Q r/ l 'ft ï,VVv M De laatste blad zijde Pathologische reflexen HET VREEMDE PAASCH-EI De Duitsche Hens „Dat was niet de bedoeling F' TWEE KINDEREN ONDER ZAND BEDOL VEN ZONDAG 17 APRIL 1938 VAN WEEK TOT WEEK N V Onder stilstaanden auto gekropen Tweejarig meisje overreden en op slag gedood SNELLER INTERNATIONAAL VERKEER Douaneformaliteiten in den trein VROUW VERDRONKEN DAT ZEGT GENOEG! NfcWfc'S KRACV-iT VOé12 Intern. Luchtvaart conferentie Van 2328 Mei a.s. in Den Haag, op uitnoodiging der Neder- landsche regeering ROOMSCHE REIS-REÜNIE ZANGHULDE IN DE RESIDENTIE Bij de doopplechtigheid van Prinses Beatrix GEEN ULTIMATUM TE DELFT Loonactie bij F. W. Braat beëindigd GRAF VAN J. Pz. COEN De plaats kan met vrij groote zekerheid worden bepaald Reddingspogingen kwamen helaas te laat WAPENARSENAAL ONDER WATER Nieuwe voorraad te Den Haag opgebaggerd BEDRIJFSCOMMISSIE VOOR HET BANKWEZEN Contact met de organisaties LUCHTBESCHERMING Drie richting aangevende brochures HARING NAAR RUSLAND Nadat de evangelisten den dood en de graflegging van hun Goddelijken Mees-- ter hebben verhaald, worden zij buiten- Bewoon sober met verdere mededeelingen. Bij allen volgt nog een kort hoofdstuk, slechts bij Sint Jan volgen er twee. Men zou verwachten, dac deze slothoofdstukken van het levensverhaal öe« Verlossers echte apotheosen waren. Ze zijn öat niet. Het zijn uiterst nuchtere hoofdstukken, d'6 met weinige woorden de feiten vertellen. Merkwaardig genoeg wordt het eigenlijke feit Van de Verrijzenis niet verteld. Alle vier de evangelisten gaan op precies dezelfde wijze te ^erk. Zij vermelden de graflegging en berieh- teR> dat wachters werden aangesteld bij het Btaf. Vervolgens vermelden zij, hoe het graf ledig werd gevonden. Wat hiertusschen ligt, Vordt door geen van vieren beschreven. Wij krij gen het slechts medegedeeld bij monde van den ehgel, die den steen afwentelde: „Vreest niet, Vant ik weet, dat gij Jezus zoekt, den gekrui mde. Hij is niet hier, want Hij is verrezen, *°°als Hij gezegd heeft. Komt en ziet de plaats Vaar Hij was nedergelegd. Gaat nu aanstonds heen en zegt aan Zijn leerlingen: Hij is verre ed van de dooden. Hij zal u voorgaan naar ^aliiea; daar zult gij Hem zien. Dit kwam ik u h°°dschappen". Gan vernemen wij, hoe de vrouwen haastig beengingen, vervuld van schrik, maar ook van ër°ote blijdschap. Ze gaan de tijding brengen *ah de leerlingen. Achtereenvolgens vertellen nu de evangelisten v«rschillende verschijningen van Jesus: aan Maria Magdalena, aan de heilige vrouwen, aan Emmaüsgangers, aan de vergaderde aposte- 'ed, aan den ongeloovigen Thomas, die zijn vin- mag leggen in de wonde, tenslotte aan den °®Ver van het meer, waar Petrus de gelegenheid bttjgt, zijn drievuldige verloochening goed te ^aken door de drievuldige geloofsbelijdenis' "Heer, Gij -««eet, dat ik U liefheb". Sint Lucas zegt, dat de apostelen eerst na beze verschijningen een verhelderd inzicht ver dierven, zoodat ze de Schriften konden ver staan. Tot dusver hadden zij geleefd bij de fei- kh. Voorzeker, het waren wonderbare feiten, het waren onbegrijpelijke feiten, het waren fei- die een zekere overgave van het eigen per- So°niijk vooroordeel eischten. Doch bij het zien Vah deze feiten was het niet moeilijk, zijn volle ^''trouwen te schenken aan Jesus. Slechts één Vah de twaalf, de verrader, kon op den duur wantrouwen en zijn achterdocht niet over winnen. De anderen aanvaardden de werkelijk heid, die in hun leven gekomen was, omdat zij Sagen met hun oogen en hoorden met hun ooren. "Mi getuigen wat wij zelf gezien hebben" -- ^Bt Sint Jan. smadelijke dood van Jezus had uiteraard b'ePen indruk op hen gemaakt, doch de wonder bare Leeraar, dien zij gedurende drie jaren ver- 6eaelden, had Zelf tot in kleinigheden dezen b°od voorspeld, zoodat zij ook hierin de bevesti ging zagen Zijner herhaaldelijk bewezen won dermacht. Echter, nu was hij aan het kruis ge storven Zijn lichaam was in het graf gelegd. volgenden dag leefden zij voor het eerst «en wereld zonder Jezus. Aan zulk een wereld waren de leerlingen niet 'beer gewend. Wie Hij ook was, zijn afwezigheid haakte het leven somber en de ziel kleinmoe- .Toen voltrok zich het wonder van Paschen. Heer verrees en vertoonde Zich aan de leer den. Na getuigen te zijn geweest van de fei- b, waren zij voor een korte stonde overgele gd aan hun eigen idee. Hiermede kwamen zij biet ver. Zij konden zichzelf nauwelijks eenige j^klaring geven van het vele, dat zij in de patste drie jaren beleefden. En ziet, daar blijkt e Wjze Leeraar, de trouwe Meester, de wonder de Vriend plotseling teruggekomen op aarde, bij v<*>: is Weer in hun midden. Hij had ook dit 'rspeld: dat hij verrijzen zou. „Breekt den t) "apel Gods af" had Hij gezegd „en in drie Ben bouw Ik hem weer op". De drie dagen dar( 'en voorbij en voor hen stond Hij, lichamelijk 'gehwoordig. Het lichaam is immers de tempei 0ds! Nu begrepen zij. Hun oogen gingen op *1 0, °°r de spreekwijze van de Schriften, die een bdere taal is dan de spraak van de feiten en 'e toch de taal is van de werkelijkheid, door 6 feiten bevestigd. v die tot dusver alleen gezien hadden, met .pondering en met vertrouwen, begonnen nu Belooven in den vollen zin van het woord. Verrijzenis werd voor hen de grondslag van onomstootelijke geloof. Namens hen allen gt het heel duidelijk de laatst gekomene van 'lis but °0k apostelen, de heilige Paulus: „Indien Chris- hiet is verrezen, dan is uw geloof zonder en dan zijt gij nog in de zonden; dan zijn bij verloren gegaan, die in Christus ontslie- Zoo wij alleen voor dit leven onze hoop ly -en op Christus, dan zijn wij de meest be zienswaardige van alle menschen." ^«tzelfde bevestigt Jezus, als Hij spreekt tot °bias, ook Didymus genaamd: „Gelooft ge, ^at ge Mij hebt gezien? Zalig, die niet zien toch gelooven." Verrijzenis is het groote feit van het leven qj1 Jezus en toch: dit groote feit wordt door evangelisten niet beschreven. Zij getuigen U cAts wat zij gezien hebben. Welnu: de Ver- bbeni. 'bis hebben zij niet gezien. Zij verhalen die b ook niet. Prof. Lagrange vestigt hierop de "dacht. Hij schrijft: ^"Geen der Evangelisten heeft ook maar met Woord de Verrijzenis verhaald. Een groot ^stenaar, Frangois Rude, vervaardigde een dat Napoleon voorstelt, terwijl hi) zich zijn rustplaats in het graf om te $>v %aken tot de glorie der onsterfelijkheid. De bgelisten hebben niet gepoogd ons te be- lj b'jven, hoe dat lijkkleurige en vermorzelde t,nabm van vreugde opsprong, toen het weer tje 'even gewekt werd door den terugkeer van Cv/1, noch hoe het lichaam, hetwelk den Zoon by s tot het ondergaan van zooveel lijden had bj "'°Pgen, hervormd werd in heerlijkheid en ^bkzaligheid, daar de Vader in Zijn Eeuwig titaan sprak: „Mijn Zoon zijt Gij, heden heb v°ortgebracht", noch ook, hoe Jezus Chris tin Vader bedankte, omdat Hij Hem den vol keren tot erfdeel had gegeven. Dit zijn allemaai dingen, die men niet kan zeggen en die verbor gen blijven in Gods geheimenissen. Ook deze bescheidenheid is een krachtig bewijs voor de waarachtigheid van hun getuigenis. Zij getui gen, wat men op aarde had kunnen waarne men: eerstens dat het graf ledig was, en ver volgens, dat Christus nog steeds leefde." Zoo is de laatste bladzijde der evangeliën als het Ware een proef op den geheelen inhoud. Er staat niets, wat de schrijvers niet kunnen ver antwoorden met dezelfde zekerheid als waar mede de getuige voor de rechtbank onder eede verklaren kan: Ik getuig wat ik gezien neb. Voor de rechtbank der wereldgeschiedenis hebben zij hun betrouwbaarheid kenbaar ge maakt door hun soberheid. Zij hebben zich be paald tot de weergave van de waargenomen feiten, hoewel hun oogen waren geopend en hoewel zij wisten dat de feiten alleen niet vol doende zijn, maar dat het aankomt op den zin van de feiten. „Zalig hij, die niet gezien heeft en toch geloofd". Zij hebben deze woorden met eigen ooren opgevangen. Zij hebben deze woor den zelfs opgeteekend. Zij zijn van de waarheid dezer Woorden diep overtuigd geweest. Maar toen het er op aankwam, te getuigen, hebben zij zich nochtans strikt gehouden aan hetgeen zij wel hadden gezien. Hun was het inzient verhelderd en ze maakten onderscheid tusschen de waarneembare werkelijkheden en den zin van alle dingen. Zoo is de laatste bladzijde der evangeliën, die bladzijden waarop de Verrijzenis niet wordt beschreven juist door hetgeen zij verzwijgt eer, machtige en overtuigende geloofsbelijdenis. De mannen, die hier aan het woord zijn, vullen niet door de verbeelding, zelfs niet door de vaste overtuiging, aan, hetgeen aan hun waar neming ontbrak. Zij bepalen zich tot hun taak. Zij vertellen wat zij zagen. Geen hunner nad de Verrijzenis gezien. Ze hadden alleen het ledige graf gezien en ze vertellen over het ledige graf. Ze hadden alleen den verrezen Verlosser gezien en ze vertellen over den verrezen Verlosser. Ze laten iedere schets achterwege van die geweldige gebeurtenis, waardoor hun oogen ten volle werden geopend, hun inzicht ten volle verhelderd, him geloof ten volle bevestigd. Zonder de Verrijzenis zou ons geloof ij del en zonder nut zijn. Beleven ook w'ij niet vaak dagen in deze moderne wereld die overeenkomen met hetgeen de apostelen en leerlingen moeten gevoeld hebben in die dagen, verstreken tus schen de graflegging en de vreugdeboodschap van den engel? Is het ook ons niet vaak te moe de, alsof wij moeten rondwaren in een wereld, waar Jezus afwezig is? Wachten wij niet ver geefs de verrijzenis van den Zoon Gods in deze maatschappij Het Paaschfeest is er nochtans en de verhei- dering van het inzicht, waardoor wij den zin van de Schriften kunnen verstaan. Wij weten, dat onze Verlosser leeft. Wij weten, dat Hij Zich vertoonen kan, juist op het oogenblik, waarop wij moedeloos dreigen te worden bij het betreu ren Zijner afwezigheid. De Evangelisten hebben in sobere woorden verhaald, Wat zij werkelijk ervaren hebben. Hierdoor hebben zij ons ge leerd, te vertrouwen. A. v. D. Zaterdagmiddag te ongeveer twee uur was het tweejarig dochtertje van den café-houder De Haan te Waalwijk voor de ouderlijke wo ning aan het spelen. In een onbewaakt oogen blik kroop de kleine onder een auto, welke al daar stond geparkeerd. De bestuurder van den wagen merkte het kind helaas niet op. Terwijl het meisje zich nog steeds onder den auto be vond, reed hij weg, met het vreeselijke gevolg, dat een wiel over het hoofdje van de kleine ging. Het kind was op slag dood. Zooals reeds eenige jaren met een drietal in ternationale treinen, welke via Roosendaal des middags en des avonds ons land binnenkomen, gebruikelijk is, zullen met Ingang van de nieuwe Zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen ook de Baseier nachttreinen op het station Roosen daal niet meer worden opgehouden voor het verrichten van de douaneformaliteiten. De vi sitatie zal dan ook bij deze treinen in den trein zelf geschieden, waardoor het oponthoud dezer treinen in het station te Roosendaal van onge veer 25 minuten tot 5 minuten zal worden teruggebracht en de aankomst boven den Moer dijk met 20 minuten wordt vervroegd. In verband met deze nieuwe regeling zal een 8 a 9 tal ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen, o.w. ook eenige verificateurs, binnen kort uit andere plaatsen worden overgeplaatst naar Roosendaal, waar men de beschikking zal moeten hebben over meerder personeel om van daaruit de visitatie in de treinen te kunnen ver richten nog voor de trein in Rotterdam aan komt. Reeds ten vorigen jare stond het vast, dat deze regeling zou worden ingevoerd en de mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat in de toekomst deze regeling der visitatie ook nog voor andere treinen zal worden ingevoerd. Zaterdagochtend geraakte de vijftigjarige echtgenoote van den heer G. Kuiper, wonende aan den Lindendijk te Oldemarkt, bij het in stappen in een roeibootje te water. Schipper P. Hof, die met zijn motorboot passeerde, heeft haar kort na het ongeval op het droge ge bracht. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Het stoffelijk overschot is naar de woning vervoerd. Bij het Bestuur van de Chr. Schoolvereeniging in de Wieringermeer, die voor haar twee scho len, waarvan de aanbesteding 26 dezer zal ge schieden, een oproep deed voor twee onder wijzers en twee onderwijzeressen, zijn ruim achttienhonderd sollicitaties binnengekomen. Van 23 tot 28 Mei a.s. zal op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering de 39ste „Conférence Aéronautique Internationale" (C.A.I.) gehouden worden in de gebouwen van de Eerste Kamer en het Departement van Waterstaat te 's Gravenhage. Deze internationale cbnferenties dateeren reeds uit de jaren 1920—1921 en zijn oorspron kelijk door de officieele luchtvaartinstanties van België, Frankrijk en Engeland ingesteld. In den loop der tijden hebben verschillende landen het nut en de belangrijkheid van deze periodieke bijeenkomsten ingezien en hebben zij zich mede met den arbeid der C. A. I in gelaten. Onder praesidium van den directeur van den Luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat, den heer H. Ch. van Ede van der Pais, zullen Op de reeds vermelde data de gedelegeerden van België, Frank rijk, Ehgeland, Duitschland, Denemarken, Tsjecho-Slowakije, Polen, Zwitserland en Nederland bijeenkomen en verschillende belangrijke luchtvaartonderwerpen be spreken. De delegatie voor Nederland bestaat uit de heeren H. Ch. E. van Ede van der Pais, direc teur van den Luchtvaartdienst, S. L. Hof en O. J. Selis, inspecteurs van dezen dienst, en dr. H. G. Cannegieter, hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De commissievergaderingen van de commis sies voor exploitatie, radio-aangelegenheden, meteorologie en douane-aangelegenheden, zul len plaats vinden op 24, 25 en 27 Mei a.s., ter wijl de plenaire zitting, waar de arbeid van de commissies aan een eindbeschouwing zal wor den onderworpen, op 28 Mei in de Trèves-zaal van het Ministerie van Waterstaat gehouden zal worden. Het belangrijkste punt, dat naar onze mee ning op de agenda van de exploitatiecommissie voorkomt, is wel het voorstel van Nederland ten aanzien van de regelingen met betrekking tot het vliegen en landen bij slecht zicht, om gelijkluidende internationale bepalingen in het leven te roepen. Verschillende landen hebben op dit punt reeds voorzieningen getroffen; ons land is daarbij niet achter gebleven. Doch het is zaak, dat het vliegend personeel door middel van internationaal vastgestelde normen en be palingen het vliegen en landen bij slecht zicht worde vergemakkelijkt Het verdient dan ook allen lof. dat de Neder landsche Luchtvaartdienst dit punt zoo spoedig aan een internationale bespreking heeft willen Onderwerpen. Wij herinneren onze lezers nog eens aan de prachtige reis der Nederlandsche Reisvereeni- ging voor katholieken welke men wederom in dit blad vindt geannonceerd. De Roomsche Reis-Reunie betreft dit jaar de kusten van Frankrijk en Engeland. Het motormailschip Sibajak is gecharterd en de volgende reis zal men daarmede kunnen maken: vertrek 18 Juni van Rotterdam naar Cherbourg, Pontosson, Mont St. Michel, Torquay (Engelsche Rivière): terug 24 Juni te Rotterdam Gedurende deze zeereis worden excursies ge maakt naar Mont St. Michel, Kaap la Hague, Buckfast Abbey, Glorious Devon enz. Inlich tingen en programma verstrekt het inlichtings bureau der Ned. Reisvereen. v. Katholieken, Heerengracht 215 te Amsterdam. Het Haagsch comité voor volksfeesten zal Donderdag, 12 Mei, den dag waarop H.K.H. Prinses Beatrix zal worden gedoopt, voor het paleis Noordeinde een zanghulde doen brengen door plm. 9500 leerlingen van de hoogste klas sen van openbare en bijzondere scholen in de residentie. De besturen van de samenwerkende metaal bewerkersorganisaties hebben besloten, de loonactie bij de Kon. fabriek F. W. Braat te Delft te beëindigen en geen ultimatum te stel len. BATAVIA, 16 April. (Aneta.) Eenigen tijd geleden konden wij berichten, dat bij de ver bouwing van een pakhuis in de benedenstad te Batavia tot museum eenige zeer belangrijke vondsten zijn gedaan, n.l. fragmenten van graf zerken met inscripties. Thans zijn onder lei ding van den oudheidkundigen dienst nieuwe ontgravingen verricht, waarbij een belangrijk nieuw vast punt is gevonden, n.l. 't graf waar mede de koster van de Hollandsche kerk, Ewe- ke genaamd, in 1806 zijn telling begon. Dit was het graf van den in 1652 overleden kapi tein der compagnie-mardijkers: Diogo Feman- des van Boody. Hierdoor is dus het eerste graf van de lijst van graven, door Eweke opgemaakt, komen vast te staan. Voorts is nog vastgesteld de plaats van een der kolommen van de oor spronkelijke kerk, waardoor het totaal bestek is bepaald. Door de vaststelling van genoemde punten en door het feit, dat thans de lijst door Eweke bijgehouden en die van Boockesteyn, da teerend van 1738, met elkaar kloppen, is de waarschijnlijkheid dat het graf van Coen kan worden bepaald zoo zeer gestegen, dat men practisch kan spreken van zekerheid. De stichting „Oud-Batavia" heeft het voor nemen deze plaats op bijzondere wijze te ken merken. Op welke wijze is echter nog niet vastgesteld. Het graf, dat nu voor aanwijzing als te zijn van Coen in aanmerking komt, werd reeds in 1935 door de toenmalige commissie voor onderzoek naar het Coen-graf met ande re graven geopend. Dit graf bleek het geraam te te bevatten van een mannelijk persoon van meer dan gewone lengte. Daar destijds boven genoemde gegevens nog niet waren gevonden, kon men toen niet tot identificatie overgaan. In de buurtschap Zeldam, gemeente Ambt- Delden, waren Zaterdagmiddag eenige kinderen bij een zandkuil aan het spelen. Op een gege- \en oogenblik, toen twee kinderen van den land bouwer H. Kuypers te Zeldam een jongen van zes en een meisje van zeven jaar zich in den buil bevonden, stortte een gedeelte er van in. Beide kinderen werden onder het zand bedolven. Hun vriendjes waarschuwden onmiddellijk de bewoners van nabijgelegen huizen. Na veel moeite wist men de arme kleinen te bevrijden Geneeskundige hulp mocht echter niet baten. De levensgeesten van beide kinderen bleken reeds geweken te zijn. Het wapenarsenaal in het water van de Waldeck Pyrmontkade te Den Haag is nog niet uitgeput. De baggeraars hebben weer nieuwen voor raad opgehaald^ die ditmaal bestond uit een kleinen revolver, 226 revolverpatronen en 27 geweerpatronen. De werkcommissie ter bestrijding der werk loosheid doet, naar Het Volk mededeelt, po gingen, ook voor het bankwezen en den geld handel een bedrijfscommissie in te stellen. Zij heeft daartoe reeds vergaderd met 6e kantoor bediendenorganisaties en zoekt thans contact met de werkgeversvereenigingen in dezen tak van bedrijf. De rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft bij de algemeene landsdrukkerij een drietal brochures doen verschijnen, t.w.: 1. Het gasmasker G '35 (beredenen); be schrijving, behandeling en oefening. 2. Richtlijnen voor het bouwen en inrichten van schuilplaatsen tegen luchtgevaar. 3. Richtlijnen voor het nemen van zelfbe schermingsmaatregelen tegen luchtaanvallen in groote gebouwen. Wanneer een man, reeds op jaren, plotseling getroffen wordt door een bewusteloosheid, zoo dat hij neerstort, en hij ligt daar met snorken de ademhaling, de lippen opgeblazen, het hoofd donkerrood tot paars, dan komen de huisge- nooten ijlings bijeen en de dokter wordt ge roepen. Als dan de huisgenooten zien, dat 's dokters eerste werk is, den patient met een potlood of een steel van een percussiehamertjé onder den voet te strijken, dan zal allicht bii iemand de gedachte opkomen of misschien de dokter zelf wel goed bii zijn verstand is. Want voor het leekenoog zit de ziekte niet in den grooten teen van den patiënt, waarnaar de dokter met zooveel belangstelling kijkt. Inder daad maakt de dokter gebruik van een der fraaiste en eenvoudigste ontdekkingen, die in de laatste tijden gedaan zijn. Wanneer n.1. bij het bestrijken van de voetzool de groote teen langzaam en zonder schokken ver naar den voetrug gebogen wordt, is dit een pathologi sche, d.w.z. een ziekelijke reflex, naar den ont dekker het verschijnsel van Babinski genaamd. Om nu te kunnen begrijpen, wat een patho logische reflex is, moet men eerst het wezen van een normalen reflex beschouwen. Zulk een normale reflex is b.v. de kniepeesreflex. Wan neer iemand het eene been losjes over het an dere werpt en de pees vlak onder de knieschijf wordt beklopt, dan wipt het onderbeen op. Door het bekloppen van de pees wordt de gevoelszenuw, die in die pees uitloopt, geprik keld. Deze prikkeling doorloopt deze gevoels zenuw en belandt in het ruggemerg. Daar in het ruggemerg (in het lendengedeelte) gaat deze. prikkel over van de gevoelszenuw op de bewe gingszenuw (er wordt als het ware contact ge maakt) een prikkel doorloopt de bewegings zenuw en belandt in de strekspieren van het dijbeen; deze spieren trekken zich samen en het onderbeen wordt gestrekt, d.w.z. het wipt in de hoogte. Dit heet een reflex, of reflecto- rische beweging, omdat zij buiten den wil om gaat; en de hier beschreven kniepeesreflex is normaal, dus komt bij gezonde menschen voor. Nu zijn er ook een aantal pathologische re flexen bekend, die alleen bij bepaalde ziekelijke toestanden voorkomen. Zoo komt de reflex van Babinski voor, wanneer de pyramidenbaan on derbroken is; en omgekeerd, en dat is de groo te waarde van dezen reflex, wanneer de pyra- middenbaan ononderbroken is. De pyramidenbaan is een bundel zenuwve zels, die door het ruggemerg tot in de her senen verloopt. Het zijn zenuwen voor de be weging; en door deze zenuwbaan hebben de hersenen (dus ook de wil) controle op de be wegingen van romp en ledematen. Deze baan wordt pyramidenbaan genoemd, omdat de ze nuwcellen in de schors der hersenen, waaruit deze zenuwvezelen ontspringen, den vorm heb ben van een pyramide. De cellen liggen dus in de hersenen, hun vezelen loopen door hersenen en ruggemerg en eindigen in het ruggemerg. Op de plaats waar zij eindigen, ligt een an dere cel, die eveneens een langen uitlooper heeft, die buiten het ruggemerg verloopt, en naar romp en ledematen gaat. De reflexen nu verloopen door laatstgenoem de vezel en cel. en verloopen niet door de py ramidenbaan. De kniepeesreflex geschiedt dus door medewerking van een gevoelszenuw en een bewegingszenuw, maar komt niet in de her senen. En toch, wanneer de pyramidenbaan be schadigd is of onderbroken, komen er andere, abnormale reflexen voor den dag. Men denkt zich de verklaring van dit vreemde verschijn sel zoo. In normale omstandigheden bewerken de hersenen, en door de hersenen de bewuste wil, niet alleen de beweging van romp en lede maten, maar zij belemmeren ook bepaalde be wegingen, remmen vooral verschillende reflec- torische, onwillekeurige bewegingen. Onwille keurig trekken wij de hand terug, als deze bij een heet voorwerp komt; maar door onzen wil kunnen wij deze onwillekeurige beweging rem men, en het heete voorwerp toch met de hand naderen. Dat kan echter alleen als de pyrami denbaan gaaf en ongestoord is. Als de pyrami denbaan echter beschadigd is, gaan de lagere zenuwen hun eigen gang, worden niet meer gecontroleerd en geremd. Als de ouders er niet zijn. doen de kinderen kattekwaad, en als wij de kinderen kattekwaad zien doen, besluiten wij daaruit: de ouders zijn niet bij de hand. Als de pyramidenbaan beschadigd is, ontbreekt de controle der hersenen, en komen er andere onbekende reflexen voor den dag. Zoo zien wij b.v. dat bij bepaalde zenuwziekten, die de con trole van de hersenen over de willekeurige be wegingen onmogelijk maken, de blaas zich op bepaalde tijden, bij een bepaalden graad van vulling, ontledigt. Dit gaat reflectorisch, onwillekeurig. De blaas zorgt voor zichzelf, nu het hoog er gezag ontbreekt. Zoo heeft Ba binski den reflex ontdekt, die naar hem ge noemd is en waardoor men den toestand van de pyramidenbaan kan beoordeelen. In een oogenblik kan men dus vaststellen of het een ziekte van het centrale zenuwstelsel is of niet. Na Babinski is men natuurlijk deze zaak nog verder gaan onderzoeken. Men heeft gemerkt, dat deze reflex, blL de langzame beweging van den grooten teen naar den voetrug, ook op an dere wijze is op te wekken, b.v. door aan den binnenkant onder langs het scheenbeen te wrij ven. De ontdekker van deze variant heeft het genoegen gehad, dezen reflex naar hem den re flex van Oppenheim te hooren noemen. Dan zijn er nog andere pathologische reflexen gevonden, die echter niet zoo duidelijk en zoo constant voorkomen als de reflex van Ba binski. Eigenaardig is, dat deze pathologische refle xen normaal bij kleine kinderen voorkomen, en na het gezegde is dat ook wel te begrijpen; want het kleine kind is immers nog niet in staat met den wil zijn bewegingen te con troleeren. Het centrale zenuwstelsel is dan ook bij kinderen nog niet volkomen afgewerkt; de verschillende banen zijn, om in electrische ter men te spreken, nog niet voldoende geïsoleerd, zoodat zij haar werk nog niet kunnen verrich ten. De reflex van Babinski is dus vooral van be lang, om te onderscheiden of een bepaalde ziekte, vooral een verlamming of een spier kramp, in de lagere zenuwen zetelt, dan wel in de hersenen of in het ruggemerg. Deze diag nose wordt daardoor zeer vergemakkelijkt; en dit is van groot belang. Immers voor de be handeling is het noodzakelijk te weten of een verlamming te wijten is aan een ziekte van de spier, van de zenuwen, van ruggemerg of her senen. De kennis van deze localisatie, zooals het heet, heeft de neurologie gebracht, waar zij is. Deze localisatie is thans uitgewerkt tot een groot, uitgebreid en ingewikkeld systeem, waardoor het in zeer veel gevallen mogelijk ge worden is, met nauwkeurigheid de plaats, of liever het kleine plaatsje aan te wijzen, dat in hersenen of ruggemerg ziek is, zonder dat men het ziet. En dit gaat waarlijk nog nauwkeuriger dan de aanwijzing van de zieke plaats in de longen, die men met behulp van Röntgenstra len wel zien kan. Zoo is de redeneering vaak nog machtiger dan het zintuig. DR. TH. H. SCHLICHTING De reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherlj heeft aan Rusland van den nog resteerenden voorraa 19d37 vier tot vijf duizend tonnen haring verkocht. Hiermede is in 1938 het eerste haringcontract met Rusland tot stand gekomen voor het begin van het nieuwe seizoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5