1 Britsch-Italiaansch accoord geteekend W- l m Paaschvreugde Familiedrama in de residentie Hangende kwesties geregeld in oorkonden, die op nader vast te stellen datum van kracht worden Ook Egypte neemt deel Het nieuws van heden Ook Frankrijk zal „erkennen" DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 ZONDAG 17 APRIL 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21128 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM PASCHEN Krankzinnige man verwondt zijn stiefdochter met een hamer Vrouw springt door ^talageraam op straat Hore Belisha op Malta Katholiek verzet tegen 1 Mei-optochten Chamberlain en Mussolini wisselen telegrammen uit, waarin zij wederzijds van vertrouwen blijk geven Regeling van Spaansche kwestie voorwaarde Het Weer minimin Acht oorkonden Spanje (Vervolg op pag. 2); \Vegens het Hoogfeest van Paschen verschijnt het eerstvolgend num mer van dit blad op Dinsdagavond. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN In Mei zal een Fransche ambassa deur te Rome geaccrediteerd worden STOOMBOOT OP DE KUST GEWORPEN WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. rr.ededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Als onze grond den winter afschudt, als langs de wegen de bloesems bre ken en' op de weiden jonge dieren hun eerste wankele sprongen doen, als de vensters opengaan en de kleuren her leven, viert de Kerk de Verrijzenis des Heeren. Een plat-wetenschappelijk geslacht, dat het bovennatuurlijk denken verleerd had, placht te zeggen, dat de Verrijzenis dus „niets an ders" was dan een symbool van die her leving in de natuur, een beeld van de her leefde lente alsof het meerdere ooit slechts een beeld kan zijn van het minde re. De geloovige daarentegen weet, dat de opstanding van de natuur, de blijheid van het herbloeiende leven, alleen daarom zoo diep in het hart kan dringen en het zoo Wonderbaar ontroeren, omdat dit hart Voor een andere opstanding is voorbestemd, en daarvan in alle aardsche dingen de vreugde vooraf smaakt. Dit Paaschfeest ontluikt in een we reld vol bittere zorgen en harde wer kelijkheden. En er zijn er misschien, Wien daarom het vreugdevolle Alleluja dit laar maar traag naar de lippen wil stijgen. Misschien zijn er ook vrome menschen, die toeenen, dat de menschheid en de Kerk heden ten dage zóó diep in zorgen liggen, dat haar hart zich niet zou kunnen of zelfs zou mogen verblijden. Wie zulke gedachten koestert, laat zijn oog verduisteren door het rookglas van de tooderne aardsche gezindheid, die het he- toelsch licht buiten haar gezichtskring heeft gesloten, maar daarom ook de diepte Van het aardsche leven niet meer kan feilen. De zoog. „nieuwe heidenen", die niets dan aardbewoners willen zijn, verklaren dp Verlossing niet noodig te hebben, omdat zij op aarde gelukkig genoeg kunnen zijn, en aan geen Verrijzenis te willen gelooven, omdat de dood voor hen geen prikkel heeft. En zij meenen, dat de gedachte aan de Verlossing moet worden uitgeroeid uit de zielen, omdat die gedachte de fiere ont plooiing van het aardsche geluk zou fnui ken; zij meenen, dat de Verrijzenis moet Worden vergeten, omdat zij het is, die den dood doet vreezen. Het Christendom staat haar hun meening aan een aardsche le vensvreugde in den weg. Zij vergeten, dat de menschheid reeds die niets-dan-aardsche levensvreugde heeft Sekend, en dat het die menschheid was. Welke dorstte naar de Verlossing en haar Ms de Blijde Boodschap vernam. Zij verge ten, dat de menschheid reeds eenmaal ge zeten heeft in de schaduw des doods, vóór zij de Verrijzenis begroette, die haar na 't aardsche leven, waarvan zij de vreugde eh de smart „onbevooroordeeld", zou men heden zeggen, had gemeten, de belofte van fen ander en eeuwig leven schonk. Die belofte was het, waarvan de eerstge- toepenen de vervulling nauwelijks konden Wachten en die de vroege Christenen, die heidenen waren geweest, de kerken van koine deed sieren met wijnranken en atriors en bonte vogels als voor een onver gankelijk lentefeest. Zal de verdwaalde menschheid opnieuw hie bitterheid van het aardsche leven moe- ttoi proeven, die den grootsten dichter der °bdheid deed schrijven dat „er niets ellen- higers is dan de mensch onder alles wat °P aarde kruipt en ademt" (Homerus, II. 17, 447), vóór zij opnieuw de belofte des levens begroet? Maar de geloovige zou een weinig In die verblinding deelen, indien hij de Paaschvreugde wilde laten dem pen door de zorgen en nooden, ook de geestelijke zorgen en nooden, van het oogenblik, zooals een menschelijk oordeel die ontwaart, zoo hij dus een aardsche maat zou willen aanleggen aan de hemel- sche beloften. Ook hij zou zich dan eenigszins laten be smetten door die valsche aardsche verlos singsgedachte, die in de encycliek „Divini Redemptoris" zoo scherp tegenover de ware Verlossing gesteld is. „Zoo wij alleen voor dit leven onze hoop stellen op Christus, zijn wij de meest be- klagenswaardigen der menschen", heeft Paulus juist over de Verrijzenis geschreven (I Cor. 15, 19). De onthechting aan het aardsche, die in de genoemde encycliek als eerste genees middel voor dezen tijd wordt geprezen, is niet alleen onthechting aan de aardsche goederen, maar ook aan het aardsche leed. Zich daaraan te künnen onthechten, zich daarboven te kunnen verheffen in de blijheid der kinderen Gods, is juist de gave van de Boodschap, welke zij ontbe ren, die geen hoop hebben buiten dit eng omgrensd bestaan. Wat in onzen tijd ook het goede soms remt en kortwiekt, is een te zeer horizon taal gerichte blik, die zich blindstaart te gen lage hindernissen en zich vangen laat in vlakke perspectieven. Alleen een eeuwig perspectief toont de juiste maat van den tijd; alleen het eeuwig licht maakt net aardsche leven doorzichtig. Ook de vrede op aarde, die heden zoo ver lijkt, is den menschen van goeden wil beloofd. Hij is, volgens de Encycliek, „een ware vrede en een waar geluk, voorzoovei die hier op aarde mogelijk zijn, in de ver wachting van en in voorbereiding voor het eeuwige geluk". Niet op een aardschen vrede bouwt zich de verwachting van het hemelsch geluk, maar uit die hemelsche verwachting vloeit als een weerglans de vrede op aarde, zooals de diepste vreugde, die ons vervult bij het hèrbloeien van de natuur, een weerglans van de overwinning van den dood, door het leven, de Opstan ding van Christüs en de verrijzenis des vleezes. Een groote Paaschvreugde, waarin deze overwinning onze ziel waarlijk vervult, is voor onzen tijd, die onder de zorgen des le vens, dat zijn de zorgen des doods, gebukt gaat, het noodigste voedsel. Zaterdagmiddag om 4 uur werd een gedeelte 'an de Regentesselaan te 's Gravenhage, die 8eWoonlijk op den Zaterdagmiddag nogal druk H°°r wandelaars is bezocht, opgeschrikt door et luid. gerinkel van een groote winkelruit, die a duizend scherven op straat viel. Tot aller ?ï°ote ontsteltenis bleek het, dat een vrouw uit ïeh etalage dwars door de ruit op straat was sprongen. Hevig uit tal van ernstige snij denden bloedend, werd de ongelukkige dooi' v°°rbij gangers opgenomen. Aan dit ongeluk was echter een heel drama VOoj •rafgegaan in de woning en den winkel van schoenwinkelier A. J. P. M. D. in het per- t6el no. 198 van deze laan. De man was sedert ®eruirnen tijd verpleegd geweest in een insti- aUt voor zenuwzieken te Utrecht, doch Zater- uit dit verblijf ontslagen. De doktoren van inrichting hadden hem namelijk, omdat zijn °estand aanzienlijk vooruit bleek te gaan, voor dagen naar huis laten gaan, opdat hij zijn familiekring het Paaschfeest door zbu ahnen brengen. Deze vacantie is hemzelf, zoowel als zijn ^ouw en zijn stiefdochter, noodlottig ge worden. Want zijn herkregen vrijheid en de reis Utrecht naar Den Haag hadden blijk baar een dergelijken invloed op hem uitge oefend, dat hij geheel overspannen bij zijn woning aankwam. Het eerste wat hij deed, toen hij de deur achter zich had laten dichtvallen, was zijn 16-jarige stiefdochter aangrijpen. Toen het meisje zich verzette, greep de buiten zich zelf zijnde onverlaat een hamer en bracht daarmede het kind ernstige verwondingen toe aan het hoofd en andere lichaamsdeelen, waardoor zij net bewustzijn verloor. Nauwelijks had D. de gelegenheid gekregen om zich te bezinnen, of zijn echtgenoote kwam binnen en vroeg hem, vermoedende dat er iets aan de hand was, waar het meisje zich bevond Het ge volg was echter, dat de man opnieuw in een hevige woede ontstak en ook zijn vrouw aanviel. In haar angst nam zij de vlucht door den winkel en klom in de etalage.' Toen de man haar ook daar nog bedreigde, zag de ongelukkige vrouw geen anderen uitweg dan door de etalageruit op straat te springen. Moeder en dochter zijn door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De toestand van het meisje is vrij ernstig. De moeder maakt het naar omstandigheden vrij goed; zij heeft tal van snij wonden opgelocpen en begrijpelijkerwijs zijn haar zenuwen deer lijk door het gebeurde geschokt. De schoen winkelier is door spoedig aanwezige politie assistente overmeesterd en gevankelijk naar het hoofdbureau overgebracht. Naar men zich kan voorstellen, veroorzaakte het een en ander in dit drukke stadsgedeelte een groote consternatie, die nog langen tijd in de gemoederen der voorbijgangers en omwonen den nagloeide. LAVELETTA, 16 April (Havas). De Brit- sche minister van Oorlog, Hore Belisha, is heden per vliegtuig op Malta aangekomen. BROMBERG, 16 April. (D.N.B.) De Poolsche kerkelijke organisaties, welke deel uitmaken van de Katholieke Actie, hebben den wojwode van Bromberg verzocht de 1 Mei-optochten van de linksche partijen te verbieden. Deze optochten hebben steeds de nationale en religieuze gevoe lens van een groot deel der bevolking gekwetst, en konden thans, na den moord op een priester door een communist, aanleiding zijn tot ernstige ongeregeldheden. Het Zaterdagavond te Rome on derteekende accoord tusschen Groot- Brittannië en Italië bevat een regeling van de tusschen die staten hangende kwesties in een aantal oorkonden, die op een nader te bepalen datum van kracht zullen worden. Het accoord bevat o.m. de volgende puhten: bevestiging van het „gentlemen's agreement": uitwisseling van inlichtingen over bewapening in voor beide landen belangrijke streken; eerbiediging van de onaantastbaarheid van Arabische staten; beëindiging van den propa- ganda-oorlog; regeling van de kwestie om het Tana-meer en militaire diensten van Afrikaansche inboorlingen; vrijheid van godsdienst in Italiaansch Oost-Afrika; vrij gebruik van het Suez-kanaal. Italië zal zijn troepenmacht in Libye verminderen tot op de helft en toe treden tot het Londensche vlootverd rag. De Italiaansche troepen zullen uit Spanje worden teruggetrokken; de onafhankelijkheid van Spanje wordt verzekerd. Engeland zal de erkenning van het Italiaansch imperium te Genève bevorderen. ROME, 16 April (Havas). Hedenavond half zeven is in het Palazzo Chigi te Rome de overeenkomst tusschen Italië en Enge land onderteekend door Graaf Ciano, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, en Lord Perth, den Britschen am bassadeur te Rome. De Britsch-Italiaansche overeenkomst bestaat uit: a. Het protocol met aangehechte oorkonden, b. De briefwisseling, c. Een overeenkomst over goede nabuurschap. In het protocol wordt vastgelegd, dat beide regeeringen de Britsch-Italiaansche betrek kingen willen plaatsen op een hechte, duur zame basis en willen bijdragen tot de alge- meene zaak des vredes en der veiligheid, weshalve zij besloten hebben besprekingen te openen, teneinde te komen tot een ac coord over de kwestie der wederzijdsche be zorgdheid. Het bepaalt, dat de aangehechte oorkonden van kracht zullen worden op een gezamenlijk door beide regeeringen vast te stellen datum. Verder verklaart het protocol, dat, zoodra de oorkonden in werking treden, onderhandelingen geopend zullen worden (de Egyptische regeering zal worden uitgenoodigd daaraan deel te nemen, voor zoover zij daarbij betrokken is), met het oog op* een definitief accoord over de grenzen tusschen den Soedan, Kefiya, Britsch Somali- land en Italiaansch Oost-Afrika, benevens over zekere andere aangelegenheden, zooals de be- Verwachting: Matige, later toenemende meest Noordelijke wind, meest zwaar be- wolkt met tijdelijke opklaringen, eenige kans op regenbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Vrij guur weer. HBM Op Goeden Vrijdag is in het woonwagenkamp te Weert een kruis geplant. Aan dachtig luisteren de bewoners van het kamp naar de rede van pater Eusébius Kemp O.F.M, trekkingen tusschen die gebieden, voor zoover zij den handel beïnvloeden. Aan het protocol zijn acht oorkonden gehecht: 1. De Britsch-Italiaansche verklaring van 2 Januari 1937 betreffende de Middellandsche Zee en de uitwisseling der nota's van 31 December 1936 betreffende den status quo in het Westen der Middellandsche Zee worden bevestigd. 2. De beide partijen komen overeen periodiek inlichtingen uit te wisselen over de groote toe komstige administratieve bewegingen of her verdeeling van de gewapende macht in haar overzeesche gebieden in of grenzende aan de Middellandsche Zee, de Golf van Aden en in Egypte, den Soedan, Italiaansch Oost-Afrika, Britsch Somaliland, Kenya, Oeganda, en het Noordelijk deel van Tanganyika. Ook komen beide partijen overeen elkander te voren op de hoogte te brengen van iedere beslissing ten op zichte van het inrichten van nieuwe vloot- en luchtbases in de Middellandsche Zee ten Oosten van den negentienden graad Ooster Lengte en in de Roode Zee of de toegangen daartoe. 3. Een omvangrijke overeenkomst betreffende zekere streken in het z.g. Midden-Oosten. Beide partijen verplichten zichzelve de onaantastbaar heid en onafhankelijkheid van Saoedisch Arabië en Yemen te eerbiedigen. Zij komen overeen, dat het een gemeenschappelijk belang is, dat geen andere mogendheid ingrijpt in de onaf hankelijkheid en onaantastbaarheid van die lan den. De overeenkomst heeft ook betrekking op zekere eilanden in de Roode Zee, en geeft op heldering en regeling van de verhouding tus schen Groot-Brïttannië en Italië ten aaftzien van zekere gebieden in Zuid-Arabië, die lang onder Britsche protectie hebben gestaan, in het bijzonder Aden, waar zekere rechten voor Italië gewaarborgd worden. 4. De beide mogendheden verklaren, dat zij geen gebruik zullen maken van de publïciteits- of propagandamiddelen, die te harer beschik king staan om elkanders wederzijdsche belangen te schaden. 5. De Italiaansche regeering bevestigt haar vroegere verzekeringen, volgens welke zij zich volkomen bewust is van haar verplichtingen jegens het Vereenigde Koninkrijk ten aanzien van het Tana-meer. De Egyptische regeering is deelgenoot van deze verklaring. 6. De Italiaansche regeering bevestigt de ver zekering, dat de inboorlingen van Italiaansch Oost-Afrika niet mogen worden gedwongen mi litaire plichten op zich te nemen, behalve plaat selijke politiediensten en verdediging van het gebied. 7. De Italiaansche regeering geeft een plech tige belofte ten opzichte van de vrtfe uitoefening van godsdienst door Britsche onderdanen in Italiaansch Oost-Afrika, en de behandeling van Britsche godsdienstige lichamen op dat gebied. 8. Elk der beide partijen bevestigt het voor nemen zich te houden aan de conventie van 29 October 1888, welke voor altijd en voor alle mo gendheden het vrije gebruik waarborgt van het Suezkanaal. De Egyptische regeering is bij deze verklaring aangesloten. In de bij de overeenkomst opgenomen briefwisseling verklaart de Italiaansche re geering, dat zij bevelen heeft gegeven tot vermindering van de Italiaansche troepen macht in Libye, waartoe de terugtrekking van troepen reeds is begonnen met afdee- lingen van 1000 man, waarmede voortgegaan zal worden tot de sterkte voor vredestijd is bereikt. Dit zal een vermindering vormen met niet minder dan de helft van de troepenmacht, die zich in Libye bevond, toen de onderhandelingen werden geopend. Italië geeft verder het voornemen te kennen toe te treden tot het Londensche vlootverdrag van 1936, zoodra de aan het protocol gehechte documenten van kracht zijn geworden, en in- tusschen op te treden in overeenstemming met de bepalingen van het verdrag. De Italiaansche regeering bevestigt te vens de Britsche formule te aanvaarden betreffende de verhoudingsgewijze terug trekking der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje, en neemt op zich deze terugtrek king toe te passen op het oogenblik en de voorwaarden, die vastgesteld zullen worden door de niet-inmengingscommissie op den grondslag dier formule. De Britsch-Italiaansche overeenkomst is Zater dagavond onderteekend. In Mei zou een Fransche ambassadeur geaccre diteerd worden bij het hof van den „koning van Italië en keizer van Ethiopië". De Britsche regeering zou in een officieele nota Daladier en Bonnet tot een bezoek aan Enge land hebben uitgenoodigd. Bij Balaguer zouden de nationalisten weer een overwinning behaald hebben. Bij een gevecht met Britsche militairen werden 20 Arabische terroristen in Palestina gedood. Familiedrama in de residentie. Twee kinderen te Zeldam onder zand bedolven en gestikt. Beurs van New York: Stemming zeer vast. Het Paaschlammetje In de huisgezinnen is weer het boterlammetje gekomen op tafel, met de kraaloogjes van krenten en het staartje van een palmtak. Oude mooie volkstradities sterven zoo gauw niet. De palmpaasch is verleden week op tal van plaatsen in eere hersteld. Het paaschei is meer en meer sinds een menschengeslacht in eere gekomen en nu herinnert ons het boterlammetje op de ontbijttafel aan het feest van het Paaschlam. Zoo vindt immer de kerkelijke liturgie haar terugslag in het huisgezin en gelukkig de familie waar aldus de familiegeest meeleeft met het kerkelijk gebeuren en in oude gewoonten en gebruiken de symbolen vindt voor de vreugde die onzen geest bezielt. De symbolen moeten intusschen geen doode symbolen blijven maar uitdruk kingen van een levende bezieling. Onze geest wordt getrokken naar het Paaschlam op dezen morgen van het verlossende alleluja. PARIJS, 16 April (Havas). Van gezagheb bende zijde te Parijs wordt vernomen, dat in den loop van Mei, korten tjjd nadat de kwestie van erkenning der Italiaansche verovering van Abessinië voor den Volken bond zal zijn gebracht, een Fransche am bassadeur te Rome benoemd zal worden, wiens geloofsbrieven gericht zullen zijn aan „den koning van Italië en keizer van Ethiopië", hetgeen neerkomt op een de f acto - erkenni ng. In 'n zwaren storm, welke sedert enkele dagen boven de Kaspische Zee woedt, is een stoom boot op de kust geworpen. Een aantal visschers- schepen, met een totale bemanning van 61 per sonen, is naar zee afgedreven. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL lN) iv i Stand op Zondag I uur vjn. 767.9 Vorige stand 767.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1