk van verschillende voorwaarden. Een dezer voorwaarden is, dat het verzoek tot vaststelling van vestigingseischen moet uitgaan van één of meer rechtspersoonlijk heid bezittende vereenigingen van onderne mers in den desbetreffenden bedrijfstak, aan gesloten bij een algemeen erkende centrale organisatie. In de practijk komt het nu voor, dat aan deze laatste voorwaarden niet is voldaan, m.a.w. er zijn vakorganisaties, welke niet zijn aangesloten bij een centrale organisatie. Het komt ook voor, dat er vakbonden zijn, voor welke het moeilijkheden oplevert om zich bij één der bestaande algemeen erkende centrale organisaties aan te sluiten. Dit zou beteekenen, dat gebruikmaking van de Vestigingswet ter verkrijging van meer ge zonde bedrijfstoestanden voor deze vakbonden onmogelijk zou zijn. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, hebben de drie middenstandsbonden met in stemming van het Departement van Econo mische Zaken besloten, over te gaan tot op richting van een „Contact Centrale", waarbij de niet in een der bestaande centrale organi saties opgenomen vakbonden zich kunnen aan sluiten. Rechtspersoonlijkheid is aangevraagd. Adres van de Contact-Centrale der drie Ned. Middenstandsbonden is: Mauritskade 23, 's-Gra- venhage. BAYERI VERWEKT GEEN KRAMP Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. SOERABAJA, 14 April. (Aneta). Gisteren voer Hr. Ms. Sumatra de haven binnen met de vlag halfstok, wegens het overlijden van den officier der administratie der 2de klasse G. van Beusekom. Hij is tengevolge van in fluenza en longontsteking overleden. Wfjlen de heer Van Beusekom was een zeer geziene figuur. Heden is het stoffelijk overschot met mili taire eer ter aarde besteld. Naar wij vernemen, heeft de minister van Economische Zaken besloten, dat met het oog op de bij de laatste mond- en klauwzeer epi- zoötie geleden verliezen de aan de onderschei dene gewesten voor 1938 verleende kalvertoe- wijzingen alsnog een verhooging zullen on dergaan. Bij de bepaling van de uit dien hoofde aan de gewesten toe te kennen extra toewijzing is uitgegaan van een uitgebreid en nauwkeurig door den centralen crisis-contröledienst inge steld onderzoek, alsmede van de cijfers, welke dienaangaande door den veeartsenijkundigen dienst zijn gepubliceerd. Op dien grondslag is het aantal extra schet sen voor geheel-Nederland op 28506 vastgesteld. Ten aanzien vdn de toewijzingen binnen de gewesten, de toewijzigingen dus aan de ver schillende daarvoor in aanmerking komende veehouders, is bepaald, dat alleen zij, op wier bedrijf volgens officieele verklaringen na 1 Augustus 1937 mond- en klauwzeer heeft ge- heerscht, voor deze toewijzing in aanmerking kunnen komen. Voorts zal bij de vaststelling van de toewij zing rekening worden gehouden met: 1. het aantal aan mond- en klauwzeer ge storven dieren boven 1 jaar tijdens de periode, gedurende welke het bedrijf door den veeart- senijkundigendienst besmet is verklaard; 2. het aantal na de vorenbedoelde periode aan mond- en klauwzeer gestorven dieren bo ven 1 jaar en de tijdens en na die periode ten gevolge van genoemde ziekte plaats gehad heb bende noodslachtingen van dieren boven 1 jaar; 3. het aantal stuks vee boven 1 jaar, het welk door mond- en klauwzeer wrak is gewor den en dientengevolge spoedig zal moeten wor den opgeruimd. De gewestelijke landbouw-crisis-organisaties zullen zoo spoedig mogelijk bekend maken, waar en op welke wijze aanvragen voor deze bijzondere toewijzing dienen te worden inge diend. BUITENZORG, 14 April. (Aneta). Op de onderneming Tambora op Bima is brand uitge broken. De koffiefabriek, de zagerij, een ijzer werkplaats, een werkplaats voor gereedschap pen, een loods met koffie gevuld, een gevulde rijstloods en twee woningen zijn in asch gelegd. De schade wordt geraamd op f 50.000. PADANG, 14 April. (Aneta). Door een gewel dige windhoos zijn te Priaman (Sumatra's Westkust) 20 visschersprauwen weggespoeld. Twee huizen zijn vernield en tien beschadigd. De controleur zorgde voor hulpverleening. Per soonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Daar ook gevaar bestaat voor de eigendommen van de S. S., zijn autoriteiten van de S. S. naar Priaman vertrokken, om een onderzoek in te stellen. Dezer dagen vergaderde te 'sGravenhage de Commissie van Overleg uit de drie Nederland sche Middenstandsbonden. Wij ontvingen hier over het volgende communiqué: Met teleurstelling werd kennis genomen van het afwijzend antwoord van den minister van Sociale Zaken op het jongste adres van de drie bonden inzake de heffing krachtens de Warenwet. Besloten werd voorshands het re sultaat van de verdere behandeling van dit vraagstuk door den Middenstandsraad af te wachten. In het toporgaan voor de overheidsuitvoe- ring der sociale verzekeringen, den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank, is tot op heden geen plaats ingeruimd voor een verte genwoordiger van de Middenstandsbonden. Waar in de wet op de Rijksverzekeringsbank wordr. gesproken van „voornaamste centrale or ganisaties van werkgevers" en hieronder mede de Middenstandsbonden gerekend dienen te worden, achten de Middenstandsbonden het bil lijk, dat in de toekomst in dit lichaam zoowel onder vier leden werkgevers, als onder de vier plaatsvervangende ledenwerkgevers tenminste één vertegenwoordiger der drie Middenstands bonden zal worden aangewezen. De Middenstandsbonden hebben zich in dien zin tot den minister van Sociale Zaken ge wend en met voldoening vernam de Commissie van Overleg het van den minister ontvangen antwoord, dat deze bereid is bij een volgende samenstelling van den Raad van Toezicht of bij een tusschentijdsche vacature aan den wensch der middenstandsbonden zijn aandacht te geven. Van de ministers van Economische Zaken en van Waterstaat was antwoord ontvangen op het in December verzonden adres van de drie bonden inzake de saneering van den huis- brandhandel. De vergadering constateerde, dat niet op goede gronden kan worden vastgehou den het standpunt, dat de overheid met de Kolenconventie geen bemoeienis heeft en daar om ook met de saneering van den huisbrand- handel door de Kolenconventie geen bemoeie nis zou behoeven te hebben. Besloten werd dan ook de bemoeiingen om te geraken tot een behoorlijk geconstrueerde en behoorlijk functionneerende saneering in den huisbfandhandel voort té zetten. Met groote belangstelling werd kennis geno men van de jongste Economische Publicatie van de Ned. Middenstandsbank inzake de cre- dietverleening door den middenstand aan het publiek. De vergadering vereenigde zich volkomen met de conclusies van deze publicatie. In verband met de voorbereiding aan het Departement van Sociale Zaken van een ont werp van wet tot herziening der Vleeschkeu- ringswet, stelde de Commissie van Overleg als haar standpunt vast, dat de vleeschkeuring be hoort te worden een Rijkskeuring met een uni forme uitvoering en althans een keuring met uniforme tarieven, welke den kostprijs zooveel mogelijk benaderen. Besloten werd van dit standpunt aan den minister van Sociale Zaken mededeeling te doen. ^^ejj<pcpc}>cpcp<p<pc£(pq3cpcp<^cpcp(£cpcpcpc£tpcpcpcpcp<£cpcpcpq3cpc£i£^cp^(£cpe|3cpcpcp'cpcpcpc|jcpcpc)3cpcj3cpcpcpc£>c}5cpcp BATAVIA, 14 April. (Aneta). De commissie voor georganiseerd overleg zal binnen eenige da gen aan de regeering een uitvoerig voorstel doen toekomen inzake verbetering van pensioenen voor ambtenaren. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Causerie „Goede Vrijdag, dag van het Kruis". 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en Gramofoonmuz. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Orkest. 6.05 Declamatie, 6.20 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De Goede-Vrijdag-proces sie op Flores". 7.35 Vervolg concert. 8.00 Berichten ANP, KRO-Mededeelingen 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radlotooneel met muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00—7.30 VARA, 9.00—10.40 VARA, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Omroeporkest en solisten I.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Lyra-Trio. 2.45 Declamatie. 3.15 Aeolian-orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.05 De Ramblers. 6.50 Hammond-Orgelspel. 7.00 Causerie „Honderd Jaar Burgerlijk Wetboek". 7.20 Berichten ANP. 9.00 VARA-Solisten-Orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Religieus-socialistische uitzending. 10.30 Berichten ANP. 11.00 De Stem des Volks, Amsterdam en het U. S. O. II.2512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.50 Richard Crean-Orkest. 12.50 Pianovoordracht. 1.20 Falkman's Apachen-Orkest. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.40 Hanwell Silver-Orkest. 3.20 Griller-Strijkkwartet en solist. 4.20 Zang. 5.105.45 Fred Hartley's Sextet. 6.50 Reg. King's orkest. 7.20 BBC-Symphonle-Orkest, BBC-koor en solisten. 8.05 Berichten. 8.209.25 Vervolg concert. RADIO-PARIJS, 1648 M. 9.10 en 11.35 Gramofoonmuziek, 12.50 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.20 Viool voordracht. 3.05 en 3.35 Zang. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.20 Ortambert-kwa. eet en solisten. 5.20 Zang. 5.35 Clavecymbel-voordracht. 6.20 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Radfotoo'eel met muziek. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.2011.50 Concert. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Prisca-kwartet. 11,20 Omroeporkest. 1.20 Viool, zang en piano. 3.20 Omroeporkest en solisten. 5.20 Radlotooneel met muziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Gevarieerd programma. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.05 Derde acte opera „Parsifal". 11.201.20 Ferdy Kauffmann, H. J. Fierke en H. Fröhlich met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroeporkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Het Pro Nova-kwartet. 5.20 Gramofoonmuziek, 5.35 Pianovoordracht. 6.20 Volksliederen. 7.20 Gramofoonmuziek. 8,35 Gramofoonmuziek. 9.3010.20 Omroeporkest en solisten. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroepkleinorkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.501.20 Orgelconcert. 4.20 Omroepkleinorkest en solisten. 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 en 7.20 Radiotooneel. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel. 9.3010.20 De donkere metten van Goe den Vrijdag. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest. 9.30 Berichten. 10.05 Berichten. 10.20 Omroepkleinorkest, pianoduo en sol. 11.201.20 Het Romanoff-Balalaika-kwin- tet, Otto Fricke's orkest en solisten. Met voldoening werd opgemerkt, dat met be trekking tot het vraagstuk van de ouderdoms verzorging van kleine zelfstandigen in steeds breeder kring de gedachte rijpt, dat de oplos sing van dit vraagstuk zal moeten worden be reikt langs den weg van opneming der zelf standigen als verplicht verzekerden in de ouderdoihsverzekering. In afwachting van stappen ten aanzien van dit vraagstuk in het algemeen, werd besloten bij de Regeering aan te dringen op afdoende maatregelen tot voorziening in den nood van de thans behoeftige ouden van dagen. Bij de autoriteiten en instanties belast met de economische verdedigingsvoorbereiding zal worden aangedrongen ,op volwaardige inscha keling van den georganiseerden handel in de organisatie van de distributie in oorlogstijd. Woensdagavond is door nog niet bekende oor zaak brand uitgebroken in de woning van den heer J. Sanders te Sehijndel. De bewoners wer den door buren gewaarschuwd en konden zich in veiligheid brengen. Het vuur sloeg over op het stroodak van de aangrenzende woning van G. Bozelie. Binnen korten tijd waren beide wo ningen tot den grond toe afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. In een vergadering van alle medewerkenden aan de Passiespelen 1940 te Tegelen, heeft de voorzitter, de heer André Thjjssen, verschillen de belangrijke mededeelingen gedaan betref fende de spelen in 1940. Hij stelde pater Schreurs aan de vergadering voor, evenals den heer Vermain uit Maastricht, den componist van de Passiemuziek bij de ko mende Spelen. Als directeur voor het koor en orkest is aan gezocht de heer Jac. Penninx uit Venlo. De tooneelbouw van 1935 blijft gehandhaafd. Het tooneel wordt reeds in het voorjaar 1939 opge bouwd, om de repetities zoo doelmatig moge lijk te doen houden. Pater Schreurs, die vervolgens het woord ver kreeg, noemde de stichting der Tegelsche Pas siespelen een daad van cultureele beteekenis, die niet enkel de belangstelling heeft van ge heel Nederland, maar ook van over de grenzen. Over zijn Passietekst zegt pater Schreurs, dat de opzet van zijn tragedie is, de essentieele ge dachten van het Lijdensdrama als een strak geheel op te voeren, dat onmiddellijk pakt en aangrijpt. Zijn ideaal is de Passie op te bouwen van hoogte tot hoogte, waardoor het spel tel kens hoogtepunten bereikt, om zich tenslotte tot den grootsten climax te ontplooien, n.l. den Kruisdood. De tekst is geschreven in bevatte lijke, maar zinrijke taal, verstaanbaar voor een ieder, maar ook diep en vol aan beteekenis voor den intellectueel. Verder is de tekst aangepast bij het tooneel. Door de inschakeling van het orkest zullen de toeschouwers meer geboeid worden, de spelers meer zekerheid en rolvastheid verwerven en de Passie-gedachte dieper beleefd worden. Spreker declameerde dan enkele fragmenten uit zijn Passiespel, die een diepen indruk maakten. Binnenkort zullen voor de spelers cursus avonden door pater Schreurs gegeven worden, ter nadere verklaring en beter begrijpen van den tekst. Onder groote belangstelling is hedenmorgen te Soesterberg de nieuwe permanente Lucht vaarttentoonstelling Soesterdal geopend, die, als opvolgster van de vroegere particuliere tentoon stelling, die daar bestond, onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, is tot stand gekomen. De secretaris van de Kon. Nederl, Vereeniging voor Luchtvaart, kolonel H. Walaardt Sacré, heette de aanwezigen welkom. De burgemeester van Soest, mr. W. A. J. Vis ser, die was uitgenoodigd de openingsplechtig heid te verrichten, herinnerde er aan, dat men hier op historisch terrein was, waar het de ge schiedenis der Luchtvaart betreft. Hier werden in 1909, op initiatief van Henri Wijnmalen, de eerste vliegoefeningen gehouden, waarheen dui zenden belangstellenden uit het geheele land stroomden. In dezen tijd van zwaren druk kan een ten toonstelling als deze ons den weg wijzen en ons toonen, wat door initiatief, ondernemingsgeest en doortastendheid is te bereiken. Speciaal voor de jeugd is zij een opwekking, om door de on gunst der tijden niet bij de pakken te gaan neerzitten, maar met kracht mede te werken om ons Rijk te handhaven op de plaats, waarop wij recht hebben en waarop wij trotsch zijn. Deze tentoonstelling, die ons toont, „wat een goede couragie vermagh", verklaarde de burgemester dan ook gaarne voor geopend. WAGENINGEN. Bevorderd (met lof) tot doctor in de landbouwkunde de heer ir. E. G. Mulder, geb. te Sappemeer, op proefschrift met stellingen, getiteld: „Over de beteekenis van koper voor den groei van planten en micro organismen, in het bijzonder een onderzoek naar de oorzaak der ontginningsziekte." De schaakmeester H. Kmoch zal op 23 April as. te Amsterdam in een simultaanséance tegen de K. L. M.-schaakclub aan dertig borden spelen. De séance wordt in een van de zalen op Schiphol gehouden. De Woensdagmiddag te Belfast gespeelde voetbalwedstrijd tusschen de amateurselftallen van Ierland en Schotland is in een 21-over- winning voor de gastheeren geëindigd. De Nivas verkocht 303 ton superieure suiker en 50 ton bruine suiker voor con sumptie en 435 ton superieure voor export Nadat de uitgifte der 314 pCt. leening, groot f 4.611.000, ten laste der gemeente Groningen in verband met de gewijzigde verhoudingen op de geldmarkt eenigen tijd is uitgesteld, bestaat thans de mogelijkheid, dat zij binnenkort zal plaats vinden. Het plan zal eenigszins gewijzigd worden naar de eischen van de Vereeniging voor den Effectenhandel. De uitvoer van Java en Madoera bedroeg in Maart f 21.900.000 tegen f 25.100.000 in Februari en f 26.500.000 in Maart 1937. W het eerste kwartaal f 55.900.000 tegen f 68.800.000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Internationale Crediet- en Handels- vereen. Rotterdam is voornemens, over 193' een dividend uit te keeren van 9 pCt. tegen 6 pCt. het vorig jaar. De Vereen. Blikfabriejcen boekten in 1931 een winst van f 539.023 tegen f 486.455 tn 1936. Er wordt een onveranderd dividend van 10 pCt. uitgekeerd. De Industrieele Maatschappij is voorne mens over 1937 een dividend uit te keeren van 7 pCt. tegen 6% pCt. het vorig jaar. De groote Europeesche- en Chineesche tinproducenten op Malakka dringen bij het ministerie van Koloniën te Londen er op aan, de aan Malakka toegewezen standaara- hoeveelheden uit hoofde van de tinrestric tie, onmiddellijk sterk te verhoogen. De goudprijs te Londen daalde met Vz tot 139/10. 299.000 werd aan goud om gezet De Compagnie Internationale des Wagons Lits is voornemens, tot uitkeering over te gaan van achterstallig dividend op de Pre' ferente aandeélen. In de vergadering van Mei a.s. zal worden voorgesteld een divi dend op de pref. aandeden uit te keeren van 5 pCt. over de jaren 19311937, of fr. 35 netto per pref. aandeel van fr. 1°"' Op de gewone aandeden van fr. 100 zal pCt. worden uitgekeerd of fr 4 netto. De British Enka Artificial Silk Co. boekte in 1937 grootere productie en verkoopen van kunstzijde dan in 1936. De verkoopen ma ren zelfs grooter dan de productie. Jje, president-commissaris deelde mede, dd de technische samenwerking met de Aku voortduurt en dat zijn Mij. de Ne derlandsche Mij. veel dank is verschul digd voor de groote aandacht, die aan hel bedrijf van de Engelsche onderneming wordt geschonken. De Standard Oil of Indiana boekte in, 1937 aan netto-ontvangsten 55.95 mill01 3.66 per aandeel tegen s ue xx mill. aandeel tegen 46.88 3.09 per aandeel het vorig jaar. if De Banjoewangie Rubber boekte in 1931 een saldo ter verdeeling van f 192.857 f 115.439 en keert een dividend uit van 1° 'pCt. tegen 10 pCt. het vorig jaar. Roosevelts milliar den-plannen worden bevestigd. De steun-uitgaven zullen S 5 milliard bedragen. Voor openbare mer ken zal 1 Vz milliard en voor werkverschaf fing I'1/* milliard in de eerste zeven maan den van het nieuwe begrootingsjaar mor den uitgetrokken. De Refico zal bovendm 1V2 milliard voor credieten beschikbar stellen. Men acht het waarschijnlijk dat he Congres zich ook met internationale econo mische verhoudingen zal bezig houden. De Atchison Topeka heeft besloten, Mei-coupon op de 4 pCt. Adjustment Bona van 1935 uit te stellen, aangezien de OW vangsten over het geheele jaar waarschijn lijk niet groot genoeg zullen zijn voor ae* betaling. Men twijfelt er aan, of het had jaarlijksch dividend op de pref. aandeew in Augustus a.s. zal plaats vinden. Roosevelt verklaarde, dat hij geen veran dering in de belasting op de onverdeem winsten en op de kapitaalbelasting wenscht. De Senaat zal echter vasthoua aan zijn besluit te dien opzichte. t 1.2 Roosevelt moet voornemens zijn, V milliard goud te ontsteriliseeren, ten ettj» het bedrag der nieuwe leenings-operan het niewe re0ee laag mo9e welke noodig zijn voor ringsuitgavenprogramma lijk te houden. zoo De staalproductie in Amerika wordt v menteel op 32 pCt. der capaciteit C/eraan tegen 32.5 pCt. de vorige week. Op hom termijn wordt nog een achteruitgaan productie verwacht. De Republic Steel werkt thans op 28 pCt. der capaciteit. De president v klaarde, niet te kunnen zeggen, dat staal-industrie in het jaar 1938 gunstig s worden. t De Westinghouse Electric boekte in eerste kwartaal aan orders 37.99 miU'inal gen 74.24 millioen in het eerste kwart» van 1937. In Maart 15.12 millioen tey 11.43 millioen in Maart 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96%—8.96 A si. 8.96V4); de Dollar op 1.79%—1.80 CO- h l.SOVa); de Frank op 5.66>/2—5.68% (V- 5.66%); de Belga op 30.32%—30.37V» lu. 30.32%) en de Zwitsersche Frank op 4i 41.45 (vorig slot 41.41l/2). Het bestuur van de stichting „Nederlands^ auto- en motor-renbaan" is dezer dagen beë%o nen met de uitgifte van spaarbrieven ad - ten behoeve van het benoodigde kapitaal den aanleg van een dergelijke baan. Vo18 mededeeling van het bestuur laten de fin tjg cieele perspectieven voor deze zaak zich guns aanzien. Het bestuur stelt zich voor binnenkort jjjj nieuw met het gemeentebestuur van ApelQ0^ te onderhandelen over de medewerking de eventueele vestiging van de autobaan nen deze gemeente. De medewerking van K.N.A.C. zou vrijwel vaststaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6