DOUWE EGBERTS De vijand binnen de wallen GEEN SCHOONE LEI DINSDAG 19 APRIL 1938 Landsverraderlijke taal Het Paaschcongres der S.D.A.P. Houding tegenover de monarchie Chauffeur bekneld geraakt NIEUW ZWEEFVLIEGRECORD NOODLANDING VAN EEN ZWEEFVLIEGTUIG Toestel ernstig beschadigd GEMEENTEVELDWACHTER AANGEVALLEN Katholiek Oss weert zich Nederland bedreigd? Tegen een vrachtauto gebotst De boerderijbranden op de Veluwe ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK VEENBRAND IN HET VALTHERVEEN Uitbreiding tijdig voorkomen Paaschdagen - Bollen- dagen Zon en sneeuw.Vooral Maandag was er een groote drukte Ernstige aanrijding te Soest Felle boerderijbrand Landbouwer ernstig gewond POLITIEKE ORGANISATIE „HET VRIJE WOORD" Parijsche Jaarbeurs EEN JONGE NACHTEGAAL IN DEN AETHER Vragen van Kamerleden over pro paganda voor aansluiting van ons land bij Duitschland Het Eerste Kamerlid Bruineman (R. K.) neeit aan de ministers van Algemeene Zaken en an Justitie vragen gesteld inzake een dagbladbericht °ver een informatorische vergadering, te Am- verdam gehouden onder leiding van een doctor H. van Rappard. Het zou een informatieve Vergadering betreffen van de Nationaal-Socia- Ustische Nederlandsohe Arbeiderspartij, waarin 0- m. eenige personen, gekleed in de uniform ^er Duitsche S.A., aanwezig waren. De meeste aanwezigen waren getooid met een hakenkruis- speldje. De partijleider dr. E. H. van Rappard ueeft een toespraak gehouden, waarin een plei dooi werd gehouden voor de aansluiting van Nederland bij Duitschland. Voordat de verga- bering uiteen ging, werd het Horst WesseUied gezongen, terwijl men elkander bij het afscheid begroette met den Duitschen groet „Heil Hitier". Als deze mededeelingen over „een informato- tische" vergadering juist zijn, vraagt de heer ®ruineman, of de ministers het dan oirbaar achten dat dergelijke taal in Nederland door Nederlanders wordt gebezigd, en, zoo niet, be- hooren dan huns inziens tegen zoodanig op deden geen maatregelen te worden genomen? Het Eerste Kamerlid jhr. De Savornin Loh- •uan (C.-H.) heeft aan genoemde ministers Vragen gesteld over een te Utrecht op ruime schaal verspreide oproeping tot een ook inder daad aldaar 11 April in het gebouw Tivoli ge houden vergadering, in welke oproeping, uit gaande van de „Nationaal-Soeialistische groot.- pUitsche beweging in Nederland", den Neder- 'audschen „arbeiders van het hoofd en de vuist' het voorbeeld der „Oostenrijksche kameraden' v°or oogen wordt gesteld. Eerstgenoemden wordt aangeraden zich met hun „Duitsche kameraden" „verbroederen", terwijl wordt voorgespiegeld bat ook hun „Hitler's socialisme" „vrijheid en Orood" zal geven. In dit pamflet wordt een lezing an dr. Van Rappard over het onderwerp „Oos- ,eUrijk vrij; en wij?" aangekondigd, terwijl bet pamflet is getooid met het hakenkhuis en hherteekend is met den uitroep „Heil Hitier"? Adressant vraagt, of de ministers niet van •Ueening zijn, dat dit pamflet, indien het al busschien niet naar de woorden der wet een Itafwaardig karakter zou dragen, toch in al- sCheenen zin een landsverraderlijke strekking ®eft, daar het in feite Nederlanders aanspoort 01 te bevorderen, dat Nederland in een vreemd 'aatsverband wordt ingelijfd. 2ijn de ministers ten slotte niet van oordeel, dat, voor. zooverre uit het feit van de toelating van de verspreiding van genoemd pamflet en Van het houden van genoemde vergadering mag borden afgeleid, dat aan justitie en politie geen J'uldoende preventieve en repressieve bevoegd eden van strafrechterlijken en politioneelen aard ten dienste staan ter bestrijding van der- j*elÜk landsverraderlijk optreden, het reeds in et algemeen, maar zeker in de tegenwoordige Ddsomstandigheden noodzakelijk is, dat de over- aid over zoodanige bevoegdheden beschikt, en Uh de ministers bereid te bevorderen, dat haar eze zoo spoedig mogelijk ter beschikking wor- gesteld? Werkloosheidsbestrijding het misbare complement der bewapening on- Omtrent het verloop van het Paaschcongres S.D.A.P. te Arnhem vermelden we nog het °igende: Nadat in de zitting van Zaterdagavond nog rscheidene sprekers het woord hadden ge- 15 erci over het beleid van het partijbestuur k ,arrx te ruim tien uur het partijbestuur aan et Woord. De eerste spreker was de Amsterdamsche wet- v bder, de heer E. Boekman, die zijn houding rdedigde inzake een radio-rede ter gelegen- 'd der geboorte van Prinses Beatrix. *r- J. W. Albarda beantwoordde de opmerkin- Sbr Van den heer v" d' Kieft. die o.m. had ge doken over samenwerking met de katholie- h. spr. wees op het ongemotiveerde in dezen jjj.dval op de katholieken. Tenslotte ontraadde °D u°k de aanneming van alle voorstellen, die 'het nationale vraagstuk betrekking hebben, te middernacht werd het congres verdaagd. Namens het partijbestuur lichtte Zondag- V0 rgen de heer W. Drees een aan het congres gestelde motie toe over het uitzenden van j looze arbeiders naar Duitschland. bli'S die motie werd geconstateerd, dat klaar- Jkelijk in tal van gevallen geen aandacht dytdt geschonken aan de toezegging, door den bister van Sociale Zaken gedaan, dat prin- ^Pieeie bezwaren zouden worden geëerbiedigd. bprotesteerd wordt tegen deze miskenning van Ujt ernstige bezwaren, bij velen bestaande tegen v pending naar een dictatuurstaat, zonder i.i-iheid van meeningsuiting en van organisatie, de meeste klem wordt er op aangedron- *tet bist, Éten dat onmiddellijk overeenkomstig de mi- arieele belofte zal worden gehandeld. V ih de middagvergadering werd deze motie in scherpten vorm goedgekeurd, fcetr chillende voorstellen op organisatorisch d wefden ingetrokken of verworpen, ter- Ve' met groote meerderheid eveneens werd 5C, w°rpen het voorstel-Leiden, waarin de wen- ikheid werd uitgesproken, dat de leden r Partij geen ridderorden aanvaarden. i^aarentegen werd bij schriftelijke stem ming een motie van de afdeeling Amster- ^arn-n aangenomen met 1004 tegen 872 filmen en 10 onthoudingen, welke motie bidde: »Het congres is van oordeel, dat de wijze ^aarop sommige vooraanstaande partijge noten hun persoonlijk inzicht ten opzichte VaQ bfee: den huidigen staatsvorm openbaar hen te moeten maken, verwarring sticht bhher de leden en afbreuk doet aan de erfk.vacht der partij." 15, bw.n voorstel van de afdeeling Oostwoud om fcW Candidaten te stellen, die bekend zijn met b* elandstoestanden werd door het party- overgenomen. Met slechts twee stemmen tegen werd ten slotte het beleid van het partijbestuur goedge keurd. Bij enkele candidaatstelling werden in functie herkozen de party voorzitter, K. Vorrink, de secretaris C. Woudenberg en de secretaresse mej. mr. E. Ribbius Peletier. Als overige leden van het dagelijksch bestuur werden herkozen de heeren E. Boekman en S. R. de Miranda, terwyi in de plaats van ds. W Banning, die zich niet meer voor het dage lijksch bestuur beschikbaar stelde, werd geko zen het partybestuurslid mr. J. In 't Veld, bur gemeester van Zaandam. Alle zittende leden van het partijbestuur wer den eveneens herkozen in dien zin, dat ds. Banning thans dé plaats inneemt van den in het dagelijksch bestuur gekozen mr. In 't Veld. Stad en platteland De Zondagzitting was verder voor een groot deel gewijd aan de behandeling van het pro bleem „stad en platteland". Twee inleiders heb ben een referaat over dit onderwerp gehouden, n.l. dr. J. Kruijt uit Arnhem over de psycholo- gisch-sociologische zijde en het lid van de Tweede Kamer, ir. H. Vos, leider van het we tenschappelijk bureau der SDAP, over de ver houding tusschen loonen en inkomsten in de stad en op het platteland. Te zes uur werd het congres verdaagd en Maandagmorgen weer geopend. Tijdens deze slotzitting werden verschillende nog resteerende voorstellen van den beschrij vingsbrief behandeld. Daarna heeft ir. J. W. Albarda een rede gehouden over den internatio nalen en den nationalen toestand. Voor een ordening in Europa richtte spr. zyn oog op den Volkenbond. Over den binnentand- schen toestand zeide hü, dat Nederland met 400.000 werkloozen op een bevolking van acht millioen aan de verkeerde zijde bovenaan staat. Ook spr. erkent de noodzakelijkheid van uit breiding der bewapening. Maar deze regeering wil daaraan alles, den socialen welstand en de geestelyke welvaart van ons volk ten offer brengen. Aldus verliest het aan weerkracht, wat het aan militaire kracht wint. Er is echter ook een binnenlandsche vyand, die gevoed en versterkt wordt door de werk loosheid, die binnen onze grenzen heerscht Het is een zedelijke plicht en een economische noodzaak, hieraan een einde te maken. Er staat meer op het spel dan stoffelijke welvaart. De geestkracht, waarmee ons volk 't extremisme van linksch en rechtsch heeft afgewezen, kan bezwijken en wordt dage lijks ondermijnd door de ellende der werk loosheid. Werkloosheidsbestryding is het onmisbare complement van de uitbreiding der bewa pening, is landsverdediging in den besten zin des woords. Door auto aangereden, toen hij de ruit van zijn wagen schoon- wischte Tengevolge van den hevigen sneeuwstorm is in den afgeloopen nacht in Ubbena, ge meente Vries, een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Toen de 33-jarige chauffeur R. de Vries, wo nende te Enschede, de ruit van zijn auto schoonwischte, naderde uit de richting Gronin gen een auto. Deze reed pardoes tegen den an deren wagen aan. De heer De V. geraakte tus schen beide auto's bekneld. De snelheid, waar mede de wagen uit de richting Groningen reed, was zoo groot, dat de auto vyftig tot zestig me ter werd voortgeduwd. Nadat den heer De V. de eerste geneeskundige hulp was verleend, werd hü in levensgevaarlij ken toestand naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd. Zijn toestand was hedenochtend nog ongewüzigd. De auto, die uit de richting Groningen kwam, was een huurauto, bestuurd door een twintig jarig jongmensch uit Assen. Hy verklaarde, de lichten van den tegenligger niet te hebben ge zien. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, de auto is in beslag genomen. Succes van den vlieger Nauta De zweefvlieger Nauta is Maandagmiddag te 2.15 uur met de Grunau Baby van het Neder- landsch Instituut voor Zweefvliegen van Ypen- burg gestart en des middags te 6.15 uur op het nieuwe militaire vliegveld bü Namen (België) gedaald. Hierdoor heeft Nauta het Nederland- sche record, dat tot nog toe op naam van Hoekstra stond (120 K.M.) op zijn naam ge bracht. De heer Nauta heeft ongeveer 1500 meter boven starthoogte gevlogen. Het toestel zal in Namen worden gedemonteerd om weer naar Ypenburg te worden vervoerd. Maandagmiddag heeft het zweefvliegtuig P. H. 43, gestationeerd op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam, en gevlogen door den 37-jarigen adjunct-commies H. J. J. Witsel, wonende te Rotterdam, even buiten het vliegveld Waalha ven een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig kwam terecht tegen een dykje, dat loopt tusschen den Reedük en den Vondelin gen weg. De zweefvlieger kwam met den schrik vrij. ®e cockpit van het toestel werd vernield, terwyl de rechtervleugel belangrijk werd beschadigd. Vermoedelijke dader bekend, maar nog voortvluchtig Zaterdagavond werd de gemeenteveldwachter van Zwaag de heer Faber, bij een poging om iemand, die onverwachts werd aangevallen in den Bobeldü'k te ontzetten, snel achtereen eeni ge keeren met een mes gestoken. De dader nam de vlucht. De veldwachter bekwam een diepe steekwond in zijn been en zyn hand. Burgemeester Wiering te Zwaag werd terstond verwittigd en samen met Majoor Korver van de Ryksveldwacht werd de omtrek afgezocht. Toen men zich 's morgens te half vier aan de woning van den vermoedeiyken dader te Span broek vervoegde, was deze nog niet thuis. Colporteurs van het Nationale Dagblad konden vertrekken Toen Zaterdagmiddag een viertal colporteurs van de N. S. B., onder leiding van P., steenfabri kant te Nijmegen en lid van de Provinciale Sta ten van Gelderland, hun lasterlijk insinueerend „Nationale Dagblad" in Oss trachtten aan den man te brengen, werden verschillende burgers zoodanig door hun optreden geïrriteerd, dat er op enkele plaatsen opstootjes ontstonden. De N.S .B.-ers kwamen ten slotte tot de overtuiging, dat zij niet welkom waren in Oss en onder luid gejoel vertrok de auto in de richting Nijmegen. Naar wij vernemen is door Monseigneur Van den Boer, Deken van Oss, een aanklacht inge diend bij den Burgemeester, daar de Deken den inhoud van het blad beleedigend achtte voor het Katholieke volksdeel van Oss. Lord Strabolgi ziet gevaren voor Ned erlandsch-Oost-Ind ië LONDEN, 19 April De „Sunday Pictorial" maakt haar lezers opmerkzaam op een artikel, dat door Lord Strabolgi in de „Los Angeles" Examiner" is geschreven en dat in de Vereenig- de Staten opzien zou hebben gebaard. Lord Strabolgi wijst hierin op gevaren, welke Neder land zouden bedreigen. De schrijver beweert, dat de successen van Hitler in het verleden zyn gegrondvest op zijn onverwacht handelen en ook optreden tegen Nederland zou onver wacht komen. Lord Strabolgi verklaart verder, dat een geheim verdrag bestaat tusschen Duitschland en Japan om Nederlandsch-Oost- Indië te verdeelen. Motorrijder op slag gedood Vanmorgen omstreeks tien uur is de 19-jarige ongehuwde Duitsche schippersknecht P. Koop- mans, wonende te Burum (Fr.) op den Frie- schen straatweg onder Groningen, ter hoogte van de melkfabriek „De Ommelanden", by het inhalen van een G.A.D.O.-bus met groote snel heid tegen een vrachtauto van den houthandel Van Calcar en Penon uit Groningen gereden. De jongeman werd met een verbryzelden sche del opgenomen. Hij was op slag dood. Het mo torrijwiel werd vernield. Na de botsing reed de vrachtauto tegen twee boomen, waardoor hy vrij ernstig werd geha vend. De bestuurder van den auto kwam er goed af. Het lijk van den schippersknecht is naar het Academisch ziekenhuis te Groningen gebracht. Aangehoudene heeft zijn misdaden bekend Na eerst ontkend te hebben, heeft de twin tigjarige H. R. bij het voortgezette verhoor der politie bekend in den nacht van Vrydag op Zaterdag de boerderybranden te Loenen op de Veluwe te hebben gesticht. Hy kon geen motie ven voor zyn vreeselyke daad opgeven. Voor de brandstichting had hy van een doos je lucifers gebruik gemaakt. uouwe tuber is tcVitc Keeren cöirsft a a\ De arrestant was als boerenknecht te Loenen in de buurt der afgebrande boerderijen werk zaam. Hy had ze alle by het dak aangestoken. Het overdrijven van vuur van de eene boerderij naar de andere bleek niet waar te zijn ge weest. Ook de brand aan de Molenallee was door R. gesticht. Na de brandstichting was hij naar huis teruggekeerd, waar men zyn afwezig heid niet eens bemerkt had. R. is hedenmorgen ter beschikking van den Officier van Justitie te Zutphen gesteld. De door de branden dakloos geworden ge zinnen te Loenen hebben zich beholpen met in haast gebouwde houten noodwoningen, terwijl de buren hun hulp hebben geboden. Zondagmorgen is een veenbrand uitgebroken in het Valtherveen onder de gemeente Odoorn. Het veen van zes eigenaars was door 't vuur aangetast. Een hoeveelheid bagger, turf, bag- gerschotten en stikken, toebehoorende aan drie verveners, verbrandde. Met behulp van vier watermachines trachtte men het vuur te blusschen. Maandag was het vuur zoover gebluscht, dat geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. De brand is beperkt gebleven tot de zes plaatsen. Dertien hoopen bagger zijn verbrand. In het geheel zijn 160.000 stuks bagger, eenige hoopen turf en een hoeveelheid baggergereed- schap een prooi der vlammen geworden. De bagger was verzekerd. Thans zijn wachten aangesteld, die by even tueel oplaaien van de vlammen direct kunnen optreden. Vijfjarig kind verdronken Zondagmiddag te omstreeks vyf uur geraakte het vijfjarig zoontje van de familie P. Trines te Helden-Beringen in de achter het huis loo- pende Noordervaart. Toen het ongeluk werd bemerkt, was het reeds te laat. De levensgees ten van het kind waren reeds geweken. Niet ieder jaar zyn de Paascheieren en de bollenvelden tegelykertijd populair. Hun samengaan wordt echter, zoowel door de bezoekers van de Hollandsche kleurenweelde als door de menschen uit de bollenstreek, hooglijk gewaardeerd. Dan immers zijn er twee up to date Bollenzondagen achter el kaar. Het geviel dit jaar dus wel gelukkig. Doch er is altijd nog een groote factor, waar mee men rekening heeft te houden: het weer. En de winderige, bewolkte voorspelling van de Bilt is helaas maar al te goed uitgekomen. Was het op den eersten Paaschdag al na- j aarsachtig koud, in den vroegen morgen van Paaschmaandag begon het zoowaar te sneeu wen. Misschien een verrassing van den Paasch- haas, doch dan toch een, die minder op prüs werd gesteld. De bezoekers van de bollenstreek, waarvar. velen wie weet reeds weken van te voren di' uitstapje hadden vastgesteld, hebben zich echter door het venynige windje niet laten weerhou den. Er Was boven alle verwachting een flinke drukte langs den grooten weg tusschen Haarlem en Leiden. Alleen het aantal fietsen was aan- merkelyk minder dan andere jaren. Het zonnetje, dat des Zondags in den morgen aan een blauwen hemel stond, beloofde een stralenden lentedag. Het moest echter spoedig het onderspit delven tegen den steeds krach tiger wordenden wind. En zoo kwam het, dat er wel een bevredigend aantal auto's en tou- ring-cars langs de bollenvelden toerde, doch dat het aantal fietsers, gewoonlyk dat der autos met groote cijfers overtreffend, minnetjes was- Gisteren was hun aantal grooter. Maar toen waren er ook meer auto's langs den weg. Daar waren duizenden wagens uit alle provincies van ons land, bussen en auto's uit België, Duitsch land, Frankrijk, Denemarken, Zweden en Enge land. Zelfs zagen Wij een wagen uit Albanië en een uit Griekenland. Trams en treinen voerden ook duizenden bezoekers aan. Toch kon men niet spreken van een ouderwetschen Bollenzondag. Het was druk, maar niet, zooals het hoort, over stelpend druk. Of het weer daar alleen schuld aan heeft, durven wy betwyfelen. Door de teeltinkrimping immers zijn vele velden langs den grooten weg tot kale plek ken geworden. En niet iedere bezoeker weet de paadjes te vinden, die tot in het hart van bollenland voeren. Het aantal tentjes met kleurige slingers was omgekeerd evenredig aan de verminderde druk te. Zij leverden een aardig gezicht op vele waren smaakvol versierd en er werd ook flink verkocht. Men neemt van een bezoek aan de bollenstreek toch altyd eenige slingers of wat bosjes bloemen mee als aandenken. Deson danks waren vele bloemenventers niet te spre ken over de zaken, evenals de handelaars in zure bommen en fruit, en vooral die in ijs, het beter hadden ge Wild. Het aanbod was grooter dan de vraag. Tegenover iedere honderd auto's stonden minstens vier maal zooveel slingers. Al met al mogen de bollendagen toch ge slaagd Worden genoemd. De café's waren, vooral in de middaguren, flink bezet. En de duizenden bezoekers hebben ongetwijfeld genoten van het vele schoons in geur en kleur, dat de bollenvel den ieder jaar weer te zien geven. De politie had voor een goede verkeersrege ling op de drukke punten zorg gedragen. On gelukken kwamen dan ook byna niet voor. Het eenige met vrij ernstigen afloop gebeurde Zon dagavond om kwart vóór zeven te Haarlem waar op het Plein een Friesche motorrijdei door een tram gegrepen en zes meter meege sleurd werd. Met een lichte hersenschudding werd het slachtoffer in het Diaconessenhuis op genomen. Geen doodelijke ongelukken te betreuren De intensieve verkeersdrukte tijdens de Paaschdagen op den rijksstraatweg, die door de gemeente Baam loopt, heeft gelukkig slechts één ongeval veroorzaakt. Op de Birktstraat aldaar reed Maandag te half twaalf 's morgens een groote touringcar, bestuurd door C. P. uit Amsterdam, in de rich ting Amersfoort. Uit tegenovergestelde richting naderde een vrachtauto, beladen met melkbus sen en bestuurd door C. A. F., uit Huizen. Een onbekend gebleven personen-auto kwam echter plotseling een zijWeg, de Bartelottilaan n.l., uitrijden en reed den Rijksweg op, zonder voorrang te geven, vlak voor den autobus om De autobusbestuurder haalde scherp naar links uit om een aanrijding te voorkomen, doch de bus kwam daarop met een hevige klap op den tegenligger terecht. De cabine van den vrachtauto werd volkomen verwoest, terwijl de inhoud der melkbussen op de straatsteenen terecht kwam. De chauffeur van den melkauto liep verwon dingen aan het gelaat en een lichte hersen schudding op. Ook de chauffeur van den bus kreeg slechts lichtè blessures, terwijl van de passagiers een tiental min of meer werd ge wond. Zij hebben den bus via den achteruitgang verlaten, terwyl vermoedelijk ook eenige pas sagiers door de gebroken ruiten zijn gekropen De gewonde personen zijn in een naburige garage binnengebracht, waar dokter Veldhuizen van Zanten de eerste hulp verleende. Zondagavond is omstreeks zes uur brand uit gebroken in de boerdery van den landbouwer A. Sinx, in de Ryakker onder de gemeente Made. In een minimum van tijd stond de heele boerderij in lichterlaaie, waarbij nog kwam, dat de felle noorderwind het vuur aanwak kerde. Aan blusschen viel niet te denken, terwyl cok geen brandweer aanwezig was, aangezien de boerdery ver buiten de gemeenten Made en Geertruldenberg ligt. De landbouwer liep by pogingen die hij aanwendde neg iets te redden, ernstige brand wonden aan hoofd en handen op, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Al het huisraad, alsmede 8000 kg. hooi, een landbouwwagen, een melkwagen, ploegen en eggen werden een prooi der vlammen, terwijl ook nog drie kalveren in de vlammen omkwa men. Het overige vee liep in de weide. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en ze ven kinderen is voorloopig by familie onder gebracht. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in het feit, dat de kinderen met luci fers in de schuur naby de hooimyt speelden. Verzekering dekt de schade. Men meldt ons: Het hoofdbestuur van de sociaal-democra tische vereeniging „Het Vrije Woord" heeft in zijn te Amsterdam gehouden vergadering, gemach tigd door een op 12 December 1937 te Leeuwar den aangenomen resolutie, besloten deze ver eeniging om te zetten in een politieke organi satie, onder den naam „Troelstrabeweging". Een uiterlijk met Pinksteren te houden congres zal program en doelstelling nader vaststellen. De Parysche Jaarbeurs wordt dit jaar ge houden van 21 Mei tot en met 6 Juni op het bekende terrein bij de Porte de Versailles. Het aantal deelnemers bedraagt ruim 8000. 35 landen zijn vertegenwoordigd: ook Neder land neemt weder met een collectieve inzending deel. De Nederlandsche Spoorwegen stellen, op ver toon van de legitimatiekaart van de Parysche Jaarbeurs, speciale retourbiljetten verkrijgbaar met 25 pCt. reductie in Nederland en België en 40 pCt. reductie in Frankrijk; ook de K.L.M erleent 10 pCt. reductie, zoowel op de gewone als op de 5-daagsche retours. Nadere inlichtin gen en legitimatiekaarten zijn verkrygbaar bij hét agentschap van de Parijsche Jaarbeurs te Rotterdam, Lischstraat 44. Men herinnert zich, hoe na het gevoelige verkiezingséchec en 't mislukken van Colijn's breede- basis-intenties de Liberale Staatspartij aan hevige krampen leed, die een ver jongingskuur schenen vooraf te gaan. De starre „diehards" wilden teruggrijpen naar het meest doctrinaire liberalisme, maar anderen, die de tijden beter ver stonden en uit de harde les van 't verval van politieke krachten der aan ader verkalking lijdende partij tenminste iets hadden geleerd, drongen met kracht en klem van redenen aan op een heroriën- teering der liberale politiek in meer christelijk ethische en sociale richting. In de liberale pers werd een felle strijd tusschen beide richtingen gevoerd en binnenskamers ging het in de partij niet minder heftig toe. Een congres van de Partij zou definitieve uitkomst brengen. Wat bracht echter het con gres: een compromis, een product van over-en-weer geven en nemen, een hal ve oplossing, die in dezen tijd, welke heele en besliste oplossingen vraagt, eigenlijk geen oplossing mag heeten. De naam Vrijheidsbond kwam te vervallen, de christelijke grondslagen van ons na tionale leven werden erkend en het hoofdbestuur der Partij zou worden ge reorganiseerd. Wat dit laatste punt be treft, zelfs daar hebben de met de fa lende leiding van de partij hoogst on tevreden liberalen niet kunnen berei ken, wat zij wenschten. Mr. Wendelaar, onder wiens „leiding" de Liberale Staatspartij met sneltreinvaart de hel ling is afgerold, heeft het voorzitter schap „mit Mühe und Not" weten te behouden. Uit liberalen kring zeiven is ons bekend geworden, dat Mr. Wende- laar persoonlijk er bij oud-minister Van Lidth de Jeude, die de aangewezen man scheen om de Liberale Staatspartij in 'n nieuwen en beteren koers te sturen was hij niet zóó sociaal en christelijk, dat hij eventueel niet alleen in een breede-basis-kabinet, maar zelfs in een smaller-basis-kabinet als vakminister geaccepteerd zou zijn geworden? op heeft aangedrongen, niet met hem in het krijt der voorzittersverkiezing te treden. Oud-minister Van Lidth de Jeude heeft aan den wensch van Mr. Wendelaar toegegeven, zooals hij toe gegeven heeft aan den op hem uitge- oefenden drang om niet voor de aan bieding van een portefeuille te bezwij ken. Mr. Wendelaar schijnt wel zeer aan de eer van het partij-voorzitterschap gehecht, dat hij zooveel moeite deed om die eer te behouden, ook al was zij voor hem bijna beleedigend klein geworden. De Avondpost, het liberale orgaan, dat misschien het krachtigst en meest principieel geijverd heeft voor 'n radicale koerswijziging in de Lib. Staatspartij, schrijft naar aanleiding van de herbenoeming van Mr. Wende laar o.m. het volgende: „Het is bekend geworden, dat Mr. W. C. Wendelaar herkozen werd met 117 stemmen te gen.... 113 op prof. mr. B. M. Telders. Zelden is iemand zoo gevaarlijk met de hakken over de sloot gekomen, als hij. De cijfers bewijzen, dat, als oud-minis ter Van Lidth de Jeude een candidatuur had willen aanvaarden, deze gekozen zou zijn. Wanneer een outsider als mr. Telders al bijna evenveel stemmen kreeg als de heer Wendelaar, zou jhr. mr. Van Lidth er stellig méér hebben gekre gen. De heer Wendelaar heeft de be noeming aangenomen. Menig aftredend voorzitter zou onder zulke omstandig heden voor de eer hebben bedankt. Nu hij echter aannam, zal het verstandig zijn van de'partij, niet te veel aan die cijfers te denken, en zich niet te laten ontmoedigen door de gedachte, dat men moet voortwerken onder een leiding, die de helft der partij niet heeft gewild." „Nu de Liberale Staatspartij een nieuwe politiek wil voeren onder een nieuw-gekozen Hoofdbestuur, is het verstandig met een schoone lei te be ginnen en geen grieven uit het jongste verleden meer op te rakelen.'.' Deze houding van de diep-teleurge- stelde „Avondpost" mag bijna positief christelijk van verdraagzaamheid heeten, maar de liberale lei is en blijft niet hee- lemaal schoon. Bovenaan is de naam van W. C. Wendelaar blijven staan, den man, die bleef hetgeen volgens de „Avond post" „zijn zaak" is, maar volgens ons outsiders toch meer een zaak van de partij had dienéh te zijn. Onder veel stoornis en zeer zwak liet zich Zondagmorgen tusschen half 12 en 12 uur we derom op een golflengte van 398 meter een geheime zender hooren. De omroeper noemde geen correspondentieadres of plaats van uit zending. Hy begon met een gramofoonplaat te draaien „Houdt er den moed maar in". Verder werden eenige reclames en felicitaties afge roepen en tot slot wenschte de omroeper allen een paar plezierige Paaschdagen toe. Ook Maandag waren er wederom onwettige aetherklanken te beluisteren. Te twaalf uur werd er uitgezonden op een golflengte van 397 meter. De omroeper gaf een correspondentie adres op te Oldenzaal en deelde mede, dat de uitzendingen een vervolg waren op die van ,De Nachtegaal". De uitzending kwam echter slecht door, aan gezien zy overstemd werd door een anderen geheimen zender, die op dezelfde golflengte uitzond en die zeer duidelijk was. Ook op 399 en 400 meter was de zender goed te hooren. Nadat drie coupletten van 't „Wien Neêrlandsch Bloed" waren ten gehoore gebracht, maakte de omroeper bekend, dat het hier een proefuit- zending van „De jonge Nachtegaal" betrof. Te kwart over twaalf werd de uitzending gestaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 13