D I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen Huis te koop Goldschmeding Waf de tonq streelt NIET ALLEEN ONZE HAM GESLOTEN PIELAGE CO. - ZIJLSTR. 18 - TEL. 11078 - HAARLEM Ds. Niemoeller naar Berlijn De opmarsch der rechtschen VRIJDAG 15 APRIL 1938 In 1937 werden bijna honderd pan den minder publiek geveild dan in 1936 Opbrengst vroeger en nu ZANG EN VRIENDSCHAP Installatie van den nieuwen voorzitter HAARLEMSCHE RECHTBANK Het huis in de Esschilderstraat De R. K. School aan de Nieuwe Gracht Vermindering van verpleegkosten Ledenvergadering H.B.C. CROOTE MARKT 8 - HAARLEM Piano's - Muziek - Radio IS HEDEN 5 UUR Oude heer weifelde Hij werd omver gereden en over leed eenige uren later AUTOBUSSEN DER N.Z.H.T.M. Belangrijke route-wijziging aanstaande Vier nieuwe bussen Fraaie opdracht voor de fa. Nederkoorn HET UITBREIDINGSPLAN IN HAARLEM-NOORD BEVERWIJK Voorbereidingen hem in „eervolle hechteniste doen plaatsen Nog geen regeling in het Chaco-conflict ZAANDAM Vruchtenwijnen Alcoholvrij Voorhoede bereikt de Noordelijkste plaats van Catalonië De bloembollenvelden Met Paschen zal er heel wat te zien zijn Telefoontarief met België verlaagd Een gesprek van 3 minuten voor f 1.05 .et Bond van Nederlandse!^ Architecten Eereleden benoemd ZELFS DAAR DENKT MEN AAN ARTIS sniiiiiiii!iiiiii[iii!ii[]iim[iiiiiii!iiiiiiiiii!iiiiiimiiiimii!iiiiiiiiiim[[iii!iiiiiiriiiiiii!ii!iii!iiiiiiiiii!ini]iiiniiiiii^ ^iiniiiiiniini!iiiiiiiiiiiiii!Hiiiiiiiiiiiii!iii!iiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii!iiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiniiiiiiiiiiiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiwfliiiiiiiiig STAD In den laatsten tijd zijn weer eenige huizen in de Groote Houtstraat publiek geveild. De prijs, dien zij opbrachten, viel, naar deskun digen ons mededeelden, tamelijk mee. al thans wanneer men de omstandigheden in aanmerking wil nemen. Want het is een feit, dat de prijs slechts de helft is van hetgeen een huis in deze straat ten tijde van de hoogconjunctuur opbracht, doch daar staat tegenover, dat men aan het begin van deze eeuw weer veel minder voor een huis betaalde dan nu. Het bezit van een huis in de Groote Houtstraat, nog immer de winkel straat van onze stad, vertegenwoordigt nog altijd een kapitaal. Opmerkelijk is, dat in 1937 geen enkel win kelpand in de Houtstraat publiek geveild is en dat er nu in het eerste kwartaal van dit jaar reeds drie onder den hamer zijn gekomen. Men zou hieruit kunnen concludeeren, dat de eige naars meenen weer naar evenredigheid een behoorlijke som te kunnen ontvangen. Het viel ons ook op, dat de laatste maanden minder huizen opgehouden worden en daarom vroegen wij eens de meening over de huizen markt aan menschen, die het weten kunnen. Wanneer men de statistiek van het „Notaris huis" aan de Bilderdijkstraat bekijkt, ziet men de volgende cijfers in de afgeloopen vier jaren. 1934 1935 1936 1937 verkocht 233 panden 287 pt 270 p. 209 p. opgehouden: 43 panden 53 p. 57 p. 24 p. totaal 276 panden 340 p. 327 p. 233 p. in geld: 1934 1935 1936 1937 verk. f 1-248.220 f 1.479.990 f 1.601.056 f 1.032.997 opgeh. f 548.085 f 350.665 f 292.855 f 172.215 totaal f 1.796.305 f 1.830.655 f 1 893.911 f 1.160212 Hieruit volgt dus, dat in 1937 bijna 100 panden minder geveild zijn dan het jaar daarvoor Als een der oorzaken daarvoor kan gelden, dat er zoo weinig belangstelling ver wacht werd, dat de verkooper bevreesd was het veilinggeld kwijt te zijn, omdat het bod lager kon zijn dan het minimumbedrag waarvoor hij zijn huis kwijt wilde. Vast staat dan ook, dat het aantal ondershands verkochte panden in het afgeloopen jaar grooter is geweest dan anders. Daarover een statistiek samen te stellen is natuurlijk on mogelijk. Verdiepen wij ons verder in de statistiek van het „Notarishuis", dan zien wij eenige zeer op merkelijke verschillen. Sinds 1916 is daar een statistiek bijgehouden. Sinds 1933 worden de panden in de omgeving van Haarlem hier ge veild, zoodat de getallen na dit jaar grooter mogen zijn door het vergroote rayon. Wat zien we nu? In 1917 werden 612 panden geveild tot een bedrag van f 2.808.151, nu 233 panden met ruim een millioen gulden. In 1917 werden echter 242 panden opgehouden en nu slechts 24. Het beste jaar was 1920 toen 446 panden twee en een kwart millioen gulden opbrachten. Het jaar 1935 was bijzonder slecht, zelfs het diepste punt in de afgeloopen 20 jaren. Toen werden 102 panden verkocht voor nog geen 7 ton, terwijl 36 huizen ter waarde van ongeveer een half mil lioen werden opgehouden. Men bedenke wel, dat deze conclusies geens zins aanspraak kunnen maken op onfeilbaarheid. Maar de werkelijkheid, die wij uit onze omgeving kennen, duidt wel aan, dat deze statistische gegevens er niet ver naast zullen zijn. In de gisterenavond in het gebouw der Lie dertafel gehouden buitengewone ledenvergade ring van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" werd de heer J. Tideman plech tig als voorzitter geïnstalleerd. Onder applaus van de in groote getale op gekomen leden werd hij by zijn binnentreden begroet, waarna de heer J. E. Voet, ondervoor zitter, den eveneens aanwezigen heer J. C. Tade- ma bedankte voor zijn bemoeiingen in de voor- zitters.vacature. Zich dan wendende tot den heer Tideman, zeide spr. dezen avond aft een hoogtepunt in zijn loopbaan bij ,,Zang en Vriendschap" te beschouwen. Ook al, omdat deze installatie gebeurt in de zaal, waar het hart van de Lie dertafel klopt, waar de eere-teekenen en vanen hangen, waar gewerkt wordt. Wij hebben hier veel gelfeerd, aldus spr., op het gebied van koor zang, doch ook, dat er omstandigheden zijn, die de eenheid in gevaar kunnen brengen. Wan neer wij nagaan, wat wij den laatsten tijd heb ben doorgemaakt, kunt u begrijpen welk een blijdschap deze avond ons geeft. Den heer Tideman den voorzittershamer over reikend, zeide spr. ervan verzekerd te zijn, dat dit was in 't belang der vereeniging, ter bevorde ring van de glorie van Haarlems muziekleven en tot eigen voldoening van den nieuwen voorzit ter. Ook het insigne van de Liedertafel werd den heer Tideman overhandigd. Wij hebben u ons vertrouwen geschonken, ein digde spr., wij hopen, dat u ons genegenheid zult toonen. U zoowel als wij zullen de vruchten hiervan plukken. De heer Tideman dankte den heer Voet voor zijn toespraak. Toen mij het verzoek bereikte om de leiding van Zang en Vriendschap op mij te nemen, beschouwde ik dit als een zeer eervolie uitnoodiging. Zang en Vriendschap immers be staat reeds 108 jaren, een tijd om trotsch op te zijn. De Liedertafel heeft het cultuurleven in Haarlem mee-opgebouwd. Een vereeniging als deze, waar men door vriendschap den zang tracht te verhoogen, schept onwillekeurig een sfeer zoóals in deze wereld weinig gevonden wordt. Er is onderling vertrou wen, te zamen strijdt men om een doel te be reiken, dat schoon is. De heer Frits Schuurman, de directeur der Liedertafel kan tot ons leedwezen hedenavond niet aanwezig zijn. De leiding van den zang is bij hem in goede handen. In de 108 jaar, dat de vereenigingbestaat, waren er 5 voorzitters. Gemiddeld vervulden zij hun functie dus meer dan 20 jaar. Of ik deze traditie kan handhaven, ik weet het niet. Doch ik voel me nog jong. En ik wensch de Lieder tafel toe, dat zij dezelfde gevoelens heeft, jong blijft en frisch. Spr. hoopte tenslotte op een prettige samenwerking met het bestuur-, dat volkomen berekend is op zijn taak. Nadat de leden een luid ,,Lang zal hij leven" hadden gezongen, sprak de heer Tadema een woord van dank voor het zeer vereerende ver zoek, dat het bestuur hem gedaan had, doch dat hij om dwingende redenen had moeten af slaan. Spr. wenscht Zang en Vriendschap geluk met den nieuwen voorzitter, onder wiens leiding de hooge plaats, die de Liedertafel in Haarlems muziekleven heeft ingenomen, ongetwijfeld zal blijven voortduren. y Een der leden had een welkomstgroet op rym aan den nieuwen voorzitter gedicht, dat door den secretaris, den heer R. Haverschmidt, werd voorgelezen. Hierna volgde sluiting der vergadering. Behoudens de reeds gepubliceerde, heeft de Haarlemsche rechtbank nog de volgende uit spraken gedaan: J. C. J. v. V., los werkman, wonende te Haarlem, thans ged. „Heling", vyf maanden gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. B. C. V., vrachtrijder, wonende te Haarlem mermeer. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet" 14 dagen hecht, met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tyd van zes maanden o.v. H. K„ koopman, wonende te Amsterdam, thans ged. „Diefstal", tien maanden gev.straf met aftr. prev. hecht, o.v.- H. C. M. v. G., garagehouder, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet" zeven dagen hecht., met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. H. D., zonder beroep, wonende te Haarlem, thans ged. „Overtr. art. 248 bis W. v. Str.", vier maanden gevAtraf met aftr. prev. hecht, en tevens bevolen dat verdachte ter beschikking van de regeering zal worden gesteld, teneinde van harentwege te worden verpleegd, o.v. H. fi., metselaar, wonende te Amsterdam. „Meineed", zes maanden gev.straf. o.v B. en W. schrijven aan den Raad: In uw vergadering van 9 Juni 1937 is be paald, dat de gemeente Haarlem met betrek king tot de onteigening, ten name van de ge meente Haarlem in het belang van de volks huisvesting, van het perceel aan de Esschil derstraat nrs. 19/19 rood zoo noodig een rechtsvordering, zoowel in eersten aanleg als in cassatie, zal instellen. Dit besluit werd noo dig geacht, omdat het zich liet aanzien, dat het perceel niet bij minnelijke schikking door de gemeente in eigendom zou kunnen worden verkregen. Nadat dezerzijds maatregelen waren getrof fen om te geraken tot gerechtelijke onteige ning van het perceel, heeft de eigenaar te kennen gegeven, te gevoelen voor de totstand koming van een minnelijke schikking, doch zijn eischen ten aanzien van de transactie van zijn perceel waren aanvankelijk dusdanig, dat overeenstemming niet kon worden verkregen. Inmiddels is van dezen eigenaar bericht ont vangen, dat hij bereid is zijn perceel aan de gemeente in eigendom af te staan tegen een bedrag ineens van f 11.500. Naar onze meening bestaat er geen bezwaar tegen op dit aanbod in te gaan. Het bestuur van de R.K. Sint Josephschool voor lager onderwijs aan de Nieuwe Gracht 16 te Haarlem verzocht medewerking voor het aanleggen van een installatie voor centrale verwarming, alsmede voor het verbeteren van de privaten' en urinoirs zijner school. Daarna heeft dit bestuur bij zijn brief d.d. 21 Maart 1938 medegedeeld, dat het zijn verzoek ten aanzien van de centrale verwarming intrekt. Volgens raming van het schoolbestuur zullen de kosten van de verbetering der privaten en urinoirs bedragen 1.847, B. en W. meenen, dat door inwilliging van laatstbedoeld verzoek de normale eischen, aan het geven van lager onderwys te stellen, niet worden overschreden. De beoordeeling der kos ten wordt ingevolge art, 77, 6e lid, der genoem de wet, aan het College overgelaten. Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis hebben verzocht het tarief van ver pleegkosten voor dat ziekenhuis te wijzigen, m dier voege, dat de kosten van verpleging in de 3e klasse voor volwassenen, ingezetenen der ge meente, worden gebracht van ƒ4.op ƒ3.50 per dag. Werden vroeger in het Gasthuis bij verpleging in de 3e klasse de bijkomende kos ten, als gebruik operatie-kamer, honorarium medici, enz. niet apart in rekening gebracht, bij de laatste wijziging' is hierin verandering ge bracht en moeten deze kosten, evenals in de andere ziekenhuizen, worden betaald. De reden om het tarief voor deze verpleging hooger te stellen dan in de overige ziekenhuizen, die alle 3.50 berekenen, is dan ook vervallen. B. en W. deen daartoe het voorstel. De ledenvergadering die aanvankelijk was bepaald op 15 April is op veler verzoek uitge steld tot na de Paschen en wordt nu gehouden op Vrijdag 21 April. Agenda en aanvangsuur onveranderd. Gisterenavond omstreeks 6 uur reed een mo torrijder, komende uit Velsen, op den Schoter- weg nabij het Soendaplein te Haarlem. De 78- jarige heer B. uit Haarlem stond ter plaatse op het trottoir, keek in de richting van den motorrijder, maar stak, toen deze op 5 meter afstand genaderd was, plotseling, zonder op of om te kijken, over. Een aanrijding was onver- mijdelijk, hoewel de motorrijder niet hard reed. Door de aanrijding maakten beide man nen een salto en werd de motor gedeeltelijk vernield. De oude heer was er het ergste aan toe en Dr. v. Eekelen, die spoedig ter plaatse was, constateerde een schedelbasisfractuur. Per ziekenauto van Mathot werd het slacht offer naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De motorrijder kon zich daar aan armen en beenen laten verbinden, terwijl een gescheurde spier geconstateerd werd. Hij kon later echter naar huis vervoerd worden. De oude heer is later op den avond aan de gevolgen van de aanrijding overleden. Volgens door de politie gehoorde getuigen treft den motorrijder geen schuld. Reeds verleden jaar October diende de di rectie der N.Z.H.T.M. een verzoek in tot wijzi ging van verschillende autobus-trajecten. Daar het hier om interlocale lijnen gaat, moest de toestemming verkregen worden van de Rijks verkeersinspectie. Men blijkt daar zooveel za ken te behandelen hebben, dat het zeer lang kan duren vooraleer de vereischte openbare zitting afgekondigd wordt. De N.Z.H.T.M. meende, dat de wijzigingen in de dienstregeling van 15 Mei zouden kunnen worden opgenomen, maar zij heeft teveel vertrouwen gehad, want de zitting van de Rijksverkeersinspectie wordt pas gehouden op Vrijdag 20 Mei, des voormid dags om 10 uur ter Provinciale Griffie. Nadat eventueele bezwaren aanhoord zyn, moet een beslissing genomen worden en eerst daarna kan de tramdirectie de wyzigingen aanbrengen. Dan zitten we intusschen midden in den zomer, zoodat het niet onmogelijk is, dat de nieuwe routen pas 15 October in werking zullen tre den. De drie autobussen zullen de volgende trajec ten nemen: Lijn A (nu genaamd lijn C) zal haar be ginpunt hebben aan de Zomerzorgerlaan te Bloemendaal en dan de huidige route vol gen tot aan de Wilhelminastraat. Nu gaat deze iyn naar Overveen, maar straks buigt ze de Wilhelminastraat in om via Konin ginneweg en Emmastraat de Leidschevaart te kiezen. Bij de Zandvoortschelaan gaat de eene tien minuten 'n bus naar de Rivieren buurt te Heemstede, de andere tien minuten een bus naar het Josef Israëlplein, nabij het Spaarne, te Heemstede. Terug zelfde route. Lijn B, die nu van de Turfmarkt vertrekt naar Station, Kleverpark, om dan naar Over veen, Zeeweg, te ryden, krygt een andere route: Beginpunt wordt Oude Groenmarkt. Dan Spekstraat, Groote Markt, Jansstraat, Station Verspronckweg, Julianalaan, Zeeweg, Zand- voort. Lyn C wordt een kort lijntje. Beginpunt Sta tion, Rozenstraat, Nassaulaan, Ged. Oude gracht, Raaks, zyiweg, Overveen-Ramplaan. Uit deze nieuwe verdeeling blijkt, dat lijn A de belangrijkste zal worden. De Bloemendalers en Heemstedenaren (voor zoover niet bij de tram wonende) zullen nu verbonden worden en halten krijgen zoowel op het Stationsplein, als op de Groote Markt als bij den Stadsschouw burg. De N.Z.H. heeft vier nieuwe bussen in ge bruik genomen. Een er van heeft men reeds door de stad zien rijden. Deze wagens, voorzien van een Mercedes Dieselmotor, kunnen 40 per sonen (inclusief staanplaatsen) vervoeren. De bekleeding is van pluche, zoodat ze intern een zeer voornaam uiteriyk hebben. Het ligt in de bedoeling om dit type straks voornamelijk op lyn C te laten loopen. Het gebouw in den Haag, waar het hoogste rechts-college zetelt van Nederland, de Hooge Raad, voldoet niet meer aan de eischen, die men 'daaraan moet stellen. Daarom wordt het gëbouw in gedeelten geheel gemoderniseerd. De betimmering die het eerst aan de beurt is, zal worden uitgevoerd door een Haarlemsche Fir ma, de N.V. Woninginrichting Joh. Nederkoorn Zn., aan de Ged. Oude Gracht 56. De vereerende opdracht omvat het maken en aanbrengen van deuren, plafond en legraam- betimmeringen in de groote en kleine zitting zalen, bibliotheek, antichambre en de gangen. De Firma Nederkoorn, die op dit gebied wel eenige ervaring heeft, o.a. doordat zij eenige jaren geleden de Koninklijke verblijven aan de Provinciale Griffie te Maastricht in orde bracht, spant natuurlijk de beste krachten in. Slechts de fijnste houtsoorten worden gebruikt, zooais palissander uit Rio de Janeiro, Ameri- kaansch Coromandel en populieren en Java- teak. Bij gedeelten zullen de verschillende on derdelen in den winkel aan de Ged. Oude Gracht worden tentoongesteld. e optimist is een beter hervormer dan de pessimist B. en W. schryven den Raad: Hoewel de door belanghebbenden ingebrachte bezwaren tegen het bij uw besluit van 6 Januari 1937 vastgestelde uitbreidingsplan voor het ge deelte der gemeente, gelegen ten oosten van den Vondelweg, ten zuiden van de Heksloot, ten westen van het Noorder Buiten Spaarne en ten noorden van de Jan Gijzenvaart, ongegrond werden verklaard, onthielden Ged. Staten toch hun goedkeuring aan uw besluit, omdat de ge geven bestemming voor bedrijfsgebouwen voor bodemcultuur geen voldoende aanwijzing in houdt voor de soort van gebouwen; bovendien ontmoette het bezwaar, op gronden, bestemd voor bebouwing met bedrijfsgebouwen voor bo demcultuur, ook de oprichting toe te laten van andere gebouwen, waaronder begrepen gebou wen, welke enkel tot bewoning bestemd zijn. Met inachtneming van deze bezwaren is door ons een nieuw plan ontworpen. Dit ontwerp, dat wij u hierbij ter vaststelling aanbieden, heeft, overeenkomstig het bepaalde by art. 37, tweede lid, der Woningwet, ter gemeente-secre tarie ter inzage gelegen van 5 Januari 1938 tot en met 4 Februari 1938. Naar aanleiding daarvan zijn ingekomen de volgende, voor uw leden ter lezing gelegde, be zwaarschriften: 1. van het Predikanten Weduwenfonds der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, d.d. 31 Ja nuari 1938; 2. van de Bouw- en Administratiemaatschappij „Hulshorst" te Amsterdam, d.d. 2 Februari 1938; en 3. van H. W. Vink e.a. te Haarlem. In het onder 1 genoemde bezwaarschrift wordt aangevoerd: a. dat dit plan in wezen niet anders is dan de vroegere plannen, waaraan goedkeuring werd onthouden. Dit is niet juist. In vergelijking met het laatst vastgestelde plan zijn in het nu ter vaststelling aangeboden ontwerp die wijzigingen aangebracht, welke noodig waren om aan de bezwaren van Ged. Staten tegemoet te komen. In vergelijking met het eerst vastgestelde plan, waarvan de goedkeuring door Ged. Staten bij Koninklijk Besluit werd vernietigd, is er dit ver schil, dat het eerst vastgestelde plan als be stemming voor de gronden aanwees: landbouw-, tuinbouw- en sportdoeleinden; het thans ont worpen plan is een bebouwingsplan, zij het dan ook, dat in verband met aard en ligging der gronden de bebouwingsmogelijkheid moest wor den beperkt; b. dat het plan niet aan de eischen der Wo ningwet voldoet, daar de bebouwing in onder- deelen had moeten worden aangewezen. Ten on rechte wordt het ontwerp gezien als een z.g. geraamteplan. Dit is het echter geenszins. In het ontwerp is de bestemming in haar geheel geregeld, zoodat het niet is een. z.g. geraamte plan, maar wel degelijk een z.g. gedetailleerd planen c. dat aan adressant een zeer belangrijk na deel wordt toegebracht, doordat de gronden niet worden bestemd voor den bouw van arbeiders- of middenstandswoningen. Verder wordt opge merkt, dat een belangryk deel van adressants in het plan begrepen gronden, niet in den ver boden kring is gelegen en derhalve zonder eenige beperking als bouwterrein geëxploiteerd zou kunnen worden. Reeds vroeger merkten wij op, dat aan de binnen den verboden kring gelegen gronden de eenig mogelyke bestemming is gegeven. Wat betreft de geleelten, gelegen buiten den ver boden kring, bebouwing als door adressant wordt gevraagd zou in strijd zijn met een goeden, stedebouwkundigen, uitleg der gemeente. Dat door een en ander adressant schade lydt, moet worden ontkend, in de eerste plaats, omdat het tegenwoordige gebruik der gronden overeenkomt met de gegeven bestemming en in de tweede plaats omdat voor een belangrijk gedeelte dei- gronden thans reeds een goedgekeurd uitbrei dingsplan bestaat, waartegen geen bezwaren werden ingebracht en krachtens welk plan gee nerlei bebouwing mogelijk is. In de onder 2 en 3 genoemde bezwaarschrif ten, waarin dezelfde bezwaren worden ontwik keld, wordt opgemerkt: a. dat geen enkel belang vordert, dat de gron den uitsluitend worden bestemd voor bebouwing ten behoeve van den landbouw, enz.; b. dat er geen reden kan zijn om bebouwing langs den Vondelweg en den Spaarndamsche- weg onmogelijk te maken; en c. dat niet tevens bepalingen zijn ontworpen, op grond waarvan schade kan worden vergoed. Zooals wij boven reeds opmerkten is aan de gronden de eenig mogelüke bestemming gegeven. Bebouwing langs Vondelweg en Spaarndamsche- weg is, afgescheiden van andere daartegen be staande bezwaren, voortvloeiende uit de Krin- genwet en de bouwverordening, in str yd met een goeden stedebouwkundigen aanleg. Daar door het vaststellen van dit plan geen schade wordt geleden, behoeft er dus ook geen sprake te zijn van het vaststellen van voorschriften, op grond waarvan schade kan worden vergoed. Alle bovenbedoelde bezwaren werden ook reeds vroeger ingebracht en toen ook door Ged. Staten ongegrond verklaard. B. en W. stellen dan ook voor bovenbedoelde bezwaarschriften voor kennisgeving aan te nemen. munt uit in kwaliteit, maar met ons artikel OSSETONG is dat evenzoo. wy zijn waarschijn- ïyk het laagst in prijs, maar zeker' is de kwali teit onberispelijk. Onze OSSETONG is geurig, fyn van smaak en prachtig van kleur. Een scho teltje OSSETONG is een sieraad op uw ontbijt tafel. Wij leveren ook heele tongen voor het middagmaal (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) LONDEN, 14 April. De Berlijnsche corres pondent van de Daily Telegraph meldt aan zyn blad, dat ds. Niemoeller uit het concentratie kamp, waar hy ondergebracht was, weer naar Berlijn is vervoerd, waar hy in de Moabit- gevangenis is ingesloten. Deze maatregel is genomen in verband met een ziektegeval in zyn familie, teneinde hem in geval van ernst speciaal verlof te kunnen geven tot een bezoek. Ds. Niemoeller zal tot Woensdag as. in de Moabit-gevangenis blyven. Dien dag worden ver-strekkende amnestie-maatregelen verwacht Voorts verneemt de correspondent, dat Hitier op voorspraak van verschillende invloedrijke delegaties, o.m. van hooggeplaatste legeroffi cieren, in principe toestemming heeft gegeven Niemoeller in eervolle hechtenis te plaatsen in fort Glatz. LA PAZ, 14 April. (Havas.) Bolivia heeft het voorstel te Buenos-Aires een vredesconferentie te houden, om door rechtstreeksche onderhan delingen tusschen Bolivia en Paraguay het Chaco-conflict by te leggen, van de hand ge wezen. De openbare meening in Bolivia heeft het voorstel, dat beoogde het geschil te regelen op den grondslag van de tegenwoordige positie der Boliviaansche en Paraguayaansche legers, slecht ontvangen. De oud-strijders hebben den minis- Sluiting ontwikkelingscursus. Het eerste cursusjaar van den 3-jarigen ontwikkelings cursus, georganiseerd door het R. K. Werk liedenverbond, is Dinsdagavond officieel geslo ten. Daarbij waren o.a. tegenwoordig de zeer- eerw. pater Stokman, directeur van de ontwik kelingscentrale, de heer Angenent, secretaris van het Centraal bestuur van den R. K. Volks bond en de voorzitter van de plaatselijke afdee- ling van den R. K. Volksbond, de heer A. v. d. Plas. Nadat kapelaan dr. F. Holthuizen een boeiende schets had gegeven van het leven en werken van Mgr. dr. Alph. Ariëns z.g., den grondlegger o.m. van de R. K. Werkliedenver- eeniging in Nederland, richtte pater Stokman hartelijke woorden van dank tot de docenten, dr. Holthuizen, kapelaan De Bok en den heer Vernooy en tot de cursisten en tot allen, die op eenigerlei wyze aan het welslagen van den cursus hebben bygedragen. Hij prees de stand vastigheid der cursisten. Met 48 leerlingen be gonnen, kon de cursus met 45 leerlingen geslo ten worden. Een woord van hulde voor dit re sultaat achtte pater Stokman op zyn plaats. Ook door de heeren Angenent en v. d. Plas wer den woorden van waardeering gesproken, waar na de heer J. Pel, namens de cursisten, dank bracht aan de docenten en aan het afdeelings- bestuur, die den cursus subsidieerde. Dr. Holthuizen riep in zyn slotwoord allen een tot weerziens toe. De 'ie ronde van Zaandam De tweede ronde van Zaandam, welke vorig jaar bij de eerste maal reeds zoo'n groot succes had, is thans definitief vastgesteld op Zaterdag 25 Juni 1938. Veertig jarig bestaan Vereeniging „Kinder voeding Ter herdenking van het 40-jarig bestaan van de Vereeniging „Kindervoeding", heeft zich naast een werkcomité, een „comité van aanbeveling" gevormd van alle politieke en godsdienstige richtingen. Het werkcomité bestaat uit burgemeester mr. J. in 't Veld, voorzitter, drs. P. H. Wuyster, secretaris, P. v. d. Meulen, penningmeester, en J. Visser, lid. In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen: Ds. A. Attema, J. v. d. Brander, mevr. T. BruynzeelVerkade, A. Buys, E. A. Clynck, notaris C. Dekker, A. Dubbink, ds. P. van Dijk, S. Dijkstra, ds. J. Chr. Fritsche. F. C. A. Gebhard, J. W. de Goeje, E. Groot, H. L. Hallie, J. C. Hellema, J. Heyn, notaris G. van Hoik, C. Hoorn, dr. E. A. Immink, J. F. Kamp- huys, K. Kan Kz„ C. Keg, F. G. Koppelman, A. Krommendijk, mevr. A. de LangeMolenaar, J. van Leeuwen dr. W. H. Levend, Pastoor J. H. M. S. v. d. Marck, ds. C. Met, A. M. Pelt, R. Plooyer, K. Prins, P. F. Ranshuysen, mevr. G. van SantéStandemeyer, P. Schoen, ds. A. Sepp, H. J. Simonsz, mevr. W. Steenbeek— Barink, Pastoor H. J. Verhey, mevr. Verkade Knipscheer, F. Visser, mevr. H. J. VogelVan Vuure, Ma de Wit en ds. A. van Wyk. Het ligt in de bedoeling door middel van circulaires en collecte een jubileumgeschen van f 4000 bijeen te brengen ter moderniseering van gebouw en keuken. WIELRIJDERS ziet ons Serie rijwiel, remnaaf, jasbesch. HUISMOEDERS denkt om licht- lampen tot 200 kaars 19, 29, 50 ct. Theo Rozenheek, Schagchelstr. 666666 Wynhuy s„de Guide-Druyf - EIGENAAR P j' M «e TÉTERING v' 4 Groote Markt, „oen koningstr. Telefoon 10134- -r Haarle nt WHTCVlCN ZtNERfcH f" VEIlICtfl WE& „Slechte drapken „drinkt men vaak; „Maar nooit uit „Neêrlands Oudste „Zaak!" Appel (zuur); roode, witte en zwarte Bessen; Frambozen; Kersen en Meiwyn 0.60 Medic. Boschbessenwijn 1.10 Citroenpunch - Anisette Curasao, Frambozen, Kersen, Persico, Pepermunt0.60 Fosco (Korff) ƒ0.65 ƒ1.20 ters van Buitenlandsche Zaken een schrijve gezonden, waarin zij verklaren, bereid te zUn' zoo noodig de wapens weder op te nemen on1 de rechten van Bolivia in den Chaco te ver' dedigen. Indien een rechtstreeksch accoord nie^ tot stand komt, zal het geschil aan het Haa=' sche Hof worden voorgelegd. PERPIGNAN, 14 April. (Havas.) Volgens be richten, afkomstig uit Andorra, zouden de v0°*' hoeden der nationalisten het dorp Tor, d Noordelijkste plaats van Catalonië bereik hebben. Daar de electrieiteitscentrales in Andorra nie_ meer werken, zyn Barcelona en Catalonië vrU* wel van electriciteit verstoken. Havas meldt uit Burgos, dat de troepen vab generaal Aranda steeds verder naar de Mid* dellandsche Zee oprukken en thans Lajana San Mateo bezet hebben. De voorhoeden vinden zich in de nabijheid van Cervera d® Maestro. De nationalisten bevinden zich n slechts 17 K.M. van de zee. JO Door het koudere weer teruggehouden, is hyacintenbloei nog lang niet beëindigd; veK schillende soorten moeten zelfs nog in bl° komen. Dit valt zeer gunstig samen met de vroeg tulpen, waarvan er met Paschen vele in bl° zullen zijn, ook wanneer het koudere weer bh) aanhouden. Met de feestdagen zal er dus heel wat te zi®^ zijn en een zeer druk bezoek wordt in de Se heele bloembollenstreek verwacht. In het telefoonverkeer tusschen Nederland België wordt 1 Mei een verlaging der tarieV ingevoerd. Voor een gesprek van 3 minuten, u volgens het oude tarief tusschen 8 en 19 u 1.20 en tusschen 19 en 8 uur (nachttari® 0.75 kostte, is thans 1.05 resp. 0.65 vef schuldigd. De prijs van gesprekken van 3 minuten in de tweede zone van het grensverkeer (2' K.M.) is teruggebracht van ƒ0.40 en f 0.25 (nachttarief) tot 0.30 en 0.20. In het tarn voor het grensverkeer der eerste zone <9—^ K.M.) is geen wijziging aangebracht, zoodat prijs van C.20 en 0.15 (nachttarief) voor gesprek van 3 minuten gehandhaafd biyft. In de te Rotterdam gehouden ledenverg3^, ring van den Bond van Nederlandsche ^r<\eji tecten zyn tot eereleden benoemd de prof. ir. J. A. G. van der Steur, oud-h00^ leeraar aan de Technische Hoogeschool Delft, voorzitter van de Rijkscommissie v de Monumentenzorg, dr. J. Kalf, directeur het Ryksbureau voor de Monumenten2® prof. R. N. Roland Holst, oud-hoogle®r ,g directeur van de Rijksacademie van Beeld® Kunsten te Amsterdam. Het Artis Reddings Comité te Arnster deelt ons mede, dat het een gift heeft om gen van de Hollandsche Kolonie te Haifa lestina), als resultaat van een collecte, ^ex$, werd gehouden onder dit groepje Hollan zoo ver vari huis. Moge dit gebaar voor hun landgenooten (S nen de grenzen, die in de gelegenheid z0 genieten van het schoon, dat Artis bi® jjed' aansporing zijn het werk van het Artis dings Comité financieel te steunen. Pos ning 321500, gemeente-giro A 4400.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4