het geheimzinnige PENSIONNEERING VAN SPOORWEGAMBTENAREN EEN BEELD VAN DURF EN ENERGIE IMAVERA DOCUMENT VRIJDAG 15 APRIL 1938 ftieuwe bepalingen omtrent toe kenning van pensioen voorgesteld ?anzi ^EESCHSTEMPELS WERDEN VERVALSCHT v egen beide verdachten gevange nisstraf geëischt Ni ^et Kamp voor principieele dienstweigeraars Voorbarige berichten over de plaats van vestiging VERKORTING ARBEIDSTIJD STEENKOLENMIJNEN Nederlandsche afvaardiging naar technische bijeenkomst BRUILOFT OP HUIZE DOORN Het huwelijk van prins Louis Ferdinand met grootvorstin Kyra GEEN SAMENVOEGING Geertruidenberg en Raamsdonk blijven zelfstandig De luchtvaarttentoonstelling te Soesterberg zij vooral een prikkel voor de jeugd Neerlands roem TWEEDE KAMER Op 26 April weer bijeen INBREKERSPAAR VOOR DEN RECHTER Flinke gevangenisstraf opgelegd EEN DEFENSIELEENING GEVRAAGD Iedereen moet er aan kunnen deelnemen KINDER-LENTEFEEST „BEATRIX" Bijzondere poststempel LUCHTBESCHERMING IN OVERIJSSEL Overleg met de gemeentelijke autoriteiten Clearingkoersen t/m 2e Paaschdag Kom óók 's avonds! BRILLANTE VERLICHTING I EINDEXAMENS GYMNASIA Ook een mondeling gedeelte voor het Nederlandsch f 9500 VERDUISTERD Het was spaargeld van een weduwe EEN GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN Renten invaliditeits- en ouderdomswet Manufacturenbrevet Boternoteering Toestrooming van vreemdelingen Regeering heeft onverwijld maatregelen voorbereid CLEARING NEDERLAND— DUITSCHLAND Kosten verlaagd ZOMERPOSTZEGELS 1938 Zij zullen eerst 16 Mei verkrijgbaar zijn AUTOGRENSVERKEER MET OOSTENRIJK HET KIND OP DEN RIJWEG Electriciteitsproductie in Maart UIT DE STAATSCOURANT Bevordering en benoemingen Eervol ontslag Onderscheiding (Wordt vervolgd.) Bij de Tweede Kamer is ingediend een Wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen- Wet voor de spoorwegambtenaren 1925 (Staatsblad no. 294). de memorie van toelichting wordt de «ritandigheid, dat met ingang van 1 Januari Bnü de exPloitatie van de Nederlandsche Poorwegen van de Maatschappij tot exploita tie van Staatsspoorwegen en de Hollandsche zeren Spoorweg-Maatschappij naar de N. V. ederlandsche Spoorwegen is overgegaan, als ?v.ef V00r deze wÜziging naar voren gebracht, inkrimping in de laatste jaren van het drijf der Nederlandsche Spoorwegen heeft °®ieid tot versterkte afvloeiing van personeel, jj°dat de geldende bepalingen omtrent toeken- van pensioen of wachtgeld, welke hierop Piet waren berekend, bij die afvloeiing minder fc VUVUU) tJ ij uiu cUVlUCilllg illlll wenschte verschillen bleken op te leveren. Om hierin verbetering te brengen, heeft de fectie, na overleg met den Personeelraad en et de Commissie van bijstand van het spoor wegpensioenfonds, voorgesteld de in aanmer- hg komende artikelen te wijzigen, waarbij ah de volgende beginselen is uitgegaan: a- De directie verkrijgt de bevoegdheid, ieder n het personeel op 60-jarigen leeftijd ont- Siofn te verleenen met dadelijk ingaand pen- b. Aan wachtgelders van 60 jaar of ouder Ren °P den datum van inwerkingtreding der Wijzigde pensioenwet dadelijk ingaand pen- en worden verleend; ei»' Personeel van 55 jaar of ouder kan op Word Verzoek door de directie gepensionneerd j Aan wachtgelders van 55 tot 60 jaar zal, 'Qien zij binnen zes maanden na inwerkingtre- der gewijzigde Pensioenwet daartoe aan directie het verzoek richten, dadelijk in- and pensioen worden verleend; ..e- Artikel 24, eerste lid, letter b, der Pen- 61°enwet vervalt. De onderling afwijkende voorschriften ten j -Jlen van het tijdstip, waarop de verschil- öcle groepen van personeel voor toekenning j P Pensioen in aanmerking komen, zullen zoo- ende worden vervangen door voor het ge- personeel gelijkelijk geldende bepalingen. Peele Op grond daarvan zal de directie voort- Ppn bevoegd zijn, ieder van het personeel k'J het bereiken van den 60-jarigen leeftijd "Ptslag met dadelijk ingaand pensioen te ^leenen. Overeenkomstige bevoegdheid ertangt zij ten aanzien van hen, die den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, mits "Ie belanghebbenden een daartoe strekkend Verzoek tot de directie richten. Opmerking verdient, dat in beide gevallen Penning van pensioen afhankelijk is van edewerking der directie, welke medewerking slechts verleent, indien wegens overtolligheid het bedrijfsbelang pensionneering vordert. Zelfstandig recht op pensioen zullen de spoor- egambtenaren ook voortaan eerst bij het be- eiken van den 65-jarigen leeftijd hebben. .Dezelfde beginselen zullen toegepast worden (,fP aanzien van hen, die by het in werking <jden van de wüzigingswet reeds op wacht- ^'d waren gesteld, met dien verstande, dat j a°htgelders, jonger dan 60 jaar, gedurende maanden na den datum van invoering een aPvraag om toekenning van pensioen tot de ^®ctie kunnen richten, sin tegemoet te komen aan de hoogere pen» v, ePlasten, welke hieruit voor het fonds voort uien, bepaalt artikel 5 van het ontwerp, dat Vennootschap aan het fonds de pensioenen v1 vergoeden, welke worden uitgekeerd aan k P. die den leeftijd van 60 jaar nog niet heb- ^P bereikt. {3*e commissaris van de conserven-fabriek te tVp ijk, de 31-jarige C. W. S., die onlangs Ij gens vleeschknoeieryen door den Delftschen Ptonrechter tot viermaal een week hechtenis v Veroordeeld, moest Donderdag wegens het V^alschen van merkstempels op varkensvleesch de Haagsche rechtbank terecht staan. Ven was reeds ln 1935 in dezelfde conser- jJ^-fabriek gepleegd, dus eerder dan de ge buide, reeds berechte, knoeieryen, doch door tj^fandigheden werd deze strafzaak eerst ®Ps voor de rechtbank behandeld. het verhoor ter terechtzitting bleek, dat achte tezamen met den boekhouder van A. jjp - blauw potlood de data van vleeschstem- ^s> door de keurmeesters gezet, heeft ver- ^Perd. Men deed dit, omdat met ingang van jP bepaalden datum de pryzen, welke de Vee- t^Pderij-centrale voor het varkensvleesh be ide, verlaagd werden. «te r vleesch> dat voor dien datum was afge- V PiPeld, kreeg men dus meer, om welke reden v*hi achte de stempels vervalschte. De fraude werd evenwei spoedig ontdekt. De conserven-fabriek moest f 100 schadever goeding en boete aan de centrale betalen. De officier van justitie eischte vier maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Mr. Van der Meer, te Rotterdam, bepleitte met klem een voorwaardelijke straf. Vervolgens stond de boekhouder P. van A. voor hetzelfde feit terecht. De officier van justitie eischte tegen dezen verdachte twee maanden gevangenisstraf. Mr. Van der Meer drong aan op een voor- waardeiyke veroordeeling. Uitspraak 28 April. (Van onzen parlementairen redacteur) Berichten omtrent de vestiging van een kamp voor principieele dienstweigeraars schynen bij voorkeur voorbarig gelanceerd te worden. In den nazomer van 1937 wist het Volk mede te deelen, dat bedoeld kamp ingericht zou wor den op het eiland Rozenburg, maar na onder zoek hebben wij dit bericht als zeer voorbarig moeten tegenspreken. Ondanks het feit, dat in goed geïnformeerde kringen geen bevestiging van het bericht te krijgen was, omdat er nog niets vast stond, deed het nieuws even later opnieuw de ronde in de pers. Gedurende de laatste maanden is ter zake van de vestiging van het kamp overleg gepleegd tusschen Sociale Zaken en Defensie en thans meent het Volk te kunnen berichten, dat het vrywel vast staat, dat het kamp ingericht zal worden bij Orvelte in Drente. Weer moeten wij het bericht als voorbarig kenmerken. Weliswaar komt laatstbedoeld ter rein bü de interdepartementale besprekingen in aanmerking, doch van eenig officieel besluit is thans nog geen sprake. Het geldt tot op heden een zuiver ambteiyk overleg, waarvan de uit slag nog niet bekend is. Bij K.B. van 8 April '38 werd de afvaardiging van Nederland naar de drie-deelige technische bijeenkomst betreffende de verkorting van den arbeidsduur in de steenkolenmijnen, welke 2 Mei 1938 te Genève is bü eengeroepen, als volgt samengesteld: a. tot afgevaardigde der Nederlandsche re geering, tevens voorzitter der afvaardiging, mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van den Raad van State, voorzitter van den Hoo- gen Raad van Arbeid, voorzitter van den Mijn- raad; b. tot werkgeversafgevaardigde: mr. A. Haex, directeur der Maatschappij tot exploitatie van Limburgsche steenkolenmynen te Heerlen; c. tot arbeidersafgevaardigde: H. J. Pelzer, voorzitter van den Ned. R. K. Mijnwerkers- bond; d. tot technische raadslieden van den afge vaardigde der Nederlandsche regeering: 1. mr. N. C. Couvée, raad-adviseur titulair aan het departement van Waterstaat; 2. mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris aan het departement van Sociale Zaken, tevens secretaresse der afvaardiging; e. tot technisch raadsman van den werkge versafgevaardigde: ir. J. B. van der Drift, hoofdingenieur van de staatsman Emma; f. tot technisch raadsman van den arbeiders afgevaardigde: Ch. van der Bilt, voorzitter van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De kerkelijke inzegening van het huweiyk van prins Louis Ferdinand met grootvorstin Kyra zal op 4 Mei door den hofprediker Doehring in Doorn geschieden. Het burgerlijk huwelijk zal op 2 Mei te Pots dam worden voltrokken, daarna zal in Cecilien- hof door hofprediker Doehring een godsdienst oefening worden gehouden, waarbij geestelijken der Griekseh orthodoxe kerk, waartoe groot vorstin Kyra behoort, het jonge paar den zegen van hun kerk zullen geven. Naar wy vernemen is by de gemeentebestu ren van Geertruidenberg en Raamsdonk be richt ingekomen, dat Gedeputeerde Staten van Noordbrabant afzien van de voortzetting der wetteiyke procedure tot samenvoeging der ge meenten Raamsdonk en Geertruidenberg. Met begeleiding van de muziek der motoren van de vliegtuigen, die boven het bruine heide veld cirkelden, geschiedde, zooals reeds gemeld, op Witten Donderdag de opening der Lucht vaarttentoonstelling te Soesterberg. Daartoe hadden zich vele autoriteiten in het theehuis „Soesterdal" vereenigd. De schuur een benaming, die door een der sprekers gebruikt werd waarin vroeger een voornaam deel van de expositie gehouden werd, is thans onder architectuur van den heer Joh. Wentink uitgebouwd tot een kloeke tentoon stellingshal en met recht mocht aan de initia tief-nemers en leiders hulde gebracht worden. De beteekenis van hetgeen hier te zien is vindt men vooral daarin, dat een beeld gege ven wordt van den durf en energie, die ook in tyden als deze nog aan den dag wordt gelegd, waardoor vooral de jeugd een prikkel krygt om niet te versagen, maar door te zet ten. Op het open terrein ziet men het vliegtuig de „Snip", een trotschen vogel, thans op dit terrein neergestreken, zonder van zyn trots, zooftls het een Albatros vergaat, geiyk Bau delaire dat in een van zijn gedichten zegt, te verliezen. Daarachter vindt men den neus van een watervliegtuig enwaar we nu eenmaal leven in een tijd, dat men allerlei voorzorgs maatregelen neemt, enkele stappen verder kun nen we afdalen in een bomvryen kelder met alle comfort, waarvan we van harte hopen, dat er nooit in ernst van geprofiteerd behoeft te worden. Bepalen we ons echter tot de luchtvaart en de hal binnengetreden, gaat onze bewondering uit naar de prestaties van eigen fabrieken als van Koolhbven en Fokker, die mede onzen naam in de lucht helpen groot maken. Interessant is de inzending van verschil lende vliegtuigmodellen, die door jonge men- schen vervaardigd zijn, waaruit het enthousias me onder de jeugd voor de luchtvaart blijkt. Volkomen getrouw werden de modellen naar bekende toestellen nagemaakt en wat ons frap peerde was de nabootsing van het ronddraaien van een propeller, waarvoor men eenvoudig een stukje mica had gebruikt. Verder zijn hier de bekende luchtvaart-maatschappijen, natuurlijk allereerst de K.L.M., maar ook bevriende on dernemingen, zooals de Air France en de Deutsche Lufthansa, vertegenwoordigd. Een aparte stand is gewijd aan de Nederlandsche Luchtvaartschool, die jonge ondernemende lui tot wakkere piloten opleidt, terwijl we ook een indruk krijgen van het belangrijk aandeel in den roem van het Nederlandsche Luchtvaart wezen van het Meteorologisch Instituut. Op fotografisch gebied wordt door onze K.L.M, eveneens veel gepresteerd, waarvan we de be wezen aan den wand zien. Ook de beteekenis van het postverkeer door de luchtvaart wordt zonneklaar bewezen, ter- wyi technici tenslotte tot in het kleinste on derdeel kunnen bestudeeren, wat tot de sa menstelling en de uitrusting van het vliegtuig behoort. Iedereen kent de prachtige communicatie dank zy de K.L.M. met onze koloniën en een schitterend verzorgde maquette geeft daarvan een duideiyk overzicht. Driemaal per week naar Indië, wat een ver schil met het reizen vroeger, wanneer een reisje per trekschuit naar Amsterdam reeds een halven dag vrbeg. Aan een lunch, die den gasten na de ope ningsplechtigheid werd aangeboden, is door verschillende sprekers op de beteekenis van deze tentoonstelling nog eens nadrukkelijk gewezen, waarby o.m. lof werd gebracht aan den onder nemingsgeest van den heer Cocural, exploitant van het theehuis „Sbesterdal". De Tweede Kamer is byeengeroepen tegen Dinsdag 26 April as. des namiddags te kwart voor twee. De Rotterdamsche rechtbank heeft Donder dagmiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 20-jarigen koksmaat M. V., wonende te Rotterdam, thans gedetineerd, die zich in Oc tober en. December aan een reeks inbraken had schuldig gemaakt. Daarby had hy in bqna alle gevallen de hulp van de 32-jarige werkster J. A. A., wonende te Eindhoven, die, terwyi verdachte in de verschillende kasten en laden een onderzoek instelde, in een der kamers op uitkijk stond. Voor een gedeelte had verd. deze inbraken gepleegd, terwijl hij in militairen dienst was en met verlof te Rotterdam vertoefde. Bij deze inbraken was hem een waarde van ongeveer drieduizend gulden aan tafelzilver en gouden sieraden in handen gevallen. Op den avond, dat hij ten huize van mr. P. N. J. Nolet aan de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam werd betrapt, stond een koffer vol gestolen tafel zilver gereed om meegenomen te worden. Het O.M. had tegen verdachte een gevange nisstraf van vier jaar geëischt. De rechtbank heeft hem nu tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De werkster J. A. A., eveneens gedetineerd, werd wegens medeplichtigheid aan diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft zich tot den voorzitter van den ministerraad gewend met een adres, waarin wordt verklaard, dat adressant met groote vreugde heeft kennis genomen van den spontanen stroom van giften voor defensie, waardoor ons volk blijk geeft zich ten aanzien van dit punt zoo goed als eensgezind achter de regeering te scharen en dat genoemd hoofd bestuur thans het vruchtbaar oogenblik geko men acht, over te gaan tot een zeer krach tige versterking van onze weermacht in Neder land en in de Nederlandsche overzeesche ge bieden Adressant verzoekt thans van verdere belas- tingverhooging af te zien en een defensie - leening in zoodanige coupures uit te schrijven, dat iedereen in ons volk daaraan kan deel nemen. Tijdens het kinder-lentefeest „Beatrix" op het terrein „Houtrust" te 's Gravenhage, zal de correspondentie, welke in de aldaar geplaatste brievenbus ter post wordt bezorgd, voorzien worden van den afdruk van een by zonderen stempel met: „Kinder-Lentefeest „Beatrix", Houtrust, 's Gravenhage." Donderdagmiddag waren op uitnoodiging van den commissaris der Koningin in de Statenzaal te Zwolle de burgemeesters en de hoofden van de gemeenteiyke luchtbeschermingsdiensten in Overijssel bijeengekomen, ter bespreking van de vraag, welke maatregelen alsnog dienen te worden getroffen om de plaatseiyke organi saties aan de daaraan gestelde eischen te doen beantwoorden. Na een inleiding van den commissaris der Koningin gaf de inspecteur voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanvallen, luitenant-generaal b. d. P. H. A. de Ridder, een overzicht van de bü en krachtens de wet gegeven voorschriften en de wyze, waarop deze door de gemeentebesturen zouden kunnen worden uitgevoerd om tot een doelmatige or ganisatie te geraken. Verschillende burgemeesters en hoofden van gemeentelijke organisaties stelden daarop vragen, welke door den commissaris der Konin gin en generaal De Ridder werden beantwoord. Koersen voor stortingen op 15, 16 en 19 April 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichs- marken f 72.33, lires f 9.50, peseta's f 10.50. ROTTERDAM AalsmeerBoskoop, Bolgewas, Belgis, Orchydee- Tropenwoud, Alpen - Rotstui- nen, HeuvellandschapVijverweelde Doorl. 10-22.30. f 0.60 ind. 7000 M*, Hal, 5 Min. v/a Station D. P. Wie cfit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de onderwij.sbegrooting, heeft de minister van Onderwijs, ten bewijze, dat het onderwijs in het Nederlandsch zijn aandacht heeft, verwezen naar een Koninklijk Besluit van 28 Maart 1938, waardoor wijziging is ge bracht in het eindexamen van het gymnasium en in het staatsexamen. Thans is bedoeld Kon. Besluit in het staats blad verschenen, en hieruit bhjkt, dat de can- didaten, behalve het te maken opstel by het schriftelijk gedeelte van het examen, voor de Nederlandsche taal met ingang van het vol gend jaar ook aan een mondeling examen zul len worden onderworpen. De eisch hiervoor is als volgt omschreven; het bp juiste wyze voorlezen en verklaren van een na 1600 in niet te gemakkelijk Neder- landsch geschreven stuk proza of poëzie. De duur van dit examen-onderdeel is be paald op 20 minuten voorafgegaan door 15 mi nuten inzage van het te verklaren stuk. Voor de rechtbank te Den Bosch heeft te recht gestaan de 35-jarige thans gedetineerde boekhouder A. J. C. van D., wonende te Velt- hoven, die ervan wordt verdacht, van 1934 tot 1936 te Eindhoven in totaal ongeveer f 9500 te hebben verduisterd. Dit geld was het ge spaarde bedrag van de weduwe B. Lucassen, dat Van D. ter bewaring onder zich had. Toen de verduistering aan het licht kwam, was er niets meer van het geld over. De officier van justitie eischte tegen verd. een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den. x Uitspraak 28 April. De radiocontróledienst heeft Donderdag, in samenwerking met de gemeente- en rijkspolitie, te Dedemsvaart een clandestienen omroepzen- der in beslag genomen. Tegen den overtreder zal proces-verbaal wor den opgemaakt. De kapitein der artillerie A. Asman uit Amersfoort, die Zaterdagmorgen vroeg bij een auto-ongeluk te Hulshorst ernstig werd gewond, is Donderdagmiddag in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo aan de bekomen verwondingen over leden. 1 Maart 1938 werden 38634 weduwenrenten en 14070 weezenrenten krachtens de invalidi teitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 121435 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 55438 personen een invali- diteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 114545 perso nen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Thans is verschenen het prospectus voor het examen ter verkrijging van het Manufacturen brevet, dat zal worden gehouden op 13, 14 en 15 Juni te Arnhem en op 15, 16 en 17 Juni te Den Haag. Dit prospectus wordt op aanvrage aan het secretariaat van de Federatie tot uitreiking van het bedienden- en chefsbrevet voor den Neder- landschen Manufacturenhandel, Jan Luyken- straat 13, Amsterdam (Z.), gratis toegezonden De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld Pp 86 cent per kg. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem (N.SB.) betreffende het onverwyid ne men van doeltreffende maatregelen ter voor koming van ongewenschte immigratie, heeft minister Patijn mede namens de ministers Goseling en Romme als volgt geantwoord: De berichten, omtrent zulke maatregelen be doeld, zijn uiteraard de Regeering niet ontgaan. Mede uit hoofde van de door den heer Van Vessem aangeduide motieven is de regeering er bij voortduring op bedacht toestrooming van vreemdelingen te beperken. Maatregelen, welke onder de huidige omstandigheden ter bescher ming van de Nederlandsche belangen passend en noodzakelijk voorkomen, zijn onverwijld voorbereid en voor zooveel doenhjk reeds ge nomen. Het Nederlandsch elearinginstituut maakt bekend, dat met ingang van 15 April 1938 een verlaagd tarief van kosten voor de clearing NederlandDuitschland in werking treedt. Het centraal propaganda-comité voor de zomerpostzegels deelt mede: Als termyn voor den verkoop van de zomer postzegels was aanvankeiyk vastgesteld 1 Mei tot en met 15 Juli. Er s echter in de vervaar diging van de postzegels vertraging ontstaan, zoodat zy eerst 16 Mei verkrijgbaar zullen zijn. De K. N. A. C. bericht, dat de voorschrif ten voor het autogrensverkeer met Oostenrijk nog zullen biyven zooals deze waren. Nieuwe regelingen zyn wel in bewerking en kunnen binnen niet al te langen tyd worden te gemoet gezien. Automobilisten, die Oostenrijk bezoeken, moeten dus in het bezit zijn van een Oosten- rijksche triptiek. Het carnet blijft evenals vroeger ook geldig voor Oostenrijk. Zij, die niet zyn voorzien van een dezer beide documenten, kunnen zich aan de grens een tijdelijke toe gangskaart, de zg. carte d'entrée provisoire, aanschaffen, welke 10 dagen geldig is. Op den rijksstraatweg nabij het kerkhof te Harderwyk is Woensdagmiddag het zesjarig zoontje van de familie Polhoudt, dat op den rijweg aan het spelen was, door een personen auto gegrepen en met ernstige verwondingen naar het Piusgesticht te Harderwijk overge bracht. In deze inrichting is de jongen Donder dag overleden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de Nederlandsche electriciteits-fa- brieken, die in de openbare stroombehoefte voorzien, in de maand Maart 199 millioen kwh. uit de centrales hebben afgegeven. In Maart 1937 bedroeg de afgifte 193 millioen kwh. De cijfers voor de maanden Januari en Februari 1938 luiden resp. 224 en 192 millioen kwh. Te rekenen van 1 Januari 1938 zyn by het departement van Sociale Zaken bevorderd tot hoofdcommies J. G. T. de Lamaar, thans com mies bij dat departement, benoemd tot con troleur A. W. Loeffen, thans adjunct-commies by dat departement en benoemd tot commies in vasten dienst mr. D. J. Gorter, thans com mies in tijdeiyken dienst by dat departement. Met ingang van 1 Juni 1938 is aan mr. A. F. Pos op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdcommies by het departement van Sociale Zaken. Aan W. A. Grollenberg te Amsterdam is verlof verleend tot het aannemen van het on- derscheidingsteeken van ridder in de orde van St. Gregorius den Grooten van den H. Stoel. Door CHRISTIAN HAUGEN had Algy nog langer naar deze diepe, tj6 rijke stem geluisterd. En ook brandde hem Vraag op de lippen, of hy nu niet spoedig in tj6 Gelegenheid zou zijn om haar ook eens te j};. Helaas ging dat nu niet meer. Was na dit telefoongesprek in een bijzon- G°ede stemming. Haar stem scheen een bij- w e uitwerking op hem te hebben en ook iw bij biy, dat hij voorloopig tenminste met V(>m. zou worden gelaten. De laatste acht en 'eefq UUr had bü meer dan genoeg sensatie hftor het verdere gedeelte van den avond zou bet zich eens echt gezellig maken en zoo min ton bb denken aan alles, wat met mr. Sten- jj.ih verband stond, f baalde een flesch whisky uit een kast en btu.,fraai geslepen glas, dat hy alleen maar ge- hy ?ïe bij feesteiyke gelegenheden. Dan belde tf>f ^rs. Jones voor een flesch ijskoud sodawa- tjf,btengde zich op het kleine rooktafeltje voor ^°ek 'an een Goede whisky, nam een prettig bit de boekenkast, stak een heerlijke siga ret op en strekte zich uit op de divan. Maar het zou niet lang duren. Onwillekeurig viel zijn oog op de leege plek, waar zyn bureau gestaan had.... en hij had een idee. Misschien kon hy toch het geheim achterha len. De kans was zeker niet groot, maar was in ieder geval voorhanden. En hy besloot naar den uitdragerswinkel te gaan, waar hy acht jaar ge leden het meubelstuk gekocht had. Mogeiyk kon hy daar inlichtingen omtrent den vroegeren eigenaar inwinnen. Veel hoop had hy wel niet, het was al zoolang geleden en de man had er niet naar uit gezien, dat hy zich byzonder voor den persoon van kooper of verkooper interes seerde. Maar misschien hield hy er wel een boek op na, waann althans de grootere stukken ge noteerd werden. Het was al half negen, hij moest zich dus haasten, als hij er tenminste vandaag nog werk van wilde maken. Morgen zou hy er wel geen tyd voor hebben, want met die nasporingen zou toch zeker 'n paar uur ge moeid zyn. Ook het adres wist hij niet meer, zelfs geen straat of huisnummer, enkel maar de wijk. Hy dronk z'n glas leeg en trok z'n oudste col bert aan. Hij wilde zoo weinig mqgeiyk de aan dacht trekken van de min of meer dronken ma trozen en dokwerkers en andere lichtschuwe elementen, die de kroegjes in East India Doek bezochten. Hij nam de ondergrondsche tot East India en sloeg toen de Kingstreet in. Na 'n half uur de kleine, smalle straatjes doorkruist te hebben, vond hy het bewuste huis, doch het tweede- handschwinkeltje was er niet meer. In plaats daarvan stond nu 'n duister kroegje. Rodney stapte binnen en vernam, dat de win kelier al geruimen tyd dood was en de erfge namen naar alle windstreken verspreid waren. Hy bestelde een glas bier, betaalde en ging. Al zijn moeite was dus tevergeefsch geweest en hy had spyt van den kosteiyken tyd, die er mee gemoeid geweest was. Geheel onder den indruk van deze teleurstel ling, sloeg hy den weg in naar de ondergrond sche. Plots greep iemand hem by den arm. Het was een dronken matroos, naar z'n uiter- ïyk te oordeelen een Spanjaard, die hem in slecht Engelsch 'n shilling vroeg. Zijn toon en manier van optreden waren dreigend en bru taal. Rodney bemerkte, dat dicht by het onguur sujet nog drie andere kerels stonden en dat zy zich in een stil donker straatje bevonden. Als hij niet vlug met z'n shilling voor den dag kwam, kon hem dat wel eens 'n blauw oog kos ten. Het liefst had hy den brutalen bedelaar ruw van zich afgestooten en desnoods met hem willen vechten. Doch hy zag goed in, dat hy van ieder verzet moest afzien. Bij de minste luidruchtigheid zou het gepeupel zeker te hoop loopen en ongetwyfeld party tegen hem kiezen. Hij ging met zijn hand in zyn zak en zei: „Ik zal eens zien, of ik klein geld heb". De drie anderen waren inmiddels dichterbij gekomen. Ongelukkigerwyze bevonden zich onder het kleingeld, dat hij uit zijn portemonnaie geno men had, ook een paar goudstukken. De oogen van den Spanjaard begonnen onheilspellend te glinsteren. Met de linkerhand greep hy naar 't geld en haalde tegeiyk met de andere hand uit, om Rodney 'n klap te geven. Maar ook Algy had de goudstukken gezien en begreep direct, wat daarvan de gevolgen zou den zqn. Hij kneep zijn hand vast toe, week 'n weinig bezijden uit om den slag van den Spanjaard te ontgaan en om tevens meer kracht bij z'n eigen vuistslag te kunnen zetten. Hij trof den ander onder de kin en onder 't uit- stooten van 'n schreeuw rolde de man over den grond. Zijn metgezellen waren door deze onverwach te wending niet weinig verbluft. Hierdoor won Algy tyd. Met twee vlugge slagen sloeg hy ook den dichtstbyzijnden tegen den grond en zette zich reeds in positie om 'n aanval van de beide anderen af te weren. Doch er kwam hulp op dagen in de gestalte van een langen, breedge- schouderden man, die de beide varensgezellen in den nek greep, ze een paar maal met de hoof den tegen elkaar sloeg en ze dan aan weers kanten van het smalle straatje slingerde, zoo gemakkelijk, als was het voor hem slechts kin derspel. Hij wendde zich vlug om, om den eerste, die Rodney aangesproken had en inmiddels weer overeind trachtte te komen, met 'n forschen slag opnieuw tegen den grond te leggen. Die hooge gestalte en die breede schouders kwamen Algy bekend voor, doch hij kreeg geen gelegenheid om hierover na te denken, want de Spanjaarden gingen opnieuw tot den aanval over. VII. DE SPION HUNTER Er kon nauweiyks één minuut na 't vallen van den eersten klap verloopen zijn en toch had zich reeds een aanzieniyke schaar toeschouwers rond hen verzameld. East India Road was vlak- bü en op het razen en tieren was ook het pu bliek uit de drukkere straten komen toestroo- men. Algy lette er echter niet op. Hij moest al z'n aandacht besteden aan de bewegingen van zijn aanranders. Doch zyn helper bleek 'n geducht bokser te zyn wien 't weinig moeite kostte de varensgezellen in bedwang te houden. Kalm trok hij zyn revolver en richtte het wapen op dat gedeelte van den kring van toeschouwers, hetwelk den toegang tot den East India Road afsloot. Het publiek stoof opzy. Een dokwerker greep hem bij zijn arm, doch als eenig antwoord ontving hy 't geweldigen slag op het hoofd zoodat hij ineenstortte. Na deze waarschuwing kwamen zij verder on gehinderd in de drukke straat, waar zy spoedig tusschen het publiek verdwenen waren. „U hebt me daar 'n grooten dienst bewezen." zei Algy en drukte den ander de hand. „Mijn naam is Algy Rodney." De onbekende glimlachte. „Mijn naam is Hunter," antwoordde hy. „Meer dan één reden noodzaakte mij u te helpen." En toen volgden er een paar woorden, waarover Algy zich zoo uitermate verbaasde, dat hy hem met open mond aanstaarde. „Ten opzichte van Stenton ben ik voor u ver- antwoordeiyk." „Ten opzichte van Stenton!" riep Algy uit, toen hij eindeiyk weer wat bekomen was. „Juist Stenton. Stënton is myn patroon. U zult hem wel kennen, misschien onder een an deren naam. Ik moet u nog feliciteeren met uw vlucht uit den auto gisteravond. Het zou u ze ker niet gelukt zijn, als ik op de plaats van m'n jongeren broer gezeten had." „Ik begrijp van die heele geschiedenis geen sikkepit!" zei Algy. Zou u niet zoo vriendelijk willen zyn, om mij eens te verklaren, waarom die Stenton my voortdurend achtervolgt?" „Neen, Mr. Rodney," antwoordde Hunter lachend terwyi hy met de hand een afwerende beweging maakte, „dat gaat niet. Door mü zult u niets te weten komen. Het moet u voldoende zyn, dat ik u myn naam genoemd heb. Mis schien was 't verstandiger geweest om zelfs dat niet eens te doen. Het zou er voor my maar droevig uitzien, als ik een van Stenton's gehei men ging verraden. Maar 't zal niet lang meer duren, dat u hem zelf zult kunnen spreken. Maar genoeg daarover. Daar komt onze trein. U zult wel begrijpen, dat ik van nu af voor uw schaduw zou kunnen fungeeren. Onder geen enkele voorwaarde zou ik u uit het oog willen verliezen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3